Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • DUB Inc.

    aktív tag

    válasz regenyid #481 üzenetére

    Szia,

    CC-s besorolású a házunk, 8 (de inkább 7) kW-os hőszivattyúnk van, ami jelenleg 28-29 fokos vízzel 21,5-22 fokon tartja a házunkat. A 12kW kicsit nagy oda szerintem. Nálunk szinte folyamatos üzem van és csak az időjárást követve emeli, vagy csökkenti az előremenő hőmérsékletét. A legjobb beállításom eddig minden szempontból. Persze egy agyonszigetelt házon nehezebb ezt beállítani...

  • robi-k

    őstag

    válasz regenyid #481 üzenetére

    Szvsz túlméretezted a hőszivattyú teljesítményét.
    Én puffer víztartályt javasolnék a fűtési melegvíz tárolására, számítással meghatározható a szükséges térfogat.

  • LOTR

    addikt

    válasz regenyid #481 üzenetére

    összehasonlításnak még:
    nekünk korábban ~180m2 cc házhoz terveztek egyik megoldásnak 12kw t-cap hőszivattyút (Panasonic Aquarea T-CAP WH-UX12HE8/WH-SXC12H9E8) - hmv-vel együtt

    de mivel 16kw-os fishert majdnem a pana feléért meg tudtuk venni, így az lett

    a beállításra még:
    habár nagy hidegek még nem voltak a szezonban, de 40 fokos előremenővel, enyhén túlméretes radiátorokkal könnyedén tartja a házban a 22-24fokot (fancoilok be sem kapcsolnak, nyilván ez az időjárás az egyik legkedvezőbb a hőszivattyúknak)

    de padlófűtéses aa házhoz valóban kell 32-37fokos víz?

    One Ring to rule them all

  • DUB Inc.

    aktív tag

    válasz regenyid #487 üzenetére

    Az majd -10-ben kell. A 32 fok. Nincs egyszerű dolgod

    [ Szerkesztve ]

  • DUB Inc.

    aktív tag

    válasz regenyid #492 üzenetére

    A fűtőkör hőmérsékletét kell állítani, nem bonyolult. A padlófűtés lomha, nem érdemes szakaszosan fűteni, inkább alacsonyabb hőmérséklettel folyamatosan, vagy minél hosszabb ideig a javasolt.

    Nálam ugye fordított a helyzet, mert a hőszivattyú inkább aluméretezettnek, vagy éppen jónak mondható. Átmeneti időben itt is elég a napi 2 órányi fűtés, csak a komfort miatt, hogy ne fázzon a lábunk. Télen, olyan -5 fok környékén már találkozik a ház hővesztesége és a hőszivattyú teljesítményvesztése, ezért a gyors felfűtés esélytelen, illetve nem éri meg. A gép sem örül neki, ezért én átálltam a folyamatos fűtésre, pontosabban ez sem teljesen igaz. -5 fokban beállítottam egy fix előremenőt (29 fok) és mértem... A gép ment szinte folyamatosan, visszaszabályozott 30%-ra és csendben tette a dolgát.

    Ami meglepő, hogy a kisebb hőmérsékletű, de folyamatosan keringtetett előremenő 1-2 nap után tökéletesebben befűtötte az egész lakást, kevesebb fogyasztással és kevesebb olvasztással, kevesebb zajjal ugyanis amikor 60% fölött dolgozott a gép, akkor sűrűbben is olvasztott... 22 fokra van beállítva a termosztát, amit ilyen beállítások mellett igen ritkán lép túl, de jellemzően napközben és este pihen pár órányit a hőszivattyú...

    Nálad a kisebb előremenővel egyenletesebb hőmérsékletet lehetne elérni, de a ki-bekapcsolások számát nem csökkentené szerintem. Ja. A fentiekhez hozzátartozik még, hogy a körök beszabályozása nagyon sokat számít, 1 hetem ráment nekem is. Érdemes egy lézeres hőmérővel mérni a padló hőmérsékletét körönként, sokkal jobban be tudod lőni...

    Nálam se puffer, se hőcserélő, csak egyenesben a padlót fűtöm.

    Egy próbát megér.

  • DUB Inc.

    aktív tag

    válasz regenyid #494 üzenetére

    "A padló hőmérsékletétől egyébként nem vagyunk elájulva." Mármint? Hidegnek érzitek? Eleve nem fűthetitek túl, mert sem a csempének nem jó, sem az egészségnek és baromi meleg is lenne... Nálunk, amióta folyamatosan megy melegebbnek érződik, hiába az alacsonyabb előremenő. Valszeg azért, mert sokkal egyenletesebben oszlik el a hő. Igen, a dT 5 fok legyen. Szerintem bőven elég a 28/32, kérdés a hőszivattyú mennyire tud leszabályozni... A puffer hogy van bekötve?

  • LOTR

    addikt

    válasz regenyid #494 üzenetére

    erről talán itt is volt szó korábban, hogy a mai modern házaknál el kell felejteni ezt a meleg padlós padlófűtés dolgot
    régebbi épületeknél is csak azért fordult elő ez a helyzet, mert olyan nagy volt a hőveszteség, hogy valahonnan pótolni kellett (ugye a meleg padló vagy a forró radiátor "jelenség")

    manapság meg már kis túlzással számolni kell az épület elektronikai és konyhai berendezési által leadott hővel, vagy szimplán az épületben tartózkodó személyekkel

    One Ring to rule them all

  • 4D4M

    aktív tag

    válasz regenyid #481 üzenetére

    Szia,

    a tapasztalatom alapján a házadat bőven elvitte volna a legkisebb Panasonic is a High Performance szériából (3-4 kW), aminek magasabb amúgy a hatékonysága a T-CAP-nél. Ezt már leírták sokan. Sajnos kell még néhány generációváltás, hogy eltűnjön a kivitelező szakmából a "jó lesz oda a kétszer akkora is, nem akarok visszamászkálni" elv – ami működött a gázkazánnál.

    Na de a mondandóm lényege inkább az lenne, hogy amennyiben
    -az 50 literes puffered nem hidraulikus leválasztó is egyben
    -és nem építettek be túláram szelepet (90%)
    -és kiépíted a tervezett helyiségenkénti szabályozást,
    akkor azzal veszélyezteted a hőszivattyúd biztonságát. Ugyanis mindegyik levegő-vizes példánynak van egy bizonyos víz tömegáram tartománya, amin kívül tilos üzemeltetni. Egy ilyen rosszul illesztett gépnél már akár néhány elzárt padlófűtési körrel is elérheted a minimum térfogatáramot. Jó esetben csak kiáll hibára.

    Amit tehetsz az az, hogy nagyobb puffert építesz be és ha ragaszkodsz a helyiségenkénti szabályozáshoz, akkor vagy a szekunder oldali szivattyú (ha még nincs) vagy túláram szelep.

    Sajnos ilyen nagy teljesítmény esetén a következmények is nagyok, ami a pufferelést illeti:
    (12 kW, 10°C hiszterézis)
    - 100 l -> 6 perc
    - 500 l -> 29 perc
    - 1000l -> 57 perc (tehát ennyi időbe telik 10°C-ot emelni az adott űrtartalmú pufferen)
    (érdekességként ugyanez egy 18 cm-es monolit vasbeton födémre 8,8 óra – na ez meg tudja menteni a rossz hőszivattyút is)

    Cserében vígasztalhat a tudat, hogy még ilyen borzasztó hatékonyság mellett is töredékét fogyasztja a házad, mint a magyar lakásállomány 80%-a.

    ...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

  • 4D4M

    aktív tag

    válasz regenyid #499 üzenetére

    Szia,

    ha a használatbavételhez készült a tanúsítvány, akkor abban 0.5-ös légcserével van minimum számolva a filtráció, aminek az energiaigényét felesleges lenne hőszivattyú kapacitással lefedni, mivel légtechnika nélkül sem realizálódik szinte sosem, légtechnikával meg aztán pláne. Lehet, hogy így null km-esen még tudnál keresni is azon, ha ezt a gépet eladod. (Jelenleg olyan várólisták vannak, hogy szerintem 1 nap alatt megvenné bárki tőled.) Persze más kérdés, hogy neked előtte ki kell várnod, hogy kapj helyette másikat (:

    Szerencsére ott a szekunder oldali szivattyú(ami amúgy régi típusú energiazabálónak tűnik innen), tehát megvalósíthatod a helyiségenkénti szabályozást, de a gép hatékonysága csak rosszabb lesz tőle sajnos.

    Ha szárítani is akarsz a fan-coillal, akkor érdemes lenne a rézcsöveket ellátni zártcellás szigeteléssel, hogy ne folyjon róla a víz.

    A padlófűtés tehetetlensége miatt esetleg érdemesebb lehet eltolni 3-5 órával előbbre ezt a fűtési ablakot, hogy ne éjjel "feleslegesen" adja le a hőt, hanem, amikor aktívak vagytok.
    Átmeneti időszakokban amúgy ez is sok lesz valószínű.

    Pl nálam így alakul a fűtés(oszlopok mutatják a fűtési időtartamot) és a következménye a beltéri hőmérséklet.

    ...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

  • 4D4M

    aktív tag

    válasz regenyid #501 üzenetére

    Mint ahogy említettem volt, borúsan semmiképp sem szabad nézned a helyzetet, mert minél inkább korszerű a ház, annál kevésbé számít, hogy mivel juttatjuk be azt a kevés energiát, ami szükséges.

    Attól függően, hogy milyen osztással készült a padlófűtés a 37°C-os előremenő talán az év 10 napján lenne szükséges. Így változik a 12 kW-os T-CAP gép COP-ja az előmenő és a külső hőmérséklet függvényében:

    Ez egy szélsőséges esetben pl azt jelenti, hogy ugyanazt a hőmennyiséget (feltételezve, hogy HMV készítés ebben nem volt) ha teszem azt 30°C-on juttattad volna be az épületbe 37 helyett, akkor a 18 kWh helyett 14 kWh elektromos energia kellett volna csak. Az, hogy ez kinek sok kinek kevés az egyéni preferencia kérdése. Ha ebben az 5 órában mondjuk volt négy kompresszor kényszerű leállítás, akkor ez a COP még tovább csökken és feleslegesen koptattuk a berendezést, ha egy kisebb gépnek nem kellett volna leállnia. Természetesen lehet együttélni a dologgal, csak magamban bosszankodom, hogy kifizettél 3M forintot egy gépre ami rosszabbul működik, mint egy 2.2M forintos példány működött volna, amiből 10 évig fizethetted volna az üzemeltetését.

    Amikor elkezd fűteni, akkor még nem meleg a padló. A 12 kW-nak 1.2 órába telik, míg a 6 cm esztrich hőmérsékletét 5°C-kal megemeli. Viszont a padlófűtés teljesítménye nincs 12 kW így sokkal tovább tart míg leadja a levegő felé a hőenergiát, de ezt majd úgyis kitapasztaljátok, csak egy ötlet volt.

    Járólap 23-25, laminált 22°C, de ez függ a levegő hőmérsékletétől is. A padlófűtés önszabályozó jellegű. (ez egy 2.2-2.7 kW-os ház)
    Ha azért kérdezed, mert nem meleg a padló, akkor sajnos ezzel jobb ha megbarátkozol mielőbb (: A meleg padlóhoz sajnos le kell szedni a szigetelést a házról.

    ...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

  • 4D4M

    aktív tag

    válasz regenyid #503 üzenetére

    Nem, hidraulikusan le van választva a szekunder – hőleadó – oldal, így bármilyen kombináció megengedett. Esetedben tekintsd semmisnek azt az egész bekezdést.

    ...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

  • 4D4M

    aktív tag

    válasz regenyid #512 üzenetére

    2 pont 2-2 koordinátájának megadásával határozod meg a időjárásfüggő előremenő görbéjét.
    X tengely a külső hőmérséklet, Y tengely az előremenő parancsolt értéke.
    Például:
    x1: -13°C; y1: 37°C
    x2: 23°C; y2: 23°C

    ps.: ha a beállítást egy működési ciklus után/közben csinálod és 32°C-os a beton, akkor nyilván nem fog tudni 28°C-os előremenőt csinálni, mert hűteni azért nem akar rajta (:

    [ Szerkesztve ]

    ...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

Új hozzászólás Aktív témák