Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • HSM

    félisten

    válasz vicze #107425 üzenetére

    Még szerencse, hogy legalább náluk még megvan a trackpoint... :(

  • HSM

    félisten

    válasz vicze #107435 üzenetére

    Annak levételének azért komoly előnye, hogy normális gépelési pózban nem oldalról nézed a gépet. :DDD

    A trackpoint levételével viszont legfeljebb az előállítási költségen faraghatnak egy picit. Remélem nem sütik el. :(

  • HSM

    félisten

    válasz vicze #107439 üzenetére

    Ezt a mászás dolgot nem igazán értem... Mi fog mászni, és miért és hova. Akad itthon vagy 4db különböző generációjú T4xxx gép, belőle több, ami évek óta megvan, és egyiken se megy a trackpoint sehova.... :F

    (#107440) TunerJoe: Én éppen ezért tiltom mindig az érintőpadot. Főleg ezek az újabb gigantikus szörnyűségek, gépelés közben a legkisebb rossz mozdulat, és már szanaszét garázdálkodta az ablakot, amiben éppen dolgoztam. :(( Trackpoint véletlenül sem tud ilyet.

    (#107442) FoxiestFox: "Szerintem kihalnak a userek, akik igénylik, és rá fogunk cseszni."
    Én is ettől tartok sajnos, egyetértek a levezetéseddel is. :(

    A billentyűzet hozzányúlás amúgy nekem még belefér kategóriás. Jobban preferálom a régi kiosztást, de a szigetesen jobban szeretek gépelni. Pedig én használom az említett navigálós hatos csoportot is. :K
    A szerelhetőség amúgy olyan téren ma is rendben van, hogy pl. a T460s is szuperül szerelhető, jól dokumentált.
    Amit még hozzátennék, a masszívság, megbízhatóság, és a jó hűtések is erősségei voltak, ezek is azért többnyire megmaradtak, legalábbis a mindenkori aktuális konzumer kategóriához képest határozottan. :K
    Szóval én látom előnyét a modern gépeknek is, mondom ezt úgy, hogy a korábbi T420 helyett már több, mint egy éve használok T460s-t.

    (#107443) Apollyon: Van az is, frankó hatmagos procival, 12GB rammal, RX580 8GB VGA-val, gyors SSD-vel, 27" monitorral, mechanikus klaviatúrával, precíz gamer egérrel. A probléma csak annyi, hogy meglehetősen problémás (lenne) vele leülni pl. egy kávézóban, vagy bevinni az irodába. ;] :P

  • HSM

    félisten

    válasz vicze #107556 üzenetére

    Jó ez a táblázat. :K
    Én mondjuk az optane-t nem pirosoztam volna be, amikor a legtöbb új gépben úgyis villámgyors NVMe SSD van, jó esetben.
    A Realtek vezetékes LAN miért piros még (kíváncsiságból kérdezem)?

    (#107561) azbest: Az alaplapra forrasztott HDMI2.0-s átalakítónak szerintem az lenne a baja, hogy elfoglalná a DP sávokat, egyszerűbb kikötni a HDMI-t, ami van.

    (#107557) Tikakukac: Én ezt még a kisebb gondnak látom, TV-t, projektort rá tudod kötni FHD-n is, annyira nem nagy érvágás. Viszont ez az USB-C dokkoló őrület, hogy úgy kell kisakkozni, hogyan jusson ki a gépből bármi FHD feletti videójel két monitorra egy csatlakozón, na ez egy kabaré. :D

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz azbest #107564 üzenetére

    De akkor meg annál a módnál nem működne a DP valahol, illetve ezt szoftversen támogatni szerintem gázos lenne.

    Ja, igen a displaylink meg aztán különösen jó móka lehet, ha véletlenül olyat sikerül.... :DDD

    De amúgy nálam is jópofa, ha (max) 120Hz-en hajtom a WQHD monitorom még megy mellette a másik, ha véletlenül valami felkapcsolja 144Hz-re, akkor már nem, mert elfogy alóla a sávszélesség.... :N És ehhez is speciális dokk kellett, ami nem felezi el a DP-ot az USB3 sávszélesség kedvéért.

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz Tikakukac #107566 üzenetére

    Ha ez annyira preferencia, akkor veszel a géphez egy aktív DP-os adaptert, és meg van oldva... :F
    Bosszantó, hogy csak 1.4, bizonyos helyzetekben igen, az. De egyáltalán nem megoldhatatlan. Használható opciók vannak adapterrel és anélkül is, ha mindenáron közvetlen a gép valamely portjára kötve akarja a user rendesen kihasználni a 4K felbontású megjelenítőjét.
    Én sokkal kellemetlenebb problémának élem meg a TB sebezhetőséget meg egyebeket, de örülök, hogy azért vannak akiknek a 4K-ra már nem ideális HDMI a legnagyobb baj. :DDD

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz vicze #107568 üzenetére

    Én amúgy semlegesre hagytam volna, ha van oké, ha nem, nem zavarna. Szerintem egy jobb 3D NAND-os, akár TLC NVMe meghajtóval alapból frankó élettartam érhető el ezek nélkül is. A jobb meghajtók alapból SLC módban gyorsítótáraznak, ami sokkal alacsonyabb írási terhelés a celláknak, és már optimalizálva kerül kiírásra a TLC módban.

    A fogyasztás jó pont. Azért kérdeztem amúgy, mert asztali gépeknél volt nálam mindenféle vezérlő, és nem igazán tapasztaltam különbséget köztük gyakorlati felhasználásnál. Az asztali lapomnál pedig kifejezetten más gyártó 2,5Gbites vezérlője volt az ajánlott [link] .

    (#107569) Tikakukac : Leszurkolsz egy halom pénzt, és egy EPROM égetővel 5 perc alatt full hozzáférése lehet bárkinek a géped memóriájához 2020-ban? :DDD :W

    De továbbra sem látom a problémát. Akinek 4K60Hz kell, belekalkulálja azt a néhány tíz dolláros USB-C aktív DP adaptert, és annyi is volt. Nehogy már ez túl bonyolult legyen... :N

    (#107570) azbest: Én úgy látom, másra vannak kihegyezve. Bár a 0db bővíthető memória slotoknak nem vagyok a híve, de azért pl. biztonsági haszna lehet ám, ha az egyik adag memória integrált, illetve a vékony, energiatakarékos konstrukciónak is több létjogosultsága van egy üzleti gépnél. Én pl. tuti nem akarnék dolgozni egy olyan gamer gépen, ami nagy, nehéz (2-3KG), és egy óra közepes terhelés alatt lemerül. A jobb teljesítmény pedig egyenesen következik az erősebb, kevésbé energiatakarékos hardverből és nehéz (ezáltal jó esetben erős) hűtésből.

  • HSM

    félisten

    válasz vicze #107575 üzenetére

    Engem igen, pl. szubjektív benyomások, milyen lett a korábbiakhoz képest. :)

    (#107576) Tikakukac: Én óriási különbséget látok aközött, hogy kb. mindenhez átalakító kell, és aközött, hogy egyetlen, igen speciális igényhez (HDMI, 4K, 60Hz) kell átalakító. :U

  • HSM

    félisten

    válasz Tikakukac #107580 üzenetére

    Ez már 10 éve sem így működött, hogy itt a dugó, meg ott a dugó, és garantáltan működik.... :N

    Az végképp vicc, hogy egy 10 rugós kütyüről beszélgetünk, hogy mekkora probléma egy félmilliós gép, és többszázezer forintos TV mellett. :N

  • HSM

    félisten

    válasz Tikakukac #107588 üzenetére

    Azért egy DP adaptert bedugni nem nagy dolog. Ezt ne hasonlítsuk már a forrasztgatáshoz. :F
    Megérteném a hőbörgést, ha a gép nem tudná a 4K60Hz-et, de tudja, csak nem a HDMI-n. Ami amúgy van a gépen, és megfelel a legtöbb igényhez, WQHD 60Hz vagy 4K24Hz vagy 2160P30Hz sem olyan kevés ám, egyedül a 4K60Hz mellé kell adapter.

  • HSM

    félisten

    válasz vicze #107590 üzenetére

    Köszi! :R Nézem is. Egy ramslot, jó kijelző, jó hűtés, jó akku idő, nekem első ránézésre szimpatikus lett. Nyilván érdekes lesz látni, az AMD variáns hogyan fog viszonyulni hozzá. A magasabb TDP-jű kategóriákban egyértelmű a Renoir előnye, itt azért 15W-on szvsz komplexebb a kérdés, főleg részterhelésen.

    (#107592) Tikakukac: Ha nem látod a különbséget, hogy adapter kell egy port egy speciális üzemmódját kiváltani, és aközött, amikor még az adaptert is adapterrel kell rádugni, hát azon nem tudok sajnos segíteni. :N

    Azt sem értem, miért kéne adaptert mellékelniük egy szűk réteg kedvéért. Főleg, amikor a normálisabb dokkok tudnak HDMI2-t, mivel a DP jelből alakítják át.

    (#107593) MrPetya19: Én inkább azt mondanám, mindkét technológiának megvan az ideális felhasználási területe. ;)

    (#107596) vicze1: A TB3 nálam alapból hátrány. :DDD Az UHD haszna is szerintem minimum megkérdőjelezhető 14"-on. A 10. generációval viszont nem látom, mi a probléma, nálam ugyan csak egy i5-8250U-van, ami persze kb. csak a nevében más, és maximálisan elégedett vagyok vele, takarékos és gyors, megfelelően beállítva (XTU és power manager!).

  • HSM

    félisten

    válasz Tikakukac #107609 üzenetére

    Nekem HDMI2-t "igénylő" monitorom van, ilyen géppel, és meg tudom hajtani. Persze, én megoldást kerestem, nem lehetőséget panaszkodni. És ha már Apple, ott hogy dugod be a Type-C-be a HDMI csatlakozót? :C Szerintem itt zárjuk le a beszélgetést. :N

  • HSM

    félisten

    válasz Tikakukac #107612 üzenetére

    "figyu, van nálam 500k. Szeretnék megoldásokat keresni"
    Adsz neki 10K-ért egy adaptert? Vagy az nem opció, mert arra nem jár a 0%-os áruhitel?

    "Sehogy. Erről is ugatok, csak nem olvasod amit leírok."
    Így már értem, hogy értetted, magában máshogy is lehetett érteni. ;) :R

    (#107613) vicze1: "Ha 45W-n X az előnye akkor 15W is X lesz."
    Ez azért nem feltétlen van így, mivel más architektúrákról beszélünk, a skálázódás pedig nem lineáris. Az Intel chipsete, ringbus-os buszrendszere elég hatékony, az agyon szidott 14nm++ technológiájuk alacsony órajeleken igen jól skálázódik (és a ++ tényleg komoly fejlődés az első generációs 14nm-hez képest, volt olyanom is). Persze, nyilván nem lesz 7nm szintű.

    Nézegettem amúgy most pár review-t ami kijött múlt hónapban, azt kell mondjam, elég jónak tűnik a Renoir 15W-on is. :K Mikor legutóbb néztem még csak 45W-os tesztek voltak elérhetőek.

    A Wifi6-ra amúgy kíváncsi leszek a gyakorlatban, így 160Mhz-es csatornára telepedéssel... A Wifi5-nél nagyon "boldog" voltam, amikor tömegesen megjelentek a 80Mhz-et telibe foglaló kütyük a szomszédságban, alkalmanként érezhetően belerondítva a kis 40Mhz-es AN rendszerem működésébe, és ezen már csatornát váltva sem tudtam segíteni, mert "mindenhol ott voltak"... Szerencse, hogy többnyire a gigabites LAN-t használom. :N
    Amúgy, ha éppen nem zajongják tele a kommunikációját, teljesen elégedett vagyok az ezzel a gyakorlatban is elérhető ~200Mbit/s tempóval.

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz Tikakukac #107615 üzenetére

    Az én "Átlag József" ismerőseimnek nem okozott gondot régi Dell gépnél 1000Ft-os DP adapterről bekötni a TV-t HDMI-n. Annyit kérdeztek csak, ezzel lesz hang, mondtam igen, és azóta is boldogan használják. Úgy látszik, más tapasztalataink vannak. :R

    Akinek nem opció az 1.4 HDMI, szerencsére kedvére válogathat a külön VGA-s vagy AMD gépek között.

    (#107616) azbest: Erről jut eszembe, technológiai "újítás", mint telefonoknál a lehagyott jack csatlakozó.... :N

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz Tikakukac #107618 üzenetére

    Abszolút egyetértünk abban, hogy 2020-ban ciki a HDMI 1.4, és néhány esetben bosszantó lehet, és minimális plusz költség. :K Ugyanakkor semmi több.

    Viszont alapvető tévedésben vagy, hiszen az adaptert nem KELL magaddal vinned, hiszen mint írtam, akár a 4K is átmegy rajta magában is, csak és kizárólag a 4K 60Hz-hez kell az adapter. Tehát praktikusan azért ezt otthon fogod használni, a TV mellett, ahol nyugodtan lehet átalakítózni, de akkor sem fog elmaradni az esti film, ha a szomszédhoz már elfelejtettük átvinni magunkkal... Külön öröm, hogy a legtöbb film gyönyörűen belefér a 2160p 24 vagy 30Hz-be, így még az élmény sem fog csorbulni.... :U

  • HSM

    félisten

    válasz Ganz-[HUN] #107639 üzenetére

    Az emberek azt nem szeretik benne, hogy a trackpoint gombjai nem ergonómikusak belesüllyesztve a tapipadba. Én amúgy a besüllyesztett tapipad gomboktól is a falra mászok, de mivel úgyis kb. 2 perc próbálgatás után lett lekapcsolva az egész így nem zavar. :D

  • HSM

    félisten

    válasz FoxiestFox #107643 üzenetére

    Elég profi USB DAC-okat kapni manapság, ha erre lenne szükség. Én azon lepődtem meg, az USB-C HP dokkom belső USB hangkeltője is egész viselhetőnek tűnt, pedig nem sok reménnyel hallgattam meg. Azért persze maradok az asztali Asus Essence STX2-nél. ;]

    (#107644) Ganz-[HUN] : Pontatlanság alatt nem lehet, hogy arra gondolt, hogy ahogy használod a "gombot", kicsit ide-oda húzza a kurzort? Nálam ez a falra mászás fő forrása a tapipad gombnélküliségben.

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz FoxiestFox #107646 üzenetére

    Jogos az észrevétel. Nálam mondjuk nem szempont, hogy ne legyen kábel (így nem gondoltam rá), mert zenét hallgatni (ahova kell elsősorban az igényes forrás) csak a dokkolómról szoktam, "mobil használatnál" vagy a hangszórója szól, vagy BT-on csatlakoztatom a fülesem, mert nekem éppen elég a töltő vezetéket kerülgetni, így a fülest csak vezeték nélkül kötöm rá.

    (#107649) FoxiestFox: "Szerintem kifejezetten rendben van a hangja a korához képest, a mai noti hangkimenteket pedig pépesre fugázza."
    Ugyan nem rendelkezem reprezentatív mennyiségű mai notebookról tapasztalattal, illetve az említett hangkeltőt sem ismerem közelebbről, de a saját T480s-em hangminősége (Realtek ALC3287) alapján és az említett Audigy 2 asztali verzióit igen jól ismerve azért erős kétségeim vannak ezzel az állításoddal kapcsolatban, ugyanis teljesen hallgathatóan szól, a 60 OHM-os HyperX Cloud fülesem is korrektül kiszolgálja, persze, szigorúan kikapcsolt Dolby effektekkel. Ezek a modern notebookok korántsem szólnak már olyan pocsékul, mint a 10 évvel ezelőttiek. Nyilván nem (asztali) Audigy 2 szint, de nem is az, aminél inkább nem is hallgatsz zenét. :D

  • HSM

    félisten

    válasz FoxiestFox #107654 üzenetére

    "néha még azt is hallani, ha mozgatok egy ablakot Windowsban"
    Ismerős a régi integráltakról... Szomorú, hogy a mai napig ilyenek egyáltalán előfordulnak. :(
    Ezen amúgy egy magasabb ellenállású fülessel (vagy analóg ellenállással a füles elé kötve) lehet némileg segíteni, ha van tartalék a hangerő oldalán.

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz peti_s #107686 üzenetére

    "throttlingol, tehát túlmelegszik"
    Mit veszünk throttlingnak. Nekem az i5-8250U a T480s-ben pl. üzemszerű működés közben az esetek többségében nem a maximális, 3,4Ghz-es turbó órajelén megy, hanem "throttlingol", hogy beleférjen a 15W-os TDP keretébe. Ugyanakkor a gyárilag specifikált 1,6Ghz-nél tipikusan jóval magasabb órajeleket látok és a tempó is szerintem teljesen korrekt, durván lelépi pl. a korábbi 35W-os i7-2620M-em, pedig az jellemzően nem throttlingolt. A hőfokok is rendben vannak, tipikusan 80 fok alatt. Ezzel azt akartam mondani, hogy ezek a modern CPU-k már máshogy működnek, mint a régiek. Persze, vannak gyengébb hűtésű gépek, ahol problémás a melegedés is, informálódni érdemes alaposan vásárlás előtt. :K

    (#107688) FoxiestFox: Tehát szerinted jobban járnék, ha kikapcsolnám a turbót az i5-8250U-n, megszabadulva így mindenféle throttlingtól, és kapnék maximum 1,6Ghz-es órajelet, akkor is, ha csak egy magot terhelek ahelyett, hogy egy magon elmehetne 3-3,4Ghz-ig is, és még négy magon is inkább masszívan 2Ghz felett járna (folyamatosan throttlingolva a 3,4Ghz max turbóhoz képest)? A kérdés természetesen költői. ;] :P

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz Apollyon #107691 üzenetére

    "Régi TP-kben simán működőképes volt a 25 és 35W TDP-s CPU tartós terhelésen is, throttling nélkül"
    A maiakban is működőképes a megfelelő TDP-n. Pl. a 15W-ra méretezett hűtéssel remekül meghűti 15W-ig akár még az extra vékony T460s, akár a T480s is (azért ezeket írom, mert ezekkel van személyes, hosszútávú használati tapasztalatom).
    Ezt kell megérteni és elfogadni, hogy főleg U-s prociknál a 15W a szigorú korlát, és a CPU normális működésének a része, hogy az alapórajel (pl. i5-8250U esetén 1,6Ghz) és a maximális turbó órajel (i5-8250U esetén 3,4Ghz) között olyan órajelen üzemeljen, ami az éppen aktuális terhelés mellett a lehető legmagasabb úgy, hogy közben ne lépje át a 15W-os TDP limitet. Ez szigorúan nézve throttling, ugyanakkor ennek így kell működnie.

    A régi CPU-k esetén mindig nagyon alacsony órajel volt csak engedélyezve, magas TDP-vel, így részterhelésen is lassú maradt. A mai CPU-k viszont képesek részterhelésen nagyon magas teljesítményre, és teljes terhelésen valamivel lassabb órajelen működnek, alkalmazkodva a hűtés vagy a TDP korlátaihoz. Tehát összességében egy jóval gyorsabb processzorod van, mint korábban, főleg részterhelésen, csak ennek nyilván az az ára, hogy általában magas terhelésen nem tudja hozni a CPU azt a kevésbé hatékony, magas órajelet, amit részterhelésen.

  • HSM

    félisten

    válasz FoxiestFox #107695 üzenetére

    Azt állítottad, hogy "Nem normális, hogy a Throttling ma már része egy gép működésének."
    Erre fel kérdeztem, hogy vajon jobban járnék-e throttling nélkül, amire nyilván nem a válasz. ;)

    Nem értek egyet a marketinges érveléseddel. :N A rendszer úgy van kitalálva, hogy csak rövid ideig engedi a TDP fölé, és közben számolja az elfogyasztott energiát, így összességében átlagosan a CPU sosem fog a TDP fölé menni hosszú távon, és ha megfelelően tervezett a hűtés, nem is lesz semmi gond a hűtéssel.

    Veled ellentétben gyakorlati szempontból beszélek, elég durva napi terhelés alatt használok egy ilyen procis gépet, és durván hasít, nincs vele semmi gondom, főleg nem melegedési. Ezen a throttling dolgon azok szoktak ennyit pörögni, akik vagy nincsenek tisztában a működéssel, vagy nincs normális hűtés a gépükben (a TDP-t nem képes hűteni, ilyen is bőven akad sajnos, de erről nem a proci tehet), vagy akinél bugos a gép BIOS-a és abnormális beállításokon hajtja a procit.

    Én hozzáértő usernek tartom magam, és teljesen jó a CPU működése. Nincs ezzel teendő, ő magának szabályozza az órajelét, feszültségét, és közben végig 15W-on tartja magát, ami ebből kihozható, teljesen jó ez.

    "Ha adott egy teljesítmény, amit szeretnél egy vékony notiban, de nem férsz hozzá, csak 1-2 percig, mert aztán bucira throttlingolja magát"
    " de próbálj meg megvágni egy sz@ros céges partiról készült videót, és máris nyiffan"
    Ez ne haragudj, de teljesen marhaság. :N Egy normálisan megépített ultravékony gépen semmi ilyen bajod nem lesz. Tudom, mert ilyenen dolgozom (T480s).

    "Amit nem élvezek, azt nem használom."
    Mutasd meg kérlek, hogy egy ilyen, nem 1-2 perces tesztben mit villant az a régi gép, amit annyira élvezel, tetszőleges mod mehet: [link] . Ez végig fix 15W limittel készült a T480s-emben, és az ehhez tartozó "throttlingolt" kb. 2,3Ghz-et négy magon kb. a végtelenségig tudja tartani. Nem melegszik el, nem megy lejjebb. Szerintem ez teljesen rendben van, elég komoly tempó notebooktól. Brutális előrelépés volt a kétmagos i7-2620M után, ami a T420-amban volt és az i7-6600U után is, ami a T460s-ben, pedig azért azok sem éppen lassúak notebookos viszonylatban.

    (#107697) Apollyon: "mindannyian tudjuk, hogy lehetne jobban csinálni (pl. vastagabb gép = rendes hűtés)"
    Nem értek egyet. :N Éppen ezért vettem T460s és T480s gépet, mert vékony és könnyű, jó anyag használattal. Épp elég sokáig használtam vastag gépeket (pl. T420). A hűtése is egész normális mindkettőnek. Persze, lehetne egy picit több fém (mondjuk egy +50g) a bordázaton, de az alapvető koncepció szvsz teljesen rendben van, soha ilyen jó gépeim nem voltak. Neked is ajánlom ezt a képet/eredményt, hol itt a gond? [link] Ha nagyon bele akarnék kötni valamibe, igen, a ventilátor foroghatna mondjuk 3500rpm-en 4500 helyett, és akkor kb. nem is hallanád szénné terhelve sem, hogy hűt, de kb. ennyi. Részemről ennyi a kompromisszum, szénné terhelve (de kizárólag akkor!) kicsit süvít a hűtés.

    (#107698) Tikakukac: Én nagyon kíváncsi lennék, egy ilyen projektből mit tudnál kihozni. ;)

    (#107703) sutszi: T480s. 1,4Kg, 60wh akkuval. Ellenben a T420s/T430s-el, ezzel értelmes akkuidő elérhető ezzel a súllyal. Ezeknél a régebbi gépeknél minimum követelmény volt a félkilós 9 cellás akku, ha használható akkus idő is szempont volt, az általad említett S változatok új korában 44Wh-s akkuja nem sok mindenre volt elég azokkal a CPU-kkal. :N Tudom, lehetett bele optibay akkut tenni, de akkor meg a súly nem 1,8kg volt. :DDD

    (#107705) FoxiestFox: Ennek sok értelmét nem látom.. Illetve azért nem árt, ha az akkunak is marad hely, főleg egy torkos 45W CPU mellé.

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz FoxiestFox #107715 üzenetére

    Most függetlenül attól, throttlingol-e vagy sem, mégis miben nem felelt meg az igényeidnek pl. egy T480s?
    Csak azért kérdezem, mert én ha fizetnének sem használnék már olyan régi és lassú gépet, mint amikről beszélsz, azért minimum egy második core generációs gyorsabb kétmagos.

    (#107718) FoxiestFox: "Csak érted, régen amit tudott a cucc, le tudtad hűteni, most amit tudna, nem tudod."
    Már legalább kétszer leírtam, hogy meg tudják hűteni, még képet is linkeltem. :F

    (#107719) vicze1: Ezek a burstok egyébként tényleg túl vannak tolva. :K A T480s is elengedné 44W-ig a 15W-os CPU-t, aminek semmi értelme azon kívül, hogy néhány másodperc alatt elégeti a turbó keretét egy nagyon nem hatékony magas órajelen. Én le szoktam vinni 20W magasságába, inkább kicsit kevésbé magas órajelen turbózzon, de sokkal tovább, ezzel így sokkal jobbak a tapasztalataim. :K

    Egyébként a kérdéseid világosan specifikálva vannak, a hűtőt a TDP-re kell hivatalosan méretezni, de a gyártóra van bízva, milyen TDP-t konfigurál, és nyilván ahhoz milyen hűtőt, eltérhet felfelé és lefelé is.

    "max. 10%-ot lehet jó esetben kicsikarni jó hűtéssel, többet nem fogsz mert ennyire van tervezve és kész"
    Ezzel kapcsolatban is más a tapasztalatom. Ha elengedem a 8250U-t 20W-ra, amit egy R20-as Cinebench erejéig éppen meghűt (95 fok a végére) a T480s, kapok kb. 2,6Ghz-es órajelet és 1300 pontot. Ez már kapásból +9% a gyári limithez képest, és a hűtéshez se nyúltam, gyári állapotban van az eredeti hűtés. Ha megnézed, egy erősebb hűtéssel és alaplappal, ha végig hajthatná 3,4Ghz-en felmehetne a pont még vagy 30%-ot ehhez képest is... ;) És ez a legkisebb négymagos, ennél csak magasabb órajelűek vannak, amiket még jobban megfog a limitált TDP a maximumhoz képest.

    (#107726) vicze1: Ha jól látom a videódból, ez a hűtő bő 200g, ventilátor nélkül. Összehasonlításul megmértem az itthon dobozban pihenő két hőcsöves T460s hűtőmet, kompletten, ventilátorral együtt volt 65g. Szerintem ennél több szót nem is érdemes erre pazarolni... :N

    (#107727) zsolti75: "nem nagy, és nem nehéz"
    Ez azért elég relatív. 200g+venti szemben 65g-al kompletten. No, meg egy masszívan 40dB feletti zajszintű ventilátort sem mindenki szeretne a szobájába, hiába hűt jól. :D
    Nekem még a T480s max 41,5dB-je [link] is már kicsit több, mint amivel elégedett lennék.

  • HSM

    félisten

    válasz vicze #107815 üzenetére

    Azért a jóféle, masszív és megbízható (!!!) töltő és dokk csatlakozó(k) lecseréle a legkülönfélébb USB/Type-C/TB3 borzalmakra nálam elég durva minőségi visszalépés.

    (#107814) nemethbalazs: Az S szériát szokták jobb anyagminőségűnek mondani, a T490 pedig a sima T480 anyaghasználatát viszi tovább a T480s-hez hasonló méretekkel. Tehát az anyagminősége gyengébb, ahogy eddig is volt, az S szériához képest. Bár lehet szerencsésebb lenne azt írni, másmilyen az anyaghasználat a két szériában, nem minden felhasználási körre erőltetném az S modellt, a külső magnézium váz bár masszív, de törődést és odafigyelést igényel.

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz vicze #107817 üzenetére

    Én nem egyesek bénázásáról beszéltem, hanem a konstrukcióról. Persze, a régi rárakós dokk igényelt egy minimális megszokást, onnantól kezdve viszont mindig és megbízhatóan működött. Arra gondolok, hogy nem volt kérdés, milyen ívben van hajlítva az USB-C kábel, éppen hogy sikerült érintkezni a csatlakozónak, éppen elment-e aludni a dokk, éppen átmegy-e rajta az igényelt felbontás (mert a legtöbb USB-C-ben csak egy fél 1.2-es DP van, ami eléggé probléma, ha egy picit is a szvsz belépő dupla FHD@60hz fölé akarsz lépni), és ez csak a legjobbnak mondott USB-C kábeles dokk megoldás, a híres/hírhedt TB dokktól pl. alapból megkíméltem magam, ahogy a "sima" USB-s "szoftveres" megoldásoktól is. :N

    A balról rádugós dokk talán egy fokkal jobb lehet(ne), mivel ugye az két csatlakozóról táplálkozik, ugyanakkor első ránézésre elég szívásnak tűnik, hogy pl. mit csinálsz, ha a javasolt módon lekapcsoltad a TB-os USB-C-t, azzal már alapból megszivattad a dokkot, a maradék egy porton pedig ugyanúgy kérdés, mennyire fog jól becsatlakozni az USB-C, bár biztosan segít a fix kialakítás.

    Arról nem is beszélve, a régi töltő csatlakozó masszív, könnyen cserélhető, erre az új USB-C-re meg még ránézni sem merek ahhoz képest, és ha sikerül szétkoptatni, nem 3 dolláros alkatrész csere, hanem új alaplap, mert onnantól dokkolni se lehet.... :N Valami olyasmi megoldás kellett volna, mint a T470s-ben. A shared office igényűeknek ott a fullos, TB3-as USB-C, mindenki másnak pedig a normális töltő és dokk csatlakozás lehetősége.

    (#107818) fattyu: Maga a koncepció amúgy elméleti síkon nagyon jó, hogy kompatibilisek a dokkok és töltők a gyártók között, és azt is megértem, hogy céges IT szintjén ez óriási könnyebbség, főleg a shared office mellett. Nekem csak a gyakorlati, Type-C alapú megvalósítással vannak fenntartásaim, legalább a töltő maradhatott volna opcionálisan a saját, masszív, karbantartható, dedikált portján, mint pl. ahogy a Dell 7490-en is meg tudták oldani, vagy házon belül a T470s-en.

    (#107820) nemethbalazs: Azért itt nézz körül, milyen konfigurációval melyik dokk mit tud, nehogy kellemetlen meglepetés érjen: [link] ....

    (#107824) vicze1: Mindig is a 16:10 volt a számomra legjobb képarány PC-n, tetszik. 3:2-re viszont már nem vágyom, bár nem használtam még, de szemre már feleslegesen magasnak tűnik nekem. :N

    (#107825) FoxiestFox: Remélem, hogy nem. :P

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz FoxiestFox #107834 üzenetére

    A választható nem fájna természetesen. A baj csak az, hogy mivel kb. az egész notebookot hozzá kell(ene) tervezni/igazítani, így szvsz egyáltalán nem opcionális lenne.

    Ahogy láthatod ma is, egy-két renitens típuson kívül kb. minden 16:9.

  • HSM

    félisten

    válasz FoxiestFox #107836 üzenetére

    "Mert valahogy megérte házon belül alternatívát kínálni, fejleszteni."
    Ebben azért nem lennék biztos. Ha annyira jó lett volna az üzleti modell, akkor nem váltak volna meg ettől a részlegtől. Sajnos úgy tűnik, ez így nem volt kifizetődő.

    (#107837) peti_s: Igen, én is így emlékszem, hogy 10-15 évvel ezelőtt, főleg egy jobban felszerelt, IPS-es Thinkpad horror összegbe került az akkori átlag bérekhez képest. Most sem olcsó, de annyira nem is elérhetetlen, pl. egy T480s új korában volt kb.bő fél millió, és ez a drágább, felszereltebb verzió, a fapad sima már volt kb. 1200 eurótól.

    (#107838) vicze1: A mechanikus szerintem teljes zsákutca, ahelyett nyugodtan maradhatott volna az alsó csatlakozó, hiszen így élből buktad, hogy a dokk más gyártmányú notebookkal működhessen. Persze, örülök, hogy nálatok bevált. :R

    T460s-em van, valóban billeg rajta, van Ultra és Pro dokkom is. :K Ugyanakkor különösebben engem nem érintett, külső perifériákkal használom általában dokkolva, de nem hiszem, hogy megoldhatatlan lenne a dolog, hogy ne billegjen, pl. egy jó helyre ragasztott, megfelelő méretű szivacs darabbal.
    Elhiszem, hogy tudott sérülni (főleg, ha khm, nem vigyázott ár a user), nálam egy évnyi intenzív hurcolós használat és rengeteg dokkolás után is olyan még a csatlakozó és a dokk is, mint új korában. A T480s viszont már az első hónapban okozott fejfájást a Type-C dokkjával, nem is keveset. Sőt, igazából már mielőtt megvettem okozott fejfájást, egyáltalán hogy kötöm rá a WQHD 144Hz monitorom és mellé a 19"-os 1280*1024 másod-monitorom, a mainstream USB-C dokkoknak már ez is lehetetlen kihívás. :W (A régi ultra docknak ez meg se kottyant.)

    Persze, abszolút egyetértek, jó dolog a kompatibilis USB-C töltés lehetősége, csak ne vették volna el emiatt a hagyományos töltés lehetőségét. :( Lásd, T470s, Dell 7490, van USB-PD is és sima töltő csatlakozó is, a T470s-nél ráadásul ha jól emlékszem, választható opció volt, USB-C töltővel adják, vagy hagyományossal.

    Nekem 14"-on a 16:10 tökéletes volt. Engem jobban zavar, ha valami akár kicsit is nem elég széles, mintha nem elég magas. Vertikálisan hatékonyan lehet scrollozni, vertikálisan és horizontálisan is már macerásabb.

    (#107839) MrPetya19: A fő baj, hogy többnyire el van felezve, hogy az USB3-nak is maradjon hely. Az pedig erősen limitálja a meghajtható felbontásokat. Erősen speciális USB-C dokk kell emiatt, ami akár csak egyetlen monitort is komolyabb felbontáson és/vagy magasabb frissítésen hajtani képes, és az sem lesz feltétlen kompromisszum mentes (pl. van, amelyik így csak USB2 és 10/100 LAN). Persze, van a TB3, de annak meg más bajai vannak.

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz dabadab #107842 üzenetére

    Nem minden gépnél. :N Aminél még nem mentek el az értelmetlen, kényelmetlen és használhatatlan, de legalább rengeteg helyet foglaló gigantikus méretű tapipadok irányába, ott pont kb. egy 16:10-es kijelző a max magasság, ami elfér. Lásd. pl. a T480s, nincs azon olyan nagyon sok káva a 16:9 mellett sem. :N
    [link]

    A monitorba integrált dokk szerintem felesleges plusz költség a monitorba, miközben egyedül helyfoglalásában jobb valamivel egy sima vezetékes USB-C dokknál (de azt is rögzítheted a monitor mögé, problem solved). Bármikor jöhetnek modernebb szabványok, és akkor el se tudod adni külön a dokkot, csak monitorral együtt, nem tűnik jó alternatívának. A PD különbségekről/gondokról nem is beszélve (milyen feszen, milyen notebook, mennyi ampert igényel), illetve én nem szívesen kötném a monitoron keresztül be az adott esetben többi monitort, illetve ha jól látom, vezetékes hálózat is bukó így (illetve ez a monitor pl. a daisy chaint se tudja, tehát nem is tudsz rá további monitorokat kötni), tehát azért igen erős kompromisszum egy különálló, akár belépőszintű USB-C dokkhoz képest, amiken tipikusan azért legalább egy buta MST hub és LAN is van pluszban.

    (#107843) vicze1: Én eredetileg TB3-asat akartam volna még a disznóságok kiderülése előtt (szükségem van a nagy felbontásra), de annyi rossz tapasztalatot lehetett olvasni a TB3-as gyári dokkról, hogy azonnal elvetettem, és inkább egy speciális Type-C-s lett a befutó, ami az USB3 és LAN rovására tud normális DP-ot átvinni. Ez azért nagyjából működik, de már nem az a csetitntésre és nem olyan megbízhatóan, mint a régi Ultra dockom. Pl. néha elfelejti az EDID-et, és 144Hz-re rakja a WQHD-t, de akkor már nem elég a sávszélesség, és eldobja a második monitort, indíthatom ilyenkor újra az egészet, élmény. :C

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz dabadab #107846 üzenetére

    "A T480s 331 mm x 226.8 mm, szinte teljesen pontosan 3:2."
    Kalkuláld bele, hogy az alsó keretet nem szerencsés elvékonyítani túlzottan, mert azért sokkal ergonómikusabb, ha picit magasabban van a kijelző, és nincs belenyomva a billentyűzetbe. Így máris csak a vékony felső keret marad, és a tökéletes 16:10 méret.

    15 000 forint éppen egy használt szép állapotú külön USB-C dokk ára. Erről beszéltem. És akkor nem függsz a monitortól, és szolgáltatásokban is előrébb vagy. Bár ugye WQHD-nál már nem mindegy, milyen dokk, meg hány monitort akarsz rákötni, ezt belátom egyszerűbb, ha a monitorban alapból tudja és nem kell utánanézegetni ebben az USB-C agyrémben.

    Amúgy a linket néztem, amit küldtél, abban a monitorban még LAN csatlakozó sincs... Se a specifikációban, se a képeken... :DDD Persze, a tévedés jogát fenntartom, de azért még általában egy LAN csatlakozót felismerek. ;]

    (#107848) vicze1: El kéne engedni ezt a nagyobb=jobb mentalitást a tapipadnál. Máris nem kell nagyobb, nehezebb gép, és 3:2-es kijelző vagy felül alul 15 centi vastag keret. :D Mindenki jól járna. ;]

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz vicze #107848 üzenetére

    Főleg megbízhatósági gondokról lehetett olvasni, hogy pillanatra szakadozott a kapcsolat, és elment a kép, majd visszajött. De azért megnyugtató hallani, hogy valakinél jól működik. :R

    És ha megérti a különbséget, még mindig hátra van a szint, hogy hány sávos TB3, mert az sem mind egyforma, kész agyrém. :N

  • HSM

    félisten

    válasz vicze #107851 üzenetére

    Ha jól emlékszem, a két sáv miatt pl. a TB3 egyik kulcsfontosságú tulajdonsága veszik el, a két kijelző 4K60hz-en való meghajtásának képessége. Valamint úgy emlékszem, az X1-eken 4 sáv van, minden máson 2. De ezekben nem vagyok 100%, régebben foglalkoztam csak ezzel.

  • HSM

    félisten

    válasz Ganz-[HUN] #107853 üzenetére

    Tisztában vagyok az elméleti lehetőséggel, köszönöm. :R A probléma ezzel inkább az, mint telefonoknál is, hogy gyakran a mechanikai feszültségektől elfárad/sérül a NYÁK is a port alatt, és akkor hiába cseréled, az új is bizonytalan lesz. Ilyen probléma a hagyományosan megoldott töltő csatlakozóknál fel sem merül: [link] . Ha baleset éri, régi kihúz, új bedug, örül, a ~3 dolláros veszteséget meg meg sem érzed.

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz Ganz-[HUN] #107855 üzenetére

    Nagyon felszínesen van az USB Type-C csatlakozó, aminek vannak mindenféle "alternatív" módjai. A standard TP kiépítésben a gép oldalán két Type-C port található, ebbe megy vagy a mechanikus dokk, vagy vezetékkel egy külső USB-C-s. Mindkét Type-C port képes az USB mellett DP jelet továbbítani, töltést felvenni. Az egyik Type-C port TB3-ra is képes, így biztonsági szempontból ezt érdemes lehet kikapcsolni, ekkor sajnos ennek a portnak minden Type-C funkcionalitás is bukta, elvileg ilyenkor csak tölteni tud róla.

  • HSM

    félisten

    válasz vicze #107860 üzenetére

    Pedig gyakorlatilag ez lenne az igazi nagy előnye a TB3-nak, a dual 4K 60Hz, egy vezetékkel, miközben marad sávszélesség még minden másnak is. 8Gbps azért szerintem nem kevés erre. :)
    A linkelt adapter ha jól értelmezem, nem a DP vagy TB jelet viszi ki, hanem USB-s videókártyaként teszi a dolgát, az a trükk. [link]

    Szerintem amúgy sok mindent lehet csinálni nagyfelbontású monitoron, amihez nem feltétlen kell nagy GPU erő. Nálam sem zavarja túlzottan a WQHD 120Hz, a saját FHD meg a kis monitor mellett sem az IGPT-t.

  • HSM

    félisten

    válasz dabadab #107879 üzenetére

    Emlékszem a dologra, még videó is volt fenn róla. :K
    Ugyanakkor úgy emlékszem, a dolog arra volt kihegyezve, hogy ha szét is hullik a laptop, a merevlemez olyan védelmekkel van ellátva, hogy kiveszed a gépből, átrakod egy másik gépbe, és már használhatod is tovább, biztonságban vannak az adataid.

    Ezt szerintem a maiak is simán tudják, főleg, hogy az SSD-k nem igényelnek már pl. gyorsulásérzékelős aktív védelmet pl. leejtés esetére.

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz Tigerclaw #107887 üzenetére

    "Mi lehet az ilyen fura logika mogott?"
    Szvsz, az hogy több fronton is beteg a 15-17" ultrabook, mint koncepció. Nem pici, sokat fogyaszt a nagy kijelző, nem kényelmes már ekkora notebookot hurcolni, mobil módon használni, stb. Munkára inkább így 13-14" az elterjedtebb, okkal. Irodában dokkolod, és máris rendes nagy monitoron tudsz dolgozni.

  • HSM

    félisten

    válasz Tigerclaw #107890 üzenetére

    Azért írtam, iroda - dokkoló. Máris van rendes PPI, felbontás, méret. A nagy, emiatt torkos kijelzőt marhaság hurcolni magaddal mindenhova.

    A 14" nem új kedvenc, nagyon régóta ez az elterjedt, az utóbbi években csak kisebb és könnyebb lett. Programozni pedig tökéletesen lehet egy 14" FHD panelen is.

  • HSM

    félisten

    válasz hito #107975 üzenetére

    Kikapcsolt, vagy nem terhelt gépnél untig elég kell legyen a 45W töltő, a T460s is olyankor kb. már padlógázzal tölt, még használat közben is azért többnyire marad legalább 10-20W tölteni a 45W-os töltővel.

    Nálam volt amúgy akku (T420-ban), amivel sokáig nem foglalkoztak, annak kb. 3 kalibrálás kellett, mire beállt normálisan a mérője.

    De ahogy (#107976) Tikakukac is írja, azért óvatosan, mert a sérült akku nem játék, ha valami komolyabb baja van. Amíg nem pontos a mérő egyébként van ilyen, hogy valahány %-on megáll, de az nem túl bíztató, hogy 4%-on nem tölti... Viszont 87%-ra amortizálódott, döglött akku sem nagyon megy el 3 órát 7%-on, szóval ez egy fura eset számomra.

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz hito #107984 üzenetére

    Szerintem pár reset biztosan kell neki... Nekem amíg nem mérte fel az elektronika, nem is töltötte fel rendesen.

    (#107986) vicze1: A Li-ion akkut a folyamatosan teljesen feltöltve tárolás is rendesen öli ám....
    A 87% kondíció tényleg nagyon jó, de ő 87% "elhasználódásról" írt, ami az én olvasatomban 13%-os kondíció, ami már annyira nem bíztató. :D

    Én pl. nem is töltöm az akkuimat notebookban 80% fölé, inkább sokáig legyen jó kondíció, és 80%-ra töltés, minthogy hamar essen, aztán már a 100% is kevesebb, mint jó kondival a 80....

    Ha előre láthatólag sokat vagyok dokkolón akkor leviszem 70%-ra is a korlátot, tárolni is amúgy 50-60% a max, amit ajánlanak. ;)

  • HSM

    félisten

    válasz nemethbalazs #108018 üzenetére

    T480s esetén a sima FHD egy jelentős hátránya, hogy többnyire 60% sRGB panelek vannak benne tudomásom szerint, míg a WQHD közel teljes sRGB fedésű. A WQHD hátránya pedig, hogy szerintem azt már esélytelen nagyítgatás nélkül használni, mert már a FHD is eléggé kicsike nagyatás nélkül 14"-on. T490s-ben már tudtommal vannak teljes sRGB-s FHD panelek is, de azt a sorozatot nem ismerem annyira. Illetve +1 WQHD hátrány, hogy pl. filmezni sem feltétlen a legjobb, mert a legelterjedtebb felbontás manapság a FHD, és azt nem tudod rá tökéletesen nagyítani, csak a 720P-t.

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz vicze #108076 üzenetére

    Nekem egyébként más a tapasztalatom... Ugyanaz az ölben netezés/videózás alatt klasszisokkal hűvösebb a T460s-em és a T480s is (persze, egyiket sem hagyom eszetlenül turbózni, 15W tartós, és 20W rövid limitet mind megkapja), mint a régi T420 vagy T430.

    És az a vicc, főleg az i5-8250U-val röhögve meg tudom csinálni, hogy beállítok neki egy 12W-os hosszútávú limitet, 15W röviddel, és akkor végképp takarékos marad, miközben nagyon kell lesni, ha lassulást akarok észrevenni. Persze, a modernebb verzióknak nem árt némi energiasémás korlát 3,5Ghz körül, ha nem akarod, hogy borzalmasan nem hatékonyan járjon magas órajelen, ez a modernebb négymagosak nagy betegsége szvsz, a magas PL2-vel együtt. Szerencsére bütykölt XTU-val lehet állítgatni menet közben is, mennyire kell a kakaó vagy a halk/hűvös működés. :K
    Szóval kis idő ráfordításával nagyon jó, hatékony és fürge CPU-t lehet belőlük faragni némi teljesítmény beáldozása mellett. Nagy kár, hogy nem lehet BIOS alól ezeket testre szabni, mint az asztali verzióknál.

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz hcl #108079 üzenetére

    Azért ha a turbót hagynám a gyári értéken, akkor a kb. kimaxolt 15W-os keretből (főleg, ha a T480s "bebugzik", és 44W-ra akad ki az eredetileg 15W-os limit alvás/fast boot után) azért rendesen tudnának ám fűteni. :K

    A 44W-os buggal konkrétan konstans 90 fok felett tud tekerni a T480s és nem valami barátságos ölben tartani úgy terhelés mellett. :N

  • HSM

    félisten

    válasz vicze #108081 üzenetére

    Nem. :N Azt mondom, hogy a 8. generációtól relatív észrevehetetlen lassulás mellett lehet jóval takarékosabbra beállítani, mert gyárilag eléggé túlhajtották. A régebbieknél (pl. Sandy, Ivy vagy TP Tx20/Tx30 generáció) sokkal fájdalmasabb lassulás árán tudtál jóval kevesebbet nyerni a fogyasztásán, nem igazán érte meg úgy használni.

    A T460s-nél a Lenovo hagyta őket túlhajtódni a 25W-ra emelt tartós limittel.
    A T480s-nél 44W a rövid turbó limit, és 15W a tartós, ahogy írod. Csak van egy bug, hogy elaltatod vagy fast boot-al indítod, és máris 44W a tartós is, és úgy melegszik, kegyetlenül...
    (Nem is értem amúgy, eddig ezt hogy nem vette észre és jelentette senki? :F ) De a 44W rövid limittel és igencsak érezhetően melegebb, mintha pl. 18W-ra visszaveszem, mert a tempón kb. észre se venni, sőt, a 18W nálam praktikusan gyorsabb is, mert nem szippantja be terhelésre másodpercek alatt a turbó energia keretét, és részterhelésen is csak kis mértékben lassabb.

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz Tikakukac #108083 üzenetére

    Ebben az a rém szomorú, hogy mindez a piaci nyomás hatása. Beállíthatnák ők gyárilag "normálisan", de akkor hogy ad el a marketing szép nagy számokat. :(

    Amúgy nem volt sok idő a kísérletezgetés (főleg, hogy a gyári adatlap is valami ilyesmit sugall, PL1=TDP, PL2=1.25*TDP, max 8s TAU), szóval túl gazdag ebből sajnos nem lennék.
    Én már annak is csak örülök, hogy bármilyen bosszantó is minden egyes munkanapot az XTU indításával kezdeni, de legalább van, és lehet használni, és kedvemre testre tudom szabni a CPU működését.
    Pedig mennyivel egyszerűbb lenne pl. integrálni az energiagazdálkodási lehetőségekbe, Power Limit 1, Power Limit 2, Tau, beállítod kedvedre a megfelelő profilokba, és mindenki boldog (lehetne).

    (#108084) vicze1: Pont ez a lényeg, hogy a weboldal 1s helyett 1,05s, vagy az Excel 10 helyett mondjuk 10,5s. Nyilván nem vagyok tök hülye, 15s vs 10s-re nem írom, hogy nem észrevehető. :U
    A 6 és a 8 gen különbségéről nem kell mesélned, éppen ezt az ugrást léptem meg pár hónapja, mert már nagyon kevés volt a két mag a munkámhoz.

    A "Best battery life" csúszka amúgy kicsit mást csinál tudtommal, de tény, hogy van valami Lenovo telepíthető szoftver bizonyos gépeken, ami a csúszka hatására visszaveszi a limiteket (talán intelligent cooling?), de mivel semmi kézi kontrollod nincs, én azt nem raktam fel. :N

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz vicze #108084 üzenetére

    Amúgy a fix 12w vs. fix 15w mérést próbáltam, Cinebench R20-ban, ami kb. a legszélsőségesebb felhasználás (minden magot csontra terhel, némi AVX-el fűszerezve) és szűk 1200-ról szűk 1000-re esett csak a pontszám.
    A gyári 44W turbó limit kilövése pedig azért nem okoz lényegi eltérést, mert nagyon nem hatékony minden magot max órajelen (nálam 3,4Ghz-en) hajtani (még az is nálam ~35W, és ez a leglassabb négymagos modell), és pillanatok alatt elfogy a keret, míg egy szolidabb 20W körüli limitet egész sokáig lehet tartani, és nem repül az egekbe a fogyasztás sem. Néhány magon meg ugyanolyan gyors marad, mert vagy belefér az alacsonyabb limitbe is, vagy minimálisan ésszerűbbre csökken csak az órajel.

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz hcl #108088 üzenetére

    Ha gondolod, próbáld ki a nálam bevált receptet rajta... Balanced profil, max órajel 3,4Ghz az energiagazdálkodási profilból (ez csak akkor kell, ha i7 van benne) és 15W tartós és 18W rövid limit, 12 másodpercig XTU-ból. Szvsz máris nem lesz lehetetlenül forró. Csak arra vigyázz, pl. alvás el tudja rontani, olyankor valamit állítani kell rajta, és újra beállítani, amit szeretnél. ;)

    "de mi van, amikor meg kell hajtani 100%-on minden magot?"
    A T480s-nek amúgy teljesen rendben van a hűtése, a 15W-ot kényelmesen, de még akár 20W-ig is elbírja nálam. :K Viszont (nálam legalábbis) van egy bugja, hogy be tud akadni 44W-ra az amúgy normális esetben 15W-os limit, na akkor gondolhatod, mire lesz elég benne a hűtő, kb. konstans 90+ fok és instant throttling lesz a jutalmad egy forró és hangos géppel.

    Csináltam amúgy egy tesztet, kikapcsolt rövid turbóval, fixen 15W-os limittel, max 75 fok Cinebench R20 multicore teszt végén, szerintem ez teljesen korrekt: [link] .
    Szerintem nincs ezzel gond hosszú terhelésen sem, ha be van állítva a limit rendesen, és a teljesítmény is szerintem korrekt, főleg 15W-ból.

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz hcl #108090 üzenetére

    Nekem nem szokott akadni, még akkor is egész jól bírja magát, ha fut pár virtuális gép a háttérben, meg millió sokminden az előtérben. A kis kétmagost előtte ez már megette reggelire... :B

    "Minden BIOS-ban?"
    Ez egy jó kérdés, melyik BIOS-ok csinálják. De gyanítom mind, mert itt a notebookcheck-en is ezt látni, [link] a stressz teszt képén, hogy teljesen rossz, a HWiNFO mutatja is, hogy a rövid (PL2) és tartós limit (PL1) is 44W [link] , és az is látszik, hogy terhelésre eléggé nem úgy működik a CPU, ahogy kéne, nem 3,4Ghz és 1,4Ghz között kéne ugráljon, throttlingolva, lásd nálam a képen, hogy szépen végig tart egy stabil ~2,3Ghz-et, mivel ennyi jön ki a 15W-ból, és a throttling közelébe sincs semmi.
    Nálam tudtommal a legfrissebb, vagy ahhoz nagyon közeli BIOS van, és azon is tapasztaltam. Ahogy elaltatom, vagy kikapcsolás után fast boot-al bekapcsolom, 15W helyett 44W a tartós limit is. Tisztán indítva viszont hibátlan 15W tartós, 44W rövid. Onnan vettem észre, hogy a '44W-os módban' fel akar forrni és felszállni az asztalról az amúgy máskor teljesen kultúráltan viselkedő gép.

    Igen, általánosságban beterhelve is nagyon takarékosak, ha rendesen be van lőve nekik a 15W limit, de mint látható, nem mindig ez a helyzet. :DDD És márpedig 3,4Ghz-en, ha minden magja megterhelődik a 8250-nek, az bizony berántja egyből a ~35W-ot is, ami nagyon nem jó perf/watt ahhoz képest, hogy pl. 20W-ra limitálva is tudna minden magon ~2,6Ghz-et.

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz vicze #108096 üzenetére

    Ezek a limitek beállítódnak, ha a BIOS-ban állítgatod a CPU energiatakarékossági opciókat? Próbáltam a T480s-nél, ott nem volt ilyen hatásuk. :(
    Amúgy nekem kicsit fura, hogy 15W PL1-es beállítás nincs is, amikor a 10510-nek az lenne az alap PL1-e. [link] :F

    A 15/15W-os limitnek valóban semmi értelme, egyetértünk, azzal csak azért teszteltem így, hogy könnyebben értékelhető legyen az eredmény. ;) Meglepő módon amúgy szinte ugyanazt a pontot kaptam, mint a gyári 44W-os PL2 limittel. Napi használatban amúgy a 15W PL1 mellé 20W körüli PL2-t szoktam beállítani, az már ellátja a feladatát, de mégsem lő úgy ki a hőfok, mint 44W-al. :K
    Nálam amúgy a power saver-hez hasonló beállítás rengeteget hozott üzemidőben és hőfokon is, bár én csak 12,5W-ig engedtem el, talán 5 másodpercig a szintén 10W PL1 limit mellett. Persze, érdemes hozzá valamelyik energiatakarékossági profilt is aktiválni a vezérlőpultból, és én azokban a maximális órajeleket is kicsit szolidabbra szoktam venni.

    Én amúgy max fix 20W-ból teszteltem a T480s/i5-8250U-t, úgy 1292 pont lett, 2,6Ghz körüli órajellel és max 95 fok hőfokkal. :K Annál nagyon nem tud többet a hűtés benne.

    Amúgy nagyon jó ez a táblázat, amit csináltál, köszönöm a megosztását. :R

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák