Samsung S8530 Wave II - az újhullámos

Bevezető, tartozékok

Már több mint fél éve, hogy megjelent az első badát futtató készülék, a Samsung S8500 Wave. A koreai gyártó semmit nem bízott a véletlenre, nagyon erősen kezdtek a Wave-vel, ami ennek következményeként még ma is az egyik legjobb okostelefon a piacon; ár/érték arány szempontjából mindenképp. A platform folyamatosan fejlődött, a készüléket pedig több középkategóriás modell követte, amelyek kellemesek voltak, de nem tudtak kimászni az előd árnyékából. Itt volt az ideje, hogy egy új csúcskészüléket kapjon a bada, ami meg is történt a Wave II személyében.


[+]

Pár hete hivatalosan is megjelent az 1.2-es szoftverfrissítés az operációs rendszerhez, amihez új fejlesztői környezet is dukált, így nem csoda, hogy a Samsung új zászlóshajóján, a Wave II-n már ez a verzió fut. Maga a telefon nem sok dologban különbözik az elődtől, specifikációban és formatervezésben egyaránt nagyon hasonlók, az új modell legfőbb újítása a nagyobb méretű képernyő és az ebből adódó dimenzióbeli növekedés, kérdés, hogy ez elég lesz-e az üdvösséghez.


[+]

Az újabb hullám a Wave modellekre jellemző kis kartondobozban érkezett, amely zsúfolásig volt töltve a kiegészítőkkel és kézikönyvekkel. Az XXL GSM-től kapott doboz rejt két nagyon vastag, többnyelvű kézikönyvet, két Kies telepítőlemezt (a Kies a Samsung saját szinkronizáló szoftvere), egy 1 GB kapacitású microSD kártyát, egy microSD-SD adaptert, egy hálózati töltőt és egy microUSB kábelt. Ezek mellett találunk egy sztereó headsetet is, amely kellemes hangminőségű, egyaránt jól kijönnek a mély és magas hangok is. Az egyetlen vele kapcsolatos negatívum, hogy egy agybadugós fülest kapunk, így sokaknak kissé kényelmetlen lehet használni, bár pozitívum, hogy összesen három pár gumifejet rejt a csomag, így mindenki a füléhez igazíthatja a fülhallgatófej méretét.

Külső

Úgy tűnik, Samsung dizájnerei szabadságot vettek ki, legalábbis a Wave II tervezésének idejére: a telefon a méretbeli különbségeken kívül szinte egy az egyben megegyezik az elődjével, az S8500 Wave-vel. És nem csak a formaterv, hanem az anyaghasználat, a gombok elhelyezkedése, az oldalsó interfészek, még az USB-t rejtő kis tolóajtó is pontosan ugyanott helyezkedik el, ahol a Wave-en. Ami persze nem baj, hiszen a híres előd egy remekbe szabott kis készülék volt, így tesztalanyunkon is érződik a felsőkategóriás mivolta: prémium anyagok, remek összeszerelés, ergonómikus formaterv. A telefon az elődhöz képest egy kissé meghízott, de a 124x60x11.8 milliméteres méret és a 135 grammos tömeg még éppen megfelelő, könnyedén használható a mindennapokban. Nem húzza a zsebet, kényelmes a fogása, de az tény, hogy az előd sokkal karcsúbb és kecsesebb volt nála.


[+]

Az előlap legnagyobb részét a 3,7 hüvelykes átmérőjű, 480 x 800 pixeles felbontású, 16 millió színárnyalat megjelenítésére képes, kapacitív érintésérzékelő technológiát alkalmazó Super Clear LCD képernyő foglalja el. A legfőbb változás a Wave-hez képest a Super AMOLED képernyő lecserélése volt, a Super Clear LCD névre hallgató technológia tűéles képet és valósághű színeket ígér, de a Super AMOLED-del nem tudja felvenni a versenyt: utóbbi színei sokkal teltebbek, ráadásul szignifikánsan kevesebbet fogyaszt. Azért tesztalanyunknak sincs oka panaszra, a betekintési szög nagyon nagy, a színek is szépek, és tényleg tűéles kép tárul elénk. Az előlap további elemei is a már megszokott helyeken találhatóak: a képernyő felett kapott helyet a hangszóró, a közelség-érzékelő szenzor, valamint a másodlagos kamera, alatta pedig három fizikai billentyű figyel. A méretbeli növekedés mellett a középső, rombusz alakú menübillentyű változott: az elődnél egy kissé kiemelkedett a kijelző síkjából, most viszont egy szinten van az őt közrefogó hívásvezérlő gombokkal.


[+]

A hátlap ugyanabból a grafitszürke, szálcsiszolt fémből készült, mint a Wave esetében, és ez ismét telitalálatnak bizonyult, nem csúszkál a tenyérben és kellemes fémes érzése van, kell ennél több? Igen, egy kis kreativitás: a hátsó fedlap tekintetében is mindent átvettek az elődmodelltől, kezdve az eltávolításának módjától (az alsó műanyag pöcköt kell lenyomni, és felpattan az akkumulátort rejtő fém lapka) a középen elhelyezkedő függőleges Samsung feliraton át a bal oldali rombusz alakú kamera és vaku párosig. Titkon reménykedtem, hogy utóbbit lecserélik a klasszikus kör alakra, nekem ez kicsit túl sok a rombuszokból, de hát ízlések és pofonok.


[+]

Aki ismeri a Wave-et, az oldalsó interfészek és gombok tekintetében sem fog meglepődni. Bal oldalt találhatóak a hangerőszabályozó billentyűk, jobb oldalt pedig a kamera gyorsgombja és a képernyő lezárására és feloldására szolgáló gomb látható. Fent középen kapott helyet a 3,5 milliméteres kimenet, tőle balra pedig a külső hangszóró figyel. Utóbbi hangminősége kellemes, magasra tekerve sem torzít vészesen, kihangosított hívásokhoz nagyon jól használható, de minőségi zenehallgatásra persze nem ajánlott.. Végül fent jobb oldalra került a microUSB csatlakozó, amelyet egy elhúzható ajtócska véd a portól, víztől és egyéb külső szennyeződésektől, ezért most is piros pont jár.

Hirdetés

Hardver, operációs rendszer, sebesség

A koreai cég hardverosztálya is megirigyelhette a dizájnerek nagy láblógatását, fogták a Wave specifikációját és a kopipészt nevű ősi technikával átemelték az S8530-ba. Ezzel mondjuk nincsen semmi probléma, a Wave hardvere ma is nagyon jónak számít, az elmúlt fél év alatt nem sok minden változott. Bár már az ajtón kopogtatnak a kétmagos CPU-val szerelt készülékek, az első Tegra2-es mobil európai megjelenése még várat magára, tesztalanyunk 1 GHz-es órajelű Cortex-A8 maggal szerelt Hummingbird processzora még mindig az élvonalba tartozik. A RAM mennyiségét viszont megduplázták, a második generációs Wave-ben már 512 MB található, ami mellett 2 GB ROM áll a rendelkezésre; az első Wave-ből volt 8 GB belső tárhellyel szerelt változat is, kár, hogy ilyet most nem lehet kapni. Utóbbi természetesen bővíthető microSD kártyával, a bővítőhely az akkumulátor alatt van, így értelemszerűen nincs hot swap funkció, azaz bekapcsolt állapotban nem cserélhetünk memóriakártyát.

A mobilon a Samsung saját mobil operációs rendszere, a bada fut, annak is a legújabb, 1.2-es változata. A felhasználói felület szerepét a Samsung saját UI implementációja, a TouchWiz 3.0 tölti be, amelyet a bada 1.2-ben kiegészítettek a az androidos Swype-ra hasonlító T9 Trace nevű szövegbeviteli móddal. Emellett lecserélték az USB kapcsolat ikonját, valamint gyorsult a rendszer és a webböngészés is. A régebbi Wave modellek tulajdonosainak nem kell aggódni, a bada 1.2 az ő készülékeikre is meg fog jelenni, bár a pontos dátum még nem ismert.

A Wave sebességével eddig sem volt gond, viszont az 1.2-es rendszerfrissítéssel még magasabbra tették a lécet a Samsung programozói, irdatlanul hasít a rendszer. Az animációk folyamatosak, az áttűnések, görgetések, a lapozgatások akadásmentesek, az alkalmazások azonnal megnyílnak, a képernyő elforgatása és a multitouch rettentően gyors. Zárójelben hozzátartozik a dologhoz, hogy egy bada 1.2-vel telepített S8500 és tesztalanyunk között nem volt észlelhető sebességbeli különbség, ami annyira azért nem meglepő, lévén ugyanaz a hardver lapul mindkét modellben. Az alábbi videó a Wave II sebességét hivatott illusztrálni.

Minialkalmazások és szoftverek

A főképernyő alapértelmezésben három oldalas, melyek mindegyike szabadon telepakolható minialkalmazásokkal. A bal felső sarokban lévő widget gomb megnyomásával szabadon variálhatjuk őket, a képernyőt elforgatva pedig az oldalakat rendezhetjük, azaz oldalakat törölhetünk vagy adhatunk hozzá a készenléti képernyőhöz, a maximum 10 lapban van megszabva. A widget-kínálat szódával elmegy, de darabszámra rendesen elmarad például az androidos rendszerektől, cserébe a többség egész hasznos. A választék azért kellemesnek mondható: a Days egy napló-alkalmazás, az AccuWeather clock egy időjárás-jelentéssel egybekötött órát jelenít meg, a Wallpaper segítségével bármikor megváltoztathatjuk a hátterünket,a Buddies now és a Feeds and updates pedig az ügyeletes szociális háló-alkalmazások szerepét töltik be. E mellett kirakhatjuk a hálózatinformációt (Network Info), a leggyakrabban látogatott weboldalak listáját (Most visited), két internetes keresőt (Yahoo! és Google keresés) egy naptárat (Calendar), e-mail klienseket (E-mail), valamint néhány további, egyszerűbb minialkalmazást is kipakolhatunk, ami nagyon hiányzik, az egy zenelejátszó-minialkalmazás. A képernyő tetején lévő sávot megérintve előcsúszik egy tálca, melyen az aktuális eseményeket látjuk, lenémíthatjuk a készüléket, valamint itt kapcsolgathatjuk a WiFi-t és a Bluetooth-t is.

Az alap szoftverkínálat nagyon kellemes, szinte mindenre kapunk előre telepített megoldást. PDF fájlok és Office dokumentumok megnyitására ott a Picsel File Viewer, emellett kapunk egy tudományos számolások elvégzésére is alkalmas számlógépet, egy divX támogatással rendelkező videólejátszót, amely akadásmentesen viszi az akár 720p-s videókat is, valamint egy hangfelvevőt. A szervezőszoftverek is rendben vannak, előre telepítve találunk egy notesz-programot, egy emlékeztetőt, egy naplót és egy teljes értékű naptárat. Utóbbinál az egyetlen komoly probléma a Google-szinkronizáció hiánya, sajnos ez nem került bele, viszont az Exchange-szinkronizáció igen.

Közösségi alkalmazásokból kettőt is kapunk előre telepítve, egy jól használható Facebook- és Twitter-kliens található a készüléken. A MySpace nem kapott külön programot, viszont a Feeds and updates nevű minialkalmazásba a MySpace-fiókunkat is felvehetjük, így az ottani eseményekről is kapunk értesítést a widgeten keresztül. Természetesen új alkalmazásokat is letölthetünk a Wave II-re, ezt megtehetjük a Samsung Apps-en keresztül, ami a koreai gyártó saját alkalmazásboltja. Sajnos a Samsung boltjának kínálata még a közelébe sem ér az AppStore-hoz vagy az Android Markethez, azonban szép lassan, napról napra növekszik az elérhető programok listája. Az új szoftvereket a Samsung Apps helyett akár a Kies nevű szinkronizációs szoftverrel is feltelepíthetjük, amely e mellett rengeteg funkcióra képes, számítógépünkön nézegethetjük és másolgathatjuk a mobilon lévő üzeneteket, képeket, zenéket stb.

Alapfunkciók, adatkommunikáció, internet

A készülék adatkommunikációs képességeire nem lehet panasz, szinte minden mai csúcs-technológiára képes. Kapunk egy négysávos GSM-modult (850 / 900 / 1800 / 1900 MHz), egy kétnormás UMTS-chipet (900 / 2100 MHz), 2.0-ás microUSB-t, valamint A2DP- és EDR-képes Bluetooth-t, az internethez pedig HSPA-n (3,6 Mbps letöltési, 2 MBps feltöltési sebességre képes) vagy WiFi-n (802.11b/g/n) keresztül csatlakozhatunk.

A telefonkönyv minden igényt kielégít, a bejegyzéseinkhez rengeteg plusz adatot vehetünk fel, saját képet és csengőhangot is rendelhetünk hozzájuk, valamint a kontaktjainkat összeköthetjük Facebookos ismerőseinkkel is, ahogyan azt egy okostelefonnál illik. A hangminőség kiváló, ráadásul a Samsung mérnökei kihasználták a szenzorok adta lehetőségeket is: a csörgő telefon fejjel lefelé fordításra lenémul, a másik irányba forgatva pedig automatikusan bekapcsol a külső hangszóró. Az üzenetkezelő minősége hasonló a telefonkönyvéhez, az alapértelmezett nézet a chatfolyam, de ezt bármikor átállíthatjuk a klasszikus, idő szerinti rendezésre. Az üzeneteket a virtuális billentyűzet segítségével gépelhetjük be, az érzékelés nagyon pontos, a teszt során a félreütések száma minimális volt. A bada 1.2 egyik újítása a T9 Trace nevű beviteli mód, amely leginkább az androidos Swype inputra hasonlít, sajnos a tesztkészülékben nincs magyar nyelv, így azzal nem tudtam kipróbálni de angolul tökéletesen működik.

Előre telepítve találunk egy e-mail klienst is, amely egyszerűen és hatékonyan használható. Tartalmaz néhány előre definiált szolgáltatót (G-mail, Yahoo! Mail, Exchange ActiveSync), de a saját szerver is felvétele sem ördöngősség. További kapcsolódó alkalmazás a Social Hub, amely az e-maileket, üzeneteket és a közösségi szájtjaink eseményeit gyűjti egybe, az egyes fiókok felett egy szám jelzi, hogy mennyi olvasatlan üzenetünk van.

Internetezni a beépített Dolphin 2.0 bőngészővel tudunk, amely az 1.2-es verziószámú rendszer alatt tovább gyorsult. Az elforgatás, a multitouch zoom használata megmaradt, ezzel korábban sem volt gond.

Multimédia

A készülékben található egy maximum 5 megapixeles (2592 x 1944 képpontos felbontású) fotók készítésére almalmas autofókuszos kamera, amely mellé egy ledes villanó is társul. A kameraszoftver nagyon gyors, a fényképek egy rövid fókuszálás után szinte azonnal elkészülnek, ráadásul sok testreszabási lehetőségünk is van. Átállíthatjuk a fehéregyensúlyt, az érzékenységet (ISO 50 és 800 között), a kontrasztot, a színek telítettségét, az élességet, továbbá effektezhetünk is a felvételeket, utóbbi funkciónál a kínálat kimerül a fekete-fehér, szépia, negatív és vízfesték-hatású képekben. Ezek mellett bekapcsolhatjuk a pislogás-detektálást, a mosoly módot, lőhetünk panorámaképet és folyamatos felvételt is készíthetünk, valamint 13 előre definiált jelenetből is válogathatunk. A kamera természetesen videók rögzítésére is képes, ezt maximum 720p (1280 x 720 pixeles felbontás) minőségben tehetjük meg, a tesztvideó itt érhető el.

LG Optimus Chic

A Wave II kamerájával lőtt fotók minősége hozza az elvárható szintet: a színek nem túl szépek, de nem is kényelmetlenül rondák, kromatikus aberráció nincs, a zajszint is alacsony, bár ez utóbbi az erőteljes zajszűrésnek köszönhető, amely sajnos rányomja a bélyeget a képekre, melyek így egy kissé elmosódott hatást keltenek. Nem túl kedvező, hogy a dinamikatartomány rendkívül alacsony, a képek könnyedén be vagy kiégnek. A kamera mellett található egy ledes vaku is, mely egészen erős fénnyel rendelkezik, így éjszakai fotózáshoz is használható, amennyiben a tárgytávolság kicsi. A makró mód is megfelelő, az 5-10 centiméterről lőtt képek viszonylag élesek, persze nem fogunk velük felkerülni a természetbúvár magazinok címlapjára, de a célnak megfelel; ha a makróban lőtt fotókat lekicsinyítjük, egész jó eredményt kaphatunk, teljes felbontásnál viszont nem a legideálisabb a dolog.

Zenelejátszásra a beépített, Music névre hallgató alkalmazást használhatjuk, amely igen jól teszi a dolgát: gyors, egyszerűen használható és természetesen a háttérben is fut. A zenéket rendezhetjük előadő, cím, stílus és album szerint, a számokhoz albumborítót is rendelhetünk, valamint lejátszási listákat is összeálíthatunk. Tartalmaz egy hangszínszabályzót is, amelyben 8 előre definiált hangszín található, valamint öt további effektet is ráhúzhatunk az éppen játszott muzsikára. Természetesen kapunk egy RDS-képes FM-rádiót is, ez az állomások elmentésén és az éppen hallgatott dalok rögzítésén kívül semmi extra szolgáltatást nem nyújt, de ezen a téren nem is kell.

GPS, akkumulátor, összegzés

A készülék tartalmaz egy beépítet GPS-vevőt is, amelyet a navigációs szoftver és a kamera geo-tagging funkciója ki is használ. Az említett navigációs program a Samsung LBS névre hallgat, ez egy Route66-alapú alkalmazás, amely hangos navigációra is képes. Választhatunk gyalogos, személygépkocsis vagy teherautós útvonaltervezést, utóbbi kettőben még azt is megadhatjuk, hogy a leggyorsabb vagy a legrövidebb útvonalat válassza a szoftver. A nálunk járt, nem Magyarországról származó tesztkészüléknél a navigáció nem volt elérhető, de elvileg az itthon is kapható modelleknél 30 napig ingyenesen, ezt követően pedig fizetősen használhatjuk majd a szoftvert.


[+]

A telefont egy 1500 mAh-s lítiumos akkumulátor látja el energiával, nem is akárhogyan. A készülék elvileg 500 órás készenlétet és 6 órás beszélgetési időt ígér, a valóságban körülbelül két napig simán elvan egy töltéssel, erőteljes használat mellett. Ez még mindig elmarad a Wave három napos rendelkezésre állásától, azonban a mai felsőkategóriás okotelefon-kínálatban említésre méltó a teljesítménye.


[+]

Értékelés: Samsung S8530 Wave II
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 10 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 9 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 10 pont
PIM funkciók 9 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 8 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

A Samsung S8530 Wave II egy remekbe szabott telefon, simán felveszi a versenyt a mai felső kategóriás készülékekkel. Gyönyörű formatervezés, irdatlanul gyors működés, könnyű használat és komoly multimédiás képességek jellemzik, méltó utódja tehát a tavalyi év egyik legjobb telefonjának. Sajnos azért negatívumok is akadnak, a kamera közepes teljesítménye, a Magyarországon egyelőre nem működő navigációs szolgáltatás ebben a kategóriában komoly mínuszpontokat jelent, szerencsére utóbbi orvosolható, ha az alkalmazásboltból utólag letöltjük a megfelelő szoftvert, igaz, ezzel többletköltségbe verjük magunkat.

A képernyő lecserélése pedig egy kétélű dolog: egyrészt a Wave II kijelzőjének áramfogyasztási tulajdonságai és színeinek telítettsége elmarad a Super AMOLED kijelzőtől (tehát gyengébb a képe, de jobban eszi az akkumulátort), másrészt a megnövekedett méret miatt egy könnyebben kezelhető felületet kaptunk, a Super Clear LCD technológiájú képernyőnek pedig nem kell szégyenkeznie, könnyedén hozza (és egy kicsit át is lépi) a high-end telefontól elvárható szintet. A felsoroltaktól függetlenül a Wave II tényleg egy kiváló eszköz, a bada 1.2 úgy hasít, mint még soha, de az S8500 tulajdonosok is élvezhetik mindezt, tehát cserélni abszolút nem érdemes. Tesztalanyunk kártyafüggetlenül 98 900 magyar forintért hazavihető, ennyiért nagyon jó vétel, de azért elgondolkodtató, hogy a szinte ugyanazt tudó, Super AMOLED kijelzővel szerelt elődje kicsivel 80 000 forint alatti áron kapható; a Samsung kicsit maga alatt vágta a fát, amikor ennyire kedvező áron kezdte terjeszteni az első badás telefont. Ettől függetlenül az ajánlott plecsnit csont nélkül megkapja.

Samsung S8530 Wave II

dr. Kind

A Samsung S8530 Wave II készüléket az XXL GSM biztosította.
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung S8530 Wave II
Samsung S8530 Wave II Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 123.9 x 59.8 x 11.8 milliméter
Tömeg 135 gramm
Színvariációk grafitszürke
Kijelző
Kijelző átlója 3,7 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel
Kijelző típusa kapacitív Super Clear LCD
Színárnyalatok száma 16 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória 512 MB RAM, 2 GB belső memória
Memória bővíthetősége igen, microSD kártyával
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 3,6 Mbps / 2 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / van
WiFi 802.11 b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform bada 1.2
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok vannak
Valutakonverter van (letölthető)
Extra szoftverek widgetek, Facebook, Twitter, YouTube, Social Hub, IM (Windows Live, Yahoo! Messenger, Google Talk), mininapló, napi tájékoztató (időjárás, tőzsde és hírek)
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos, LED-es vaku
Másodlagos kamera van
Videófelvétel van, 720p
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1500 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 500 óra
Beszélgetési idő 6 óra
Egyebek
giroszkóp, DivX/XviD támogatás, USB Mass Storage üzemmód, TV-out funkció

Azóta történt

Előzmények