Ulefone Armor 27T Pro - hőkamera mindenáron

Az Ulefone megpróbált egy olyan, relatív olcsó strapatelefont csinálni, ami hozza a műfaj alapvető elvárásait, de bizonyos kompromisszumok árán a hőkamerát is bele tudták rakni.

Bevezető

Amióta kikoptak a tényleg nevesebb gyártók a strapamobilos műfajból (CAT, Nokia, Samsung), azóta főleg a kínai gyártók ügyködnek a területen (Ulefone, Doogee, Blackview, Oukitel, AGM), ezek minőségi szempontból elég változatosak tudnak lenni. A kis gyártók legnagyobb problémája, hogy az alacsony darabszám miatt a frissítési politika problémás, vagyis nagyon jó esetben vállalnak egy darab főverziós frissítést. Ám egyrészt az EU szabályok változása miatt, másrészt az európai fogyasztói igényekre reflektálva a biztonsági frissítéseket negyedévente azért ők is kitolják.


[+]

Az Ulefone egyre szélesebb termékkínálata elég sokféle mobilt eredményez, van nekik olyan vonaluk is, amely nem strapabíró, de a leginkább mégiscsak az ellenállóbb telefonok kapcsán érződik bennük a rutin (meg az évek). Az Armor 27T Pro ára olyan 160-180 ezer forintra taksálható (függően attól, hogy honnan érkezik), ezért cserébe ígér jókora akkut (10 600 mAh), vezeték nélküli töltést, IP69K és MIL-STD 810H certifikációt, 5G-s chipsetet, 12 GB RAM-ot és 120 Hz-es kijelzőt kínál, vagyis ha csak a specifikációt látjuk, akkor már így is korrekt csomag és akkor még a FLIR hőkameráról nem is esett szó.


[+]

De — mint általában — most sem érdemes a puszta adatokból kiindulni, használat közben jönnek ki a valós tapasztalatok. Mivel az Ulefone szemszögéből mi kis piacnak számítunk, ezért lokalizációs problémákra fel kell készülnünk, természetesen kérdéses a szoftveres támogatás hossza, a kijelző minősége, a rendszer optimalizáltsága és persze a kamerás teljesítmény is. Nem is beszélve arról, hogy képek alapján nem feltétlenül könnyű megítélni, hogy milyen nagy és nehéz a termék.

Doboz, külső

Jelöletlen papírdobozban esett be az ajtón a termék, ebben ült a bolti csomagolásban maga a telefon, amihez adnak egy töltőkábelt és egy 33 wattos töltőfejet, de mi kaptunk hozzá merev tokot és egy extra csuklóhurkot is, amit magán a telefonon is át lehet kötni. Ezúttal tehát nincsenek különleges kiegészítők, de az Armor 27T Pro jobb oldalán is ott mosolyog egy hat pines csatlakozó, amivel endoszkópos kamerát, vagy mikroszkópot lehet hozzákötni — ezek külön megvásárolható termékek.


[+]

A készülék nem meglepő módon nagy és nehéz. Nagy azért, mert kapásból 6,78 inches kijelzőt hord magán, ebben a műfajban pedig nem a vékony káva a kívánatos, hanem a strapabíró keret, ami nyilván még vaskosabbá teszi a külsőt. Nehéz pedig azért, mert a hátlap alatt 10 600 mAh-s akkumulátor lakik. Így aztán 441 grammot fog az ember a kezébe, ez a tömeg pedig a 183 x 87 x 18,5 milliméteres házban egyenletesen oszlik el. A kijelző felbontása 1080 x 2460 pixeles, 120 Hz-es frissítésre képes, viszont IPS panelt használ. Ettől függetlenül elég kontrasztos, mert a maximális fénysűrűség magas, a többi Ulefone cucchoz képest pedig a minimális fehér is kellően alacsony, este sem akarja kiütni az ember szemét. A gyári kalibráció inkább hűvös, de ezen tudunk segíteni a beállításokban. A kijelző feletti káván van értesítési LED, erre jár a vállveregetés.

Kijelző-teszt
Mérés Ulefone Armor 27T Pro Doogee V Max Samsung Galaxy XCover6 Pro AGM G2 Guardian
Képátló 6,78 hüvelyk 6,58 hüvelyk 6,6 hüvelyk 6,58 hüvelyk
Felbontás 1080 x 2460 1080 x 2408 1080 x 2408 1080 x 2408
Technológia IPS-LCD IPS-LCD PLS-LCD IPS-LCD
Képfrissítés (max) 120 Hz 120 Hz 120 Hz 120 Hz
Fehér fényerő (max) 716 nit 403 nit 471 / 570 nit 458 nit
Fehér fényerő (min) 3,1 nit 4,5 nit 5,7 nit 2,7 nit
Fekete fényerő 0,25 nit 0,23 nit 0,32 nit 0,32 nit
Kontrasztarány 2864:1 1742:1 1782:1 1432:1
Színhőmérséklet 8364 K + kézi 7811 K 7043 K 7404 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Le sem tagadhatná strapatelefon mivoltát az eszköz: csak az oldaléleken bukkan elő a fémszínű készülékház, különben körben a megerősített burkolat láthatjuk, amelyek a sarkoknál még hangsúlyosak, de a kijelző széle felé is magasodik egy perem. A lecsapott sarkoknak is az a céljuk, hogy ha itt kap ütést a telefon, akkor ne egy ponton érje az erőhatás a készülékházat. Bal felől van a körömmel is kipiszkálható SIM tálca, amire két nanoSIM és egy microSD is odafér, alatta narancsszínű programozható gombot találunk majd. Jobbra a szokásos billentyűk: hangerő és kikapcs.


[+]

A készülék tetején egy ajtó védi a 3,5 mm-es jack csatlakozót, de jutott hely infraportnak is, alul pedig a Type-C interfész van egy gumiajtó kögé rejtve. A hátsó fertály felső részén vannak a kamerák, jár a pont a szimmetrikus kialakításért, ami miatt nincs billegés asztalra téve. Itt a vaku felett három szenzort fogunk találni, van egy konkrét, hagyományos kamera, egy éjjellátó (IR) modul és egy hőkamera, amit a FLIR szállít be, ezt nem mulasztották el öles betűkkel a külvilág tudatára adni.


[+]

Az egész termék a műfajából adódóan vaskos, masszív és nehéz, de a strapatelefonok között ez a normális. Bár elnyűhetetlennek tűnik, mindent azért nem bír ki, de klasszisokkal többet visel el, mint egy normál mobil (IP69K és MIL-STH 810H). A használat során ugyan a burkolaton lehetnek majd külsérelmi nyomok, de pont ez ennek a burkolatnak a dolga: elnyeli, felfogja az ütéseket és karcokat, hogy a mobil tovább bírja a kiképzést.

Hardver, UI

A MediaTek Dimensity 6300-ast használja a készülék, ami egy alsóbb kategóriás, de már 5G-s chipset és igazából a 6100+ újradobozolása, ami pedig a Dimensity 700 átmatricázásával jött létre, szóval annak ellenére nem túl friss, hogy a neve ezt sugallja. Ha az ismertebb telefonok közül kéne mondani egy példát hasonló hardverre, akkor a Galaxy A15-öt lehetne megnevezni, abban mondjuk 4 GB RAM van, ebben viszont 12 GB, ami markáns túlzás, nem létezik olyan forgatókönyv, ahol ez ne lenne elegendő. Szintén bőséges az 512 GB tárhely, de bárhogyan is csűrjük-csavarjuk, ez a chipset relatív gyengécske — viszont egy strapatelefontól nem azt várjuk, hogy kihajtsa a legdurvább játékokat is, hanem azt, hogy megbízhatóan és takarékosan működjön, erre viszont tökéletesen alkalmas a Dimensity 6300.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Ulefone Armor 27T Pro CAT S75 Ulefone Armor 26 Ultra Ulefone Armor 24 Samsung Galaxy Xcover6 Pro
Rendszerchip MediaTek Dimensity 6300 MediaTek Dimensity 930 MediaTek Dimensity 8020 MediaTek Helio G96 Snapdragon 778G
AnTuTu 10.x 466 921 pont 449 602 pont 700 400 pont 392 291 pont n/a
Geekbench 6 (single/multi) 796 / 2137 pont 855 / 2155 pont 984 / 3404 pont 696 / 1978 pont n/a
GFXBench Car Chase onscreen 14 fps 15 fps 38 fps 11 fps 26 fps
GFXBench Car Chase offscreen 16 fps 17 fps 48 fps 13 fps 32 fps
GFXBench Man. onscreen 37 fps 53 fps 102 fps 31 fps 65 fps
GFXBench Man. offscreen 40 fps 41 fps 125 fps 35 fps 77 fps

[+]

Hirdetés

Vagyis adott egy alsó-középkaterógiás telefon számítási teljesítménye bőkezűen mért memóriával és tárhellyel, illetve egy Android 14-gyel. Ehhez a felülethez az Ulefone nem sokat tett hozzá, amit mégis igen, azt könnyen fel lehet ismerni abból, hogy ott angol a menü. Ilyen a FLIR kamera szoftvere, az Outdoor Toolbox nevű, apró segédalkalmazások gyűjteménye (iránytű, magasságmérő, barométer, szögmérő, vízszintező és egyebek), a Cleaning Assistant, ami egy telefonkezelő, hasonló célból van fent a Mobile Guardian, Theme néven a témakezelő és Widget Box néven a dinamikus szigetet majmoló megoldás is. A beállítások között van külön menüpont arra, hogy az oldalsó gomb funkcióját módosítsuk, meg van néhány gimmick, mint az értesítési függöny ikonformáinak változtatása, vagy a töltés animációjának kiválasztása, de még lebegő gomb is akad.

[+]

Az Ulefone most sem ígér frissítéseket. Ettől függetlenül ad. Ezt csak abból tudom, hogy a tesztidőszak alatt két apróbb frissítés is jött, ám sajnos ezek csak apróbb optimalizálásokat tartalmaztak, október közepén az augusztusi biztonsági csomag nem kimondottan bíztató. Bár sok felhasználó azt mondja, hogy neki pont mindegy, ám nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy mennyire fontos, hogy az érzékeny adatok ne kerüljenek illetéktelen kezekbe. Nyilván tudatos felhasználással lehet a veszélyeket csökkenteni (megbízható WiFi, mobilbankolás mellőzése), de sokkal jobb lenne, ha a gyártó ezeket a rendszeres frissítésekkel helyettünk megoldaná.

Kamerák

Hagyományos értelemben vett fotózást egy kamerával old meg az Ulefone Armor 27T Pro. Ez egy 50 megapixeles felbontást kínáló szenzor, ami egy Samsung S5KGN1, optikai stabilizációt viszont nem kínál. Mellette egy 64 megapixeles éjjellátót találunk, ami egy Omnivision gyártmány, itt szokás szerint az a lényeg, hogy egy infravörös LED is van a hátlapon, ami ilyenkor világít (bár ezt ugye szabad szemmel nem lehet látni), a visszaverődéseket pedig egy infraszűrő nélküli szenzor fogja be és alkot belőle látható képet. A harmadik egység a FLIR Lepton hőkamera, amey 80x60 pixeles felbontását projektálja rá a normál kamera képére -10 és +450 Celsius közötti hőmérsékletet érzékelve. Van az előlapon is kamera, itt szintén Samsung szenzort találunk 32 megapixeles felbontással F/2,45-ös apertúrával és 80,4 fokos látószöggel, itt egy példa.

A főkamerával normál módban 12,5 megapixeles fotók születnek, de lehet kérni az 50 megapixeles felbontást is. Ami ennél furább, hogy kétszeres digitális zoom esetén is van erre opció, de ez teljesen értelmetlen, az algoritmus kivágja a kép közepét, aztán digitálisan felnagyítja újra 50 megapixelesre — elég evidens, hogy ez az egyébként sem markáns minőségű ereményt tovább roncsolja, a rend kedvéért jöjjön négy kép (12,5 megapixel, 12,5 megapixel kétszeres zoommal, 50 megapixel és 50 megapixel kétszeres zoommal):

Ahogyan az várható volt, nem érdemes a teljes felbontást erőltetni, inkább nézzünk egy sereg képet alap felbontással:

És ugyanezek kétszeres szenzorzoommal:

Este az éjszakai módot használtam (ilyenkor nincs 50 megapixeles opció, de ez talán nem is baj). A nappali fotók mondjuk közepesek, a színek elég fakók, nagyon erős a túlélesítés, a HDR ellenére ki tudnak égni a világosabb részek, de a vonalélesség például általában jó. A kétszeres szenzorzoom az iparág egyik legbénább eredményét hozza, szét van élesítve a kép, mégis összeesnek a részletek, pont olyan, mintha igazából a már binnelt 12,5 megapixeles képre engednének rá egy digitális nagyítást és nem az 50 megapixeles fotó közepéből vágna inkább. És ha visszaugrunk az első képsorra (ahol a fa látszik), akkor ezt tökéletesen igazolják az eredmények, az 50 megapixeles kép közepe sokkal jobb minőségű, mint a 12,5 megapixeles, de elvileg kétszeres zoom eredménye, vagyis ez vagy programozási hiba (rossz felbontású képből dolgozik az algoritmus), vagy úgy ítélték meg, hogy jó lesz ez így is, minek küzdjünk 50 megapixellel. Vagyis ha egy téma messzebb van és szeretnénk közelebb hozni, akkor váltsunk 50 megapixelre és vágjuk ki mi magunk utána a közepét, köszi. Igazán kedves. Az éjszakai felvételeknél már rendesen kijön a kicsi szenzor összes hátránya, mindenféle túlélesítéses algoritmusos trükk ellenére is nagyon zajosak és rettentően túlvilágosítottak a fotók, a kétszeres zoommal pedig még kevésbé éri meg próbálkozni. De van itt még két kamera…

Fent az infravörös kamera eredményei láthatók (igen, a szelfit úgy csináltam, hogy magam felé fordítottam a telefont, hiszen az előlapon nincs ilyen megoldás). Ám a helyzet az, hogy a dupla infraled úgy 3-5 méterre visz el maximum, ami azon túl van, az marad fekete. És csak a példa kedvéért itt alant egy téma, amit megfotóztam vaku nélkül, vakuval és infravörössel is, őszintén szólva az infravörös lámpa pont annyira világít el, ameddig a ledes vaku, csak hát ez utóbbi éppenséggel színes fotót ad vissza. Persze evidens, hogy zavaró lehet a fény, de éjjellátónak hirdetni ezt a megoldást kicsit túlzás.

A FLIR Lepton modul talán a telefon legdrágább alkatrésze. Noha a felbontása csak 80x60 pixeles, a FLIR által biztosított szoftver a főkamerát is használja és a két szenzor adatai alapján állít össze egy hőképet, ahol a fotó elkészülte után is lehet matatni, hiszen a hőmérsékleti adatok kerülnek tárolásra. Módosítható a skála, a színpaletta, letehetünk mérési pontokat is utólag. Mutatok pár felvételt:

Nyilván nincs mindenkinek minden nap erre a képességre szüksége. Én speciel épp örültem az opciónak, körbefotóztam a házat, hogy láthassam, hogy hol szökik adott esetben a meleg. De villanyszerelési munkánál is hasznos, elég látványos egy zárlatos biztosíték, vagyis bőven van olyan munkakör és szituáció, amikor a hőkamera egy értékes extra — sőt, rengeteg esetben különálló eszközként is beruháznak szakemberek egy ilyen megoldásra. Ha már videózásra váltunk, akkor nincs túl sok opciónk, a főkamerával maximum 2K felbontású, 30 fps képkockaszámú, optikai stabilizációt nélkülöző videót tudunk rögzíteni. A digitális zoom használható ilyenkor is, a felvételek viszont kevésbé azok, mert nagyon remegős lesz az eredmény, kicsit túlszűrt, digitális hanggal:

Este nagyon sötét az eredmény, a digitális zoom ezen még tovább ront:

Az éjjellátóval is lehet bandukolni, ilyenkor jól kijön, hogy mennyire messzire is hord el az infra:

Sajnos nincs Widevine L1 hitelesítés, csak L3, vagyis HD-ban nem fognak jönni a streaming tartalmak (azért ezen az árponton ez elég ciki), hangszóró is csak alul van. Ez speciel szól veszettül, de legalább ennyire torzít is. Van viszont FM-rádió, ami szokás szerint egy vezetékes headset csatlakoztatását követően tud üzemelni, hiszen a madzagot használja antenna gyanánt.

