A Nokia extrái, összegzés
Már megszokhattuk, hogy a Nokia igen komolyan veszi a Windows Phone platformot, ami a 7.8-as frissítés menetén is érezhető. A finn gyártó volt az első (és tudomásunk szerint máig az egyetlen), aki hivatalosan is megerősítette a mangós paletta támogatását, a cég ráadásul az előző oldalon felsoroltak mellé két extra szoftverrel is készült. A programokat nem kapjuk meg előre telepítve, a letöltéshez a Piactér Nokia collection részlegében érdemes körülnézni. A Megosztás BT-on segítségével Bluetooth-kapcsolaton keresztüli adatcserét valósíthatunk meg, a Windows Phone 7.8-ra frissített Lumia készülékkel így immár képeket és zenéket is küldhetünk a kékfogas technológiával. Ez az alkalmazás a visszajelzések alapján nem működik a Lumia 610 modelleken. A Névjegymegosztó a nevéhez hű funkciót látja el, az alkalmazással emailben, SMS-ben és Bluetooth-on keresztül küldhetjük el a kontaktinformációkat, mindezt szabványos VCard formátumban.
A Play To egy DLNA-klienst takar, mely Windows Phone 8-as eszközökre is elérhető. A pletykák szerint a frissített Camera extras mellé állítólag megérkezik majd a Cinemagraph is, a WP8-as Lumia modellekből ismerős funkcióval mozgásokkal tarkított fényképeket lőhetünk. Ugyancsak szóbeszéd alapján egy csengőhangszerkesztő programra is számíthatunk a Ringtone Maker személyében, ám egyelőre ez a szoftver sem található meg a Piactéren.
Ezt nyújtja tehát a Windows Phone 7.8, a WP7 széria nagy valószínűséggel utolsó lényegi, azaz a platformot érintő frissítése; nagy vonalakban tehát inkább egy grafikai ráncfelvarrásról van szó, mint funkcionális vérátömlesztésről. Egy gyors update után a WP7.8-at futtató telefonok a startképernyőt tekintve megegyeznek a WP8-as társaikkal, ám ennél többet sajnos nem kapunk. Egy kétélű helyzettel van dolgunk: egyrészt szimpatikus, hogy a tapasztalatok alapján szinte az összes Mango alapú telefon megkapja a frissítést, ami azt jelenti, hogy az eredetileg Windows Phone 7-tel érkező telefonok is benne vannak a pakliban. Így a 2010. októberében megjelent eszközök esetében több, mint két éves támogatásról van szó, ami dicséretes a mai helyzetben. A másik oldalon néhány, már Mangóval érkező telefon esetén a szoftveres support időtartama kevesebb, mint egy év, ami finoman szólva is visszafogott az általában drága WP-mobiloknál. Jól példázza ezt a Nokia tavaly nyári csúcsmodellje, a Lumia 900 jóval százezer forint feletti áron nyitott, mely mellé jelen állás szerint nyolc hónap támogatás járt. Természetesen azzal mi is tisztában vagyunk, hogy egy átlagfelhasználó számára ez bőven elég is lehet (sőt, valószínűleg a frissítéseket sem tartják számon), ám aki súlyos tízezrekért vesz mobilt, jogosan várja el a hosszabb időt átölelő szoftveres támogatást.
dr. Kind
A tesztkészülék a VIP-Phone jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!
A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.