Előszó, tartozékok
Bár a piaci elemzők évek óta mondogatják, hogy a QWERTY billentyűzetes okostelefonok nagy népszerűségnek örvendenek, az androidos készülékek között viszonylag kevés ilyen modellel találkozhatunk. Vannak ugyan ilyen darabok, ám ezek többsége felsőkategóriás cucc, gondoljunk csak a HTC Desire Z-re vagy épp a régi és új Motorola Milestone-ra. Vannak persze a középkategóriában is ilyen cuccok, például a Sony Ericsson Xperia X10 mini pro vagy a Motorola Flipout, ám ezek jóval kisebb felépítésűek, ebből adódóan kijelzőjük sem akkora, mint amekkorát sok ember szeretne. Az "átlagos méretű" eszközök között egyedül az LG GW620 volt említésre méltó, ám az egy régebbi modell, még 1.5-ös Androiddal érkezett, kicsit talán eljárt felette az idő.
A középkategóriában tehát jelen pillanatban nincs nagy választék a teljes fizikai billentyűzettel ellátott androidos okostelefonok között, de a helyzet egy picit most változik. A Samsung ugyanis piacra dobta a Galaxy 551 névre hallgató készüléket, mely középkategóriás hardverrel és az indokoltnál talán egy picivel vastagabb számokkal írt árcimkével rendelkezik, de ettől függetlenül nagyon örvendetes a megléte, hiszen egy valódi hiánypótló készülékről van szó. Az pedig még örvendetesebb, hogy a piros szolgáltatónál már hazánkban is megvásárolható, ráadásul nem is annyira borsos áron, mint amit a független piacon várunk.
A gyártótól kapott, már magyar nyelven kommunikáló tesztkészülék egy átlagos méretű dobozban, a szokásos tartozékokkal érkezett. Kapunk hozzá töltőt, adatkábelt és egy sztereó headsetet, a memóriakártya viszont nem része a kínálatnak, holott az efféle készülékeknél az ilyesmi kötelező elem kellene, hogy legyen. Androiddal ugyanis fényképezni sem tudunk, ha nincs memóriakártyánk.
Külső
A Samsung mérnökei komolyan veszik a régi közmondást, mely szerint a bevált recepten nem szabad változtatni. Legújabb készülékükről minden mobilhasználó tudja, hogy kinek a terméke, minden sablont és lassan közhelyesnek számító dizájnelemet felhasználtak, de ezzel nincs gond, a termék ugyanis szép és megfelelő minőségű is. Csak és kizárólag fekete színben létezik, a komorságot ezüstös betétek oldják fel, mondhatni, hogy egy elegáns masináról van szó. Mérete tudásához teljesen passzol, kiterjedése 111 x 55 x 15,2 milliméter, tömege 117 gramm, ez utóbbi értékből valószínűleg mindenki kitalálta, hogy fémet nem használtak fel a borításnál, mindenhol közepes minőségű, csillogó, ujjlenyomatokat megőrző plasztikokkal operáltak. Az összeszerelés megfelelő, illeszétési hézagokat nem látunk, nyikorgást pedig nem hallunk használat közben.
Az előlap tetején egy ezüstös rács mögött bújuk meg a telefonhangszóró, mely mellet a szemek elől rejtve üldögél a fényérzékelő és a távolságmérő szenzor. Ezek alatt terpeszkedik a 3,2 hüvelykes képátlójú, 240 x 400 pixeles felbontású, kapacitív érintésérzékelő technológiát használó TFT-LCD kijelző, melynek színei szépek, betekintési szöge elég nagy, napfényben pedig jól olvasható. Az érintéseket is szépen érzékeli, a multi-touch sem hiányzik belőle, ami nyilván kellemes, ugyanakkor csodának sem számít, ebben az árkategóriában az ilyesmi alapvető követelménynek számít. Az előlap aljára egy méretes Samsung logótípia és három gomb került, melyek közül a baloldali az aktuálisan képernyőn lévő program almenüjét hozza elő, a jobbra egy pontot visszafelé visz a menürendszerben, a középső pedig a készenléti képernyőre repít.
A hátlapon nincs semmi csoda, felül egy felirat nélküli, egyébként 3,2 megapixeles felbontású kamera üldögél, alatt egy with Google felirat és egy másik Samsung logótípia található, az egyik sarokban pedig felfedezhetjük a diszkréten üldögélő kihangosító hangszórót. A QWERTY kiosztású fizikai billentyűzetet az előlap jobbra történő eltolásával hozhatjuk elő, a nyitást és zárást segítő mechanika kellemes minőségű. Maga a gombsor dizájnjában emlékeztet a korábbi Acer modelleken lévőkre, kényelmes és könnyed dolog rajta a gépelés, a fehér színű háttérvilágításnak hála pedig sötétben is használhatjuk a gombsort. Komolyan mondom, ez az eddigi egyik legjobb felépítésű klaviatúra, amivel androidos készüléknél eddig találkoztam.
A készülék tetejére került a microUSB csatlakozó, mely egy műanyag ajtó mögött bújik meg. Ennek kialakítása nevetséges, ugyanis elméletileg úgy kellene működnie, mint mondjuk a Samsung Wave-nél, azaz bármikor odébb kellene tudnunk tolni, de nem tudjuk, ahhoz túl mélyen ül; a nyitáshoz és záráshoz le kell vennünk az egyébként pattintós elven rögzülő hátlapot, ami a készülék élettartamával kapcsolatban nem hangzik túl kecsegtetőnek. Arról nem is beszélve, hogy a kábel éppen, hogy bele tud menni a csatlakozóba, nagyon könnyen kiesik, volt olyan, hogy elvileg egész éjjel töltöttem a készüléket, de mivel a kábelt nem érintkezett (gondolom, hogy megmozdítottam a készüléket), reggel le is merültem.
Szintén felül van a 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, balra a hangerőszabályzó gombok, jobbra a képernyőzárat kezelő gomb került, alul pedig nincs semmi, csak a mikrofon.
Hirdetés
Hardverek és szoftverek
A Samsung új készülékében egy teljesen középszerű hardver található. A processzor egy 667 MHz-es órajelen ketyegő Samsung S3C6410, mely egy ARMv6 architektúrára épülő megoldás, ilyen található többek között a Galaxy Spica-ban és az Acer M900-ban, tehát nem egy új megoldásról van szó. A RAM és a ROM mérete viszont kellemes, mindkettőből 512 MB található a készülékben, a futó programok számára 283 MB hely jut, melyből a készülék bekapcsolása után körülbeül 100 MB alapból foglalt. A belső tárhely mérete 173 MB (31 MB alapból foglalt), ami mondjuk megkérdőjelezi, hogy valóban 512 MB-os méretű-e a ROM, de reméljük, hogy hihetünk a specifikációnak.
Az operációs rendszer az Android 2.2-es, Froyo kódnévre hallgató verziója, mely ugye nem a létező legújabb, de azért relatíve frissnek tekinthető; pont annyira, hogy egyes felhasználóknak okot adhasson a készülékcserére. A kezelőfelület nem gyári, a koreai gyártó feldobta a TouchWiz 3.0 névre hallgató GUI-t, mely többek között a badás eszközökön is megcsodálható. A Galaxy 551 sebességével nincs gond, alapvetően elég gyors, ugyanakkor időről időre képes belassulni, ilyenkor darabosak az animációk, ez pedig nyilvánvalóan hatással van az eszköz kezelhetőségére, mellyel az esetek többségében egyébként nincs gond, mivel a felhasználói felület felépítése jó és logikus, minden egyértelmű, jól elérhető helyen van. A magyar nyelvvel a nálunk járt, nem véglegesnek tekinthető készüléken még voltak bajok, pár apróbb elgépelést felfedeztünk, ezek a kereskedelmi forgalomba kerülő modelleken már remélhetőleg nem lesznek jelen.
A készenléti képernyőn legfeljebb hét oldalt helyezhetünk el, melyet kedvünk szerint telerakhatunk widgetekkel és parancsikonokkal. Ez előbbiekből nincs túl sok extra, különlegesebbnek egyedül a Feeds and Updates, a Program Monitor és a Rate Places tekinthető, mindegyik elég beszédes nevű, úgyhogy a funkciók fejtegetésébe most nem is mennék bele. A képernyő alján van egy négy parancsikonból álló gyorsindító sor, mely a menübe belépve is megmarad, kiegészítve az egy képernyőn látható legfeljebb tizenhat darab ikont; ha viszont egy almenübe belépünk, eltűnik, ott már a listás felsorolás kapja meg az egész helyet. Ha a billentyűzetet előtoljuk, a kijelző elfordul, függetlenül attól, hogy hol vagyunk; a fent leírt felépítés természetesen ilyenkor is marad, csak a négyes parancsikonsor oldalra kerül.
Szoftveres téren semmi érvágós extrát nem kapunk, de azért vannak különlegesebb alkalmazások. Az AllShare segítségével WiFi-n keresztül streamingelhetünk multimédiás tartalmakat, a Feladatkezelőben megnézhetjük, hogy milyen alkalmazások futnak és mennyi memóriát esznek meg. Ezen kívül van hangrögzítő, Latitude-ünk és Layarunk, de nem hiányzik a Google Maps és a Places sem; a készülékben természetesen található GPS-vevő. Van továbbá Social Hub, plusz egy Write and go névre hallgató jegyzettömb, melynek segítségével üzenet formájában elküldhetjük azon szövegeket, melyeket felírtunk magunknak.
Telefonálás, adatkommunikáció, internet
Adatkommunikációs téren jól teljesít az újdonság; GSM-modulja négynormás (850/900/1800/1900 MHz), UMTS-frekvenciákból kettőt támogat (900/2100 MHz), adatátvitelre pedig GPRS-t, EDGE-t, UMTS-t és HSPA-t is lehet használni, ez utóbbinál a letöltési sebesség 7,2 Mbps, a feltöltési pedig nem ismert, de biztos, hogy van benne HSUPA. A WiFi és a Bluetooth sem hiányzik a repertoárból, előbbi a 802.11b/g/n szabványokat támogatja, utóbbi 2.1-es verziószámú, ebből adódóan képes a sztereó hangátvitelre. A microUSB csatlakozó 2.0-s, számítógépre kötve a készülék kártyaolvasóként is működhet, az akkumulátor pedig töltődik.
Telefonálás közben a hangminőség nem rossz, de sajnos nem is jó, van egy pernamens zúgás a háttérben, ami mondjuk elképzelhető, hogy a nem végleges készülék rovására írható, azaz a kereskedelmi forgalomba kerülő modelleknél megszűnhet. A telefonálással kapcsolatos szoftverek terén nincs csoda, a névjegyzékbe annyi ember adatait írhatjuk be, amennyiét csak akarjuk, üzenetkezelésnél van SMS, MMS és e-mail, utóbbinál a kliens teljesen jól működik, kezeli a hitelesített szervereket és a csatolt fájlokat is. A hívásnapló is korrekt, képes a hívásokat külön-külön és összesítve is megjeleníteni.
A webböngésző elég jól működik, az Acid3 teszten 93 pontot kap a maximálisan elérhető százból. Sebessége kielégítő, de azért láttunk már gyorsabb modelleket is, a multi-touch segítségével történő zoomolás jelen van, Flash támogatás viszont nincs.
SNS-ben, azaz szociális hálózatokban gyárilag nem túl erős a készülék, a gyártósorról leérkezve sem Facebook, sem Twitter kliens nincs az alkalmazások között, de ezeket egy pillanat alatt letölthetjük az Android Marketból, úgyhogy azért túl lehet élni a dolgot. Natív YouTube kliens viszont van, jól működik.
Multimédia, üzemidő, összegzés
A készülék hátlapján lévő kamera 3,2 megapixeles, autofókuszos, a legnagyobb elérhető felbontása állóképeknél 2048 x 1536, videóknál 320 x 240 pixel. A kamerát kezelő szoftver átlagos mennyiségű beállítási lehetőséggel bír, külön kapcsolhatjuk be a makró módot, piszkálhatjuk a fehéregyensúlyt, a fénymérést, a jpeg-tömörítés mértékét, bónuszként pedig berakhatunk effekteket, választhatunk tizenhárom darab motívumprogramból, végezhetünk expozíció-korrekciót, plusz van sorozat-, mosoly- és panorámafelvétel.
A képminőség nem kiemelkedő, az új Galaxy fotói fakó színűek, kis dinamikatartományúak, nem különösebben élesek és nem is részletgazdagok, de a célnak tulajdonképpen megfelel a dolog, ha valamit gyorsan meg kell örökítenünk, ezzel a telefonnal meg tudjuk tenni. A makró mód kifejezetten kellemes.
Ha a hardveres és szoftveres adottságokat nézzük, kijelenthetjük, hogy zenei szempontból teljesen korrekt a Galaxy 551, igaz, semmivel nem tud többet, mint az átlagos androidos készülékek. Találálható benne egy teljesen jól működő, RDS-es FM-rádió, plusz ott van maga a zenelejátszó szoftver, mely háttérben is fut, ID3-tagek alapján szűr, megjeleníti az albumborítókat és tartalmaz egy előre beállított sémákkal operáló hangszínszabályzót. A 3,5 milliméteres fülhallgató kimenetnek köszönhetően bármilyen kiegészítőt használhatunk az eszközzel, amire sokaknak lehet is igénye, mivel a gyári fülhallgató a kihangosító hangszórójához hasonlóan közepes minőségben muzsikál.
A készülék akkumulátora 1200 mAh-s, természetesen cserélhető. A gyártó által megadott üzemidővel kapcsolatos adatok nem tűnnek reálisnak, a készülék ugyanis nem nyújt kiemelkedőt az üzemidő tekintetében, igaz, alapvetően nem is rossz, amit tud; átlagos használat mellett 2 napig is képes kihúzni egy töltéssel, ha viszont sokat használjuk, nem árt minden este feltölteni, mert elképzelhető, hogy "másnap" kellemetlen helyzetbe kerülünk, ha nem teszünk így.
Külső | |
---|---|
Ergonómia | 8 pont |
Anyaghasználat | 7 pont |
Összeszerelés minősége | 7 pont |
Kijelző mérete, minősége | 6 pont |
Belső | |
Kezelhetőség | 8 pont |
Sebesség | 7 pont |
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége | 9 pont |
Felhasználói felület élménye | 7 pont |
Alapfunkciók | |
Hangminőség, vételi stabilitás | 7 pont |
PIM funkciók | 8 pont |
Adatkommunikációs képességek | 9 pont |
Multimédia | |
Vizuális | 5 pont |
Audio | 7 pont |
Egyebek | |
Üzemidő | 7 pont |
Ár/érték aránya | 6 pont |
Hogyan értékelünk? |
A Samsung Galaxy 551 egy kellemes, hiánypótló készülék. Vannak apróbb szoftveres hibái, melyek remélhetőleg idővel meg fognak szűnni, de jelenleg sem lehetetlenítik el a használatot, csak kicsit zavarók (gondolok itt a hangminőségre). Bár egyéb gyengeségei is vannak, hiszen hardvere közepes, kamerája úgyszintén, célját alapvetően tökéletesen ellátja, hiszen a képernyője jól működik, QWERTY billentyűzete tökéletes, szoftveres téren pedig a TouchWiz 3.0-s Androidnak hála közel mindent nyújt, amire szükségünk lehet; amit meg nem tud, azt orvosolhatjuk az Android Marketból, például leszedhetünk Facebookot, Twittert és dokumentumkezelő szoftvert is.
Végleges, kártyafüggetlen ára egyelőre nem ismert (80 000 forint környékére várható), de a piros szolgáltatónál feltöltőkártyával 65 000 forintért elvihető, ami versenyképessé teszi. Megérdemel egy Tetszett plecsnit.
![]() |
Samsung Galaxy 551 |
Bocha
A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.
Specifikáció
![]() |
Általános | |
---|---|---|
Technológia | GSM/UMTS | |
Méret | 111 x 55 x 15,2 milliméter | |
Tömeg | 117 gramm | |
Színvariációk | fekete | |
Kijelző | ||
Kijelző átlója | 3,2 hüvelyk | |
Kijelző felbontása | 240 x 400 pixel | |
Kijelző típusa | kapacitív TFT-LCD érintőkijelző | |
Színárnyalatok száma | 16 millió | |
Memória | ||
Telefonkönyv kapacitása | dinamikus | |
SMS memória | dinamikus | |
Memória | 512 MB RAM / 512 MB ROM | |
Memória bővíthetősége | microSD (SDHC) | |
Adatátvitel | ||
Frekvenciasávok | GSM 850/900/1800/1900 MHz UMTS 900/2100 MHz |
|
GPRS / EDGE | van / van | |
UMTS / HSDPA / HSUPA | van / 7,2 Mbps / van | |
IrDA / Bluetooth | nincs / 2.1 | |
WiFi | 802.11b/g/n | |
USB | microUSB 2.0 | |
Push-to-talk / RSS | nincs / alkalmazással igen | |
GPS vevő | van | |
Alapfunkciók | ||
Profilok | vannak | |
Vibra funkció | van | |
Kihangosítás | van | |
Hangtárcsázás / hangvezérlés | van / van | |
Hangrögzítés | van | |
Ébresztés | van, kikapcsolva is | |
Prediktív szövegbevitel | van | |
Szoftverek | ||
Platform | Android 2.2 (Froyo) | |
WAP / HTML böngésző | nincs / van | |
E-mail kliens | van | |
Java | van | |
Játékok | alkalmazásboltból tölthetők | |
Valutakonverter | alkalmazásboltból tölthető | |
Extra szoftverek | Google Talk, YouTube, Layar, Samsung Apps, Social Hub | |
Multimédia | ||
Fő kamera | 3,2 megapixeles, autofókuszos | |
Másodlagos kamera | nincs | |
Videófelvétel | van (max. 320 x 240 pixel) | |
Zenelejátszó szoftver | van, háttérben is fut | |
Hangszínszabályzó | van, előre definiált sémák | |
FM-rádió | van (RDS) | |
Üzemidő | ||
Alap akkumulátor | 1200 mAh-s lítium-ion | |
Készenléti idő | 520 óra (2G) / 370 óra (3G) | |
Beszélgetési idő | 9 óra (2G) / 5 óra (3G) | |
Egyebek | ||
TouchWiz 3.0 kezelőfelület, QWERTY billentyűzet, 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, 667 MHz-es Samsung S3C6410 processzor |