Sony Ericsson Z310i - minimumból a maximum

Külső

A Sony Ericsson mostanában csak úgy ontja magából az egyre újabb és újabb kagylókat mindenféle tudással és árkategóriában. Közös jellemzőjük, hogy habár tudásuk terén igazán piacképesek, de külsőleg valahogy egyiknek sem sikerül első látásra szerelembe ejtenie. Furcsa érzés volt a bejelentést követő napon a kezemben tartani az új üdvöskét. A Z310i már első ránézésre sem emlékeztet a korábbi kagylókra, elsősorban azért, mert kifejezetten apró méretű és szép. Nyoma sincs a szögletes és kissé suta vonalaknak. Az egész inkább egy Samsung modell benyomását kelti, mely valljuk be, igazi bóknak számít.

A hármassal kezdődő sorszám egyértelműen azt sugallja, hogy alsókategóriás modellről van szó, ennek némileg ellentmond a felső kagylóhéjon csücsülő kamera. Persze ma már egyre másra jelennek meg VGA kamerás belépő modellek. Az egyetlen, összefüggő, kicsit fényes műanyag felületet alkotó burkolat olyan hatást kelt, mintha nem is lenne külső kijelző, pedig van, méghozzá nem is egy, de azok csak bekapcsolt állapotban látszanak. Közvetlenül a kamera alatt négy parányi ikon kapott helyet, melyek elmulasztott hívásról, olvasatlan üzenetről, töltésről illetve lemerülésről, valamint a néma üzemmódról tájékoztatnak. Alattuk pedig egy monokróm megjelenítő található, melyen a legfontosabb információk olvashatók.

A készüléktest bal oldalán találhatóak a hangerőgombok, melyek az eredeti funkciójukon túl a külső kijelzők háttérvilágításának bekapcsolására, bejövő híváskor pedig azok elnémítására és visszautasítására is alkalmasak. Jobb oldalon csak egy infraport kapott helyet. Természetesen a divatos megjelenéshez divatos funkciók is társulnak. Ilyenek a fényhatások, melyek a kagylóhéj peremén körös-körül a szivárvány minden színében képesek jelezni a bejövő hívást.

A kagyló szétnyitásakor a varázs kissé szertefoszlik: a kijelző kicsit pici és sután ül a felső héjon, míg az alsó héj az maga a szörnyűség, low-end fíling. A gombok gyakorlatilag egybefüggő felületet alkotnak, melyet csak a borzasztó erős fénnyel világító vonalak szeparálnak. Az egész valahogy nagyon „eldizájnolt” hatást kelt. A gyártó kagylóitól megszokott módon a bekapcsoló és a feladatok gomb a hagyományos gombsor alatt található. A négyirányú navigáló szerv viszonylag kényelmes, de a közepén elhelyezkedő kiválasztó gomb fényes felülete inkább szép, mintsem funkcionális szerepet tölt be.

Kijelző, menü

A marketingesek vért izzadtak, de végül megmagyarázzák, hogy a cSTN kijelzőnek tulajdonképpen örülni kell, mert alacsony fogyasztású! Persze ez sem a készenléti, sem pedig a beszélgetési időre nincs kihatással, de ez egy más kérdés. Nos igen, most hogy végre bemutatta a kicsit feltupírozott UBC a kijelzőt a Sony Ericsson (K310i), ismét sikerült visszalépni a cSTN szintre. A színek meglepően élénkek és szépek, de a képváltás kissé lomha. Bekapcsoláskor a teljesen fekete háttér jól láthatóan foltos, mely a passzív megjelenítő vezérlési sajátosságaiból fakad. Az erősen túlszínezett képek jól mutatnak rajta, de a fotók szinte felismerhetetlenül fakó borzalmak.

A 96x64 képpontos monó külső kijelző csak akkor látszik, ha a háttérvilágítása aktív. Az időn kívül és bejövő híváskor a hívófél adatain kívül szinte minden fontos információ kis piktogramok formájában megtalálható rajta az aktuális profiltól a térerőig bezárólag. Sajnos a háttérfény meglehetõsen gyenge, így erõs fényben nehezen látható. A kamera alatti négy kis ikon fényere viszont már-már vakító. Az elsõ visszakunkorodó nyíl elmulasztott híváskor jelenik meg, a kis boríték olvasatlan üzenetet jelent, a villám töltéskor látszik, valamint merülõ akkumulátor esetén villog, az utolsó áthúzott hangjegy pedig a néma üzemmódot jelzi.

A menürendszer a hármas szériához képest mindenképp kis előrelépést jelent, mivel ezúttal a mozdulatlan ikonok helyett a készülék szép, 3 x 4 ikonos animált menüt kapott. Az rajzocskák mögött listás almenük találhatók. A felsőbb modellekhez képest szokatlan lehet, hogy a főmenüben külön ikont kapott az ébresztőóra, másrészt a kamera rögtön két helyet is kiharcolt magának: egyrészt maga a fényképezőgép indítására szolgáló ikon, másrészt pedig az album. A navigáló gomb négy irányához tetszőleges funkció rendelhető. További gyors elérést tesz lehetővé a tevékenység gomb, mely az elmulasztott eseményeken kívül a háttérben futó alkalmazások gyors visszaállítására, vagy az infravörös és Bluetooth átvitel aktiválására is alkalmas.

Telefonkönyv, üzenetek

A belső telefonkönyv és a SIM együtt nem kezelhető, de kiválasztható, hogy melyik legyen az alapértelmezett. Az 1000 neves telefonkönyv a legtöbb esetben megfelelőnek bizonyul. Nevenként 5 szám, e-mail és webcím, fénykép, csengőhang, fényhatás, lakcím, születésnap és megjegyzés tárolható. Mivel a külsõ kijelzõ nem színes, a fénykép csak a belső kijelzőn látható kimenő és bejövő híváskor egyaránt. A hívófél könnyebb azonosítását segítik az egyedi hangokon kívül a nevekhez rendelhetõ, a kagylóhéjon végigfutó különbözõ színû fényhatások is.

A hívás a készülék szétnyitásával automatikusan fogadható, de ez a menüben le is tiltható. Lecsukáskor azonban a hívások automatán bontásra kerülnek, kivéve ha fejhallgató, vagy kihangosító van csatlakoztatva. A születésnaphoz automatikus értesítés is rendelhetõ, vagyis azok a naptárba is átkerülhetnek. A hangcímkék minden bizonnyal csak azért maradtak ki, hogy a gyártó ezúton is éreztesse: ez egy olcsó modell.

Az üzenetkezelést kissé megreformálta a gyártó: már nem csak az SMS, MMS, hang MMS, hanem az email is nagymértékben egybeolvadt. Új üzenet írásakor bármelyik egyetlen kattintással kiválasztható. Mind szöveges, mind multimédiás üzenetek könnyen és gyorsan szerkeszthetők, ha eltekintünk a gombsor kényelmetlenségeitõl, A magyar nyelvű T9 szótár nem támogatja a fordított ékezeteket, tehát az „á” betű helyett „a”-t használ, viszont továbbra is könnyen tanítható. Aktiválható a „nemzeti karaktertámogatás”, de ilyenkor fele annyi betű fér el egy SMS-ben. Gépeléskor továbbra is csak az utolsó pár betűnél számol vissza a szoftver. EMS létrehozására is van lehetőség, vagyis az üzenetbe animációk, képek és dallamok is beszúrhatók.

Az MMS szerkesztő sokat egyszerűsödött és rendkívül könnyen kezelhetővé vált. Alapból majdhogynem ugyanúgy néz ki, mint a „sima” szöveges üzenet szerkesztője, de gépelés után egy alsó ikonsor segítségével kép, hang, új kamerakép vagy újonnan rögzített hangfelvétel is beilleszthető. Természetesen több oldalas üzenetek is létrehozhatóak, minden oldalhoz egyedi időzítés, illetve háttérszín is beállítható a menüből. De egyszerűbb több oldalas üzeneteket ezzel egy kezdő „szupernagyi” is simán összerak. A gyártó az egyszerűség kedvéért külön pontot szentel a hang MMS létrehozására, mely gyakorlatilag azonnal elindítja a hangfelvevőt, mely felvételt rögtön el is lehet küldeni a maximum 300 KB méretű multimédiás üzenetben.

A POP3/IMAP e-mail kliens sok újdonságot nem hozott, habár a Push e-mail szolgáltatást is támogatja. A letöltés alapból csak a honi hálózatokon engedélyezett, ezzel is elkerülve a horribilis külföldi számlákat. Letöltéskor kiválasztható, hogy csak a fejlécet töltse-e le, de a maximális levélméret 1 és 9999 kbyte között tetszőlegesen megadható. Megbirkózik a TLS/SSL hitelesítést igénylő szerverekkel, valamint automatikus letöltés is időzíthető.

Multimédia és szervezőfunkciók

A Z310i szervezőfunkciói kis mértékben elõreléptek. A napi, heti és havi nézetes naptár már kezeli az ismétlődő eseményeket is, és PC-vel is könnyen szinkronizálható. A riasztás be és kikapcsolt állapotban is lehetséges. Új találkozó felvételekor megadható a tárgy, helyszín, kezdõ idõpont, idõtartam, leírás, ismétlõdési idõköz, mely lehet napi, a hét bizonyos napjain, néhány havonta a hó adott napján, vagy valahány évente egy elõre megadott napon. A feladatok menüpontban nyomon követhetők az elvégzendõ feladatok, míg a tetszõleges szöveges feljegyzések közül egy a belsõ kijelzõre is kitűzhetõ.

Ezen kívül van még számológép, valutaváltó, hangfelvevő, stopper és visszaszámláló, valamint beépített szoftverfrissítés. Riasztásból öt darab is került egy fõmenüpont alá. Mindegyik külön-külön képes ismétlõdõ riasztásra, külön hanggal, kép és szöveges értesítéssel rendelkezhet, valamint beállítható, hogy néma módban is hangosan riasszon.

Multimédia. Ez a szó csak meglehetősen minimalista értelmezésben alkalmazható a készülékre. A japán-svéd gyártó jobbnak látta, ha a videót, mint olyat teljes egészében kifelejti a ketyeréből, mellyel együtt a médialejátszót is kispórolhatta belőle. A MIDI és MP3 csengőhangokat viszont minden további nélkül felismeri. A zenéket tartalmazó mappát egyszerűen csengőhangoknak nevezte el a gyártó. Sajnos a beépített hangszóró minősége közel sem tökéletes, de kellően hangos riasztásra képes. Új csengőhang élvezetesebb beszerzésére hivatott a PlayNow menüpont, mely segítségével a hangok még a megvásárlás előtt meghallgathatók. További szórakozást csak a JAVA 2.0 alapú játékok nyújtanak, melyek az új operációs rendszernek köszönhetően futás közben minimalizálhatóak, majd folytathatóak anélkül, hogy meg kellene szakítani őket.

A kategória újdonsága a kissé fapados fényképezőgép lett. A 640 x 480 pixeles felbontás igazából megfelelőnek mondható. A beállításokat erősen megkurtították: a képminőségen kívül csak negatív, szépia, fekete-fehér és túlexponáló hatás, valamint időzítő, éjszakai mód és fehéregyensúly állítható. Az elkészült képek nem csak a fájlkezelőben, hanem a külön menüpontban található kameralbumban is elérhetők. Itt akár 2 x 2 ikonos, vagy időskálás nézetbe rendezhetők, valamint továbbküldhetők blogra, infrán, Bluetooth-on. Ez utóbbi, mármint a „kékfogú” átvitel mindenképp kategórián felülinek tekinthető.

Adatkommunikáció, akkumulátor

A beépített böngésző GPRS és EDGE kapcsolat segítségével WAP oldalakon túl teljes internetes oldalak megjelenítésére is alkalmas. Ezek tartalmazhatnak JavaScript-eket, háttérzenét, kereteket is. a nagyméretû oldalak kis képernyõhöz igazításáról a „Smart-Fit” funkció gondoskodik. Annak kikapcsolása esetén az oldalak eredeti felbontásban jelennek meg, de ilyenkor jobbra-balra is görgetni kell a lapokon. Nagyméretű, komplex lapok megjelenítésébe bizony néha beletörik a szoftver bicskája. A zoom funkció csak többé-kevésbé működik, mivel a betűk méretét nem változtatja a szoftver csak a többi tartalmat. A weblapok késõbbi megtekintés céljából el is menthetõk, valamint továbbküldhetõk.

Nagyon meglepett a telefon fejlett adatkommunikációs képessége. Nem csak azért, mert ebben az árkategóriában még inkább csak az infravörös port dívik, itt viszont Bluetooh is van; hanem azért mert a „kékfog” mindenféle korlátozás nélkül került bevezetésre, de persze sztereó átvitel nélkül. Névjegyek, naptári bejegyzések és fájlok akár csoportosan is elküldhetők mind infravörös, mind Bluetooth átvitel segítségével. USB kábel használatával viszont tölteni is lehet az apróságot. Az akkumulátor nálam kicsivel több, mint 5 óra beszélgetés után adta meg magát teljesen. De akkor már a külső kijelzőn is villogott a villám, hogy villámgyorsan adjak neki energiát.

A Z310i egy érdekes készülék. Egyfelől elegáns, kellemes tapintású és kiegyensúlyozott szolgáltatásokkal bír, másfelől mindezt kissé lerontja elavult kijelzője és sem nem attraktív, sem nem funkcionális billentyűzete. Sikere nagymértékben függ majd a támogatott árától, mert a gyártó 160 EUR körüli független árat jósolt, mely az alig drágább, ám sokkal fejlettebb Z530i és Z550i mellett irreálisan soknak tűnik ezért a tudásért. A sorszáma alapján a Z300i utódjának kellene tekinteni, de tudását ismerve egészen biztosan nem azonos árszinten fog debütálni.


(An)Dante

Specifikációk

Sony Ericsson Z310i
Technológia GSM 900/1800/1900
Méret 87x46x24.5 mm
Súly 90g
Kijelző 128x160 pixel, 65 ezer szín, cSTN
96x64 pixel, mono
Telefonkönyv 1000
SMS/MMS memória 100/14 MB
Egyéb memória nincs
Java MIDP 2.0
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van - kikapcsolva is
Számológép van
GPRS/EDGE 4+2/4+2
Push To Talk nincs
Infra/Bluetooth van/van
Prediktív magyar T9
Hangtárcsázás nincs
Hangrögzítő van
Hangvezérlés nincs
Valutakonverter van
FM rádió nincs
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 780 mAh Li-Ion
Készenléti idõ 300 óra
Beszélgetési idõ 420 perc
Fényképezõgép 640x480
POP3 e-mail van
WAP böngészõ 2.0
HTML böngészõ van - kereteket is kezel
Játékok van, 2
Csengõhangok MIDI, MP3
Operációs rendszer Sony Ericsson zárt OS
MP3 lejátszás van - háttérben is
Egyebek Hangszerkesztő: MusicDJ

Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés