Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • LOTR

    addikt

    sziasztok

    hőszivattyúhoz keresünk hmv tárolót és puffertartályt, de olyan nagy eltérések vannak árban, hogy nem tudjuk mi legyen a választás és mi miatt a nagy eltérés, ebben a választásban kérnénk segítséget
    mindenből nincs friss árajánlat, de hmv tárolóknál és puffertartályoknál is 100-150k az ajánlatok közötti eltérés
    a rendszerhez képest nem is feltétlen az a ~6-800 euro plusz összeg, ami nagy lenne, viszont ahhoz elég nagy, hogy foglalkozzunk a témával

    HMV tároló
    - Concept SGW(S) 300 Maxi zománcozott indirekt tároló 1 csőkígyóval, szigetelt + Concept elektromos fűtőbetét 6/4" 400V 4,5 kW

    - Huray Q7 300 WWM indirekt fűtésű HMV tároló hőszivattyús rendszerekhez + HURAY elektromos fűtőpatron 4,5kW

    - Heizer álló tároló, 300 l, kiegészítő fűtőbetéttel 3kW, VRK-BSH-300S
    Álló kivitelű, indirekt tároló, megnövelt felületű hőcserélővel, hőszivattyúhoz, Poliuretán szigeteléssel Skay zipzáros borítással, beépített 3 kW-os fűtőpatronnal. 5/4
    Puffertartály
    - Concept SG(S) 300 zománcozott HMV puffertároló, hűtésre, csőkígyó nélk., szigetelt

    - BTC 300 - 300 literes fűtő-hűtő puffertartály szigetelt

    - Heizer álló tároló, 300 l, VRK-ARV-3
    Álló tároló folyadékhűtőhöz,Tüzi horganyzott belső felületvédelem Max. üzemi nyomás: 6 bar Párazáró szigeteléssel Üzemi hőmérséklet: -10-60oC

    a heizer "szett" a legdrágább eddig, és nincs preferált berendezés sem, mindet itt nem is soroltam fel, amikre ajánlatot kaptunk, tehát nyitottak vagyunk másik alternatívára is, ha az kedvezőbb valamiért
    köszi

    [ Szerkesztve ]

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz Attila2011 #34 üzenetére

    a fűtést épületgépész tervezte, úgyhogy kérdéseid többségére érdemben szerintem nem tudok válaszolni
    16kw-os gree lesz: [link]
    hmv-be a fűtőbetét csak tartaléknak van, hogy szükség lesz e rá, azt nem tudom
    hmv méretnél mire gondolsz?

    erről hallottunk mástól is, hogy előfordulhat, hogy puffertartály esetén csak több lesz a fogyasztás, de olyasmit mondott a tervező (erre már nem emlékszem pontosan), hogy kw-onként 30-35l vízzel szoktak kalkulálni, így jött ki a 300l, meg 150-200l van alapból a rendszerben

    de minden tanácsra nyitottak vagyunk

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz Attila2011 #37 üzenetére

    ár/érték arányban részünkről ez volt a legjobb választás, ráadásul egy ismerősnek ugyan ilyen van évek óta és meg van vele elégedve, szerelni is tudja, ha kell
    16kw-ra nem lenne szükség, de kedvezőbb ára volt (részben a beszerzési forrás miatt), mint egy 14-es fujitsunak, vagy, mint egy 12-es panasonicnak (tehát maga a hőszivattyú nem kérdés, csak a puffert. és a hmv t.)
    2generációs családi ház, 100nm alapterület, 3 szinten, legalsó garázs-műhely részben fűtött, 5főre volt a terv, de ugye nem baj, ha marad melegvíz

    az egyértelmű, hogy szigetelt tartályok kellenek persze
    az egyik kérdés az, hogy ennek a szigetelésnek milyennek kell lennie

    mi alapján kellene meghatározni a méretet?

    bemásolom ide is, amit a másik topikban írtam:
    állítólag ha nincs rendes szigetelése a puffertartálynak, akkor hűtési üzem közben, kicsapódik a pára, ami akár el is "áztathatja" a tartályt és penészt is okozhat, állítólag az sem mindegy, hogy a belseje milyen anyagból van vagy milyen anyaggal van lekezelve, valamint a csatlakozás mérete is fontos, bár azt lehetne gondolni, hogy éppen ezek jelentik azt, hogy hőszivattyúhoz való a tartály

    csak a gondolatmenetet folytatom, ezért nem írok új hsz-t, hátha valakinek hasznos az info, az új pályázat kapcsán meg biztosan felmerülő téma lesz ez még:

    miért nem jó ötlet úgy gondolni, hogy hagyományos fűtési rendszerre, pl gázkazán mellé/helyett fel kell tenni a hőszivattyút és akkor ezzel már HŰTENI is lehet, hiszen hideg vizet tudja keringetni ugyan úgy, mint a meleget?
    és a válasz az, hogy éppen a párakicsapódás miatt problémás ez, ha a fűtéscsövek nem erre lettek tervezve és nincsenek megfelelően szigetelve, akkor komoly károkat okozhat az ott kicsapódó pára, és radiátorokon ugyan úgy problémás lehet

    FŰTENI lehet vele, viszont, ahogy már többen is írták, a hagyományos kazán+radiátoros fűtés magasabb üzemi hőmérsékletű vízhez van kitalálva (előremenő akár 60+ C fokos is lehet, régebbi házaknál meg főleg), ez a hőszivattyúnak sok, alacsonyabb hőmérsékleten dolgoznak, tehát növelni kell a hőleadó teljesítményt újabb hőleadók beiktatásával, mivel felületfűtésre gyakran nem éri meg átalakítani, a plusz radiátorok sem opciók sok esetben, ezért vannak a Fan Coil-ok (kb mintegy hagyományos klíma beltéri egysége), ezekkel már fűteni és hűteni is lehet, de ha hűtésre is akarjuk használni, akkor egy új vizes kört kell nekik kialakítani, amire nem kerülnek más hőleadók, csak pl a FC-ok
    nagyon tömören összefoglalva