Adatátvitel, akkumulátor

A Dimensity 6300 már 5G-s chipset, ezért aztán az Armor 27T Pro fel tud lépni a hazai 5G hálózatokra. A beszélgetési hangminőség kifejezetten jó, kihangosítva nagyon tud ordítani, de akárcsak a zenei opcióknál, ilyenkor is lehet torz az eredmény. A nagy testet a vibramotor érezhetően, kemény felületre téve hallhatóan is megrázza. A VoLTE támogatott megoldás, a VoWiFi viszont nem az. Némiképp árnyalja az örökkévalóságról szóló képet, hogy a SIM-tálca kipiszkálásával a külső takaróelem jól le is esett róla, mert a tálcához ezt valami kis vékony alumínium pánt fogja oda, ami lazán letört. A WiFi modul ismeri az 5 GHz-es hálózatokat is, a Bluetooth 5.2-es verziószámú, van NFC és mindenféle műholdas szabványt is támogat (GPS, GLONASS, Galileo, BEIDOU, QZSS) a termék. Bónusz ott a készülék tetején az infravörös port, amivel különböző háztartási dolgokat lehet irányítani.

[+]

A hátlap alá betolt 10 600 mAh-s akkut zsinóron 33 wattal, vezeték nélkül 30 wattal lehet tölteni, mindkettő működik visszafelé is, szóval akár külső akkuként is tekinthetünk a termékre. Ezzel a telepmérettel az üzemidő természetesen kiemelkedően jó, a négy-öt napos használat simán benne van a pakliban, a gyártó persze 576 órát állít, ami akkor jön össze, ha csak a táskában lapul a mobil, de az 58 órás beszélgetési idő a valóságtól nem elrugaszkodott érték.


[+]

Ulefone Armor 27T Pro
Pro
Por-, víz- és ütésálló ház, fényes IPS panel
Jókora telep, vezeték nélküli töltés
FLIR hőkamera
12/512 GB-os kiszerelés
5G, WiFi 6, jack kimenet, FM-rádió, infra, tárhely bővítés, erélyes hangszóró, uSmart port és Pogo port
Adapter, fólia, üveglap a dobozban
Kontra
Android 14, félig sikerült magyarítás
Nincs többéves szoftvertámogatás
Gyatra szenzorzoom, gyenge videóhang
Értelmetlen éjjellátó kamera
Pontozás
Kialakítás, védelem 10 pont
Kijelző 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftverfelület 7 pont
Szoftvertámogatás 3 pont
Fotózás, videózás 5 pont
Hangminőség 7 pont
Adatkommunikáció 10 pont
Üzemidő 10 pont
Ár/érték arány 7 pont
Ár (12/256 GB, HUF) kb. 160 000

Összegzés. Furcsak termék ez az Ulefone is. Egyrészt igen, tényleg sugallja az elnyűhetetlenséget a készülékház, igazából ez a középszintű hardver is sokáig elegendő lehet ennyi RAM mellett, csak hát megint a szoftveres oldal vet fel kérdéseket. Remek, hogy már Android 14-gyel érkezik a masina, de semmiféle frissítési ígéret nincsen és annak ellenére, hogy a tesztidőszakban kétszer is jött hibajavító csomag a biztonsági frissítések ezekkel együtt nem érkeztek meg. Van olyan célcsoport, akinek ez mindegy, mert nem végez semmiféle szenzitív dolgot telefonról, nincsenek titkos fotói és dokumentumai, hanem baltaszerű munkaeszközként tekint a mobilra, amivel lehet hőkamerás képet csinálni, rádiót hallgatni, nem kell a töltő után napi szinten rohangálni, le lehet dobni bárhová, nem kell félteni, de mégis aztán egy fárasztó nap végén meg tud nézni valamit a YouTubeon (480p-ben…), végig tudja pörgetni a közösségi médiát és válaszol egy-két levélre, de ettől még igenis elvárás lenne a korrekt szoftveres támogatás nem csak frissítések, hanem lokalizáció szempontjából is. Ha pedig az Ulefone vesz egy Samsung szenzort a kamera mögé, akkor igazán írhatna egy normális algoritmust és legalább megpróbálhatna elektronikus stabilizációt adni a videókhoz, mert megint az a helyzet, hogy itt van egy olyan telefon, ami az alkatrészek alapján (5G-s chipset, 120 Hz-es kijelző, Samsung kameraszenzor, bődületes akku, vezeték nélküli töltés, NFC, rádió és FLIR hőkamera) egy potens versenyző lehetne, ám egyszerűen nincs kellőképpen kihasználva szoftveresen a benne rejlő képesség. Éppen ezért nem tudok rá plecsnit adni, de tény, hogy van olyan célcsoport, amely pont ezt a tudást keresi, a hőkamera pedig bizonyos munkakörök számára kimondottan vonzó, márpedig ezen az árszinten ennek a képességnek nincs túl sok versenytársa. De azért ott van a listán a Doogee V31GT, vagy a Blackview BV8900 is, amelyek hasonló árfekvésben hoznak kicsit más specifikációval, de szintén hőkamerás mobilt, nem is beszélve az AGM G2 Guardinaról, amely pont hőkamerás képességekben magasodik a mezőny fölé.

Bog

A készüléket a gyártó küldte el tesztre, köszönjük. Megrendelni itt lehet. Van amúgy hőkamera helyett 50 megapixeles ultraszéles modullal szerelt, valamivel olcsóbb modell is, ez itt található.

Specifikáció

Ulefone Armor 27T Pro
Ulefone Armor 27T Pro Külső
Méretek 182,8 x 86,8 x 18,5 milliméter
Tömeg 441 gramm
Készülékvédelem IP68/69K (2 méter, 30 perc), MIL-STD-810H (1,5 méter), Gorilla Glass Victus
Színvariációk Fekete
Kijelző képátlója 6,78 hüvelyk
Képaránya 20,5:9
Felbontása 1080 x 2460 pixel (396 ppi)
Típusa, frekvenciája IPS LCD, 120 Hz
Értesítő LED Van, RGB
Biometrikus védelem Ujjlenyomat-olvasó (bekapcsolóban), 2D-s arc alapú feloldás
Hardver
SoC típusa, csíkszélessége MediaTek Dimensity 6300, 6 nm
Processzor 2 x 2,4 GHz Cortex-A76 + 6 x 2 GHz Cortex-A55
Grafikus chip ARM Mali-G57MC2
RAM, tárhely mérete 12 / 512 GB (LPDDR4X / UFS 3.1)
Memória bővítése MicroSD
Adatátvitel
Technológiák 2G / 3G / 4G / 5G
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE B1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/19/20
LTE B25/26/28/34/38/39/40/41/66/71
5G N1/2/3/5/7/8/20/25/28/38/40
5G N41/66/71/77/78/79
SIM-foglalat 2 x nanoSIM
eSIM támogatás Nincs
Bluetooth 5.2 (A2DP, LE)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac (2,4, 5 GHz, Direct, HotSpot)
USB USB 2.0 (Type-C, MTP, OTG)
Navigáció (kétcsatornás) A-GPS, GPS (L1 + L5), GLONASS, Galileo (E1 + E5a), BeiDou (B1 + B2a)
NFC Van
Infra Van
Szoftver
Rendszer, felület Android 14
Multimédia
Hátlapi kamerarendszer 50 MP normál (23 mm, 1/1,31", f/1,95, PDAF)
64 MP infravörös monokróm (35 mm, 1/2,7", f/1,8, AF)
FLIR hőkamera 60x80
2 normál és 2 IR LED
Előlapi kamerarendszer 32 megapixel (f/2,45, fixfókusz)
Videófelvétel 1440p 30 fps
Jack kimenet Van
FM-rádió Van
Üzemidő
Akkumulátor 10 600 mAh lítium-ion
Vezetékes töltés 33 watt (adapter a dobozban)
Vezetékmentes töltés 30 watt (a töltőállvány külön tartozék)
Egyebek
Giroszkóp, gyorsulásmérő, iránytű, fénymérő, közelségérzékelő, barométer, infra. Fólia a készüléken, adapter, töltőkábel, SIM tű és edzett üveg a dobozban

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés