Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • válasz PainKiller13 #423 üzenetére

    Ahogy így a nyugati határszélen is mondják: aki tegnap még maltert kevert, az ma már kőművesmester :(
    Szerintem egy ilyen villanyszerelőbe futottál bele :U
    Több okból se engedj. Tavaly ősszel egy mosonmagyaróvári bevásárló központ melletti utcában villámcsapás miatt sok házban sérültek a vezetékek. Köztük régi MM falas szerelések is. Ott ahol csak a kötés a dobozban... ott még volt esély, de ahol a kábel is... ott tutira át kellett húzni.... Hja ez nálad nem menne majd :N Vésés!! Hajrá.
    Nem szívesen, de fali UTP kábelnél volt már, hogy vakolat alatt vittem... az sem okos ötlet, de annak kilógó végét is előbb nyírják szét csiszoló zsiráffal a festők... mint, hogy lazaságomnak más ára lenne....

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz szabifotos #480 üzenetére

    A lakás FI reléje után másik FI relét berakni... :U Ez nem a legokosabb... de legalább ezt is kitapasztalja...

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz zadir1 #482 üzenetére

    A korrekt megoldás az, ha nem egymás mögé vannak kötve, hanem már a szekrényből külön jön ki az új rendszer, az így képzett független rendszert védi egy másik Fi relé.

    A világ boldogabbik felén több Fi relé van egy házban, így nincs olyan hogy az egész házban nincs villany, mert egy áramkör miatt a Fi leoldott.. De nyilván a nálunk szokásos 12 vagy 24 modulos játék dobozokból hamar elfogyna a hely... nemcsak a pénz...
    Már az is jó, hogy az új építésű lakásokban van Fi relé... Persze csak egy darab... ahogy a családi ház átalakításoknál is raknak már... Egy darabot... Aztán ha újév napján, vagy a nyaralás után arra érnek haza, hogy hideg van, de a hűtőben meg meleg... akkor is szerintük a hülye Fi a hibás... nem az, hogy több Fi esetén nincs ekkora gond. Olyat láttam, hogy a kazán külön Fi-t kapott, mert külön vittek oda áramot... kényszerből .... hogy megfeleljenek a mostani EPH, kismegszakítós és Fi relé elvárásoknak... De ennél több nálunk ritka...

    A pince, a kültéri lámpa, kültéri dugaljak, padlás, melléképület, medence forgatója, szivattyú ugyanazon Fi-re van kötve, mint a lakás... :Y De legalább most már van és terjed... még ha a csóróság miatt néha szívatják is magukat.

    [ Szerkesztve ]

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz fraba #497 üzenetére

    Nem nagyon írtak. :( A villanyszerelésben is van mozgástér, ugyanazt a dolgot több módon lehet megoldani és az egyes szakik mind-mind máshoz ragaszkodnak.

    Én hogy csinálnám?
    A társasházból a melléképületig, ha a 25A alól akarsz lekötni, akkor én 3x6mm2 MT kábelt (sodrott réz) vinnék, a hossz miatt sem gondolom, hogy 3x4mm jó lenne. A merev MB-Cu sem kell, ahogy földkábel sem, de erről majd később. Ez úgy kiskeráron 900 Ft-ban megáll métere.
    A társasháznál, horonymarás... ha szerencséd van akkor elég vastag a vakolat (láttam már 4cm-est is) és akkor tégláig elég, gégecső és abba megy a kábel... Ehhez rövid távon, egy jobb flex szegmenses gyémánt koronggal elegendő, majd a két vágat között kézzel kivésni.... Ez a kép alapján 30 perc. A gázvezeték alatt nyilván csak kézzel. Ha van horonymaró, akkor gyorsabb. Gipszelés, ha nagyobb darabon leesett a vakolat, akkor ott Hilti' láncos gégecső fixálást itt jobb kihasználni, kábel be majd visszavakolás. Nem vinném falon kívül le az áramot. A későbbi szigetelés és a gázcső miatt sem... A képen látott lapos kábelcsatorna alá is lehet vésni, amikor keresztezed. Ahogy elnézem a házat, azon egy szépen kivitelezett vésés és visszavakolás már nem ront semmit. :)

    A gégecső a földben egy KPE csőbe megy bele. A gégecső vastagságán múlik, hogy milyen megoldással tudod vízzárón ezt megoldani, a legrosszabb esetben vakolát alá, azaz téglára illesztett falon kívüli nagy kötődoboz, de ezt jobb lenne elkerülni, mert ha nem értesz hozzá akkor egy ilyen kivitelezése is csak hibalehetőség. A gégecső és KPE cső vízzáró összekötése megoldható. Volt, hogy a gégecsőre egy nagyobbat és nagyobbat húztam és úgy 1 métert betoltam a KPE csőbe + sziloplaszt. Folyóvízben sem menne bele nedvesség... földnedves környezetben meg tuti nem.

    A földkábelt hanyagolnám, a KPE csőben a földben vitt MT kábel rugalmasabb és profi megoldás... úgy 100 évig jó lesz, a földre és 5-6 bar nyomásra tervezett tökéltesen vízzáró megoldás, amihez számos szerelvény kapható toldásra, bilincselésre is. Métere úgy 200 Ft környékén lehet. Méretfüggő. Tippre kényelmesen a 25-ös a jó, de 20-assal is meg lehet próbálni, főleg ha a fektetés előtt már belefűzöd. Később átfűzhető.

    Fektetés. Figyelembe véve a klímaváltozás, ami ma már csak talajmenti fagyokat jelent és ha védett, később sem kotort helyen megy, akkor 50 cm mélység elég. A KPE nagyobb sugáron jól hajlítható, de számos elem van hozzá, melyek kézzel is jól szerelhetőek.
    A kis házba is bevinném a KPE csővet a falon kívüli elosztóig.

    Nem tudom, hogy ott mi az igény... Fi + 4 x C13-at + 6A kismegszakítót a világításnak raknék, egy min 8 modulos szekrénybe. Falsíkonként a szerelvényekhez mindig 2 kört vinnék, hogy ugyanazon falsíkon 2 forrásból legyen ~25A, nyilván két külön szerelvényből. Közös udvar miatt nem ajánlom, de védett (esőtől és naptól) helyre telepíthető lehet egy min IP44-es konnektor a kisház külső falára, C10-re lebiztosítva, mondjuk fejmagaságban az eresz alá... Nem tudom.... és ezze be is telt a 8 modulos szekrény. Nem tudom az igényt, így ezt vakon írtam. A mai sok akkus gép esetén... neked lehet, hogy már nem is kell ilyen sok, így szétosztva.

    A kisházban a falon kívüli szerelvényekhez (konnektorok) 3x2,5-es MT kábel (300-350 Ft/m) MÜ-II-es csöveken a falon bilincselve. A világításhoz 3x1,5m MT kábel is elég. A mennyezettől függ, hogy végig ott viszed, vagy egy darabon a falon.
    A villanykapcsoló mindenképpen IP44-es falon kívüli. Egy műhelybe nem javaslom a csapófedeles konnektorokat, szabvány ide vagy oda... ha sokat kell használni őket a csapófedél meghal. Ha meg a megrendelő hosszabítókat köt a kevés konnektorba, akkor meg ugyanott vagyok, hogy a por és nedvesség védelem meghalt és jellemzően 1mm2, vagy max 1,5mm-es hosszabbítók sem a tutik... Ezért jó ha a megfelelő helyen és számban vannak a falon egy 2,5-essel kábelezett dugaljak. Ahogy írtam... falsíkonként 2 áramkör, azaz 2xC13 áll rendelkezésre.

    Az MT kábel miatt mindent érvéghüvelyezni... Ha nincs hozzá szerszámod és gyakorlatod, akkor inkább szaki. Ha lesz elágazó akkor a falon kívüli kötődobozakkal úgy kell számolni, hogy a csatos WAGO-k beleférjenek, a tartalék kábelhosszal együtt. 85x85-el már meg lehet csinálni, egy 100x100-asal már Te is megtudod.
    Én szakemberre bíznám a kisház szerelését. De ő meg megint máshogy csinálná meg, mert minden szaki csak saját 2 bites agyával tud gondolkodni. 1=így szoktam 0=nem így szoktam, ergó hülyeség. De attól még az is jó, ahogy egy másik csinálná. De azért mond el neki az itt kapott javaslatokat, hátha abból valamit be is tart.

    A kis házba viszont egy átlag pasi be tudja vinni a leírt módon az áramot, az csak földműves és kőműves munka egy kis vízszerelési alapmunkával... Olcsóbb is lesz, ha a szaki már csak a 2 helyen kiálló 3x6-os kábelt látja...

    Remélem, így már lesz hozzászólásod... és kialakul a kép.

    [ Szerkesztve ]

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz tomi5244 #599 üzenetére

    +1 a kötelező vezeték csere mellett. Ekkor teljesítménynél és főleg tartós terhelésnél nem hagyatkozunk régi kábelre, aminek kötéseit, állapotát sem ismerjük.

    A legtöbb égett szigetelést és fekete kábelvéget pont a vezérelt áramnál láttam. Azt rendesen meg kell csinálni, a legnagyobb áram... nem éppen perceken át azon megy. Ha alumínium (és ezért olyan vastag') a gerinc, akkor meg eleve kuka az egész.

    Ha hosszabb távon is marad a 16A-es vezérelt, akkor bő 20 méterig jó a 4es vezeték 25 méter és felette viszont már mindenképpen 6-os vezeték kell. Ha 16A bővítve lesz, akkor eleve 6-os kábelt kell rakni.

    [ Szerkesztve ]

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz Tetsuo #609 üzenetére

    Az adott típust nem ismerem, de szorítós kapcsolóknál... általában valamilyen pöcköt kell nyomni, hogy lazuljon a szorítás és ki lehessen szedni (rángatni) a vezetéket.

    Ha csak úgy kitéped is jó lehet, ha így kijön... és ha nem akarod használni már azt a kapcsolót

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz gilfoyle #614 üzenetére

    Nem tudom... de... Ez nem rád, hanem a szolgáltatód ügyfélszolgálatára tartozik :U

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz Tamy #698 üzenetére

    Én vésném a régi vakolatot és az alá raknék 2,5-es MM falat. Kővágós koronggal, flexel két függőleges csík és azt ütném ki és helyére a 2,5-es MM fal.

    Majd vissza vakolnám és jelölném, hogy hol van. Figyelve, hogy a melósok ne fúrják át amikor dübelezik a szigetelést... De ők a MÜII-t, vagy gégecsövet is átfúrják, ha akarják... szóval mindegy.

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz Tamy #705 üzenetére

    Szerintem ebben az esetben nincs akkora jelentősége a cserélhetőségnek... de nyilván, ha szépen le tudod hajlítani csőben az MT kábelt, akkor nincs is miről beszélni és az eredeti kérdésnek sem volt értelme a hajlítási sugár miatt.

    Tanács:
    Viszont a padlásról nem szabadna áramot lehozni, ahogy felvinni sem... max annyit, hogy egy ledes égőt meghajtson, ha fent jársz a padlástérben. Az ottani hőmérséklet viszonyok miatt nem szabad áramot vezetni padlástérben. Nem szabványos, kvázi tilos... aztán onnan lehozni és KW-os nagyságrendben használni egy klímához... Értem, hogy a szükség nagy úr. :U

    Hol megy a klíma hűtő csövezése a kültéri egységhez? Azzal együtt szokták vinni az áramot, azaz bentről... ez a korrekt megoldás. Klímások eleve ezzel kalkulálnak..., hogy ahol átmennek a nagy' klíma csövek, ott átmegy az áram is bentről.

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz csemberlen #708 üzenetére

    A "kerülendő" túl udvarias kifejezés a szabványokat be nem tartó önjelölt villanyszerelők számára :). A padlás használata szinte mindig az olcsóság, kényelem motivációk alapján van... Meg nehogy vakolat legyen más közben a lenti lakótérben... Ennek pedig ára van.

    Az alábbiakat nem neked írom, hanem az olcsón, és okosan' szerelők figyelmébe ajánlva. De a riasztókat szerelők is hasonlóan lazán lesz**ják a lentieket.

    (1)
    A padláson a szolgáltató hozza be a vezetéket kötés nélkül, mely során a vezeték keresztmetszetét és fajtáját a padláson uralkodó hőmérsékletet tudomásul véve alakítja ki, ahogyan az oszlopon lévő légvezetékeknél és más vezetőknél is teszi.

    (2)
    A vezeték fajtáját(!), keresztmetszetét és terhelhetőségét jellemzően annak felhasználási területén fellépő hőmérséklet figyelembe vételével kell tervezni. A vezetékeknek is van működési hőmérsékletük. Egy átlagos MT kábel működési hőmérséklete kb. 50C. Ez a gyengébbek kedvéért a legtöbb webáruházban szerepel is a termék specifikációi között.

    (3) A vezeték ellenállása függ a vezeték hőmérsékletétől. A rajta folyó áram a vezeték hőmérsékletét minden esetben növeli, gyakran mérhető módon. Nyilván a környezeti hőmérséklet nem mindegy. 40-50 fokról indul nyáron a padlás, de elérheti a 60 fokot, a tető akár 80 fokos is lehet. A melegedés és ellenállás növekedés pedig ördögi kört indít be. Az ellenállás növekedésével, ugyan tovább nő a vezeték hőmérséklete, ami miatt tovább nő az ellenállás stb... stb... A padlás padlóján való vezetékezés esetén talán hőmérsékleti határérték alatt lehet tartani a kábeleket.

    (4)
    A legveszélyesebbet írtad is, hogy télen a lakásból az IP20-as szerelvények dobozai mögül gégecsöveken keresztül felszálló meleg levegő kondenzvizet eredményez. Az visszafolyik, ami a szerelvényekben, vagy kötődobozban nem kis gondot okoz. A padlástérben a csövek lejtetése nettó hülyeség mert minden cső valamiben végződik. A 3-mas pont miatt magában a padláson lévő kötődobozban is alakulhat ki kondenz lecsapodás télen...

    (5)
    Födémáttörés már eleve nem OK. A jellemzően tűzveszélyes besorolású padlás és az alatta lévő tűzszakasz összekötése ilyen módon nem OK. Egy ilyen után egy tűzszakasznak minősülhet a beltér és a padlás. De ez már tűzvédelmi megítélés.... és ezt tartom a kisebb gondnak.

    (6)
    A padláson nem tartózkodik senki állandóan, így az esetleges villamos tűz, mint fűst, sercegő hang stb. nem vehető észre, mint a lakótérben egyébként igen. Ha már ég, akkor tényleg ég...

    (7)
    Villamos felülvizsgálat esetén a fentieket nézik, leginkább akkor ha tűzeset után a biztosító, vagy tűzoltóság a tűzvizsgálat során von be szakértőt. De felesleges addig elmenni, hogy a szakértő megkommentolja, mert ezt megteheti. Nincs tervező, vagy villamos mérnők, aki fűtetlen padlásra tervezne villanyszerelést. És, ha a szakértő nem is tud éppen akkor szabványt beidézni, a tűz okaként a fenti pontokból fog válogatni. Persze, ha volt a 'munkát végzőnek' felelősség biztosítása, akkor nem gond... :D

    Összefoglalva: nem nagyon lehet egy fűtetlen padláson lenti lakótérrel összefüggésben jól vezetékezni.. Lehet törekedni arra, hogy a fenti 1-5 pontokat figyelembe véve csökkentsük a kockázatot, de nem minden pontnál van 100%-os megoldás. Körültekintő módon padlásvilágítást lehet csinálni, ami nyilván a fázist megszakítva, az év nagy részében nincs áram alatt. Nagyon ritkán van olyan gépészet a padláson: pl. gyári külsős motoros páraelszívó, ahol ez elkerülhetetlen és akkor ott abban az egy ritka estben kell nagyon körültekintően eljárni. Legdurvább, ha a mennyezeti világítást a régi alu vezetékek kiváltása miatt az új rezet, a padlásról lefúrkodva oldják meg és így vízcseppek potyognak télen a csillárok szerelvényeibe. Saját szemmel láttam.

    [ Szerkesztve ]

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz szabifotos #715 üzenetére

    hódmaci jól leírta.
    Jellemzően B-vel van szerelve a lakás.
    Gázkazánt szokás C6-al esetleg C4-el, és mondjuk hálószoba, nappalit ahol nincs nagyfogyasztó, csak híradástechnika stb és 1,5-es vezetékezés ... C10-el talán még elfogadható biztosítani. Ez még a porszívót elviszi. C16-ot szerintem sem OK egy átlagos lakóingatlanban használni. De ennél fontosabb, hogy milyen keresztmetszetet biztosít az ember, mert 1,5-es kört, több nagyfogyasztóval sem szabad B16-ra biztosítani. A 1,5-es vezeték közös szakasza túlterhelődhet. 2,5-es kör mehet B16-al. Ott a közös szakasz sem terhelődik túl.

    Korábban írtam, hogy a világ boldogabbik felén ÁVK-ból (Fi-Relé) sem egy van.
    1., A konyha a sok beépített gépe és üres ingatlan esetén nem használt konnektorai miatt (kivéve hűtő pl.) külön ÁVK
    2., Kazán és fűtés külön ÁVK
    3, A lakás többi része külön ÁVK
    4., jobb helyeken a külső un. udvari villamos hálózat is külön ÁVK és külön elosztó is.

    Ez jó sok pénz és nemcsak a 3-4 ÁVK miatt, hanem a kialakítandó vezetékezés miatt. Mert ez vagy 3-4 átlagos elosztót jelent akár decentralizáltan, vagy 1 nagyon-nagyot. De ahol erre van pénz ott okkal csinálják így.
    Nálunk egyet beraknak (mert előírás) és nem értik, hogy újév napján miért érnek haza úgy, hogy kiolvadt a hűtő és hideg van a lakásban... Hja a Tescoban vett karácsonyi fény az ünnepek alatt izgalomba hozta a Fi-Relét és az egész házban nincs áram..? 1-2 napja..? Szerintük a Fi-Relé hülyeség és nem látják, hogy maguk is okozták a bajt.

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz agroman #733 üzenetére

    A leírtak alapján nem biztos, hogy komoly anyagiakkal jár a javítás.... és ez inkább hátrány, mert még nehezebb rá szakembert találni, ha magad nem tudod megcsinálni.

    - a két kapcsoló kibontása ott mechanizmus és kötés ellenőrzése. Ez max 5 perc. Lehet, hogy kapcsolót kell cserélni. Ezt előre nem tudni.
    - majd a két konnektor kibontása ott ugyanúgy a kötések ellenőrzése.

    Elképzelhető, hogy ezek nem járnak eredménnyel, akkor a kapcsolók és a konnektor feletti kötődobozokról a tető lepattintása (Sajnos itt már hullik a vakolat vagy a festék a fal felső széléről). Itt a kötések ellenőrzése, azok állapotától függően, cseréje, mai biztosabb kontaktust adóra.

    Nyilván áramtalanított állapotban.

    Az előbbiek megoldják szerintem. Esélyes, hogy a hiba az érintett szobán belül van, a szerelvényben, annak kötésénél, vagy a szoba valamelyik kötődobozában.

    Sajnos a hiba utalhat elfúrásra, vagy falban lévő vezeték összeégésére. De bízzunk benne, hogy a hiba a feltárható és javítható kötéseknél lesz.

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz Chal #740 üzenetére

    Mindkét megoldás szóba jöhet. De egyszerűbb mellé rakni egyet és úgy átrendezni az új állapotra mindent...., mint a jelenlegit szétbontani, azaz cserélni... aminél ha újra süllyesztetett akarsz, akkor nem kis bontás.
    De lehet, hogy egy másik szaki inkább kicsákányozza a régit és csinál egy új nagyobbat.

    megj.: A falon kívülinek mondott szekrényt én általában a téglára rakom, azaz vakolat alá szoktam süllyeszteni és úgy már nem olyan szőrnyű. Garázsban meg pláne nem. Simán kivágható flex-el a vakolat a második szekrénynek. Vagy az egyetlen újnak. De ez részletkérdés.

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz Zοltta #768 üzenetére

    Ha kültérre lesz, akkor H07RN-F jelölésű kábelt ajánlom. Nekem is az van, igaz csak 3x1,5mm.... és nyilván kábelként vettem és a végére én raktam a gumírozott csatlakozókat. A H07 már elég masszív ahhoz, hogy bírja a strapát. Építkezéseken csak ezt... és más nehéz körülmények között.

    A H05RN vékonyka kültérre, de a szabvány szerint még éppen elmegy, ha vigyázol rá.
    A Yato amt néztél, az H05RN-F, azaz a vékonyka, éppen még jó kültérre kategória. :R

    H07RN-F vastagságban 30méter 3x2,5 esetén én pl. ezt venném:
    https://elektrikstore.hu/STANLEY-lengoaljzat-IP44-20m-kabel-H07RN-F-3G25

    [ Szerkesztve ]

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz konci79 #782 üzenetére

    Csak a sütő részt általában 2,5-es vezetékkel és B16-al szokták csinálni... Ez egy jó párosítás.

    ... és úgy általában a konyhai konnektorokat ill. a fürdő konnektorokat illik 2,5 vezetékkel behúzni és max b16-al biztosítani. A lakás többi része mehet általában 1,5-es vezetékkel, ha nincs különleges igény. De lakószobákban elterjedt megoldás a 2,5-es körbefutó és abból 1,5-es leágazó megoldás is... Főleg ha a villanyszerelőnek kell szerelvényeznie a végén :)

    Konyhában, fürdőben a 2,5-es vezetékezést szerintem nem illik megúszni.
    Bekapcsolva hagyott hajsütővas és ugyanazon dupla konnektorból használt asszonyállat szárító (hajszárító) sem ígér túl sok jót. :)

    Tehát:
    Ha tudod cseréld a vezetéket 2,5-esre és ezt biztosíthatod magasabb értéken. Ez lenne az egyetlen korrekt megoldás

    [ Szerkesztve ]

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz Exian #786 üzenetére

    "Én persze rögtön lekötöttem azt a gyári bekötésű kábelt, rajta a dugvillával (a sütő tetején egy kis kötődobozban ez könnyen megejthető volt) és közvetlen bekötésű 2.5-ös vezetéket kapott, amin csak a sütő van"
    Ez egy teljesen jó elgondolás. De vannak buktatói amire figyelni kell.
    Mivel a sütő vezetéke sodrott, valószínűleg szilikonos kábel, ezért érvégezés nélkül a kötéshez oldható Wago(221)... továbbá nagyon fontos, hogy szépen kell blankolni a vezetéket, hogy a keresztmetszet megmaradjon. Régebben csokiba, azaz sorkapocsba rakták volna, de annak csavaros kötése idővel meglazulhat ami ekkora teljesítménynél már több, mint ciki.... és ma már van olcsó és biztosabb megoldás helyette.
    A kötést pedig hozzáférhető helyen kell elhelyezni.

    [ Szerkesztve ]

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz Exian #791 üzenetére

    Hagyd úgy, ahogy most van. Nézz rá, húzd meg a csavarokat és OK. :K Szerintem jobb ez így, mintha a sorkapocs után újra konnektort raknál, hogy az egy dugaljba menjen, ahol megint újra kötni kell egy kábelt.

    Amit írtam az arra vonatkozott, hogy a gyári konnektoros kialakításnál jobb a közvetlen kötés, ha valaki ezt szakszerűen meg tudja csinálni. De nincs akkora jelentősége, mert egy jól szerelvényezett konnektor és a gyári dugó is jó kell, hogy legyen. A hozzászólás folyama a sütőhöz húzott 1,5-ös betápból indul.

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz Zοltta #793 üzenetére

    Így van. Ha ezekre raksz gumi dugót és aljat, és szépen érvegezve dolgozol, akkor OK. A tömítettségre figyelni kell. Ha durván vizes környezetben használod, akkor a gyári egybe öntött jobb, mint a szerelt.

    Nekem is saját gyártású H07RN hosszabbító van...
    Kültéri, mozgatott hosszabbítóban ezt a kábelt kell használni.

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz Novics #795 üzenetére

    Tömör' vagy sodrott szétválasztásnál ez azért bonyolultabb. :)
    Célnak megfelelően kell kábelezni, vezetékezni és első körben a kábelek rövidítését is megtanulni: mt, mbcu, mcu ...

    Ha nincs képzettség és megfelelő gyakorlat akkor szerintem ne szerelj villanyt! Ezerszer le volt írva itt is.

    Ha lehúzol egy villanyszerelő mellett jó pár évet, akkor azt mondom, hogy a saját ingatlant már bevállalhatod. Vagy ha gyakorlat sincs meg, akkor max csinálhatod a segédmunkát saját ingatlanban a szaki útmutatás alapján, ami szerintem vésés, csövezés és kábelek behúzása, de a kötések és villamos elosztó NEM! Szerelvényezés (dugalj, kapcsoló) talán... de csak ha ellenőrzi a szaki egyiket, másikat, hogy tényleg megfelelő minőségben dolgoztál

    Sajnos ez is az a terület, hogy attól, hogy meg tudod csinálni, attól még ne csináld meg.
    Némi érzékkel gázt is tudna egy átlag pasi vezetékezni... mégsem csinálja meg... Sosem értettem, hogy ha ott logikus, hogy nem, akkor az élet- és tűzveszélyes áramnál miért nem logikus... :U

    [ Szerkesztve ]

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz Walsh #820 üzenetére

    A fórumtárs által korábban írt márkák bármelyike jó. :K Azok közül mehet bármi. Itt simán összevesznénk az 5-6 javasolt márka sorrendjén. :) Én pl. a Schrack-ot előrébb sorolom, a Schneidert hátrébb stb... Miközben mindegyik jó. De ne engedj a kis elosztóban használt cuccok minőségéből! De ezt már úgyis látod.

    2020-ban már nem nagyon illik a Fi reléről lebeszélni senkit. Ha házban korrekt szerelés van, akkor nem szabad leoldania. Ha pedig egyszer leold, mert a gyereked valami szupi dolgot vett az ebay-ről... akkor igenis oldjon le... azért van.

    Ha több Fi Relét szeretnél (pl. fűtés, konyha, udvar, maradék) akkor nagyobb szekrény is kell. De volt itt szó, hogy csak előnye van, ha több van.
    Ahol csak egy van és nagy a para, akkor a külső, udvari részt ki lehet hagyni a Fi által védett körből... (nyilván nem szabad és tilos, de csináltam már én is ilyet)... mert gyakori, hogy onnan ered a gonoszság'. A korrekt megoldás a több Fi Relé... csak kis hazánkban, ahol már egy esetén is sikítanak... ott nehéz magyarázni.

    A túlfeszvédő okos dolog otthonra is, de még idő kell, hogy divatba jöjjön. Ipari szerelésnél, régóta ismert és ott a tervezők a nem olcsó OBO-val számolnak. Ahol van rá pénzt ott azt is építik be.

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz atika88 #845 üzenetére

    Egy új szerelésnél ez elég szomorú, de sajnos van ilyen. :F

    A hibát meg lehet találni:
    - szerencsével (erre írtak korábban tippeket, azokon érdemes végigmenni)
    - nagyon-nagyon sok időt rászánva és fogyasztókat, köröket... hosszabb rövidebb időre kizárva... szinte bármi lehet...
    - szakemberrel nem kis összegért

    Az utolsó opció nem olcsó, mert még szaktudással és műszerrel is kiszámíthatatlan, hogy mennyi idő mire meglesz a hiba. Esetenként kibonthatják a kötődobozokat, ami után lehet újra festeni stb... stb...

    A C16-os biztosítékok tömege arra utal, hogy azt a villanyszerelőt aki ezt csinálta, azt szerintem ne hívd vissza hibát keresni és pláne ne fizess neki előre, amíg nem találta meg a hibát. De szerintem úgysem fog jönni.

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz atika88 #847 üzenetére

    Lehet, hogy segít megtalálni a hibát... de sajnos nem ilyen egyszerű. Meg lehet próbálni.

    Ha jól értem, akkor kb. havonta kapcsol le... Ha így van, akkor min 2 hónapig kellene a tesztelt kört kivonni a forgalomból, ami nem életszerű.... és nem is biztos, hogy így előrébb jutsz.

    A szóhasználatodból arra következtetek, hogy nem ismered ezeket a dolgokat. Ami nem baj, ez normális. De így viszont egyedül nem fogod tudni megkeresni ezt az egyébként is sunyi hibát. Még a próbálkozáshoz is kell alapismeret. :R

    Más:
    A C16 használata arra utal, hogy a szabványokat nem nagyon ismeri, vagy ismeri, de nem akarja betartani. Egy lakásban elvileg nem is lehetne C16-os kismegszakító... hacsak nincs valami nagyon speciális igény... Ennek ellenére gyakran rakják be, mert kevésbé old le és így nem kell visszamenni, hiszen áram az mindig van... csak hát ez így nem OK. Ha egy C16 túlterhelés miatt leold, akkor ott már éghet a kötés a falban.

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz hedzs #1005 üzenetére

    A kötődobozra +1 :K
    Azt tűnt még fel, hogy az elmenő kábelek MT kábelek. Miközben az eddig általam látott sütők kábelei szilikon szigetelésű, azaz hőálló kábelek... bordó vagy fekete...

    A képről nem látom, hogy a 3 fázis az MT kábelen a sütőhöz közvetlen megy? Hogyan van elvezetve ott? Egy ilyen kábel max 60-70C-ra van tervezve. Ennél forrób környezetben nem illik használni.

    Meliora sunt bono inimica

  • Olvasgatom a hogyan csinálnám részt... nekem bosszantó dolgok is jutottak eszembe.
    Annyival egészíteném ki, hogy családi háznál szerintem min. 4 Fi relé (többször írtam, hogy csak a Lajta innenső oldalán tűnik luxusnak):
    1., gázkazán / fűtési rendszer
    2., - hűtő / mélyhűtő
    3., - külső körlet, kültéri konnektorok
    4., - minden más a házban
    Szóval a fűtés 7/24-es üzeméről se feledkezzünk meg... ne csak a sör legyen hideg 7/24-ben :) Szerintem mindkettő fontos

    Van 4 dolog ami bosszantani szokott, ha látom:

    A 2,5-es joker kábel:
    A 2,5-es kábelt az öregek részéről szerintem még mindig sokan mindenhatónak képzelik, mint a legvastagabb kábelt a családi ház épületvillamosságánál. Már egy családi háznál is vannak olyan távolságok, ahova az áramot 4-es kábellel kell szállítani és megérkezve lehet 2,5 és 1,5 kábelekkel tovább dolgozni. Tipikus, hogy a villanyórától hátra... a melléképületekhez is a 2,5-es joker kábel megy.

    UTP/FTP vs villanyszerelés
    Sajnos ez is a villanyszerelőre marad és sokak közülük nem értik, hogy ez mennyire érzékeny rendszer. Gyakori, hogy UTP kábelt visznek árammal párhuzamosan vagy annak közelében. Az FTP-t hírből sem ismerik és annak szakszerű patchpaneles földelését sem.
    Ha egyáltalán emiatt pont nem szakadozott az internet a megrendelőnél és nem voltak egyéb zavarok, akkor jövőre induló 1Gbit--> 2,5Gbit átállásnál ez már tuti gondot fog okozni... már a CAT6-os hálózatnál is.

    Padláson nem vezetünk semmit. Konnektort a padlás világításáról illik ott tovább kötni és alacsony értékre biztosítani... Pl. B6. Így nincs áram a padláson. Ha meg van, akkor a világítással együtt kapcsolva van egy kevés... pl. kéziszerszámnak vagy műhelylámpának. A kapcsoló nyilván nem a padlás szinten van.

    A nap gonosz dolog és az MT kábel sem UV álló. Ezt külső szerelésnél illik észben tartani. Rendesen könyökkel átvezetni a MÜII-es csöveket a kanyarokban és napsütötte helyen nem MT kábelt használni, hanem pl. gumi kábelt stb... RN-F. Nem kevés málló kábelt láttam...

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz Yodafon #1172 üzenetére

    Ha marad a lengődugaljas kivitelezés, akkor 4mm2-es csavaros kiálláshoz 3x2,5-es szilikon kábel lenne a megfelelő. Általában barnás, vöröses színű. Kódja: SHIF 3x2,5. Példa: itt
    A 2,5-es keresztmetszet jobb minőségű lengő dugaljba belemegy. Én ezzel oldanám meg.

    Aztán már csak ergonómiai szempontból érdekes gumikábel, mint "B" terv H05RR-F 3x2,5. Ez olcsóbb, de szerintem nem illik rezsóhoz használni, de ha annak van saját villás dugója, akkor szerintem ez még egy ésszerű és jó megoldás. Ehhez szépen passzolna egy fekete gumi lengődugalj. Ezt még bevállalnám.

    A "fehér" MT kábel nálam itt már nagyon "C" terv... de inkább nem... ha többször pakolgatni, hajlítgatni kell... Akkor inkább a "B" terves gumikábel.

    Ekkora áramnál meg kimondottan ajánlott érvéghüvelyezni őket és szépen szerelni, jó minőségű dugaljat használni.

    [ Szerkesztve ]

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz Yodafon #1175 üzenetére

    Igen bírják. A legtöbb ilyen eszköz pl. dugalj 16A-t bír. A 2,5-es vezeték meg simán...

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz xigris #1179 üzenetére

    Ehhez szakcéghez kell fordulnod, ahonnan az elektromos kazánt is vennéd. Ott a radiátorok méretéből az ingtalan egyéb adatából, a komfortelvárásod alapján simán kiszámolják. A fűtést minden esetben méretezik...

    Ha a használati melegvizet (HMV) nem az új elektromos kazán állítja elő, hanem villanybojler vagy más... akkor szinte biztos, hogy 20 KW alatti kell, ha jól szigetelt a ház, ami nem túl nagy stb, akkor akár 15 KW vagy kisebb is lehet szerintem.
    A gázkazán magas KW értékét általában a HMV teljesítmény indokolja és nem a fűtés.

    További offtopic vélemény: az elektromos kazán olyan, mint egy tetkó az arcra... Nagyon kell akarni és nagyon fel kell vállalni. Később is. Bárki, bármit is mond...

    Nem tudom, hogy mit hoz a jövő, de a jelen és a múlt alapján az ilyennel szerelt ingatlant később nehezebb lesz eladni. Az egész sztori csak nagyon speciális és egyedi körülmények mellett éri csak meg. Ezért nincs szinte senkinek, mert nem állnak fent ezek a feltételek. Pl. olcsó áramnak kell rendelkezésre állni, kalkulálni kell villamos felbővítés költségével, az extra vezetékezéssel a kazánig stb...
    A 1,5-es vezetéket pedig erre a célra felejtsd is el.

    Szerk:
    Hacsak nem kis lakáshoz kell (egy kicsi kazán), akkor szerintem csak 3 fázissal oldható meg.

    [ Szerkesztve ]

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz persil #1220 üzenetére

    Olvadó biztosíték és.... "Ezer eves alberlet, tulaj nem sokat torodott vele, szoval el tudom azt is kepzelni..."
    Látatlanba azt mondom, hogy nagyon nem javasolt 16A helyett (szürkével jelölt?) akármilyen módon... ugyanazt az áramkört 20A-el biztosítani.

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz persil #1222 üzenetére

    Ha eredetileg tudott 20A-t fogadni, akkor abba mind a 20A, mind a 16A belemegy.
    Ha 16A-re volt kialakítva, akkor elvileg nem fér bele a 20A-es biztosíték.
    Ez a műszaki válasz.

    DE!!!
    De ha bele is férne, akkor is hívnék szakembert, aki megnézi, hogy a vezeték és a kötések bírnak-e egyáltalán 20A-t. Szerintem nem... De nyilván ezt meg kell néznie valakinek.
    Simán lehet tűz is, ha túlterheled a vezetéket és a kötéseket.

    Bár már lehet, hogy eleve meg vannak égve a kötések és jellemezően alumínium vezetékek.

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz hódmaci #1267 üzenetére

    Arra figyelj, hogy majd 3 mm lejön a MÜII-es csőnél a belső méretre.
    Tehát külső/belső méretnél: 16/13 :: 20/17 :: 25/22 mm adatokkal kalkulálj.
    Esetedben mininum! 25-ös MÜII-es cső kell a majd 17mm-es kábelhez. Kültéri szerelésnél, ha érheti napfény a kábelt, akkor még nagyobb cső kell, hogy a kanyarok is csőben, naptól védve menjenek.

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz Jabby #1403 üzenetére

    "Nyáron egy szállodánál a 3 darab 130 modulos.... rövidre behúzott MBCU" :D
    ...és még mennyi ilyen kreatív megoldás lapul a falakban és szekrényekben...
    Volt valahol régen egy másik helyen egy szakmai topik, ahol gyűjtötték fényképpel az ilyen gyöngyszemeket. De már nem tudom, hogy hol...

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz radi8tor #1408 üzenetére

    Ha informatikai/internet célra kell a CAT5e... azaz pl. nem kaputelefon megy róla... vagy ilyesmi, akkor nem cat5e 2020-ban, hanem cat6! Ami az új szabványt (2,5 Gbps) biztosabban támogatja és ugyanazon csatlakozók és aljzatok jók hozzá. Méterenként 30 Ft a különbség Már évekkel ezelőtt sem használtak cat5e-t...
    A névleges 1 Gbit mellett... nyilván pár száz Mbit-es tempót még gyatra körülmények között is átvisz az Cat5e. Ha ez a hosszú távú elvárás, akkor azt hozni fogja... ha időtálló kell, akkor Cat6

    Ha nem lehet elkerülni a 3-4 méter párhuzamot az árammal akkor felesleges kérdezni is. Ha el lehet kerülni, akár külön csőben... (minden centiméter távolság számít), akkor el kell! kerülni az egy csőben való párhuzamos futást. Illetve megint a cat6 ajánlás, ami jobb zavarszűrést, jobb átviteli értékeket hoz... ami szintén jól jöhet, ha árammal viszed egy darabon.

    FTP-t nem kell erőltetni itt, mert azt rendesen földelni kell, hozzávaló eszközökkel vagy más módon.

    Patch kábelnek is már régóta CAT6-ot illik használni, nem pedig métereken át.

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz Real_Necro #1419 üzenetére

    Cat6e nincs ;)

    Cat6 még teljesen úgy szerelhető, mint cat5e. Kaputelefon kivételével már 5-8 éve óta nem használtam cat5e-t. Ott is csak azért mert még van nálam belőle készlet. :B

    Egy ideje valóban lehet jó áron venni cat5e-t. Mindenki szabadul a régi készlettől... amíg még találnak olyan balekot, aki nagy mennyiségben viszi és építi be. Ez az igazság.

    A cat6A ami már másik világ. Szerintem az nem lesz lakásokban. Megmarad speciális ipari használatra.

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz erhas01 #1430 üzenetére

    Össze lehet legózni egy ilyet. T8 foglalat stb.. .de nem lesz szabványos és korrekt. Régen még az apunál láttam deszkára épített fénycső armatúrát is... :D

    Elsőre nem találtam méretazonos szabadonsugárzó! armatúrát hozzá... ha lenne az lenne a legjobb. Csak belerakni a csövet, kábel és konnektor és már megy is...

    Nem volt kérdés, de....
    Azt tudod, hogy kell hozzá vezérlés? Időzítő, jelenlét vagy mozgásérzékelő stb...
    A legtöbb ilyen cuccnál nem lehet tartózkodni a közelében... szerintem ez is ilyen... Elsőre a szemet eszi meg... erre is gondoltál?

    [ Szerkesztve ]

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz tylerddd #1445 üzenetére

    Simán működni fog benne. Lámpa felkapcsol és utána lehet játszani a távirányítóval.

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz hódmaci #1474 üzenetére

    :K
    Bár azt mondják nagyképű az aki magát idézi :B
    #807 "Sajnos ez is az a terület, hogy attól, hogy meg tudod csinálni, attól még ne csináld meg.
    Némi érzékkel gázt is tudna egy átlag pasi vezetékezni... mégsem csinálja meg... Sosem értettem, hogy ha ott logikus, hogy nem, akkor az élet- és tűzveszélyes áramnál miért nem logikus..."

    [ Szerkesztve ]

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz godjopet #1510 üzenetére

    A Milwaukee általában nem adja nevét gagyi cuccokhoz. Nyilván nem ő gyártja, de szerintem korrekt módon csekkolták mielőtt a nevüket rányomtatták volna a termékre. Én tennék vele egy próbát, ha nekem kellene.
    Ugyanilyenből Maxwel-t már dobtam kukába és a Somogyi Home cuccaiért sem adnék sok pénzt. Az Extol-Premium cuccok is sokszor csak nevükben premiumok... de otthoni használtra általában megfelelnek.
    Kéziszerszámban a Knipex és Wiha cuccok szerintem időtálló beruházások

    Ami nekem van...
    A másodikat nyúzom ebből (ráléptem az elsőre) és a kollégámnak is van ilyen. Ez egy Kopp 323100023-as, de már csak külföldön kapható.
    https://www.galco.com/buy/Gardner-Bender/CAM-10?scrollTo=docs
    Itt GB van rászitázva, de korábban a Kopp is árulta sajátjaként.
    Ez bátran ajánlom... talán veszek is egyet tartalékba, amíg még külföldön elérhető... :U

    Ezek valóban csak szabadon álló vezetékek, kábelek gyors ellenőrzésére valók. Tapasztalatom szerint nem minden villanyszerelő használ ilyet, pedig néha jól jön, ha egy ilyen kéznél van, pl. a nadrágzsebre, vagy zubbonyzsebre csiptetve.

    [ Szerkesztve ]

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz astorre19 #1511 üzenetére

    Az ilyen esetben gyakori, hogy az utcáról' azaz még az óra előtti részről jön a probléma. Ez sem szabad kizárni. Ha egy fázis, akkor a közvetlen szomszéd lehet pl. más fázison... vagy egy lépcsőházi feljövőnél vagy sorkapocs meglazulva, ami hozzád megy...

    A villanyóránál is meg kell próbálni rámérni, ha van rá lehetőség, vagy a kismegszakítóknál... ott biztosan van rá lehetőség... és úgy szűkíteni kört, hogy minden fázist érint... aztán melyik áramkört érinti, mindet vagy csak egyet. stb...

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz BB9000 #1528 üzenetére

    Én bízom benne, hogy néhány fénykép (pl. ahol rá van kötegele az MT kábel egy csőre és az elosztó oldalában landol oldalról a levegőben) még az előtte állapot és nem végeredmény.

    A körülményeket megnézve simán lehetett volna vésni... akár egy 3x2,5-es MMCU-val és szépen csak tégláig kivágni egy keskeny sávban a vakolatot. Összesöpörni, vakol, glett... is még sokkal jobb, mint ilyen hosszan egy lakásban kábelcsatorna. Még ha ezután az új fehér diszperzitnek egy kicsit más lenne a fénytörése :)... akkor is jobb, mint így. A piros fürdőben meg maradhatott volna a kábelcsatorna. Ez nyilván több munka, de a képen látott körülmények engedik.

    De valami nagyon ronda a fürdős kivitelezés is... és ilyenkor az jut az eszembe, ha valaki a látszatra sem ad, akkor mi lehet a kötéseknél és a részletekben...

    Illetve nem bántva staker-t... De szerinte ez így jó? Ezzel ő így együtt tud lakni és vendégeknek mutatni, hogy milyen király...? Szóval furi...

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz demars #1536 üzenetére

    A válasz attól is függ, hogy
    - a fenti két külön lakrész, két eltérő tulajjal?
    - egy 32A-en osztozik a teljes ház? azaz a fent' és lent' is? Vagy 32A van lentre és még 32A van fentre is... de szerintem nem.
    - ha egy 32A van fentre és lentre is, akkor akarjuk a fenti részt korlátozni pl. 25-re vagy kisebbre, hogy lentre is maradjon áram?
    - az állítólagos 10es hátra az órától jön közvetlen és csak a szolgáltatói biztosíték van rajta FI relé nélkül?
    - a fenti lakó lemehet a lenti hátsó elosztóhoz és azt babrálhatja... vagy ezt nem akarjuk?

    [ Szerkesztve ]

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz demars #1539 üzenetére

    Ha jól értettem hátra egy 10es vezeték megy és onnan felfele vastag csövek.
    ... akkor 6os vezetékkel mennék fentre és az alsó szekrényben biztosítanám a 6os vezetéket 25A vagy 16A-el, esetleg már ott FI relével, ha van még hely lent a sínen. De már lent biztosítani kellene a felszálló 6os vezetéket.

    A fenti elosztóba így már tisztán és biztosítva érkezik az áram. Fent pedig a 1,5es áramkörökhöz max B13, de mehet B10 is. A a 2,5es ármkörökhöz pedig B16. Ha nincs impulzus relé, időzítők, vagy más akkor akár egy 12 modulos szekrény is elég lehet fentre egy padlástérhez.
    Ha lent már nincs hely a Fi relének, akkor egy nagyobb elosztót fentre rakva az is mehet fel. Ekkor már nem biztos, hogy elég lesz a 12-es szekrény és így vagy 1x18 vagy 2x12-re kell váltani, ahogy fent a hely és design engedi.

    A funkcionális célokat szolgáló áramelosztó rendszereknek, diszkrétnek... kvázi láthatlannak kellene lenniük. Mégis egy csomó helyen átlátszónak mondott, füstszínű ajtós elosztók sötétlenek a fehér falalkon... Pedig vannak fehér ajtós elosztók, melyeknél olyat is láttam, hogy a fal színére festették őket :) Ami fura, de ott legalább értették a lényeget

    Ha lehet, akkor végig tartsd meg fent a keresztmetszetet az áramköröknél, azaz ha 2,5-es vezetékkel indulsz, akkor abból ne ágaz le 1,5-es vezetékkel, mint régen tették illetve ahogy még manapság is néha látni. A gipszkartonnal vagy OSB lappal tarkart részeken is végig gégecsőben menjen a vezeték.

    [ Szerkesztve ]

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz Antonio #1581 üzenetére

    Lehet házilagosan próbálkozni sokféle módon. De ezzel csak az idő megy. Az előbb írt érintésvédelmi szakember tudja jó eséllyel lokalizálni a problémát, ha az mérhető mértékben folyamatosan jelen van.

    A kedvenc és itt is többször írt példám, hogy több fi relé kell még egy lakásba is. Minimum: Konyha(hűtő), kazán, lakás többi része... ez eddig három. Családi háznál ehhez jön még az udvar. Illetve lakáselosztónként is célszerű még rakni, ha több elosztó szekrény is telepítésre kerül... Ez főleg utólagos felújításnál gyakori.

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz Rolly #1593 üzenetére

    Biztosítékból 6-os szokott menni a gázkazánhoz, ahogy az EPH-ja is minimum 6-os vezeték... Könnyű megjegyezni. :)
    A legtöbb helyen külön fi-relé tartozik hozzá, de ez nem telepítési feltétel, csak erősen ajánlott.

    Akár garit is lehet bukni, ha 16-osra van kötve. Nemrég láttam egy immergas kazán telepítési leírását és egyértelműen le van írva minden az áram oldalon is, aminek be nem tartása garancia bukását jelentheti.

    @szabifotos: sima 1p elegendő. Nem raknak oda 2p-t.

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz Rolly #1596 üzenetére

    Filléres' munkadíjjal és nem egy nagy összeget rááldozva kicserélhető mindegyik "C" kismegszakító"B"-re, illetve a 1,5-es vezetékek esetén a megfelelő értékre... 10es vagy 13as.
    Kismegszakítók cseréje nem egy nagy beruházás... Ha nem is holnap, de én idővel megcsináltatnám. Ha úgy egyébként korrekt a kivitelezés, akkor ez azért nem prio-1... Sajnos nagyon gyakori az, hogy lakásokba indokolatlanul C-t raknak... Nem te vagy az egyetlen :)

    [ Szerkesztve ]

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz szabifotos #1659 üzenetére

    Nincs gond szerintem azzal, hogy kezdőként az ember még nem a véglegesnek gondolt szerszámparkot akarja megvenni, hanem kisebb beruházással indul, tapasztalatot gyűjt és idővel meglesznek majd a profi szerszámai. Amiket írtál és ajánlottal nyilván ezek még nem azok. :)

    A jó szerszámok, műszerek szinte örökösek, megbízható adatokat szolgáltatnak és ami a legfontosabb: az életedet is rájuk bízhatod. A napi használatos cucokból csak ilyet érdemes venni. Ha egy nap elején, közepén egy szerszámod elromlik és emiatt bukod azt a napot... akkor megtudod, hogy milyen drága is volt az, ami olcsó.

    Pl.: Egy automata blankolónál jó minőségű, cserélhető pengés a tuti. Ha a nap elején veszed észre, hogy azt a kábelt már nem viszi, vagy törik/görbül a szerszám tőle... akkor csinálhatod az egészet kézzel.

    Ha kiderül egy multiméterről, hogy érzékeny a zavarokra, vagy a nap közben egy elektronikai lökéstől, falsch' értéktől meghal, mert nincs benne profi védelem az ilyen esetekre.

    Ha nehezen bemenő csavaroknál a kezedben egy csavarhúzó feje lenyalódik' és a nap folyamán nem lesz jó csavarozásra stb... Rosszabb esetben a csavart is tacsra vágja, amit onnantól se ki, se be....

    Amikor megbízható két vezetékes, több funkciós vezetékkeresőd hiányában az általam csak csipogónak mondott értintésmentes néhány dolláros cucc meghal, mert leesett a földre, vagy csak úgy általában ennyi.... akkor rájösz, hogy az ilyen csipogó csak egy okos kiegészítő cucc, de a profi, bevált és robusztus technikát nem helyettesíti.

    Amikor szétreped a műanyag szerzámosládád és őlbe kell bevinned benne cuccaidat a megrendelőhöz.

    Ha megkapik egy UTP-s krimpelőd és már nem rögzíti rendesen a dugókat rá és kombinát fogóval próbálsz még rányomni, mert aznap még vagy 1-2 tucat ilyet krimpelned kellene.

    Ha a hengeres blankolód belevág egy adatkábelbe (koax harisnyát, vagy UTP ereket sértve), de már eleve rövid volt és így nincs elég kábel, azaz lekukáztad végleg a kábelt vele.

    Amikor kezedben leég a vésőgép. Amikor nem tudsz átfúrni egy betonfödémet, mert pl. gép vagy furószár minősége ezt nem engedi...

    ... és itt most kb. abba is hagyom. Tehát első körre, tapasztalat hiányában nem gond, ha kínai filléres cucokkal kezdesz, de idővel úgy kell pénzt keresned, hogy teljen Wiha, Knipex... és más tartós márkákra. :R

    Szerk: vagy bármire, ami tapasztalatod, kollégák... ajánlások.... alapján nem okozza a fenti eseteket és minden téren megbízhatóak.

    [ Szerkesztve ]

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz szabifotos #1659 üzenetére

    Az áramkereső ajánlásod nagyon tuti. Egy olyat berendelek én is a játszós dobozomba, mert néha tényleg jól jöhet egy ilyen cucc egy idegen vagy nem(jól) feliratozott helyen. Az alkalmi használathoz pedig teljesen jó az ára is!

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz Vakegérke #1707 üzenetére

    Amit zoli03 is írt. Ha van tipped, hogy melyik konnektorod háta mögül szedi a szomszéd az áramot, akkor:
    - Áram lekapcsol a villanyóránál
    - Majd konnektor kiszerelése kis csavarhúzóval. Ezt általában egy laikus is meg tudja oldani.
    - Amikor kiemelted a konnektort, akkor látod, hogy csak a te vezetéked megy bele és nem raktak bele hátulról újabb vezetéket pl... stb......
    - Aztán konnektor visszacsavar és villanyóra visszakapcsol.

    Minden egyéb mérés és eszközvásárlás nemhogy felesleges, de még értelme sincs.

    Én már az egész felvetésen csodálkozom, de nem merem mondani, hogy ilyet egy szomszéd tuti nem csinál. :U

    Meliora sunt bono inimica

  • válasz Zaji #1763 üzenetére

    Tipp:

    Az elem nélküli, dinamós (pontosabban kinetikus :) ) elven működőt eddig 2 helyre raktam. Félemetes, hogy mennyi falon megy át. itt elég drága, de szerintem én vettem ár 4 eFt környékén is.

    Van 3 hangerő rajta. Hangos, rohadt hangos és extrém hangos... mit az állat. :)
    Van 20 csengőhand, de az alapértelmezett első a legjobb és arra is áll vissza, ha áramszünet van... vagy kihúzzák.
    Melegszik, de szerintem ez bele van kalkulálva. A külső része felrakható okosan is nemcsak ragasztással.... főleg a nyomógombja és a működési elve ami miatt szerintem elég tartós.

    Elemest nem vagyok hajlandó felszerelni.... ahhoz nem elég érettek az ügyfelek. Ezt értsd ahogy akarod és ugyanez van az elemes termosztátnál is.... csak ott nincs mozgástér.

    [ Szerkesztve ]

    Meliora sunt bono inimica

Új hozzászólás Aktív témák