Hirdetés
Használat
A Zalip routerét webes kezelőfelületen keresztül lehet konfigurálni. Ez kék-fehér színben jelenik meg, menürendszere kétsoros, vízszintes. A felsőben van az öt fő pont, az alsó mindegyiknél más és más. Egyelőre csak angolul beszél, de úgy tudjuk, készül a magyar változat is. Indításkor a Status lap nyílik meg, ahol szokványos állapotok mellett az aktuális hálózat térerejét valamint kapcsolódási idejét is láthatjuk.
A legelső, Basic settings oldalon a kapcsolatok beállításain valamint a WLAN konfiguráción szaladhatunk végig. A következő, Forwarding rules fül magáért beszél, itt találhatóak például a Virtual Server beállítások. A harmadik menüpont, a Security Settings, amelyen belül találhatjuk a Mac cím alapján történő szűrést, az url-ek és a domainek tiltását is. Az Advanced Settings fülön vlaószinűleg nem fogunk sokat turkálni, bár a logok csekkolása nem jöhet rosszul. Azonban a toolbox menüpont igen hasznos, itt tudjuk például frissíteni a firmware-t, készíthetünk egy backupot a beállításainkról, valamint a készüléket is rebootolhatjuk.
Az eszköz üzembehelyezése nem okozhat problémát még kezdőknek sem, ugyanis mindössze az APN címet kell beütnünk az install alatt a varázslóba és gyakorlatilag pillanatok alatt használhatjuk is. Jómagam erre a bevezetőben már említett atombunker árnyékoltságú lakásom erkélyét szemeltem ki, ahol elhelyeztem a routert. Mellette elvégeztem néhány mérést és kiderül, hogy azért van némi meglepetés. A készülékkel 348/200-as sebességet sikerült elérnem 120ms-es latency mellett, ugyanott a routeren keresztül osztott WLAN 678/84-es sebességet produkált 175 ms mellett. A tesztalany egyébként egy iPhone volt, amely köztudottan nem a jelerősségéről híres. Néhány ismétlés után nem találtam szignifikáns különbséget a mért eredmények között. Konkrét konklúziókat nem akarok levonni ebből, de annyi látható, hogy van eltérés a routeren osztott net sebességét tekintve.
A WLAN hatótávolságát tekintve nem lehetett okom panaszra. A valóban agyonárnyékolt vasbeton épületben három fal után is sikerült jelet találnunk és internetet produkálnunk ugyan körülbelül feleakkora sebességgel mint rögtön a router mellett. Összehasonlítási alapul itt nemhogy 3G, de már térerő sem volt egyik szolgáltató hálózatán sem. Összességében meg voltam elégedve a routerrel. Egy elfogadható formatervű készüléket kaptam kiemelkedő tudással a pénzemért, amely mindenféle internet megosztására képes a mobilnet mellett, így kiváló alternatíva lehet azok számára is, akik a mobilszolgáltatóktól vásárolt internetet csak vészmegoldásként szeretnék használni a vezetékes mellé.
Polacheck
A készüléket a MobilX biztosította.