Sony Ericsson X10 mini pro - kicsi a bors

Bevezető

Amikor Bocha megkapta az X10 minit egy blogsorozat kedvéért, rádadásul el volt tőle ájulva, akkor már fentem a fogam a testvérmodellre. Miután igen nagy QWERTY rajongó vagyok, ezért alig vártam, hogy a barcelonai rövid ismerkedés és a Mobile Meetingen történő megnyomkodás után hosszabb időre is kipróbáljam a csöppséget.

Sony Ericsson X10 mini pro

A gyártó a modell bemutatóján nem győzte hangsúlyozni, hogy a teljes gombsorral ellátott telefonok piaca az elmúlt évben 250%-kal bővült, így nekik is lépniük kellett ebbe az irányba. Volt nagy meglepetés, amikor kiderült, hogy nem a nagy X10-ből, hanem az aprócska X10 miniből készítettek ilyen verziót. Merész lépés, hiszen egy QWERTY billentyűzet használhatósága nagy mértékben függ annak méretétől. De nem kellett félnünk, a Sony Ericsson jól tudta, hogy ezzel a húzással olyat alkot, ami egyszerűen hiánycikk a jelenlegi okostelefonok piacán. Ha nagyon párhuzamot akarnék keresni, akkor azt is mondhatnám, hogy annak idején a T10-T18 típusszámú modellekhez fejlesztett Chatboard kapcsán már némi tapasztalatot is szereztek ezen a területen.

Sony Ericsson X10 mini pro

Az X10 mini annak ellenére, hogy mennyire aprócska, rendkívül átgondolt kezelőfelületet kapott, így a kis méret nem ment a használhatóság rovására. Az X10 mini pro erre is rátesz egy lapáttal: megmaradt a testvérmodell igen jól kitalált menürendszere, a kihúzható gombsor pedig még tovább is növelte a kezelhetőség kiválóságát. Létrejött egy olyan telefon, ami tudja mindazt, amit elvárhatunk manapság egy Android rendszerű modelltől, de mégsem kell egy téglát magunkkal cipelnünk. Talán nem lövök túlzottan mellé, ha azt mondom, hogy egy olyan területre kínál megoldást a gyártó, amit eddig senki sem próbált meg: üzleti életben tevékenykedő nők számára ideális választás lehet az X10 mini pro. Magam is ismerek olyan cégvezető hölgyet, aki eddig egy leharcolt BlackBerry telefonnal dolgozott, s egyszerűen nem talált olyan modellt, amire érdemes lett volna lecserélnie: a QWERTY gombsorhoz ragaszkodott, de az összes alternatíva inkább tűnt a kis kezében tepsinek, mint hozzá illő mobilkommunikációs eszköznek. Mindez nem jelenti azt, hogy férfiak tenyerében idétlenül nézne ki a termék, hiszen a fekete színű apróság egyáltalán nem feminim, csupán kicsi és kompakt, s mint ilyen, jobban illeszkedik a nők elvárásaihoz ezzel a tudással, mint eddig bármi.

Sony Ericsson X10 mini pro

Üres területre tört be tehát a gyártó, s ez a legjobb dolog, amit egy mobilcég megtehet. Nincs konkurencia, egyedül mozog ebben a meglepően széles űrben az X10 mini pro, ami egy jó árral párosítva egyszerűen garancia a sikerre, még akkor is, ha a készüléknek vannak hibái. Az X10 mini pro azonban nem szenved semmi durva betegségtől, így aztán még jobbak az esélyei. S ezáltal a gyártó helyzete is megszilárdulhat, éveken át nehézséget okozott a Sony Ericsson számára, hogy a felsőbb kategóriákban értékelhető sikereket mutasson fel, az X10-zel megkezdett sorozat azonban újra pénzügyileg is fontos eredményeket hozhat. Ezt pontosan tudják a gyártónál is, intenzív reklámkampány jellemzi az új modellek bevezetését, a Sony Ericsson kissé megtépázott hírnevét ez a készüléksorozat helyreállíthatja.

Külső

A doboz nem nagy, de ahhoz képest, hogy a belőle előkerülő telefon mekkora, méretesnek tekinthető. A csomagban adatkábel, átlagos füles és töltőfej található, amit az USB kábellel kell összekombinálni ahhoz, hogy áramot jutasson a telefonba. Ezt a megoldást végre átvették Kínától a nagyobb gyártók is, nem szégyen tanulni más cégektől, ha az ötlet jó. A készülékben még megbújik egy 2 gigabájtos microSD kártya is, ami ugyan nem túl gáláns (az X10-ben négyszer ekkora volt), de az átlagfelhasználónak elég.

Sony Ericsson X10 mini pro

Maga a telefon természetesen nagyon hasonlít az X10 minire. De – bármennyire is ezt gondolnál az ember – nem csak arról van szó, hogy alátoltak egy kicsúsztatható QWERTY gombsort, egy sereg ponton változtattak rajta. Hogy ezekben a változtatásokban mi a logika, azt nem tudom, de tény, hogy itt például az akkumulátor kiszedhető, nem védi ajtócska a microUSB csatlakozót, s változott a hátlap kialakítása is, ami azt jelenti, hogy az X10 minihez kapható sokféle burkolat nem pattintható fel az X10 mini prora.

Sony Ericsson X10 mini pro

Az X10 mini pro és az X10 mini természetesen onnan különböztethető meg legkönnyebben, hogy előbbi vaskosabb. Ahol a fedlap elválik a készülékház alsó részétől, ott ezüstös csík fut körbe. Ezen ül felül a bekapcsolásért is felelős képernyőzár billentyűje, s itt kért helyet a 3,5 mm-es jack csatlakozó is. Oldalt a hangerőt szabályozó gombok és a kamera működtetéséért felelős kezelőszerv fedezhető fel. A memóriakártyát a hátlap eltávolítása után tudjuk behelyezni, ez viszont körömpróbáló művelet, a selymes tapintású műanyag burkolat ugyanis nagyon passzentosan ül fel a készülékházra.

Sony Ericsson X10 mini pro

Az oldalra való elcsúsztatás után felbukkanó QWERTY gombsor ijelsztően apró, s megdöbbentően jól használható. A billentyűk domborúak, egymástól különállóak, nem is kell körömmel dolgozni, ujjbeggyel is lehet, nyilván ez valamelyest attól is függ, hogy a felhasználót mennyire jellemzik a virsli ujjak, de ha valaki nem Schmuck Andor fénykorában, akkor nem lesz gondja. Az automatikusan bekapcsoló háttérfény egyenletesen világítja meg a négy soros kis billentyűzetet.

Sony Ericsson X10 mini pro

A hátlapon öt megapixeles kamera, apró villanó, kis rácsocska, illetve Sony Ericsson és Xperia felitatok találhatóak. Ez a rész a gyártó új formatervezési stratégiájának jegyében íves, az asztalra tett telefon könnyedén pörgethető. Az összeszerelési minőség igen jó, az ember azt érzi, hogy nagyon egyben van ez a kis szerkezet, pedig még be sem kapcsoltuk.

Menü, vas

A burkolat alatt most is a Qulacomm MSM7227-es processzora dobog, ezúttal is 600 MHz teljesítményen, ami a billentyűzet nélküli X10-nél nem okozott csalódást. Alapvetően itt sem lehetünk elégedetlenek, de a kijelzőforgatás sebessége egy picit lehetne gyorsabb. Ahol esetleg akadozásra készüléhetünk, az a képek váltásánál jelentkezik, de ez is csak azok számára lesz észrevehető, akik komolyabb gépeken szocializálódtak (iPhone, Desire). A Sony Ericsson mérnökei egyébként igen jó munkát végeztek, az okosan kifundált kezelőfelület finoman animál ott, ahol egyébként egy-egy másodpercet talán várnunk kellene.

Az X10 mini pro menürendszere az 1.6-os Androidra épül (a frissítést még erre az évre ígérték), ahol kellett, ott nagyon ügyesen, nagyon okosan nyúlt bele a gyártó, hogy a 2,55 inches QVGA kijelzőn se legyen nehézkes a kezelés. Nem is az: állatira ki van találva, hogy mi után mi következik, mindennek megvan a maga helye és funkciója, iszonyatos kézreáll az egész. Kár, hogy a kékes menürendszer színvilága nem változtatható, nem mintha bajom lenne vele.

Sony Ericsson X10 mini pro menü

Az alapképernyő négy oldalas, mindegyikre egyetlen widget rámolható ki, hiszen a hely nagysága korlátozott. Nem csak azért, mert kisebb a kijelző, hanem azért is, mert az ablak négy sarkában négy gyorsindító virtuális gomb ücsörög. Innen érhető el egy mozdulattal a hivásinfó/tárcsázó, az üzenetkezelő, a telefonkönyv és a zenelejátszó. Ez nagyon könnyeddé teszi a használatot. Az alapképernyőről alulról felfelé történő ujjmozdulat hozza be a menüt, amely alapesetben szintén négy oldalas, de ez nyilván bővülhet annak függvényében, hogy milyen további alkalmazásokat töltünk le az Android Marketről. Ha hosszan nyomjuk a középső gombot, akkor egy általunk szabadon szerkeszthető, hat ikonból álló kedvencek listát dob fel a rendszer, amiben az a szép, hogy ez gyakorlatilag bárhol megtehető a menürendszerben bóklászva.

Sony Ericsson X10 mini pro menü

Az alapképernyőn állva a fentről lefelé történő húzás hozz be az Android rendszer státuszinformációd felületét, ahol az elmulasztott események, az adatforgalmi, térerővel kapcsolatos és töltöttséget érintő információk helyezkednek el. Az X10 mini pro menürendszere tökéletesen működik fektetett állapotban is, ilyenkor mindaz, amit eddig láttunk, 90 fokot fordul. Egy helyen vettem észre problémát: a Google bejelentkezés során a név és a jelsző beírása után eltűnik a továbblépés gombja, de ha újra állított helyzetbe hozzuk a telefont, akkor előkerül. Minden más esetben a forgatás tökéletesen került megvalósításra még akkor is, ha egyébként kissé lassan regaál a gép az előcsúszó gombsorra.

Alapfunkciók

Az X10 két speciális funkciója (TimeScape, Mediascape) közül csak az egyiket kapta meg az X10 mini és a mini pro, ez pedig a Timescape. Itt a különböző történesek (hívások, üzenetek, Facebook és Twitter bejegyzések, fotók) időrendben, kis kártyákkal szimbolizálva kerülnek felsorolásra. Lehet köztük szűrni (ha nem kell a Facebook-folyam), az egyes kártyákra rábökve pedig megnézhetjük az esemény részleteit és különböző tevékenységeket is csinálhatunk (visszahívás, válasz SMS-ben, stb.).

Sony Ericsson X10 mini pro menü

Az alapfunkciók tekintetében nem sokban tér el az X10 mini pro egy átlagos Android alapú telefontól. A névjegyzék a Google kontaktjainkkal automaikusan került szinkronba, a Facebook ismerőseinket egyenként kell összedrótozzuk az X10 mini pro tartalmával. A görgetés elképesztően jó, kedves és hasznos ötlet, hogy a kijelző mindkét oldalán van betűkre ugró gyorsgörgető.

Sony Ericsson X10 mini pro menü

Az üzenetkezelés természetesen teljeskörű. Ez azt jelenti esetünkben, hogy az SMS, MMS e-mail triumvirátushoz hozzátartozik az Exchange szerverekkel való kommunikáció lehetősége. Ehhez a Sony Ericsson külsős programot használ, amelynek neve RoadSync. Két ilyen alkalmazás is van a készülékben, az egyik a levelek szinkronizációjáért, másik a naptár naprakészségéért felel. Az X10 minihez képest nyilván a lényegi különbség a hardveres billnetyűzet megléte.

Sony Ericsson X10 mini pro menü

Sony Ericsson X10 mini pro

Az X10 mini pro kihúzható gombsora, apró, de használható. A négy sorban elhelyezkedő gombok kissé kemények, de egyértelműen érezhető a nyomáspontjuk. Talán nem említettem még, de az X10 mini pro tud magyarul, ezért elvárható, hogy a QWERTY gombsoron való gépelés során is elérhessük a hazai ékezetes betűket. Nos, a Sony Ericsson ezt úgy oldotta meg, hogy a billentyűzet jobb alsó sarkában található egy gomb, a neve SYM. Ezt egyszer, önmagában megnyomva mindenféle spéci karaktereket kapunk, smiley-k, zárójelek, ilyesmi. Ha pedig egy másik betűvel egyidőben nyomjuk meg, akkor az adott karakter extra verziói jönnek be (az a-nál az á, stb.), mindenhol az első lehetőség a magyar nyelvben elérhető verzió, így általában nem kell külön válogatnunk a lehetőségek között.

Sony Ericsson X10 mini pro menü

A szervezőfunkciók nem okoznak meglepetést, naptár (Google szinkronizációval), vekker, stopper, időzítő és számológép alkotja a repertoárt. Van egy kis jegyzettömb, nagyjából ennyi, ha ennél többre vágyunk, akkor irány a Market, tömegével vannak hasonló kis alkalmazások.

Multimédia

Ezen a fronton pláne semmi változás nincs az X10 minihez képest, a QWERTY-vel felszerelt tesztkészülék is 5 megapixeles, ledes villanóval ellátott kamerával próbál hódítani. Videót VGA felbontásban rögzít a gép. A beállítási lehetőségek nem túl szofisztikáltak, négy motívumprogram közül választhatunk, ezek között van a makró mód is. Az autofókusz gyorsan dolgozik, a képek tárolása sem vesz el sok időt, az egész szerkentyű rendesen teszi a dolgát.

Sony Ericsson X10 mini pro

Az elkészült alkotások egészen jók, pláne, hogy egy ekkora gép készítette el ezeket. A technika csodája, hogy egy készülék, amit el tudok teljesen rejteni a tenyeremben, teljesen vállalható családi fotókat készít, könnyedén tudok rajta levelezni, telefonálni és nyomon követhetem a Facebook történéseket is. Zajszűrés persze itt is van, az öt megapixeles mezőnyben átlagosnak számít az X10 mini pro teljesítménye.

Sony Ericsson X10 mini pro menü

Zenei szempontból jó hír, hogy a mellékelt füles kifejezetten jól szól. Az agybadugós kialakítású tartozékhoz bónusz fülgombócot is kapunk (gumiharang, oké), felvevőgombos és mikorofonnal is rendelkezik. A telefonon levő 3,5 mm-es jack bemenet természetesen lehetővé teszi, hogy másféle headset is csatlakoztatható legyen. Kihangosítva közepesen szól a telefon.

Sony Ericsson X10 mini pro menü

A szoftver ID3 tagek alapján szűr, mutat albulborítót és fut a háttérben. Nincs viszont equalizer, lezárt gombsor mellett pedig nem tudjuk vezényelni a zenét, csak a hangerő állítására van lehetőségünk. A fülesen levő gombbal a play/pause viszont elérhető, ami valamelyest segít a helyzeten. A lejátszóban találunk viszont egy speciális funkciót, ugyanis az infinite button megnyomása (ez egy végtelen jelet szimbolizáló virtuális billentyű) az adott előadó további albumait és YouTube videót érhetjük el. Ebből a telefonból sem hiányzik a TrackID, illetve szerencsére az FM-rádió sem, amely RDS funkcionalitással is rendelkezik.

Adatátvitel, akkumulátor

Természetesen a kis Sony Ericsson minden olyan adatátviteli szabványt ismer, amit elvárhatunk. Ez konkrétan magában foglalja a HSUPA adatátvitelt (5,76 Mbps le, 2 Mbps fel), a Bluetooth 2.0-t, a microUSB csatlakoztatást és a WLAN-t. A GPS sem maradt ki a repertoárból, ehhez a gyártó a WisePilot nevű szoftver telepíti a készülékre, amely NavteQ térképekkel dolgozik, viszont online, azaz adatforgalmat bonyolít, ezért használata mindenképpen csak azok számára ajánlott, akiknek van mobilinternet előfizetés a kártyájukon.

Sony Ericsson X10 mini pro menü

A beépített böngésző annak ellenére is kellemes, hogy a QVGA kijelző még fektetett állapotában sem mondható ideálisnak arra, hogy weboldalakat nézegessünk. A nagyítás kicsit darabos, de az áttekintő nézet hasznos, ilyenkor oda cibálhatunk egy 4:3 arányú keretet az oldalon, ahová csak akarjuk, s a kijelző elengedése után erre nagyít rá a szoftver. Ha az USB kábel segítségével PC-hez kötjük a telefont, akkor vagy külső meghajtóként működik, vagy illesztőprogram telepítését kívánja meg, amelynek segítségével lehet babrálni a benne rejlő felhasználói adatokat.

Sony Ericsson X10 mini pro

A hátlap alatti akkumulátor kivehető, így aztán tudjuk azt is, hogy papíron milyen teljesítményre képes. A Li-Pol telep 930 mAh-s, ami nem hangzik soknak, s nem is az: aktív használattal másfél-két napig bírja a kis kütyü etetés nélkül. Persze gépről is tölthetjük, de így jóval lassabban vesz magához annyi áramot, amivel már bátran nekivághatunk egy újabb mozgalmas napnak.

Sony Ericsson X10 mini pro

Értékelés: Sony Ericsson Xperia X10 mini pro
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 10 pont
Sebesség 10 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 9 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 9 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Bocha nagyon szerette a X10 minit. A magam részéről szintén meg voltam elégedve az X10 mini proval. Nagyon átgondolt, ötletes, jól összerakott, könnyen kezelhető, s nagy tudású készülék keletkezett, nagyon apró méretben. A QWERTY gombsor kiváló ötlet volt, jól is használható. Persze semmi sem tökéletes, ennél a készüléknél a legfájóbb, hogy még csak az 1.6-os Android rendszer dolgozik a felület mögött, ami bizony nem egy friss fejlesztés. Ennek köszönhetjük, hogy nincs equlaizer, hogy a kamera beállításai igencsak szegényesek, az újabb verziókban jobb az energiagazdálkodás is, tehát a rövidke akkumulátoros üzemidő is részben ide vezethető vissza. Örömteli viszont a kellemes füles megléte, a rádió, jól működik a Timescape, az X10 minivel kapcsolatos esetleges WLAN hibák nálam nem jelentkeztek, a rendszer gyors, kissé kevéssé szabható személyre, de ez talán nem olyan nagy baj. Mindenképpen egy olyan készüléket ismerhettünk meg az X10 mini pro "személyében", amelynek nemigen van konkurenciája. Ez pedig jó a gyártónak, jó a piacnak és leginkább jó a felhasználónak. Különösen ajánlható azoknak, akik minél kisebb, de minél okosabb telefont keresnek, akiknek pedig eddig nem ez volt a fő prefernciájuk, okvetlenül próbáljanak ki egy X10 mini pro-t, ha QWERTY gombsoros okostelefonra vágynak. Akárcsak testvére, az X10 mini pro is megkapja tőlünk az alábbi plecsnit:

Sony Ericsson Xperia X10 mini pro

Bog

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Sony Ericsson Xperia X10 mini pro
Sony Ericsson Xperia X10 mini pro Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 90 x 52 x 17 milliméter
Tömeg 120 gramm
Színvariációk fekete, fehér
Kijelző
Kijelző átlója 2,55 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320 pixel
Kijelző típusa Kapacitív TFT érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória 256 MB RAM / 256 MB ROM
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 2 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP)
WiFi 802.11b/g
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 1.6
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok 2 darab (újak is letölthetők)
Valutakonverter van
Extra szoftverek Timescape, Facebook, Google Talk, Google Mail, Android Market, NeoReader, RoadSync & Mail, TrackID
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos, ledes villanó
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (640 x 480 pixel)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor ismeretlen kapacitású
Készenléti idő 285 óra (2G) / 360 óra (3G)
Beszélgetési idő 4 óra (2G) / 3 és fél óra (3G)
Egyebek
giroszkóp, számítógépre kötve kártyaolvasóként is működik, geotagging, QWERTY gombsor

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés