- Samsung Galaxy Z Fold6 - ugyanaz, sarkosan fogalmazva
- Telekom mobilszolgáltatások
- Instagram közösségi fényképezés
- Lassítanak a hajlítható kijelzős telefonok fejlesztésén a kínai márkák
- Honor Magic6 Pro - kör közepén számok
- Tovább kavar a nevekkel a Realme
- Samsung Galaxy Watch4 és Watch4 Classic - próbawearzió
- Android szakmai topik
- Huawei Pura 70 - fura lettem
- Milyen okostelefont vegyek?
Új hozzászólás Aktív témák
-
lappy
őstag
válasz PROTRON #5699 üzenetére
"Amúgy meg lehet alkudni a lakás vásárlásakor is" - ez egy kicsit furcsa dolog azért-
Elmegyek házat, lakást vásárolni majd körbenézve mindent - kiderül régi részben/egészben a villamos hálózat és akkor ajánlat tételkor elkezdem ennek a költségét levonni. Ja de én nem szeretném kábelcsatornában csak süllyesztve bontani kell a falat, csempét akkor már mindent le kell szedni mert nem fog jól kinézni és csak úgy repülnek a milliók - megteszed az ajánlatot és elhajtanak a fenébe
persze igazad van hogy költség a vásárlónak, de a mai helyzetben ... nem olyan egyszerű ezBámulatos hol tart már a tudomány!
-
PROTRON
addikt
A hirdetéshez képesti állapotot kell felmérni, vagyis a "beköltözhető, nincs semmi gond" szöveghez képest, fejben már látni kell a költségeket mindennel kapcsolatban. Imádom hogy a 70-es évekből ott maradt konyhabútor cseréjét bezzeg beleszámolják az alkudozásba még az eladók is mondják hogy "Hát megértem, alkudozzunk"...de ha szar a vezeték a falban amit nem látnak, akkor már jön a szöveg hogy "Nekünk nem volt vele gondunk soha"...majd odalépek a kapcsolóhoz, serceg és felkapcsoláskor felrobban a csillárban az izzó..."ja hát igen, abban megszoktuk hogy 3 havonta automatikusan cseréljük az izzókat mielőtt felrobbanna, de hát ez minden szomszédnál is így volt mindig is, nem kell ezen kiakadni, ne sértegessen"
És akkor persze ne nézzem le az ingatlanközvetítőket akik mindig csak várják a megfelelő pali madarat aki ezekből nem csinál gondot, mert majd úgy is mindent cserélni fog, majd az Ő hibája lesz ha nem marad pénze rá...
Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.
-
PROTRON
addikt
válasz szabifotos #5704 üzenetére
Az is alkudozás, csak felfelé.
Durva hogy már megint ingatlanokba akarja menekíteni a pénzét a magyar befektető, aztán amikor a bérlő nem tudja kifizetni a megemelkedett rezsit és elköltözik hogyan is lesz ez?Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.
-
nagyúr
Vett már valaki kínából (Aliexpress) din sines kismegszakítót vagy hasonlót?
Ilyen "márkákat" találtam, hogy Geya, Earu, Tomzn, Chyt.
Ismeri ezeket valaki? Jók lehetnek?B.C. Rich Warlock Platinum series eladó 105kHUF
-
PROTRON
addikt
válasz cappa72 #5709 üzenetére
Tényleg olyan mennyiség kell hogy megéri a darabonként 200 forintot megspórolni a drágább gyárók, komolyabb minősgéellenőrzésé?
Mert azt látni kell hogy a drágább gyártó esetén a hibás működés 99%-ban azt jelenti hogy nem enged át áramot, tehát nem lesz veszélyes az elmenő hálózat.
Míg az olcsóbb termékeke esetén a hibás működés 50%-ban azt jelenti hogy akkor is átenged, ha valójában le van kapcsolva, vagy épp túláram esetén túl lassan old le, emiatt tűzveszély alakul ki.
Bármilyen komolyabb felújítás esetén általában az elosztó költség a legkevsebb, sose értem ezen spórolni.
Pl egy teljes panel lakás 60 négyzetméteren teljes villanyszerelése valahol anyaggal együtt 600-900 ezer forint (lámpák nélkül), ebből még drágább megszakítók esetén is kevesbb mint 50K maga az elosztó...a kismegszakítókon összesen spórolhat kb 5k hufot, szemben a teljes költséggel...tényleg megéri a gyengébb minőség ellenőrzés miatti kockáztatást?Kínai csodákkal is ez a gond, hogy Ali-n rendelve nem tudhatod milyen a tényleges minőségellenőrzés, valamint összeszerelési minőség csak ha kiutazol és leellenőrzöd...
[ Szerkesztve ]
Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.
-
veterán
válasz PROTRON #5711 üzenetére
Csak így kíváncsiságból ezt a 6-900 ezret lehetne látni tételesen?
Illetve sok panelnál MM fal vezeték volt gyárilag, ahol én felnőttem panel ott a konnektorok és kapcsolók rendesen falba vájt dobozban voltak, de az 100% hogy a lámpákhoz MM ment.
Amit te mondasz az a beton vésésével, új védőcső és több szerelvény elhelyezésével értendő, vagy "csak" áthúzás és szerelvények cseréje?[ Szerkesztve ]
https://tinyurl.com/rasoapro
-
313313
addikt
válasz rasotamas #5712 üzenetére
Panelt vésni nem lehet.
Amit ír az vezeték+kábel csatorna, meglévő vezetékek cseréje,talán 1-2 új áramkör. Ha extrázni akarod: gyenge áram(tv,telefon, net) vagy riasztó annak a vezetékezése plusz költség.
Erre rájön még a szerelvény: kapcsoló, konnektor és a lámpák ha kell új.HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB
-
PROTRON
addikt
válasz rasotamas #5712 üzenetére
A költségeket a következő változatra értem, csak az erősáram, tehát pl LAN nélkül:
-új elosztó, a modern igényeknek megfelelő szeparációval és védelmekkel(de lehet a több Firelé már extra felár), betápláló vezetékezés cseréje a folyosói mérőszekrényben lévő mérőórától indulóan(ha nincs pénz szabványosításra, akkor a mérőóra fölött megfogni egy első fogyasztói kiselosztóban kismegszakítóval a régi vezetéket);
-900-ba sokszor (nem mindig) belefér a mérőhely teljes szabványosítása is;-az egyes helyiségek esetén a "gerinc" vezetékezést mindenképp új kábelcsatornában vinni minden áramkört; Javasolt még akkor is így tenni, ha egyébként a régi kábelezést anno a födémnél eredetileg betongipszeléssel begipszelték és kivésésé után, ugyanolyan anyaggal visszalehetne gipszelni az új kábeleket;
-függőleges szakaszok esetén pl kapcsolóknál a meglévő mm vezeték kiszedése és helyére új kábel begipszelés. Ezt azért lehet sokszor megtenni, mert a házgyárban annó úgy öntötték a betont hogy eleve hagytak hornyot kábelezéshez, na ott megoldható a süllyesztés, hisz nem kellett betont vésni; Máskor meg ahogy kiszeded a korábban belevésett mm-t, kb olyan mély vájatot kapsz hogy 1 db lámpa kapcsolásához biztonsággal betudsz gipszelni egy 2-eres kábelt;
-dugaljakhoz a födémnél vitt gerinc csatornából legtöbbször szintén csatornával történő leállás;
-elektromos tűzhely és sütő számára kellően erős új kiállások;
-klíma számára is dedikált kiállás elosztótól indulóan;
-legolcsóbb(már használható minőségű) kapcsolók és dugaljak, az eredeti mennyiségben;
-lámpák nélkül!!!Munkadíj-munkadíj-munkadíj...
Ha valaki minél "láthatalanabb" szerelést szeretne, akkor sok cégnek van rendes vasbeton maró gépe, nem horonyvágó. Na azzal, kis mélységben, 1 db 3x2,5-es kábelhez még kis kockáztatással szigorúan függőlegesen sokszor megcsinálják a horony kialakítást a felül lévő kábelcsatornához.
Ezen felül statikust kell hívni hogy szabad-e valahol (pl kis szobákat elválasztó vékony falba) bemarni vízszintesen hornyot. De alapvetően vízszintesen nem engedik a horony marást sem.
Kézi vésőgéppel tilos vésni, mert a rezgések kompromittálják a beton anyagot, tehát horonyvágóval 2 vékony vágást ejtve a köztes anyagot kiszedni tilos.Sokan szoktak még 10-20 centi hosszan úgy hornyot "vájni" hogy elhasznált betonfúró vídiával szépen 1 centinként megfurkálják horonynak...ezt sem szabad, de ugye nem áll mindenhol rendőr. Nem véletlen van keletje az 1 J ütőenergiájú csak fúráshoz használható fúrókalapácsnak...persze mindenki csak lámpázáshoz használja...persze.
[ Szerkesztve ]
Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.
-
nagyúr
válasz PROTRON #5711 üzenetére
Köszönöm a részletes választ.
Pont ezért voltam kíváncsi, hogy érdemes-e.
De akkor nem.(Nagyon sok apróságot vettem már kínából, és jobbára elégedett voltam velük. És természetesen van olyan is, amit nem feltétlenül vennék. És akkor ezek mostantól ebbe a kategóriába tartoznak)
[ Szerkesztve ]
B.C. Rich Warlock Platinum series eladó 105kHUF
-
Rakeem
aktív tag
Sziasztok!
Panel lakással kapcsolatos kérdéssel állok szemben.
A lakáselosztóba a villanyóra felöl 5 kábelér jön be. 3 fekete, 1 kék és egy piros. Értelemszerűen 3 fázis egy nullavezető és egy védővezető. Ez így elsőre nekem tn-s. Viszont a lakáselosztóban össze van kötve a nulla és a vedőföld (tn-c???).
A terv egy új lakáselosztó felszerelése egy avk-val.Mellékelek két skiccet az eredeti állapotról és az elképzelésröl.
Utóbbi nekem azért sántít mert így gyakorlatilag a pe-sínre rámegy a piros bejövő ér, de onnan már sehova tovább a lakásba, így vedőföld sem jut el sehova.Mi lenne a szakszerű kötés ami feloldaná a dilemmámat?
(Nem vagyok full laikus, csak éppen az automatizálás, vezérlés és szabályzás a szakterületem. Épületvillamosságot kicsit messzebről "ugatom" :) )
-
lappy
őstag
Szintén társasházi hálózatok felújításánál fordul elő, hogy az itt alkalmazandó „FKA” elosztótáblát előszerelt kivitelben vásárolják meg úgy, hogy ez tartalmazza a nulla- és a nullázósíneket összekötő vezetőt. Számos esetben előfordul, hogy a villanyszerelő előkészíti az ötvezetős (illetve három- vezetős) rendszert, elvégzi a bekötést, majd az előbb említett összekötést az elosztóban hagyja.
Bámulatos hol tart már a tudomány!
-
PROTRON
addikt
Szia,
Picit fura az "eredeti állapot" ábrád.
Ezek szerint ki tudtad nyitni a folyosón lévő méretlen felszálló dobozt? Nem kötekedésből, sok helyen tényleg nincs leplombálva, így nem marad nyoma a szabályszegésnek.Tehát a vízszintes vonal az melyik "falat" akarja jelenteni? Az elosztó falát? mert akkor miért van 2 db "sín" jelölés az elosztón kívül a "3x fekete mellett", tehát most akkor hol is van az a közösítés?
A rajzod jelenlegi formájában azt jelenti nekem, hogy a méretlen fővezetéki dobozban csak 4 vezetős rendszer van, nincs külön földelés. Ott elvégezték a szeparálást, ott van egy külön PE sín, majd onnan a lakáselosztóba már 5 vezeték megy. A rajzodban elvileg a vízszintes vonal feletti rész jelentené a lakáselosztódat és ott nincs összekötve a nulla és a PE.Szóval jó lenne tisztázni, mert a rajzod nem egészen azt jelenti mint a mellékelt szöveg.
Elsősorban azt hogy tényleg a méretlen felszálló most akkor 4 vagy 5 vezetős. Ha 5, akkor a lakáselosztóban tilos nullázni. De sokszor megesett hogy megtévesztésből van behúzva a folyosóra a piros vezeték és valójában a méretlen fővezeték csak 4 vezetős, PEN vezetős, TN-C rendszerű, olyankor meg a lakáselosztóban végezték el a szeparációt.De ahogy a kollega írja, elképzelhető hogy feledékenységből hagyták a kiselosztóban azt a közösítést, ami bejövő TN-S rendszer esetén baj.
Ha jelenleg nincs tervben szabványosítás (mert mondjuk az eredeti 3x10A elégséges) akkor én úgy szoktam az ilyet megoldani, hogy a mérőóra felett/mellett egy 5 modulos kiselosztót építek be.
Ebbe kerül fázisonként 1 db kismegszakító, amikbe belekötöm a mérőórától érkező alu vezetékeket, a nullát/PEN-t és ha van külön akkor a PE-t itt megtoldom.
Vagy itt elvégzem a PEN szétválasztást, ha nincs külön PE a méretlen dobozban.Fontos, hogy a réz sínezésre beérkező alu vezetékekre ilyenkor sajtolóval rá kell roppantani érvéghüvelyt, annak ellenére hogy merev vezeték. Erre azért van szükség, mert az alu és a réz sínezés nem szeretik egymást, idővel szét mehet, az érvéghüvely anyagában ezt áthidalja. Kismegszakítókba ónozott alkatrész van.
Innen már 10-es érvéghüvelyezett réz vezetékkel állok be a lakáson belüli kiselosztóba, de a folyosói szekrény felső részén feltekerek szép nagy ívben annyit, hogy későbbi szabványosítás során a PE és a Nulla elérjenek a szinti méretlen elágazó dobozig a mérőhelyen keresztül.
Aztán a lakáselosztóba ezek alapján már TN-S rendszer érkezik, szal oda kerül(nek) az ÁVK, olyan mennyiségben ami kell.
Azért szoktam 2x12 modulos elosztót alkalmazni, mert azokban általában 2 db nulla sín van gyárilag, így a beérkező nullát bekötöm az egyikre, onnan él az összes ÁVK, valamint az előszobai világítás számára ÁVK előtti 6A-es kismegszakító. Tényleg csak azon 1 db világítás számára, mert ha levágódik a szobákban egy hiba miatt a védelem, ne legyen vaksötét az előszobában lévő elosztónál. A közvetlenül bekötött világítás esetén kicsi a veszélye a balesetnek, nem is kötelező száraz helyiség esetén világításra Fi relé, de persze lehet ilyenkor kétpólusú villanykapcsolót rakni.
De erről a nulla sínről él pl elosztóba szerelt csengő, aminek a nyomógombjához 24V-nál nem nagyobb jelet viszek. Meg ha a hűtő kap dedikált kombiÁVK-t, az is, továbbá klíma dedikált kombiÁVk-ja, meg még igyekszem rábeszélni az embereket a fürdőszobai kozmetikai dugalj+tükör világítást külön kombiÁVK-ra rakni, bár ez már szőrszál hasogatás.
Aztán a szobák dugaljait és világítását védő ÁVK-ról él a másik nulla sínezés, amiről mennek a szobák meg a konyha irányába a kismegszakítónként külön(!) elmenő nulla vezetékek.[ Szerkesztve ]
Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.
-
Skillet
addikt
Sziasztok
Segítséget kérnék. Szüleim lakásában cserélném a lakáselosztót. Nem fotóztam, de az elosztón kívül volt (van) még két tábla külön forgókapcsolóval és kismegszakítóval.
Az egyik egy régi villany sütő/főzőlap kombóhoz ment, a másik pedig a bojlerhez.
Mindkettőhöz a kismegszakítótól mennek a vezetékek. Szóval meg lesznek szüntetve és az új kismegszakítóba lesznek bekötve.
KATT
A két fekete és egy vékonyabb szürke vezeték közvetlenül a fázisra kötve: ezekről ment a delej a két külső kapcsoló táblára. A két vastagabb vezeték a fázison: mindkettő a villanyórától jön? Miért kettő?
Ha jól látom nem jön az órától PE, így a lakáselosztóban van szétválasztva. Zöld/sárga vezeték.
A szolgáltatót kell nyaggatni, hogy húzzon fel az órától 3 vezetéket, vagy hagyjam és kössem majd be ugyanígy?
Alumínium minden. Mindenre mehet érvéghüvely, ami máskülönben közvetlenül találkozna rézzel? Gondolok itt a PE és N sínekre. A kismegszakítókba gondolom mehet közvetlenül, ónozott alkatrészek vannak?
Egyelőre hirtelen ennyi.
De minden tippet, segítséget szívesen fogadok... KöszönömMess With The Best! Die Like The Rest! 8G GALANT VR4^ever
-
Rakeem
aktív tag
válasz PROTRON #5719 üzenetére
Valóban kicsit megtévesztő a "skiccem". A vízszintes vonalat csak a felszálló vezetékek és a lakáselosztó "elválasztása" miatt húztam be.
A villanyórától (Ami a földszinten van egy 10 emeletes panelban, a lakás pedig a hetedik emeleten.) jön be a lakásba a rajzon fent jelölt L1-L2-L3-N-védőföld.
Az eredeti felállásban van egy háromfázisú kismegszakító. A három fázis egy leválasztó kapcsolóba megy a villanytűzhelynek. Az L3 fázis pedig át van vezetve 4 darab kismegszakítóra, amiről a lakás világítás és dugalj körei mennek. Valamint a lakáselosztóba ugye bejön egy nulla vezető és egy védővezető. Ezek vannak összekötve jelen pillanatban és innen mennek el a "nullák" (Meg feltételezem van ahova a védőföld is). Itt lép be a nagy kérdésem. Ha modernizálni szeretnék és egy AVK-t is beszerelek, akkor hogyan járjak el?
A módosított rajzom az elképzelés, viszont akkor a PE sínen egymagában fog árválkodni a bejövő védőföld, hiszen a régi N-PE leközösített sínekről minden az új N sínre kötök. (Sajnos az sem segít hogy esetleg a régi N és PE sínekre külön-külön lettek volna az elmenő kábelek bekötve. Minden az N sínre volt felaggatva...) Még az jutott szembe, hogy valahogyan ki kellene filózni melyik elmenő szálat gondolta/kötötte anno a költő védőföldnek. Na de hogyan?Egyébként egy nagyon régi lakáselosztóról van szó. Bakelitlapra van minden felcsavarozva, a vezetékeknek meg csak lyukak fúrva amint át vannak fűzve.
(Remélem így tisztább.)
-
lappy
őstag
válasz Skillet #5720 üzenetére
A két vastagabb vezeték a fázison: mindkettő a villanyórától jön? Miért kettő? -- ezt nem tudod megnézni hogy a fogy.mérőtől hány vezeték indul el? Hány fázisú rendszered van?
A szolgáltatót kell nyaggatni, hogy húzzon fel az órától 3 vezetéket, vagy hagyjam és kössem majd be ugyanígy? -- ha úgy marad akkor TN-C azaz közös N és PE van majd az elosztóban választod szét
alura mehet az érvéghüvely - ha találkozik rézzelBámulatos hol tart már a tudomány!
-
lappy
őstag
az hogy az ÁVK működjön minden áramkörnél lennie kell PE vezetőnek ha ilyen jelenleg nincs kiépítve akkor nem fog hatásosan működni
ha van PE vezeték akkor a következő módon lehet megállapítani melyik a 3 vezetékből
L - N - 230V
N- PE - 0V
L - PE 230 V[ Szerkesztve ]
Bámulatos hol tart már a tudomány!
-
PROTRON
addikt
Alakul a mandula.
A szobában a dugaljakat a falnál kibontva, megérkezik oda a védőföld? Régebben sok helyen csak a konyha+fürdőhöz vittek földelést, de oda vittek mert hogy legalább egy hangyányi esélye legyen a felhasználónak a túlélésre...a szobákba már nem jutott.Tehát azt írod hogy az elosztóban az elmenő földelések is mind a nulláról lettek indítva? Nincs olyan ami a PE sínezésről? Mert az 1 dolog hogy a fizika szerint az összekötés miatt eddig nem volt különbség, de az ÁVK miatt nagyon nem mind1.
Ugye ha a földelő vezetőt az ÁVK-ra kötöd, azonnal le fog vágni ha földelt dugaljba bedugva pl a mosógépet és hozzáérsz a fém dobhoz, ha MEZÍTELEN lábbal állsz, hiszen bekerülsz az áramkörbe és rajtad keresztül az aljzat irányába szivárog az áram, nem pedig az ÁVK felé.Szal jó lenne kiazonosítani azokat a földeléseket. Egyszínű minden vezeték?
Ha az elosztótól elmenő vezetékezést nem újítjátok fel és tényleg minden elmenő föld is ugyanolyan színű és mind a nulla sínre lett kötve, akkor marad a kétsarkú feszültségkémlelővel (villanyszerelőnek a "MŰSZER") és ki kell sípoltatni. Ez persze sok le-visszakötözgetéssel jár, jobb ha nem egyedül csinálod. Aztán amit kiazonosítottatok azt megfeliratozni.
Tehát a dugaljban folytonosságot kell ellenőrizni a nulla és a földelő érintkezők között, ilyenkor más hangon sípol a műszer és elvileg csak egy sárga pötty világít rajta. A föld és fázis között 230V.
Ekkor ha azonos nulla sínről lett indítva az összes védővezető is, akkor egyesével lekötöd őket és amelyik lekötés után a földelő és a nulla nem sípol össze és a 230V sem a fázissal, akkor már jó az irány...nem lesz rövid idő kiazonosítgatni.No de visszatérve a betápláló földelő vezeték kérdésére:
Tehát az eredeti ábrádon a vízszintes vonal a lakás fala.
Az alsó rész a földszinten a mérőóránál van, ott elvégezték anno a földelés szeparálását és innen végig külön jön a földelő szál.
Ez jó, akkor csak az elosztódban van a hibás összekötés.
Szétkötöd, lekötsz minden elmenő védőföldet, majd ezután a kétsarkú feszültségkémlelővel megnézed a nulla-föld között összesípol-e a műszer úgy, hogy csak folytonosságot jelez. Ha igen, akkor tényleg TN-S rendszer jön a pincei elágazástól, tehát a lakásban kivitelezhető a megfelelő érintésvédelmi szint.Fentebb leírtam hogy mit javaslok a lakáselosztónál(az előtte lévő részek most elhagyhatóak, hisz 7 emeletre van a mérő), 12 modulos elosztót kapsz 5K hufért, 2x12-est meg 7k hufért, nem nagy különbség, a jó választást megfogod köszönni magadnak.
Aztán minden elmenő földelés mehet a bejövő földelő sínre, ott nincs olyan jellegű különbség mint az ÁVK-k esetén.
Egyébként szabvány szerint nem kötelező minden áramkörhöz saját védőföldet indítani az elosztótól, lehet védőföldhöz gerinc vezetékezést vinni és csak arról leágazni szükség és igény szerint.
A nulla mindegyik áramkörhöz saját kell legyen, ez nem a fizika szabálya szerint, hanem hibahelyek miatt.Így hogy pincéből jön a betápláló vezetékezés, valszeg közös védőcsőben érkezik meg az emeletre, nem egyszerű a szabványosítás, sorry notsorry.
[ Szerkesztve ]
Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.
-
PROTRON
addikt
válasz Skillet #5720 üzenetére
Bocs de erre inkább nem mernék semmi verdiktet mondani 1 fotó alapján, túl sokfelé lehet hibázni.
Vagy helyszínre kell hívni villanyászt, vagy szétkötéskor mindent rendesen befotózni.
Pl kérdésed:
"A két vastagabb vezeték a fázison: mindkettő a villanyórától jön? Miért kettő?"
Hol a fotó a villanyóráról, mert nem írtad hogy ott hány megszakító van, lehet eleve 2 fázis lett anno bekötve, mi meg itt vakvágányra futunk.
Van-e külön vezérelt óra a bojlernek? Mert akkor annak külön kiselosztóba kell rakni majd az új kismegszakítóját.Az órától jövő vezeték Nem szolgáltatói feladat, az már a tulajdonosi a szabványosítás kategória. A szolgáltató társasházak esetén a kapunál lévő hálózati leágazó pontig tart.
Ha társasház, akkor érdeklődni kell a közösképviselőnél hogy milyen állapotú a méretlen fővezetékhálózat, be van-e tervezve teljes méretlen hálózat felújítás szabványosítással a következő időszakban...stb.De vannak olyan térségek, ahol a szolgáltató megengedi hogy nem kell teljes szabványosítást végezni, ha szép nagy bociszemekkel mész, lehet megengedik hogy csak "hibajavítás" címszóval az órától a lakáshoz jövő vezetékezés kerüljön cserére, de mindenképp regisztrált szerelőt kell kihívni.
Mai napig érvényes érintésvédelmi mód az hogy a lakáselosztóig közös PE+N azaz PEN vezető érkezik a társasházi főelosztótól, amiben van egy földelő szonda a PEN vezetőre kötve. Aztán ahogy most is van a lakáselosztóban történik meg a szeparálás és az onnan elmenő dugalj áramkörökhöz már külön védővezető megy. Pl az a kis piros vezeték a fotód alján.
Persze ilyenkor az a baj hogy ha a lakás leágazó vezetékével történik valami gikszer, megszűnik a földelés, ezért szeretik a TN-S azaz szeparált földelő vezetős rendszert a főelosztótól.
De ha nincs még felújítva a méretlen hálózat, akkor egyelőre maradhat a régi változat.Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.
-
Skillet
addikt
A villanyórán 1 megszakító van.
Nincs külön óra a bojlernek. 1 óra van, és az bent a lakásban!
Más passz. Ez egy 56-ban épült tégla társasház egyik lakása.
Nagyon ráférne a korszerűsítés, de egyelőre ez a projekt megragad annál, hogy a 3 kapcsoló táblát 1 újba rakom.
Veszek érvéghüvely fogót. Van ajánlott, vagy csak amelyik rokonszenves?[ Szerkesztve ]
Mess With The Best! Die Like The Rest! 8G GALANT VR4^ever
-
PROTRON
addikt
válasz Skillet #5726 üzenetére
Azért csak óvatosan a hobbi villanyszereléssel.
Én sima mixvilles OMU system-t használok, már van hogy beleszorul a 10-es érvéghüvely és préselés után ki kell feszegetni, de sokfelé vittem esőben is, szal hobbi szintre 10k hufért elfogadható.
A 6-os vezetékekhez is inkább 10-est használj, az a biztos, alig olcsóbb a 6-os vezetékhez való szerszám.
A 16-os vezetékhez való becsapós, mert annak a minimuma 6-os, az alatt nem présel...
Annyit hozzá kell még tenni hogy a négypofás biztosabb, de persze a 4 irányú ellenerő miatt fárasztóbb is kezelni mint amelyik csak U alakban présel...[ Szerkesztve ]
Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.
-
őstag
válasz Skillet #5726 üzenetére
Hobbszintre 6-ig jó az extol is. Talán ez a legolcsóbb. Nyomólemezes kötéseknél...ez a leggyakoribb... szerintem jobb a négyszöges.
Ne értsd félre... De aki most kezdi ezt hobbiként, annak nem a lakáselosztóval kellene kezdenie. Gyártson elosztót, szerelvényezzen, vezetékezzen és a lakáselosztó legyen a vége... már ha egyáltalán....
Nem biztos, hogy bolygatnám, mert mi van, ha addig küzdesz, mire törik az öreg alumínium vezeték. Nem kell hozzá sok...
[ Szerkesztve ]
Meliora sunt bono inimica
-
PROTRON
addikt
hobbiszintre, 1-2 lakás átvillanyszerelésére jó az is, csak én azért ajánlottam a 10-est, mert mindig mindenből 1-el nagyobbat kell venni annál amivel használni szeretnéd. A 10-esben sokszor szorul a 10-es érvég ahogy ráhúzom, ennek analógiájára a 6-osban meg a 6-os vezeték fog szorulni.
Ugyanígy fővezetéki sorkapocs esetén amikor az szerepel rajta hogy 2x25/2x16, azt úgy kell érteni hogy valóban van rajta 25-ös furat, de azt a merev vezetékre értik, érvéghüvelyezve ez valójában 16-os és 10-es érvégezett vezeték megy bele...#5729bluemirage
tökéletesen igazad van abban hogy könnyű elszúrni a dolgot és nem feltétlen egy problémás elosztóval kéne kezdeni, jobb lenne előtte tapasztalatot szereznie más alkatrészeken, kicsit beletanulni hogy melyik anyagnak mi a határa, nehogy pl blankolásnál észrevétlenül elvékonyítsa a keresztmetszetet aztán meg nullaszakadás lehet belőle.Viszont vannak helyzetek amik nem várhatnak és a fotón szereplő megszakítók olyanok, ez sajnos egy azonnali beavatkozást igénylő rendszer, szal valakinek foglalkozni kell vele.
Én is nyugodtabb lennék ha tudna olcsón segítséget hívni hozzá, aki még meg is tanítja.Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.
-
Skillet
addikt
válasz bluemirage #5729 üzenetére
Nem mondanám hobbinak, és igazán azt sem, hogy most kezdtem. Szerelvényből az elmúlt vagy minimum 25 évben volt bőven. Kapcsolók, dugaljak, lámpák, csillár ventilátor... Vezetékekre zsinórközi kapcsolók, földelt és földeletlen (lapos) dugvilla. LED is volt bőven. Építettem már ki gerincről dugaljat (véséssel, mindennel). Itthon füstölt az elosztó, az egyik kismegszakító szállt el. Kiderült, hogy az egész lakás kb 3 megszakítón volt. Vettem 7db megszakítót, és minden kimenőt külön megszakítóra kötöttem...
Bár az összes eszembe jutna most, de nem szívesen pötyögném le, és titeket sem fárasztanálak a semmivel
Egyébként kijutott autóvillamosságból is elég.
Ha törik a vezeték, muszáj lesz toldanom. Ha kell, vések. Ez sajnos ilyen. Hozzátenném, hogy tegnap is tört az egyik kimenő. Pedig nem azt bolygattam, csak a külső táblára menő vezetékeket húzgáltam ki. De talán nem tört volna, ha normálisan van megcsinálva. De toldott volt már, ráadásul összecsavarva, szigszalagozva. Én nem vagyok villanyszerelő, de nem így csinálom majd meg. Minden tőlem telhetőt megteszek, hogy a lehető legigényesebb legyen.Mess With The Best! Die Like The Rest! 8G GALANT VR4^ever
-
csemberlen
őstag
Vilanyt, csak villanyszerelő szerelhet. Persze ez olyan mint a foci, mindenki ért hozzá. Mindenkinek a lelke rajta, hogy milyen tanácsot ad. Lehet nem leszek népszerű, de nem jó, hogy mindenki is elsoztótáblát akar szerelni. Elöször magánál aztán már másoknál is. Elosztótábla csere után VBF felülvisgálatot kell csinálni, feliratozni, elosztótábla készitőjét táblán kiírni. Darabvizsgálati jegyzökönyvet késziteni az elosztóról, használati utasitást adni az elosztóról. Persze egy panelban ezt senki nem csinálja meg. Nincs is baj, ameddig nincs baj.
Hja kérem az élet nem egy habostorta
-
tothjozsi96
addikt
válasz csemberlen #5733 üzenetére
Rengeteg kritikán aluli szerelő van, én sajnos csak olyant ismerek. Az hogyha valaki érez magában bátorságot, kellően utána nézett annak amit megakar oldani, azzal szerintem nincs probléma. Tudom, nem szerelhet, mert nem villanyszerelő. Sajnos sok villanyszerelőnek se engedném hogy szereljen, nekem rengeteg rossz tapasztalatom van. Szerintem kevés a jó szerelő, és nem feltétlenül mindenki számára elérhető. Én most a nagyon-vidék vonalról beszélek, nagyobb városban biztos vannak komoly szakemberek, itt nálunk ez nem jellemző.
Azzal teljes mértékben egyetértek hogy a szomszédhoz nem megyünk át szerelni villanyt, még csak egy konnektort sem. Sajnos itt elég nagy a tét, ha valaki a saját életét kockáztatja az az ő felelőssége, de másét nem szabad.
-
Rakeem
aktív tag
válasz PROTRON #5724 üzenetére
Köszönöm a körültekintő alapos választ.
Igazából az eddigi gondolataimat/ötleteimet támasztottad alá.
Bizony nem két perces meló lesz, de akkor szépen a lakásban található dugaljaknál levő vezetékeket összesípolgatom a lakáselosztóban lévő kábelekkel a multiméteremmel (nem piacos, nem kínai. Persze nem is egy Fluke) folytonosság vizsgálati funkcióban.
Na meg a felszáló ágat is megvizslatom, hogy lent a mérőóránál szeparált-e a téma vagy sem. -
félisten
Üdv. 1 hónapja 2 napja adtam be az eon felé a bővítési igényem. Nem reagáltak. Tud valaki valami telszámot feléjük? Az i m b őket, jön a tél és semmi nem történik. Ősszel nem jó ásni. Ebből villany lesz az évben. Én minden elé mentem, ők meg bsznk lépni.
A szerelőm azt mondta nem biztos benne, hogy nem 3 hónapra bővült a reakció idő...[ Szerkesztve ]
2db APC BE-700GR szünetmentes tápegység eladó.
-
PROTRON
addikt
válasz Kolondrum #5736 üzenetére
Melyik régió?
Pest megyei hálózati áramszolgáltatónak még ismerem a régi telefonszámát, továbbá múltkor szomszédom 35 perc várakozás után tényleg sorra került hogy feltehesse kérdését a lakásával kapcsolatban.
#5737 csemberlen
A "jó hír"-en felröhögtem...kínombanBTW a nov 15 az csak földi halandókra vonatkozik...meg a munkakedvre.
Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.
-
Chal
addikt
Sziasztok!
Úszókapu motort cseréltem a minap, a régi motor leszedése után jött a meglepetés: a motorba érkező kábelköteg az alatta levő betonból jön fel, védőcsőből, a jóképességű szakembernek anno viszont sikerült a csövet a beton síkjában elvágni. Sajnos erről eddig nem tudtam, a motor tartókonzolja elfedte az egészet. A dolog meg is tette a hatását, fentről belenézve a csőbe sajnos látszik, hogy áll benne a víz A körön van egy 30mA-es FI relé, eddig még soha nem szólalt meg. A szerelés (beton, gégecső, kábelek) sacc/kb. 16-18 évesek lehetnek, szóval azóta így van.
A védőcsőben amúgy 1db 3 eres MT megy, és 2db árnyékolt 4 eres gyengeáramú kábel a fotocelláknak. Ez utóbbiak mozognak jól, szerintem át lehetne őket húzni, de az MT természetesen meg se moccan, az messziről jön.
Mire számíthatok? Ha jó, akkor jó, és ne aggódjak rajta, szívjam ki a vizet valamivel, és oldjam meg a felső vízzárást, aztán felejtsem el? Vagy verjem fel a kocsibeállót, járdát, úszókapu ellensúlybetonját, meg a fél világot is, és mindenképpen cseréljem ki?
A víz kiszívására amúgy még szívesen vennék valami ötletet. Neten keresgélve találtam ilyen fúrógéppel üzemeltethető mini szivattyúkat, de eléggé megoszlanak róluk a vélemények, egy rendes kerti szivattyút meg csak e miatt nem szívesen vennék.
[ Szerkesztve ]
-
csubuka
addikt
Sziasztok!
Egy apróságot szeretnék kérdezni Tőletek. Szerintetek ezt a fí-relét át lenne szabad mozgatni a beltéri fali elosztóba? B+C (T2+T3) túlfeszültségvédőnek kellene pár modulnyi hely, ami másképp nehezen férne el, persze kényszerből lehetne a fí-relé+kismegszakító kombót RCBO-ra cserélni, de ami nekem kéne az 40k nagyjából..
Bent ugyanúgy ezen menne át a teljes betáp... -
szemmelver
aktív tag
-
lappy
őstag
válasz szemmelver #5744 üzenetére
Tudod de a hajlitasi sugár miatt csak nagy ívben
Bámulatos hol tart már a tudomány!
-
csubuka
addikt
Köszönöm a választ!
Amúgy csak olyan 6m kábel lehet, légvonalban 2m. Gondolom a 10m feletti távnál javallott extra T2 védelemre utalnál nem?
Itt az alsó szinten az nem jönne képbe még. Viszont az emeletre lehet kéne, mert ott már olyan tizenpár m kábel volna a két helyszín között... Mondjuk lehet szódával még elvan anélkül.
-
Új hozzászólás Aktív témák
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest