Bevezető, tartozékok
A két ünnep közé most egy olyan telefont bemutató írást rakunk ki, amely feltehetően nem fogja azonnali vásárlásra csábítani olvasóinkat. Egyszerűen csak megint kaptunk egy soha nem hallott nevű ketyerét, amit azért mutatunk be, hogy ne süppedjünk le mi is a kizárólag okostelefonokból állómobilkommunikációs mocsárba. Ugyan az érintőképernyős okostelefonok messze a legdominánsabbak a piacon, nem szabad megfeledkezni azokról a felhasználókról, akik nem feltétlenül ezt a kivitelezést preferálják, nem beszélve arról, hogy télen bőven tud kellemetlenségeket okozni egy kapacitív megjelenítő (persze ettől még praktikus és közkedvelt marad). A fizikai gombok viszont sokak számára még mindig fontosak, még ha a hagyományos számozott klaviatúra kezdi is elveszteni vonzóerejét. A teljes billentyűzet viszont a mai napig dicsőített a szöveges üzeneteket tömegesen írók számára, nem véletlen, hogy egy-két gyártó már próbálkozott hibrid megoldással is, jó példa erre mondjuk a Samsung Captivate Glide. (A QWERTY egyébként teljesen eltűnni látszik, egyszerűen rétegcucc lett egy olyan konstrukció, amely pár éve még milliós darabszámú eladást jelentett mondjuk a Sony-nak - Bog)
Az Unnecto egy olyan vállalat, mely kimondottan két kártyás telefonokkal foglalkozik, csak ilyen típusú készülékeket gyárt. Legfőképpen saját Unnecto felületet használnak, ám van Android rendszerrel felvértezett ajánlatuk is, méghozzá a Quattro személyében. Most viszont eltávolodunk egy kicsit az androidos világtól, ugyanis tesztalanyunk egy teljesen más szegmenst kíván meghódítani. Az Unnecto Pro teljes QWERTY gombsorral rendelkezik, így külsőleg eléggé hasonlít a piacon lévő mostohatestvéreihez (pl. Nokia E72, HTC ChaCha stb.). Nem rossz ötlet egyébként a Pro, főleg nem két kártyás verzióban, ám sajnos nem hogy itthon, de még Európában sem fogunk sok embert látni ezzel szaladgálni, lévén a dél-amerikai picon tevékenykedik a cég.
Az Unnecto Pro – ahogy sok más különlegesség – az XXL GSM jóvoltából juthatott el hozzánk, méghozzá az eredeti, egész sok színnel operáló dobozkában, melyen legfőképpen maga a telefon fényképe tündököl. (Hogy mit csinál? - Bog) A tartozékokat a csomagolás kibontása után vehetjük birtokba. Itt az átlagosnál csak kicsit fog jobban virítani a cucc, mindössze egy microUSB kábel, egy töltőfej, egy alsó kategóriás headset és egy 4 gigabájtos microSD kártya áll rendelkezésünkre a telefon mellé. (Na, legalább memkari akad, ez is valami - Bog)
Hirdetés
Külső
Az Unnecto Pro nagyjából ugyanúgy néz ki, mint bármely más teljes billentyűzettel rendelkező mobiltelefon. Mivel aránylag kicsi, 112 x 60,4 x 11,5 milliméteres méretekről beszélhetünk, így egy kézben is bőven elfér a masina, ráadásul egy hüvelykujjal is kiválóan tudjuk kezelni, habár a gyors gépeléshez nem árt a másik mancsunkat (kutyák előnyben - Bog) is elővenni. Az anyaghasználatból is látszik, hogy azért nem egy prémium árkategóriás eszközről esik most szó, ugyanis a mobilt legfőképpen műanyagból készítették, de azért találkozunk fém részekkel is. Talán utóbbiak miatt a kézbeillő méret mellé 124 gramm tömeg párosul, viszont abszolút egyáltalán nem fogja lehúzni zsebünket. Az összeszerelés közepes, erősebb nyomogatásra azért képes recsegni, ropogni a ház.
Az előlap legnagyobb érdekessége tehát a teljes QWERTY billentyűzet. A kijelző bekapcsolása esetén a gombok háttérvilágítással rendelkeznek, nyomáspontjuk pedig kiváló, egymástól is elég messze vannak ahhoz, hogy kényelmesen tudjuk rajta gépelni, de meg merem kockáztatni, hogy akár hosszabb szövegeket is meg lehet írni rajtuk. Az egyetlen kritika az írásjelek elérését illeti, hiszen a kérdőjel vagy felkiáltójel beillesztése több mozzanatban zajlik. A klaviatúra felett több gomb is található, így külön fizikai testet öltöttek a hívással kapcsolatos, a menübe lépés, valamint a visszalépés funkciók, de rendelkezésünkre áll egy négyirányú gomb is, melyet pont a Touch & Type típusú Nokiákból hiányoltam. A 2,4 hüvelykes, 320 x 240 pixel felbontású kijelző nem túl nagy szám, ráadásul rezisztíven érzékeli az érintéseket. Rendkívül idegesítő, hogy az opciók eléréséhez a képernyőt kell nyomogatnunk, holott alatta is bőven lett volna hely egy erre szolgáló gombnak, így viszont elég buta látványt nyújt a feketeség (van ennek egyébként más oka is). A megjelenítő fényereje viszont rendben van, nappal is jól látható, habár betekintési szöge majdhogynem szemből sem megfelelő, nem igazán tudtam eldönteni, mi az optimális tartás, hogy mindent megfelelőnek lássak. (Egy szemüveg, esetleg? - Bog)
Oldalt egy alumíniumkeret fut körbe, mely a gombsor közé is bekígyózik, így azért ez a megoldás sokat dob a minőségérzeten. Fura módon a masina jobb- és baloldala is teljesen üres, semmit nem találunk ezeken a területeken. Az Unnecto Pro teteje viszont sok izgalmas dolgot rejteget. A 3,5 milliméteres jack aljzat és a microUSB csatlakozó itt helyezkedik el, ám az igazi attrakció bal felül figyelhető meg, ugyanis innen húzhatunk ki egy műanyag „tollat”, mellyel egyszerűbben és ügyesebben tudjuk vezérelni a megjelenítőt. (Éljen a retro! - Bog) Valójában ez is az oka az előző bekezdésben leírt opciók funkció képernyőre helyezésének, de jobb lett volna kétféleképpen elérést biztosítani mindehhez. A fogpiszkálószerű eszköz egyébként tényleg hasznos, jól irányítható vele a rendszer, bár az állandó váltogatás erősen lassít a felhasználási sebességen.
A hátlapot fényes plasztikból készítették, így könnyedén gyűjti össze az ujjlenyomatokat, viszont a fehér színnek köszönhetően talán kevésbé látszódnak meg ezek rajta. Szintén alumínium keret veszi körbe a kamerát is, mely fekete borítást kapott, így hátulról nézve kicsit tarkává varázsolódik a telefon. (Nekem a tarkáról mindig a tehén jut eszembe... - Bog) A hátlap levehető, az akkumulátor így könnyedén cserélhető. Az energiaforrás alja mellett egyébként két normál méretű SIM foglalat kapott helyet, ezeket egymás alá kell behelyezni, de errefelé lelünk rá a microSD kártyahelyre is.
Hardver, szoftverezettség
Az Unnecto vajmi kevés információt közölt a hardveres komponensekről, ám az már kiderült, hogy a készülékbe 256 megabájt RAM került. Ez első hallásra ma már igencsak karcsúnak tűnhet, ám az Unnecto UI tökéletesen optimalizálva lett a hardverre, így egyáltalán nem fogunk akadásokkal találkozni, gyors és pöpec a rendszer sebessége. Valójában egy egész egyszerű operációs rendszer ez, a kezelhetőség nagyjából a Nokia Symbianjához hasonlít leginkább. A belső tárhely elég kevéske, ám szerencsére gyárilag kapunk egy 4 gigabájtos microSD kártyát, de a készülék akár 32 gigabájtos kártyát is elfogad.
A menü valóban a Symbianra hajaz, ám itt az ikonok közötti váltás már szebb effektekkel történik, kicsit látványosabb a felület. A képernyő feloldása három lépésben történik, így soha nem is fordult elő, hogy a zsebemben egyszer csak tárcsáztam volna valakit. A főképernyőn elég sok információt láthatunk, így az óra, a dátum, a WiFi státusz és a két SIM megnevezése, térerejének foka is kijelzésre került, alul pedig a menühöz, az emailekhez, a névjegyzékhez és a hívásindításhoz léphetünk az ikonok segítségével. A menü rácsos kialakítású, így rendelkezésünkre áll az üzenetküldés, a kontaktok listája, a hívásinformáció, a profilok, a multimédia, a naptár, a játékok, a beállítások, az extrák (számológép, időzítő, stopper, világóra), a WiFi, a böngésző és a fájlkezelő funkció is, melyekbe belelépve további alpontok érhetők el.
A rendszer gyors, soha sem gondolkodik el a műveletek végrehajtása során, minden egy szempillantás alatt zajlik, ami azért számomra elég szívmelengettető dolog volt. (Fiatal még a kolléga, azért melengetik meg ilyen dolgok a csöpp szívét - Bog) Az Unnecto Pro esetén az igazán nagy kérdés mégis a SIM-ek kezelését érinti. Fontos szempont, hogy egy kétkártyás telefon duál aktív-e, azaz híváskor a két kártya egyszerre van-e a hálózaton. Sajnos tesztalanyunk sem tartozik ebbe az elit körbe, ugyanis hiába van alapesetben együttesen a hálózatra kapcsolódva mindkét SIM, híváskor a másik kártya már lekapcsolódik, így kizárólag csak egy számmal operálhatunk ilyenkor. A beállításokban természetesen megadhatjuk, hogy melyik kártya legyen az első számú, de akár le is tilthatjuk az első vagy második számú SIM-et. A hangminőség közepes, néha elég halk, illetve kicsit olcsó mikrofonhatást kölcsönöz, túl élesen hallható mindenki. (Nálam itt bukott el a telefon - Bog)
Multimédia, kamera
A kamera (már ha lehet így nevezni) 2 megapixeles képeket tud rögzíteni, ami mondhatni felesleges, de senki sem mondhatja legalább így, hogy nincs (gondolhatták a gyártónál). Hogy ne csüggedjünk a képméret miatt, néhány beállítási lehetőséggel is elkápráztatnak minket. Megadhatunk különböző expozíció értékeket, fotókészítési módokat (folyamatos, egy felvétel, mosolyfelismerés), van éjszakai témánk és arcfelismerésünk, beállíthatjuk az időzítőt, de konfigurálhatjuk a fehéregyensúlyt (nappali, felhős, lámpafény) és mókázhatunk effektusokkal (szürke, szépia, zöld szépia) is. Készíthetünk videókat is, ám a QVGA felbontástól nem fogunk hasra esni.
Odáig rendben van, hogy csak azért is beleraknak egy kamerát a telefonba, hogy ezt a tényt el lehessen mondani, de ilyen minőségnek egyszerűen nem látom értelmét. A fix fókusz miatt makró felvételek egyáltalán nem készíthetők, de a távolabbi tárgyak is abszolút életlenek, színtelenek lesznek. Az éjszakai felvételekről érdemes lemondanunk, sötétek, zajosak és szinte semmilyen részletet nem képesek megjeleníteni. A dinamikatartomány sincs a helyén, plusz még a fókuszálás is elég lassú, könnyen meglátszódik kézremegésünk. A videók QVGA felbontása eleve nem készteti az embert a kamera használatára, erre kiváló bizonyíték a készülék által felvett teszvideónkis.
Pozitívum, hogy van FM-rádiónk, amivel ráadásul a hallhatott adásokat is felvehetjük, viszont működéséhez mindenképpen szükséges valamilyen kábeles headset csatlakoztatása. A zenelejátszó szerencsére kezeli az MP3 tartalmakat, megjeleníti a borítókat és kiírja a legszükségesebb adatokat az adott muzsikáról. A videolejátszót sem fogjuk többórás filmnézésre használni, annál is inkább, mivel szinte semmilyen értelmes formátumot nem támogat, ráadásul a 2,4 hüvelykes kijelzőtől is hamar elkezdenénk könnyezni. Saját felvételeinket viszont bármikor visszanézhetjük, sőt, a hangot akár más Bluetooth eszközre is továbbíthatjuk.
Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés
Elég jó hír, hogy az Unnecto Prót egy 802.11 b/g/n szabványt támogató WiFi modullal is felvértezték, habár a böngészés nem valami frankó, a Mobilarena honlapját is rettenetesen széttördelte, de más szájtokkal is voltak komoly gondok. Emailezésre, hirtelen információszerzésre megfelelő, de rövidebb hírek olvasását is be lehet vállalni vele. A WiFi-n kívül van még EDR-re képes Bluetooth 2.1-es chipünk, NFC és GPS viszont már nem fért a repertoárba. Adatmásolást microUSB kábelen keresztül végezhetünk, de a microSD cserélgetése is alternatív megoldást jelenthet erre.
[+] Huawei Ascend G600 vs. Unnecto Pro
Az akkumulátor kapacitása mindössze 1000 milliamperóra, s hiába nem tartozik a masina az okostelefonok közé, a két kártya miatt ez elég soványka teljesítmény. Már az általában felfelé csaló gyári adatok sem erősek, ugyanis elvileg 240 óra készenlét és csupán 3 óra beszélgetés hozható ki a cuccból. Normál használat esetén (WiFit is igénybe véve) ez nagyjából egy napot jelent, ám ez az eredmény is erősen függ a hívások időtartamától, valamint a böngészés mennyiségétől. (Ez a második pont, ahol én már a kukába tettem volna... - Bog)
Külső | |
---|---|
Ergonómia | 8 pont |
Anyaghasználat | 7 pont |
Összeszerelés minősége | 7 pont |
Kijelző mérete, minősége | 3 pont |
Belső | |
Kezelhetőség | 7 pont |
Sebesség | 9 pont |
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége | 4 pont |
Felhasználói felület élménye | 6 pont |
Alapfunkciók | |
Hangminőség, vételi stabilitás | 6 pont |
Adatkommunikációs képességek | 5 pont |
Multimédia | |
Vizuális | 3 pont |
Audio | 6 pont |
Egyebek | |
Üzemidő | 5 pont |
Ár/érték aránya | 6 pont |
Hogyan értékelünk? |
Fontos leszögezni, hogy az Unnecto Pro nem nekünk, európaiak számára készült, inkább a fejlődő országokban szeretne nagyobb lelkesedést kicsikarni nagyjából 99 dolláros árával. (Jó, ez itthon mindenféle rejtélyes okok miatt minimum 30 lepedő lenne - Bog) A QWERTY billentyűzet mindenképpen üdvözítő, még mindig ez az egyik legjobb szövegbeviteli módszer, habár a virtuális gombsor is rendkívül közkedvelt és praktikus megoldás sokak számára. Ugyanígy üdvözített dolog a két kártya kezelése is, hiszen lassan az emberek többsége már rendelkezni fog két SIM-mel, hogy a munkával kapcsolatos ügyeket és a privát beszélgetéseket különböző számokról intézhessék. Az viszont elég kellemetlen, hogy még mindig kevés a duál aktív készülék, s sajnos tesztmasinánk sem szélesíti ezt az egyelőre elitnek nevezhető kört. A kamera kihagyható lett volna, a WiFi pedig jó hír, bár egyre kevesebb olyan telefon van a piacon, ami ne rendelkezne ilyen modullal. Itt valójában meg is állhatunk, mivel ezeken kívül semmi extrával nem rendelkezik az Unnecto Pro, a kezelőfelület kimondottan gyors, viszont alig van rá applikáció, így a telefonáláson kívül nem sok mindenre használhatjuk. Érdemes volt azért látni, hogy a fejlődő országokra miket próbálnak rásózni, itthon viszont már vannak jobb teljes billentyűzettel rendelkező alternatívák, sok embert látni még a jól bevált Nokia E72-vel rohangálni, a Facebook rajongóknak ott a bevezetőben is említett HTC ChaCha. de nem szabad elfeledkezni a kimondottan jóra sikeredett Sony Ericsson Xperia mini próról és a ténylegesen QWERTY-re építő Blackberry modellekről sem, bár jelentős hátrányuk, hogy az Unnecto Próval szemben ezek kizárólag egy SIM kezelését teszik lehetővé. Összegezve tehát tesztalanyunk egyáltalán nem keltett rossz benyomást, meglehetősen olcsó, így biztosan van olyan felhasználó a világon, aki szívesen venné napi használatba ezt a készüléket.
Legendd
A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!
A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.
Specifikáció
![]() |
Általános | |
---|---|---|
Technológia | GSM/UMTS | |
Méret | 112 x 60,4 x 11,5 milliméter | |
Tömeg | 120 gramm | |
Színvariációk | fehér | |
SIM-foglalat | kettő normál méretű SIM | |
Kijelző | ||
Kijelző átlója | 2,4 hüvelyk | |
Kijelző felbontása | 320 x 240 (166 ppi) | |
Kijelző típusa | TFT-LCD rezisztív érintőkijelző | |
Színárnyalatok száma | 256 ezer | |
Hardver | ||
SoC típusa | ? | |
Processzor típusa | ? | |
Processzor csíkszélessége | ? | |
Processzor utasításkészlete | ? | |
Grafikus chip | ? | |
RAM mérete | 256 MB RAM | |
Memória | ||
Telefonkönyv kapacitása | 500 bejegyzés | |
SMS memória | dinamikus | |
Belső tárhely | 512 MB belső tárhely | |
Memória bővíthetősége | 32 GB SDHC | |
Adatátvitel | ||
Frekvenciasávok | GSM 850/900/1800/1900 UMTS 900/2100 MHz |
|
GPRS / EDGE | van / van | |
UMTS / HSDPA / HSUPA | van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps | |
IrDA / Bluetooth | nincs / 2.1 (EDR) | |
WiFi | 802.11 b/g/n | |
USB | microUSB 2.0 | |
Push-to-talk / RSS | nincs / van | |
GPS vevő | nincs | |
NFC | nincs | |
Alapfunkciók | ||
Profilok | néma/rezgés | |
Vibra funkció | van | |
Kihangosítás | van | |
Hangtárcsázás / hangvezérlés | van / van | |
Hangrögzítés | van | |
Ébresztés | van | |
Prediktív szövegbevitel | van | |
Szoftverek | ||
Platform | Unnecto UI | |
WAP / HTML böngésző | nincs / van | |
E-mail kliens | van | |
Java | van | |
Játékok | telepíthető | |
Valutakonverter | telepíthető | |
Extra szoftverek | Unnecto Messenger, Unnecto Push E-Mail, Nimbuzz, Szervező, Hangfelvevő | |
Multimédia | ||
Fő kamera | 2 megapixel, fixfókusz | |
Másodlagos kamera | nincs | |
Videófelvétel | QVGA | |
Zenelejátszó szoftver | van, háttérben is fut | |
Hangszínszabályzó | nincs | |
FM-rádió | van | |
Üzemidő | ||
Alap akkumulátor | 1000 mAh-s lítium-ion | |
Készenléti idő | 240 óra | |
Beszélgetési idő | 3 óra | |
Zenelejátszási idő | ? óra | |
Egyebek | ||
3,5 mm-es jack kimenet |