Samsung Galaxy Z Flip6 - színt lép

Az idei kettéhajtható Samsung telefon a tavalyi alapokra építkezik, de történt néhány apróbb változtatás. Elég ez a sikerhez?

Hardver, UI, AI

A Snapdragon 8 Gen 2-ről 8 Gen 3-ra változott a chipset, ami számítási kapacitásban többet javult, mint GPU-ban, viszont számottevően erősödött az NPU, ami a mesterséges intelligenciával kapcsolatos műveletekért felelős. Mindezekből a végfelhasználó nem sokat fog tapasztalni, noha a párizsi bemutató előtti szakmai beszélgetéseken a Samsung úgy nyilatkozott, hogy az NPU fejlődése jótékony hatással van a telefon képalkotási képességeire is a hatékonyabb jelenetfelismeréshez illesztett algoritmusoknak hála. Ugyanakkor viszont közismert, hogy a 8 Gen 3 jobban melegszik, nem véletlen tehát a jóval nagyobb hőkamra beépítése, az pedig mindenképpen jó pont, hogy az operatív memória mérete a korábbi 8 GB-ról 12 GB-ra nőtt, kár, hogy a tárhelyopciók a tavalyiak maradtak.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Samsung Galaxy Z Flip6 Motorola Razr 50 Ultra Oppo Find N2 Flip Samsung Galaxy Z Flip5 Honor Magic V2 Nubia Red Magic 9 Pro
Rendszerchip Snapdragon 8 Gen 3 Snapdragon 8s Gen 3 MediaTek Dimensity 9000+ Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy Snapdragon 8 Gen 2 Snapdragon 8 Gen 3
AnTuTu 10.x 1 322 513 pont 1 278 113 pont N/A 1 252 652 pont 1 256 910 pont 2 141 123 pont
Geekbench 6 (single/multi) 2114 / 6192 pont 1872 / 4354 pont N/A 2035 / 5179 pont 1513 / 4506 pont 2306 / 7351 pont
GFXBench Car Chase onscreen 107 fps 82 fps 56 fps 97 fps 60 fps 60 fps
GFXBench Car Chase offscreen 111 fps 71 fps 73 fps 95 fps 120 fps 162 fps
GFXBench Man. onscreen 110 fps 120 fps 60 fps 120 fps 60 fps 60 fps
GFXBench Man. offscreen 140 fps 168 fps 212 fps 215 fps 319 fps 385 fps

Sajnos a 8 Gen 3 melegszik, a Flip6 pedig nem tud ezzel semmi mást kezdeni, mint az órajelek markáns visszaskálázását. Persze nyilván egy Wildlife Extreme Stress Test mindent kihajt a vasból, de a 44%-os stabilitási érték iszonyú gyenge. Nyilván egy átlagos hétköznap során nem fogjuk érzékelni, hogy küzd a chip a hőségburokban, de ezeken a meglehetősen nyári napokon némi 4K videózás is már felmelegítette külső kijelzőt (itt ül a chipset mögötte). Mi a tanulság? Nem nyáron kell csúcsmodelleket piacra dobni, bár ehhez meg a párásodó Xiaomi kamerák tudnának hozzászólni…

[+]

Persze normál esetben a sebességgel nem lesz gond, gyors a felület, mindenféle alkalmazást röhögve elfuttat a telefon, az Android 14-re épített One UI 6.1.1-re nincs panasz, a Samsung évek óta csiszolgatott interfésze barátságos, jól kezelhető, tele van extra opciókkal (oldalsó gombok paraméterezése, Flex mód, gesztusvezérlési trükkök, videóhívási effektusok, lebegő gombos értesítések, vagy egyszerűsített üzemmód, hogy csak pár példát dobjak be), széles körű a testreszabhatóság, ha pedig a gyárinál több kell, akkor a Samsung saját boltjából a Good Lock letöltése nyit meg még tonnányi opciót. Például a MultiStar modulban be lehet kapcsolni, hogy bármilyen alkalmazás kikerülhessen a külső kijelzőre, ami pont elég hasznos, persze nem mindenre ideális, de a Maps, a YT Music, vagy a GMail is életképes tud lenni a külső ablakon.

[+]

De ha már szóba került a külső kijelző: ez a folder alakú formáció igazából abból a szempontból logikus, hogy a tartalom nem lóg rá a kamerákra, a bal alsó nyúlványon viszont meg tudnak jelenni a vezérlőgombok. Noha ez csak egy 60 Hz-es AMOLED panel, mégsincs rá különösebb panasz, a mindenappok során tényleg relatív kevésszer kell nyitogatni a komplett mobilt, ami nyilvánvalóan jó hatással van az üzemidőre. A bejövő hívásokat fel lehet venni a külső kijelzővel, ilyenkor kihangosítva zajlik a beszélgetést. Ha közben kinyitjuk, akkor is kihangosítva marad, ezt külön ki kell kapcsolni, pedig a szipi-szupi AI igazán rájöhetne a közelségszenzor adatai alapján, hogy a fülünkhöz emeljük. Mindenesetre ha a kinyitott mobilt hívás közben összecsukjuk, az megszakítja a beszélgetést.

[+]

De ha már AI… a Z Fold6-ban és a Z Flip6-ban debütált pár új funkció. Ilyen az élő fordítás, aminek segítségével eltérő nyelvű beszélgetéseket segít a telefon úgy, hogy az egyik oldalon az egyik fél által mondott szöveg átiratát mutatja, a másikon pedig a másikat. Szintén új a meghallgatott előadások, vagy éppen videók / podcastek élő leiratozása, plusz van néhány vizuális trükk is, például a generatív portré, amely négyféle stílusban alakít a fejünkből valamit, vagy a meglévő képen történő ákombákom, amiből valamit megpróbál odatojni a fotóra. Ez sokszor rettentő szórakoztató. Ezek az AI funkciók azonban a korábbi Samsung csúcsmodellekre is megérkeznek majd, ez nem is hardveres kérdés, mert zömmel a felhőben zajlik minden, tehát csak ezek miatt nem érdemes a boltba rohanni, már csak azért sem, mert a magyar nyelvi támogatás csak jövőre érkezik. Januárban azt mondták, hogy idén, de most már azt, hogy csak 2025-ben.

[+]

A korábbról ismert megoldások is megvannak, ilyen a telefonhívások közben történő fordítás, amit csekélyke némettudásommal próbáltam Bone segítségével, ilyen a diktafon, ami leiratot készít és összegzést is belőle, vagy ilyen a különböző dokumentumok és weboldalak zanzásítása. A képeken történő módosítások is rendelkezésre állnak, a videók lassítása is működik. Kezd egész széleskörű lenni az AI-felhozatal a Samsungnál, látszik, hogy erre erősen fókuszálnak, a kérdés nyilván az, hogy ebből lesz-e tényleges versenyelőny, egy csomó AI trükk a Google Geminitől jön (és ezért az Android része lesz előbb-utóbb), egy csomó másikat pedig más gyártók is nekiálltak már megvalósítani.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények