Samsung Galaxy Tab E 9.6 - E-gyszerű, E-lérhető

Bevezető, tartozékok

A belépő szint mindig is érdekes és ellentmondásos kategória volt a műfajban. Annak ellenére, hogy az optimumra való törekvés magától értetődő, mind a fogyasztók, mind pedig bizonyos szempontból – szavazzuk meg a bizalmat – a gyártók részéről, az ideális kompromisszum kialakítása mindig kérdéses és viszonylagos. Az elégséges szolgáltatásra vonatkozó elvárásaink folyamatosan nőnek, míg a lehetőségeknek, nyilván a technológia aktuális fejlettségi szintjén túl csak a ráfordítani szánt összeg szabhat határt.


[+]

Az alsó kategóriás eszközök egyetlen lehetősége, ha az ár és az érték tökéletes, viszont borzasztó kényes egyensúlya megkérdőjelezhetetlen, ellenkező esetben érthetetlen és jobbára teljesen elfogadhatatlan konstrukciókkal vagyunk kénytelenek szembesülni. Így kizárólag a funkcionalitás az egyetlen reális kiindulási pont, szoros összefüggésben azzal az összeggel, amiért ahhoz hozzájuthatunk. Ha élményre is vágynánk, az általában ugye feláras. Ebből az aspektusból viszont képes megalapozott létjogosultságot nyerni például egy TFT kijelzővel szerelt, alapjáraton 8 GB-nyi tárhellyel rendelkező, szerény 1,5 GB RAM-mal gazdálkodó eszköz is, mint a Galaxy Tab E 9.6, vagy akár a nemrég bemutatott, a jóárasság minden ódiumát viselő Alcatel OneTouch Pixi 3 (10).


[+]

Alapvetően jellemző a Samsungra, hogy a jelen mindenkori innovációit idővel integrálja az alacsonyabbra pozicionált készülékeibe is, vagy a kategóriának és a hardvernek megfelelő mélységig és mennyiségben vértezi fel a szoftvert az arra alkalmas funkciókkal. A Galaxy Note 10.1-gyel még 2012-ben debütáló több ablakos nézet azóta például teljesen hétköznapi feature még a belépő szinten is, a négy évvel ezelőtti csúcshardver mára pedig az alsó kategória minimumaként tűnik fel. Annak ellenére, hogy a Galaxy Tab E hangsúlyozottan egy egyszerű és költségkímélő eszköz, mégsem érződik olyan fapadosnak, mint a hasonló árfekvéssel és funkcionalitással rendelkező konkurensek.

Tesztpéldányunk egy samsungos papírszatyorban árválkodott, de nem sok mindenről maradtunk le, készséggel elhisszük a Samsung magyarországi képviseletének, hogy mindössze egy 2 amperes hálózati töltőfej és egy microUSB adat- és töltőkábel megtalálásának élményétől estünk el, számunkra úgyis maga a termék a lényeges.

Külső

A 241,9 x 149,6 x 8,5 milliméteres dimenziókkal rendelkező Tab E alapvetően jól néz ki, de pont úgy, mint egy tökéletesen átlagos táblagép. Hozzánk a metál fekete színváltozat jutott el, amiben a fémes felhang még véletlenül sem fedezhető fel, ráadásul inkább sötétszürke, de gyöngyfehérben és úgynevezett aranyló barnában is elérhető a biztonság kedvéért. Gyanítjuk, hogy utóbbi kettő esetében is több energiát fordítottak a szín elnevezésére, mint a kikeverésre. A hátlap textúrája viszont, ahogy az összeszerelés minősége is kifogástalan. Nem nyekereg, nem horpadozik, nincs folytonossági hiány a keret mentén. A nettó műanyag készülék összességében masszív és kellemes tapintású. Semmi extra, de jó a fogása.


[+]

Kijelző-teszt
Mérés Samsung Galaxy Tab E 9.6 Alcatel OneTouch Pixi 3 (10) LG G Pad II 10.1 LTE Asus Zenpad 10 Z300CL
Fehér fényerő (max.) 405 nit 330 nit 422 nit 271 nit
Fehér fényerő (min.) 4,3 nit 9,6 nit 20,0 nit ? nit
Fekete fényerő 0,41 nit 0,36 nit 0,52 nit 0,15 nit
Kontrasztarány 988:1 918:1 811:1 1807:1
Színhőmérséklet 6253 K 7185 K 7900 K 7677 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A 9,6 hüvelykes kijelzőt kulturált méretű, már-már keskenynek mondható káva keretezi. Felül a szokásos Samsung felirat mellett figyel a 2 megapixeles előlapi kamera, alul pedig a fizikai kialakítású Home gomb, amelyet a háttérvilágítás nélküli alkalmazásváltó és vissza érintőgombok fognak közre. A háttérvilágítás hiánya továbbra is érthetetlen, ahogy az értesítő LED fájó nemlétébe is bele kell törődnünk. Jobboldalt bekapcsoló- és hangerőszabályzó gomb, alant egy szem mikrofonlukacska, balra microSD foglalat, amibe maximum 128 GB-os kártyát tolhatunk, ha a rendelkezésre álló bruttó 8, nettó 5 GB nem lenne elég. Spoiler következik: nem lesz. A forradalom a felső élen sem tör ki, mindössze egy 3,5 milliméteres jack bemenet és microUSB csatlakozóval találkozhatunk.


[+]

A hátlap cserébe kiváló kialakítást kapott, a már említett textúra jóformán ujjlenyomat rezisztens, tapintásra és ránézésre is minőségi érzetet kelt, nem mellesleg stabil fogást biztosít. Ezen felül teljesen érdektelen: márkajelzés, fölötte a jócskán kiemelkedő, szerény képességekkel bíró hátlapi kamera, tőle balra pedig a hangszóró. A kamera fémkávája viszont festetlen, így kopástól legalább nem kell tartani.


[+]

Az 1200x800-as felbontás 157 pixelt eredményez egy hüvelyken, amiről magunk is bátran meggyőződhetünk, nem kell különösebben koncentrálni, hogy szemügyre vehessük a képpontokat. A retro élménytől azért messze van, a megjelenítés minősége egyáltalán nem tragikus. A színek élénkek, a kontrasztok kielégítőek, viszont adottak, úgyhogy ha nem is vagyunk megelégedve, azért próbáljunk megbarátkozni ezekkel a paraméterekkel, mert módosításra nincs lehetőségünk. Fényérzékelő szenzor hiányában a fényerőt magunk igazíthatjuk a helyzetnek megfelelően, erős napsütésben persze nem remekel a holmi, de nem kell sokat forgolódni, hogy optimalizáljuk a láthatóságot, sötétben viszont nincs gond, nem szükséges napszemüvegben védekeznünk a lumenek ellen. A kettő között általában teljesen elfogadható képet kapunk. A betekintési szögek viszont nem valami fényesek. Mármint konkrétan. Hosszútávon relatíve kényelmetlen kézben tartani a Tab E mind a 490 grammját, asztalra helyezve látványosan veszít a fényerőből. Hacsak nem hajolunk rá arccal a készülékre az olvashatóság némiképp megsínyli, ezt a pozíciót viszont a legkisebb valószínűséggel fogjuk választani, bármit is ügyködünk a készüléken, úgyhogy nem árt beszerezni egy állvánnyá alakítható tokot. Mondjuk, ekkor a hangerővel lehetnek problémáink a hátlapra lokalizált hangszóró miatt.

Hardver, szoftver

A Tab E 9.6 hardveres szempontból sem egy izgalmas valami, viszont korrekt tempóval és stabilitással teszi a dolgát. Az egyenként 1,3 GHz-en ketyegő, négy darab Cortex-A7 processzormagot tartalmazó, 32 bites, ARMv7 utasításkészletű, 28 nanométeres gyártástechnológiával készülő SC7730S chipsetet a Spreadtrum követte el. A főleg belső piacra dolgozó vállalat SoC-jai elsősorban a Samsung régebbi, (nagyon) alsó kategóriás, mostanság pedig a Tizen operációs rendszert futtató készülékeiben találhatók meg, de néhány belépő szintű Lenovo modellt is a kínai félvezetőgyár lapkája hajt. A rendszert 1,5 gigabájt RAM szolgálja ki, a grafikus feladatok elvégzését pedig a Mali-400MP-re bízták.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Samsung Galaxy Tab E 9.6 Alcatel OneTouch Pixi 3 (10) WiFi ASUS ZenPad 8.0 Z380C Samsung Galaxy Tab A 9.7
Rendszerchip Spreadtrum SC7730S MediaTek MT8127 Intel Atom x3-C3200 Qualcomm Snapdragon 410
AnTuTu 6.x Benchmark nem kompatibilis 25388 pont 26160 pont 21243 pont
Vellamo Browser 1633 pont 1525 pont 1237 pont 2010 pont
Vellamo Metal 686 pont 788 pont 725 pont 893 pont
Geekbench 3 (single) 341 pont 362 pont 337 pont 472 pont
Geekbench 3 (multi) 1067 pont 899 pont 798 pont 1436 pont
GFXBench Manhattan onscreen n.a. n.a. n.a. 4,4 fps
Manhattan offscreen 1080p n.a. n.a. n.a. 1,8 fps
GFXBench T-Rex onscreen 5,9 fps 14 fps 8,7 fps 10 fps
T-Rex offscreen 1080p 3,7 fps 8,9 fps 6,5 fps 5,2 fps

Habár a specifikáció ismeretében jogosnak tűnik, ha első körben némi fenntartással viseltetünk az eszközzel szemben, a mindennapi használat során kellemesen csalódásban lehet részünk. A rendszer kellő gyorsasággal reagál, ritkán kényszerülünk tűréshatáron túl várakozni, meglepően gördülékeny az ügymenet. A Samsung egyedi felhasználói felülete ugyan legendásan erőforrásigényes, a visszafogott felszereltség és optimalizáció tulajdonképpen kényelmesen használható rendszert eredményez. Lehengerlő élményre ne számítsunk, de kevésbé vaskos játékok is gond és különösebb melegedés nélkül futnak.


[+]

A TouchWiz-zel turbózott 4.4.4-es Androiddal nagyjából a szokásos, de kissé leegyszerűsített Samsung felületet kapjuk, néhány kényelemfokozó funkció és kevésbé hasznos, de gesztusnak elfogadható extra szoftver társaságában. Alapvető szükségleteinket, mint a böngésző vagy zenelejátszó a Google hagyományos szoftvercsomagja elégíti ki, míg jegyzetfüzetből, kamerából vagy videólejátszóból a Samsung saját megoldásai állnak rendelkezésre. Ujjunkat a képernyő jobb élétől balra húzva érhető el a kétablakos nézet. Az alkalmazások listája meggyőző, a feladatvégzés pedig akadásmentes, akár jegyzetelni óhajtunk böngészés közben, vagy videózni csevegés mellett.


[+]

Extraságok terén nem remekel az eszköz, a Hancom Office Viewer verzióján kívül kizárólag két női (Éva, Joy) és egy férfiaknak (Men's Health) szánt magazinnal kedveskedik a gyártó, valamint a BOOKR Kids is képviselteti magát, ahol több nyelven, köztük magyarul is elérhető tartalmakat vásárolhatunk a kicsiknek. Minden egyebet, aminek hiányában úgy érezzük, képtelenek vagyunk teljes életet élni, az alkalmazásboltból kell beszereznünk. Mivel a rendszer nem hajlandó microSD kártyára menteni, ha kifutottunk a rendelkezésre álló memóriából, ami igen hamar bekövetkezik, shoppingolás előtt kénytelenek vagyunk előrelátóan, kézi erővel átrendezni a tárhelyet.

Multimédia

Valószínűleg senkit nem fog meglepetésként érni, hogy hangsúlyozottan kedvező árú tesztalanyunk nem jeleskedik a képalkotás művészetében. Az 5 megapixeles, f/2.2 apertúrájú hátlapi szenzor mindössze autofókusszal tud hozzájárulni a készülő produktum minőségéhez, a 2 megapixeles előlapi kamera még ezzel sem, ehhez képest egészen vállalható szelfiket lőhetünk vele, természetesen ideális fényviszonyok megléte esetén. Ehhez például elérhető, többek között a szép arc funkció is, ahogy néhány egyéb trükköt is bevethetünk a tűrhető eredmény érdekében. Akad panoráma mód, éjszakai, sorozatfelvétel, HDR viszont nincs, úgyhogy maximum a fehéregyensúllyal és az ISO-val ügyeskedhetünk, ha szükségét érezzük.

Az elkészült képekről nem érdemes sokat filozofálni, kategóriájához képest egészen elviselhető formátumban tudjuk megőrizni a pillanatot, nyilván nem albumba illő módon, de ha valamit mindenképpen fotografikus formában kell eltárolnunk, praktikus megfontolásokból azért használható. Ha hirtelen óhajtunk kattintani, jó négy másodperccel számoljunk, mire megnyílik a program, ekkor még relatíve gyors az automatikus fókusz, de a kezdeti lelkesedés után teljesen közömbössé válik aziránt, hogy éppen mit szeretnénk lekapni. Mintha nem is lenne, úgyhogy saját kezűleg kell belőni a lényeget. A dinamikatartomány meglehetősen szűk, a fent említett módon csiszolgathatunk rajta, több-kevesebb sikerrel. Túl nagy részletességre ne számítsunk, ahogy a vonalélesség is hagy némi kívánnivalót maga után. Videózni HD felbontásban, 30 fps-sel tudunk (példa), az előlapi kamera pedig maximum 640x480-at tud.


[+]

Filmeket Full HD felbontásig nézhetünk, az DivX-szel viszont egyáltalán nincs jóban, ahogy a hangformátumokra is rendkívül kényes, úgyhogy ha nem rajongunk a némafilmekért, érdemes betárazni kiegészítő programot a gyári lejátszó mellé, ami viszont kompatibilis formátum esetén kiválóan kezeli a feliratokat is, és nagyjából ennyi hírértékű funkciót tud felmutatni. Kis ablakban sajnos nem, de osztott képernyős módban élvezhetjük a tartalmat, a szerkesztésről cserébe le kell mondanunk. Zenelejátszó terén sem árt bevásárolni, alapjáraton ugyanis kizárólag a Google Play Zene állítható csatasorba, itt viszont a megszokott módon rengeteg lehetőségük van zenei könyvtárunk rendezgetésére, ahogy a hangszínszabályozás is megoldható. A hangzás kissé üres és féloldalas, bár egész kiegyensúlyozott, filmet nézni például éppen jó. Ilyenkor teljes hangerőn is elfogadható minőségben szól, kissé ugyan halk és némi alapzaj hallható, de közel sem akkora, mint zenelejátszás közben. A metált mindenesetre ne erőltessük.

Adatkapcsolat, üzemidő, ítélet

A Galaxy Tab E 9.6 kétféle felszereltséggel elérhető; a 3G képes változat 21 Mbps adatátviteli sebességet tud garantálni, míg az általunk tesztelt példány WiFi-only, cserébe WiFi Direct és HotSpot funkciókkal kiegészítve, egysávos 802.11 b/g/n szabvány szerint. A 4.0-s Bluetooth-szal ki is merültek a lehetőségek. Az NFC, vagy infra port hiánya nem okoz különösebb meglepetést, de a 2.0-s microUSB csatlakozó nélkülözi mind az MHL, mind az OTG funkciót, ami egy táblagép esetében talán ezen a szinten sem teljesen elfogadható. A helymeghatározás GLONASS műholdak segítségével történik, asszisztencia (A-GPS) nélkül igen lassan. A Google Maps még hálózaton is kissé lassan szedi össze magát, de ha ezen túlesett már egészen használható, más programokkal viszont gyors és pontos online és offline útbaigazítást kaptunk, úgyhogy működik a dolog.


[+]

A közepes méretű, 5000 mAh-s akkumulátor nem cserélhető házilag, egy feltöltéssel viszont elég sokáig húzza, 15%-on még nyugodtan megnézhetünk egy két és fél órás filmet. Utána viszont ne számítsunk sokra, a maradék 6%-ra bekapcsolhatjuk az ultra takarékos módot, amivel nagyjából további tíz órányi készenlétet érhetünk el korlátozott funkcionalitással, ami a naptárra, jegyzetre, órára és számológépre korlátozódik. Kicsit több, mint négy nap alatt több, mint 7 óra kijelzőidőt sikerült produkálnunk – éjszaka repülőüzemmódban tárolva az eszközt – megejtettük a teljesítményteszteket, minimális játékra is sor került és egy óra YouTube mellé megnéztünk pár sorozatepizódot és egy filmet is. A töltésérzékelés érdekes, habár a rendszer szerint számítógépről nem hajlandó táplálkozni, csatlakoztatott állapotban a töltöttségi érték stagnált, a statisztika pedig töltésként jeleníti meg.


[+]

Értékelés: Samsung Galaxy Tab E 9.6
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás -
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

Alapvetően nem egy rossz, bár a káprázatostól kétségtelenül messze álló készüléket ismertünk meg a koreai gyártó belépő kínálatából. Hivatalos forrásból 55 és 65 ezer forint közötti áron juthatunk hozzá, ami nem tűnik elrugaszkodottnak a teszt során tapasztaltak alapján. Az eszköz funkcionális, megbízható és a nettó műanyag kasztni ellenére is minőségi kialakítású, a bővíthetőség adott, a rendszer pedig kellően reszponzív. Ugyanakkor azt is meg kell jegyezni, hogy a kategóriában akad komoly kihívója, mint a Lenovo Tab 2 A10-70 (59-409037), amely megegyező pénzegységért cserébe már 3G-s képességet, 2 GB rendszermemóriát, 218 ppi-s IPS panelt és 7000 mAh-s akkumulátort tud felmutatni. Ennek ellenére tesztalanyunk szerényebb paramétereivel is képes kielégíteni alapvető igényeinket, a használat távolról sem emlékeztetett fogászati kezelésre, arra tökéletesen jó, amire való. Minden másra ott az a bizonyos bankkártya. Igazából tetszett, plecsnit most mégsem kaphat, mert van nála jobb ajánlat a piacon és a 4.4-es rendszer nagyon nem friss, ráadásul úgy hírlik, hogy ez így is marad, amíg világ a világ és tablet a tablet.

AliceWake

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung Galaxy Tab E 9.6
Samsung Galaxy Tab E 9.6 Általános
Technológia WiFi-only
Méret 241,9 x 149,5 x 8,5 milliméter
Tömeg 490 gramm
Színvariációk fehér, fekete, barna
SIM-foglalat nincs
Kijelző
Kijelző átlója 9,6 hüvelyk
Kijelző felbontása 1280 x 800 pixel (157 ppi)
Kijelző típusa TFT kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Spreadtrum SC7730S
Processzor típusa 32 bites, 1,3 GHz-es, négymagos Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Mali 400MP2
RAM mérete 1,5 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória -
Belső tárhely 8 GB
Memória bővíthetősége microSD, max. 128 GB
Adatátvitel
Frekvenciasávok -
GPRS / EDGE nincs / nics
UMTS / HSDPA / HSUPA/ LTE -
LTE -
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11 b/g/n, WiFi Direct, WiFi HotSpot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok általános, néma
Vibra funkció nincs
Kihangosítás -
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs /van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.4.4 (KitKat)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetőek
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Bookr Kids, Éva Magazin, Hancom Office Viewer, Joy Magazin, Men's Health magazin
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel; autofókusz
Másodlagos kamera 2 megapixel
Videófelvétel 720p @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver Google Play Zene
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 5000 mAh
Készenléti idő n.a.
Egyebek
3,5 milliméteres jack kimenet, gyorsulásmérő

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés