Samsung X640 - kis lépésekkel

Külső, kijelző

A Samsung nem titkoltam le szeretné taszítani a Nokiát a mobilpiac trónjáról. Ennek érdekében folyamatosan újítja meg modellválasztékát, és rengeteg új típussal is jelentkezik. Az X640 leginkább a tavalyi X450 folytatásának tekinthető. Olcsó, egyszerű, csinos kis darab, alapszolgáltatásokkal és Samsung minőséggel. Első ránézésre mutat némi hasonlóságot a Motorola V600-zal. Ezüst külső, fekete előlap, kamera. Nincs viszont külső antenna és hiányzik a fedlapról a kijelző is. A telefon bal oldalán a hangerőgombok, jobb oldalt pedig a fényképezőgép gyorsbillentyűje kapott helyet. Alul a szokásos Samsung csatlakozó található, melyet egy aprócska műanyag takarólemez véd a portól. Ez lesz az első, amit a júzer elveszít, tekintettel arra, hogy az égvilágon semmi nem rögzíti hozzá a készülékházhoz.

A kinyitott készülék semmi meglepetést nem okoz. Teljesen szokásos Samsung billentyűzetkiosztása van. A négy állású navigációs gomb közepén egy i betű terpeszkedik, amelynek nincs OK funkciója. Eleinte iszonyatosan hiányzik, később megszokható, de érthetetlen, hogy miért ragaszkodnak ehhez a már sokat kritizált megoldáshoz a koreaiak. A gombok világítása kék, a piktogrammok és a számok mérete jó nagy. Alul két kis gumipöcök segít abban, hogy a becsukódó telefon fedlapja nem csapódjon elemi erővel a készülékház alsó részéhez, ezzel a kopás is elkerülhető. Az egész cucc masszív, a lötyögés és a recsegés-ropogás szavakat nem ismerik Koreában, és nem csak azért nem, mert magyarul van.

A fedlap belső oldalán helyezkedik el a kijelző. Csalódottságunknak kell hangot adjunk: az X450 óta érdemi változás nem történt ezen a téren. Ugyanaz az UFB technológiájú, 128x160 pixeles, 65 ezer színű ablak közvetíti az információkat, mint eddig. Ez annak idején simán az egyik legjobb volt a kategórában, mostanra már ideje lett volna egy kicsit fejleszteni, mert kissé homályos és életlen.

A menürendszer is a régi. A szokásos Samsung elrendezést követi. Ez kilenc ikonos főképernyőt jelent, az almenük között horizontálisan tudunk haladni. A grafikai megjelenítés továbbra is szépséges. A navigációs gomb négy irányához különböző funkciók kerültek hozzárendelésre. Ezek nem módosíthatóak, ami abból is kitalálható, hogy a billentyű négy irányának funkciója bele van gravírozva a gombba. A külső kijelző hiánya miatt az aktív flippel való hívásfogadás kikapcsolható. A fedlap egyébiránt egy kézzel is könnyen nyitható, köszönhetően a telefon oldalain található íves mélyedéseknek.

A menürendszer színvilága négyféle séma közül választható ki. A fedlapon tündöklő kék színű állapotjelző fény villogása kikapcsolható. Ez csak az alapállapotban való kékséget szünteti meg, a fényjelzés továbbra is működik, ha esemény történik. Örvendetes, hogy a bejövő hívások jelzését az oldalsó hangerőgomb nyomkodásával le lehet némítani.

Telefonkönyv, üzenetek

A készülék telefonkönyve kellemesnek mondható, a kategória átlagát mindenképpen hozza, sőt. Összesen 1000 kontaktunk lehet, mindegyikhez négy telefonszám, egy e-mail cím, egy fénykép és egy csengőhang társulhat. Ha egy névhez több adatot is csatolunk, akkor az nem vesz le a telefonkönyv kapacitásából. A készülék egyszerre mutatja a SIM kártya és a saját telefonkönyv bejegyzéseit, az ide-oda történő másolgatás és az összes adat törlése pikk-pakk megoldható. A névjegyzék alapállapotból a jobb funkciógomb segítségével érhető el. A telefonkönyv menüjéből egy jobbra nyíllal átjuthatunk a hívócsoportokhoz. Itt gyárilag tíz csoport került definiálásra. Bár ezek megnevezése változtatható, érdemes egy pillantást venni a Samsung által kreált csoportnevekre. A "Lány" és a "Férfi" már csalt némi mosolyt az arcunkra, a "Szeretők" elnevezésű csoport viszont minden kétséget kizáróan a koreai tervezők szingli életmódhoz igazított telefonjának utópiáját vetíti elénk. Vallásos és hűséges típusok első dolga legyen átírni ezt valami másra.

Az üzenetek terén végre valahára meghallgattatott sok ezer felhasználó panasza: üzenetíráskor már nem kell mindig a T9-et kikapcsolnunk, a telefon megjegyzi az utolsó beállítást. A szöveges üzenetek számára 200 darabos férőhely található, a multimédia üzenetek száma 150 darabban került limitálásra. Az 6,5 megás kapacitás egyébként is nagyjából ennyi MMS-t tud elraktározni. Szöveges üzeneteknél akár 12 ddarabot is egybefűzhetünk, az X640 pedig támogatja az EMS formátumot is. Az üzenetbeállításoknál beállítható, hogy a karaktertámogatás milyen legyen: GSM ABC, UNICODE, vagy automatikus. Az kezelhető MMS-ek maximális mérete 95KB lehet. Ennél nagyobb elem csatolásakor a telefon figyelmezteti a felhasználót, hogy ejnye. Az e-mail kliens az X640-be már nem fért bele.

Specifikációk

Samsung X640
Technológia GSM 900/1800/1900
Méret 87x47x23 mm
Súly 85 g
Kijelző 128x160 pixel, 65K szín, UFB
Telefonkönyv 1000
SMS/MMS memória 200/150
Egyéb memória 6,5MB
Java 3MB
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van - kikapcsolva is
Számológép van
GPRS/EDGE 4+2/nincs
Push To Talk nincs
Infra/Bluetooth nincs/nincs
Prediktív magyar T9
Hangtárcsázás nincs
Hangrögzítő memória kapacitásáig
Hangvezérlés nincs
Valutakonverter van
FM rádió nincs
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 800 mAh Li-Ion
Készenléti idő 220 óra
Beszélgetési idő 210 perc
Fényképezőgép 640x480, 4x digit zoom
POP3 e-mail nincs
WAP böngésző 2.0
HTML böngésző nincs
Játékok 2+JAVA
Csengőhangok 40 csatornás MIDI
Operációs rendszer nincs
MP3 lejátszás nincs
Egyebek Állapotjelző LED

Fényképezőgép, multimédia

A telefon fedlapján található kamera átlagosnak tekinthető. VGA felbontású képek készítésére alkalmas. Ha a Super Fine, azaz a legjobb minőség használatát választjuk, akkor a részletgazdag felvétek mérete meghaladja a 100KB-ot. Ez tréfás, mert csak 95KB küldhető tovább MMS-ben. Miután a telefonon se infra, se Bluetooth, ezért a már korrekt méretű felvételeket csak adatkábel segítségével lehet a gépre juttatni. Megoldást jelentett volna, ha az MMS-be szúrandó felvételeket a szoftver egy kicsit csökkenti, vagy a minőségén ront egy kicsit. Fényképezni összecsukott állapotban is lehet. Egyszerűen csak hosszan kell nyomva tartani az erre szolgáló oldalsó gombot, és aktiválódik a kamera. Külső kijelző hiányában csak az aprócska tükörre hagyatkozhatunk. Nem tudom, hogy a későbbiekben milyen mennyiségű retikülbelsőt fog eredményezni, ha az inkább célcsoportnak számító hölgyek táskájában aktiválódik a kamera. A belső kijelző keresőként akár még jó is lehetne. Gyors, normális képet közvetít. A gond az, hogy a hosszúkás kijelzőn nem látszódik teljesen az optika által rögzített széleskés kép, így csak megtippelni lehet, hogy mi fog még látszódni a felvétel két szélén. Bosszantó apróság.

A telefonban egy négyszeres, szinte fokozatmentesen állítható digitális zoom kapott helyet. Ezenkívül még a fényerő állítható, csaphatunk hozzá néhány keretet és effektet, aztán lehet jókat szórakozni. Van sorozatfelvétel és önkioldó, mozgókép rögzítésére azonban nincs lehetőség. Az MMS-ben kapott 3gp-t nálunk nem játszotta le a tesztkészülék, úgyhogy ez a funkció szőröstül-bőröstül kimaradt.

Az alábbiakban néhány tesztfelvétel látható, a minőséget nem én rontottam le: erre képes SF, azaz Super Fine üzemmódban. Kattintásra eredeti méretben ugranak fel.

Hanghatások terén hagyományosan erős a Samsung. Ezúttal 40 szólamúak a csengőhangok. Elemi erővel szólnak, a Kossuth tér és a Batyi között "süvítő" metrókocsiban is egyből meghallottam az első taktusokat. A rezgés is erős, de a csengődallammal együtt nem működik. A billentyűhangokat könnyen lehet variálni az oldalsó hangerőgombok megfelelő irányú nyomkorászásával. Az üzeneteknél csak a 10 gyári effekt rendelhető hozzá a beérkező SMS és MMS cuccokhoz. Itt állítható az is, hogy csak egyszer jelezzen a beérkező üzeneteknél, vagy periodikusan, időről-időre figyelmeztesse a feledékeny júzert arra, hogy van olvasatlan üzenete. És jessz, a Samsung X640 már kihangosítható, ráadásul kimondottan jó minőséget produkál. Van aranyos kis kapcsolási hang, és vannak BKV szignálra emlékeztető figyelmeztető hangok is. Profilok nincsenek, a némaüzem a kettőskereszt billentyű hosszas izgatására kapcsol be. Kicsit talán túlságosan diszkréten csippan a fülünkbe beszélgetés közben a kütyü, ha új üzenet érkezik, és hasonló halksággal jelzi a második bejövő hívást is.

Szervezőfunkciók, egyebek

Az X640 naptárjáról nagyjából annyit lehet mondani, hogy van, működik, és ennyi. Havi nézet van, elég kis minik rajta a betűk. Összesen 100 naptárbejegyzésünk lehet: 25 teendő, 25 évforduló, 25 hívás és 25 naptárbejegyzés. Nyilván a különböző típusú bejegyzések, különböző típusú adatokat kérnek. Ébresztési időpontunk három darab lehet. Ebből az első a "Reggeli ébresztő" nevet viseli, a második az "Ébresztő 1" a harmadik pedig az "ébresztő 2". Mi nem találtunk ebben logikát, a reggeli ébresztőt is simán beállítottam délután négyre, és ugyanazok a paraméterek tartozhatnak hozzá, mint a másik kettőhöz. Megadható, hogy mely napokon lépjen működésbe, és beállítható az ébresztés dallama. A funkció a telefon kikapcsolt állapotában is működik.

A készülékben végre teljes értekű diktafon található, amely a memória szabad kapacitásáig képes hangot rögzíteni, akár beszélgetés közben is. Apropó, memória. A telefon 6,5 megabájt tárhellyel rendelkezik a képek, hangok, MMS üzenetek számára, tovább három mega pedig arra vár, hogy JAVA alkalmazásokkal töltsük fel. Ez tipikus Samsung megoldás, az egyik rovására nem terjeszkedhet a másik. Gyárilag két játék található a készülékben: a SnowBallFight egy hógolyóval játszandó kidobós, a BubbleSmile pedig logikai jellegű. Egy játék 100KB lehet, ami azt jelenti, hogy jó bőre vették a memóriát, hiszen így minimum 30 alkalmazás kell a megtöltéséhez. A számológép egyszerű, akárcsak a valutaváltó, a stopper és az időzítő.

Adatkommunikáció, akkumulátor

A telefonban nincs infra és Bluetooth. USB adatkábel segítségével kapcsolhatjuk a géphez, a gyártó oldaláról letöltött szoftver segítségével tologathatóak képek és hangok, valamint szerkeszthetőek a telefonkönyv bejegyzései. Természetesen modemként is működik, a 4+2 időreses GPRS segtségével mászhat fel a netre. A beépített 2.0-ás WAP böngésző használata egyszerű, ha az ember rájön, hogy az opciók különböző billentyűkön érhetőek el. A készülék még SMS-ben sem tud fogadni vCard formátumú telefonkönyv bejegyzéseket.

A hátlappal egybeépített akkumulátor egy 800 mAh-es Lithium-Ion erőforrás. Abszolút közepesen teljesít, nagyjából két nap alatt merül le. Ha közel a vég, akkor a kijelző fényereje lecsökken, a billentyűzetvilágítás kialszik, a készülék pedig gyakori visongással hívja fel magára a figyelmet. Átlagos használat mellett 2 napig bírta a tesztelés ideje alatt a készülék, persze a gyakori nyitogatás, a sok fényképezés kicsit talán jobban igénybevette az X640-et.

Összeségében elmondható, hogy árát mindenképpen megéri a kis Samsung. Mellette szól a szép forma, a minőségi kidogozás, a nagy memória és jóféle diktafon. Vannak kisebb hibái, nyilván nem üzletember készülék, de minden további nélkül örömet lehet vele okozni a húg-barátnő-mama vonalon.


Azóta történt

Előzmények

Hirdetés