2025. február 4-én 00:01-kor új 10%-os vám bevezetését léptette életbe az Amerikai Egyesült Államok, mely minden Kínából importált termékre vonatkozik. Az új vám az általános importvámok és az 1974. évi kereskedelmi törvény 301. szakasza mellett érvényes. A Trump-kormány emellett eltörölte azt a de minimis szabályt is, mely lehetővé tette eddig a 800 dollár alatti értékű termékek vámmentes bevitelét az USA-ba. Az AP News cikke szerint az amerikai kormány lépése várhatóan a fogyasztói árak növekedését vonja majd maga után, többek között azokét az elektronikai cikkekét, melyeket az amerikai cégek (például az Apple) Kínában gyártatnak le.
Hirdetés
Az Apple az iPhone-ok gyártásának 25%-át tervezi Indiába mozgatni Kínából idén év végére, a Google pedig jellemzően Indiában szerelteti össze a Pixel készülékeket, Kínában gyártott alkatrészekből. Az AP cikke szerint a 2023-ban az USA-ba importált okostelefonok 78%-a, míg számítógépek 79%-a készült Kínában, bevitt termékek értéke 427 milliárd dollárnyi volt.
Az Apple az iPhone-ok között legnépszerűbb Pro modellek gyártását egyelőre nem tudta Kínán kívülre költöztetni [+]
Válaszlépésként a CNN cikke szerint Kína bejelentette, hogy február 10-től 15%-os vámot vet ki az amerikai szénre és cseppfolyósított földgázra, valamint 10%-os vámot a nyersolajra, mezőgazdasági gépekre és nagy motorral rendelkező járművekre, emellett szigorítja az exportellenőrzést kritikus fontosságú ásványi anyagokra. Továbbá a kínai kormány eljárást indított a Google ellen az ország monopóliumellenes törvényének állítólagos megsértése miatt, jelenti a Bloomberg. Egyelőre nem közölt részleteket Kína arról, hogy az országban egyébként minimális jelenléttel rendelkező Google miként sértett volna törvényt.
Antitröszteljárás indult az Apple ellen is Kínában, itt a Kínai Állami Piacszabályozási Hivatal (SAMR) várhatóan az App Store-on keresztül történő vásárlásokból az Apple-höz befolyó 30%-os jutalékot veszi majd célba. Az SAMR ezeken felül az EU-s DMA törvényekhez hasonlóan felülvizsgálja az Apple harmadik féltől származó fizetési rendszereket és alternatív alkalmazásboltokat tiltó politikáját az iOS operációs rendszeren. A kínai fejlesztők, köztük az olyan nagy cégek is, mint a Tencent vagy a ByteDance évek óta bírálják az App Store-ra vonatkozó szabályokat, mely állításuk szerint akadályozza a helyi versenyt és a fogyasztókat.
(Címlapi kép forrása: Unsplash)