    [ Szerkesztve ]

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz Attila2011 #39 üzenetére

    sajnos ezt a beszélgetést nem kezdtük el több mint 3 évvel korábban, amikor is először tettem fel hőszivattyús kérdéseket itt a fórumon, és megint sajnos, senki nem tudott segíteni, majd számtalan email váltás és telefonbeszélgetés után sikerült végre találni épületgépészt, aki ilyennel foglalkozik, ért is hozzá és el is vállalja nekünk a tervezést

    sok mindent nem írtam le, ami valóban fontos lehet (viszont az eredeti kérdésemtől már eltértünk), és vannak kompromisszumos megoldások a tervezésben, hiszen átalakítás lesz, ami mindig problémásabb
    ahogy írtam én nem értek hozzá, csak azokból tudok meríteni, amit nekem mondtak, nyilván vannak dolgok, amikre nem emlékszem már, különben meg kénytelenek voltunk a tervező munkájára hagyatkozni

    valószínűleg túlméretezve nincs a hőszivattyú, mert a garázs szint is fűtött, de az eredeti tervekben azt fűtetlenként vettük fel - úgy emlékszem ez utólag nem lett átszámolva ismét
    a puffertartály kérdéses volt, eredetileg ha jól emlékszem 500literes volt tervezve, de határeset volt, így kompromisszumként maradt a 300-as, erre viszont kíváncsi lennék, hol találok róla valamit, hogy 100l-es az ajánlott ehhez a típushoz? mert pont legtöbb helyen azt olvasni, hogy nagyobbal gazdaságosabb
    a videót köszi, végignéztem, a hőszivattyú lemodulálásakor, hogy lehetőleg ne legyen ilyen ki-be kapcsolgatós üzeme, nekünk úgy magyarázták, hogy ha van jó hőleadó (jelesül pl a fancoilok), akkor kevésbé lesz vele probléma, meg a nagyobb puffertartály is előny lehet

    az említett információ gyűjtési időben többen is felhívták rá a figyelmet, hogy régi radiátoros rendszeren, ahol szigeteletlen (vagyis nem erre alkalmas szigetelt) csövek mennek a falban, nem jó hűtési üzemben használni a rendszert, mert problémát okozhat a párakicsapódás, hűtésre egy különálló, arra alkalmas kört kell kiépíteni (fc-ok miatt amúgy is kell az új kör)

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz Attila2011 #41 üzenetére

    valamilyen felületfűtés kialakítása akkora munka lett volna az átalakítások miatt, hogy azt nem vállaltuk már be
    a fc-ok meg jók fűtésre és hűtésre is - nem is kellene melléjük másik hőleadó

    ennek a puffer méretezésnek még utánakérdezek, de érdekesnek találom a terméknél ezt a megjegyzést, nekem ilyen marketingszövegnek tűnik, esetleg a csatlakozások miatt van még feltüntetve így, a 200 és 300l-es változatnál meg semmit nem írnak, illetve magánál a hőszivattyúnál sem írják, hogy ezt ajánlják mellé

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz LanyUs #45 üzenetére

    lehet, hogy csak nekem nem egyértelmű a kérdés, de ha tényleg csak ennyi, hogy mi lenne az előnye, akkor például az egyik, ha nem a legfontosabb előny, hogy napelemmel párosítva mondhatni nem lenne fűtésszámlád, illetve a meleg víz előállítást is meg tudná oldani, így arra sem kellene külön fizetni (bár mivel van H tarifád, így hosszabb lenne a megtérülési idő, mert kb 24ft/kwh-val fűtesz, a kb 38ft-os A1 tarifa helyett)

    nyilván az új rendszer kiépítésének is vannak költségei, az is kérdés, hogy érdemes e belevágni egy új rendszernél egy ilyen átalakításnak, viszont mivel megvannak a klímák is, így nem sok értelmét látom, legalábbis saját forrásból nem, hiszen hátránya is van, bár nem ez volt a kérdés
    hacsak nem az új pályázat miatt kérdezed, mert sok mindent át tud írni egy esetleges 100%-os pályázati támogatás

    nálad valószínűleg a 40-42 fokos radiátorokkal el fog bírni önmagában egy hőszivattyú is és nem lesz szükség másik fűtő rendszerre, a pontos értékeket meg egy hozzáértő ki tudja számolni

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz Attila2011 #48 üzenetére

    ez a pályázat (én még a legelső kiírást olvastam, nem tudom azóta változott e) szerintem néhol kissé túlmutat a józan ész és logika elvein (bár lehet sok részét csak felületesen olvastam és azért gondolom ezt)
    a kolléga esete lehet egy példa rá:
    saját forrásból szerintem senki nem állna neki módosítani egy ilyen kiinduló állapotot, de ha sikerül megnyernie egy 100%-os pályázati finanszírozású átalakítást, amivel a végén kevesebb lesz a rezsije is, akkor megérheti azt a kis bonyodalmat kibírni, amíg az átalakítási munkálatok folynak (és a végén még akár a gázkazánt is eladhatná, mert nem lesz rá szükség)

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz betyarr #67 üzenetére

    a hagyományos klíma levegő-levegő hőszivattyú, ahol a hőforrás és a hőleadó közeg is a levegő, tehát igen, támogatja a pályázat

    a levegő-víz hőszivattyú pedig az, amikor a víz a hőleadó közeg - értelemszerűen ezt kell valamilyen vízfűtéses rendszerre kötni (ennek akár lehetnek igencsak magas telepítési költségei is, hiszen kettő (gyakran) különböző (mert nem olyan paraméterekre lett kialakítva) rendszert kell összehangolni, ellentétben a hagyományos klímával, amit "csak" felszerelnek a falra - nagyon nagyon leegyszerűsítve)

    az, hogy mennyire használható, az főleg az épület energetikai paraméterei határozzák meg, azonos területű házaknál előfordulhat, hogy egy korszerűt felfűt egy 6kw-os is, de egy korszerűtlent pl egy 16kw-os sem

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz betyarr #77 üzenetére

    ez 'érdekes' következtetés
    ha a hatályos normáknak valami nem megfelelő, akkor korszerűsíteni szükséges/ajánlott (jelen esetben kell, hiszen előírás), ha meg megfelelő, akkor nincs miért korszerűsíteni
    valamilyen feltételrendszert, meg ki kellett találni hozzá, az meg ritka, hogy ez mindenkinek kedvező legyen

    hogy a pályázatnak mi a valós értelme, azt meg talán felesleges is firtatni..

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz betyarr #80 üzenetére

    én csak a következtetésed "érdekes" mivoltára hívtam fel a figyelmet
    egy ilyen jellegű korszerűsítést hogy lehetne megcsinálni egyfajta szépészeti korrekciós utómunkálatok nélkül?
    annak meg még inkább semmi értelme nem lenne, hogy olyan házakra adjanak 100%-ban támogatott pályázati pénzt, ahol befúj az ablakoknál a szél...

    #81 MaCS_70
    ilyen típusú emberek mindenhol vannak, az építőiparban meg főleg

    de ez a hőszivattyús topik, így a pályázatról talán jobb a másik topikban beszélgetni

    [ Szerkesztve ]

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz pjen #84 üzenetére

    a pályázat 2-es típusa ad "ablakra és fűtésre is" pénzt, így nem értem a problémát

    annak meg sok értelmét nem látom, hogy azon megy az elmélkedés, hogy miért ez a pályázati kiírás ami, főleg nem a hőszivattyús topikban, ráadásul 100%-osan támogatott pályázatról van szó

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz MaCS_70 #95 üzenetére

    anno nekünk azt mondták, hogy padlófűtés kialakításához képest egy födémfűtés kb 1,5x-es költség
    ha mindenképpen akarsz valami felületfűtést csináltatni, akkor el lehet gondolkodni a hőszivattyún, esetleg 1-2 fan-coil beépítése még segíthet (ekkor ugye nem is kell split klíma pluszban), ezek telepítése még viszonylag kicsi átépítéssel jár csak (a központi egységet és a F-C-okat kell összekötni vízcsövekkel is)

    de napelemes termelés nélkül, egy radiátoros fűtésű épületben, nem hinném, hogy költséghatékonyabb lenne egy kondenzációs gázkazánhoz képest, én azt mondanám, hogy nem éri meg napelem nélkül (de mindenképpen kikérném hozzáértő véleményét)

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz MaCS_70 #98 üzenetére

    még egy megjegyzés
    hőérzetre és komfortra a hozzáértők szerint is nagyon jó a födémfűtés ám

    ugye amikor a radiátorban van 60-70 fokos víz, akkor mellette forróságot érezni, távolabb tőle, meg hidegebbet, tehát érezni a különbséget (mondjuk, hogy a felszálló meleg levegő elvén alapuló fűtés ez), de amikor egy teljes födémfelület folyamatosan 30-40 fokos sugárzó hőt bocsát ki, az sokkal komfortosabb érzetet ad, ráadásul nem is a levegőt melegíti fel először, hanem ami/aki alatta van, mint a nap sugárzása - de ahogy írtam, ennek ára van (eléggé összetett dolog ez, meg nyilván jobban és pontosabban is meg lehetne fogalmazni)

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz MaCS_70 #100 üzenetére

    érthető persze, csak az általad megfogalmazott kétely eloszlatása miatt írtam

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz asha07lcc #105 üzenetére

    igen, értem
    mindenre persze nem tértem ki a kérdésére írt válaszomban (csak próbáltam felületesen érinteni néhány fontosnak vélt dolgot)

    az már legfeljebb csak érdekességképpen lehet fontos, hogy mit tartalmaz az árajánlat, mert erre utaltam, hogy valószínűleg nála nem érné meg megcsinálni, hiszen a kivitelezés és az üzemeltetés is feltételezhetően drágább lenne (nem lenne kevesebb), mint a meglévő gázkazános megoldás

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz stickermajom #126 üzenetére

    a hagyományos split klíma is hőszivattyú

    mi most kaptunk több árajánlatot is levegő-levegő split klímákra és levegő-víz hőszivattyúra is és nem tapasztaltunk ilyet (kérdésedből arra következtetek, hogy te is levegő-levegőst hasonlítasz össze levegő-vizes hőszivattyúval, bár a mi esetünkben utóbbinál tételesen nem volt kimondva, hogy a kültéri-beltéri egységek felszerelése külön mennyibe kerül)
    de már csak méretéből adódóan is egy ~2,5kw-os hősszivattyút könnyebb felszerelni, mint egy 16kw-ost, így nem csodálkoznék, hogy valószínűleg költségesebb művelet is

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz stickermajom #130 üzenetére

    mivel egy ilyet összerakni akár egy hetes feladat is van, így mi csak a környékbeli kivitelezőkkel foglalkoztunk, milyen térségben lenne a munka?

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz stickermajom #132 üzenetére

    haha, most kicsit elbeszéltünk, én arra céloztam, hogy mi olyan kivitelezőt kerestünk, aki természetesen az egész rendszert összerakja, nem pedig külön a vizes és külön a klímás részt

    tehát neked konkrétan az kell, hogy valaki rakja be a hőszivattyút, a vizes részt, meg megoldja más?
    mert ez esetben a jövő hétre megkérdezem neked, ha abban a régióban tényleg ilyen árak vannak, akkor bárhonnan megérheti elmenni ezt megcsinálni

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz stickermajom #135 üzenetére

    laikus-felhasználó szintű válasz, hátha segít:
    a fujitsu waterstage-ről főleg jókat hallottam és ár/érték arányban is jónak mondják őket
    a daikin, ahogy írod is drágább, kérdéses, hogy jobb e annyival, vagy hogy egyáltalán jobb e

    viszont mi mégis greet választottunk fuji helyett, ennek az okai, hogy jobb árat kaptunk rá és több a tapasztalat vele, tehát esetleges probléma esetén, több helyről érkezhet segítség (ez utóbbi volt a mérvadó, az már csak ráadás, hogy árban is jobb volt)

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz MC Pite #138 üzenetére

    amúgy indokolja bármi ezt a módosítást?
    van értelme milliós költségekbe belemenni, ilyen alacsony rezsi mellett?
    azért mert 20 éves a gázkazán még nem biztos, hogy rossz is, illetve ezek javíthatók
    indirekt tárolós hmv tartály mehet gázkazánról is, ára is mondhatni kedvezőbb, mint a hőszivattyúhoz való

    én laikusként lebeszélnélek róla, mert a leírásod alapján felesleges pénzkidobásnak érzem
    lehet rosszul értettem valamit, mi lenne a célja az átalakításnak?

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz Madwe #144 üzenetére

    én csak laikusként írom, és abból kiindulva, amit az elmúlt években sikerült "összeszednem" a témában, ellentmondanék a kollégának és azt írnám, így látatlanban, hogy fentebb meg is válaszoltad a kérdésedet:

    a hőszivattyú kiépítés költségéből lehet megvan a napelemed és le van tudva a dolog, lehet még egy klímára is marad belőle, vagy a födémszigetelésed sem tűnik erősnek

    van ismerős, aki fűtőpatron+felületfűtéssel fűt, amíg elérhető a szaldós napelemes elszámolás ennél egyszerűbb/gazdaságosabb megoldást nem találsz
    ha meg majd változik a helyzet, ráérsz gondolkodni, hogy kellhet egy jobb hatásfokú elektromos fűtési megoldás és akkor már napelemed is lesz

    ha fontos a környezettudatosság, akkor fával kell fűteni, a maradék pénzből meg fákat ültetni, a többi csak marketing

    az esetedben felesleges pénzköltésnek érzem a hőszivattyút, de ezt egy épületgépész-energetikus meg egy kivitelező, aki ad árajánlatot is, meg tudná mondani és abból tudsz számolgatni (bár valószínűleg a villanykazán teljesítményéből következtethető a helyettesítő hőszivattyús rendszer is)

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz DUB Inc. #147 üzenetére

    a lényege akkor nem ment át annak, amit írni akartam

    de ha azt állítod, hogy (maradjunk csak a kérdéses esetnél) egy meglévő és jól működő fűtési rendszert érdemes lecserélni esetleges többmillió ft-os pluszberuházással a környezettudatosság jegyében, akkor azért megkérdőjelezendő a valós indok, ami valószínűleg általában a komfort és a gazdaságosság

    #148 Attila2011
    a logikát továbbra sem értem a mondandódban
    nekem úgy tűnik, ti kifelejtitek a helyzetből, hogy meglévő és működő rendszere van a kollégának, és azt ajánljátok neki, hogy dobja ki és egy sokkal bonyolultabb és költségesebb rendszert telepítsen helyette
    ellenben, én azt mondom, hogy abból a pénzből, amiből kiépítené a hőszivattyút, tegyen fel napelemet és lehet ingyen lesz a fűtése (ha pedig valami extra nagy változás lesz, akkor még mindig lehet hőszivattyút telepíteni, amihez szintén jó a napelem)

    de kérni kell árajánlatokat és abból már el lehet indulni

    a napelemes rész meg nézőpont kérdése, de szerintem meg csak arra lehet építeni, hogy jelenleg milyen az elszámolása a napelemes termelésnek, mert az biztos úgy van, hogy mi lesz később és mikor lesz változás, ezt valószínűleg senki nem mondja meg

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz Attila2011 #151 üzenetére

    ezzel részben egyetértek

    a hőszivattyú berendezés már önmagában is bonyolultabb és talán szervizigényesebb is, de az élettartamát szinte mindenhol rövidebbnek becsülik, mint egy elektromos kazánét

    itt van szerintem egy jó írás (nem tudom, hogy ez változott e, de pl vezérelt áramra is köthető az elektromos fűtés, ami a H tarifa árával megegyezik):
    Fűtési költségek összehasonlítása [link]

    az egy pozitív érv, hogy hőszivattyúval hűteni is lehet, de egy évben azt a néhány napot, amikor szükség van rá, szerintem egy sima split klíma is megoldaná és máris milliós megtakarítás lett elérve
    de ahogy korábban is írtam, kérdés, hogy mi a valóban fontos, a komfort vagy a gazdaságosság

    aki most kezdene bele egy ilyen átalakításba, nem tudom mennyire lenne könnyű helyzetben, de korábban már a megfelelő kivitelező megtalálása is komoly feladat volt

    a lényeg az, hogy a kolléga véleményeket kért, kapott is és nyilván kíváncsian várjuk a fejleményeket

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz stickermajom #158 üzenetére

    egyelőre ugye csak elméleti szinten folyt a vita, mert az árajánlatok alapján ki lehet számolni, hogy kb mik lesznek a megtérülési idők (de addig is el kell jutni)

    a környezettudatosság marketingszövegre meg van egy jó meme: [link]

    azt akkor még azért megemlíteném, hogy én nem általánosságban a hőszivattyú ellen beszélek, ha nem lett volna egyértelmű
    amikor mi is belekezdtünk a fejlesztésbe, akkor itt is volt, aki alapból villanyfűtést ajánlott a hőszivattyú helyett, de a kiinduló helyzet sima radiátoros központi fűtéses épület volt, nem pedig egy használatra készen álló, meglévő rendszer, mint a kollégánál

    a napelemes topikban biztosan inkább naprakészek a srácok, de azt mostanában nem követem, viszont egy generálkivitelező véleménye a napelemekről:

    most, hogy az mvm megveszi az eont és a világban zajló eseményeket figyelembe véve, azt jósolják, hogy meg fognak emelkedni itthon is az energiaárak, megszűnhet a rezsicsökkentés viszont, akinek élő szaldós elszámolású napelemes szerződése van, habár fel fogják ajánlani nekik is, hogy váltsanak bruttósított elszámolásra, de azt nem kell elfogadni, így várhatóan őket nem fogja érinteni a dolog
    ezért ajánlják, hogy amikor engedélyeztetik a napelemes rendszert, akkor minél nagyobb inverter szerepeljen a szerződésben, hogy később legyen lehetőség szerződésmódosítás nélkül bővíteni (így ugye megmarad a szaldós elszámolás), pl egy 10 és 20kw-os inverter ára között, azért nincs olyan hatalmas különbség már
    de ahogy írtam is, ezek csak feltételezések, még nem tudni mi lesz

    az viszont biztosra vehető, hogy hőszivattyút akár 1-2 év múlva is lehet telepíteni, szaldós napelemet pedig már nem biztos

    [ Szerkesztve ]

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz stickermajom #160 üzenetére

    ezt a meme-t nem kifejezetten neked címeztem

    viszont úgy csökkenteni a fenntartási költségeket, hogy a bekerülésit meg a fogyasztáshoz (vagy a fogyasztás különbséghez) képest a sokszorosára vesszük, szerintem nem csökkentés (nyilván a megtérülési idő függvénye ez), egy napelem megtérül kb ~10 év alatt (h tarifával számolva mondjuk ~15), de tudjuk, hogy ~30 évig is működnek különösebb karbantartási költségek nélkül
    egy hőszivattyú erre nem képes

    én továbbra is tartom - a fenti esettel kapcsolatban - hogy mivel egy korszerűnek mondható épületről beszélünk, valószínűsíthető, hogy alacsony a hővesztesége, amit a meglévő fűtési rendszer ki tud szolgálni (habár magasabb egységáron mint a hőszivattyú, de még mindig nem túl komoly költségek mellett)

    és egy új fűtési rendszer kiépítése csak kiadással jár, ami amortizálódik, amíg egy napelem felfogható tulajdonképpen egy befektetésnek is, ahhoz képest minimális amortizációval

    de ezt ugye egész pontosan ki lehet számolni
    a kérdés csak az, hogy mekkora megtérülési idő után célszerű az egyik vagy a másik megoldást választani, itt meg valószínűleg már sokkal inkább az egyéni preferenciák fognak dönteni

    #165-re ez is igaz, de a másik véglet meg az, hogy valakik szerint már 10 éve sem szabadott napelemeket feltenni, aztán most meg lassan a hálózat el sem bírja, annyi helyen van

    #166 DUB Inc.
    valószínűleg azért, mert ez egy elég érdekes kérdés és nincs abszolút igaza az egyik oldalnak sem

    [ Szerkesztve ]

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz DUB Inc. #168 üzenetére

    igen, értjük ezt

    mi arról találgattunk, hogy mivel az eont felvásárolja az mvm, ez sem biztos, hogy nem fogja a szerződéseket befolyásolni
    a jelenlegi világhelyzet csak ráadás, ami még inkább valószínűsíti az energiaárak emelkedését
    a szaldós elszámolás kivezetése csak egy újabb változó

    tehát sok a kérdés, de ettől függetlenül én is amellett vagyok, ahogy eddig is írtam, hogy addig kell napelemet telepíteni, amíg a szaldós szerződés elérhető, és inkább "eggyel" nagyobb inverterrel, és ezt a napelemes topikban is írták, hogy optimális tájolás esetén az inverter teljesítményén túl +20%-nyi panelteljesítmény az optimális a legjobb rendszerkihasználás eléréséhez (érdemes azért utánanézni, akit érint)

    1kw napelem kb 44.000 Ft-ot termel egy évben optimális esetben, ha 400k/kw az egységár, akkor 400/44 = ~9 év a megtérülés

    amúgy biztosan jók az adatok, amit írtál?
    500.000 / 38 = ~13mw energia, az 1,2-del elosztva (ennyit is megtermelhet 1kw napelem) 11kwp rendszer, 2,5m/11 = ~227k ft / kwp
    jelenleg, még 5% áfával számolva sem hinném, hogy jelentősen be lehet menni 300k/kwp alá

    [ Szerkesztve ]

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz DUB Inc. #170 üzenetére

    igazából mindegy miből megy az energia, mondhatni minél nagyobb a napelemmel kiváltandó mennyiség, annál több "pénzt" termelhet a megtérülési idő után
    csak a költség volt feltűnő nekem, amit írtál (2,5m ft), de így is úgy tűnik, hogy nagyon jó áron volt az a rendszer (272k/kwp), általában ennyire jó áron nem elérhető, így a tiétek mondhatni egyedi eset és az átlagtól rövidebb a megtérülési idő, de általános esetre azért ez az árfekvés nem jellemző sajnos

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz DUB Inc. #172 üzenetére

    elmondásod alapján én még továbbra is tartom, hogy te ezt kiemelkedően jó áron vetted
    most az utolsó árajánlat, amit biztosan tudok az 2020 őszi: 11kw panel + 10kw inverter 3millióért és az akkor szintén alkalmi vétel lett volna nagyon jó árral

    az igaz, hogy nálunk még egész alacsonyan vannak az energiaárak, de abból nem indulnék ki, hogy mi van nyugaton olyan helyeken, ahol lekapcsolják az atomerőműveket (mert nem elég "zöld"), aztán importálják az áramot, meg bekapcsolják a szénerőműveket és áthajóztatják az óceánon az lng-t, aztán csodálkoznak, hogy egekben vannak az energiaárak... mert lehet, hogy más is van a háttérben...

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz sz.zs. #202 üzenetére

    H tarifánál arra érdemes odafigyelni, hogy ha kialakítjátok neki a mérőhelyet, akkor legyen szerződés és így h tarifás mérőóra is (a h tarifás amperekért már külön fizetni kell a szolgáltatónak, 3.900 Ft + áfa/amper - ha jól tudom) - a teljesség igénye miatt érdemes utánajárni, hogy pontosan mi is a folyamat ekkor

    amíg van szaldós elszámolás és a napelemes termelés fedezi a fogyasztást, addig ugye úgysem lesz fogyasztó kötve a h mérőórára, de ha valamiért mégis megszűnne a szaldó (bár sokan azt mondják, hogy akiknek élő szerződésük van, azoknak ez nem fog bekövetkezni mostanában, emiatt ajánlják kivitelezők, hogy aki megteheti az inkább nagyobb inverterre szerződjön, hogy a jövőben esélye legyen a bővítésre új szerződés megkötése nélkül), akkor ne kelljen egy esetleges szabványmódosítás miatt új mérőhelyet kialakítani, hanem egyből a meglévő h órára lehet kötni az engedélyezett fogyasztókat

    nyilván itt is benne van a rizikó, hogy addigra lesz e jogszabályi/szabványosítási változás, de végülis ha erre is lehet használni az 50%-os pályázatot, akkor akár ezzel a kockázattal is megérheti a dolog

    mostanában nem követtem a napelemes topikot, ott talán jobban benne vannak a témában

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz Tapsi #206 üzenetére

    valószínűleg itt lesz a válaszod is:
    levegő-levegő hőszivattyút hasonlítasz össze, levegő-vizes rendszerrel
    ráadásul egy split rendszert egy monoblokkossal

    nagyjából hasonló lehet a kérdés, hogy mi a különbség két autó között (ugye benzin-dízel- elektromos, trabant, mercedes ésatöbbi)


    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz Tapsi #210 üzenetére

    16kw fisher 1,7m [link]
    a pana, fuji, mitsu, daikin meg alsó hangon a duplája (gyártókat kellene megkérdezni, de ár/érték arányban nem biztos, hogy meg is éri annyival többet fizetni)

    mod
    lehet csak rosszul értelmeztük a kérdésed, tehát nem biztos, hogy megéri a "legdrágább" készüléket megvenni, alapesetben pedig nincs akkora nagy árkülönbség a kettő között

    fajlagosan (kw-ra leosztva ) pl a fisher csak kb 2x drágább, mint az általad említett (amúgy más típusú készülék, az lg-vel meg mondhatni azonos árban is van), de itthon nem lesz olyan tél, amikor ne boldogulna a fűtéssel

    [ Szerkesztve ]

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz Tapsi #215 üzenetére

    én próbáltam válaszolni, de rosszul volt feltéve a kérdésed
    ha valamiből kiválasztjuk az egyik legolcsóbb és a legdrágább terméket, akkor sem lehet azt mondani, hogy általában ez a jellemző, ezek alapján nem igaz, hogy 8x annyiba kerül a vizes hőszivattyú, mint a levegős (hiszen linkeltem is, hogy ott arányaiban kb 2x-es a különbség)

    a kompresszorra azt mondják, hogy nagy különbségek nincsenek
    elektronikában már lehetnek (programozhatóságban, felhasználhatóságban is, de lehet a 80-90% úgysem használja ki, tehát sok esetben felesleges)
    az ismertebb, nagyobb márkák, mondhatni prémium termékei, prémium áron is mennek, de egyáltalán nem biztos, hogy annyival többet is érnek

    legalábbis, amikor szervizessel beszéltem nagyjából mindig ez volt a végső konklúzió

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz Tapsi #218 üzenetére

    nem írtam, hogy 2x-es általában a különbség, csak azt, hogy a példában
    de most így első találatra 12kw samsung levegő-levegő klíma 1,5m [link]
    ehhez képest az általad linkelt lg is (fajlagosan) kb 2x drágább

    én nem látom azt, hogy az ismertségükkel egyenes arányban mentek volna fel az árai a hőszivattyúknak is
    sőt az építőiparban talán ezek még azok a tételek között vannak, ahol annyira nem is nőttek meg az árak (pl a vizes rendszer kiépítésénél akár 50% emelkedés is volt az elmúlt 1-2 évben)

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz Attila2011 #225 üzenetére

    Ha én építenék magamnak új házat és árammal akarnék fűteni, akkor valószínűleg padlófűtés lenne temperálásra, mellette pedig mennyezetfűtés/hűtés.

    ha nem számít a bekerülési költség, gondolom akkor értendő?

    itt körülöttünk most sok helyen kezdtek új házat építeni, de a födémfűtést az első árajánlat láttán elengedte mindenki
    lehet hogy komfortosabb és praktikusabb, de sokkal drágább is

    amúgy gyakorlati példa van arról, hogy miért nem jó a padlóhűtés?
    mert ha csak annyi, hogy hideg, akkor itt Mo-on azt a pár hetet, amíg hűteni kell, valahogy gazdaságosabbnak érzem papucsban átvészelni, mint esetleg milliókkal többet elkölteni a födémszerkezetre

    amúgy nálunk is úgy lett tervezve, hogy a radiátoros rendszert egészíti ki a fc kör, és legalább hűteni is lehet vele (minden más megoldás sokkal nagyobb munka lett volna)

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz hermfer #281 üzenetére

    2019-ben 300k körül voltak a hasonló tervezések árai

    ha a radiátoros fűtésed 50 fokos előremenőre volt tervezve, akkor azt egy megfelelő hőszivattyú is elbírja (persze rosszabb hatásfok mellett), így lehet, hogy nem is lesz szükség kiegészítő hőleadóra

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz Attila2011 #286 üzenetére

    igen, pontosabban fogalmazva: "hasonló" tervezések
    ugye melyik tervező fogja elfogadni egy megrendelőjétől, hogy bemondásra elhiszi neki, hogy a megrendelő által elmondottak a tényszerű valóságot fedik le

    tehát meg kell nézni, vagy/és ki kell számolni - látatlanban nehéz bármi pontosabbat mondani, de ha ennyire egyszerű a dolog, akkor ezt akár egy kivitelező is meg tudja mondani és lehet komolyabban terveztetni sem kell

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz hermfer #290 üzenetére

    nem követeli meg a tervezést, a tervezés azért indokolt, hogy biztosan jól működjön a rendszer (a tervek, számítások szerint)

    ez a kettő tétel nem azonos, az energetikai tanúsítvány "csak" azt mondja meg, hogy milyen energetikai jellemzői vannak/lesznek az épületnek (fogyasztás, co2 kibocsátás stb)

    előbbi hsz-ben arra próbáltam utalni, hogy ha az új hőtermelő beépítése mellett bármennyire is esetleg nem kell semmit módosítani a kivitelezés során, attól azt még egy tervezőnek ki kellene számolnia
    senki nem fog elhinni semmit a megrendelőnek, hiszen, ha valami mégsem úgy van, ahogy "megbeszélték" (ez ugye használat során tud majd megjelenni), akkor a felelősség a tervezőé, mert nem ellenőrizte számításokkal
    emiatt nem lesz sokkal kevesebb a munkadíja sem (gondolom ezért lehet az, hogy a hasonló "kisebb" munkáknak tűnő megrendeléseket nem szeretik elvállalni, mert nem sokkal kevesebb a munka vele, mint egy teljesen új tervezéssel, amikért pedig több pénzt el lehet kérni, hiszen "látványosan" több a munka)

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz hermfer #295 üzenetére

    mivel az említett pályázat maximum 12kw teljesítményű hőszivattyút engedélyez, így a radiátoros családi házhoz ez kelleni is fog nektek (ha esetleg nem lesz elég a hőleadó teljesítmény, akkor még fan coilokat tudtok beépíteni, de nagyobb radiátorokra is lehet cserélni a meglévőket - nyilván ezt utólag megcsinálni saját forrásból lehetséges)

    vannak utófinanszírozós költségek, így a tervezés és az energetikai tanúsítványok is ilyenek, de a szabványosítás és villanyszerelés is - ha jól emlékszem (ide kiegészítésként még: ezek a partnerekkel egyénileg egyeztethető dolgok, egy tanúsítványt muszáj megcsinálni beadás előtt, de a villanyszerelést a megnyert pályázat tudatában tudjátok elkezdeni)

    a pályázatba bele kell írni, hogy milyen teljesítményű és árú berendezésekre adod le az igényt, ehhez kell kivitelezői szerződés is, beadás után már nem fogsz tudni módosítani rajta

    [ Szerkesztve ]

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz Los Angeles #297 üzenetére

    csak hirtelen belenéztem, ez a fajta 22kw-os hőszivattyú, -15 fokon 4,6kw-os fűtőteljesítményű a leírás szerint
    az élettartamáról nem olvastam, hogy mit írnak (de pl a parkside-os gépek is egészen addig jók, amíg néhány 10 percnél nem kell többet használni őket egyszerre, utána gyakran eldobhatóssá válnak, úgy pedig már nem túl gazdaságosak)

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz hermfer #308 üzenetére

    jelenlegi ismeretek alapján, talán az a legköltséghatékonyabb megoldás, hogy még a szaldós elszámolású rendszerben, annyi napelemet kell feltenni, ami biztosan fedezi az ismert fogyasztást, de terv szerint nagyobbra méretezett inverterrel (inverter méretére szól a szerződés, nem pedig panelteljesítményre)

    így a későbbiekben lehet paneleket bővíteni és elektromos fűtésre átállni, ahogy majd a pénztárca engedi
    nem feltétlen kell a központi hőszivattyú, lehet sima split klímákat is telepíteni, de a villanykazán sem teljesen elvetendő megoldás

    ugye a rizikó annyi benne, hogy senki nem tudja, hogy milyenek lesznek a jövőben a napelemekre vonatkozó szabályozások és vele a bruttós elszámolás

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz hermfer #314 üzenetére

    létezik 0thm energetikai korszerűsítéses pályázat is, ahol mindent kamatmentes részletre kell kifizetni 20 év alatt, induláskor 10% önerővel (napelem, fűtéskorszerűsítés, szigetelés, nyílászárók vannak benne talán)

    de nem tudom a pontos feltételeket, korábban 10millió volt a maximum támogatott hitel
    tfh. felveszed a maximumot, akkor 1m az önerő, 9m pedig a hitel, ezt a 18 hónapos rendelkezésre tartási idő után kezded el törleszteni 18,5 éven át, az azt jelenti, hogy 40,5k/hó

    ha legfeljebb 10millióból ki tudsz hozni egy olyan rendszert, aminek a törlesztője alacsonyabb lesz, mint a jelenlegi rezsid, akkor már rövidtávon is megéri (mivel saját pénzes, így napelemnél a szaldó is megmarad)

    ha nem jön ki 10m-ból, akkor az önerő fog megnőni - de ahogy említettem, a pontos feltételeket nem tudom

    [ Szerkesztve ]

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz skitzoo #319 üzenetére

    8kw elég lesz?
    12-es lehet már elbírná az egész házat télen is

    klímással egyeztetve, ajánlotta a fishert, ár-érték arányban az egyik legjobb, mi is úgy voltunk vele, hogy ~2db fisher kijön egy daikin árából legrosszabb esetben és amúgy is szerelhető, ha gond lenne

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz hermfer #328 üzenetére

    a kérdés lehet, hogy jó, csak talán még nem jól gondolod, mert ennek inkább értelme nincs - legalábbis a leírt módon nincs

    h tarifa csak fűtési szezonban elérhető, a napelem meg akkor termel jelentősen, amikor süt a nap, jellemzően tavasz-nyár-ősz, tehát pont akkor, amikor nincs fűtési szezon

    annak lenne értelme, hogy "kapcsolgatós" lenne a hőszivattyú betápja, amíg van elhasználandó napelemes áram, addig arról megy (tehát a sima áramról), amikor meg kimerült, akkor jöhet az olcsóbb h tarifás áram - azt nem tudom mennyire lehet a gyakorlatban is kivitelezni ezt a megoldást (szabályosan, és azon kívül, hogy folyton át kelljen kötni a betápot)

    [ Szerkesztve ]

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz MC Pite #338 üzenetére

    ha jól tudom ez az új 0thm pályázat jelenleg még nem indult el (korábban volt már és állítólag újra lesz is, de még nem tudják mikor)

    korábban, kivitelezővel beszélgetve és ha hozzávesszük, hogy nincsenek extra igények, csak teljesen átlagos használatra kell, arra jutottunk, hogy a fisher az egyik legjobb ár/értékű hőszivattyú
    aztán amint lesznek, majd a hosszútávú tapasztalatok megmondják, hogy így volt e

    [ Szerkesztve ]

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz Viperator #348 üzenetére

    a hőszivattyú a hőforrás, ahhoz kelleni fog hőleadó is (jellemzően valamilyen felületfűtés, esetleg fancoil-ok)

    a jelenlegi gázkonvektorok nálad a hőforrások és a hőleadók is, így mondani sem kell, hogy meglehetősen nagy "átalakítás" fog kelleni egy központi fűtés kiépítéséhez

    H tarifa csak fűtési szezonban érhető el, azon kívül (tehát pl. ha hűteni is szeretnél a hőszivattyúval nyáron, vagy ha még kell fűteni a szezonidőszakon kívül is) normál tarifás költséggel tudod használni a rá csatlakoztatott berendezéseket

    ennek nézz utána azért, de ha jól emlékszem a mostani módosítás után 36Ft lett a H tarifa ára és 70Ft a sima áram ára

    mod
    amíg elérhető a szaldós elszámolású napelem és akarsz is ilyen rendszert, addig nem érdemes h tarifával foglalkozni, mert kiépíted és nem használod (hiszen a napelemes termelést akarod felhasználni, ha már van) és esetleg a jövőben kitalálnak valami szabványmódosítást és előfordulhat, hogy lehet újra szabványos mérőhelyet kialakítani neki, így mondhatni előfordulhat, hogy 2x is meg kellett csinálni - feleslegesen

    [ Szerkesztve ]

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz adam_nagy #371 üzenetére

    ekkor kb 33k ft-ot spórolsz évente a hőszivattyús hmv tartály üzemeltetésével a sima villanybojlerhez képest
    120l hajdú villanybojler 120k
    ha 600k-val kerül többe a hőszivattyús hmv, akkor kb 18 év a megtérülése

    ami még mindig nem olyan kevés

    ennek nem néztem még utána, de mi van akkor, ha A áramról a fogyasztás 2mwh és B áramról is 2mwh évente
    mérőnként kell nézni az évi 2,5mwh-t vagy összesen?
    de ha összesen, akkor hogy vagy mi alapján lesz szétosztva?

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz adam_nagy #377 üzenetére

    túl nagy jelentősége nincs, hogy 120k vagy 250k
    most 170k-tól van 200l-es hajdú villanybojler, azzal 17 év a megtérülés, ha 240-250k lenne, akkor 15 év és egy hőszivattyú valószínűleg máshogy amortizálódik, mint egy egyszerű villanybojler

    One Ring to rule them all

  • LOTR

    addikt

    válasz adam_nagy #382 üzenetére

    még esetleg egy tipp
    amíg elérhető a szaldós elszámolás, nem érné meg esetleg napelembe invesztálni?
    nyilván nagyobb költség, de általában az áramfogyasztás nem lesz kevesebb a jövőben sem

    One Ring to rule them all

Új hozzászólás Aktív témák