Sony Ericsson Xperia X1 - a füstje nagy

Külső

Sajtófotókon jól néz ki. Persze sajtófotókon csak az nem néz ki jól, ami a valóságban egy okádék, de ettől függetlenül a gyártó az Xperiánál nagyon jó munkát végzett, minimum Ken Rockwell volt a fotós. Élőben nekem annyira nem jött be, valahogy nem fogott meg, nehéz ezt szavakba önteni. Nem csúnya, jól össze van rakva, a hátlap közepe fémből van, a csúszka marha jó, oldalt vannak ilyen villogó vackok, de ettől függetlenül olyan semmi különös. Az ismerőseimnek sem igazán jött be, pedig többen is voltak, akik már fél éve megígértették velem, hogy ők lesznek az elsők, akiket felhívok, ha megkapom a tesztpéldányt. Egyébként az X1 elég nagyra sikerült, 147 grammot nyom, kiterjedése összecsukott állapotban 110,5 x 52,6 x 17 mm, tehát nem az a könnyedén zsebben hordós darab.

Sony Ericsson Xperia X1
[+]

Az előlap közepén található a 3 hüvelyk átlójú, 480 x 800 pixeles érintőkijelző. A képminőségre nincs egy rossz szavunk sem, a fényerő és a színek rendben vannak, a napfényben való olvashatóság is stimmel. Felül egy gravírozott Sony Ericsson logó, valamint az előlapi kamera és a fényérzékelő társaságában üldögél a furcsa kialakítású telefonhangszóró, alul a fő kezelőszerveket találjuk, melyek fekete plasztikból készültek. Az egész csapatot szálcsiszolt felületű fémborítás fogja közre, ami kellemes, minőségi megjelenést ad a készüléknek. A gombok jó minőségűek, a nyomkodásra elég hangosan válaszolnak, de a nyomáspontjuk ettől függetlenül kiváló. A d-pad ráadásul egy optikai érintőegér is, ilyet eddig jellemzően a Samsung készülékein láthattunk.

Sony Ericsson Xperia X1
[+]

A hátlap elég furcsára sikerült. Az alsó és felső rész puha, gumiszerű plasztikból, a középső, levehető rész pedig szintén szálcsiszolt alumíniumból készült, amivel így önmagában nem lenne gond - csak nem ugyanolyan színűek. Ilyet utoljára a Nokia 2630-nál láttam, egyszerűen nem értem, hogy ezt ki és miért találta ki, mert azt egyszerűen képtelen vagyok elhinni, hogy a gyárban senkinek nem tűnt fel, hogy más árnyalatú a két alkatrész. Ráadásul a levehető rész rögzítése is elég szánalmas, semmi kallantyú vagy csúszka, csak úgy visszamegy a helyére, de nem ám dinamikusan, úgy kell tuszkolni, hogy történjen valami. Ezek alapján megkérdőjelezném, hogy meddig fogja bírni az állandó levételt/visszarakást, de ne legyen igazam.

Sony Ericsson Xperia X1
[+]

Felül a bekapcsológombot és a 3,5 mm-es jack kimenetet találjuk, valamint errefelé lakik az átlagos méretű és minőségű ceruza is. Balra a miniUSB (nem HTC ExtUSB csatlakozó, a szivárvány összes színében egyszerre pompázó LED-páros egyik tagja, valamint az aprócska kihangosító hangszóró került. Alul a nyakpánt rögzítési helyre ücsörög (miért ennyire must-have dolog ez?), jobb oldalon pedig a kamera exponálógombját és a hangerőszabályzó billentyűpárost találjuk. A microSD bővítőkártyát a hátlap levétele után tudjuk a gépbe csúsztatni, az akkumulátort szerencsére nem kell eltávolítanunk a művelethez, de mivel a hátlap rögzítése ugye nem tűnik túl időtállónak, a foglalat elhelyezését elég szerencsétlennek mondanám.

Sony Ericsson Xperia X1
[+]

A készüléktest szétcsúsztatása után megcsodálhatjuk a 42 gombból álló QWERTY billentyűzetet. Ez viszont kis túlzással tökéletes: a gombok egy fémből készült felületen trónolnak, kiváló nyomásponttal, megfelelő mérettel és gyönyörű fehér háttérvilágítással vannak megáldva, a masina széttolva nem kicsit high-tech érzetet sugall. A legnagyobb királyság viszont kétségtelenül a csúsztatást segítő mechanika, valamint az a tény, hogy a masina széttolva enyhén íves, tehát a kijelző felülete nem egy síkban van a billentyűzettel, hanem nagyjából 10 fokos szöget zár be hozzá képest. Ezt a számot csak hasra ütésre mondtam, mivel a gombsor felülete is finoman ívelt, ami a használhatóságnak jót tesz. Az egyetlen furcsaság ezzel a résszel kapcsolatban az, hogy szoftveres billentyűk nem kaptak helyet a klaviatúrán, tehát a használat során kénytelenek leszünk a képernyőt is nyomkodni. Ezt persze simán túl lehet élni, mert bár a kijelző süllyesztett, a perem nagyon kicsi, a panel szinte egy síkban van az előlap többi részével, a különbség érzésem szerint körülbelül fél milliméter.

Sony Ericsson Xperia X1

Az Xperia számomra furcsán keskeny és magas. Ez persze inkább a többi hasonló telefon kialakításához képest furcsa, mert alapvetően a WVGA kijelző és az előcsúszó QWERTY gombsor kapcsán ez a normális forma. Az előlapi gombok sokszor nem állnak kézre, az ember óhatatlanul is gondolkodni kezd, hogy az X alakba elrendezett billentyűk közül melyik az OK, a híváskezelő, vagy a funkciógomb, mert világítást csak akkor ad rájuk a gép, ha hozzájuk is nyúlunk. Az előbukkanó teljes billentyűzet viszont remek, jó az elrendezés, kellemesen lehet rajta írni, igen erős a fehéres háttérfény is. Az optikai egér nekem feleslegesnek tűnt, mivel alapkiépítésben nincsen egérmutató a szoftverben, pedig böngészésnél hasznos lehetne. A fém készülékház ad egy minőségérzetet, de a hátlap megoldása nálam is kiverte a biztosítékot. - Bog

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés