Bevezető, tartozékok
Szerkesztőségünkbe érkezett a Samsung legújabb, két SIM-kártya kezelésére képes készüléke, a GT-E2152. Amikor dual-SIM telefonokat tesztelünk, mindig van bennünk egy kis szomorúság: Magyarországon ezekből a termékekből sajnos nem lehet sikertermék, egyik szolgáltató sem fogja felvenni őket a kínálatába. Így jártak az előző kétkártyás Samsung telefonok is, bár a C5212 és a C3212 is tetszett kollégáimnak, sajnos egyiket sem lehet kapni a magyar szolgáltatóknál.
Bár régen horribilis összegeket kellett kiperkálnunk egy olyan készülékért, amely képes két SIM-kártya egyidejű kezelésére, mára ez a helyzet megváltozott, akár néhány tízezresért is boldog dual-SIM tulajok lehetünk. Tesztalanyunk is az alsó kategóriát célozza be, meglátjuk sikerült-e annyira jól, mint az elődei. A tesztet a Serious Sam nevű videójáték-hős híres mondásával indítanám: double the gun, double the fun!
Az XXL GSM-től tesztelésre kapott készülék egy igen kicsi dobozban érkezett, amely le sem tagadhatná samsungos mivoltát. Az aprócska pakk tartalmaz két eltérő nyelvű használati utasítást és egy töltőt. Utóbbi a Samsung saját kimenetéhez csatlakozik, így ha elveszítjük, vehetünk újat, nem valószínű, hogy egy másik telefon töltőjével kompatibilis lesz a készülékünk. Sajnos nem kapunk headsetet, ez azért probléma, mert a 3,5 milliméteres kimenet hiánycikk, így vagy bluetooth-os headsettel kommunikálunk, vagy beruházunk egy olyanra, amely csatlakoztatható a Samsung saját kimeneti interfészéhez.
Külsö
Amikor kezembe vettem a Samsung legújabb kétkártyás készülékét, kicsit retro-érzésem támadt, a formaterv eléggé a 90-es évek dizájnjára hajaz. Az egész fröccsöntött műanyagból készült, kivéve a gombok, melyek nagyon kemény gumiborítást kaptak. A 80,4 grammos súlyával a legkönnyebb telefonok közé tartozik, az ember úgy érzi, szinte mindent kispóroltak belőle, de szerencsére nincs igazunk. A fogása pedig kicsit kényelmetlen, ez a méretéből adódik: sokkal keskenyebb a mai készülékeknél, így fura érzése van az embernek a 111.6 x 46.3 x 13.5 milliméteres mobilt szorongatva. Az összeszerelés minősége okés, nem zörög a cucc, egy csíkban azonban (a készülék oldalán, ahol a hátlap és az előlap találkoznak) kicsit néhol eláll egymástól a két réteg, néha meg-megkarcolva a kezet.
Az előlap kicsit zsúfoltra sikeredett. Legfelül található az ezüstszínű hangszóró, alá egy DUOS logotípia került: ez a Samsung két SIM-kártyát kezelő telefonjainak a szériája. Alatta helyezkedik el a 128 x 160 képpontos felbontású, 256 ezer színárnyalat megjelenítésére képes TFTképernyő. A képe nem a legszebb, a betekintési szögek kicsik, de szerintem ezen senki nem lepődik meg, ha olvasta az előző mondatot. Alatta egy szolíd Samsung felirat található, mely bele van gravírozva a műanyagba, bizonyos szögekből alig lehet kivenni. Az előlap felét a fizikai klaviatúra foglalja el, ennek kinézetéről nem, minőségéről viszont elismerően tudok nyilatkozni: a gombok anyaga nem csúszik, kényelmes lenyomni őket, a háttérvilágítás pont megfelelő erősségű. Az egyetlen problémám a fent középen elhelyezkedő négy irányú paddal van: a trapéz alakú gomb három oldalát körbefutja egy króm csík, a hosszabb alapját viszont nem, így ez egy csöppet alacsonyabb a társainál. Éppen ezért kicsit más a nyomási karakterisztikája, mintha nem tartozna egy kategóriába a másik három irányt jelölő billentyűvel.
A hátlap a Samsung jó szokásához híven ismét nagyon egyszerűre sikerült. Az bal és jobb oldala egy csöppet le van kerekítve, ezzel méginkább kiemelve a telefon vékonyságát. Középen fent kapott helyet a VGA képes kamera, tőle sréhen balra a külső hangszóró látható. Utóbbi minősége elég középszerű, a hangerőt a kétharmadára tekerve még úgy-ahogy élvezhető marad a zene, hangosabb használat esetén azonban hallhatóan torzulnak a mély és a magas hangok.
Az oldalsó gombok és interfészek esetében kicsit különcködik a koreai gyártó készüléke. Szemből nézve a bal oldalán lent található a töltő és headset csatlakozója, fent pedig a LED-lámpa kapcsológombja figyel, utóbbi akkor is működik, ha a billentyűzet le van zárva. A készülék jobb oldalán találjuk a SIM-váltás gyorsbillentyűjét, a mobil felső oldalán pedig a már emlegetett LED-es lámpa. A fénye nem túl erős (ellentétben a sok mai készülék két LED-es villanójával, a Samsung mérnökei csak egy diódát építettek be), az éjszakai kulcslyuk-keresgéléshez simán használható.
Hirdetés
Készenléti képernyő, főmenü, beépített szoftverek
A készenléti képernyő felső sorában, bal oldalt az egyes SIM-kártyák térereje látszik, az aktuálisan kiválasztott kártya háttere egy megadott színű téglalappá változik. A további státusz-ikonokon senki sem fog meglepődni, a Bluetooth, a hangerő, a memóriakártya és a telep töltöttségét jelző ikon került ide. A készenléti hátterét szabadon variálhatjuk, a testreszabási lehetőségeink azonban nem fújnak ki ennyiben: több témából is választhatunk, szám szerint négyből. Apróbb szépséghiba, hogy ebből három nagyjából megegyezik, a single clock 1, 2 és 3 beszédes névvel rendelkezik: egy órát rak ki a képernyőre. A Smart idle nevű téma esetében más a helyzet, a témát beállítva parancsikonokat helyezhetünk el a kijelzőn. Ez szalagos felépítésű, hét sorból választhatuk. Az első sorba alkalmazások ikonjait, a másodikba kontaktokat, a harmadikba PIM funkciókat pakolhatunk. E mellett irakhatunk egy dupla órát, egy naptárat, egy Facebook és egy Twitter alkalmazást, így egy függőlegesen görgethető kezdőképernyőt kapunk.
A főmenü négy sor ikont tartalmaz, soronként hármat (gyengébbek kedvéért összesen 12-t), akinek nem szimpatikus a négyzetrácsos elrendezés, akár lista nézetben is böngészheti a menüt. A testreszabási lehetőségeink itt már szerényebbek, kapunk három témát, amelyek igazából csak hátterek, az ikonok dizájnjához nem nyúlnak. Az viszont jópofa, hogy az egyes SIM-kártyákhoz külön-külön megadhatjuk a főmenü-témát (ugyanezt megtehetjük a háttérképpel is). Az ikonok sorrendje kötött, nem rendezhetjük át őket, cserébe átvariálhatjuk a tárcsázási kijelző színét és betűméretét.
Beépített alkalmazásokkal nem vagyunk eleresztve, kapunk egy egyszerű képszerkesztőt, egy hangrögzítőt, egy naptárat, melyben eseményeket hozhatunk létre, valamint egy időzítőt és egy stoppert. Játékokból már szép számmal kapunk, de közülük sajnos csak 3 teljes értékű, a többi próbaverziós, azaz meg kell vennünk ahhoz, hogy teljes mértékben kiélvezhessük. A telefonon találunk még egy RDS-képes FM-rádiót, amely belső antennás, azaz nem kell csatlakoztatnunk a fülesünket a rádiózáshoz, ez egy igen dícséretes dolog. E mellett találunk még egy zenelejátszót is, amely nem a funkcionalitás csúcsa. A dalokat fájlnév alapján rendezi, más nézetet nem is használhatunk, albumborítókat nem jelenít meg, keresni nem tudunk, valamint nem fut a háttérben. Sovány vigasz, hogy kezeli lejátszási listákat.
Adatkommunikáció, alapfunkciók, internet
A készülékben két darab kétsávos GSM modul lapul (900 / 1800 MHz), azaz a készülék nem képes a 3G kapcsolatra. A két kártya kezelése flottul megy, egy dedikált hardveres gombbal váltogathatunk a kettő között. Bekapcsoláskor elnevezhetjük a kártyákat, valamint saját ikont is rendelhetünk hozzájuk (ezt természetesen bármikor módosíthatjuk). A további adatkommunikációs fícsörök egy 1.1-es USB kimenetben és egy 2.1-es, A2DP-képes Bluetooth-ban öltenek testet.
A két SIM-kártya egyidejű kezelésével nincs probléma, a Samsung erre már rendelkezik egy kifinomult módszerrel. A hangminőség megfelelő volt, nem volt észlelhető különbség a két kártyafoglalat esetében. A mobil dualSIM-es mivolta a névjegyzékben is megjelenik, az alap 1000 férőhelyes memória mellett a SIM kártyák kapacitását is kihasználhatjuk, sőt, egyszerre akár mindhárom kontaktforrás tartalmát is megjeneíthetjük. A bejegyzésekhez rendelhetünk képet, e-mail címet, egyedi csengőhangot,valamint csoportokba sorolhatjuk őket. Az üzenetkezelés a régi időket idézi: időrendi sorrendben navigálhatunk az üzeneteink között (egy kis ikon jelzi az üzenetek mellett, hogy melyik SIM-kártyához tartoznak), e-maileket is küldhetünk, ezzel be is fejeztük a készülék telekommunikációs képességeinek taglalását.
A mobil nem képes sem WiFi-re, sem UMTS-re, GPRS-re és EDGE-re viszont igen, így ha mindenképpen internetezni szeretnénk vele, meg lehet oldani, de egetrengető sebességre senki ne számítson. A felkonfigurálás kicsit körülményesebb, mintha APN-t hoznánk létre, a proxy-t kell beállítani. Ha ez megvan, irány a világháló: a beépített böngésző egy igazán fapados cucc, egyszerre csak egy oldalt tarthatunk nyitva, maximum 229 karakter hosszú web-címet írhatunk be, a zoomolást csak a bal oldali menüből érhetjük el. Nem egy nagy élmény a böngészés, de nem is erre készült. Viszont a Facebook-kliensen (igen, ilyen is van) meglepődtem: amit lehet, kihoztak belőle, bár egyszerre csak két posztot látunk. Ráadásul, a Twitter-klienshez hasonlóan a készenléti képernyőre is kirakhatjuk, ekkor mindig a legutóbbi üzenetet jeleníti meg.
Kamera, akkumlátor, összegzés
A készülékben helyet kapott egy fixfókuszos kamera, amellyel maximum 640 x 480 képpontos felbontású képeket lőhetünk, valamint 128 x 160 pixeles videókat rögzíthetünk. A képminőségre felesleges fecsérelni a szót, mindenki tudja, mire számítson, nem ezzel a fényképezőgéppel fogjuk elkészíteni a díjnyertes fótoinkat, az biztos. Aki bővebben érdeklődik a masina fényképezési képességei iránt, tekintse meg az alábbi képeket.
A telefon egy 1000 mAh-s akkumlátorból nyeri az energiát, amely egész jó tejlesítményre képes. A telep papíron 660 órányi készenlétre és 11 óra beszélgetésre képes, ezt nem mértem le percre pontosan, de az biztos, hogy nagyon lassan merül, pedig egyszerre két GSM-chip is szívja az áramot.
Külső | |
---|---|
Ergonómia | 7 pont |
Anyaghasználat | 6 pont |
Összeszerelés minősége | 7 pont |
Kijelző mérete, minősége | 3 pont |
Belső | |
Kezelhetőség | 6 pont |
Sebesség | 8 pont |
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége | 2 pont |
Felhasználói felület élménye | 5 pont |
Alapfunkciók | |
Hangminőség, vételi stabilitás | 8 pont |
PIM funkciók | 2 pont |
Adatkommunikációs képességek | 5 pont |
Multimédia | |
Vizuális | 3 pont |
Audio | 4 pont |
Egyebek | |
Üzemidő | 8 pont |
Ár/érték aránya | 8 pont |
Hogyan értékelünk? |
Az E2152 egy alsó kategóriás készülék, ezt nagyon is érezni a multimédiás részeken, a hardveren, a szinte bővíthetetlen rendszeren. Ettől eltekintve arra, amire kitalálták (azaz két SIM-kártya egyidejű kezelésére), tökéletes, a megcélzott vásárlói réteg nem fog csalódni benne. A készülékről nagyjából ugyanaz a véleményem, mint kollégáimnak az eddigi két SIM-kártya kezelésére képes gépekről: ismét egy telefon, amely nagyon sikeres lehetne, ha a szolgáltatók kínáltába is bekerülne. Remekül kezeli a két kártyát, jó a hangminősége, sokáig bírja szuflával, ráadásul nagyon olcsó. Kártyafüggetlenül 27 000 magyar forint kifizetés után már a mienk is, ami lássuk be, nem egy rossz üzlet egy két kártyát kezelő készülékért. Kicsit csípi a szemem, hogy a Samsung C5212 két ezressel drágábbért vihető haza, szerintem amíg nem megy lejjeb az ára, ez a jobb vétel, lévén a képernyőjének felbontása egy csöppet jobb, mint tesztalanyunké. Remélhetőleg pár hónap múlva 25 000 környékére süllyed az ára, amivel kimeríti a best buy fogalmát a dual-SIM készülékek piacán. Bár ez a jobb oldali értékelő-doboz pontszámain nem látszik (az értékelési módszertanunk nem teszi lehetővé, hogy ilyen árfekvésű telefonok magas pontszámot érjenek el, a tesztalanyunkat más szemmel kell nézni, mintha az ember egy közép / felső kategóriás gépet tesztelne), a telefon tetszett, egy plecsnit is megérdemel.
![]() |
Samsung E2152 |
dr. Kind
A Samsung GT E2152-t az XXL GSM biztosította.
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.
A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.
Specifikáció
![]() |
Általános | |
---|---|---|
Technológia | GSM | |
Méret | 111,6 x 46,3 x 13,5 milliméter | |
Tömeg | 80 gramm | |
Színvariációk | fekete | |
Kijelző | ||
Kijelző átlója | 2 hüvelyk | |
Kijelző felbontása | 128 x 160 pixel | |
Kijelző típusa | TFT | |
Színárnyalatok száma | 262 000 | |
Memória | ||
Telefonkönyv kapacitása | 1000 név | |
SMS memória | 300 db | |
Memória | 10 MB | |
Memória bővíthetősége | microSD | |
Adatátvitel | ||
Frekvenciasávok | GSM 900/1800 MHz (SIM 1) GSM 900/1800 MHz (SIM 2) |
|
GPRS / EDGE | van / van | |
UMTS / HSDPA / HSUPA | nincs / nincs / nincs | |
IrDA / Bluetooth | nincs / 2.1 (A2DP) | |
WiFi | nincs | |
USB | USB 2.0 (egyedi csatlakozó) | |
Push-to-talk / RSS | nincs / nincs | |
GPS vevő | nincs | |
Alapfunkciók | ||
Profilok | vannak | |
Vibra funkció | van | |
Kihangosítás | van | |
Hangtárcsázás / hangvezérlés | nincs / nincs | |
Hangrögzítés | van | |
Ébresztés | van, kikapcsolva is | |
Prediktív szövegbevitel | van | |
Szoftverek | ||
Platform | Samsung | |
WAP / HTML böngésző | van / van | |
E-mail kliens | van | |
Java | van | |
Játékok | 9 darab | |
Valutakonverter | van | |
Extra szoftverek | képszerkesztő | |
Multimédia | ||
Fő kamera | VGA felbontású, fixfókuszos | |
Másodlagos kamera | nincs | |
Videófelvétel | van (160 x 120 pixel) | |
Zenelejátszó szoftver | van, háttérben nem fut | |
Hangszínszabályzó | nincs | |
FM-rádió | van (RDS, felvételi lehetőség) | |
Üzemidő | ||
Alap akkumulátor | 1000 mAh-s lítium-ion | |
Készenléti idő | 660 óra | |
Beszélgetési idő | 11 óra | |
Egyebek | ||
beépített zseblámpla funkció |