Hirdetés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • alvaro

    senior tag

    Egy-két oldallal korábban mintha emlegette volna valaki a buta VRM-eket a régi lapokról - vagy máshol olvastam volna?
    Mindenesetre most elcsíptem egy átmeneti időszakot. Úgy kezdődött, hogy ráfüggtem a Descent 2-re, amit a maga idejében alig játszottam, eléggé irányíthatatlannak találtam. Mondjuk először most is, de mára már megszoktam, hogy egérrel játszom a shootereket...

    Na mindegy, ott kezdtem, hogy miután megállapítottam, hogy az asztalomon épp állomásozó 5x86 csak nagy merészség bevetésével képes 640x480-ban futtatni, ami pedig jó lenne a monitor 4:3-ba kényszerítéséhez, ráadásul nyilván jobban is néz ki, mint a 320x200, szereletm gyorsan a helyére egy ilyet:
    AMD K6-200
    64MB SDRAM
    Tseng ET6000
    4.3G-s fém aljú Seagate medalist
    GUS Max (majd erre is kitérek)
    ÉS a fő attrakció: Soltek SL--54A2. VX lap SD-vel, EDO-val, gombelemmel - és hatalmas bordákra szerelt VRM-mel.

    Azok a bordák pedig konkrétan megégették a kezemet max egy óra játék után. És hát a K6-200 Socket 7 viszonylatban nem egy szolid étvágyú proci, de azért láttunk már rosszabbat. Mit csinálna akkor? És mégis, mennyit fűthet el ez a rettenet? Gondoltam, ezt le kell mérnem.

    Elő is kerestem a fogyasztásmérőt, és a konfig bizony átlépte a 60 wattot.
    Előkotortam a csodafegyvert egy Asus TX97-LE képében. A VRM apró tranzisztorok, hűtőborda nélkül. Ha ez is így fűtene, kilyukasztaná a lapot - de szerencsére nem. A teljes rendszer immár 51-52 fogyasztása wattra mérséklődött. A tranzisztorok pedig nem égettek meg így borda nélkül se. Ez már fejlődés, gondoltam. Aztán a 200-as K6-ot 300-as 250nm-es Little Foot magosra cseréltem. Ezzela lépéssel lefaragtam egy újabb tizest a fogyasztásból :D

    Aztán a poén kedvéért (meg jobb framerate reményében, mert azért volt hova fejlődni) elővettem az EDO ramos LX lapomat a jó kis 300A-val. Az pedig dobott egy jó 30%-ot a sebességen (miután indítottam neki egy fastvid-et, mert előtte nagyjából semmit se használt a lap/CPU-csere), miközben plusz 1-2 wattot jelentett a konnektornál. Megjegyzem, ebben is ott a lehetőség a fejlődésre, hiszen egy 300A-val szemben direkt kib4sz4's az EDO RAM :D

    Na de. Ami még érdekes, az a közben kibukott szoftveres problémák. Maga a Descent2 hangrendszere, úgy tűnik, rendelkezik ilyesmivel. Elég hamar feltűnt, hogy a GUS (akkor még Classic) remekül zenél, de hangeffekt egy kuma nem jön ki a hangszórókon. Szétnéztem a Descent2 setupjában és láttam, hogy GUS Max codec is támogatott, gondoltam, miért ne cseréljem ennek a ritka pillanatnak az örömére. Ami után újfent effektcsend fogadott :C

    Némi Descent 1-ből történő driver- és konfigátműtés és állítgatás után rájöttem, hogy nincs itt semmi gond, ha a konfig fájlban a device id-t és a port, IRQ, DMA értékeket a setup helyett én kézzel beírom, mert az valahogy csak nullázni volt képes őket :U Nem tudom, más kártyával is ilyen hülyén viselkedik-e, illetve más példány is ilyen-e, mindenesetre az első problémát áthidaltam. Az más kérdés, hogy nem érdekli, hova állítom ultramix-szel a hangerőket, ő csakazértis elcseszi őket, szerencsére a D2 drivere kevésbé, mint a D1-é, mert azon az effektek üvöltöttek még akkor is, mikor a zenét már alig lehetett hallani. Ezen legalább a min effekt + max zene beállítás élvezhető...

    A következő humorfaktor az a 128MiB EDO RAMból adódott a 300A alatt. Illetve lehetett volna SD is, a gond a 128M volt. Azonnali protekciós faliórával való kilépést nyertem. Némi próbálkozás után a megoldás itt az lett, hogy darabokban lefoglaltam a teljes XMS-t (XMS.EXE a barátom), aztán a legelső 48megás darabot felszabadítottam. Így már kapott <64MiB memóriát a legaljáról, mert ha a tetejét hagytam meg, attól is kiborult.

    Álljon itt mindez tanulságképp. Ezt legalább meg tudtam oldani :D

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák