Bevezető, csomagolás
Mitől sikeres egy telefon? Érdekes kérdés. Újságírói pályafutásom alatt egy dologra rájöttem: nem attól, hogy a sajtó jót ír az adott készülékről. Persze a cikkeknek is nagy ereje van, de közel sem akkora, mint a média többi területének, kiváltképp a reklámoknak. Helyzetemből adódóan nagyjából tisztában vagyok az egyes mobilok eladási statisztikáival, így látom, hogy milyen kis mértékben befolyásolja egy-egy cikkem az adott mobil sikerét. Leírhatom, hogy ez meg ez milyen jó vétel, ha a metró plakátjain a konkurens mobilgyártó egyébként gyengébb modellje mosolyog a lakosságra, akkor azt fogják venni. Így volt ez az általam porig alázott Nokia 3110 Classic és az egekig magasztalt Samsung E200 csatájában is - a finn készülék igazi sikermodell lett, a szerintem sokkal kiválóbb koreai példány pedig nem. Hogy miért írom le mindezt? Mert jelen cikkem kapcsán már most látom a jövőt, pedig nem vagyok jós. Adott a nulla reklámmal, de magasztaló cikkel rendelkező Nokia 5610 XpressMusic, valamint cikkünk tárgya, a Samsung F330, mely már akkor ott kacsintgatott rám az óriásplakátokról, amikor még nem is volt nálam a tesztpéldány. Tudom, hogy akármit írok, hóferkénk hatalmas eladásokat fog produkálni, és azt is tudom, hogy az 5610-et valamiért nagyon nem veszik.
Mindez persze nem akadályoz meg abban, hogy egy objektív cikket írjak róla, mely egyébként szintén egy jó készülék - csak nem annyira, mint amennyire sikeres lesz, én legalábbis ezt gondolom. Gyakorlatilag semmi lényegi újítást nem hoz, nincs hú-de módon összerakva, csak szép, fehér, érintőgombos, és nem utolsó sorban agyon van reklámozva. Hát igen, a reklám.. ez a XXI. században már sokkal nagyobb súllyal bír, mint akármi más, így jártunk..
Az F330-ból két példány is járt nálam, az egyik az XXL GSM, a másik a Samsung magyarországi képviselete jóvoltából. Az első már hetekkel ezelőtt eljutott hozzám, nem is akárhonnan, hanem egyenesen Olaszországból, ugyanis TIM-es volt (Telecom Italia Mobile). Az itteni képeken ő mosolyog a tisztelt olvasókra. Külsőleg nincs sok különbség a két verzió között (azokra pedig kitérek a kövektező oldalon), a menürendszer viszont erősen butított volt az olasz gépen, emiatt késett a cikk, hiszen meg kellett várnunk a teljesen független modellt. Egy gyors kanyarral nézzük a csomagolást: közepes méretű, szép doboz, adatkábel, sztereó füles, 3,5 mm-es jack átalakító, CD, leírás, azaz a szokásos pakk.
Külső
Trendi. Ezzel a szóval lehetne a legjobban jellemezni az újdonság külsejét, elvégre minden megvan benne, ami manapság kell: csúszkás, fehér, tükrös, érintőgombos, ettől még a nagyi is alélva fog mosolyogni, az biztos. Igazság szerint nekem tetszik, tényleg pofás kis készülék. Az anyaghasznált nem rossz, de a kategórián belül nem is kiemelkedő, a mérnökök sima felületű, fényes műanyaggal operáltak. A csúsztatást segítő mechanika szintén nem rossz, de nem is tökéletes, mivel a gépnek nyitott és csukott állapotban egyaránt van egy kis holtjátéka. Méretei átlagosak: 48 x 103 x 13,5 mm, tömege 98 gramm.
Az előlap tetején találjuk a csecse telefonhangszórót, tőle jobbra figyelget a videótelefonáláskor használatos másodlagos kamera, alatta pedig egy logó látható, ez a TIM-es verziónál értelemszerűen egy "TIM" felirat, a kártyafüggetlen modellnél egy bekarikázott hangjegy. Ezek már a tükröződő felületen vannak, melynek alul két nyúlványa van, mindkettő két-két funkciógombot rejt - micsoda játék a számokkal! A kijelző el van rejtve a kíváncsi szemek elől, bekapcsoláskor ébred csak fel, akkor viszont nagyon. 2,1 hüvelyk átlójú, QVGA felbontású, szép, élénk színekkel operál, teljesen rendben van.
A Samsung felirat alatt található a fő kezelőpanel, mely öt gombot rejt. Ezekből négy az oldalsó funkciógombokhoz hasonlóan érintésérzékeny, egyedül a középső sima gomb. Az efféle megoldásokat látva sokakban felmerül a kérdés, hogy mennyire használható, bennem már az is, hogy mi a fenéért kell ezt a dolgot erőltetni. Persze, jópofa dolog ez az érintős móka, az emberek gerjednek rá mert divatos, de azt már nem mindenki látja, hogy mennyivel kényelmetlenebb használni, mint a "normál" gombokat. A nagy fizikai méret miatt itt annyira nem vészes a helyzet, de az F330-at ennek ellenére jóval gyengébb hatásfokkal tudjuk utasítgatni, mint a fizikailag is benyomható gombbal szerelt társait. Egy igazi gomb azért alulra is jutott, a rajta lévő motívum már ismerős (bekarikázott hangjegy), funkcionalitása egyértelmű, a zenelejátszó szoftvert indítja el.
A kattanással kísért szétcsúsztatás után megcsodálhatjuk a numerikus gombsort is, mely szerencsére nem érintőgombokkal operál. Alapvetően jól használható, az viszont nem túl jövőbe mutató, hogy az azonos sorban lévő gombok közös műanyagdarabon vannak, nem pedig szeparáltan. A középső oszlop érdes felületű, szürke színű, a szélsők feketék, sima felületűek, kicsit csúszósak.
Felülre nem jutott semmi bizgentyű, baloldalt fedlap mögött találjuk a headset csatlakozóját, azalatt pedig a hangerőszabályzó párost és egy gyorsindító gombot.
Alul "köss a nyakadba" lyukak a nyakbakötőnek, jobbra kamera exponáló, süllyesztett bekapcsoló, microSD kártyahely.
A hátlap hófehér színű, azaz a nők, az Apple-fanatikusok és a már említett Disney klasszikus rajongóinak álma. Felül egy funkció nélküli négyzetben üldögél a már pajtásként számontartott hangjegy, ami alatt az olasz verzión egy roppant ronda és igénytelen Rock&Call felirat is díszelgett - az itthon kapható verzióról ez legnagyobb megkönnyebbülésemre hiányzik - ellenben a Samsung és samsungmobile.com feliratokkal, utóbbi a levehető részre került, mely úgy a hátlap felénél kezdődik.
Menü, alapfunkciók
A készülék az új típusú (kettes) BlackUI szisztémára épül. A régóta ismert fehér téma mellett egy lilás árnyalatút is beállíthatunk, az ikonok ennél is rácsos elrendezésűek, viszont a főmenü kicsit máshogy néz ki, felül nagyban láthatjuk az épp aktuális menüpont ikonját. A sebességgel alapvetően nincs gond, viszont a használhatóságot megnehezítik az érintőgombok, emiatt néha kicsit lassúnak érzi az ember az egész cuccot. Van gyorsindító menü is, ahova kedvünk szerint bedobálhatjuk kedvenc dolgainkat.
1000 férőhelyes telefonkönyv, minden a szokásos, extra mezők akadnak, a lényegi információk külön cellákban tárolhatók. SMS-ekből a 24 MB-os belső memória erejéig tárolhatunk. A multimédiás üzeneteket természetesen kezeli a készülék, a mérethatár 295 KB. E-mail kliens van, boldogul a hitelesített IMAP4 szerverekkel és a csatolmányokkal is.
A PIM funkciók szintén nem hoznak újdonságot, de így is minden igényt kielégítenek. A naptárban napi, havi és heti nézet is van, 100 találkozót, 50-50 évfordulót és ünnepet, valamint 20 "fontos" és 20 privát bejegyzést tárolhatunk. Van jegyzettömb, feladatütemező, hangrögzítő (mellyel legfeljebb 60 perces felvételeket készíthetünk), világóra, alapfunkciós számológép, mértékegység és valutakonverter, stopperóra és időzítő. A gép képes RSS-ek leszippantására, van dalfelismerő szoftver, utóbbi helyett inkább egy korrekt hangszínszabályzóra kellett volna gyúrni, de mindegy. A főmenüben külön pontot kapott a Google, ezalól egyből indíthatunk netes keresést, vagy bekukkanthatunk Gmailes postafiókunkba. Játékok gyárilag nincsenek, ami hát khm. Pedig kéne, na.
Telefonálás
Telefonálás közben semmilyen problémám nem akadt, a hangminőség kiváló volt, a hangerővel sem volt gond, a készülék jól viselte a 2G-s és 3G-s hálózatok közötti váltást is. Kihangosítva a hangminőség bőven kielégítő, ezzel sincs gond.
Jobbra a gyorsindító menü látható
A hívásnaplóban egyesített nézetben és szeparálva is láthatjuk a fogadott/nem fogadott/tárcsázott hívásokat, mindegyikből az utolsó 30 kerül tárolásra. Itt találjuk az időmérőt és az adatszámlálót is.
Samsung modelleknél állandó kérdés, hogy vannak-e profilok, valamint hogy képesek-e egyszerre csörögni és rezegni. Előbbi kérdésre már jóideje tudjuk a választ, a 3G-s modellekben vannak, a csengés/rezgés kombináció megléte már egy másik kérdés, érzésem szerint ebben a dologban kevésbé következetes a gyártó, de az is lehet, hogy csak én nem látom át a rendszert. A lényeg, hogy az F330-ban vannak profilok, valamint az egyidejű csengés és rezgés sem okoz neki gondot. Szomorú, hogy erről 2008-ban még írni kell egy mobiltelefonos cikkben.
Multimédia
A kamera 2 megapixeles, fixfókuszos. Az optika szétcsúsztatott állapotban bukkan elő, a fekete rész bal oldalán üldögél, középen méretes önarckép tükröt, jobbra a felbontást reklámozó feliratot találunk - a roppant elmés, nagy sebességet köszöntő UMTS Hi-Speed felirat hála az égnek szintén az olaszok sajátja. Szerintem egy ilyen középkategóriás modellben elvárható lenne az autofókusz, bár tény, hogy ez nem egy kamerára kihegyezett modell. Ennek fényében a 2 megapixel tulajdonképpen elég kéne, hogy legyen, bár vicces, hogy a kicsit lejjebb tanyázó Nokia 3500-ba is ilyen felbontású érzékelő került. Szerencsére a koreai királylány sokkal szebb képeket készít, mint finn spanja, de azért a minőségtől itt sem fogunk hasra esni. A beállítási lehetőségek a szokásosak: van sorozatfelvétel, mozaik és panorámafotó, effektek, keretek, fehéregyensúly állítási lehetőség. A mozgóképek 3GP felbontásba kerülnek rögzítésre, a legnagyobb felbontás 176 x 144 pixel, amit 15 képkocka/másodperc sebességgel tud a masina.
A zenelejátszó szoftver a memóriakártyán található fájlok között ID3 tagek alapján is tud szűrni, de természetesen használhatunk előre kreált játéklistákat is. A program maga a régebbi Samsung modellekből már ismerős: megjeleníti az albumborítót, a hangerő 14 lépésben szabályozható, hangszínekből pedig csak pár előre kreáltat használhatunk, egyéni sémák létrehozására nincs lehetőségünk. Ismétlés, shuffle mód van, dinamikusan gyorsuló tekerés nincs, a léptetés mértéke viszont a szám hosszától függ. Maga a lejátszó fut a háttérben, léptetni, a zenét megállítani a készenléti képernyőn is lehet. Az F330 boldogul a podcastokkal is, valamint található benne FM-rádió.
A szabványos jack kimenet a gyártó jó szokása szerint hiányzik a gépről, de az átalakító segítségével bármilyen fülest használhatunk a géppel. A gyári nem rendelkezik kimagasló képeségekkel, de zenehallgatásra alkalmas. Kihangosítva közepes minőségben szól az F330.
Adatkommunikáció, összegzés
A GSM modul háromnormás (900/1800/1900 MHz), adatátvitelre GPRS és EDGE mellett UMTS-t is használhatunk, HSDPA viszont nincs. A Bluetooth A2DP kompatibilis, verziószáma 2.0, hasonlóan az egyedi csatlakozóval ellátott USB-hez. Internetezésre van lehetőség, mivel a bögésző boldogul a HTML oldalakkal. A felhasználói élmény a kijelző méretéből adódóan korlátozott, de azért bőven a használható szinten belül van a cucc.
Az akkumulátor 950 mAh-s, cserélhető. Az üzemidőről nem sok jót tudok elmondani, nálam 2 napig sem bírta, pedig igazán nem használtam sokat - úgy fél órát hallgattam rajta kihangosítva zenét, szerintem az vágta oda. Egy zenei modelltől többet várnék.
Összegzés: a Samsung F330 egy sikerre ítélt készülék - az okokat a bevezetőben már ismertettem, önmagamat pedig nem akarom ismételni. Annak ellenére lesz népszerű, hogy kb. semmi lényegi újítást nem hozott akár az L760-hoz képest, mely bár nem zenetelefon, hasonló kvalitással bír. A nagy konkurens Nokia 5610-nél körülbelül egy tizessel olcsóbb függetlenül, viszont abban 3,2 megapixeles autofókuszos kamera van, korrektebb zenei képességekkel bír (hangszínszabályzó, füles), sokkal jobban kezelhető (igazi gombok), tovább bírja egy töltéssel, ráadásul szerintem a szoftvere is jobb. Viszont kevésbé trendi. Innentől kezdve mindenki maga döntse el, hogy mire van nagyobb szüksége. Az F330-at az egyik hazai szolgáltató előfizetéssel 40.000 forint körüli összegért árulja, függetlenül viszont 56.000-ért hozzá lehet jutni, gondolom egyértelmű, hogy melyik éri meg jobban. Utóbbi árat figyelembe véve megkapja az Tetszett plecsnit, de aki valóban zenehallgatásra szeretne egy középkategóriás telefont, annak én inkább a finn modellt ajánlanám.
![]() |
Samsung F330 |
Bocha
A Samsung F330-at az XXL GSM biztosította. A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.
Specifikáció
Samsung F330 | ||
![]() | Általános | |
Technológia | GSM, UMTS | |
Méret | 103 x 48 x 13,5 mm | |
Tömeg | 98 gramm | |
Színvariációk | "jégfehér" | |
Kijelző | ||
Kijelző átlója | 2,1 hüvelyk | |
Kijelző felbontása | 240 x 320 pixel | |
Kijelző típusa | TFT | |
Színárnyalatok száma | 262.000 | |
Memória | ||
Telefonkönyv kapacitása | 1000 bejegyzés | |
SMS memória / max. MMS méret | belső memória szabja meg / 295 KB | |
Belső memória | 24 MB | |
Memória bővíthetősége | microSD | |
Adatátvitel | ||
Frekvenciasávok | 900/1800/1900 MHz | |
GPRS / EDGE | Class 10 (4+1/3+2) / Class 10 (236,8 kbps) | |
UMTS / HSDPA | van (384 kbps) / nincs | |
IrDA / Bluetooth | nincs / 2.0 (A2DP is) | |
WiFi | nincs | |
USB | 2.0 (egyedi Samsung csatlakozó) | |
Push-to-talk / RSS | nincs / nincs | |
GPS vevő | nincs | |
Alapfunkciók | ||
Profilok | vannak | |
Vibra funkció | van | |
Kihangosítás | van | |
Hangtárcsázás / hangvezérlés | nincs / nincs | |
Hangrögzítés | van | |
Ébresztés | van, kikapcsolva is | |
Prediktív szövegbevitel | magyar nyelvű T9 | |
Szoftverek | ||
Platform | Samsung BlackUI II | |
WAP / HTML böngésző | 2.0 / van | |
E-mail kliens | van (POP3, IMAP4, hitelesített) | |
Java | van, MIDP 2.0 | |
Játékok | vannak | |
Valutakonverter | van | |
Extra szoftverek | - | |
Multimédia | ||
Fő kamera | 2 megapixeles, fixfókuszos | |
Másodlagos kamera | van, VGA felbontású | |
Videófelvétel | van (H.264 formátum, 176 x 144 pixel) | |
Zenelejátszó szoftver | van, háttérben is fut | |
Hangszínszabályzó | előre beállított sémák | |
FM-rádió | van, RDS is | |
Üzemidő | ||
Alap akkumulátor | 950 mAh-s Li-Ion | |
Készenléti idő | 270 óra (GSM) / 235 óra (UMTS) | |
Beszélgetési idő | 5 óra (GSM) / 2,5 óra (UMTS) | |
Egyebek | ||
Mobil nyomtatás(BPP/Pictbridge), podcast támogatás |