Samsung S5260 Star II - sztárnak született

Bevezető, tartozékok

Koreában tudják ám, mitől döglik a légy. A Samsung néhány éve szinte ismeretlen volt a mobilok világában, mára pedig ott tart, hogy a világ második legnagyobbja ezen a téren és keményen hajt azért, hogy a Nokiától átvehesse az első helyet (ebben persze vastagon benne van a Nokia szerencsétlenkedése is). Amellett, hogy talán az egyik legszélesebb palettával árasztják el a piacot, azért a mennyiség mellett időről-időre előjönnek valami olyannal, amire a nép szó szerint ráveti magát.

Samsung S5260 Star II
[+]

Ha azt mondom, S5230, akkor szinte nincs is ember, aki nem ismerné ezt a típust. Az immár közel két éve piacon lévő típus bőven kiérdemli a sikerszéria megjelölést. Noha a Samsung sokszor félévente is képes lecserélni bizonyos modelljeit, az S5230 immár 30 millió feletti eladási száma bizonyítja, hogy jó döntés volt gyártásban hagyni. Mindezt köszönheti a meglehetősen jó ár/érték arányának, a kiegyensúlyozott szolgáltatásoknak, és a jó időzítésnek, így sokaknak ez lett az első érintős mobiltelefonja. Azonban két év a telekommunikációban elég sok idő és egyszer eljön a csere ideje.

Samsung S5260 Star II
[+]

Ez az idő pedig most érkezett el, így az XXL GSM-től mi is megkaptuk az utódot, a Star II névvel illetett S5260-at. Az igen aprócska doboz a készüléken felül csupán egy hálózati töltőt és némi papír alapú leírást rejtett. Headsetnek nyomát se találtam, ami elsőre bosszantó spórolásnak tűnhet. Viszont a szabványos csatlakozó és az ezen a szinten általánosan gyenge minőségű gyári fülesek tudatában talán nem is baj, hogy ezt elhagyták.

Külső

Az előd részben külsejének is köszönhette sikerét, elvégre a sallangmentes, egyszerű, de mégis ízléses forma, no meg az ideális méretek mind jellemzői az S5230-nak. Koreában ezért nem is mertek kockáztatni, így az S5260 is megőrizte ezt a vonalat. Sőt, még kicsit komolyodott is, legalábbis ebben a fekete színben, az előlap szélén végigfutó krómcsíkkal és az ezüst oldalsó résszel egész elegáns lett. A fehér változat inkább játékosabb, vidámabb, az elődöt ismerve pedig nem kell sok idő és még vagy 3-4 színvariáns biztos lesz belőle. Méretileg minimálisan (millimétereket), míg súlyban semmit se változott, tehát remekül elfér bárki kezében, nem túl kicsi és nem is nagy. Az összeszerelés igen jó, meg se nyekken a burkolat, sehol egy illesztési hézag vagy hasonló. Amire lehet kicsit panaszkodni, hogy bár jó minőségűek a műanyagok, viszont a fényes felület a fekete színnel nem ideális párosítás. Egyrészt rettentően gyűjti a koszt és az ujjlenyomatokat, másrészt a hátlap kissé csúszós.

Samsung S5260 Star II
[+]

Az előlap meghatározó eleme továbbra is a kijelző. Ez gyakorlatilag változatlanul került át, tehát maradt a 3” képátló, a 240x400 pixeles felbontás és a 262 ezres színmélység is. A hagyományos TFT képernyő normális képminőséggel és egészen jó betekintési szöggel bír. Egy ponton változott a korábbihoz képest, aminek viszont sokan örülni fognak. Rezisztív helyett immár kapacitív érzékelési technológiát használ, bár üröm az örömben, hogy a többujjas érzékelés nem került bele. A kijelző fölé csak egy ezüstös rács került, mely a hangszórót rejti. Sajnos érzékelőkből totális hiány van, se fény-, se közelségszenzor nincs. A lenti részen három hagyományos gombbal találkozunk. Ezekből a két szélső a híváskezelő, ennek meglétét sokan szeretik érintős mobilnál. A középső normál megnyomásával a főmenüt, míg hosszú lenyomása esetén a task managert hívhatjuk elő. Kár, hogy egyikük sem kapott megvilágítást, sötétben muszáj kitapogatni őket.

Samsung S5260 Star II
[+]

Hátul is az egyszerűség elvét követték a tervezők, bár a széleken némi lekerekítéssel próbáltak változatosságot belevinni a sík felületbe. Legalul a kihangosító hangszórójának nyílása fedezhető fel, ami ezúttal sem szerencsés elhelyezés. Már egy asztalra letéve is eltompul a hang, ha meg mondjuk egy párnára tesszük rá, még kevésbé fog kijutni a hang. Kicsivel feljebb egy Samsung felirat, utána nagy (és fényes) fekete semmi, amit csak a tükör és LED nélkül árválkodó kamera tör meg újra. Annak kifejezetten örültem, hogy bár „körömletépős” módon kell leszedni a hátlapot, itt ez a művelet nem jár a körmök elvesztésével, könnyen lejön, mégsem lötyög.

Samsung S5260 Star II
[+]

Az oldalsó részeket körbejárva nem kell papírra írnunk, hogy hol mit találunk meg. Alul csak a mikrofon rejtőzik, a hangerőszabályzót pedig a bal felén kell keresnünk, akárcsak a nyakakasztóhoz szükséges lyukat. A jobb oldalán egy fedél rejti a memóriakártya helyét (ezzel a bekapcsolva cserélhetőség kipipálva), míg feljebb van a bekapcsoló/képernyő lezáró billentyű. A felső élen ott a szabványos 3,5 mm-es audio kimenet, illetve egy elcsúsztatható ajtócska mögött a microUSB jelzi, hogy vége az S5230 egyedi csatlakozójának.

Menü, alapfunkciók

Az elődön lévő szoftver bemutatásakor egészen kellemesnek bizonyult, (akkor) elfogadható sebességgel és jópofa apróságokkal könnyen a pénztárhoz vonzotta a vevőket. A TouchWiz felület azóta igen komoly fejlődésen ment át és a Samsung immár a zárt rendszerű készülékein felül az Android és Bada okostelefonjaiban is ezt alkalmazza (a WP7-nél nem lehet egyedi felület). Ráadásul teszi ezt úgy, hogy a különböző rendszereken közel ugyanolyan kinézetet alakítottak ki. Kicsit hasonló a dolog, mint a Nokia S40-nél, ahol ha valaki használt egyet, akkor a többit is tudja, legfeljebb modelltől függően több vagy kevesebb opció, funkció van benne. Az S5260-on lévő TouchWiz 3.0 egyértelműen a Badát idézi fel, és nem csak megjelenésében, de funkciók terén is meglepően sokat átvettek onnan, így néhol szinte okostelefonos érzetet kelt bennünk.

Samsung S5260 Star II

Több főképernyőnk van, illetve egész pontosan egytől hétig mi szabhatjuk meg, mennyire van szükségünk. Ezekre lehet kidobálni a widgeteket, melyekből gyárilag meglepően szerény a felhozatal, ráadásul némelyikük inkább csak a helyet foglalja, mint hogy hasznos lenne (pl. a hálózatinformációs dög nagy, ellenben csak a szolgáltató nevét írja ki, semmi több). Alul három fix virtuális gomb terpeszkedik, ezekkel érjük el a tárcsázót, a névjegyzéket és az üzeneteket. Az Androidról átvett (és a Badán is alkalmazott) megoldás, hogy a felső státuszsor lenyitható, itt a WiFi, a Bluetooth és a csendes profil egy érintéssel aktiválható. Ezen felül a különböző értesítések is ide kerülnek. A főmenü oldalra lapozható, az oldalak száma akár tíz is lehet, bár itt nem nagyon van mivel megtölteni őket. Az ikonok sorrendje szabadon változtatható (van intelligens sorrend is), még témákat is kezel, tehát elég jól testre szabható.

Samsung S5260 Star II

Az alapfunkciókra nem sok panaszunk lehet. A névjegyzék teljesen rendben van, egy névhez bőséges mennyiségű adatot tárolhatunk, legyen az telefonszám, postacím vagy épp közösségi profil. Ha beállítjuk a Facebook profilunkat, illetve adott esetben céges postafiókunkat, akkor össze is szinkronizálja a dolgokat. Üzenetet írni sem olyan nagy dolog, az SMS és MMS közös felületen osztozik, a csatolmányokkal automatikusan változik a formátum. Írni álló helyzetben normál, fekvő módban pedig QWERTY billentyűzettel lehet. Itt azért úgy éreztem, a gombok kissé kisebbek lettek a kívánatosnál, előfordult, hogy nem a megfelelőt érintettem meg. Aki még vagányabb akar lenni, az bekapcsolhatja a Swype bevitelt, aminél az ujjunkat sem kell elemelni, a szoftver megpróbálja kitalálni, milyen szót „rajzolunk ki”. Harmadik lehetőségnek meg van kézírásos mód is, ha valaki erre vágyik. Az e-mail kliens külön található, a fiók konfigurálásnál az ismertebb szolgáltatók (pl. Gmail) beállításai előre be vannak tárolva, csak a felhasználónevet és jelszót kell beírnunk. Ha több fiókot is használunk, van egyesített bejövő mappa, ahol minden e-mail együtt olvasható. Van naptár is, havi, heti, napi és listás nézetben, kétféle bejegyzést dobhatunk bele. Ébresztőt magunk hozhatunk létre, legfeljebb tízet, ezen belül ismétlés, dallam, hangerő, szundi konfigurálható. Van még jegyzettömb, feladatlista, egy grafikus felületű világóra, stopper és visszaszámláló, illetve diktafon, ami egyszerre 12 órát képes rögzíteni. Lássunk mindezekről egy videót is:

Adatkommunikáció, internet

Az S5260 nem egy csúcsmodell, ennek megfelelően nincs benne 14 Mbit-es HSDPA, ellenben van GPRS és EDGE, illetve négysávos GSM hálózatokon képes üzemelni. Ezt persze az előd is tudta, viszont három pontos is előrelépés történt. A legfontosabb, hogy immár WiFi is található a fedélzeten, ráadásul b/g/n szabványú, amire jár egy külön bónusz pont. A Bluetooth manapság megszokott, de itt már a 3.0-s verziót kapjuk, igaz, hogy ez túlzottan sok előnyt nem jelent. Végül a régi Samsung adatcsatlakozó átadta helyét a szabványos microUSB-nek. Ezzel lehetőségünk van háttértár módban is rákötni a számítógépünkre, közben az akku töltődik. A belső memória nagyjából 35 megabájtot tesz ki, memóriakártyát nem kapunk, de 16 gigáig tömhetjük bele.

Samsung S5260 Star II

Ha már van WiFi, akkor irány az internet és bár biztatóan hangzik a Dolphin 2.0 fantázianevű böngésző, sajnos nem teljesen hozza azt, amit kéne. A sebessége jó, alapvetően egész gyorsan betölti az oldalakat, képes a hirdetéseket blokkolni, mi több, még flasht is futtat (nyilván egy beágyazott videó már sok neki). A gond ott van, hogy elég sűrűn dobál „nincs elég memória” üzenetet. Ez nem annyira a memória hiánya, mint inkább a szoftver hibája miatt lehet, mivel esetenként mobilra optimalizált oldalaknál is előhozza ezt. Ezt a gyanút erősíti az is, hogy egyéb, online funkciók jól működtek, mint a Facebook és Twitter kliens. Kapunk IM programot, rögtön kettőt. A Palringo például az MSN fiókhoz jó, a Yahoo Messenger meg elég egyértelmű.

Samsung S5260 Star II

Kicsit megtévesztő a Samsung Apps ikon, mivel szó sincs arról, hogy a gyártó alkalmazásboltja telepítve lenne, hiszen zárt rendszerű mobilról van szó. Ez csak egy link, mely az online oldalra repít bennünket, itt pedig képeket, hangokat, illetve (Java) játékokat tudunk letölteni. Social Hub név alatt fut az a rész, ahol minden, üzenettel kapcsolatos dolgot látunk, ideértve az SMS, MMS és Facebook, Twitter eseményeket. Ha pedig akár e-mailben, akár más módon egy Word, Excel, esetleg PDF dokumentum kerül a készülékre, a Picsel Viewer segítségével ezek megnyithatók és megnézhetők. A gyárban telepítették a Google Maps-ot is, persze ez csak korlátozottan használható. Mivel GPS-vevő nincs a készülékben, így cellainformációkkal mutatja a körülbelüli helyzetünket.

Samsung S5260 Star II

Multimédia

A kamera az a terület, ahol szinte semmihez sem nyúltak a mérnökök. Maradt az optika mögött a 3 megapixeles érzékelő, melyhez sem autofókusz, sem tükör (ez volt az S5230-on), sem pedig LED nem tartozik. A felbontás szerintem rendben is van, nagyobb ide nem szükséges, de egy autofókusz talán elférhetett volna. A kezelőfelület jól használható, funkciókban nagyjából átlagos a felhozatal. Van többféle képméret és minőség, előre beállított téma módok (köztük panoráma és mosoly fotózás), expozíció, időzítő, fehéregyensúly, szóval a szokásos.

Samsung S5260 Star II

A képek láttán nem esik le az állunk, bár a fapadosságához képest egészen elviselhető fotók kreálhatók vele. A zajszűrés elég erős, amitől zaj tényleg nincs, viszont elmosódnak a részletek, ráadásul a kép széle egyébként is gyengébb, az ég meg könnyen beég. Hiába na, csodát ettől nem lehet várni, alapszintű kattintgatásra megfelel, többre nem. Ezt erősíti a videós rész, mivel a maximum 15 fps sebességű és QVGA felbontású filmek még mobilon se nyújtanak komolyabb élményt.

Samsung S5260 Star II

Jobb a helyzet zenei fronton, a lejátszó szépen ID3 tag alapján belistázza a zenéket. A különböző listázások közül (előadók, albumok stb.) kiszedhetjük azt, ami nekünk nem kell. Albumfotókat megjelenít, 3D-s albumkeresőnek viszont nyoma sincs. A háttérben futás simán megoldott, vannak gyári hangszínek, illetve effektek, továbbá 5.1-es hangzás is, utóbbi szerintem totál felesleges, semmit nem javít, ellenben ront az egészen. Füles ugyebár nem jár hozzá, én meg egy nagy Sony XD100-al estem neki. Nem jött tőle zavarba, kellemesen szólt vele. Hasonló a helyzet a rádióval is, ahol RDS és felvételi lehetőség fogad minket. Ez szintén háttérbe tehető, illetve van zenefelismerő szolgáltatásunk is.

Samsung S5260 Star II

Üzemidő, összegzés

A már említett, könnyen leszedhető hátlap alatt egy 1000 mAh-s lítium telep bújik meg. Ez pontosan ugyanakkora, mint az elődé. Mivel az alapvető hardverek nem változtak, így normál esetben az üzemidő is hasonló. A WiFi természetesen komolyabban belemar az energiába, viszont ezt mellőzve nem sűrűn kell a töltővel foglalkozni. Én telefonálásra szinte nem is használtam, viszont sok órán keresztül hallgattam vele zenét, illetve kicsit rádiót is. A készülék majdnem teli akkuval került hozzám, majd három nap után kb. 1/3 töltéssel vittem vissza. Eközben semmilyen módon nem volt töltve, USB-ről sem. Átlagos használat mellett 3-4 naponta kérhet enni, ami a mai „1 napos okostelefonok” mellett elég üdítő kivétel.

Samsung S5260 Star II
[+]

Értékelés: Samsung S5260 Star II
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 2 pont
Felhasználói felület élménye 5 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 4 pont
Adatkommunikációs képességek 5 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Az S5230 egy telitalálat volt, ezt mostanra már mindenki belátja. Hibáival együtt is rendkívüli népszerűségre tett szert, nem véletlen, hogy a mai napig árulják és gyártják. Az utód több fontos ponton módosult, hogy a mai trendek mellett is vonzó lehessen. Kapott WiFi-t és 3.0-s Bluetooth-t, melyből inkább az első a fontos. Aztán itt vannak a szabványosított csatlakozók, ami egyébként is kötelező lépés volt. A módosított külső egyéni ízlés kérdése, szerintem így feketében elég jól néz ki, komolyabbnak, elegánsabbnak mutatja magát. Szoftver oldalról ott a TouchWiz 3.0, ami totálisan más, mint a régi volt, és nem mellesleg sokkal jobb is. A kisebb-nagyobb okosságok, többletfunkciók egyértelműen előnyére válnak. Összességében azt lehet mondani, hogy az S5260 méltó arra, hogy átvegye elődje helyét. Külsőleg komolyodott, többet is tud, az új szoftver pedig sokkal jobb, mint a korábbi volt. Az S5230 egyik legfontosabb vonzereje az ára, hiszen mostanában kártyafüggetlenül 25 ezer körül mozog. Ehhez képest az S5260 30-35 ezres áron kelleti magát, ami százalékosan elég nagy különbségnek tűnik. Viszont az előd kifutásával ez biztosan gyorsan csökkenni kezd és utána már jó esély van rá, hogy ez is többmilliós számban kerül eladásra. Mindezek fényében megadom rá az Ajánlott plecsnit, mert korrekt kis telefon, folytatja az előd által kitaposott utat és némi árcsökkenés után abszolút jó vétel.

Samsung S5260 Star II

Rusi

A Samsung S5260 Star II-t az XXL GSM biztosította.
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung S5260 Star II
Samsung S5260 Star II Általános
Technológia GSM
Méret 107,5 x 54 x 12,4 milliméter
Tömeg 94 gramm
Színvariációk fekete, fehér
Kijelző
Kijelző átlója 3 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 400 pixel
Kijelző típusa Kapacitív TFT érintőkijelző
Színárnyalatok száma 262 000
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória 35 MB
Memória bővíthetősége microSDHC (16 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Samsung TouchWiz 3.0
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok van
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek Facebook és Twitter kliens, PicselViewer dokumentum olvasó, Social Hub, Palringo és Yahoo Messenger kliens
Multimédia
Fő kamera 3 megapixeles, fix fókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (320 x 240 pixel)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van (csak gyári)
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő N/A
Beszélgetési idő N/A
Egyebek
3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, Swype érintéses szövegbevitel

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés