Samsung Galaxy View - csak simán hatalmas

A Samsung tavalyi tabletje egy elképesztő méretű, nagyon high-tech, nagyon mutatós valami, már csak az a kérdés, hogy mégis mire való, és az jó-e nekünk.

Hardver, szoftver

A hatalmas külső mögött kissé szerényebb, mondhatni igencsak középkategóriás belső lapul. A View hardveresen nem olyan tekintélyes, mint a megjelenése, mindamellett jelentősebb problémákba sem futottunk. A saját gyártmányú Exynos 7 Octa 7580-as chipset, noha még ma is relatív frissnek számít, nem sok érdekességet tud felmutatni. A 28 nanométeres gyártástechnológiával készült, 64 bites, ARMv8 utasításkészletű lapka négy Cortex-A53-as és négy Cortex-A57-es magot rejt, magonként 1,6 GHz-re skálázva, heterogén multiprocesszált big.LITTLE elrendezésben, 2 GB rendszermemóriával és kétmagos Mali-T720-as grafikus gyorsítóval. Ez alapvetően nem egy rossz konstrukció, a 2016-os A sorozatban sem vallott szégyent, noha esetünkben azért elfért volna valamivel komolyabb grafikai teljesítmény, ha már ott kínálja magát az S Console alkalmazás.

Teljesítmény- teszt
Benchmark Samsung Galaxy View Huawei Media Pad M2 10.0 ASUS ZenPad 10 Z300CL Apple iPad Pro
Rendszerchip Exynos 7 Octa 7850 HiSilicon Kirin 930 Intel Atom Z3560 Apple A9X
AnTuTu 6.x 42847 pont 51163 pont n/a (Antutu 5.x 43097) 191930
Vellamo Browser 2868 pont 2725 pont 2627 pont n/a pont
Vellamo Metal 1111 pont 1397 pont 1187 pont n/a pont
Geekbench 3 (single) 725 pont 871 pont 747 pont 3247 pont
Geekbench 3 (multi) 3733 pont 3492 pont 2166 pont 5511 pont
GFXBench Manhattan onscreen 5,0 fps 8,7 fps 21,0 fps 29,4 fps
GFXBench Manhattan offscreen 4,8 fps 8,7 fps 13,0 fps 62,5 fps
GFXBench T-Rex onscreen 14,0 fps 17,0 fps 43,0 fps 59,6 fps
GFXBench T-Rex offscreen 1080p 14,0 fps 17,0 fps 30,0 fps 60,4 fps

Az általános rendszersebességgel nincsen különösebb probléma, bár nem észbontó a sebesség, komolyabb fennakadásokra nem kell számítani azon túl, hogy némileg komótos; öt böngészőlap fölött például már újratöltöget, de legalább egészen gyorsan teszi mindezt. Az 5.1.1-es Androidra épülő kezelőfelület teljesen hagyományos, erősen visszafogottabb funkciókínálattal pakolt TouchWiz. Sajnos. Nem mintha ezzel önmagában probléma lenne, de a koncepció szinte ordít bizonyos szintű felületmódosításokért, amik ekkora méretben jelentősen hozzáadnának a felhasználói élményhez. A söprő-mozdulatok olyan evidensen adják magukat, hogy annak tudatában is rendre megpróbálkozunk vele, hogy nem fog történni semmi. Visszalépéshez, a kezdőképernyőre való navigáláshoz, vagy az alkalmazásváltó előhívásához a képernyő alján megjelenő vezérlőgombokra kell tapicskolni, amik nem csak kicsit, de eléggé lent is helyezkednek el, átpozícionálni viszont nem lehet őket, pedig a kijelző valamely függőleges oldalán lényegesen kényelmesebben elérhetőek lennének. Ezzel együtt mást sem nagyon variálhatunk, témázási lehetőség se adatott, kizárólag az alkalmazásmenüben rendezkedhetünk.


[+]

Az egyfázisú értesítősávot csak legfelülről húzhatjuk elő, de legalább a kijelző tetejének teljes hosszára reagál. Itt érthetetlen okból mindössze 8 darab gyorskapcsolót helyezhetünk el tetszőleges sorrendben, pedig hely éppenséggel bőven lenne, valamint a fényerőszabályzó csúszkát adjusztálhatjuk. Az ikonrács 5 x 8, plusz 1 x 8 kiosztású és az is marad. Megváltoztatni ezt sem lehet, ahogy a főképernyőt jobbra húzva előugró felülettel sem tudunk mit kezdeni, ahol teljes képernyőn, csempeszerkezetben kínálják magukat a különböző, szórakoztató alkalmazások, mint a YouTube, vagy a Netflix és ehhez hasonlatos, lokalizált, vagy tematikus szolgáltatók. A kezelőgombok között elhelyezett sematikus TV jelet érintve bárhonnan ide teleportálhatunk, ami sűrűn elő is fog fordulni, ha akarjuk, ha nem, mivel az ikon beékelődik az alkalmazásváltó és Home közé.


[+]

A TouchWiz-re egyébként jellemző extra funkciókból csak az osztott képernyős mód elérhető, ezzel viszont a legtöbb alkalmazás hajlandó együttműködni, valamint ahol indokolt, maga az app is úgynevezett fekvő nézetben jelenik meg, mondjuk itt más nézet eleve nincs is. Az alapkészségeket mind a Samsung szállítja, ezeken kívül a Microsoft alkalmazások természetesen hiánytalanul elérhetőek, a Google szoftvercsomagja viszont visszafogott mértékben képviselteti magát. Ez csak azért érdekes, mert az S Console néven futó játékgyűjtemény futtatásához például szükség van a Google Play Játékokra, amit magunknak kell feltenni. Az app egyébként rendezi és megjeleníti a Play Áruház játékkínálatát, plusz instant elkezd kompatibilis Bluetooth kontrollert keresni. Kilépés után érdemes kézi erővel kikapcsolni a Bluetootht, mert az aktiválás megy neki, aztán szépen úgy hagyja.


[+]

Böngészőből és e-mail kliensből kettő is van a legszükségesebb eszközök tárházában, ha valami mégis hiányzik, a Samsung saját alkalmazásboltja is non-stop nyitva tart. Az Intelligens kezelőben rendelkezhetünk a Knox védelem aktiválásáról, ellenőrizhetjük az energia- és erőforrásgazdálkodást, valamint a tárhely állapotát. Ezen kívül csak a Family Square érdemel említést, amivel meghívásos alapon a család – vagy tetszőleges közösség - összes tagja egy helyre gyűjtheti az egymással megosztani kívánt fotókat, a program pedig képernyőkímélő módban megjeleníti őket. Ez egyébként csak tápellátás mellett aktív, amúgy kikapcsol a képernyőidő lejárta után.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Hirdetés