- Samsung Galaxy Note10 és Note10+ duplateszt
- Apple Watch
- Samsung Galaxy Watch4 és Watch4 Classic - próbawearzió
- Samsung Galaxy Z Fold5 - toldozás-foldozás
- Huawei Pura 70 - fura lettem
- Samsung Galaxy Watch5 Pro - kerek, de nem tekerek
- Samsung Galaxy S23 és S23+ - ami belül van, az számít igazán
- Redmi Note 8 Pro - Redmi, a profi
- Ford SYNC 3 infotainment rendszer teszt
- Lassítanak a hajlítható kijelzős telefonok fejlesztésén a kínai márkák
-
Mobilarena
Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!
Új hozzászólás Aktív témák
-
Mauzes
addikt
Tudom, hogy mostanában előfordult, csak tájékoztatásul írom be, hogy a rövid lejáratú dkj-ból én is alig tudok most vásárolni, mert kifogytak. Már lementem 1 milliós vételekig, mert nagyobb egy sem ment át.
D220713-asból így 2x1 milliót tudtam venni, többet nem
D220720-asból is 2x1 milliót sikerült
D220727-esból pedig még 1 milliót sem...
D220803-asból szintén még 1 milliót sem... -
Hi!King
őstag
válasz Oppenheimer #71600 üzenetére
Én korainak érzem a fordulót, de amúgy én sem tudom örülnék-e neki. Talán minden korábbinál több részvényem van (igazából részvény ETF), de még ha menne lejjebb, vennék.
-
pictigjis
senior tag
válasz Mauzes #71601 üzenetére
egyébként tudom, senki sem a saját pénze ellensége, hát én is szoktam ezeket venni. csak itt a 404 forintos euróárfolyam mellett eszembe jutott, hogy ezekkel a dkj-vásárlásokkal (még ha kis tétetelek is) csak azt erősítjük bizonyos emberek felé, hogy minek megegyezni az eu-val, hát mindenki láthassa, tudjuk mi finanszírozni magunkat
-
Ra3
őstag
válasz pictigjis #71603 üzenetére
A dkj rövid távú dolog, kábé az egyik legjobb lehetőség ha valami hozamot akarsz látni néhány hónap alatt, ráadásul költsége sincs.
Ha most 404-en átváltom euróba azt ami a nyár végén kell, még lehet hogy 420-nál is bukó lesz ha minden odavissza váltási - utalási költséget rászámolsz.Azt meg nem kell túlgondolni hogy a poltikusok erről hogy vélekednek, ha nem jön meg az EU-ból az a 3-4000 milliárd forint azt semmilyen DKJ nem menti meg, plusz ha tényleg 450 lesz az euró év végére az nagyon le fogja húzni a hazai bizalmat is, aki tud menkülni fog a forintból, az se az államkincstárban köt ki végül.
[ Szerkesztve ]
''...te vagy a Jedi-ből az Onedin Kennedy?''
-
allampapir
csendes újonc
válasz allampapir #71564 üzenetére
Csak egy gyors jelzés: élesedett az állampapír kalkulátorban a "Megéri-e meglévő MÁP+ papíromat másba forgatni?" funkció.
-
Fandango
veterán
válasz allampapir #71608 üzenetére
Köszi szépen a munkát amit az oldalba fektetsz!
-
Dr. Romano
veterán
-
AcCEsS
senior tag
válasz allampapir #71608 üzenetére
Köszönjük, ez nagyon hasznos!
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
fecus
őstag
válasz allampapir #71608 üzenetére
Zsííír!!
Köszönöm!"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi
-
AcCEsS
senior tag
A megtakarításom csaknem 90 százaléka PMÁP-ban van jelenleg, a fennmaradó részt PEMÁP, némi ETF meg OTP részvény (meg kis kripto) teszi ki. A pénzügyi világ jelenlegi kaotikus helyzetére reagálva elhatároztam, hogy az ezután szakítok a forint alapú kuporgatással, innentől inkább EUR/USD felhalmozására fogok törekedni, de ahogy jó pár posztban kielemeztétek, önmagában ez sem túl jó megoldás. Ti mit tennétek a helyemben, hogyan diverzifikálnátok ezt a "forintkitett" portfóliót? Házam, autóm és gyakorlatilag mindenem megvan, a közeljövőben nem tervezek nagyobb kiadást, de nem is szeretnék 6-8-10 + évnél hoszabb befektetési távban gondolkodni, mert már 50+ vagyok. Pl. simán csak bővítsem az MSCI World ETF csomagomat (vagy valami hasonlót), és ne is olvassam ezt a fórumot nap mint nap? Minél "okosabb" vagyok, annál tanácstalanabb is!
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
Hi!King
őstag
válasz AcCEsS #71613 üzenetére
Szerintem ha 90% PMÁP, akkor ott nem csak a forint kitettség probléma, hanem a túlzott államkötvény kitettség is. Főleg úgy, hogy nem tervezel a közeljövőben nagyobb kiadást.
"Pl. simán csak bővítsem az MSCI World ETF csomagomat"
Szerintem ezt mindenképp. Nem egyszerre, de 50+ évesen egy 20-30%-os részvény kitettséget még bőven érdemes elérni, pl. eladsz havonta egy adag PMÁP-ot, és abból veszel valamilyen világindex követő ETF-et.
És hogy a többi PMÁP-ból mennyit válts át és veszel belőle PEMÁP-ot vagy más EUR, esetleg USD kötvényt? Ez nehéz kérdés, de én egyszerre semmiképp sem váltanék sokat.
-
Drizzt
nagyúr
válasz AcCEsS #71613 üzenetére
"Házam, autóm és gyakorlatilag mindenem megvan, a közeljövőben nem tervezek nagyobb kiadást, de nem is szeretnék 6-8-10 + évnél hoszabb befektetési távban gondolkodni, mert már 50+ vagyok."
Akkor goto Adria, buy cocaine. En kb. ugy vagyok a megtakaritasokkal, hogy amig nem rendelkezem az altalad leirt parameterekkel(, remelhetoleg meg 50- evesen), addig csak full garantalt dolgokat erintek, utana meg barmilyen kockazatosat bevallanek, kiveve ha a kockazat szintje a potencialis bortonbe kerules. De lehet annyira kockazatkerulo leszek akkor is, hogy a dontes a maxHozam(bankbetet, allampapir) fuggvenybol fog kijonni.I am having fun staying poor.
-
Stanlee
őstag
válasz AcCEsS #71613 üzenetére
Nehez erre mit mondani, mert sajnos tul magas a kotveny (allampapir) reszarany. Nem irtad, mennyire vagy kockazatkerulo, sajnos a forint arfolyama most nem kedvez (sose kedvez) egy rebalancinghoz, de az biztos, hogy en a havi megtakaritast ezentul egy faek egyszeru MSCI World-be tennem.
szerk.: @drizzt: pont forditva kell csinalni, fiatalon sok ETF, es 50es korodra azok megadjak a fuggetlenseget.
[ Szerkesztve ]
“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany
-
avl
senior tag
válasz AcCEsS #71613 üzenetére
Szia,
jo felvetés, engem is érdekel, csak amiket leírtál csak széles, nem specifikus együtt gondolkodáshoz elég.
- nekem <5% van állampapírban
- én is 50 felett,
- pl.: "Házam, autóm és gyakorlatilag mindenem megvan, a közeljövőben nem tervezek nagyobb kiadást" ez is hasonló, en ezt magamnak úgy fogalmazom, hogy nincsenek nagyon pénzért megvehetö számomra szuper érdekes dolgokitt viszont nagyon maskepp gondolkodunk: "nem is szeretnék 6-8-10 + évnél hoszabb befektetési távban gondolkodni, mert már 50+ vagyok"
en inkabb ugy gondolkodok: ha a portfolio kisebb resze is elegendö hozamot ad, akkor a masik resze lehet hosszabb tavra befektetöi (én ma is azt mondom: portfólióm kis része csak a rövidtávos, a többi inkább szokatlanul hosszutávú, hisz nincs rá rövid idön belül szükség
szerintem 50+ után sem 6-8-10 évre érdemes tervezni - persze ma is meghalhatunk, de lehet, hogy 11-12-13-...37 évet is élünk még ...ráadásul akár egészségben, aktívan (amiért érdemes tenni !!)
no meg lehet ez generációkon átívelö szemlélet is (ha van "utódlás") - nem az "anyagilag mindent megkap a gyerek", hanem felelösen, értelmesen (nekem a lányom tavaly es iden is nyert orszagos matekversenyt - amikre segitem felkeszülni, egütt gondolkodunk, itthon versenyzünk korábbi feladatsorokban, ezt mondom öszintén neki: bármilyen egyetemre mehet, ha az reális, anyagi akadály nem lesz - nyilván ha elég okos, ösztöndíjak is vannak, ha meg nem: ne akarjon olyanra menni :-)kérdés: mi a cél ?
(leginkább magadnak es nem a forum felé megválaszolandó, evvel nem azt akarom mondani, hogy be se ird !! hanem, hogy magunk felé kell "elszámolni", gondolkodni; persze ha beirod, az jó)pl. ha csak elet vegeig kb. hasonlo eletszinvonal, es allampapir hozama ezt böven fedezi, akkor minek növelni a kockazatot ?
pl. ha minel nagyobb hozam a cel (utód generáció, jótékonykodás, "visszaadás"), vagy az allampapir hozambol nem latod biztosan fedezettnek a sajátot sem, akkor nagyobb kockazatot kell vallalni, igen szeles ETF (nekem a legnagyobb portfolioelem ETF-jeim: IE00BL25JM42, IE00B8FHGS14, IE00BK5BQT80)
-
avl
senior tag
válasz Stanlee #71616 üzenetére
igen, fontos a "nyugalom", azaz ki mekkora kockazatot hogyan visel
pl. ha fele "elveszik" ? no problem, a megmaradt is böven fedez mindent
vagy epp -20% már szívroham vagy anyagi csöd (mert rövidtavra, ami lehet akar 5-8 ev is, nincs más eszközben) ?illetve erdekes kerdes - es gondolkodjunk szélesen - "pont forditva kell csinalni, fiatalon sok ETF, es 50es korodra azok megadjak a fuggetlenseget"
ha igen nagy a töke, akkor tulajdonkeppen mindegy a sajat megelheteshez a hozam; mert nulla hozammal is böven fedezi az igenyt vs. akkor lehet kockaztatni, mert no problem, ha fele 20 even at minuszban is van, ugysem kerül sor a felhasznalasara;
azaz: siman lehet "öregen" is sok ETF is, meg lehet akár nulla is - egyéni preferencia: nyugalom, jólesö kockazatszint, anyagi cél kérdése -
Ixion77
addikt
válasz AcCEsS #71613 üzenetére
Szerintem most nagyon nehéz kimozdulni a PMÁP-ból a következő okok miatt:
- A PMÁP az inflációt borzalmasan lassan követi
- Amit még tovább lassít az hogy az adatot az árstoppok teljesen eltorzítják
- A FED kötvényállományának leépítése még csak most kezdődik nemsokára
- Az ECB meg még a kamatemelést sem kezdte el
- A forint gyenge mint a... Erre már kifejezés sincs.
Máshogy fogalmazva a PMAP inflációkövető funkciója még el sem tudott igatán kezdeni működni, a tőkepiacok középtávú kilátásai pedig nagyon borúsak.Szóval hacsak nem gyorsuló inflációemelkedés és forintgyengülés a várakozásod, akkor szerintem nem érdemes bolygatni ami van. Ha viszont úgy gondolod hogy jó úton haladunk az Argentin / Török úton, akkor legjobb ha minden hónapban 1-2 százalékot átcsorgatsz World ETF-be. Az én tippem az, hogy fél-egy év múlva még a mostaninál is sokkal jobb beszállópontok lesznek, de hogy addig a világ tőzsdéi esnek nagyobbat, vagy a forint. Normál esetben a valuta sokkal kisebb volatilitású kellene legyen, de elnézve ami idén folyik az országban sajnos szerintem simán nyerheti a forint az alulteljesítési versenyt.
Én egyébként ugyanebben a helyzetben vagyok, csak nagyobb (viszont jelenleg mínuszban levő) részvényaránnyal, aminek egy része viszont sajnos bef. alapokban van."Seems like humanity needs war and famine to correct itself."
-
avl
senior tag
kicsit ide is passzol: [link]
-
Tomi0703
addikt
-
julius666
addikt
A nagy részével egyetértek, a szemléletért pedig maximálisan respekt. Ezzel nem feltétlenül:
pl. ha csak elet vegeig kb. hasonlo eletszinvonal, es allampapir hozama ezt böven fedezi, akkor minek növelni a kockazatot ?
Az állampapír hozama erősen kérdéses, mit fedez, lévén hogy mélyen az infláció alatt hoz. És az elmúlt években sem nagyon tartotta az értékét (bár ennyire nem volt szélsőséges a helyzet, mint most).Szerintem ha az ember a saját életszínvonalának megtartásával akar számolni, akkor el kell felejteni a kilúgozott KSH infla mutatót. Csomó mindenben torzít (és mindig lefelé!), ezerszer téma volt már itt. Nincs benne a termékek "értékének" inflációja pl. (minőségromlás, méretcsökkenés) amivel a gyártók előszeretettel szórakoznak, vagy éppen a technológiai eszközök, autók, stb árát abszolút félreméri (ha az új generáció drágább, mint a régi az nem jelenik meg rendesen inflában). De ugyanígy nincs benne pl. az, hogy ahogy korosodik az ember egyre többet kell majd EÜ-re költenie, ami ráadásul nagyon úgy néz ki már magán lesz és bőőőven az infláció felett fog drágulni.
Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy feltétlenül fejest kell ugrani a tőzsdébe idős korban és a vagyon nagy részét átpakolni. De ha valaki azzal szeretne számolni, hogy mire lesz elég öregkorában a kis pénzecskéje akkor ezeket mindenképpen érdemes figyelembe venni. "Csak" PMÁP kamatból szvsz nem lehet/nem érdemes megélni, mert ahhoz akkora tőke kéne, aminél nagy hülyeség lenne már mindent magyar állampapírban tartani.
Ha egy normálisabb méretű állami nyugdíj kiegészítéséről van szó, akkor már kevésbé fájdalmas a képlet. Kár sajnos, hogy ez lényegében csak azokra vonatkozik, akik már nyugdíjasok/esetleg most mennek nyugdíjba. Attól tartok az én generációm pont úgy elfelejtheti az állami nyugdíjat, mint az állami egészségügyet (idehaza legalábbis).
-
Drizzt
nagyúr
válasz Stanlee #71616 üzenetére
Én ezt a függetlenség dolgot abszolút nem értem. Teljesen független vagyok most is. Amit meg akarok venni, azt meg tudom venni. Pedig sosem volt kockázatos megtakarítási formám. Olyan álmodozásokban meg nem hiszek, hogy szimplán befektetésekből meg lehetne élni. Elég egy pár éves stagflációs időszak és kezdhet újra dolgozni a FIRE influencer. Oké, a lakás az neccesebb kérdés, de szerintem ott is alakul a szitu. Ha meg most sem fognak tetszeni az árak, akkor nem veszek és kész. Nekünk volt családban részvény alapú befektetés, ami vagy 5 évig volt masszív minuszban, aztán nulla környékére felkapaszkodott, én megvagyok e nélkül is. PMÁPnál ez a veszély legalább nem fenyeget. Én az olyan eszközöket nem bírom, aminél minuszban tud lenni a pénzem bármennyi ideig is. De a topikban is elhangzik mindig, hogy nem az ilyeneknek való a részvény. Ha még a lakást kipipálom, akkor utána jöhetnek rizikós dolgok. Addig nem. És tisztában vagyok azzal, hogy kis kockázat, kis nyereség.
I am having fun staying poor.
-
avl
senior tag
válasz julius666 #71623 üzenetére
köszi !
ugye nekem csak 5% alatti az allampapir ( pont mert sem HUF-ot, sem allampapir hozamát, kilátását nem tartom túl sokra), azaz nekem meglehetösen sok van "tözsdén", ETF-ben
"a saját életszínvonalának megtartásával akar számolni" -> igen, ez egy kemény dió; ebben bizonytalanság van/lehet; én csak a "brutális túlméretezést" látom megoldásnak
awealthofcommonsense -böl volt ez a link pár napja ehhez kapcsolódik: [link]
ez meg nem kapcsolódik, csak a felelös szülöséghez: [link]
igazából én sem számolok nyugdíjjal (a rendszer fenntarthatatlansága miatt) - de remélem kellemesen meg fogok lepödni 10+ év múlva (mert ezt sem lehet egyik pillanatról a másikra nullára tenni, a sok nem igazán [eredményesen meg pláne nem] megtakarító "szavazó" miatt -, eddig van 9-10 év munkaviszonyom A-ban, es katonasaggal, egyetemmel együtt kb. 24 évem HU-ban
"Csak" PMÁP kamatból szvsz nem lehet/nem érdemes megélni, mert ahhoz akkora tőke kéne, aminél nagy hülyeség lenne már mindent magyar állampapírban tartani." -> nekem is ilyesmi a szemléletem, de el tudok képzelni olyan valakit, aki bármilyen ennél rizikósabb eszköztöl irtózik, nem alszik jól (nagyon különbözö emberek vannak)
-
avl
senior tag
válasz Drizzt #71625 üzenetére
"Olyan álmodozásokban meg nem hiszek, hogy szimplán befektetésekből meg lehetne élni" -> miért nem ? (mármint anyagilag, mert a "megélhetéshez" egyebek is tartoznak szerintem pl. az illetö szerinti értelmes cselekedetek, tevékenységek)
"Elég egy pár éves stagflációs időszak " nem csak elegendö tökenagyság kell é akkor pár éves vagy 10-15-20 éves idöszak sem okozza a terv dölését ?
esetleg ezért nem ? "Én az olyan eszközöket nem bírom, aminél minuszban tud lenni a pénzem bármennyi ideig is."
-> kockázat és hozam ha nem is szuper szoros korrelációban vannak, de olyan "elegendöen jó" hozamú eszköz nincs, ami nem mehet minuszba
...filozófiailag..vagy nem is, hanem reálban: minden mehet minuszba ! kérdés mihez viszonyítjuk ? pl. eredeti vásárlóerejéhez képest a mostani inflás idöszakban elég sokminden ma kevesebbet ér, azaz minuszban van (állampapír is, párnacihás is, ...)
"PMÁPnál ez a veszély legalább nem fenyeget. Én az olyan eszközöket nem bírom, aminél minuszban tud lenni a pénzem bármennyi ideig is" -> szerintem jópár PMÁP most minuszban van (pl. fél évvel ezelötti értékéhez képest - vagy csak nominálisan gondolod ? de nyilván tudod, hogy nominális önmagában semmit nem ér)
-
SzGee
aktív tag
válasz Drizzt #71625 üzenetére
azt hiszem Te vagy Orbán Viktor embere... nincs minuszban a forintod, igaz a 70%-át éri USD-ben mint fél éve...
Orbán: Milyen jó, hogy az előző évek során a magyar kormány kimentette a magyar családokat a devizahitel-csapdából, különben most megnézhetnék magukat a 404 forintos euróval - replikázott Orbán. Az infláció és az áremelkedések elleni küzdelemben nincs szégyenkezni valója a magyar kormánynak. Semmilyen más eszköz nem működik, csak az árszabályozás, mellyel nagy vitákat folytatnak a kereskedőkkel. Nem káosz, hanem világos, áttekinthető rendszer van, mely reményei szerint hosszú hónapokig fenntartható.If you leave me, can I come, too?
-
Gigicuci
senior tag
Szeretném növelni az ETF arányomat a portfólióban, de a 400 körüli EUR/HUF árfolyam, elbizonytalanít azzal kapcsolatban, hogy most érdemes lenne átváltani.
Lehet DCA kellene? Vagy 10-15-20 éves időtávon annyira nincs jelentősége annak, hogy pl. 380-400 között éppen merre járt a forint mikor átváltottam... (Kicsit kockázatosnak gondolom az erősödésre várni, szerintem túl sok választási lehetőségem nincs amúgy..)Mi a véleményetek erről? Köszi -
SzGee
aktív tag
válasz Gigicuci #71629 üzenetére
én már hónapok óta vártam, 380-on is drágának találtam... most visszasírom azt az árfolyamot...
ha 500 lesz az euró, akkor vissza fogjuk sírni a 400-at is...ez természetesen nem befektetési tanács, mindenki azt csinál a pénzével és úgy vált, ahogy gondolja...
If you leave me, can I come, too?
-
Pfiucska
aktív tag
válasz Stanlee #71616 üzenetére
Nem valaszkent szanom de innen jott az ichlet;
Fokent akik fiatalok / fiatalon elkezdtek ETF-be pakolni:
Nektek a “psziches” oldalaval nem volt ezzel “gondotok”?
Ha oszinte akarok lenni 5-10 eves tavon nem fog kelleni feltehetoen a megtakaritasaim egy nagy resze de egyszeruen nem vesz ra a lelek, hogy PMAP es P€MAP helyett ETF-t veszek, mert “mi van ha” kell meg is csak; tovabba a 10 evet is rovidnek erzem, hogy biztosan kijelenthessem, hogy azzal jol fogok jarni.Az vilagos, hogy ~40 evesen remelhetoleg van haz, onnantol meg 20-30 evig pakolja az ember a nyugdij erdekben etf-be, de na. Ezt valahogy konnyebben elfogadom.
22 vagyok, feltehetoen 30 korul “kell” majd ingatlanba raknom penzt viszont nem egy egeszet kell majd megfinansziroznom hanem csak egy reszet.
iPhone 11, PS5, 18’ cbr500r, 23’ Octavia 2.0 TDI
-
AcCEsS
senior tag
Köszi mindenkinek a tippeket, fontosnak tartom megismerni mások véleményét, átrágni az ötleteket és a tanácsokat, mert azokból - legtöbb esetben - képes az ember tanulni. Nem is tudom miért írtam ezt a 6-8-10 évet, tuti, hogy nem a szavatosságom lejáratára gondoltam, inkább csak a kötvény alapú szemléletem erőltet vagy korlátoz valamiféle lejárati időre, ami persze a részvényeknél nincs. Egyébkén teljesen átlagosan élünk, a "megvan mindenem" dolgok is teljesen átlagosak, persze lehetne nagyobb ház, meg vadiúj autó, de ezek nem igazán motiválnak, a megtakarítás meg ahhoz nem elég, hogy ingatlanba fektessem és annak kiadása biztosítson később plusz jövedelmet. Szóval egyelőre megvagyunk. De csak addig, amíg a PMÁP tuti, mert ha az - valamiféle viktátori gondolat vagy egyéb extrém esemény miatt - ugrik, akkor nagy problémáim lehetnek nyugger koromra. Ahogy Hi!King írta, maga az államkötvény kitettség aggasztó. Jelenleg rövidtávon az látszik megoldásnak, ha a havi fizuból megmaradó összeget átváltom euróra, és abból időnként bővítem a világindex követő ETF pakettet, pontosan úgy, ahogy Stanlee is írta: de az biztos, hogy en a havi megtakaritast ezentul egy faek egyszeru MSCI World-be tennem.
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
PredatorZoli
Topikgazda
válasz Gigicuci #71629 üzenetére
ne csak a forint árfolyamot nézzed önmagában hanem a tőzsde pilanatnyi állását is. Ha a forint erősödik, akkor a tőzsde is emelkedni fog, valszeg még többet is. Ha esik a tőzsde tovább, sanszosan a forint is megy lefele, szóval....
Valójában ez még a rossz forint ellenére se annyira rossz beszálló... -
Drizzt
nagyúr
Orbán embere az biztosan nem én vagyok. Ellenben 70%-kal számolni az csak akkor jön ki, ha cherry-pickeled az elmúlt év legerősebb forint napját és még azon is kerekítesz lefele majd 5 százalékot, a PMÁP kamattól meg nagyvonalúan eltekintesz. Ehhez képest meg egy Netflix-szel még az 50% sincs meg. És eléggé sok dolgot lehetne sorolni, amivel szintén nincsen meg az említett 70%. Persze, tudom diverzifikációval nem ilyen a helyzet nyilván. De aki mondjuk 1 év múlva dollárban mért év eleji megtakarításához képest pluszban lesz, az valamit nagyon tudhat. A dollár további emelkedése nem nagyon kérdéses, ha nem gondolja meg magát nagyon az MNB. De a US tőzsde padlófogása szerintem jóval masszívabb lesz, mint a forint várható relatív gyengülése és a PMÁP kamat. Utólag majd remekül megmondjuk, hogy ki döntött jól.
I am having fun staying poor.
-
tlac
nagyúr
válasz julius666 #71623 üzenetére
De ugyanígy nincs benne pl. az, hogy ahogy korosodik az ember egyre többet kell majd EÜ-re költenie, ami ráadásul nagyon úgy néz ki már magán lesz és bőőőven az infláció felett fog drágulni.
magánegészségügyre végtelen mennyiségű pénzt el lehet költeni (és közel sem jobb annyival, mint amennyivel többe kerül)
biztosításokkal lehet ezen javítani, de még ott is egy nagyobb műtétnél már lehet nem férsz bele a keretbe vagy pont azt nem biztosítja, ami neked kellene -
Gigicuci
senior tag
válasz PredatorZoli #71633 üzenetére
Köszönöm a válaszokat, kicsit még várok, hogy az MNB mit lép a kamatemelésekkel, mert ez a gyenge forint nem tesz jót az inflációs célnak sem, aztán szét DCA-va, váltogatok.
-
axioma
veterán
válasz Brandynew #71637 üzenetére
De az me'g nagyobb lutri, mint a stock picking vagy a crypto. Attol hogy - a mai! - legjobb valoszinuseget ado modon elsz, me'g boven elvihet par honap alatt valami korsag, ami leszarja az immunrendszered... sajnos volt ra pelda a kornyezetemben . Pont ugyanannyit er, mint egy biztositas, ott is van hogy kibujik alola a szolgaltato nem is olyan ritkan.
-
concret_hp
addikt
válasz axioma #71639 üzenetére
azért várható értéken tényleg nem nagyon van jobb befektetés (még a tanulás), a szórás meg hatalmas, mindig van egy józsi bácsi, aki mindent megtesz az egészség rombolásért, de 95 évig él, meg a teljesen egészségesen élő 40 évesen pár hónap (vagy pár perc) alatt távozó.
viszont arra, hogy elmegy az ember kivizsgáltatni magát ha valami van, próbálja jó kondícióban tartani magát, stb. arra van ráhatása, a random faktorokra + genetikára nem igazán...
[ Szerkesztve ]
vagy fullba vagy sehogy :D
-
Kukipapa_rr
tag
válasz julius666 #71623 üzenetére
Nincs benne a termékek "értékének" inflációja pl. (minőségromlás, méretcsökkenés) amivel a gyártók előszeretettel szórakoznak
Mondjuk a méretcsökkenés pont az, amit nagyon egyszerűen lehetne kezelni: ha egységárat néznek, és nem az abszolút árat.
(Őszintén szólva engem meg is lep, hogy nem így csinálják, mivel enélkül teljesen összevethetetlen két termék ára. Én kb. mindig csak ezt nézem.)
-
Brandynew
őstag
válasz axioma #71639 üzenetére
Valószínűségeket lehet nézni. Ha el vagy hízva, nem mozogsz, chipset és cukrot eszel egész nap, akkor jóval nagyobb valószínűséggel leszel rendszeres látogatója a rendelőintézeteknek és gyógyszertáraknak, mint hogyha egészségesen élsz. Saját magamról is tudom, hogy mióta sportolok, figyelek a tápanyag- és vitaminbevitelemre, ritkábban vagyok beteg és kevésbé fulladok ki egy lépcsőzéstől. Elég valószínűnek tartom, hogy jelentősen csökkentem az időskori betegségeim esélyét/súlyosságát. Ezt szerintem ne intézzük el annyival, hogy "xy" amúgy is meghalt.
[ Szerkesztve ]
-
Stanlee
őstag
Mindenki sajat maga kell hogy tudja, mennyi veszteseget kepes elviselni. Ha csak azt tudod elfogadni, hogy a szamlan levo penz osszege nem csokken vagy picit no a kamatokkal, akkor maradsz az allampapirnal. Ha tobbre vagysz es el tudod viselni az idoszakos veszteseget, akkor meg tozsdeindex ETF formaban. Ha a teljes ertekvesztest is kepes vagy feldolgozni, akkor egyedi reszveny.
Nagyon sok ev utan nekem meg mindig rosszul esik, ha a portfoliom erteke naponta erezheto mertekben csokken, mondjuk itt az elmult hetekben volt, hogy 1-2 havi fizetessel is. Nincs miatta almatlan ejszakam, sokkal jobban zavar a nagy hoseg, meg hogy nem tudtam venni, mert nem volt penzem. En is volt, hogy itt megemlitettem a forumon, hogy mennyire csoken a portfolio, es ez rosszul erint. Ujjongani nem fog miatta senki, de azert depresszioba se esem miatta.
“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany
-
zozek
tag
Sziasztok,
Kifizettem a lakáshitelem és maradt egy kis pénzem.Így gondoltam a volt havi törlesztőt is félre raknám.Tőzsdézéshez nem értek. Állampapír? Vagy rakjam devizába? -
julius666
addikt
Rákeresve úgy néztem van itt néhány Captraderes fórumozó, őket kérdezném elsősorban:
ti hogyan utaltok be/ki pénzt? FAQ alapján Wise, Revo nem játszik. Ez még érvényes infó, vagy a gyakorlatban be lehet tolni így a lét?Futottam pár kört EU bróker témakörben (ahogy időm engedte) és sajnos tényleg ez tűnik az egyetlen értelmes itthonról elérhető opciónak, ami megfelelne az igényeimnek (Mo-tól, forinttól teljesen független, olcsó, nagyjából megbízhatónak tűnik és olcsó az utalás).
-
Hi!King
őstag
válasz julius666 #71646 üzenetére
Én Wise-on utalom, eddig nem okozott problémát (3-4-szer utaltam már, utoljára talán másfél hónapja). Ugyanolyan SEPA utalás az is, mint ha bankból utalnék (a Revo meg ugye eleve bank). Azt nem tudom, hogy esetleg számít-e, de én eurót állítottam be alap currencynek a Captradernél.
[ Szerkesztve ]
-
Hi!King
őstag
válasz concret_hp #71640 üzenetére
Az ilyen Józsi bácsik survival bias miatt tűnnek fel, nem biztos, hogy ténylegesen is olyan hatalmas az a szórás. Ha 1000-ből 1 ilyen Józsi bácsi megéli a 95-öt, akkor az baromi feltűnő, meg az is, ha 100-ból 1 egészséges életmódot élő férfi 40 előtt meghal. De ha mondjuk Józsi bácsi életmódjával a férfiak fele nem éli meg a 60-at, egészséges életmóddal meg mondjuk minden 5. hal meg 60 előtt, akkor azt is túl nagy szórásnak tekinted (csak hasracsapásszerű számok, de minél fiatalabb megélt várható élettartamot nézünk, annál kézzelfoghatóbb a saját életünkre nézve).
A másik, hogy az egészségtelen életmódot élő emberek nagyobb eséllyel szenvednek évtizedekig krónikus betegségtől.
Én amúgy a rákban látom a legnagyobb veszélyt, mert ott a legtriviálisabbakat leszámítva (pl. dohányzás - tüdőrák) kevés a közvetlenül bizonyított és nem csak statisztikai alapú összefüggés, így erős hajlammal jó életmód mellett is lehet hatalmas az esély (apám ágán szó szerint mindenki rákban halt meg, 0% 5 éven belüli túlélési rátával, és volt 5 meg 19 éves is köztük).
Új hozzászólás Aktív témák
- XBOX SERIES S KONZOL 512GB-os Játékkonzol - Azonnali termékcsere garanciával
- Vegyes filamentek PLA/PETG/ASA
- Legion 5 15ARH7 15.6" FHD IPS Ryzen 5 6600H RTX 3050Ti 16GB 512GB NVMe magyar vbill gar
- ÁR ALATThinkPad Thunderbolt 3 Dock (40AC) úttörő, 13 portos dokkoló megoldás akár ingyenes szállítás
- Dell Precision 5550 - CORE I7-10850H 2.70 GHZ/32GBb/2TB SSD/
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: HC Pointer Kft.
Város: Pécs