Vodafone Smart N9 - csak ha piros hó esik

Bevezető, külső, kijelző

Az alacsonyabb árkategóriákban itthon is hatalmasat tarol a Xiaomi és a Meizu, ám amíg ezek a készülékek nem, vagy csak elvétve bukkannak fel szolgáltatói kínálatban, addig a konkurencia élvez némi előnyt, hiszen a többség cipőt a cipőboltból alapon szereti operátornál megvásárolni a telefont, ahol némi extra hűségidő aláírása esetén egy jelentős kedvezményt is kap a telefon árából. Ha pedig operátori kínálat, akkor felbukkannak a saját márkás termékek: azok a saját márkás termékek, amiket a Vodafone esetében dicsérni szoktunk, sőt, az utóbbi években kétszer is Különösen ajánlott minősítéssel illettünk (1, 2). Ezúttal sajnos nem a dicsérő szavak sorai jönnek.


[+]

Kezdjük az elejéről: tesztünk alanya egy Alcatel 3, amit egy enyhén tükrös, szürke hátlappal, illetve a szolgáltató jól ismert logójával változtattak meg, ezeken kívül azonban csak egy-két extra szoftver erejéig nyúltak hozzá. A teljes ára mindeközben 43 000 forint körül van, és bár tudjuk, hogy csomagtól függően akár 0 forintért is el lehet hozni, egy négymagos MediaTekkel szerelt, 2/16 GB-os tárolójú, 720p-s kijelzős eszközért ez a pénz kimondottan sok.


[+]

More screen, less frame, írja a doboz, ám a 77,1%-os kijelző-előlap arány ma már nem különleges, főleg nem 5,5 hüvelyken. A készülék mindenesetre nem érződik annyira nagynak, hiszen 18:9-es, magas, aránylag jól simul a kézbe. A tartozékoknál a szentháromság megvan, bár a használhatóságuk már nem ennyire meggyőző: a hagyományos töltőadapter kimondottan lassan dolgozik, a fülhallgató pedig zenehallgatásra a legkevésbé nevezhető alkalmasnak: ezeken kívül pedig a SIM-tűt és a microUSB kábelt találjuk a csomagban.


[+]

Jól néz ki a mobil, de kézbe venni már nem annyira meggyőző. Műanyag keret, üvegnek látszani akaró, de szintúgy plasztik hátlap, erősebb nyomásra halk nyekkenéssel reagáló oldalsó gombtrió és készülékház, elöl pedig ha nem is durván méretesek a kávák, ebben a fehér színben kimondottan feltűnőek. A kijelző egyébként nem rossz, jók a betekintési szögei, elegendő tud lenni a maximális fényereje és átlagon felüli a kontrasztja is, viszont a felbontását szokni kell egy komolyabb panel után, a minimális fényereje pedig elég magas, egy teljesen sötét szobában zavaró is lehet.

Kijelző-teszt
Mérés Vodafone Smart N9 Meizu M6 Alcatel 3x Nokia 1
Képátló 5,5 hüvelyk 5,2 hüvelyk 5,7 hüvelyk 4,5 hüvelyk
Felbontás 720 x 1440 720 x 1280 720 x 1440 480 x 854
Technológia IPS LCD IPS LCD IPS LCD IPS LCD
Fehér fényerő (max.) 382 nit 432 nit 378 nit 270 nit
Fehér fényerő (min.) 14 nit 1,8 nit 2,3 nit 13,35 nit
Fekete fényerő 0,22 nit 0,34 nit 0,26 nit 0,14 nit
Kontrasztarány 1736:1 1202:1 1729:1 1933:1
Színhőmérséklet 8061 K + kézi 7470 K 8070 K + kézi 7487 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Elöl, a felső káván három fekete pötty is megtöri a homológ felületet, a bal oldaliba került a fény- és távolságérzékelő páros, mellette a 8 megapixelre skálázott másodlagos kamera, amellett pedig egy apró ledes vaku, ami a szelfiket világítja meg. Markáns helyet foglal el a beszédhangszóró, de más feladata nincs, alul ugyanis egy mono hangkeltő került elhelyezésre a mikrofon mellett. A microUSB csatlakozó alulra, a 3,5 milliméteres jack pedig felülre került, így hagyományosnak mondhatjuk az elrendezést.


[+]

Már az első bekapcsoláskor, illetve a gyári hátlapi fólián figyelmeztet a telefon, hogy ne próbáljuk meg otthon szétszedni, hiszen bal oldalról, a jól ismert fiók segítségével mennek bele a kártyák, az egyik egy nanoSIM, a másik pedig egy microSD lehet.

Hardver, szoftverezettség

A mobillal kapcsolatban a hardver tűnik igazán érthetetlennek. A MediaTek MT6739WA pontosan az a rendszerchip, amit már egy ennél jóval olcsóbb mobilban, Android Go rendszerrel sem dicsértünk meg, itt pedig kimondottan feltűnők a bénaságai. 2 GB RAM, 16 GB-os belső tároló, ezekkel együtt pedig teljes értékű Android Oreo rendszer tartozik hozzá, viszont ha rápakoltunk néhány alkalmazást, olyan lomha és lassú működést kapunk cserébe, hogy egyáltalán nem fogunk örülni annak, hogy a beállítások közt egyébként friss, 8.1-es rendszerrel találkozunk. A négymagos, 1,3 GHz-es Cortex-A53 processzor önmagában, elég kis elvárások mellett még megfelelő is lehetne, a PowerVR GE8100 azonban minden komolyabb ambíciót ellehetetlenít, még egy navigációs szoftver térképének kirajzolása is komoly feladatot jelent neki a 720p-s kijelzőn.


[+]

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Vodafone Smart N9 Xiaomi Redmi 5 Honor 7X Meizu 15 Lite
Rendszerchip MediaTek MT6739 Snapdragon 450 HiSilicon Kirin 659 Snapdragon 626
AnTuTu Bench. 7.x 39415 pont 70322 pont 80349 pont 81893 pont
Geekbench 4.x (single/multi) 580 / 1565 pont 765 / 3477 pont 904 / 3471 pont 924 / 4464 pont
GFXBench Manhattan onscreen 5,2 fps 18 fps 8,3 fps 9,7 fps
GFXBench Manhattan offscreen 1080p 2,9 fps 9,4 fps 8,0 fps 9,8 fps
AndroBench Sequential Read 243,3 MB/s 277,95 MB/s 301,42 MB/s 280,54 MB/s
AndroBench Sequential Write 88,65 MB/s 113,54 MB/s 197,87 MB/s 212,69 MB/s
AndroBench Random Read 13,92 MB/s 36,54 MB/s 68,32 MB/s 54,06 MB/s
AndroBench Random Write 9,86 MB/s 16,69 MB/s 27,91 MB/s 16,86 MB/s

Ezekre az eredményekre jó eséllyel nem büszke a telefon, de azon túl, hogy a játékosok mobilja biztosa nem a Smart N9 lesz, a mindennapi feladatok ellátásával is megküzd. A legeslegegyszerűbb játékokat persze vállalhatóan futtatja, komoly melegedést sem tapasztunk, viszont még az AOSP-s gyári szoftverek megnyitásakor is belefutunk kisebb megakadásokba, másodperces várakozásokba, és sajnos még egy-egy lefagyás is összejött, amikor túlzottan erőltettük a multitaskingot.


[+]

Extrákkal nincs telepakolva a rendszer, de ami van, az hasznos: a telefon első üzembe helyezésekor megadhatjuk, hogy magunknak vagy családtagunknak szeretnénk beállítani a kütyüt, így korlátozhatjuk a funkciókat, vagy éppen javíthatjuk a láthatóságot és a kezelhetőséget egy egyszerűbb felülettel, nagy betűmérettel. Ehhez kapcsolódik vészhelyzet gomb, ami a bekapcsológomb hétszeri, egymás után történő megnyomására tudja felhívni sorban a három legfontosabb számot, megosztani a telefon pozícióját a Google-lel, illetve végső esetben SMS-eket küld.


[+]

Természetesen, ahogy az lenni szokott, egy merőben pirosas rendszerrel találkozunk szinte minden menüpontban, viszont nincs komolyan hozzányúlva a gyári Android rendszerhez, két egyszerű, ügyintézésre szolgáló Vodafone-alkalmazáson egy extra widget, plusz néhány egyedi töltőképernyő és háttér jutott, abból a szempontból viszont teljesen eredeti a rendszer, hogy van fel-le görgethető alkalmazásmenü, és az ikonkészleten sem módosítottak.


[+]

Ahogy azt megszokhattuk, a telefonkezelésre szolgáló alkalmazás ezúttal is jelen van, itt éppen Smart Managernek hívják, funkcionalitás szempontjából a szokásos: energiakezelés, tárhely és memóriaürítés, alkalmazásengedélyek, mobilhálózattal kapcsolatos beállítások. MediaTek-eszközökön nem jellemző, de itt külön kiemelendő funkció az NFC és az ehhez kapcsolódó Android Beam. A magyar nyelvű rendszer is jelzi a Google Assistant előhívhatóságát, de magyar nyelvre állítva szokásosan a jó öreg Google Now verziót kapjuk meg a virtuális home gomb hosszú érintésével.

Kamera, video, audio

A 13 megapixeles, szimpla kamerával értelemszerűen nem a legjobb mobilfotók díjára fogunk pályázni a Fototrenden, és mivel tudjuk, hogy ez nem egy csúcskategóriás eszköz, ez alapvetően el is nézhető. Az már sokkal zavaróbb lesz, hogy a rendszer általános lomhasága ezt a részt sem kíméli, a kereső képe sokszor másodperces elmaradásban van a telefon valódi helyzetétől, és ha fókuszálásra kerül a sor, akkor is elszámolunk ötig (gyorsabbak tízig), mire abból exponálás és fotó lesz. Ebből adódóan aztán nagyjából minden témáról három fotó kell, a lenti csokorba pedig csak olyat gyűjtöttünk, ami már élesnek nevezhető.


[+]

A szoftver egyébként lehetőséget kínál némi manuális beállításra, akár a záridőt is tologathatjuk az érzékenység, a fehéregyensúly és a HDR mellett, de ezekre vajmi kevés szükség van addig, amíg a szenzor/optika kombináció ilyen szinten van.


[+]

Mozgó témák minőségi megörökítését azonnal elfelejthetjük, de a fotókra általánosan is jellemző a karcsú dinamika és a halvány fókusz. A vonalélesség és részletesség természetesen itt kevésbé keresett fogalmak, örüljünk annak, hogy nincs fájó kromatikus aberráció, és a lencse széleinek torzítása sem kirívó. Ez a kamera rossz, de nem feltétlenül csak a fenti tesztképek, hanem a megbízhatóság és a sebesség hiánya miatt is.

A videózás nyilván erőteljesen másodlagos ennél a telefonnál, a Full HD videók pedig egészen halvány minőségben láttak napvilágot, itt a fent említett és tapasztalt képi problémákon túl folyamatos újrafókuszálással találkozik a néző, közben pedig egy nyomott, víz alattinak ható, monóból tükrözött, 192 kb/s-os hangot hallgat. A szelfik sem sokkal jobbak, noha van külön led elöl, a beépített vakut rosszul kezeli a szoftver, előkerülnek a retro effektet idéző vörös szempárok, de a villanó nélkül készült fotók sem lesznek igazán menők a képmegosztókon és a közösségi médiás felületeken.


[+]

A gyári fülhallgató nem épp a legjobb opció zenehallgatásra, ugyanakkor a jack csatlakozón keresztül korrekt hangzásvilágú, erőteljes muzsika tud megszólalni. A Play Zene segítségével mindenféle zene hallgatható, és a gyári AOSP-hanszínszabályzó is megvan, bár szerencsére egyre kevésbé népszerűek ezek a szoftveres módosítások manapság. FM-rádió sem maradt ki, a fülhallgató csatlakoztatása után, kihangosítva is értékelhetően szól, ez a kategóriában egy értelmezhető előny.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Van LTE, természetesen minden hazai sáv támogatásával, 150/50 Mbps maximummal, ami több mint elegendő – tapasztalataink alapján nem a sávszélesség volt az akadálya a folyamatos működésnek, egy weboldal betöltésének. A kétcsatornás WiFi modem 802.11b/g/n szabványú közepes érzékenységgel (Direct, HotSpot), a Bluetooth 4.1-es (A2DP, LE), az USB pedig 2.0-s (microUSB, MTP). Ritkaság a kategóriában, de szerencsére megvan az NFC.


[+]

A navigáláshoz a GPS mellett csak Glonass műholdakat veti be, a többiről nem vesz tudomást, viszont így is egy percen belül talál pontos pozíciót és utána stabilan tartja is a jelet, Google Maps-navigáláshoz megfelelő, még az iránytű sem maradt ki. A beszélgetési hangminőséget egyik oldalról sem érte panasz, nincs zajszűrés, nem átlagon felüli tisztaságú az átvitt és érkező hang, de érhetőségi probléma egyáltalán nem merült fel.


[+]

Értékelés: Vodafone Smart N9
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 6 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 4 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 6 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

Ha a specifikációs tábla elemeit összevetjük a 2900 mAh kapacitású akkumulátorral, akkor egyértelműnek tűnik, hogy jó kijelző-órákat várhatunk tőle, ám a bénácska mobilok üzemidős trükkje itt hatványozottan bejön: annyira esetlegesen működik szerencsétlen, hogy a felhasználónak még elővenni sincs kedve. Így aztán mesés, 3-4 napos üzemidők gond és különösebb fájdalom nélkül vizionálhatók, persze 4-5 óránál markánsabb képernyőidőkkel csak akkor fogunk találkozni, ha kizárólag filmnézésre használjuk a telefont. Böngészésre vagy offline videók nézésére egyébként 8-9 óráig is képes lehet egyhuzamban, inkább utóbbit ajánlanám, hiszen a kijelzője tényleg rendben van, olyankor pedig a lassú menü és a lomha betöltések nem zavarják meg az élményt.

A Vodafone saját márkás mobiljai sosem voltak kiemelkedőek, itt azonban többről van szó annál, hogy egy középszerű mobilt adnak átlagos áron. Hogyan jutottunk el addig, hogy az egykor különösen ajánlott választások után most még a plecsni elméleti esélye sem volt meg? Egyrészről mutogathatunk a konkurenciára: az utóbbi egy-két évben jelentősen megváltozott az, hogy mit várunk el vagy mit tartunk reálisnak egy 40 000 forint körüli okostelefontól, és tesztelőként is elszoktunk a valóban lomha kezelőfelületektől és a megbízhatatlan kameráktól. Másrészről azonban idén az Alcatel-alap sem tűnt igazán jó választásnak: kimondottan szép, de érzésre is gagyi minőségű a plasztik készülékház, a hardver messze alulmúlja az elvárásokat, a friss szoftveres környezet és a teljes értékű Android pedig nagyjából annyira elég, hogy még a kistesójánál is harmatosabb sebességet hozzon. Vannak előnyei is, ilyen például a rendesen megszólaló kihangosítás, akár telefonálás, akár FM-rádiózás közben, vagy az NFC, ami a MediaTek-alapú kütyüknél tényleg ritka. Ezek azonban eltörpülnek amellett, hogy a mindennapokban egyáltalán nem jó használni ezt a telefont: aki nem nyugodt alkat, lehetőleg nulla forintos konstrukcióban, hűségidőt vállalva se ezt válassza.

szentkuti11

A cikk elkészítését a TelenorHipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.

Specifikáció

Vodafone Smart N9
Vodafone Smart N9 Általános
Technológia GSM/HSPA+/LTE
Méret 147,1 x 68,8 x 8,7 milliméter
Tömeg 145 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat 1 x nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1440 pixel (293 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív IPS-LCD
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6739WA
Processzor típusa négymagos, 1,3 GHz-es Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Mali-T720 MP2
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Belső tárhely 16 GB
Memória bővíthetősége microSD (maximum 128 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE B1/2/3/5/7/8/19/20/26/28/38/39/40/41
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
LTE Cat.4
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11a/b/g/n, HotSpot, Direct
USB 2.0 (microUSB)
Push-to-talk / RSS van / nincs
GPS van (GPS, A-GPS)
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 8.1 (Oreo)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek szülői felügyelet, Vodafone-alkalmazások
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, autofókusz, LED villanó
Másodlagos kamera 8 megapixel, fixfókusz, LED villanó
Videófelvétel 1080p (30 fps)
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2900 mAh-s lítium-polimer
Készenléti idő n/a
Beszélgetési idő n/a
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, fény- és közelségszenzor, gyorsulásmérő, hangszenzor

Előzmények

Hirdetés