Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ph_5.5

    aktív tag

    válasz Throme #50914 üzenetére

    "laikusként" értem a soraid mondanivalóját, de egy pár dolog másként működik pl a fotósok körében is.
    Portfólió. Oda mindenki a legjobb fotóit teszi ki. Tudott olyat is... a gond mindig az hogy ez 1x sikerült neki, illetve hány képből tudott ennyi vállalhatót összerakni? Sajnos ezekre a portfólió nem ad érdemi választ. Pl nálam ha fitness versenyzőt, testépítőt fotózom, vagy modell portfólót készítek a képanyag 3 dologtól függ
    - milyen formában van a modell (Szép emberekről könyebb szép képet készíteni.)
    - milyen környezetet használhatok (Szép környezetben egyszerűbb olyan terület találni ahol mindenkinek minden jól áll. Vagy edzőtermenként változik hogy hol mennyi lehetőség van)
    - milyen képet szeretne magáról ( egy teltebb lány ha széken ülős fotót akar akkor azt számára előnyösen pózoltatni nehezebb mintha álló pózos fotót kér)

    Egy valamitől nem függ nálam, az pedig a technikai háttér. (ezen az elméleti felkészültségemet is értem) Van egy halom fényformálóm, halom vakum... tűző napsütésben is el tudom nyomni a nypfényét és kint is tudok stúdiójellegű világítást produkálni... vagy épp ellenkezőleg, nem vakuzom ha nem kell, mert az objektíveim vázaim megoldják a látványt, háttérmosást, fényszegény környezetet ha kell.
    No ez az ami portfólióban egy laikusnak (nem rád értem- általánosságban) nem jön át. Egy mezei néző nem érti hogy nálam miért nincs szétégve a nyári égbolt a háttérben, vagy hogy termékfotónál nálam miért tud egy fazettás kő minden oldala csillogni és miért van az hogy 5mm-es tárgy is éles az elejétől a végéig...
    Tavaly volt olyan melóm, hogy a cég a 3. fotósnál járt próbaképekért. Vitt 4 féle arany árnyalatú terméket, melyek sokszögletűek voltak. Odahozták, lefotóztam aznap megkapták a képeket és nem értették hogy ezt hogy lehet ilyen gyorsan és színhelyesen összehozni.
    Pl azért mert ismerem a vakukat, a fényformálóimat, van kalibrációs profil minden termékfotónál, normális monitort használok... stb.
    És igen, fele áron is találnak fotóst. Aki nem látja az eltérést, az a feleárút fogja váalsztani. Én pedig nem felezek, mert akkor már nem érné meg..

    Piacot szerezni már jó ideje nehéz. De pl pont az árukereső és társai a példák arra hogy a vevők többnyire "azonos" terméknél azt nézik hol olcsóbb. Ez egy konkrét terméknél működhet, mint opció, de a fotózásnál azt gondolják hogy ugyanazt fogjá kapni Nyomasek Bobotól és Nánási Páltól. Pedig pont egy cég sokkal előrébb van akkor ha a termékfotóik jók és nem átlagosak...

    És végül:

    "Aki jó fotókat készít de nincs papírja (biztos van néhány) miért ne fotózhatna pénzért is?"
    Azért mert aki "jó" fotókat készít az nem azt jelenti hogy ért is a szakmához. A fotózásnak vannak pl jogi részei. Az aki nem tanult jogot (nem csak fotósként fontos a szabályok ismerete) az nagyon nagy pofonokba futhat bele. A net is tele észosztó emberekkel... az iskolában az aktuális szabályokat kell bemagolni, megérteni amit olyan emberek mondanak el akik erre fel lettek hatalmazva pl a komány által.
    Pont olyan iskolai végzettség nélkül fotózni, mintha rábíznád a gyereked oktatását egy olyan emberre aki nem végezett tanárképzőt. Ott sem csak az a lényeg hogy el tudja mondani a 7 vezér nevét töriórán...
    A fotózásban is nehéz mindenhez érteni. Kedvencem a jó természetfotós, aki másnap már esküvőzik. Vagy épp termékfotózik, portrézik, céges sorozatot vállal el... azért mert van fényképezőgépe.
    Egy portfólióból azt sem tudod kiszűrni hogy a fotós 1 vagy 2 kártyás gépet használ. Azt sem hogy otthon milyen az adatmentése. Azt sem hogy van-e tartalék váza stb...
    Nem egy olyan esetről tudok ahol lelkes amatőrökre bízták az esküvőfotózást. Mert hogy milyen szép képei vannak... igen, csak 1 szál vázzal, 2 fixxel más pár képet lőni ismerősökről és más bevállalni úgy egy munkát, hogy az valaki nagy napja. Nem lehet szertartást ismételni mert a kártya megállt, megsérült. Nem lehet vacsorát újra szervezni azért mert a fotós minden képe bemozdult mert vagy nem volt vakuja vagy gőze nem volt hogy is kell használni...
    Persze vannak olyan végzett fotósok akikről a fenti dolgokat ugyanúgy el lehet modnani. POnt ahogy vannak béna kőművesek, rossz tanárok is...
    De mindegyiknél az alap az hogy ilyen irányú képesítése van. Nem a papír számít, hanem az ott töltött idő.. ami alatt ragad rá valami. És van kihez fordulnia ha kérdése van...
    Az iskola személyes jelenlétű, ott hiteles információt hiteles embertől lehet tanulni.
    Ez lenne a lényege a képzéseknek.

Új hozzászólás Aktív témák