Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • mzx

    senior tag

    válasz ubyegon2 #26555 üzenetére

    Hű, jónak látszó linkek, köszönöm! Szóval holnap a "bibis" pc közelében leszek, és megoldom.
    Arra gondoltam most, h pár lényeges előzményt vázolok, hátha még pontosabban átlátod, mit érdemes tennem és mit nem:

    Számomra eddig ismeretlen okokból azon a pc-n levő két, egy-egy benne levő hdd-n levő oprendszer (win ill linux) nem akart elindulni, hanem hosszú percekig tökörészett.

    Idén áprilisig szinte sose volt gond e két rendszer indulásával, éveken át. Most májusban viszont egyszer fagyott a linux indulás, de ekkkor a win-es hdd-n a win i boot még oké volt! Utóbbit boot-olva akkkor csináltam egy chkdsk-t, tehát vindózos "csek diszk"-et, hdd javitót, a másik vinyóra, tehát arra, amin a linux van; ez használt is, minden ujra régi lett, mukodott minkét hdd-s oprendszer.

    Visszatérve arra, ami a napokban zajlott:
    Szóval pár napig oké volt megint, de a napokban megint tökörészve, fagyogatva indul a linux-os rsz, azon a pc-n, ám de ezek után már a win-es hdd-ról a win se akart eliundulni!
    Ha jól rémlik, a bios-ban is valami furát tapasztaltam, de már nem emlékszem, ekkor mit. Nem nyúltam hozzá évekig, a jump-hoz sem a hdd-n, de ezek után átjumpereltem a linuxos hdd-t, és végre gyorsan indult a rendszer, egészen addig a pontig, amikor a grub-nak kellett volna bejönnie. De ekkor egy windows-os hibát írt ki:
    "hiányzik az ntldr file. CTRL+ALT+DEL-lel restartoljon"
    Utána olvastam, ha kell, szól és belinkelem, mit írt a mikro szaft erről.

    AMIT PLÁNE NEM ÉRTEK: ekkor kihúztam a gépházban a win-es hdd-t, reboot, de megint ugyanaz a hiba! Ez hogyan lehetséges? A kihúzott vinyó a win-es, mégis kijelezte a win hibát megint, az előbb idézett hibaüzit ismét...

    Még egy fontos megemlitendő: köv. lépésem erre az volt, h a win-es hdd-ről lehúztam a master bus-t, a linux-osról a slave-t, és felcseréltem. Ezután ismét reboot, megint ugyanaz az ntldr -es hibaüzi, tehát a vindózzal volt baja, megint.

    u.i.: kíváncsiságodra visszaírtam (pm). Láttad? tudom, semmi extra, de mégis.... ;)

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz mzx #26557 üzenetére

    (Apropó, lehetséges, hogy a grub a win-es (windows-os) merevlemezre települt annak idején? Talán mert a win-es hdd volt a master bus-ra kötve.... Netán ez is bejátszik a hiba létrejöttébe? Gondolom, kevésbé lenne komplikált a probléma, ha azonos merevlemezen lenne a win és a linux -eltérő partición-, azon a pc-n... Nem?)

  • mzx

    senior tag

    válasz ubyegon2 #26561 üzenetére

    Köszi, h igyekszel segíteni, de ezekre magamtól tegnap rájöttem -viszont hasznosnak vélem, h megerősítettél ezekben-, és végigcsináltam, de még egy valamit nem, de épp most terveztem, mielőtt a prohardverre lépztem, és látom, te is javaslod: valahogy meg akarom kísérleni az ntldr -t a win-es vinyóra másolni úgy, hogy csak az van bekötve a pc-be. Azt egy órája megpróbáltam már, hogy csak az van bekötve, és boot, ekkor végre nem ír ntldr hibát, sajnos nem jegyeztem meg, mit írt ki, de most megnézem. A köv lépés: ugyanígy csak azt hagyom bekötve, de lubuntu live cd boot.

    Szóval tegnap live cd-t oly módon indítottam, hogy mindkét hdd be volt kötve, de ugye tegnap megírtam, h csak a linuxos hdd-t jelezte ki a pcman file kezelő, ezért nem tudtam rámásolni a win-es hdd-re tegnap az ntldr-t. Épp ezért tettem fel azon kérdésemet is tegnap, h hogyan lehet mount-olni a win-es hdd-t. Vagy anélkül is rámásolható bármi file, pl az ntldr? Szóval épp itt akadtam el tegnap, mint tegnap vázoltam.

    Tegnap google-lel -mint jeleztem- megtaláltam , mit kell tenni hiányzó ntldr hiba jelzés esetén, sőt, a microsoft oldala még pontosabban leírja a teendőket, még az okát is. Na de még mindig nem jöttem rá, hogyan tudnám az ntldr-t rámásolni, ha egyszer nem mount-olja azt a hdd-t...?

    Igen, tegnap xp telepítőt is próbáltam, lehet h rontott is a helyzeten, sajna, mivel nem olyan intelligens, mint egy linuxmint install cd. Utóbbi ugyanis azonnal detektálja, ha már van telepitett oprendszer a merevlemezen, míg az egyik xp telepitő cd-m, amivel tegnap probálkoztam, egyből elkezdte telepiteni az xp-t... szoval sajnos lehet h az még bele is írt a hdd-(k)be...

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz mzx #26576 üzenetére

    Jut eszembe, az normális, hogy tengap, amikor hosszú idő után szétszedtem a gépházat, nem találtam a (linux-os) hdd-ben jumper "pöcköt?" Nem értek ehhez, én eddig abban a tudatban voltam, hogy valamelyik ér párra rá van húzva a jumper. De ezen egyáltalán nem volt... Esetleg valaki belenyúlhatott a gépembe? Nem tudom. Azonban tegnap az első lépésem egyike az volt (talán ezt még nem említettem), h egy másik gépbe átraktam ezt a linux-os vinyót, és mivel nem érzékelte, kerestem itthon egy jumper-t, beleraktam az első ér párra, és utána felismerte. Majd az egedeti pc-be raktam, és ennek a BIOS -a is felismerte (bár előtte is felismerte, csak hát tötymörgött a boot-olásnál és meg is rekedt, ami hibát ugye idén áprilisig nem tapasztaltam sose).

    Szóval az normális, ha egyáltalán nincs jumper egy hdd-n?? Mivel, Uby, említetted, hogy javaslod az erdeti jumpereléssel kísérleteznem (amit én is tervbe vettem tegnap, de ide még nem jutottam el). Na de az eredeti jumperelése az volt a linux-os hdd-nek, hogy NEM volt rajta jumper, legalábbis pár napja, amikor felnyitotam a gépházat, nem találtam rajta. Aztán h volt-e, csak valaki belenyúlt netán a gépembe, ezt nem tudom. De feltételezem, h létezik jumper nélkül is működő hdd. Vagy nem?

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz Siriusb #26578 üzenetére

    Köszi a választ neked is.
    Mit tegyek? Ez a kérdéses pc egy 1999-ben gyártott Pentium 3-as. Gyárilag van jumper a windows-os vinyón. A másik vinyó, amit kb 5 éve vettem használtan, és amire amire pár éve linux-ot telepítetem, azon tegnap néztem először, hogy van -e rajta jumper, de nem találtam rajta. Egyébként gondot okoz, hogy rátettem egy jumpert? A BIOS érzékeli ezt a hdd-t így is. Vagy levehetem róla? Akár javasolt is levenni erről a linux-os hdd-ről? Netán hosszú távon bajt okoz neki? Tegnap például nagyon felhevült, igen meleg volt ez a hdd!

    Ezen pc-ben egyetlen , széles busz van, vagy vezérlő (nem tudom a megnevezését), és van rajta slave csatlakozó, meg master is.

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    Fejlemények:

    Mindent visszaállítottam az eredeti állapotára, és a következőre jutottam:

    Tehát levettem a linux-os hdd-ről a jumpert, ahogyan jumper nélkül találtam a gépházban a napokban. A slave-t dugtam rá. A master-t meg a win-es hdd-re. Tehát az eredeti állapota ez volt.

    Végre megjelent a grub, ahogyan régebben is, csakhogy rájötem, miért jött be nehezen a windows. Azért, mert mint most kijelezte, próbált segíteni a másik merevlemezen, amin linux van telepítve. Bár a napokban hiába léptem be a fő windows fiókomba, 10 percen át fagyott. Most nem fagyott, belépett, de mire engedett belépni, eltelv kb 5 perc. Erre írta ki, hogy javítani próbálta a linuxos hdd-t. Aztán lehet , h a tegnapi windows telepítő kavart be annak, vagy az is bekavart.

    Szóval legalább végre a windows-os hdd boot-olt, a szabályosan jelentkező grub-ból egyelőre azt próbáltam. Az kijelezte a file kezelőben a linux-os hdd-t is, de nem mertem kipróbálni még, h rálép-e, nehogy fagyjon ismét. Inkább archiválni kezdtem a win-es hdd tartalmát. Eltelt kb fél óra, erre spontán restart-olt a gép, és kijelezte az alábbi, szürke sorokban látható hibát , ez esetben is!

    A pláne, hogy MEGINT forró volt a linux-os hdd, mint ahogyan tegnap tapasztaltam! Tehát itt lehet a bibi, sztem ebből kellene kiindulni, hogy meg lehessen fejteni, mi a hiba oka. (Lehet, h mégis kellene rá egy jumper, ahogyan ma délelőtt teszteltem többnyire?) Tehát feltételezem, h azért spontán reboot-olt a gép, mert forró lett a linux-os hdd, nemde? Most várok kicsit, míg kihűl, és reboot-olok, hogy legalább archiválhassam tovább a win-es hdd egy részét, de igyekszem majd ez után rálépni a windows-ból a linux-os hdd-re is. Aztán azt is archiválom, amennyire lehet.
    De persze jó volna kideríteni, mi miatt forrósodik fel a linux-os hdd. És akkor vélhetőleg az egész problémakör megoldódik.

    Egyébként a tegnapi egyik megjegyzésemre, miszerint meg fogom nézni, mit ír ki:
    "[amikor] csak az [a win-es hdd] van bekötve, és boot, ekkor végre nem ír ntldr hibát, sajnos nem jegyeztem meg, mit írt ki, de most megnézem."
    Most megnéztem, idézem:
    error: no such device: {itt egy hosszú halandzsa szerűség}
    grub rescue: {ITT A KURZOR VILLOG, PARANCS SOROS ÜZEMMÓD}

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz CPT.Pirk #26581 üzenetére

    Jé, tényleg rá van írva. :) Ezt eddig nem tudtam, köszi.
    Mindkét vinyón 3 lehetőséget sorol fel, a harmadik totál homály számomra, a cable select - az mit jelent? A másik kettő a master és a slave jumperelés.

    A win-es hdd, ahogyan évekkel ezelőtt, használtan megvásároltam a pc-t, cable select-en volt -ezt most látom-, legalábbis a jelek szerint, mert én nem nyúltam hozzá sose.

    Tehát mi a javaslat, hogyan jumpereljem e két vinyót? A windows-os volt mindig is master feliratú KÁBELEN, most is csak így indul a windows, meg eleve a grub. Viszont a jumperelése tehát mindig is cable select volt, NEM master.
    A másik hdd meg évekig jumper nélkül volt a PC-ben, és idén áprilisig mindkét vinyó, rajtuk egy-egy oprendszerrel, remekül működött.

    Ha a megfejtéshez muszáj, akkor bemásolom a márkát és tipust is. Szükséges?

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz mzx #26584 üzenetére

    Ja, és érdekel, van-e különbség a kézzel fogható, fizikai jumperek között, pl létezik-e cd-rom -ra való, és más a hdd-re való jumper? Mert mintha nekem azt mondta volna az illető, akitől kaptam egyszer egy jumper-t, h az cd-rom -ra való - de lehet h rosszul emlékszem.

    Ezen kívül látok a gépben fedett jumpert, és fedetlent is. Értem ez alatt, hogy van, aminek a két vége nyitott, és van, ami kupakszerűen végződik. Mindegy, mire milyet használunk?

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    Köszönöm a kiegészítéseiteket, meg mindent, amiben segítettetek. :) Bár tul képp magamtól jöttem rá végig mindenre, utólagos megerősítéseiteket köszönöm. A jumperelés kapcsán általatok írtak viszont részben újdonságok voltak számomra, azok is hasznosak.

    Végülis arra jutottam, hogy linux live cd azt jelzi: nem tudja másolni a linuxos hdd file-jait. Szerintetek esetleg valahogyan másolhatóak mégis? Ugyanis a live cd file kezelője kijelzi a file-okat, mégpedig a méretükkel együtt. De ha másolom, nulla byte-ot másol, és hibajelzést ad.

    A windows-os vinyó most már oké, tehát rájöttem, a linux-os vinyó zavart be neki, fizikailag mindent az eredeti állapotra állítottam vissza, így win-es hdd boot-ol, bár eleinte zavarta a boot-ban, h a linuxos hdd tartalma hibás, de ezen túljutott a win xp. Ráadásul futattam saját magára check disk-et, lemezjavitót, sikeresen. A tegnapi windows telepítő butasága talán rontotta is a linux-os hdd állapotát, nem tehetek erről, de eléggé unintelligens win xp telepitő cd lemezről van szó (korábban itt írtam róla eg mondatot). A chkdsk windows parancs legalább visszaálította a windows-os hdd működését. Sajnos egy idő után (ma) a windows nem érzékelte a linux-os hdd-t, csak a BIOS, így a win-es chkdsk parancsot nem tudtam a linux-os hdd-re alkalmazni.

    Ha mégis tud vki megoldást legalább a file-ok archiválására, a linux-os hdd kapcsán, addig nem lépek, aztén a kövi lépésnek azt látom, hogy linux-os hdd radir, azaz újratelepítek rajta Lubuntu 10.04-et. Azt elbírta ez az 1999 -es gyártmányű PC, évekig, és most is el fogja.

    Új kérdésem: a telepítő automatikusan megoldja a grub-ot? Ami ugye most, hogy fizikailag visszaállítottam mindent a régibe, már most működik újra. Szóval windows-os vinyó a master, a BIOS szerint, és régen is az volt a master. az volt ráadásul korábban telepítve, utána telepítettem anno a Lubuntu-t, ami utóbbi e hónapban tönkrement. Szóval nem kell már bajlódnom grub-bal, ugye? A Lubuntu totűl reinstall megoldja, nemde? Tehát figelembe veszi, h a PC-ben van egy műr telepített windows-os oprendszer, és belerakja a grub-ba? Ugyanis első telepítéskor így járt el automatikusan. Ha volt már telepítve windows, és csak utána telepítek linux-ot, akkor grub-ra nézve egyszerűbb a szitu, automatikusan létrejött linux telepítéssela grub. Csak azon aggódom tehát, h linux REinstall esetén is automatice rendben lesz-e a grub?

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz Tonyk #26589 üzenetére

    Dehogynem. Adott esteben látja. :) És rendbe teszi. Mivelhogy a linux-os hdd-n épp csak kb 10 GB ext3 volt, a nagyobb része ntfs partíció. :)

    Korábban többször is helyreállíttattam windows-os chkdsk paranccsal az ntsf sérült file-jait.

    Jó, persze attól függ, hogyan értjük, mit értünk ez alatt. Ugyanis valóban, maga a linuxos partíció nem állítható helyre windows-ból, tudtommal sem. De az én linux-os hdd-men windows által is értelmezhető partíció is volt. (Nem beszélve h létezik windows-ra ext3 / ext4 érzékelő, olvasó is.)

    Mostanra sajnos már nem látja a windows-om a linux-os hdd-m ntsf partícióját, de, mint írtam, ma már a linux live cd meg épp csak látja, de már nem olvassa.

    Az utóbbi 2 hozzászólóra annyit reagálok, hogy most olvasom őket, és igen, mint itt írom én is, mint Decept is, van ext4 olvasó win-ben. Heylreállító nincs. De én NEM linux-os particiorol, hanem linux-os (B)merevlemezről(/B) írtam mindvégig. :) Azon meg miért ne lehetne, többek között, ntfs particio IS. ;)

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz sh4d0w #26595 üzenetére

    Sokadszorra irom ugyanazt, mint pl most te is, az első bekezdésedben. ;)
    Ráadásul tegnap óta póbálom megoldani a problémámat, és alapvetően magam jöttem rá, mi a helyzet, és részben sajnos szomorú a helyzet, összeomlott több év után a Lubuntum. De sebaj, a fontos file-okról volt másolatom. :) A windows-t meg helyreraktam. :)
    Ezt csak azért teszem hozzá, mert tegnap óta sokadszorra úgy fogalmazok, hogy van abban a PC-mben egy linux-os MEREVLEMEZ = HDD = VINYÓ. ;-) (Más kérdés, h több particióra osztottam anno, és a rajta levő ntfs-en levő file-jaimat szeretném megmenteni, bár ne mvészes, ha nem sikerul, ez esetben.)

    Tényleg jól jöttek viszont a megerősítések abnban, amit vélek, és a jumperelés, mint számomra újdonság tegnap óta, az általatok írtak közül, szintén jól jött nekem mint infó. :) Köszönöm a segítségeket. :)

    Van viszont egy új kérdésem, lentebb feltettem: linux REinstell esetén a grub autometice hasnzálható lesz úgy, hogy a windopws megmaradt?

    Kedves Decept, rendi tőled, h aggódsz értem, de egyébként nem vagyok ideges, sőt, örülök a segítségeknek. Pusztán csak ezen utóbbi tényezőben a többiek talán félreértettek engem, te visoznt érted, hogy két hdd van a gépben, az egyiken win ,a műsikon linux, DE van ntfs particio a linux-os HDD_n (nem linux-os partición.) :) A léyneg h neked is köszönöm a segítésgeket. :-)

    (#26596) Decepticon
    Ezen a ponton viszont lehetséges, h nem fogalmaztam pontosan, ezért pontosítom: a linux-os hdd-n levő ntfs partíció tartalmát szeretném menteni, de a linux live cd nem tudja másolni, HOLOTT látja a file-okat, méretükkel együtt. Sajnos volt rajta egy olyanfajta linux particio is, amit már nem lát a linux live cd... Annak tartalma végleg elveszett.

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz Lathronos #26599 üzenetére

    Először is köszi neked is a reagálást. :) Nézzük sorra:
    Hú, ezt nem egészen értem ,h " ne egy közös rendszerindítójuk legyen, hanem te választhasd ki melyik HDD-ről szeretnél rendszert indítani", mivel ez számomra egy és uganazon opciónak hat, lehet h mert kezdő linux-osvagyok, és nem látom át jól a dolgot. Tehát eddig közös grub volt, ha jól fogalmazok(?), de mivel grub, ezért lehet benne választani, melyik boot-oljon. Szerintem valamit nem értek jól ezen a ponton(?)

    Na, tehát jelen állás szerint , és régóta is van egy működő grub azon a PC-n, ami tegnap nem akart előjönni, de sorra írtam hsz-eket ennek kapcsán is, és hogy miként lett megint hasznáhatóa grub-om. Na most, ez maradni fog úgy, ahogy van, ha ujrainstallálom a linux-ot? Ez volna a legegyszerűbb, ha így történne.

    "a GRUB-ot a Windows-os HDD-re szeretnéd telepíteni, hogy a 2 külön HDD-n lévő OS egy azon rendszerindítóból legyen futtatható?"
    Fogalmam sincs, melyik hdd-re települt a grub. Ezt egyébként tegnap kérdeztem is, van-e tipp-je valakinek erre, a leírásaim alapján. Vagy hogy hogyan tudom detektálni. De még nem tudom a választ rá. Hogyan szeretném? A lehető legegyszerűben. ;) Talán épp úgy, ahogyan eddig is volt, mert évekig jól működött. Csak éppen jelen hónapban halódni kezdett a Lubuntu.

    "Miért nem használsz te is debian-t, mint mi itt páran? Az sokkal stabilabb mint az Ubuntu"
    Ha jól tudom, a Debian-hoz nagyobb szakértelem kell, mint egy Ubuntu / LinuxMint disztróhoz és társaihoz, én meg utóbbiakhoz is épp csak konyítok. :) A másik, nyomósabb oka, h Lubuntut raktam és raknék rá megint, az az , mint írtam: 1999-es, nagyon régi gyártmányú PC-ről van szó (P3), a Lubuntu meg az általm eddig megismert disztró közül messze a legkevésbé CPU terhelő, messze a leggyorsabb. ;) Bár ha jól tudom , a DEbian seterhel nagyon, nem tudom, mennyire gyors, és hogy régi gép elbírja-e. e tartok attól, h a Debian nekem túlságosan nehezen hasnzálható lenne. Ehhez képest, ha jól tudom, egy Ubi "szájbarágósabb"(?) :) Azaz nekem, kezdőnek való.

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz Lathronos #26601 üzenetére

    Az első bekezdésedre:
    "De elég könnyű kideríteni, az NTFS HDD lesz az."
    Ez tipp akar lenni? De melyikre? Mindkét hdd-n van ntfs...
    Ezt a gparted-et hajlamos vagyok gyakran nem venni számításba, sajna. Sokszor kimegy a fejemből. Köszi, h megemlítetted. :) Igaz, abból ki fog derülni, melyiken van a grub. Egyébként én is a windows-os hdd-re gyanakodtam, h azon lehet a grub, ahogyan -ha jól értem- te is; Ubyegon -nak ezt írtam, ő fordítva látta ezt.

    Szóval megnézem majd. Pár napig pihentetem azon PC rendbetételét, addig csak elméletben foglalkozom vele, tehát jól jönnek az infóitok. köszönöm. :) Igérem, jövő héten megnézem ezt is, de tényleg néhány napig muszáj pihentetnem azt a másik pc-n való tevékenységemet, több okból is.

    Független rszindítás:
    Így már értem, csak az a gond, h azon a pc, ami 1999-es, jó régi gyártmány, csak annyit ajánl fel a boot sorrendnél a bios, hogy hdd. Hiába van benne 2 db hdd. Aztán lehet, h csak azóta jelez egyetlen hdd-t a bios a boot sorrendválasztónál, amióta halódik a linuxos hdd, vagy rajta a linux. De nagyon úgy rémlik, h alapból csak merevlemezt enged választani, de azt nem ,h melyiket.

    ______________

    Általában írom most , mindenkinek, a "B"-től új kérdéseim (S Z E R K: AZ "A" RÉSZ KÜLÖN UBYEGONNAK és CPT.Pirk-nek IS :) (#26603) ubyegon2 )

    A.
    Azon agyalok, h mivel fél óra alatt felforrósodik a linux-os hdd, h netán maga a hardver, tehát a hdd a bibis, és nem biztos, h gond volt a rajta levő Lubuntuval szoftveresen(?), eredendően. Így talán mindösszesen a harver miatt sérülhetett a Lubuntu(?)
    S Z E R K : MOST OLVASOM, UBYEGON IS ERRE GYANAKSZIK.
    Mielőtt olvastam volna a mai hsz-eket, ezt találtam gugli-val, Uby, ez is oké lesz? Jó kis leírás van hozzá, magyarul, ezt még talán én is "vágom":
    http://lcb.hu/linux/smartmontools.html
    Lubuntu live cd-ről jövő héten megvizslatom evvel a daemon-nal. Javaslod/javasoljátok?
    S Z E R K : WOW! CPT.Pirk pont ezt írja. Nah, megint hamarabb akadtam megoldásra, mire látok válaszokat. ;) De ebben az a jó, h megerősítetek, h jókat gugliztam ki. ;)
    Megnézem majd jövő héten, hd snetinel van-e a win-es hdd-n. Ha nincs, akkor linux live cd-ről smartmontools. (Win-nel nem megyek netre.)

    Egyébként, Uby, épp tegnap este azon agyaltam még, hogy megírom neked, ne mindig csak a szoftveres vonatkozást hibáztasd, pl múltkor a LinuxMint-et. ;) Azóta rájöttem, hogy csak egy túl erős opciójú hdd tisztítás tűntette el a Mint9-emről a Volume/Sound panelt. ;) Ami reboot-ra mindig visszajött. Szóval, igen, tegnap késő este egyre inkább a hardverre, ez esetben a hdd-re gyanakodtam én is. Látom, most épp te vagy, aki szintén ezt sejti. Nah, majd jövő héten újra nekiállok annak a pc-nek a vizsgálatába, azután pedig linux telepitésre rajta (már ha a vinyó hasnzálható még).
    Hozzáteszem: 15 éves pc-n 10 éves hdd-ről van szó...

    B.
    Általában a linux disztrók installlásakor ahova telepít, azt a particiot szokta előtte formázni? Ritkán telepítek, így nem emlékszem, h fel szokta-e ajánlani egy disztró, avagy automatikusan formáz-e előtte. Vagy van olyan disztró, amelyik egyáltalán nem formáz telepítés előtt ill nem is engedi, akár van rajta adat, akár nincs? (Tudom, ez elég kezdő kérdés, sejtem, h formáz, ha volt rajta adat. Mégis bizonytalan vagyok még ebben.)

    C.
    Általában érdekel, de persze mindenképp linux esetén: a hdd formázás rendben lezajlik, ha esetleg van egy kis hdd hiba? Netán néhány bad sector?

    Tényleg a jövő héten előbb megnézem a hdd fizikai állapotát, és csak azt követően döntöm el, h lehet-e rá telepíteni új disztrót, de azért előre érdeklődnék disztró kapcsán:

    D.
    Pár hónapja nagyon ajánlgatták nekem többen a Manjaro-t, régi (15 éves) PC-mre. Jól rélmik, h régi gépre is ajánlatos? Mintha Decepticon tapasztalata szerint viszont terheli a RAM-ot... vagy a CPU-t? Javítsd ki, kérlek, Decepticon, ha rosszul rémlik.
    A lényeg : arra gondoltam, ha már reinstallálok azon, akkor kipóbálok a Lubuntu HELYETT MOST valami számomra újdonságot. Manjaro-t javasoljátok? Ha jól tudom, a Peppermint is oké lenne régi gépre, az se CPU terhelő annyira; ezt jól tudom? A Debian-ban tetszik elméletben, h bombabiztos, viszont ugye jól tudom, h ahhoz már kéne némi szakértelem? Ha jól emlékszem, vki említette pár hónapja itt, h még a telepítése se kezdőnek való; én viszont eléggé kezdő vagyok.

    E.
    Eddig kizárólag ubuntu alapú disztrót használtam. Kicsit aggódok másfajták kapcsán. Eiskalt alkalmazás található Manjaro alatt? Nézegetem a disztro timeline fa szerkezetet, de nem látom rajta a Manjaro-t... A distrowatch azt írja pedig: Arch alapú, de a rajzon nem látom Arch-ból elágazva... Hol helyezkedik el? És mennyire lesz nehéz nekem, kezdőnek, egy ubuntu alapú után egy arch alapú disztróra átállnom, ha kipróbálnám a Manjaro-t? Azon a PC-n, amire kellene új disztró, egyrészt főleg dc-zésre kellene, pl Eiskalt. A Manjaro megteszi e célra?

    F.
    Az érdekelne még, hogy van, aki szerint desktop pc tetejére nem ajánlatos tenni a monitort. Mi erről a meglátásotok? Nem okoz kárt amonitor a pc-ben, ha a tetején áll? Vagy a pc a monitornak? Régi LCD monitorról lenne szó, a régi desktop pc tetejére tervezem felpakolni. A monitor állványos, azon állítható felfelé, tehát lenne legalább 20-30 centi táv függőlegesen, a pc és a képernyő között. Nem zavarnak be egymásnak majd?

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz MacCaine #26602 üzenetére

    UTP kábelről jut eszembe, sose használtam még. Két linuxos gép között hogyan lehet? (Feltételezem, ezt egyszerűbb kivitelezni, mint az illető esetén, akinek problémájára reagáltál. Ennél fogva talán én mint kezdő, képes leszek megoldani, remélem. :) )

    Bárki megválaszolhatja ezt a kérdésemet is egyébként, aki tudja. Köszi előre is. :)

  • mzx

    senior tag

    válasz Fritz Teufel #26634 üzenetére

    Köszi a választ. :) Bíztatóan hangzik egyébként. :)
    Bár diplomám humán területről van, nem informatikából ;)
    A másik Debian-os kérdésemre mi a tapasztalatod? 15 éves desktop pc el fogja bírni? Van olyan gyors a Debian, mint pl egy Lubuntu? Nem terheli a CPU-t nagyon?

    Windows-t eddig talán kétszer telepítettem, pontosabban Win XP-t. Simán ment. Akárcsak egy ubuntu (alapú) disztró. (Leszámítva, hogy az XP mennyit tököl, vazze... :W Egy ubuntu seperc alatt fent van, de egy xp...) Lehet, h képes leszek Debian-t telepiteni? Egyesek eléggé elriasztottak engem a Debian telepítéstől... Hogy nekem nehéz lesz. Nem tudom...

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz MacCaine #26636 üzenetére

    Köszi, értem... Háááát... avval én nem merek próbállkozni. Elég időm megy el így is a kevésbé komplikált problémák megoldásával is a számítástechnikában, lévén kezdő vagyok. Na jó, nem önszuggesztióként mondom. :) Csak tisztában vagyok az aktuális képességeimmel.

  • mzx

    senior tag

    válasz Upo #26639 üzenetére

    Nekem anno egy szerelő hagyott itt , legalább egyet összekapirgáltam a kütyüs dobozkámban. :D
    Nehéz: arra értettem, hogy fix ip-t csinálni... Nem kockáztatok. Legálisan igényelhetek a net szolgáltatómtól, pízért. ;) Na meg olvastam hackelésekről, de azt én inkább nem...

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz mzx #26635 üzenetére

    Most nézem, van LXDE felület, Debian alatt. További szempont , h Debian felé hajlok... Az LXDE igen gyors.

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz ubyegon2 #26663 üzenetére

    "hajlamos vagy csapogásra. :)"
    Félreértés ne essék, jó szívvel írok egy icipici kritikát, bár nem ez a lényeg, inkább az, h sokat segítettél nekem és a leendőekért is hálás vagyok neked is. :) De azért hadd tegyek helyre egy bizonyos dolgot. ;) Hátha egy újabb szempontból most majd jobban rálátsz saját magadra és másokra. ;) Tehát:
    Nem csapongok, hanem épp ellenkezőleg:
    Összeszedem lehetőleg szinte az összes, adott problémát érintő momentumokat. Ezen felül nekem -akárcsak neked- újabb és újabb ötletünk merül fel. Először te is, én is szoftverhibán agyaltunk, majd mindketten hardver alapún. Evvel a gondolati folyamattal nincs is gond. ;) Olykor felmerül újabb tényező (pl az utp kábel), azokra csak néha és csak mellékesen térek ki. Az, h végigviszel egy gondolatmenetet, rám is jellemző ,csak hogy sztem te hajlamos vagy nem látni ilyenkor se jobbra , se balra (És meg vagy győződve, h jó felé kapiskálsz, aztán meggondolod magad, épp olyan radikálisan. ;) Én ehelyett inkább óvatos felvetéseket teszek, tapogatózom és kérdezek. ;) Na meg több oldalróül is megvizsgálom az adott probléma kört, amit te -tévesen- csapongásnak vélsz nálam. ;) Ezért tévedtél pl a LinuxMint kapcsán is, h szted nem túl stabil, csak mert jeleztem egy apró hibáját, amiről idővel rájöttem, h csak egy túl erős file tisztító app okozta. Na de a lényeg, h a számtech tudásodat tisztelem, jóval nagyobb az enyémnél, és neked extrán köszönöm, h segítesz. :)
    Visszatérve arra, h sztem inkább tágabb összefüggéseiben lenne érdemes vizsgálni az adott problémát: most megírom, mi újat tapsztaltam, mert ez megint csak meginogtatja az eddigi felvetéseidet és felvetéseimet, szerintem. Egy kissé kezd nyomasztani ez a pc-s problémakör, a kövi , új leírásomból talán sejtheted is, miért. ;) :

    Először is tehát újabb fejlemények, ami talán jól tovább kavarja a probléma okának megfejthetőségét, amivel pár napja küzdök (küzdünk) :

    Van itt egy harmadik desktop pc is, szitnén elég régi pc, azon is Lubuntu, meg win XP, ám de rajta azonos vinyón (amúgy is csak egyetlen hdd van benne), eltérő partición van e két oprendszer. Az a különös helyzet állt elő, hogy azt akkor kapcsoltam be utoljára, amikor még működött a másik pc-n a linux (Lubuntu). Pontosabban azóta is bekapcsoltam, mivel talán itt lehet a kutya elásva: beraktam próbaképp abba a gépbe is azt a linux-os hdd-t, persze az a pc nem tudta detektálni, eltérő grub, satöbbi okokból. Aztán kivettem belőle -visszaraktam az eredeti pc-be-, de azóta nem kapcsoltam be ezt a bizonyos harmadik pc-t, csak egy órája! Na ekkor ért egy meglepetés...: azon is meghalt a Lubuntu! TEhát most, azonos napokban, két, elétrő pc-n , ugyanaz a disztro: Lubuntu 10.04 meghalt. Mi a fene folyik itt? Szóval tényleg kezdek elbizonytalanodni, mi okozhatja. CSAK NEM ROSSZUL DUGOK ÖSSZE KÁBELEKET? LEHET , H ITT HIBÁZTAM...? Lehet h az akasztott be a 3. pc-nek, hogy beleraktam azt a bizonyos Lubuntu-s hdd-t pluszba, az xp+Lubuntu hdd mellé? Majd tehát kivettem, de ma egy órája hogy bekapcsoltam a 3. pc-t, azon is a win xp szépen elindul, grub is van, de a Lubi fagy! Mégpedig evvel a felirattal:

    init: hwclock main process (221) terminated with status 2
    init: console-setup main process (228) terminated with status 1
    Filesystem check or mount failed
    A maintenance shell will now be started.
    CONTORL-D will terminate this shell and continue booting after re-trying
    filesystems. Any further errors will be ignored
    root@{ÉS ITT AZ USER NEVEM SZEREPEL, MAJD EGY PROMPT/KURZOR}

    Pedig eme 3. pc-ben igazán hozzá se nyúltam az eredetileg benne levő hdd-hez, se a kábeleihez. Viszont a cd-írót muszáj volt pár napja lehúznom a kábelekről, mert csak így lehetett kipróbálni benne a Lubis hdd-t a másik pc-ből. Lehet ,h ez (is) lehet a probléma oka? Mármint ,hogy nem jól dugtam vissza a cd-íróra a kábeleket? De néztem egy órája kihúzott cd-íróval is, meg kétféleképpen visszadugva is, de ugyanaz a hdd hiba. (Nem tudom, a cd író bekötése be tud-e zavarni a hdd-nek.)

    Megkérlek, Uby, vagy bárki más akár, magyarázzátok el, mit lehet elrontani egy adattároló desktop pc-be kötésével? Ugyanis nem kizárt, h itt rontok el valamit... Bár egyszerűnek látszik számomra, de lehet ,h van vmi apró buktatója?? A cd-írón is, meg a hdd -n is két "vezetéket" láttam rányomva: az egyik, a keskeny a tápba megy (gondolom az elektromos áramot ezen át veszi fel, nem?), a széles meg adat busz, ugye? Más port is van a hdd-n, meg a cd-írón ,de nem volt semmi rájuk nyomva előzőleg. Lehet h ott hibázok, h netán ne mmindegy, melyik táp kábelt szabad melyik eszközre nyomni? Ír valamit erről itt valaki, hozzátette, hnekem kínai lesz a leirása, és tlnyleg annak hatott. Hogy melyi ka master, melyi ka lsave, ezen a 3. pc-n ráadásul ninc sis feliratozva, ami további nehézséget jelent számomra. Számit tehát ,h melyik, széles kébelt nyomom melyik eszközre?

    Még valami: a probléma megfejtését tovább bonyolítja, h e harmadik pc-ben egyáltalán nem forró a hdd, még fél óra múltán sem... mégis ebben is fagy a Lubuntu, és ebben is pont e napokban fagyot először, amióta csak rajta van...

    Hálásan köszönöm, h sorra reagáltál a bekezdéseimre, és érdemben! :)

    "Régen mindekinek így volt a gép elhelyezve, ha bivalyerős a ház és elbírja, milyen kárt okozhat a monitor?"
    Hmmm... egyesek szerint mágneses okokból nem tanácsos, h túl közel legyen egymáshoz a monitor és a gépház. Szóval nagy baj nem lehet, ha van legalább 20 centi közöttük?

    "Ha bepróbálod a Debiant mégis, készülhetünk egy Tolsztoj kötetnyi kérdésre."
    Hááát. :D Egy ideje ön-nevelek, mármint magamat arra, h tömörebben fogalmazzak. Egyszer csak eljutok egy elfogadható szintre ebben is. :D Túl részletes vagyok, szeretem léynegileg , de kellő részletességgel körüljárni az adott dolgot. Ismétlem: én ezt nem csapongásnak vélem, mivelé ADOTT dolgot járok körbe. ;)

    Hálásan köszi, hogy minden minden bekezdést megválaszoltál, egyébként alapvetően értem is most már ,hogy felvilágosítást kaptam tőled "A".től "E"-ig. :) Az "F" pontnál kicsit még bizonytalan vagyok, hogy ha től közel egymáshoz a géphéz, meg a monitor, nem zavarják-e egymást. Amúgy minden válaszodat értem, köszönöm szépen. :) Őszintén mondom, h te különösen hatékonyan és sokat segítettél nekem. :)

    Hajaj, csak győzzünk rájönni, h mi lehet ez a fura egybeesés a harmadik pc-vel... :( Pláne, hogy azon még csak nem is forrósodik a hdd... mégis hasonló hibát produkál, ugyanaz a disztró... Megint óvatosan gyanakszom, most már az is képbe került nekem tehát, hogy esetleg rosszul kötök be valamit... Mondom, erről a napokban itt valaki írt is valamit, de nem egészen értetem.

    Tényleg kicsit belefáradtam ebbe a problémakörbe, ráadásul most mára 3. pc is ezt produkálja, ami részben lehet h közelebb visz mindket a megoldáshoz ,de részben plusz tehernek érzem, hogy még azon is fagy a Lubi... Persze meg akarom oldani, de pár napra pihentetem , leszámitva az elméletet, tehát olvasom minden hozzászóló szíves segítségét tobábbra is. :)

    ____________________

    (#26668) teleahocipöm :

    Látod, pajtás, nekem is nagyon betett a Lubuntu, 2 desktop pc-men is. :) Valami nem kóser evvel a Lubival... Pedig kb 5 éven át, 10 éves vinyón, 15 éves gépemben kiválóan futott a Lubuntu... most meg egyszerre halt meg két különböző gépemen a Lubi... Egy kicsit nekem is tele a hócipőm. :D Nem árt pár napig ilyenkor megpihenni, pihentetni a dolgot. ;) Aztán újult erővel folytatni. :) Hajrá neked is. :)

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz mzx #26669 üzenetére

    Még egyszer szeretném megköszönni mindenki hasznos válaszait a pár napja tartó problémáim kapcsán (is)! :) Szívesen olvasom a további ötleteket, akinek van rá ideje és van további meglátása. :)
    Mára jó éjt. :)

    __________________________

    (#26666) Iscariah:

    Köszi a biztatást! :) Igen, igen, pont ezt írtam nem rég itt, hogy látom, létezik LXDE környezettel is Debian, pont ezért hajlok a Debian kiprobálása felé a közeljövőben. :) Ráadásul az Ubuntu ebből lett, tehát talán nem lesz extrém új számomra, bár tartok attól ,h nekem mint kezdőnek azért majd küzdenem kell vele. ;)

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz ubyegon2 #26710 üzenetére

    Az a furi, h úgy fest, többnyire hasonlóan járunk el, mégis azt hiszed rólam, adott felvetéseid esetén, mintha ellentétesen járnék el. ;) Sorra kiderül, h ugyanarról beszélünk ,de ez neked nem tűnik fel. De ez nem annyira vészes, csak egy picit megnehezíti a kommunikációt közöttünk. ;)

    1.
    Én is annak a híve vagyok, hogy (miután egy adott dolgot elméletben körbejárok, utána) a gyakorlatban először az egyik megkozelitését járom végig. Aztána következőt. De tényleg nem fér bele már e hétre. Jövő héten e ponttól folytatom a gyakorlatban. :)

    2.
    Azt a PC-met, amin úgy ténylegesen el kezdtem tanulni pc-felhasználást, az kb 2007-ben vásároltam, szintén használtan. (Előtte C64.) És egészen kb 2012-ig ez az egyetlen gépem volt. Kicsit könnyen ítélkezel netán(?) ;-) Amúgy no problem. :) Tényleg köszönöm a segítségnyújtásod, szóval jövő héten innen folytathatjuk. :)

    (Tegyük hozzá, a létező legősibb gépeim vannak, amik még épp hogy használhatóak internetezésre is. És már eleve kb 10 évesek voltak, amikor használtan megvettem őket -először csak egyet, évekig csak az a P3-as volt-, az egyik annyira minimál, és Celeron, hogy az eladó, kedvességből azt ajándékba, pluszba adta nekem, mert vásároltam tőle egy másik, szintén ezredforduló körüli pc-t. Ezért lett a Pentium3 PC után még -kvázi- kettő pc-m (P4), amiből a celeront csak pót gépként tartom.)

    ________________________

    (#26673) Lathronos :
    :) Már többször is tanakodtam, hogyan hasznosíthatnám grafomániámat, de még nem jöttem rá. Verseket írok, de a próza nem asztalom. Ha van ülteted, ősztén szívesen fogadom. Akár priviben. :)

    (#26678) Vladi :
    Jövő héten tényleg folytatom, ahol félbehagytam. :) Köszi neked is az ötletet. :)
    Csapongó? :P Nana, te csak ne utánozd Uby-t...! ;)

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz CPT.Pirk #26708 üzenetére

    Van olyan pendrive-om, ami kizárólag boot-al csatolódik fel automatikusan. Ha bedugom a beboot-olt rendszer alatt, nem érzékeli. Se windows, se linux. Ez miért lehet vajon? Elég régi, legalább 15 éves pen. 1 GB.

    "Az meg hogy programok omlanak össze nálad, az megint a disztró hülyesége. Hogy most maga a Lubi, vagy a géped, esetleg a kettő együtt felelős érte, azt nehéz kideríteni."

    Látod, nálam is -mint "teleahócipő" kollégánál- egyszerre két Lubi halt be. Igaz, éveken át jól bírták. Más kérdés, hogy a Lubi 10.04 eleve bug-os egy csöppet, live cd-ben is. Viszont nagyon gyors rendszer.

    _____________________________

    (#26673) Lathronos :
    Elírtam, bocsi. "Ülteted" helyett: ötleted. ;)

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz ubyegon2 #26720 üzenetére

    Nah, bajtársak, a múlt heti hdd- és linux kehéket rendbehozandó, első mai kérdésem tisztelettel és köszönettel:

    A PATA kábeleket hogyan kell összedugni úgy, hogy "ne szikrázzanak", mint egy táltosé? :) Mert hátha emiatt izzik a hdd-m, fél óra múltán. Előbb ezt kéne megoldanom.
    Azaz mire figyeljek? Számít a sorrend, hányadik patát dugom melyik paripá... izé, hdd-re / cd rom-ra? És jó így, hogy cable select-en vannak a jumperek? Mi a helyzet a tápkábelekkel? Lehet h inkább ott a gond? Ennél (is) számít , hányas sorszámút melyik hdd-re ill cd-rom -ra dugom?

    (#26781) Tamás008:
    Én, kezdő lévén csak annyit tudok erre mondani, h a linux disztrók eleve energiatakarékosabbak, mint a windwos-ok. Már ha egy ilyen magamfajta tenyeres-talpas, elnagyolt linux infónak is netán hasznát tudod venni. ;)

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz Syl #26784 üzenetére

    Wehehe, ilyet, megint úgy jártam most, mint múlt héten: mire megleltem guglival az infót, épp akkor kapom itt is. :) De ez nagyon jó, mert ezáltal megerősítitiek, h jó helyen tapoghatózom. Köszi! :)
    Félreértés ne essék a tapogatózás terén, tisztelt hölgyem. :D

    Szóval szintén prohardver, idézem:

    "előfordul, hogy csak akkor hajlandó így működni, ha:
    A MASTER vinyó a kábel végén van, a SLAVE pedig a középső csatin."

    Juhi. :D Nah megy csigusz gépet szétkapni. :P :)
    SZERK: apropó, mit értesz "tyúkbél" alatt?

    (Emlékszem, múlt héten is szólt erről valaki itt, de akkor még épp csak kezdett előttem körvonalazódni, h mi mindenre kell figyelnem.)

    Vladi:
    A szikrázás idézőjelbe tettem. ;) Úgy fogalmaznám meg, hogy talán egy kicsit forróbb a hdd a kelleténél, fél óra üzem után.

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz Syl #26787 üzenetére

    Elnézést, csak egy avatar lehetett a kiinduló pontom.

    Igen ,sejtettem, h netán a kábelekre érted a tyúkbelet, köszi a megerősítést. Megnéztem az imént, és a master, meg a slave jó helyen van eszerint. Ráadásul külön pata kébele van a két darab hdd-nek, és külön kébele a két darab cd-meghajtónak, meg egy külön kábel a floppy-nak (régi szép idők... :D )
    KÁbel a rengetegben! :D

    Eddig tehát oké. De akkor miért melegszik fél óra alatt olyannyira a slave hdd-m, hogy kivágja a pc-t, hibaüzenettel? De ezt csak az utóbbi hetekben tapasztalom! Éveken át semmi gond nem volt a két hdd-vel; a master-rel jelenleg sincs gond, azon van win xp egyébként, és az nem forrósodik.

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz Vladi #26793 üzenetére

    Még itt vagyok egy picit.
    A smartmontools, vagy a HD Sentinel mérés lesz a kövi lépés, de csak pár óra múlva érek rá. Életemben nem használtam még ezeket, de remélem, menni fog...

    Mennyire melegek? Hát, "csak" annyira, mondom, hogy kivágja fél óra üzemidő múltán a rendszer a pc-t, pl ha a másik hdd-ről boot-olok, amin win xp van, vagy ha linux live cd-ről boot-olok, akkor is ez van, kivéve, ha nem kötöm be a forrósodó hdd-t, amin a linux végleg meghalt a múlt héten.
    Persze a konkrét érték lesz a mérvadó, amit majd a detektáló progi kijelez, a forrósodás kapcsán.

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    Mindjárt nekikezdek, de írom, rögtön mit tapasztaltam, érdekelne engem, hogy netán ez normális jelenség, rendben levő tápra utal?
    Hátul a tápba bedugtam a 220V kábel megfelelő végét, a másik végét meg ugye nyomtam volna a 220 V-ba, de ekkor hozzáért a kisujjam a villához, még mielőtt a 220V-be helyeztem volna. (Na nem a kisujjam helyeztem volna persze. :D ) Amolyan 12Voltos bizsergést éreztem az ujjamon. Lehet, h gondot jelez a tápomról? Nem értek az elektromossághoz, de talán maga a táp kábel is jü esetben földelve kellene legyen, és akkor a Pentium 3-asnak a tépja nem földelt? Vagy valami más gondra utal? Avagy ez természetes jelenség?: Lehet h a tápom hibásodott meg és ettől melegszik mindig csak az egyik, bizonyos hdd?
    Baszki... zsibbad a kisjujjam és a csuklóm egy picit tőle még most is... Kicsit gyanus a dolog... :U

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz mzx #26797 üzenetére

    Apropó, az is lehet netán, hogy maga a 220V fali konnektorhoz való kábel sérült? Ugyanis ezt a kábelt kivételesen múlt héten a másik Pentiumra, a Celeronra is dugtam, és hogy visszagondolok, közvetlen az után halt meg azon is a linux... Csak valahogy azt nem értem, éveken át akkor miért nem volt gond? Ezt a kábelt évek óta használom, igaz, kizárólag a Pentium 3 -ashoz szoktam. Kivéve múlt héten.

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    A jól működő pc-n telepítettem most előbb a smartmontools-t, h legyen róla benyomásom. A napokban találtam egy weboldalt, mely kapcsolókkal együtt leírja, mire képes. Sok hasznosat látok, kviéve a hőmérs. értékek kiíratását. Azt hogyan lehet vele?

    (Utána azon pc másik hdd-jén levő win xp-re fogom telepíteni a már letöltött HD Senteinel TRAIL verzióját.)

    KIEG:
    Köszönöm mindkettőtöknek, amit a tápról, meg a földelésről írtatok. :) Ezek szerint nagy baj nincs. Bár biztos jó lenne kimérni, ahogy írod, Pirk, de én nem értek hozzá, nem tudom, ilyen mérőeszközről van szó. A pc ház érintése mindig veszélytelen volt - ezek szerint a feszültségkábelem rendben levő?

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz CPT.Pirk #26808 üzenetére

    Pirk, köszönöm szépen a tanácsot. Gondolkodom rajta, kérdezek ismerősöket, van-e nekik, vagy veszek egyet, de nem én fogom csinálni, mert én parázom az elektromosságtól, ami 12V feletti... Szóval az ilyen "érintsd meg az eszközzel a konnektorban" típusú kivitelezéstől kirohanok a világból, és ez nem a te hibád, sőt, hálásan köszönöm az életvédelmi tanácsodat! :) Az én hibám, h nagyon félek az elektromosságtól. Talán egy biz. gyerekkori emlékem miatt...

    "Ha érzel valamit, akkor nincs földelés."

    Szerintem akkor már nem érzek semmi soha a büdös életbe... :Y
    Orosz módszer? :D

    Igen, aki kérdezte: műszálas volt rajtam, de nem ütött, csak zsibbasztott picit. Fél ora alatt elmúlt.
    (Nem én múltam el!! :Y )

    Figyelem. figyelem, itt MZX szelleme írogat. :D

    Fejelmények:

    Két fajta szoftveres probléma jelentkezett:

    - Linux Live CD-vel nem tudom, hogyan lehet netre lépni, amennyiben dhcp netről van szó. Ugyanis ha bemásolnám a megfelelő file-ba a netszolgáltató által megadottat, amivel működik a P! pc-men a net, akkor live cvd esetén is reboot-olni kéne, de ugye live cd-vel nem lehet... régebben, adsl-lel csak lefuttattam a
    pppoeconf
    parancsot, és reboot nélkül már volt is net, live cd-vel.
    Vagy van ötletetek a jelen, dhcp-s netemre?

    - Lefuttattam a smartmontools -ban az offline tesztet, kiírta a terminálban, h közel 20 perc, míg lefut. A jelek szerint nem jelzi, ha lefutott. Ezt a segédletet hasnzálom, azt írja, az offline sorokna kellene megjelennie az eredménynek. Ez mit jelent? Újra futtassam le a
    smartctl -A /dev/sda
    parancsot? Megtettem, de ugyanazt írta ki, mint a
    smartctl -t offline /dev/sda
    teszt elindítása előtt...

    Ami megoldódott: látom már, melyik sor jelzi a celsius-t! A jelen, Pentium 4 pc-men 40 és 41 fokokat jelez. Vladi szerint az belefér. Kicsit megnyugodtam. Na de csak eljutot a problémás, P3-as pc teszteléséhez is hamarosan... Per pill úgy döntöttem ,h elindítom azon a hd sentinelt, a win xp-s vinyóról.

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz CPT.Pirk #26816 üzenetére

    Ezt a file-t kell az alábbi tartalomma lellátni, hogy legyen netem:
    /etc/network/interfaces

    ------------------------------

    # /etc/network/interfaces -- configuration file for ifup(8), ifdown(8)

    # The loopback interface
    auto lo
    iface lo inet loopback

    # The first network card - this entry was created during the Debian installation
    auto eth0
    iface eth0 inet dhcp

    ------------------------------

    Egyébként mivel a live cd netet várt el (mármint a sudo apt-get parancs hatására), hiába volt bedugva a LAN, automatikusan elindított egy daemon-t, nethiányra hivatkozva. Jelenleg a windows-on telepítem a hd sentinelt, szóval nincs előttem és nem jegyeztem meg, mi volt a daemon, de valami postfix volt, karakteres üzemmódú menü.

    A kisujjam alatti porcnál visszajött a fájás. :D Hm, lehet néha nem árt egy kis feszkólevezetés...? :D

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    További fejlemények és a mai napom összegzése:

    A HDSentinel nem jelzi a hőmérsékeltet, vélhetőleg mert nincs vásárolt verzióm (reg key). De ez még hagyján, ugyanis a win xp nem érzékeli a másik hdd-t, amit vizsgálni szeretnék, tehát amin behalt múlt héten a Lubuntu. A BIOS viszont gyönyörűen detektálja mindkét vinyót.

    A Linux Live cd-ben látom a megoldást jelenleg, hdd vizsgálat céljára, szóval várom a választ, hogyan tudok netet varázsolni rá :)

    (A smartmontools offline tesztje eredményének megtekintésének hogyanja, ami ma még nyitott kérdés számomra. Ld: pár hsz-szel visszább. De ez kevésbé fontos egyelőre. A többi smart adatot már tudom, hogyan lehet detektálni -evvel még a celsius-t is!!-, csak hát még nem tudom a kérdéses pc-n telepíteni ugyebár. ;) )

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz BoB #26821 üzenetére

    Ennyire nem kéne hülyének nézni engem, bob.zxr... :D

    Pirk, akkor mit tegyek? Amúgy Lubuntu 10.04 live cd-ről van szó. Van Ubuntu 10.04 live cd-m is, meg LinuxMint 9 live cd-m. Persze bármilyen, letölthető disztró live cd-t tudnék csinálni 20 percen belül, de múltkor nem kaptam RW cd-t a településen, amin kísérletezhetnék disztrók ráírásával. R-es cd-t erre most nem akarok használni, mert nincs pénzem újra és újra linuxdisztrók kiírására, újabb és újabb CD-R lemezekre.

    Pl ha megleszek a hdd teszttel, először debian-t szeretnék kiírni. De ha nem válik be, akkor újraírom a (leendő) RW-s cd-t... ha végre kapok a településen... :D

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz mzx #26822 üzenetére

    Közben arra rájöttem most, hogy a Pentium 4-en azért kellett átírnom az interfaces file-t, mert, mint jeleztem: adsl netem volt előtte, és a pppoeconf paranccsal akkoriban konfiguráltam a netet, ezáltal az interfaces file-t is. Amikor dhcp netre váltottam, nyilván át kellett írjam. Tehát ezért nem volt akkoriban alapból a Pentium 4-esemen, LinuxMint alatt (megfelelő) dhcp beállításom. (Hiszen adsl set volt.)

    Na de, mint írtam, live cd-n előjött ma egy postfix feliratú, karakteres üzemmódú menü, a terminálban, a sudo apt-get -re. Holnap folytatom a műveleteket, sejtésem szerint azon menün belül kell a megfelelőt kiválasztanom és lesz netem live cd alatt. Csak tudnám , melyik menüpontot... nah, holnap majd ismét live cd-vel boot-olok, és idemásolom a menük neveit.

    (#26823) CPT.Pirk :
    Most, h mondod, fel tudom idézni fejben a Lubi (LXDE) tálcáját, és azon van egy netkapcsolat ikon! Nah, avval kísérletezek holnap, elsőként. ;) Köszi az ötletet. :) Meg a többi segítséget neked is és mindenkinek, aki érdemben segített mai is. :)

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz mzx #26824 üzenetére

    Nah, valami ilyesmi van a Lubi 10.04 -emen is, mint ezen, valami konnektor szerű "ikon", jobb alul.

  • mzx

    senior tag

    Mégiscsak ment magától a (dhcp) net, linux live cd-n. :) Köszi, Pirk. :)

    Megvan a SMART teszt végre, a kérdéses hdd-re:

    Biztos ami biztos, a Pentium 3 -ból kivettem a jó hdd-t, és csak a tesztelendő (atyá)t hagytam benne, illetve át kellett jumperenem, meg átPATÁznom (a lovin lennék ilyen ügyes :D ), hogy a BIOS rápislogjon, mondván: létezik.

    Most fut az offline teszt. Légyszi valaki árulja el, hogyan lehet megnézni az eredményét? Mindjárt végez vele. Erre gondolok:
    smartctl -t offline /dev/sda

    Ahogy nézem,"csak" az ERROR LOG jelez hibát. 37 celsius, egyelőre nem meleg, később megnézem még a hőmérsékletét.

    Ki milyen gondot lát a teszt eredményből? Köszönettel várom az elemzéseket. :)

    ********************************

    A TESZT EREDMÉNYE:

    ubuntu@ubuntu:~$ sudo smartctl -i /dev/sda
    smartctl version 5.38 [i686-pc-linux-gnu] Copyright (C) 2002-8 Bruce Allen
    Home page is http://smartmontools.sourceforge.net/

    === START OF INFORMATION SECTION ===
    Model Family: Seagate Barracuda 7200.7 and 7200.7 Plus family
    Device Model: ST340014A
    Serial Number: {MAGÁNÜGY}
    Firmware Version: 3.06
    User Capacity: 40.020.664.320 bytes
    Device is: In smartctl database [for details use: -P show]
    ATA Version is: 6
    ATA Standard is: ATA/ATAPI-6 T13 1410D revision 2
    Local Time is: Tue Jun 3 14:24:04 2014 UTC
    SMART support is: Available - device has SMART capability.
    SMART support is: Enabled

    __________________________

    ubuntu@ubuntu:~$ sudo smartctl -c /dev/sda
    smartctl version 5.38 [i686-pc-linux-gnu] Copyright (C) 2002-8 Bruce Allen
    Home page is http://smartmontools.sourceforge.net/

    === START OF READ SMART DATA SECTION ===
    General SMART Values:
    Offline data collection status: (0x82) Offline data collection activity
    was completed without error.
    Auto Offline Data Collection: Enabled.
    Self-test execution status: ( 0) The previous self-test routine completed
    without error or no self-test has ever
    been run.
    Total time to complete Offline
    data collection: ( 430) seconds.
    Offline data collection
    capabilities: (0x5b) SMART execute Offline immediate.
    Auto Offline data collection on/off support.
    Suspend Offline collection upon new
    command.
    Offline surface scan supported.
    Self-test supported.
    No Conveyance Self-test supported.
    Selective Self-test supported.
    SMART capabilities: (0x0003) Saves SMART data before entering
    power-saving mode.
    Supports SMART auto save timer.
    Error logging capability: (0x01) Error logging supported.
    No General Purpose Logging support.
    Short self-test routine
    recommended polling time: ( 1) minutes.
    Extended self-test routine
    recommended polling time: ( 31) minutes.

    __________________________

    ubuntu@ubuntu:~$ sudo smartctl -H /dev/sda
    smartctl version 5.38 [i686-pc-linux-gnu] Copyright (C) 2002-8 Bruce Allen
    Home page is http://smartmontools.sourceforge.net/

    === START OF READ SMART DATA SECTION ===
    SMART overall-health self-assessment test result: PASSED

    __________________________

    ubuntu@ubuntu:~$ sudo smartctl -A /dev/sda
    smartctl version 5.38 [i686-pc-linux-gnu] Copyright (C) 2002-8 Bruce Allen
    Home page is http://smartmontools.sourceforge.net/

    === START OF READ SMART DATA SECTION ===
    SMART Attributes Data Structure revision number: 10
    Vendor Specific SMART Attributes with Thresholds:
    ID# ATTRIBUTE_NAME FLAG VALUE WORST THRESH TYPE UPDATED WHEN_FAILED RAW_VALUE
    1 Raw_Read_Error_Rate 0x000f 060 054 006 Pre-fail Always - 222860900
    3 Spin_Up_Time 0x0003 098 098 000 Pre-fail Always - 0
    4 Start_Stop_Count 0x0032 100 100 020 Old_age Always - 15
    5 Reallocated_Sector_Ct 0x0033 100 100 036 Pre-fail Always - 2
    7 Seek_Error_Rate 0x000f 082 060 030 Pre-fail Always - 186566041
    9 Power_On_Hours 0x0032 076 076 000 Old_age Always - 21881
    10 Spin_Retry_Count 0x0013 100 100 097 Pre-fail Always - 0
    12 Power_Cycle_Count 0x0032 096 096 020 Old_age Always - 4191
    194 Temperature_Celsius 0x0022 037 047 000 Old_age Always - 37
    195 Hardware_ECC_Recovered 0x001a 060 054 000 Old_age Always - 222860900
    197 Current_Pending_Sector 0x0012 100 100 000 Old_age Always - 9
    198 Offline_Uncorrectable 0x0010 100 100 000 Old_age Offline - 9
    199 UDMA_CRC_Error_Count 0x003e 200 193 000 Old_age Always - 24
    200 Multi_Zone_Error_Rate 0x0000 100 253 000 Old_age Offline - 0
    202 TA_Increase_Count 0x0032 080 233 000 Old_age Always - 20

    __________________________

    ubuntu@ubuntu:~$ sudo smartctl -l error /dev/sda
    smartctl version 5.38 [i686-pc-linux-gnu] Copyright (C) 2002-8 Bruce Allen
    Home page is http://smartmontools.sourceforge.net/

    === START OF READ SMART DATA SECTION ===
    SMART Error Log Version: 1
    ATA Error Count: 362 (device log contains only the most recent five errors)
    CR = Command Register [HEX]
    FR = Features Register [HEX]
    SC = Sector Count Register [HEX]
    SN = Sector Number Register [HEX]
    CL = Cylinder Low Register [HEX]
    CH = Cylinder High Register [HEX]
    DH = Device/Head Register [HEX]
    DC = Device Command Register [HEX]
    ER = Error register [HEX]
    ST = Status register [HEX]
    Powered_Up_Time is measured from power on, and printed as
    DDd+hh:mm:SS.sss where DD=days, hh=hours, mm=minutes,
    SS=sec, and sss=millisec. It "wraps" after 49.710 days.

    Error 362 occurred at disk power-on lifetime: 21851 hours (910 days + 11 hours)
    When the command that caused the error occurred, the device was active or idle.

    After command completion occurred, registers were:
    ER ST SC SN CL CH DH
    -- -- -- -- -- -- --
    40 51 08 f2 68 ec f2 Error: UNC 8 sectors at LBA = 0x02ec68f2 = 49047794

    Commands leading to the command that caused the error were:
    CR FR SC SN CL CH DH DC Powered_Up_Time Command/Feature_Name
    -- -- -- -- -- -- -- -- ---------------- --------------------
    c8 00 08 f2 68 ec f2 00 00:07:19.051 READ DMA
    ec 00 00 00 00 00 b0 02 00:07:19.043 IDENTIFY DEVICE
    ef 03 42 00 00 00 b0 02 00:07:19.035 SET FEATURES [Set transfer mode]
    ec 00 00 00 00 00 b0 02 00:07:19.021 IDENTIFY DEVICE
    c8 00 08 f2 68 ec f2 00 00:07:15.265 READ DMA

    Error 361 occurred at disk power-on lifetime: 21851 hours (910 days + 11 hours)
    When the command that caused the error occurred, the device was active or idle.

    After command completion occurred, registers were:
    ER ST SC SN CL CH DH
    -- -- -- -- -- -- --
    40 51 08 f2 68 ec f2 Error: UNC 8 sectors at LBA = 0x02ec68f2 = 49047794

    Commands leading to the command that caused the error were:
    CR FR SC SN CL CH DH DC Powered_Up_Time Command/Feature_Name
    -- -- -- -- -- -- -- -- ---------------- --------------------
    c8 00 08 f2 68 ec f2 00 00:07:19.051 READ DMA
    ec 00 00 00 00 00 b0 02 00:07:19.043 IDENTIFY DEVICE
    ef 03 42 00 00 00 b0 02 00:07:19.035 SET FEATURES [Set transfer mode]
    ec 00 00 00 00 00 b0 02 00:07:19.021 IDENTIFY DEVICE
    c8 00 08 f2 68 ec f2 00 00:07:15.265 READ DMA

    Error 360 occurred at disk power-on lifetime: 21851 hours (910 days + 11 hours)
    When the command that caused the error occurred, the device was active or idle.

    After command completion occurred, registers were:
    ER ST SC SN CL CH DH
    -- -- -- -- -- -- --
    40 51 08 f2 68 ec f2 Error: UNC 8 sectors at LBA = 0x02ec68f2 = 49047794

    Commands leading to the command that caused the error were:
    CR FR SC SN CL CH DH DC Powered_Up_Time Command/Feature_Name
    -- -- -- -- -- -- -- -- ---------------- --------------------
    c8 00 08 f2 68 ec f2 00 00:07:07.630 READ DMA
    ec 00 00 00 00 00 b0 02 00:07:03.309 IDENTIFY DEVICE
    ef 03 42 00 00 00 b0 02 00:07:03.309 SET FEATURES [Set transfer mode]
    ec 00 00 00 00 00 b0 02 00:07:03.300 IDENTIFY DEVICE
    c8 00 08 f2 68 ec f2 00 00:07:15.265 READ DMA

    Error 359 occurred at disk power-on lifetime: 21851 hours (910 days + 11 hours)
    When the command that caused the error occurred, the device was active or idle.

    After command completion occurred, registers were:
    ER ST SC SN CL CH DH
    -- -- -- -- -- -- --
    40 51 08 f2 68 ec f2 Error: UNC 8 sectors at LBA = 0x02ec68f2 = 49047794

    Commands leading to the command that caused the error were:
    CR FR SC SN CL CH DH DC Powered_Up_Time Command/Feature_Name
    -- -- -- -- -- -- -- -- ---------------- --------------------
    c8 00 08 f2 68 ec f2 00 00:07:07.630 READ DMA
    ec 00 00 00 00 00 b0 02 00:07:03.309 IDENTIFY DEVICE
    ef 03 42 00 00 00 b0 02 00:07:03.309 SET FEATURES [Set transfer mode]
    ec 00 00 00 00 00 b0 02 00:07:03.300 IDENTIFY DEVICE
    c8 00 08 f2 68 ec f2 00 00:07:03.292 READ DMA

    Error 358 occurred at disk power-on lifetime: 21851 hours (910 days + 11 hours)
    When the command that caused the error occurred, the device was active or idle.

    After command completion occurred, registers were:
    ER ST SC SN CL CH DH
    -- -- -- -- -- -- --
    40 51 08 f2 68 ec f2 Error: UNC 8 sectors at LBA = 0x02ec68f2 = 49047794

    Commands leading to the command that caused the error were:
    CR FR SC SN CL CH DH DC Powered_Up_Time Command/Feature_Name
    -- -- -- -- -- -- -- -- ---------------- --------------------
    c8 00 08 f2 68 ec f2 00 00:07:07.630 READ DMA
    ec 00 00 00 00 00 b0 02 00:07:03.309 IDENTIFY DEVICE
    ef 03 42 00 00 00 b0 02 00:07:03.309 SET FEATURES [Set transfer mode]
    ec 00 00 00 00 00 b0 02 00:07:03.300 IDENTIFY DEVICE
    c8 00 08 f2 68 ec f2 00 00:07:03.292 READ DMA

    ********************************

    Hogy a fenébe lehet a PATÁkat könnyedén levenni?? :U Tud vki technikát erre?

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz CPT.Pirk #26854 üzenetére

    Hú, tényleg, a pastebin... na de viszont épp az előbb megcsináltam png-ben (screenshot), sokkal szebb, átláthatóbb lett, mint az előbbi. Az előbbi adatkupacért elnézést mindenkitől. Nah, azé' csak fejlődőképes vagyok. ;)
    SZERK: kitörlöm a png-ket,mert most meg ettől mamut hosszú..... :S

    az EGÉSZ, pastebin-ben.

    Most fut az offline teszt. Légyszi valaki árulja el, hogyan lehet megnézni az eredményét?

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz mzx #26855 üzenetére

    Hat darab PNG képfile-ban, akinek úgy átláthatóbb ;) :

    1

    2

    3

    4

    5

    6

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz ubyegon2 #26862 üzenetére

    Gyakran megfogadtam tanácsaidat, nem tudom, ezt miért látod másképp. A HD Sentinel-t meg, mint írtam, felraktam tegnap, de nem érzékeli a kérdéses hdd-t! Ezt miért nem lehet megértened, nem tudom...

    Noh, köszönöm szépen az elemzést. Kérdésem, h mivel nem zárom ki, hogy a napokban a javítás érdekében használt win xp telepítő lemez vélhetőleg ráírt arra a hdd-re, nem ez okozott bad sector-t? Csak kérdem. Nem értek hozzá, ezért kérdem. Ez nem költői kérdés! Tehát a bad sector attól függetlenül tudott csak kialakulni, vagy kizárólag a win xp telepítőlemez okozta?

    Egyébként valami nagy zűr lehet a kérdéses hdd-vel, mivel pár óra üzemidő múltán még épp bár a pcman file kezelő nem tudta mount-olni, de telepítettem a Nautilust a live cd verzióra (gondolom a vinyón létrehoz ilyenkor swap-ot, vagy nem tudom (?)), és az csatolta, megnyitotta a file-okat, mappákat azon a hdd-n, és épp csak egy darab mp3 file-t sikeresen átmásoltam róla pendrive-ra,

    nos , azonban rögtön ez után nem volt képes semmi mást másolni!

    Ezért

    újra kiadtam a smart tesztben is látható smartmontools parancsokat, és az eddiginél is siralmasabb kijelzéseket adott - avagy csak arról van szó, h mivel live cd, ezért a smartmontools telepítése nem volt tökéletes, és később már nem tudtam használni?: :

    ubuntu@ubuntu:~$ sudo smartctl -A /dev/sda
    smartctl version 5.38 [i686-pc-linux-gnu] Copyright (C) 2002-8 Bruce Allen
    Home page is http://smartmontools.sourceforge.net/

    Short INQUIRY response, skip product id
    A mandatory SMART command failed: exiting. To continue, add one or more '-T permissive' options.

    ubuntu@ubuntu:~$ sudo smartctl -H /dev/sda
    smartctl version 5.38 [i686-pc-linux-gnu] Copyright (C) 2002-8 Bruce Allen
    Home page is http://smartmontools.sourceforge.net/

    SMART Health Status: OK

    ubuntu@ubuntu:~$ sudo smartctl -c /dev/sda
    smartctl version 5.38 [i686-pc-linux-gnu] Copyright (C) 2002-8 Bruce Allen
    Home page is http://smartmontools.sourceforge.net/

    Short INQUIRY response, skip product id
    A mandatory SMART command failed: exiting. To continue, add one or more '-T permissive' options.

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz ubyegon2 #26862 üzenetére

    Apropó, a 3 képnél mi a gond? Itt azt írja, hogy ha ilyesmit detektál, akkor oké, tehát ha végig "-" szerepel a "WHEN FAILED" alatt, akkor az jó jel!

    Komolyan érdekel, h nálad milyen teszeredmény jön ki
    smartctl -A /dev/sda
    parancsra.

    (#26866) CPT.Pirk:

    Rendicsek. Nem mai darabról van szó, talán ez is közrejátszik. ;) Van vagy 10 éves hdd...
    Lehet, h mindenesetre megpróbálom az adatok egy részét megmenteni róla még egyszer.
    Avagy az, h csatolom a poc-re, a pc más alkatrészeinek árthat? (Ahogyan Uby is mondja?)

    Egyébként hányas sorszámú PNG-nél látható a bad sector? (Csak hogy tanuljak ebből.)

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz ubyegon2 #26869 üzenetére

    "Azt írtad, hogy meg szoktad fogadni a tanácsaimat, de én 3 dolgot írtam le, abban nem volt újabb tesztelgetés!"

    Az újabb smartmontools parancs kiadás még az előtt történt általam, hogy post-oltad volna, mely 3 dolgot javaslod. Én csupán utólag megírtam itt, hogy mit jelzett arra. Tehát nem cselekedtem ellentétesen avval, amiket javasoltál. Azóta meg kikapcsoltam azt a pc-t.

    "A fontos fájlok mentése alatt nem különböző pótolható mp3- ra gondoltam!!!"

    Egyrészt azt az mp3 file-t szintén még az előtt másoltam pendrive-ra, h a fontos file-ok mentését javasoltad (esetlegesen). Másrészt meg hogy pendrive-ra másoltam egy db mp3 file-t, nem archiválás céljából tettem, hanem hogy keressek egy, pár megás file-t, megtapasztalni: engedi-e másolni a rendszer arról a hdd-ról. Ezáltal leteszteltem, hogy engedte. Utána ismét találomra kerestem valamit, azt már nem engedte. Mint írtam. És mondom, mindezt még a vonatkozó tanácsaidat megelőzőleg tettem, de utólag beszámoltam róla nektek.

    A nagyon fontos file-okat még akkoriban archiváltam, amikor létrehoztam rajta. Múlt héten itt ecseteltem, hogy (emiatt) nincs túl fontos file róla, szerencsére - ezek szerint nem figyeltél. Nem az a baj, hane mfigyel valaki, hanem ha olyan megállapítást tesz, ami téves amiatt, mertne mfigyelt. NEm kötelező figyelni, de akkor bírálni se AZT, amire ne mfigyelt az illető. Így korrekt. És múlt héten hozzátettem, hogy ha nem gond, archiválni próbálom az egyéb file-okat. Most megírtad, h szerinted kockázatos a pc más alkatrészeire nézve, és innentől eszerint járok el - mielőtt ezt megfogalmaztad, már logoult-oltam a rendszert rajta, saját elhatározásomból.

    "A smartcontrol- os linkben írták, hogy 220 millió olvasási hibával még nyugodtan tesztelgesd, mert az még nem olyan sok?"

    Megint nem figyeltél, mit írok. Értékelem, h segítesz, de nem hagyom, hogy kivetítsd rá ma saját hibádat. Erre nem először utalok. Nem bántásból teszem és nem sértődöttségból, hanem mert megfelelőnek vélem tisztázni a dolgokat. :) Na szóval, azt írtam ma itt, az előbb, hogy a smartmontools linkben arról írtak ,hogy -idézem-

    " ha ilyesmit detektál, akkor oké, tehát ha végig "-" szerepel a "WHEN FAILED" alatt, akkor az jó jel!
    Komolyan érdekel, h nálad milyen teszeredmény jön ki
    smartctl -A /dev/sda
    parancsra."

    Nyilván logikus, hogy önmagában véve jó jel ez. Tehát attól még ,hog ez a parancs jó jelről árulkodik, más jel hibára utalhat, és köszönöm neked, hogy észlelted a tesztből, mi a hiba. De kérdem még egyszer:
    a 3. png -nél mi utal hibára?
    Megint azért kérdem, h ÉRTSEM, NEM azért, h kötöszködjek. Nem, értem, ezért megkérdem, és lehetőleg addig kérdem, amíg választ nem kapok rá valakitől -nem erőltetem, csak miért ne érhetnék tanácsot abban, amiben ellentmondást látok két fő hozzászóló között (értsd: a link írói és közötted EGY bizonyos ponton)-, mert ellentmondást látok a link és a szavaid között EZEN vionatkozásban. NEM más téren! (Csak nem hogy általánosítsd, azért hangsulyozom, hogy EBBEN van ellentmondás; most nem más dologról beszélek, hanem ERRŐL)

    Nos, a 3. PNG-nél amit látni a hdd-mről, ha csak abból indulok ki, ami magyarázatot főzött a link írója ehhez, akkor semmi bajt ne mlátok. A baj máshol van, ésmint írtad, pl a badsectrosok a gond. Őszitnén tanulni akarok, ezért kérdem tőled és másoktól, hogy MELYIK png-nél van hiba és mi? Pl a badsectorok? És hogy mi hibát jelez a 3. png, amikor a linkbeli példa -az általuk ecsetelt megkozelítésből- rendben levő és az én tesztem AZON része hasonló, ILYEN szempontból. Nyilván lehet MÁS szemponbóül gond akár a 3-as PNG-nél is ("-A" kapcsoló), de én mint laikus, ezért kérdem, h milyen szempontból? Tehát annyit ír a link, hogy szerintuk tök mindegy, hogy egy csomó "old age", meg "pre-fail" szerepel a TYPE ALATT -ha jól értem a linket, náluk a példában levő TELE van ilyenekkel szintén EZÉRT KÉRLEK SZÉPEN, HOGY A TE TESZTEDET LÉGYSZI MUTASD AZ "-A" KAPCSOLÓVAL :) -, szóval vélhetőleg az nem utal hibára ÖNMAGÁBAN véve. (NEM AZ utal hibára, ha jol értem a linket.) Ugyanakkor ugyanezen pontnál azt írják, hogy ha csak pöcök ("-") van a "WHEN FAILED" alatt, az megintcsak nem utal hibára, önmagában véve.

    Stimm, miben szeretnék képben lenni? Egyből megértettelek titeket, hogy a hdd-mnek kampec, sőt, megerősítettétek egymást, Pirk-kel, h még veszélyes is lehet a hdd-m a többi alkatrészre, tehát értem. :) Ugyanakkor szeretnék tanulni (nem kötöszködésből érdeklődöm sosem!), és ezért érdeklődöm, amikről érdeklődöm ezen post-omban, meg az előzőben. Értesz már, kedves Uby? :) Moindom én, hnehezen kommunikálunk egymással te és én. Nos ,ezért fogalamztam mos t még precízebben, Hátha most jobabn értesz engem. És hála még egyszer, h fogallkozol a problémámmal. Meg mindenkinek, aki tette. :)

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz mzx #26874 üzenetére

    Az összes elírásomat már nem jaíthattam, csak egy részét, mert lejárt a SZERK. IDŐM.
    KIEG: azért írtam "szofisztikáltan" azt a mondatom, mert még mindig nem tudom (egyébként kérdeztem korábbi napokban is itt), hogy netán attól nem működik -e a vinyó jól, mert esetleg rosszul kötöttem be azt, v mást a pc-mben. Pl hátha attól forrósodott fel. Ezt azért lenne jó tudnom, mert akkor hiba lenne egy vadi új hdd-t bekötönöm, ugyanolyan rosszul. Már ha rosszul kötöttem be... Szóval nem véletlen fogalmazok többnyire úgy, ahogyan, és nem véletlen kérdezek rá valamire többször is. ;) Ettől függetlenül nagyon sok segítséget kaptam és kapok tőletek, tényleg hálásan köszönöm. :)

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz ubyegon2 #26869 üzenetére

    KIEG 2.:

    197, 198 sorok, a 3. png-n:

    IDÉZEM:
    "...a lényeg, hogy a WHEN_FAIL mezőben ne álljon semmi egy kötőjelen kívül. Az egyes attribútum-mutatókat egy bájton tárolják, így 0 és 255 közötti értéket vehetnek fel. Magát az értéket a VALUE mező tartalmazza. Ezt csak a threshold ismeretében tudjuk elemezni, melyet a TRESH oszlop tartalmaz - ennél nagyobb érték a VALUE mezőben azt jelenti, hogy az ADOTT vizsgálat NEM TALÁLT HIBÁT."

    Na tehát itt utal rá, hogy nincs hiba abban, AMIBEN hibát látsz. Biztosan halott a vinyóm, ahogy mondod, de ezek szerint vagy arról van szó, hogy más téren van a gond vele, és akkor a linkbeli weboldal írójának van igaza, vagy neked van igazad. Nah itt az ellentmondás: nem tudom, melyőtöknek van igaza KONKRÉTAN E PONTON. :) Mivel érteni szeretném. :) (Nem kötöszködni.)

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz Lathronos #26881 üzenetére

    Elképzelhető áramingadozás. Nem tudom, köze van-e ahhoz ,hogy több, mint 10 éven át földeletlen volt a szobai konnektorom, és éveken át használtam azt a P3 pc-t ilyen fali konnektorral. Néhány hónapja földelve lett. Én is gondoltam már erre, h netán ez lehet az (egyik) problémaforrás, és örülök, h más is gondol rá, jelen esetben te, ezért elgondolkodtató, talán lehet ebben valami, hamár kettőnkben ez felmerült. :) Mármint az, hogy vagy áramingadozásról lehet szó, vagy a korábbi, sok éves földeletlen konnektornak volt rossz hatása, avagy e kettő netán össze is függ egymással - ezt nem tudom, nem értek hozzá, csak felvetődött már bennem is ilyesmi.

    Egyébként okozhat áramingadozást, hogy a garázsban ipari áram van, más helyiségben nem? Valamint a szobámban idén végre földelve lett a konnektor, de előtte évekig nem volt, valamint egyes szobákban továbbra sincs földelve a fali konnektor - ezek együttese okozhat áramingadozást?

    "A HDD-t nem tudod fordított polaritással bekötni, mert a tápkábel szándékosan csak egyféleképpen csatlakoztatható. Tehát nem ebben keresendő a hiba. "

    Kereshető ebben is, mivel volt már, hogy nem érzékelte a bios sem azt a vinyót, csak a másik hdd-t, mert a grub szempontjából fordítva volt a master és a slave. Azt nem tudom, h ez csupán a grub-bal összefüggésben volt-e gond, vagy pl a hdd forrósodásával is összefügghet, vagy más gonddal (ami tönkre tehette.) Bár évekig azonos módon voltak bekötve, a grub-ot se módosítottam évekig, és mindkettő oké volt. De lehetett egyetlen rossz átkötés részemről, ezen morfondírozok; ugyanis idén módosítottam először a kábel bekötést, és a jumperelést, de épp amiatt, mert egyszer csak nem boot-olt a linux.

    Tegnap Syl-ben felvetődött, nagyon is reálisan, hogy netán nem megfelelően választom ki a master-t, me a slave-taz IDE / PATA kábeleknél; pontosabban szóba került, hogy általában a master: az a szalag végén van. (Egyébként pont, mielőt tírta, máshol ráakadtam neten, és örültem ,h Syl megerősítette. :) ) Eddig oké is. Csak belegondoltam, netán pl a tápkábelek közül nem jót dugok-e a hdd-kre, optikai olvasókra. Vannak ilyen P1, P2 satöbbi sorszámú táp kábelek, melyeket ezen adattárolókba kell dugni. Hátha nem jót dugtam nem megfelelőbe....

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz ubyegon2 #26880 üzenetére

    Te nem figyelsz, nem én. :D
    Azt írod:
    "Mivel Te figyelsz, így feleslegesen írom le, hogy hol írtam le nemrég a hibák sorait!
    (#26869) ubyegon2 utolsó két sora, azaz 197.,198. sor a weak/bad sector mennyisége"

    HOLOTT reagáltam, ezt: (#26879) mzx
    Ehhez a hsz-emhez mit szólsz? Tanulni szertnék ebből, mert vagy te tévedsz, vagy a link írója.
    A te smart értékeidnél is a VALUE nagyobb, mint a THRESH, akár az enyémnél. Ezt akarom érteni, h csak ennyi szempont számít ennél? Hiszen érteni csak az alapján tudom, amit a linken írnak, meg amit te írsz, és azok egyelőre ellentmondanak egymásnak! :)

    Hohó! Mint idézted, te először csak a 197 és 198 ról tettél említést! És az még mindig ellentétes következtetéső a soraidból, mint a link írójánál!
    (A 195-öt mint konkrét sorszámot csak most említed! Na azt már értem! A 195-öt. Az oké. De azt eddig nem írtad, h a 195 is. Csak h 22 milliot emlegetted.. de mit tudtam én ,h a 195-ös sorsnál van az a valami 22 millio... az adattengerből honnan tudtam volna, ha egyszer először csak a 197 és 198 -t említetted...?)
    "Javallom keresd meg a linkelt HDS topicot, ők értenek hozzá!"
    MOST, HOGY A 195-t végre említetted, így már tudom MOSTANTÓL, h miért a 3-asPNG-t mutassam azon topic-osoknak. Egyébként tengap javallottad a hdd topic-ot, oda is irtam! _Igazán megfogadom a tanácsaidat! Csak hát szeretm érteni, ami eltér a szavaidból, másokhoz képest! Ez csak nem baj? ;) hiszen ez azt jelenti ,h vagy te tévedsz, vagy a másik illető. Ki kellé derítenem, melyikőtök, máskulonben nem fogom tudni a helyes választ. :) Logikus. ;) Ebből következően nem vagy tévedhetetlen! Ami ne mis gond... cska az a gond, h tévedhetetlennek hiszed magad, ha egyszer úgy fogalmazol, h MINDENT meg kéne fogadja ka szavaidból. Annál én kritkusabban gondolkodó vagyok! ;) Lásd: az előző okfejtésem - olykor más szaértő ellentmond neked. ;) Elolvasok mindent, azt is , ha éppenséggel te és aegy másik szaki ellentéteset ír. :) Mindenból hajlamos vagyok okulni, tanulni. :) Legalább is azon vagyok...

    "Arra se emlékszem, hogy reggel melyik disztróról bootoltam be"
    Ehhez a következő hozzáfűzni valóm van - elírásomat javítva idézem magamat:
    "Nem az a baj, ha nem figyel valaki, hanem ha olyan megállapítást tesz, ami téves amiatt, mert nem figyelt. Nem kötelező figyelni, de akkor bírálni se AZT, amire nem figyelt az illető. Így korrekt."

    "Bocs a rossz kommunikációért, de finoman szólva 100 felé vagyok forgácsolódva és így próbálok fókuszálni erre a problémakörre is! 10 óra meló után és asszony meg nyekereg, hogy vele is gépen keresztül fogok- e kommunikálni, ha egyáltalán. "

    Mondom, mindettől függetlenül nagyon értékelem ,h segítesz nekem és többnyire sikeresen! :) Részvétem, hogy többen terhelnek téged... Egyébként meg nekem is vannak kommunikációs hibáim, lásd pl szómenéseim ;) , de azért próbálkozom az ideális felé, amiben cska tudok, én is. :) A türelmedet értékelem. :)

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz teleahocipöm #26890 üzenetére

    Csak félig-meddig figyeltem a problémáidat a napokban, és a Lubuntu-ra kaptam fel a fejem, mivel nekem is az halt meg, de mára egyértelmű lett, h a hardverem (hdd) miatt. Engem kezdenek meggyőzni az LXDE felületű Debian-ról, mivel a Debian stabil, az ubuntu család alapja. És mivel LXDE felülettel is lehet telepíteni, ezért gondolkodom régi gépemre Debian-on. Igaz, most már csak a másik régi gépremre. (Eredetileg két régi pc-mre terveztem, de meghalt a vinyó az egyikben.)

    (#26888) ubyegon2:
    Fordítva bedugástól ne aggódjatok. Ennyire azért nem vagyok bénuci. ;) A P1, P2, stb tápkébelekre gyanakszom még mindig... de csak tipp.

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz Lathronos #26894 üzenetére

    Én meg a napokban gyakorta használtam ezt a szót itt... talán látens nőhiányom van... :D Freud forog a sírjában... :D De azé' remélem, nem az asszonyon kísérletezel kalapácsal? :P Nyugi, elhiszem, h te se vagy szado-mazo. :)

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz Lathronos #26896 üzenetére

    Látod, csak marhultam az előbb a kalapács dologgal. ;) Szavadon foglak, ha el lehet viccelni. ;) A problémákon azonban nem viccelődöm lehetőleg (kivéve olykor a sajátomon). Bár sajnos néha kicsúszott egy-egy hülye poén a klavimon már itt, amikor valakit rágott a gond... de gyorsan vissza is szívtam, nem rosszból írtam olyankor sem.

    (#26897) teleahocipöm:
    Tipp: a rendszer set nem magyar bill-kiosztás, míg a szövszerk az.

    [ Szerkesztve ]

  • mzx

    senior tag

    válasz ubyegon2 #26899 üzenetére

    " Ha egy leírás a logikának teljesen ellentmond, akkor azzal én nem tudok mit kezdeni, akármit is írnak egy hibáról, ha a küszöbérték 100 és a hibaszám 222 millió, akkor nekem hiába írják, hogy ez normális"

    Továbbra is azt tudom mondani, h egyes, bizonyos, alapvető pontokat nem figyelsz meg rendesen a soraimban. Legalább kétszer írtam -visszaolvashatod-, hogy a leírás NEM a milliós hibára utaló teszt sorra utalt mint rendben levő. Hanem a 197 és 198 kapcsán utalt arra h rendben levő, és nem először emlékeztetlek arra h CSAK e két sorszámra hivatkoztál ELEINTE, de a leírás szerint NEM jelez hibát nálam e két sor. EKKOR teljesen logikusan megjegyeztem ,h vagy te tévedsz EBBEN, vagy az általam linkelt weboldal. Csak KÉSŐBB említetted csak a 195-t. Evvel már -mint olvashattad legutóbbi, rád reagáló hsz-emben- egyet értettem, és ABBAN szerepel a sok milliós hiba.

    Többször nem ismétlem el, miket olvastál félre kétszer is a hsz-eimből - a fentiekben is olvashatod a részleteket immár harmadszor.
    Értékelem, h sokat segítesz nekem, de ha nem figyelsz egyes alapvető mondataimra, és kritizálsz engem emiatt (tehát alap nélkül), az megnehezíti a segítségnyújtásodat, nyilvánvalóan.

    "...de meghalt a vinyó az egyikben"
    "végre már beláttuk"

    Ha figyeltél volna, már rég beláttam, és rég nem ez volt a kérdéseim sora, hanem az, h érteni szeretném, mit mire mondasz a tesztben, és mit mire mond a linkelt weboldal.

    Ezeket csak mellékesen:

    "itt a fórumon a HDS topic"

    Egyébként, mint láthatod, tegnap előtt este, amikor ajánlottad, feltettem ott is azt a kérdésemet. Egyelőre még nem reagáltak rá.

    "Ezeket az extrém eseteket próbáltam kifelejteni, mert mzx kollégánk azért elég körültekintőnek mondható és most tényleg finoman fogalmaztam!"

    Általánosságban vetem fel (ezt már NEM neked, Uby kolléga) : sztem abból kellene kiindulnia ilynkor egy válasznak, hogy első körben feltételezi, hogy az illető olyan hibát követhetett el, ami könnyebben előfordulhat - pl nem azt a PATA kábelt dugtam a hdd-re, amit kellett volna, mert, mondjuk a másik hdd-re kellett volna dugni; vagy a most már harmadszor általam emlegetett tápkábel; mert abból, a gépházamban van hat darab! Hogy melyiket melyik hdd-be, cd-romba kell dugni, akkár össze is cserélhettem... Már ha nem mindegy, melyiket melyikbe kell. (Ezt is kérdeztem: mindegy-e; bár egyébként még nem jött rá válasz, de ez most mellékes.) Ennek ellenére volt ,aki felvetette, h netán fordítva ráerőltettem valamire a patát... ehelyett inkább feltételezni kéne ,h azért nem itt szúrom el a dolgot, hanem a sorrenden netán... Értsétek így: mit melyikbe. És nem azt h mit hogyan dugok bele... Az is meredek voot, amikor itt vki megyjegyezte, netán fogalmam sincs, milyen tipusú (dhcp) netem van... Nos ,attól még, hogy tisztában vagyok nem csak a jelen képességeimmel, de a hiányosságaimmal is, még nem jelnti azt, h totál kezdő vagyok, aki még kb. azt se tudja, ho la Power gomb... Mondom, ezen off rész már NEM neked szól, Uby.

    Ubyegon - előző hsz:

    "Ha egy gépre már az x. disztró sem akar felmenni ill. működni rendesen, akkor a hibát nem szoftveres, hanem hardveres oldalon kell keresni!"

    Ezt mondtam én már az elején az én problémám kapcsán, a korábbi kapcsán is ,h lehet hardveres eredetű is az adott probléma oka... de te csak kritizáltad -pl korábban- a Mint9-et, csak mert régi verzió és valami apró bug-ot tapasztaltam benne (amit ráadásul meg is oldottam aztán). A Lububntu -val sincs sok gond, inkább csak az ablakkezelése bug-os egy picit itt-ott, meg máshol egy icipicit, bár a Mint9 jobb, viszont ey PEntium 3-on túl lassú a LinuxMint.

    Hozzáteszem, azt elismerem, h te az elsők között voltál itt, aki belátta, h jól teszem, hogy én a hardvern is agyalok mint lehetséges hibaforrás.

    De volt már olyan eset is , régebben és más topicban, h a hardveremet temették első körben (fel se vetve a szoftverhibát), én meg mondtam, h valami hasonló korábbi esetben rendbe tettem már szoftveresen, csak nem pont ugyanez volt a baj... de csak erősködtek egysek, hogy "bizony hardverhiba". Mire rájöttem magamtól, hogyan tudom szofveresem helyrerakni (az pl nem hdd esete volt).

    Konkluzio: szokásomhoz híven érdemes először elméletben és sokoldalúan (szftver-e, hardver-e, azon belül mik a lehetséges okok) körbejárni az adott problémát. Utána lehet egyenként ,ahogy te is szoktad. ;) Azaz nem szofisztikáltan fogalmazok, hanem megírni szoktam racionálisan az elképzeléseimet és kérdéseimet: először a nagy egész felől közelítve, azt lehetséges részeire bontva, majd egyenként sorra véve immár a a gyakorlatban is, megfelelő prioritás szerint.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák