Hirdetés

Sagem my301X - légellenállás

A Sagem my300X és a my301X csak egyetlen dologban különbözik. Egyébként mindkettő ugyanolyan jó. Nem tévedés.

Bevezető, külső

Hosszú-hosszú bevezetőt lehetne írni, egy oldalnyi Sagem megközelítést és egy ugyanennyi pengetelefonos sallangot. Kicsit összerántjuk a kettőt. A francia cég készülékei nem tartoznak a kedvenceink közé. Kisebbfajta civakodás jellemzi azt a párbeszédet, amikor megegyezünk arról, hogy melyikünk vállalja be a legújabb Sagem telefont. A gyártó telefonjai ugyanis olcsón adnak sokat, de cserébe a kezelhetőség és az átgondoltság nem mindig tökéletes, egy Nokia, vagy egy Samsung után mindig kicsit csalódott az ember. Nos, a my301X egyáltalán nem ilyen.

Egyrészt már a külsejével is képes volt meglepetést okozni. A vékony kialakítás a mostanában divatos penge formavilágra hajaz. A szögletesen rajzolt gombsort a kör alakú navigációs gyűrű, és a billentyűkön található íves redőzet teszi a szemnek és az ujjnak is kellemessé. Az egyszerűség dominál, a hátlapon csak egy nagy Sagem grafika található, alul és felül teljesen sima a készülék. Oldalsó gomb is csak egy van: a diktafont indíthatjuk el vele. A töltő bemenete szintén a telefon oldalára került, és ugyanitt található meg az infraport is. Egyszerű, kellemes, sallangoktól mentes külső, amely a Sagemre jellemző görcsös csicsák után kimondottan pozitív.

Ami viszont rettenetes, az a hátlap, és annak leszedése. Ennyit még nem szenvedtem telefonnal, le kell ugyanis pattintani a hátsó műanyag részt, ehhez pedig minden segítségünk a körmünk, amelyet elvileg egy nevetségesen pici vájatba kell helyeznünk. Az élmény horrorisztikus, egyszerre érzi az ember, hogy mindjárt letörik a körme is és a hátlap is. Aztán persze mégsem, egy reccsenés, de egyben leválik a műanyag, és máris betolhatjuk a SIM kártyát.

A Sagem my300X és a my301X gyakorlatilag ugyanaz a modell. Egyetlen különbség a Bluetooth, amely a nagyobb verziószámú készülék sajátja, illetve az a tény, hogy itthon csak a my300X kerül forgalomba, méghozzá a Vodafone színeiben, ám ebben a változatban sincs Live menü.

Kijelző, menü

A telefon egyik hiányossága, hogy nem erőlködtek a tervezők azon, hogy valami emberi kijelzőt pakoljanak bele. Ránézésre is kicsi, a 128x128 pixeles felbontás pedig nem ígér sok jót. Öröm az ürömben, hogy CSTN technológiához képest a fényesség és a kontraszt rendben vannak, csak a pixelek ne lennének ekkorák...

A tesztkészülék eredeti, Sagem menüvel rendelkezett. Miután itthon a francia gyártótól jellemzően csak Live menüvel felszerelt telefonok kerülnek forgalomba, ezért kimondottan döbbenetes volt a különbség. A gyári grafika ugyanis igencsak igényes, szép és ízléses, olykor-olykor még a felbontás gyengeségét is elfeledteti az igen nívós megjelenítés. Három téma van a telefonban, amellyel állítható a háttérkép és a színséma, részletesen kidolgozott a megjelenítés, a kontraszt pedig 10 lépésben variálható.

Hirdetés

Maga a menürendszer kilenc ikonos felépítésű, az almenükben azonban tovább folytatódik az igényesség: az egyes funkciók a bal oldalon, a hozzájuk tartozó ábrák pedig a jobb oldalon sorakoznak. Azt kell, hogy mondjuk, hogy a Sagem maximálisan kihasználta a kijelző lehetőségeit, le a kalappal.

És még valami, talán a legfontosabb. A francia gyártó eddigi telefonjainak sebessége, hmm, nos, hát finoman szólva nem volt éppen kiemelkedő. Talán a laposság miatt csökkent a légellenállás, ami jótékonyan hatott a sebességre? Rejtély, de az tény, hogy pillanatnyi késlekedés sincsen, a szoftver egyből reagál a parancsokra.

Telefonkönyv, üzenetek

A készülék 3,2 megabájtos, dinamikus memóriával rendelkezik. Ez azt jelenti, hogy az égvilágon minden tárolható adat ebbe a közös kapacitásba kerül, így a telefonkönyv bejegyzései is. Némiképp ellentmondásos a dolog, ugyanis abban a menüpontban, ahol a memória állapotát ellenőrizhetjük százalékos kijelzéssel találjuk szemben magunkat, amelyet a telefon bontogat képekre, hangokra és további adatokra. A használati útmutató viszont egyértelműen osztatlan tárhelyről beszél.

A névjegyzék kellemesnek mondható. Egyrészt kellőképpen gyors a keresés, másrészt normális méretű karakterekkel találkozhatunk listázás esetén. Ha a telefon saját memóriájában tároljuk a kontaktot, akkor egy névhez további 13 bejegyzést rendelhetünk, amely ebben a kategóriában több, mint elég. Ezek között fénykép és csengődallam is szerepelhet. A fotók nagy előnye, hogy híváskor a teljes kijelzőt elfoglalva jelennek meg, így könnyebb az azonosítás. A neveket csoportokba rendezhetjük, melyek inkább levelezési listáknak felelnek meg, ugyanis ide egyszerre küldhetünk el üzeneteket.

Az üzenetkezeléssel szintén nincs gond. A szövegbevitelt T9 segítheti. Érdemes a beállításoknál a súgót kikapcsolni, mert ellenkező esetben minden új üzenet írása azzal kezdődik, hogy javaslatot tesz a szoftver arra, hogy használjunk prediktív szövegbevitelt, mert az mennyire jó. A gépelés gyors, a gombok jók, bár sajnos a szoftver nem írja sehol, hogy az adott gombon milyen karakterek szerepelnek még. A multimédia üzenetek összepakolása is gyerekjáték, a küldhető és fogadható MMS-ek mérethatára 100KB. E-mail kliens nincsen a készülékben.

Hangok, játékok

A 300X és a 301X között a hangképzésnél találhatjuk az első különbséget. Bár a memória mérete zenehallgatáshoz képest eléggé szűkös, a 301X képes MP3 csengőhangok megszólaltatására is. Szintén csak a nagyobb verziószámú modell hajlandó megszólaltatni az AAC formátumú fájlokat, a hazai forgalmazásban kapható 300X csak MIDI, AMR és WAV kiterjesztésekkel tud megbirkózni. Bármelyik telefont is nézzük, mindkettőre jellemző, hogy a hangminőség meglepően jó, a hangerő pedig bőven elegendő. Szomorú viszont, hogy a készülék nem képes egyszerre vibrálni és zenélni, előbb rezeg, és csak ezután kezd bele a dallam lejátszásába, ráadásul úgy, hogy az első pár taktus halkabb.

A telefonban kettő darab JAVA játék található. Be kell valljam, hogy mind a kettő igencsak színvonalas, egyik sem demo, teljes értékű alkalmazásokról van szó. A Siberian Strike már felbukkant más mobilokban is. Az egy szem repülővel a világ ellen hangulatot okozó felülnézeti lövöldözős játék kimondottan élvezetes. Autofire be, aztán hajrá!

A másik alkalmazás címe Gyűrű Kúra, azaz a Lord of the Ring. Persze 128x128 pixelen nem vártunk tőle sokat, így meglepett, hogy egy viszonylag jól kivitelezett oldalnézeti mászkálós játékkal van dolgunk, amely minket a Golden Axe című klasszikusra emlékeztetett. A főhős ezerrel kardozik, ugrál, és ha nagy a gáz, akkor varázsolhat egyet-egyet.

Szervezőfunkciók, adatkommunikáció

A kis Sagem naptárja elég sokat tud. Havi, heti és napi bontásban tekinthetjük meg a tennivalókat. Hatféle írásos eseményt rögzíthetünk, amelyek természetesen jellegüknek megfelelően más és más paramétereket kérnek el a felhasználótól. Ha bonyolult, vagy gyorsan rögzítendő a tennivaló, akkor érdemes a hangjegyzettel kombinált bejegyzést választani. Ilyenkor is meg kell adni a típust és az időpontot, de a lényegi információ tárolásához 1 perces diktafont kapunk.

 

A hangrögzítő önmagában is elérhető, ha alapállapotban rátehénkedünk az egyetlen oldalsó gombra, ám ebben az esetben csak 30 másodpercnyi zörej rögzíthető. Az ébresztőóra elég egyszerű, egyetlen időpont adható csak meg, a szundi pedig 5 perces. A számológépet valutakonverterrel is kombinálták, a visszaszámláló sincs túlbonyolítva, de Activity mellé hasznos lehet, ha a homokóra már eltörött.

Adatkommunikációs szempontból ismét találunk különbséget a 300X és a 301X között. Utóbbiban ugyanis van Bluetooth, amely minden nehézség nélkül kommunikált más telefonnal és számítógéppel is. A 300X-et csak infraporttal szerelte fel a gyártó, ez a fícsör a telefon árához képest megfelelő. A készülék természetesen GPRS csatlakozást használ a WAP böngészéséhez, úgy hírlik, hogy a modemfunkciók is csak a 301X-ben kaptak helyet.

Akkumulátor, végszó

A nehezen leszedhető hátlap alatt megdöbbentően vékony kis akksi lapul. Teljesítménye 850 mAh, amely elsőre elég soknak tűnik. Aztán a gyakorlat is ezt igazolja, a készülék igen takarékosan bánik az erőforrásokkal, normál használat mellett elmuzsikál három napig is, kíméletes igénybevétel esetén ez további egy-két nappal növekedhet. Furcsa, hogy oldalra kell bedugni a töltőt, de semmi probléma nincsen vele.

A készülék használati útmutatója két tippet ad arra vonatkoztatva, hogy miképp cselekedjünk, ha magasabb készenléti időt óhajtunk elérni. Először is ne nyomkodjuk feleslegesen a gombokat, mert a háttérvilágítás sokat fogyaszt. Erre alapvetően nincs is szükség, ugyanis a lekapcsolt képernyőn is halványan folyamatosan látható a digitális óra. A másik frenetikus ötlet, hogy beszélgetés során ne árnyékoljuk kezünkkel az antennát, ehhez ábrát is mellékeltek, hogy a júzer megtippelhesse, hogy hol is van az inkriminált alkatrész.

Összegzés. A teszt elején utaltunk rá, hogy a Sagem telefonok szerintünk nem mindig sikerülnek tökéletesre. Természetesen a my301X sem az, viszont a korábbi francia termékekkel szemben egy kiforrott készülék benyomását kelt. Gyorsult a menü, ésszerűbb lett a forma, szép a grafika. Árához képest sokat tud, ráadásul a gyártó már bejelentette a nagyobb testvért, amely megdöbbentő módon a my400X nevet kapta.

Ezek után felbuzdulva várjuk, hogy sikerül-e a több szolgáltatást is ilyen színvonalon produkálni, a my300X ugyanis nekünk:

Sagem my301X

Bog

Specifikációk

Sagem my301X
Technológia GSM 900/1800
Méret 105x46x14 mm
Súly 88 g
Kijelzõ 128x128 pixel, 65 ezer szín, CSTN
Telefonkönyv dinamikus, 3,2MB
SMS/MMS memória 100/3,2MB
Egyéb memória nincs
Java van
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van - kikapcsolva is
Számológép van
GPRS/EDGE 4+2/nincs
Push To Talk nincs
Infra/Bluetooth van/van
Prediktív T9
Hangtárcsázás nincs
Hangrögzítõ 30 sec
Hangvezérlés nincs
Valutakonverter van
FM rádió nincs
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 850 mAh Li-Ion
Készenléti idõ 350 óra
Beszélgetési idõ 240 perc
Fényképezõgép nincs
POP3 e-mail nincs
WAP böngészõ 1.2
HTML böngészõ nincs
Játékok 2
Csengõhangok MIDI, MP3, WAV, AMR, AAC
Operációs rendszer nincs
MP3 lejátszás csengőhangként
Egyebek lapos kivitel
  • Kapcsolódó cégek:
  • Sagem

Azóta történt

Előzmények