Törésteszt: Sonim XP3 és Samsung B2100

A katonai szabványokról

Mivel az elmúlt időszakban két strapabíró telefon is járt szerkesztőségünkben, evidens volt, hogy folytatjuk a Samsung M110-zel megkezdett strapateszt-sorozatunkat. Ezúttal kicsit több energiát fektettünk a dologba, egyrészt azért, mert az előző teszt videója önmagában teljesen inkonklúzív volt — amit a külföldi olvasóink kevésbé díjaztak — másrészt mert ezúttal két készüléket is sikerült szereznünk, a Samsung Magyarország által felajánlott B2100 Xplorer mellett az Sonim XP3-mat is sikerült megkaparintanunk. Megjelenésükkor már mindkét készüléket teszteltük, ezúttal tehát csak a készülékek ellenálló képességének vizsgálata volt a cél.

Samsung B2100 vs. Sonim XP3
A versenyzők

Bár áruk között hatalmas különbség van — a B2100-at kártyás csomagban kicsivel húszezer forint fölött meg lehet kapni, míg az XP3 nyolcvanezer forintba kerül — mindkét készülék ugyanannak az IP57-es katonai szabványnak felel meg, ami elméletileg ugyanolyan strapabíró képességet feltételez. Ez mondjuk nagyon ellentmond a puszta logikának, elvégre a Sonim készülékéről ordít, hogy aktív használathoz lett kifejlesztve, nagydarab, gumírozott, ipari benyomást kelt. A Samsung versenyzője ezzel szemben kompaktnak és a hétköznapok során is vállalhatónak mondható, de persze rajta is látszik, hogy az ütésálló vonalat képviseli. Ha fogadnunk kellett volna, hogy melyik készülék fogja túlélni a tesztet, pénzünket habozás nélkül a Sonim versenyzőjére tettük volna, már csak azért is, mert a gyártó a készülékére három év teljes körű cseregaranciát vállal, ami biztosan nem véletlen.

Samsung B2100 vs. Sonim XP3
Most sem kíméltük őket

A Samsung B2100 cikkében még jót háborogtam azon, hogy az IP szabvány mennyire semmitmondó az átlagembernek, ezért most kicsit utána jártunk, hogy mit is jelentenek a betűduó után szereplő számok. Az első (jelen esetben, az IP57-nél az ötös) az eszköz fizikai behatásokkal szembeni ellenállását mutatja, egészen pontosan azt, hogy mekkora tárgyaktól védett a készülék belseje — a csúcs itt a por elleni védelem. A második szám (az IP57-nél a hetes) a vízállóságot mutatja, a csúcs a teljes vízállóság, de a gyártók rendszerint nem garantálják azt minden körülmények között.

Az IP kódban definiált értékek és jelentésük
Védelem a fizikai behatásokkal szemben (első számjegy) Védelem a víz ellen (második számjegy)
0 Nincs védelem 0 Nincs védelem
1 Védelem a nagyobb testrészek és azokkal megegyező méretű tárgyakkal szemben (>50 mm) 1 Védelem a függőlegesen csöpögő víz ellen
2 Védelem az ujjak és az azokkal megegyező méretű tárgyakkal szemben (>12,5 mm) 2 Védelem a függőlegesen csöpögő víz ellen, ha a készülék max. 15 fokos szögben helyezkedik el a cseppek vektorához képest
3 Védelem az átlagos méretű szerszámokkal szemben (>2,5 mm) 3 Védelem a függőlegesen csöpögő víz ellen, ha a készülék max. 60 fokos szögben helyezkedik el a cseppek vektorához képest
4 Védelem csavarhúzófejekkel és hasonló dolgokkal szemben (>1 mm) 4 Védelem a csobbanó víz ellen
5 Por elleni védelem. Bár a készüléktestbe bejuthat por, de nem olyan mennyiségben, hogy akadályozza a készülék működését 5 Védelem vízsugár ellen
6 Por elleni védelem. A készüléktestbe semmilyen körülmények között nem juthat be por 6 Védelem erőteljes vízsugár ellen
- - 7 Vízállóság meghatározott nyomás mellett akár egy méter mélységig és meghatározott ideig
- - 8 Teljes vízállóság akár egy méternél nagyobb mélységnél is. A 8-as számmal jelölt készülékek hermetikusan zártak, ugyanakkor bizonyos körülmények között bejuthat beléjük víz, de csak olyan mennyiségben, ami nem ártalmas a működésre

Az első próbatételek

Nem hivatalosan már körülbelül egy hete teszteljük a készülékeket. A Samsung már jó ideje nálam van, Bog pedig múlt héten kapta meg a Sonimot, egyszerűen nem bírtuk ki, hogy ne dobáljuk őket — természetesen túlélték az ilyen hétköznapi megpróbáltatásokat. A "hivatalos" tesztelést egy mélyhűtővel kezdtük, fél órára dobtuk be a készülékeket, természetesen semmi bajuk nem történt.

Samsung B2100 vs. Sonim XP3

Ezen felbátorodva mélyebb vizekre eveztünk, négy méter magasról betonra ejtettük a készülékeket, mindkettőt kétszer, csak hogy biztosra menjünk. Legnagyobb megdöbbenésünkre a B2100-nak meg sem kottyant a dolog, esés után kiesett az akkumulátor, de azt visszarakva gond nélkül működött tovább, pár karcolás jelezte csupán, hogy próbálgattuk a határait. A Sonim XP3 nem volt ilyen szerencsés, az első esésnél valószínűleg nagyon rosszul esett, minek következtében a kijelző jobb oldala betört és elszíneződött. A készülék ettől függetlenül használható maradt, a kijelző is olvasható volt, mivel egy nagyon vékony sávot érintett csak az esés, de ez akkor is csalódás volt.

Samsung B2100 vs. Sonim XP3

Ezt követően hátunkra kaptuk a világot és kimentünk a Szentendre előtt lévő bányatavak egyikéhez. Vittük kollégánk kutyáját is, aki többek között arról ismeretes, hogy mindent visszahoz, amit eldobnak neki — nos, ezúttal nem tette, sokkal jobban lekötötték a tó környékén röpködő galambok.

Samsung B2100 vs. Sonim XP3

Első tesztünk utólag teljesen értelmetlennek tűnik, a mai napig nem értjük, hogy miért így kezdtük: menő autóból kidobtuk a telefonokat egy méretes tócsába. A folyamat sikerrel le is zajlott, de ezt követően rádöbbentünk saját ostobaságunkra, ugyanis nem találtuk meg a készülékeket a tócsában. Ráizzítottuk a kutyust a keresésre, ő sem járt sikerrel, nem maradt tehát más választásunk, mint mezítláb bemenni az egyébként roppant bizalomgerjesztő pocsolyába. Az egyetlen pozitívum a dologgal kapcsolatban, hogy a telefonok legalább tíz percig áztak, így letudtuk a vízi tesztet is. A Sonimba semennyi víz nem jutott be, a Samsung hátlapja alatt pár miniatűr cseppet találtunk, de azok egy külső műanyag felületen voltak, így nem befolyásolták a készülék működését.

Samsung B2100 vs. Sonim XP3
Keresgélés

Felbátorodtunk, dobáltuk őket, nem történt semmi. Az első tavi teszteket mindkét készülék szerencsésen átvészelte. Egyetlen észrevehető változás történt, a hangszórók kicsit halkabban szóltak, de ez csak a beléjük szorult víz miatt volt, miután kifújtuk őket, már rendben voltak.

A folytatás

Egy masszívabb próbatétellel folytattuk, autóval körülbelül 40 km/órára gyorsítottunk, a telefonokat pedig szabályosan földhöz vágtuk. A Sonim billentyűzetét egy kicsit megviselte a dolog, pár gomb nem működött, mivel elmozdultak a műanyag részek, amit egy újabb erőteljes földhöz vágás pikk-pakk megoldott, legnagyobb örömünkre. A Samsung még mindig hibátlanul működött.

Samsung B2100 vs. Sonim XP3

Ezt követően tényleg belemelegedtünk a dobálásba, legurítottuk őket a domboldalról, feldobtuk amilyen magasra csak tudtuk, átmentünk rajtuk kocsival, miközben homokon voltak. A Samsung még mindig bírta, a karcok sem nagyon szaporodtak, a Sonim viszont elkezdett bizonytalanul működni, néha nem szólt a hangszóró, nem talált hálózatot, újraindulgatott. Csalódottak voltunk.

Samsung B2100 vs. Sonim XP3

Mivel a masinák nagyon sárosak lettek, kicsit megáztattuk őket a tóban, ezzel megnézve, hogy a tömítések eldeformálódtak-e az esésektől. Az eredmény ugyanaz lett, mint a pocsolyánál: a Sonimba abszolút nem jutott be víz, a Samsung pedig minimális mértékben engedett be, ami nem befolyásolta a működését.

Samsung B2100 vs. Sonim XP3

Lassan kezdtünk beletörődni, hogy a készülékeket ilyen "átlagos" megpróbáltatásokkal nem tudjuk tönkretenni, ezért a kutyára bíztuk a dolgot. A bányatótól átgurultunk egy kutyafuttató rétre, ahol ebünk már szívesen visszahozta az eldobott Samsungot — a Sonimhoz hozzá sem nyúlt, valószínűleg érezte, hogy túl drága játéknak. A B2100 pár fognyommal gazdagodott, de nem volt vészes a helyzet, alig lehetett látni őket. A Sonim viszont kezdte teljesen feladni a harcot, ha teljesen felcsavartuk rá a hátlapot, akkor kikapcsolt, valószínűleg belül eldeformálódott valami, a fém csavarok pedig kontaktushibát okoztak.

Samsung B2100 vs. Sonim XP3

Bár tervben volt egy mosógépes teszt, úgy éreztük, hogy mindenképp szét kell törnünk őket, vagy legalábbis meg kell próbálnunk. A módszer közel sem volt barátai: aszfalton rájuk álltunk autóval, majd padlógázzal elindultunk. Ez már semmiképp nem tekinthető hétköznapi megpróbáltatásnak.

Samsung B2100 vs. Sonim XP3

A Sonim teljesen feladta a harcot. Egyszer még bekapcsolt, kijelzője nem tört be teljesen — csak az oldalsó, már meglévő sérülés jelezte, hogy a Mobilaréna stábja tesztelte — utána viszont kilehelte a lelkét, soha többet nem kapcsolt be. A Samsung kijelzője ripityára tört, teljesen olvashatatlanná vált, de legnagyobb döbbenetünkre telefonálásra alkalmas maradt, miután bekapcsoltuk, tudtunk hívást fogadni, a hangminőség kifogástalan volt.

Samsung B2100 vs. Sonim XP3

Konklúzió és videó

A Sonim XP3-ban hatalmasat csalódtunk. A teszt előtt szinte biztosak voltunk benne, hogy ő fogja jobban bírni, ehhez képest már a négyméteres betonra ejtést sem bírta ki maradandó károsodás nélkül. Valószínűleg nagyon rosszul esett, mert a kijelzőt ezután már semmi sem viselte meg, viszont a belső rész úgy tűnik, hogy károsodott a dobálástól. Sebaj, ha a saját készülékünkről lenne szó, visszavinnénk a boltba és kapnánk egy újat — többek között ezért kerül 80.000 forintba a sárgában pompázó masina.

Samsung B2100 vs. Sonim XP3

A feltöltőkártyával alig több, mint 20.000 forintba kerülő Samsung B2100 Xplorer viszont minden várakozásunkat felülmúlta. Sem az átlagosnak mondható fizikai behatások, sem az extrémebb tesztek nem ártottak neki, az utolsó, hétköznapinak abszolút nem mondható tesztig teljes mértékben hibátlanul és stabilan működött. Külsérelmi nyomok sem nagyon voltak rajta, ráadásul ennyi pénzért még törhetetlen ház nélkül is elég jó vétel lenne, a Sonimnál jóval okosabb — szebb a kijelzője, jobb a szoftvere, van benne kamera, külsőre pedig visszafogottabb, a hétköznapok során is vállalható. Ennyi pénzért bizony a Samsung B2100 a strapatelefonok jelenlegi királya, a trónkövetelőnek pedig egyelőre nyoma sincs. Ha valaki aktív életmódjához keres telefont, a Samsung B2100-ban megtalálhatja a párját — ez a masina a teszt fényében különösen ajánlott.

Samsung B2100 vs. Sonim XP3

Az általános konklúzió viszont mindenki számára egyértelmű lehet: a manapság kapható strapatelefonokat átlagos használt mellett lehetetlen tönkretenni. Gond nélkül túlélik, ha kiesnek a zsebünkből, továbbá az sem okoz nekik gondot, ha velük együtt ugrunk be a Balatonba egy gyors fürdőzésre. Jó eséllyel a nagyon extrém eséseket is túlélhetik, a Sonim XP3-mal vagy a Samsung B2100-zal a zsebünkben nyugodtan nekiállhatunk snowboardozni vagy quadozni, nem fognak zavarba jönni. Örömteli, hogy az Ericsson R310 megjelenése után kilenc évvel ismét eljutottunk ide.

Kalandjainkat egy kereken tíz perces videón is nyomon lehet követni, kellemes szórakozást kívánunk! A teszt során készült képek pedig galériája ezen a linken található.

Bocha feat. Bog feat. Gubro

A teszt nem születhetett meg volna pmd segítsége nélkül, köszönjük!
A Samsung B2100-at a Samsung Magyarországtól, a Sonim XP3-at az LCP Systems-től kaptuk köszönjük!

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

Előzmények