Symbian S60 játékok - N-Gage #5

Cafe Sudoku, Hold'Em Poker és Solitare 12pack

Folytatódik a második generációs N-Gage platform játékait bemutató cikksorozatunk, melyben ezúttal négy alkalmazást kerül sorra, melyek közös jellemzője az abszolút nyugodt játékmenet. Kezdjük a sort a Digital Chocolate közös alapokon nyugvó játékduójával.

A Cafe Sudoku — mint az nevéből is látszik — egy sudoku játék. A szó az angol neve a magyarul kissé bután hangzó "szúdoku" névnek, mely egy hosszabb japán kifejezés rövidítése. Az eredeti név jelentése: „a számjegyek csak egyszer szerepelhetnek” (数字は独身に限る, szúdzsi va dokusin ni kagiru). Egy logikai játékról van szó, mellyel mostanában az újságokban is találkozhatunk. A megoldott szúdoku egy speciális latin négyzet, emiatt sokan úgy tartják, a játék ötlete Leonhard Euler (Bázel, 1707. április 15. – Szentpétervár, 1783. szeptember 18.) svájci matematikustól származik. A játék ma ismert változatát az amerikai Howard Garns alkotta meg 1979-ben, rejtvényétt a Dell Magazines adta ki Number Place címmel. A játék 1986-ban nagy népszerűségre tett szert Japánban, mikor a Nikoli kiadta a játék japán változatát — a nemzetközi siker 2005-ben érkezett el. A szúdoku meglepően egyszerű szabályokon alapul: egy 9 x 9 négyzetből álló nagy négyzetben kell elhelyezni a számokat 1-től 9-ig úgy, hogy egy tetszőleges sorban, oszlopban és háromszor hármas négyzetben mindegyik szám csupán egyszer forduljon elő. A tábla nehézségi fokától függően bizonyos számok előre meg vannak adva, a könnyebb táblákon több helyen is kezdhetünk, a legnehezebbeken csupán egy helyen indulhatunk el.

Sudoku játékokból rengeteg létezik, a Nokia több Series 40 alapú készülékére alapból feltelepít egyet. Az N-Gage-es verzió értelemszerűen sem játékélményben, sem grafikában, sem kezelhetőségben nem tud többet nyújtani leggagyibb javás társainál sem, mivel a játék stílusa erősen behatárolja az efféle lehetőségeket.

A Texas Hold'Em szabálya

Az osztás joga körbe jár a játékosok között. Ezt egy nagy „D” vagy „DEALER” (dealer = osztó, angolul) jelzésű gomb jelzi, amely minden körben az óra mutató járásának megfelelően megy tovább a következő játékosra. A kaszinóban (pókerteremben) hivatásos osztó tölti be ezt a feladatot, ő kezeli a kártyát – ő kever és oszt, de egy jelképes gomb ott is jelzi a „névleges” játékos-osztót, mivel az osztó pozíciójának fontos szerepe van a játékban.
Az osztótól (dealer) balra lévő játékos a kisvak (small blind), a tőle kettővel balra lévő pedig a nagyvak (big blind). A kisvak a lapok kiosztása előtt beteszi a kisvak-tétet, a nagyvak pedig a nagyvak-tétet. Jellemzően a kisvak-tét a nagyvak-tét fele.
Minden játékos 2 zárt lapot kap kézhez a póker kéz elején. Ezt a továbbiakban nem bővíthetik és nem cserélhetik.
Ezt követi az első licitkör (preflop licit). A licitkörben minden játékosnak több lehetősége van: beteszi a tétet (bet), emeli a tétet (raise), tartja az előző tétet (call) vagy passzol, ha még nem volt emelés (check), vagy eldobja lapjait (fold). Az emelés mértéke nem lehet kisebb a nagyvak-tét összegénél.
Ezek után egy lap félre („égetés” – a csalások elkerülése végett), az asztal közepére 3 közös lapot osztanak. Ez a flop.
Ezután következik egy új licitkör, majd egy lap félre, és az asztalra egy negyedik közös lap kerül, a turn (forduló). Ezt követi egy újabb licitkör, majd egy lap félre, és az asztalra osztják az ötödik, utolsó közös lapot, a rivert (folyó). Ezt követi az utolsó licitkör.
Ha a végére csak egy játékos marad, mert az összes többi bedobta lapjait, akkor nem kötelessége megmutatni a saját lapkombinációját, ha a végén többen maradnak, terítés következik (showdown) és az erősebb kézzel rendelkező játékos nyeri el a kasszát.

Épp ezért a fejlesztők megtoldották a dolgot a kávézós dologgal, mely egy amolyan virtuális közösségi helyiség, ahol a szúdokú mellett pasziánszt és pókert is játszhatunk. A kávézóban ülve emberünk kinézetét és ruházatát megváltozhathatjuk, ha pedig ügyesen irkáljuk be a számokat, jutalmakat kapunk és ezzel párhuzamosan lépkedünk előre a ranglistán. Jó program tehát a Cafe Sudoku, de pont annyira, mint az összes többi — én ezért a kávézós dologért nem adnék ki több ezer forintot.

Ha már Cafe széria, akkor nézzük meg a pókeres (Cafe Hold'Em Poker) és pasziánszos (Cafe Solirate 12pack) verziót is. Előbbinél értelemszerűen kicsit nagyobb szerepe van a grafikának és a kezelhetőségnek, révén egyszerre akár hatan is ülhetünk a virtuális asztal körül. Persze a ranglistás és öltöztetős móka itt is megvan, csak úgy, mint a pasziánsznál, ahol egyébként 12+1 (utóbbi bónuszként megnyerhető) fajta pasziánszt játszhatunk. A kezelhetőség mindkjét programnál rendben van, a pasziánszban a kurzor automatikusan lépked a kártyák között (magyarul nem egy d-paddal irányítható egérkurzorról van szó), a póker kezelhetősége és átláthatósága is kiváló. Bár semelyik műfajnak nem vagyok rajongója, utóbbi két alkotás egyértelműen úgy tűnik, hogy jobban megéri azt a pár eurót, amit kérnek értük, hiszen a Hold'Em-ben lehetőség van online játszanunk, a pasziánsz pedig tényleg több lehetőséget kínál a megszokottnál.


Cafe Hold'Em Poker

Cafe Solitare 12pack

Monopoly World

A Monopoly társasjátékot itthon elég kevesen ismerik ahhoz képest, hogy a világ egyik legnépszerűbb társasjátékáról van szó. A monopoly története elválaszthatatlan egy pennsylvaniai munkanélküli mérnök, Charles Darrow személyétől, aki 1933-ban szabadalmaztatta új játékát, és rövidesen többszörös multimilliomos lett "találmányából". A játék eredete valójában az 1800-as évek végéig, a vagyongyűjtő játékok elterjedésének idejére nyúlik vissza. Igazság szerint a monopoly meghökkentően hasonlít egy korábbi játékra, a Háziúrra, amelyet Darrow előtt harminc évvel szabadalmaztatott bizonyos Elizabeth Magie. Bár Magie nem csapott kellő reklámot játéka körül, egyre szélesebb körben terjedt el házilag fabrikált kellékekkel, melyeket egymástól másoltak a barátok és ismerősök. A Háziúr egyszerű vagyongyűjtő játék, mely eleinte alig állt másból, mint hogy a játékosok ellentételezést kérhettek azért, hogy kölcsönadták egymásnak ingóságaikat és ingatlanjaikat, egy sor új érdekes és izgalmas elemmel egészült ki. Nevet kaptak a vagyontárgyak, több darabot gyűjtve bizonyos dolgokból, növelni lehetett értéküket, és a telkekre szállodákat emelve mód nyílt növelni bérleti díjukat, és megjelentek a szerencse- és jótékonysági kártyák is. A Monopoly tehát nem a szabályok megváltoztatásával kerekedett fölébe elődeinek, és indult el hódító útjára, hanem az új szellemmel, amelyet magával hozott: mesés vagyonok és az izgalmas versengés világát kínálta abban a korszakban (a nagy válság idején), amikor az embereknek szükségük volt valamire, ami képes feledtetni velük egy időre a kegyetlen valóságot.

Monopoly
Ilyen a táblás játék

Elizabeth Magie a maga játékát antikapitalista propagandának szánta, fel akarta rá hívni a figyelmet, hogyan fosztják ki a lelkiismeretlen háziurak tehetetlen és kiszolgáltatott bérlőiket. A sors iróniája, hogy a Monopolyt végül a kapitalizmus egyik leghíresebb jelképévé vált, Fidel Castrónak első dolgai közé tartozott — hatalomra jutása után — hogy betiltassa a Monopolyt, és elkoboztassa az összes készletet a szigeten, mondván: az egész a kapitalista rendszer megvetendő szimbóluma. A Monopolyt még ma is be van tiltva Kubában, ahogy Kínában és Észak-Koreában is. Bár a Monopoly megalkotásáért nem Darrow-t illeti az elismerés, két roppant lényeges elemmel ő járult hozzá a játék sikeréhez. Először is tervezői tudásával, amelyet latba vetve tetszetős táblát készített, másrészt üzleti érzékével, ami azt súgta neki, hogy a Monopolyra érdemes mindent feltennie. Bár a játékot 80 országban 19 nyelven jelentették meg, idehaza csak jó ideig ismeretlen volt, amit a Kádár-rendszer ún. hangulatjavító intézkedései részeként 1966-ban kiadott Gazdálkodj okosan! játéknak köszönhetünk, hazánkban ugyanis az helyettesítette a Monopolyt. Hasonló játékról van szó, de a cél kicsit más: játék során helyes pénzgazdálkodásukkal lakást és berendezést kell vásárolnunk magunknak — a győzelem feltétele egy teljesen berendezett lakásmakett megvásárlása, az adósságok kifizetése és megadott összegű takarékbetét összegyűjtése a többi játékos előtt.

Mobiltelefonokra több Monopoly is létezik, ám ezek közül kétségtelenül az N-Gage-es verzió az egyik legjobb. A játékmeneten ugye nem lehet változtatni, a grafikán viszont — még ha elsőre hihetetlen is, de — lehet tuningolni, a fejlesztők pedig jelen esetben meg is tették. A táblát ezúttal nem felülről, hanem perspektivikus nézetből látjuk, a figurák úgy mozognak, ahogy kell nekik (a focilabda pattog, míg az autó port húzva megy), a kamera a kockák gurításakor és lépések után mozog, néha megmutatja az egész pályát is. A menük könnyen kezelhetők, az árak a rövidítéseknek (140K, 2M stb.) köszönhetően átláthatók, a zene is rendben van. Ha tehát mobiltelefonunkon is szeretnénk csődbe juttatni virtuális és igazi ellenfeleinket, most akciósan 5 Euroért (7 helyett) vásárolhatjuk meg a Monopoly World-öt.

Pro Series Golf

Utolsó alkalmazásunkban sem kell az életünkért szaladni, még csak földönkívüliek sem potyognak az égből, ugyanis egy golfjátékról van szó, a golf pedig ugyebár nem épp az agresszivitásáról híres. Csak hogy ezen az oldalon sem maradjunk információ nélkül, következzen egy rövid golftörténet: az első golffal kapcsolatos írásos emlékek 1457-ből származnak, amikor II. Jakab király és a skót parlament betiltották a futballt és a golfot, hogy a skótokat az íjászat gyakorlására késztessék. A tilalmat később III. Jakab (1471) és IV. Jakab (1491) is jóváhagyta. A Skócia és Anglia közötti 1502-es békeegyezmény szükségtelenné tette a lakosság további félkatonai képzését. Nem sokkal ezután maga IV. Jakab is kipróbálta a játékot, az Udvari Tanács pedig egy rendeletben határozta meg a golfütőkre vonatkozó szabályokat. Az első golfklub (Royal Burgess Golf Society) 1735-ben alakult meg, az alapvető szabályokat pedig legelőször 1744-ben foglalta írásba a Gentlemen Golfers of Leith nevű társaság. A modern golf szabályai az 1754-ben alapított Royal & Ancient Golf Club of St Andrews (R&A) nevéhez fűződnek. A golf sajátossága a meglehetősen nagy és természetes környezetben elhelyezett játéktér, így a szabályoknak számos elképzelhető helyzetet kell lefedniük. Mivel a szabályzat más sportágakéhoz hasonlóan terjedelmes, néha a tapasztalt játékosok számára sem egyértelmű, mely szabályt kell alkalmazni bizonyos esetekben. Minden nemzeti golfszövetség (Magyarországon a Magyar Golf Szövetség) szakértői bizottságot tart fent a szabályok alkalmazásával kapcsolatos kérdések megválaszolására.

Bár a golf pont a nagy kiterjedésű, természetben lévő pályák miatt a világ egyik legnépszerűbb egyéni sportja (világszerte több mint 50 millióan játsszák), a játékfejlesztők folyamatos késztetést éreznek arra, hogy PC-re, konzolokra és mobiltelefonra is kiadjanak egy-egy golfjátékot - melyeket aztán sikeresen el is adnak, ami ugye azt jelenti, hogy kereslet is van rá. Nem létezik játékra alkalmas platform golfjáték nélkül, az N-Gage-es vonalon a Pro Series Golf a képviselő.

A program grafikája kétségtelenül gyönyörű, látszik, hogy kihasználja az N-Gage platformban rejlő lehetőségeket. Háromdimenziós objektumok, látványos és reccenésmentes kameramozgatások jellemzik, a kezelhetőség viszont véleményem szerint botrányos, ugyanis nem egyértelmű, hogy mit kell csinálni. Az biztos, hogy az 1-es gomb segítségével tudunk ütőt váltani, ilyenkor a kamera oda repül, ameddig az adott ütővel el lehet ütni a labdát. Az is tiszta sor, hogy az ütés irányát a horizontális iránygombok segítségével tudjuk meghatározni. Ezt követően az 5-ös gombbal tudjuk elütni a labdát, jön egy tipikus "erő-méter", melynek segítségével az ütés erejét "adhatjuk meg", az viszont nem egyértelmű, hogy hol van az ideális pont. Ütésemtől szinte független volt, hogy a labda egyenesen száll-e vagy sem, a végjátéknál következő apró gurításokról nem is beszélve — nem játszottam sokat a játékkal, de a lyukba sosem sikerült beütnöm a labdát. Ha valaki hajlandó kitapasztalni a dolgokat — biztos, hogy van valami logika a kezelhetőségben — az lehet, hogy élvezni fogja. Én nem voltam elég türelmes, épp ezért zárszóként csak annyit mondanék, hogy jövő héten folytatjuk.

Bocha

A teszteléshez használt Nokia N82-t, 6210 Navigatort és az N-Gage játékokat a Nokia Magyarország biztosította, köszönjük!

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés