Hirdetés

Samsung U700 - a hétszázát

Nagyon szép, sokat tud, az ára sem vészes. De tökéletesnek azért nem mondhatnánk.

Bevezetés

A Samsung Ultra Edition második generációját a gyártó már a típusjelzésekben is megkülönbözteti, ezek a modellek az U betűt kapták meg. Annak ellenére, hogy az U sorozat viszonylag sok tagot számlál, Magyarországra eddig hivatalosan csak az U600 érkezett meg, illetve most lép piacra jelen tesztünk alanya, az U700.

Azt eddig is tudtam az előzetes képek alapján, hogy a telefon szép. Az érdekelt, hogy vajon jó is-e, de előre megnyugtatok mindenkit, hogy igen. Jó. Eléggé nagyon. Főleg a már ismert kártyafüggetlen árhoz képest. Az egész tesztidőszak alatt az motoszkált a fejemben, hogy vajon mi tartja vissza a gyártókat, hogy ilyen és ehhez hasonló formát öntsenek minden telefon köré, ennek kizárólag így lenne értelme, erőltessék már meg magukat egy kicsit, mégiscsak egy mindennapos használati tárgyról van szó.

Az U700 kapcsán az a fantasztikus szerencse ért bennünket, hogy rögtön két telefon érkezett a Samsungtól, az egyiken a gyári menü, a másikon a Vodafone Live szoftvere üldögélt, így jó alkalom volt ez arra is, hogy a két eszközt funkcionálisan is összehasonlíthassuk. Két ilyen készülékkel mászkálni... a fő kártyám a vodás verzióban volt, a függetlenben egy T-Mobile SIM tartózkodott. Mikor előoperáltam a telefont, rögtön elkérte mindenki, aki pedig a Live menü miatt fintorogva adta vissza, annak a kezébe nyomtam a gyári verziót. Koppantak az állak a padlóra.

Külső

Bár a képek talán magukért beszélnek, az U700 biztos, hogy rengeteg rajongót fog szerezni pusztán a külseje okán. Kecses, elegáns, lélegzetelállítóan egyszerű, végletekig letisztult forma jellemzi, az ezüstösen csillogó külső a Shine-hoz hasonló hatást vált ki embertársainkból. Visszafogottan hűvös, mégis vonzza a tekintetet, illetve rögtön a tapogatás igényét váltja ki a szemlélődőből.

A fedlap tükrös. Látszom is néhány fotón emiatt, de az ujjlenyomatokat is jó hatásfokkal gyűjti, a törölgetés gyakori mozdulatsorrá válik a potenciális felhasználó napi tevékenységei között. A tükrös betét egészen a navigációs tárcsáig nyúlik le, ezt íveli körül, nyugalmi állapotban csak a két oldalt elhelyezkedő híváskezelő gombok látszanak.

Pedig van ott még négy érintőgomb, amelyek csak akkor világosodnak ki, ha izgatjuk a telefont (ehhez elég mondjuk szétcsúsztatni). Nekem ez a tapivezérlet megoldás sosem volt nagy barátom, most sem szerettem meg, de az első ilyen jellegű telefon óta sokat fejlődött a kivitelezés, bár néha így is félrenyomtam, vagy túl sokszor, illetőleg túl kevés alkalommal érintettem meg a megfelelő helyen a készüléket. A navigációs kezelőszerv megérdemelne egy hosszabb misét is, de mivel az E740-ben ugyanilyen a tárcsa, ezért csak annyit kell róla tudni röviden, hogy nem csupán nyomogatni lehet, hanem tekerni is, ráadásul sokkal jobban reagál az U700-ban, mint az előbb említett Samsung modellben. A fedlap tetjén egy hosszúkás lukban ül a hangszoró, egy kör alakúban pedig a másodlagos kamera.

Szétcsúsztatás után szépen rajzolt gombsor válik láthatóvá. A gombok érdekes módon tapintásra ugyan egy síkban vannak, de érezhető a benyomásuk, így aztán nem okoz nagy gondot az üzenetírás. A telefon bal oldalán a hangerőszabályozó és az adatcsatlakozó található meg, jobb oldalon pedig a microSD kártya nyílása látható egy kicsi ajtó mögött. Efelett látható a kamera gyorsgombja. A hátlapon alapesetben semmi nem vonzza a tekintetet, de a szétcsúsztatással egyidőben előbukkan a kamera optikája egy tükör és egy vaku társaságában.

Hirdetés

Menü

A kijelző 240x320 pixeles felbontású, 262 ezer szín megjelenítésére képes. Ebben természetesen megegyezik a két telefon, ám ami a képernyőre kerül, ott már jelentősek az eltérések. A következőkben látható kijelzőfotók bal oldalán a gyári, másik felén pedig a Live menü látható.

A főképernyőn a legfontosabb különbség, hogy a Vodafone verziójában a jobb oldali választógomb a Live-ra visz, a független készülékben csak simán a WAP-ra. Egyik esetben sem változtatható ez meg. Az sem, hogy a navigációs tárcsa közepe végre a főmenübe röpíti a júzert, de ez így is van rendjén. A kezelőszerv négy iránya azonban mindkét modellnél tetszőleges funkciók gyors elérését teszi lehetővé.

Maga a főmenü a gyári verzióban a jó öreg BlackUI, míg a vodás termékben a Live kétféle változatát is rejti. A "flash animáció" nélküli esetben a szokásosan egyértelmű, piros és grafikailag nem túl kidolgozott ikonhegyet kapjuk meg, a másik verziót választva azonban már a legújabb Live tolakodik az arcunkba, amely igen látványos, jól néz ki és lehet szeretni. Ha bentebb haladunk, akkor a gyári készülék - bár ugyanannyi információt jelenít meg - kicsit kisebb betűmérettel dolgozik, és működnek a menü belsőbb részein a felugró ablakok, ám ezt az U700-ban akár le is lehet tiltani. A Vodafone által megfertőzött telefon esetében nincs ilyen funkció egyáltalán.

Közös a két telefonban, hogy a gyári háttérkép helyett lehet saját fotót, vagy változó hátteret is kérni, ám a mindig megcsodált Samsung téma, amely az adott ország animált nevezetességét teszi a háttérbe, hiányzik a Vodafone által majd forgalmazott telefonból. Nem a Live hibája viszont, hogy a menürendszer alá nem tehető háttérkép, ezt a független modell sem tudja. A menü logikája mindkét készülék esetében teljesen tökéletes, a kezelhetőség magától értetődő, még akkor is, ha láthatóan a két készülékben a menüpontok sorrendje nagyon más, ám funkcionalitásban szinte nincsen különbség. Mindkét modellnél van gyorsmenü, amellyel az üzenetek, a hívások és a WAP (Live) érhető el.

Alapfunkciók

A névjegyzék 1000 férőhelyes. A bejegyzésekhez vezetéknév, keresztnév, több telefonszám, e-mail cím, megjegyzés, fénykép és csengőhang tartozhat. Listázás során egyszerre látható a belső memória és a SIM kártya tartalma. A keresés gyors, a névjegyzék áttekinthetősége mintaszerű.

Az üzenetkezelésnél sincsenek meglepetések. Kellemes, hogy új SMS érkezésekor már a főképernyőn látszik, hogy ki a feladó. Az MMS és SMS üzenetek közös listában látszódnak, előbbiek a belső, 50 megabájtos tárhelyen osztozkodnak, utóbbiak számára 420 férőhely áll rendelkezésre. Az e-mail kliens maximum 500KB méretű csatolmányos levelek fogadására képes, van aprócska szűrő is, amely sokat segíthet a spam levelek ellen, természetesen kezeli a szoftver a hitelesített SMTP szervereket is.

A szervezőfunkcióknál sincs meglepetés, a naptár összesen 440 bejegyzés kezelésére képes, ezek öt kateóriába sorolhatóak, program (300 db), évforduló (50), szabadnap (50), fontos (20) és privát (20) események állíthatóak be riasztással, ismétldéssel. Grafikusan a havi és a heti nézet látható, az ütközésekre nem figyelmeztet a rendszer. Ötféle ébresztési időpontot használhatunk, ezek igény szerint a telefon kikapcsolt állapotában is riasztanak.

A funkciók közül nem hiányzik az alapműveletes számológép, a mértékegység-átváltó és a grafikus világóra sem. A diktafon 1 órás felvételt készíthet, beszélgetés közben azonban nem elérhető. A stopper és az időzítő teszi a dolgát ha kell. A gyári szoftverben egyelőre nem találtunk játékot (de majd nyilván lesz) a vodás verzióban öt demo alkalmazás üldögél.

Multimédia

Érdekes módon a multimédia területén vannak jelentős eltérések. A kamera mindkét esetben természetesen 3,2 megapixeles, autofókuszos, villanófénnyel megtámogatott modul, de a menü már más. Ami közös, hogy teljesen beteg módon az autofókusz csak akkor működik, ha az oldalsó gombbal exponálunk, pedig lehet a navigációs tárcsa közepével is, de ilyenkor nem fókuszál. Oka ismeretlen. A gyári verzióban a fényképezőgép menüje horizontálisan jelenik meg, van benne mini-gyorsmenü is a legfontosabb beállítások kedvéért. A vodás U700 viszont a függőleges fotózást támogatja, itt csak egyetlen menü van, ez viszont teljesen kitakarja a keresőt is. Funkcionalitásban és az elérhető opciókban nincs különbség, a videofelvétel viszont csupán 176x144 pixelben valósulhat meg.

A fent látható tesztképek elemzése után elmondható, hogy a részletgazdagsággal nincs gond, a képek dinamikája azonban nem tökéletes, nem elég kontrasztosak a felvételek, pedig több esetben is verőfényes napsütés volt a képek készítésekor, de valahogy sötétek, fakóbbak a valóságnál az alkotások.

Nagy a különbség a zenelejátszó szoftveres megvalósításánál is. A gyári U700-ban már a Samsung újabb szoftvere teljesít szolgálatot, itt a zeneszámok listázása is összetettebb, hiszen a készülék az ID3 tagek alapján is rendez, ráadásul a számokat lehet értékelni, így ezeket is figyelembe tudja venni. A grafikus felület a vodás verzióban még a régi, de a legfontosabb különbség, hogy a független szoftver le tudja tenni a zenelejátszót a háttérbe, a Live menüvel rendelkező készülék erre - érthetetlen módon - képtelen. A telefonokhoz csomagolt füles tök közepes, nem tartalmaz átalakítót sem, ha a saját headsetünkre vágyunk, akkor ezt utólag kell beszerezni.

Mindkét telefonban vannak profilok, és szerencsére ezek nagyon könnyen átláthatóak. Nem okoz gondot a rezgés és a csörgés egyszerre történő megvalósítása sem, üzenet érkezésekor is elérhető ez a funkció. Csengőhangnak és üzenethangnak csak olyan fájl választható, amely a telefonmemóriában szerepel. Amit bánunk, hogy az U600 után az U700-ból már kimaradt az FM-rádió.

Adatkommunikáció, akkumulátor

Mindkét U700 2.0-s sztereó Bluetooth kapcsolatra képes, infra egyikben sincs. Lokális kommunikációhoz használható még USB kábel, ezt megtaláltuk mindkét csomagban, de egyik sem végleges dobozolás volt, bár gyaníthatóan a vodás verzióból sem kerül kispórolásra. Memóriakártya viszont nem volt a dobozokban, erről ezért egyelőre nincsen információ.

Ami viszont a lényeg, hogy az U700 HSDPA kapcsolaton keresztül kommunikál a nagyvilággal, méghozzá 3,6 Mbps sebességgel képes erre. Ehhez a Samsung Netfront böngészőt tesz a készülékbe, ám ez a browser tudásban nem hozza azt a szintet, amely elegendő a tökéletes webes böngészéshez, az index főoldalán több reklámra is panaszkodott, hogy túl nagy méretű, azokat meg sem jelenítette, aminek lehet örülni tartalomszűrési okokból, de egy komolyabb flash cuccokkal tarkított oldalt taccsra tesz. Bár a megjelenített oldal mérete változatható, a fektetett böngészés sajnos hiányzik. A hírek arról szólnak, hogy a késbbi Samsung telefonokban már továbbfejlesztett böngésző lesz, ez a jelenlegi egy kicsit kevés az adatkommunikációs képességek sebességéhez mérve.

A fedlap feletti kamera alkalmas a videotelefonálásra, tette is a dolgát rendben, csodát persze nem vártunk a képminőségtől. A készülék természetesen működhet modemként is, ha számítógéphez kapcsoljuk, de ehhez kell a driver is.

A hátlap alatti akkumulátor teljesítménye nálam két nap volt HSDPA hálózatokon lógva, viszonylag sok beszélgetéssel, ami - ha nem is kiemelkedő - alapvetően elmegy, főleg, ha ennyire vékony készülékről van szó.

Összességében egyértelműen pozitív a kép, még a Live szoftver esetében sincs komoly gond, ha a háttérben nem futó zenelejátszót meg tudja neki a felhasználó bocsátani. A kártyafüggetlen ár 80 ezer forintról indult, amely a tudáshoz, és főleg a formatervhez képest nem irreális, úgyhogy megérdemli a készülék ezt:

Samsung U700

Bog

Specifikációk

Samsung U700
Technológia GSM 900/1800/1900/3G
Méret 102,5x50x12,1 mm
Súly 86g
Kijelző 240x320 pixel, 262 ezer szín, TFT
Telefonkönyv 1000
SMS/MMS memória 420/50MB
Egyéb memória T-Flash (micro SD)
Java van
Vibra funkció van, csengés közben is
Naptár van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Számológép van
GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA 4+2/van/van/van (3,6 Mbps)
Push To Talk nincs
Infra/Bluetooth nincs/van (2.0) - A2DP
Prediktív magyar T9
Hangtárcsázás nincs
Hangrögzítõ 60 perc
Hangvezérlés nincs
Valutakonverter van
FM rádió nincs
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 900 mAh Li-Ion
Készenléti idõ 300 óra
Beszélgetési idõ 300 perc
Fényképezőgép 3,2 MP, QCIF videó, autofókusz
POP3 e-mail van
WAP böngészõ 2.0
HTML böngészõ van, JavaScript és keret kezeléssel
Játékok van
Csengõhangok MIDI, MP3,AAC, SMAF
Operációs rendszer Samsung zárt OS
MP3 lejátszás van
Egyebek Sztereó Bluetooth átvitel

Azóta történt

Előzmények