Samsung Galaxy S II Plus - plusz lóvé

Bevezető

Hogy a Samsung a tágan vett középkategóriában azt legózik össze amit csak akar, azt már régóta tudjuk. Az S III Mini pont ilyen, de lehetne említeni a korábbi Galaxy S Advance-t, vagy éppen a kitudjamilyen Y variánst. Akárkit beküldenek a készletnyilvántartó programba, semmi perc alatt összeválogat egymáshoz építhető processzort, grafikus chipet, kijelzőt, a készülékházat pedig egy gyakornok grafikus a korábbi modellekből kiindulva villámsebesen áttervezi és már mehet is gyártásba a termék, csak azt kell eldönteni, hogy mi lesz a neve. Ezzel egyébként mindig baj van, a Galaxy S II Plus ugyanis sok apró mínusz és egy-két plusz inkább, összességében gyengébb telefon több pénzért.

Samsung Galaxy S II Plus
[+]

Legyen inkább Galaxy S Classic, ahogyan az Opel csinálja, benne lehet hagyni a gyártásban a korábbi csúcsgépeket, vevő bőven lenne rá úgy is. De nem, kényszerűségből történő, erőltetett változtatásokat eszközölnek, kap egy új nevet és egy magasabb árat, ezt is meg fogják venni, bizonyára, de lehet, hogy a mi olvasóink inkább elolvassák ezt a cikket és keresnek ennyi pénzért valami mást. Most az XXL GSM-nél - ahonnét köszönettel elhoztuk a teszpéldányt - majdnem 100 ezer forintért lehet hozzájutni. Igen, a Plus nélküli Galaxy S II is majdnem ennyibe kerül. Első blikkre a hülyének is megéri: ugyanannyi az új modell, a Plus, ecsém, mint a régi, biztos többet tud, szebb, okosabb, nagyobb, kékebb, akármi, de a specifikációkat átnézve kiderül, hogy ez messze nincs így.

Samsung Galaxy S II Plus
[+]

Az S II Plus ugyanis inkább amolyan jóárasított S II akar lenni, amit a komponensek olcsóbbra való cserélésével oldottak meg helyenként, csak éppen a folyamatba pont az árképzésnél került légypiszok. Ha 20%-kal olcsóbb lenne, mint az S II, akkor azt mondhatnánk, hogy árban van, így viszont házon belül is van választék, ott van az Ace 2, az S Advance, vagy az S III Mini, a konkurenseknél körülnézve pedig ott van a HD kijelzős Xperia S, vagy éppen az olcsóbb Huawei P1. Nem is beszélve a ZTE Grand X-ről. Szóval az S II Plus kemény mezőnyben kellene bizonyítson és nem lesz könnyű dolga, bár egy ütős szolgáltatói árképzés azért javíthat a helyzeten.

Hirdetés

Doboz, külső

Fehér a csomag, fehér az agybadugós headset, minden más fekete. Ebbe a töltőfej és az adatkábel tartozik bele, illetve maga a készülék, ami hivatalosan sötétkék, de ez az árnyalat csak bizony fényviszonyok együtállásakor fedezhető fel a megcsillanó hátlapon. Létezik fehér verzióban is a masina, az inkább nőknek szól, mint a Kiskegyed. A doboz nem nyújt semmi extrát, de kulturáltan néz ki.

Samsung Galaxy S II Plus
[+]

A készülék totálisan úgy néz ki, mint a Galaxy S II, milliméterre megegyeznek a méretek is, viszont kemény 5 grammal nehezebb az újabb példány, talán az NFC chip nyom ennyit? Nem tudni, az viszont biztos, hogy szemből nézve teljesen összekeverhető a két gép, a hátlap viszont más. Az S II recés hátsója helyett ezúttal fényes, hajlékony plasztikkal találkozunk, én speciel nem rajongok érte, de a Samsungnál valamitől ezt nagyon szeretik, talán olcsó elő tudják állítani, ki tudja. Szó szerint le kell hántani ahhoz, hogy hozzáférjünk a SIM-hez, ami normál méretű. És itt akkor egy picit gyaláznám újfent ezt az egész SIM, microSIM és nanoSIM őrületet, alig lehet belenyomni egy adapteres lapkát, miközben ez egy 2013-as, nem is olcsó modell, minimum elvártam volna, hogy alkalmazkodjon a Samsung legalább annyira az új trendekhez (ha már kénytelenek vagyunk a microSIM-et elviselni), hogy annyi fáradtságot vegyenek, hogy ezt a filléres alkatrészt áttervezik. Ahhoz, hogy a microSD-t maceráljuk, ki kell venni az akkumulátort, a SIM-et enélkül is cserélhetjük, de utána újra kell indítani a telefont, hogy észlelje, tehát ezt pont fordítva lett volna ésszerű megcsinálni.

Samsung Galaxy S II Plus
[+]

Oldalt nincsenek nagy meglepetések, balra kerültek a hangerőt szabályozó billentyűk, jobbra a kijelzőt feloldó / lezáró gomb árválkodik egymagában. Felül van a 3,5 mm-es jack dugasz, alul a microUSB csatlakozó, itt sincs semmi újdonság. Az előlapon a 4,3 inches, Super AMOLED technológiát használó, 480x800 pixeles kijelző tehénkedik, ez tehát maradt még raktáron, tökéletesen ugyanaz, mint a Galaxy S II kijelzője. Így aztán a képminőségre egy rossz szavunk sem lehet, a betekintési szög szinte 180 fokos, a kontraszt és a fényerő kiváló, egyedül a felbontás az, amin ma már a csúcsmodellek átléptek, de ebben az árkategóriában több konkurens termék is előbbre tart.

Samsung Galaxy S II Plus
[+]

Az összeszerelés rendben van, az anyaghasználat - ahogyan az eddigiekből is kiderült - kizárólag plasztik, ami egyébként egyáltalán nem bántó, de semmiképpen sem mondhatjuk, hogy prémium kategóriás termékkel állunk szemben. Ezen az érzésen javít a kijelző, ami viszont még mindig odacsap, szépek a színek és 4,3 inches a WVGA felbontás abszolút oké.

Hardver, szoftverek

A legnagyobb érvágás a hardvert vizsgálva bukkan fel. A korábbi Exynos processzort ugyanis egy Broadcom SoC váltja, amely konkrétan a könnyen megjegyezhető BC28155-ös modell. Ez ugyanúgy 1,2 GHz-en pörög, ugyanúgy kétmagos, de mégsem a Samsung saját fejlesztése. Most vagy olcsóbb volt ez a megoldás, vagy az Exynos prociból nem gyártottak eleget, ezt nem tudni, de a csere azzal is járt, hogy a Mali 400-as GPU helyére a Broadcom VideoCore IV került. Nyilván azért ez sem egy nyeretlen kétéves (hiszen 2012-es fejlesztésű a SoC), a 40 nm-es csíkszélességgel készülő modul rendben teszi a dolgát.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Galaxy S II Plus HTC One SV LG Optimus L9 Galaxy Nexus
Quadrant Standard 3660 pont 4458 pont 2846 pont 3586 pont
Linpack for Android (single) 39,665 MF. / 2,11 s 140,424 MF. / 0,60 s 24,549 MF. / 3,42 s 45,438 MF. / 1,85 s
Linpack for Android (multi) 62,308 MF. / 2,71 s 204,444 MF. / 0,83 s 60,195 MF. / 2,80 s 47,022 MF. / 3,59 s
Smartbench 2012 Prod. 2108 pont 2703 pont 2097 pont 1977 pont
Smartbench 2012 Games 2653 pont 3244 pont 2091 pont 1554 pont
AnTuTu Benchmark 6663 pont 7072 pont 5527 pont NA

Kicsit nehéz összehasonlítani az eredeti Galaxy S II-vel, hiszen számos teljesítménymérő alkalmazás azóta frissült (illetve az Android is), de azért a konkurens modelleket is figyelembe véve látszik, hogy a Broadcom megoldásának nem kell szégyenkeznie. Az 1 gigabájtos RAM mellett 8 gigányi belső tárhely is akad, ez manapság a középkategória felső szegmensébe repíti a koreai cég termékét.

Samsung Galaxy S II Plus Samsung Galaxy S II Plus

A szoftver régi ismerős, legalábbis kinézetét tekintve. Örömteli, hogy a 4.1.2-es verziójú Android került a telefonra, ezt pedig a Samsung szokás szerint teljesen átdolgozta, a TouchWiz interfész teszi jellegzetessé a kezelőfelületet. A koreai cég készülékein rendre ez a rendkívül színes, nagy ikonokkal és feliratokkal operáló grafika segíti a felhasználókat, tele van olyan apró, okos megoldásokkal, amelyek megkönnyítik a mindennapi használatot. Ebben a modellben is megtaláljuk például a Galaxy S III-ból ismert tekintetfigyelést, amely nem kapcsolja le addig a kijelzőt, amíg mi azt nézzük, de beállítható kezdőbb felhasználók számára az alapértelmezettnél jóval kevésbé csicsás kezdőképernyő is. A menüben bóklászva az animációk folyamatosak, tudunk mappázni, elrejthetünk kevésbé használt alkalmazásokat és variálhatjuk a megjelenítés sorrendiségét. Van egy sereg gyári widget, tényleg teljesen testre lehet szabni a felületet, a lehúzható értesítési tálcáról egy mozdulattal bejutunk mindenféle beállításokba, csavargatható a fényerő, hangprofilt pedig a kijelzőt szabályozó gomb hosszas lenyomásával is tudunk váltani. És ez csak egy kis metszete azoknak a finom extráknak, amelyeket a TouchWiz nyújt.

Samsung Galaxy S II Plus Samsung Galaxy S II Plus

Az alapvető, platformhoz kapcsolódó szoftvereken túl kapunk egy sereg extrát is. Van DLNA kliens, ezen a telefonon is rajta van a Samsung platformfüggetlen chat alkalmazása, a ChatON, mellette ücsörög egy Dropbox kliens, illetve a Flipboard, ami egy igen látványos hírolvasó, közösségi oldalakkal összekombinálva. Saját fejlesztésű a jegyzetelő app is, vagy az S Suggest, amely alkalmazásokat ajánlgat. Megkapjuk az S Voice szoftvert, ami a Siri ellenlábasa, de magyarul nem tud. Van Video Hub és Music Hub, amelyek online zenei és mozgóképes tartalmakat adnak hozzá a rendszerhez, illetve itt van a Samsung Apps is, ami a cég saját alkalmazásboltját takarja.

Multimédia

A hátlapon 8 megapixeles kamerát találunk, villanóval megspékelve, ehhez tehát nemigen nyúltak a Samsungnál. A kezelőfelület könnyen elsajátítható, a beállítások sokrétűek, számos effekt és környezeti profil színesíti a palettát, de babrálhatjuk a fénymérés módját, az ISO értéket, a képminőséget, a fehéregyensúlyt, a fókuszmódot és a felbontást is. Van sorozatfelvétel, időzítő, geotagging, kérhetünk segédrácsot is. Videót Full HD-ban tud rögzíteni az eszköz, egy tesztfelvétel itt található.

Kifejezetten kulturáltak az elkészült képek, a vonalélesség nagyjából rendben van, a zajosság csak néhol van jelen, az algoritmus ugyan jótékonyan elmossa kissé az apró részleteket, de összességében meg lehetünk elégedve a kamera produkciójával. Saját árkategóriájában helytáll a Galaxy S II Plus, ha nem is tudja magát felverekedni a legmenőbb cuccok közé.

Samsung Galaxy S II Plus Samsung Galaxy S II Plus

Zeneileg sincs okunk panaszra, a gyári lejátszó letisztult felülete könnyen értelmezhető, jól kezelhető. Kihangosítva erős a hang, de nincsenek mélyek, fülessel viszont meglehetősen korrekt, zéró alapzaj van, kicsit a basszus mintha gyárilag túl lenne húzva, de ezen a beépített equalizer segítségével változtathatunk. Nem hiányzik a rádió sem a repertoárból, az RDS képessegekkel is bíró app szintén korrekt, de a vételhez füles csatlakoztatása erősen ajánlott. Mivel máskülönben nem is működik.

Adatátvitel, akkumulátor

21 Mbps sebességű HSDPA, WLAN, 3.0-s Bluetooth és DLAN is van az adatkommunikációs repertoárban, illetve az S II Plus egyetlen tényleges újítása, hogy ebben a modellben már van NFC chip, amit itthon mondjuk annyira nem tudunk még kihasználni, de talán az idei évben már hazánkban is létrejöhet valami működő mobilfizetési rendszer. Addig csak két eszköz közötti kényelmes kommunikációra szorítkozik a mozgástér. A böngésző gyors, az oldalakon való nagyítás és görgetés nem okoz gondot a hardvernek.

Samsung Galaxy S II Plus Samsung Galaxy S II Plus

A hátlap alatt található akkumulátor pont ugyanaz, ami a Galaxy S II-ben is szolgálatot teljesít. Az 1650 mAh-s telep másfél-két napos üzemidővel kecsegtet, ez a kategória átlagát hozza. Számítógéphez kötve MTP eszközként viselkedik a telefon, illetve természetesen töltést is vesz fel USB kapcsolaton keresztül.

Samsung Galaxy S II Plus
[+]

Értékelés: Samsung Galaxy S II Plus
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 10 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 8 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Az a helyzet, hogy a Galaxy S II mellett ez a Plus verzió egyelőre nem életképes. Az NFC chip miatt senki sem fog ilyen masinát venni itthon, a 4.1.2-es verziójú Android az elődmodellen is ott mosolyog ma már. Ha már nem lenne sehol készleten a régi S II-ből, akkor nyilván más lenne a leányzó fekvése, illetve az árral lehetett volna még játszani, de esetünkben ez sem történt meg. Egyelőre nincs sok létjogosultsága a cuccnak a piacon, arra viszont nekem speciel jó volt ez a teszt, hogy elmondhassam, hogy egy lassan két éves, akkori csúcsgép a mai napig megállja a helyét a mindennapokban, az ereje bőven elég a hétköznapi feladatokra, a kijelző továbbra is pazar, a kamera korrekt, a zenei rész is rendben van. A hasonló árban kapható konkurens gépek között azonban találni olyat, ami több ponton is fölékerekedik az S II Plusnak, ennek a készüléknek talán fél év múlva lesz értelme, amikor már az S II elfogy mindenhonnan és csökken az ár. Most a fentiek miatt nem kap plecsnit, ami nem jelenti azt, hogy ez egy rossz telefon lenne, csak egyszerűen értelmetlen. Ha valamelyik szolgáltató mondjuk hűségakció keretében fillérekért kínálgatja, akkor persze más a helyzet, de ilyen forgatókönyvekre nem építhetünk akkor, amikor megítéljük egy telefon létjogosultságát.

Bog

A tesztkészüléket az XXL GSM biztosította. Köszönjük. Vásárláshoz kérjük kattintson ide.

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung Galaxy S II Plus
Samsung Galaxy S II Plus Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 125,3 x 66,1 x 8,5 milliméter
Tömeg 125 gramm
Színvariációk sötétkék, fehér
SIM-foglalat normál
Kijelző
Kijelző átlója 4,3 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel (217 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, multi-touch Super AMOLED Plus
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Broadcom BC28155
Processzor típusa dual-core 1,2 GHz Cortex-A9
Processzor csíkszélessége 40 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Broadcom VideoCore IV
RAM mérete 1 GB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 8 GB
Memória bővíthetősége microSDHC (64 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/9001900//2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0 (HS, A2DP)
WiFi 802.11a/b/g/n, DLNA, WiFi Direct, dual channel, hotspot
USB microUSB 2.0 (MHL)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok csak rezgés/néma
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.1.2
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok nincs
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek Social Hub, AllShare, Hangutasítás, Hangrögzítő, S Voice, S Suggest Samsung Apps, Jegyzet, Game Hub, Music Hub
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, autofókusz, LED villanó
Másodlagos kamera van (2 megapixel)
Videófelvétel 1080p
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van - RDS
Üzemidő
Alap akkumulátor 1650 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 710 óra
Beszélgetési idő 18 óra
Internetezési idő N/A óra
Zenelejátszási idő 30 óra
Videólejátszási idő N/A óra
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, MHL és USB OTG támogatás, TouchWiz UI 4.0, Gorilla Glass

Azóta történt

Előzmények