Realme Watch 2 Pro - műholdvevő fapaddal

Tavalyi GPS órával futottunk pár kört – olcsó, de van hova fejlődnie a Realme-nek.

Külső, kijelző, üzemidő

Magyarországon nyitotta meg első európai üzletét a Realme, és mi is megjelentünk a budapesti Lurdy Ház földszintjén, hogy részt vegyünk a nyitóeseményen, jó pár száz lelkes vásárlóval egyetemben. Mindjárt szemügyre is vettük, milyen termékeket szán a márka a régióba: ár/érték bajnok telefonok, olcsó táblagépek, vezetékes-vezetékmentes fülesek, tévék, laptopok, okosotthon eszközök és órák szerepelnek a kínálatban. Egyértelmű, hogy a BBK-s márka nem mobilgyártóként, hanem kütyü ökoszisztéma (kütyüszisztéma?) brandként pozicionálja magát, és igazából csak a felvehető és guruló ketyerék hiányoznak, hogy az egyre dráguló Xiaominak életstílus műfajban teljes konkurenciát állítson.


[+]

A Realme persze jó pár évvel fiatalabb márka, és idézőjeles okosóra vonalon is a szárnyait bontogatja – az első Watch kifejezetten felejthető lett és a kerek, AMOLED-es Watch S Pro is belefutott pár kezdeti hibába, ám ehhez kellemesen alacsony ár társult. Mivel a boltnyitón kaptunk egyet a tavalyi Watch 2 Próból, és úgyis ideje volt néhány kört futnom a hegyekben, jelentkeztem az almás órára hasonlító kütyü tesztjére. A „pro” jelzőt viszont kapásból idézőjelbe is teszem, mert professzionálisnak az 1,75”-es TFT panellel szerelt kütyüt senki ne merje hívni, cserébe 26 ezer forintért kifejezetten baráti áron lehet hozzájutni.


[+]

Nem várható el ennyiért AMOLED technológia, de szerintem kapásból megéri ilyesmire egy picit gyűjteni, mert szemből a kézi maximális fényerő még jól látható tartalmakat kínál, oldalról viszont sokkal nehezebb bármit leolvasni a Watch 2-ről becsillanó, éles fényben. Az is igaz viszont, hogy 40 grammon a kütyü férfi-női csuklón egyaránt kényelmesen viselhető és a 22 mm-es szíj is jól illeszkedik, stabil csattal. Mindenesetre, ha már igény van GPS-re, háromtengelyes gyorsulásmérőre vagy optikai pulzoximéterre, amit a cucc teljesít, nem nagy tétel még pár szenzorra és fejlettebb sport adatbázisra beruházni, nevezett OLED panellel.


[+]

A Realme ugyanis egészség háttérrendszerben még elég kezdetleges, plusz hiányzik a komolyabb adatgyűjtéshez az iránytű, a barometrikus magasságmérő, a vérnyomásmérő, az EKG vagy a stresszmérés. Zenei oldalról a tárhely maradt ki (a telefon lejátszója kezelhető), kommunikációs oldalról pedig a mikrofon, a hangszóró akár csipogással, a WiFi és az eSIM. A Watch 2 Pro legfeljebb Bluetooth 5.0 protokollon kommunikál androidos vagy iOS-es eszközzel – azon belül is a Realme Link alkalmazással, amely szintén fapados, ha egy Garmin Connect vagy Apple Watch ökoszisztémával vetjük össze.


[+]

No, de előre szaladtam, mert bár a használatba vétel telefonos beüzemeléssel indul (de magyar nyelv nélkül), azért csak a külső ezen az oldalon a lényeg, és a 320 x 385 pixeles panel élességére nem lehet panasz. A 30 fps-en futó rendszer darabos mozgására és késlekedésére már inkább – a Watch S Pro valamivel, a drágább okosórák szintekkel fürgébben operálnak. Viszont az ujjhúzós műveleteket mindig beveszi a rendszer és az oldalsó gombot is könnyű kezelni. A javarészt műanyag konstrukció rendben (nem tudtam eldönteni, hogy a keret fémből van-e), viszont IP68 védelemmel az úszásról le kell mondani – az izzadsággal és a trópusi esővel nem lesz gond.


[+]

Az óra egyébként hosszan kiterítve foglal helyet a szokásos sárga pakkban, Qi szabvány helyett mágneses és két érintkezős töltőbölcsővel, amely az órával szemben kerek, és kell egy kis játék ráhelyezve, hogy az energiaátvitel meginduljon. Apropó telep: a Realme a 390 mAh-s egységhez kéthetes működést ígér vegyes használattal és folyamatos pulzusméréssel. Én viszont heti két GPS edzést és egy konditermit közbe iktatva 8-10 napra saccolnám a még mindig igen kellemes töltésrátát, főleg a teljes értékű, naponta etetendő okosórák viszonylatában.

Szoftver, sport, összefoglaló

A Realme Link inkább kütyüközpont, semmint teljes értékű egészségadatbázis, de a Health fül listáz pár alapvető testadatot. Csak épp a TCL 10 Próhoz kapcsolódva (Android 11) gyakran kellett kézzel az órához újracsatlakozni, ha egy futás során az óra a telefontól hosszabb időre eltávolodott. A Galaxy S22-vel bár ilyen hiba nem volt, de az adatszinkronizálást azért csak akkor indította meg a Link, amikor az amúgy mindig a háttérben futó alkalmazást megnyitottam. A Realme egyébként testadatot csak a Google Fitbe továbbít, és a GPX edzésfájl mentés is hiányzik, a Watch 2 tehát kifejezetten nem sportóra, csak azért mert GPS-es.

[+]

A telefonon leginkább a szépszámú, csak nem éppen interaktív számlapokat tudjuk állítgatni, illetve az órára küldött értesítések típusát. Ezek teljesen passzívak, azaz nincs válaszadás, és csak a legfőbb alkalmazások értesítésszövege jelenik meg normálisan – mástól mindössze annyi érkezik az órára, hogy „other app, new message” – hát kösz! Egyébként is ömlesztve jelennek meg a notik és a legtöbb, amit tehetünk, az a bejövő hívás elutasítása, szintén válasz nélkül. A rezgőmotor erőssége ráadásul gyenge, és ugyebár hangjelzés sincs.


[+]

A kapcsolókat balról tudjuk előhúzni, jobbról pedig a napi adatok, az alvás, a pulzus, az időjárás és a zenelejátszó widgetjét, különösebb részletek nélkül, hogy az alapadatoknál többet megtudjunk a kapcsolódó óra app megnyitása nélkül. Az alkalmazáslista felpöccintve ugrik elő a következő tételekkel: aktivitások, pulzusszám, véroxigén-telítettség, sport, edzésbejegyzések, riasztások, időjárás, stopper, időzítő, mobilos zenelejátszó és exponáló, légzőgyakorlatok, telefonkereső, beállítások és Realme Link. Különösebb bővítés nincs, csak a widgeteket, az app sorrendet és edzésfajtákat rendezgethetjük, a pofonegyszerű rendszer tehát zárt.


[+]

A Realme nagyzolóan 90 mozgásforma követéséről beszél, de ugyebár az úszás kapásból kiesett és részletesebben csak a szokásos futó és kerékpáros sportokat tudjuk követni. Én a terepfutást választottam, és a kétsávos műholdvevővel a jel gyorsan megvolt – a Watch 3 Próval úgyszintén, amely referenciaképpen csüngött a másik karomon. A Realme 4,95 km-es erdei ösvényfutásra 5,15 km-t, a Huawei pedig 5,13 km-t számolt – egyik sem volt kifejezetten pontos, viszont a GPX fájlt csak az utóbbival tudtam exportálni, és ugyanarra a szakaszra a Locus Maps pontosabb 4,85 km-et számolt. Nem tudom a különbség okát (talán a magasságszámításba zavarodott bele a Huawei), mindenesetre a Realme Link csak Google-térképet használ, és az nem jelöli megfelelően a hazai erdei ösvényeket, így nem tudtam ellenőrizni a rögzítés pontosságát.


[+]

A natív magasságkövetésről is le kell mondani, illetve a Firstbeat-féle részletes edzéselemzésről, a formáról, a regenerálódásról, az edzéstervekről, a hangos adatbeolvasásról és nagyjából mindenről, ami azért hobbi testmozgástól felfele alapvető kellene legyen – mondjuk az ebben profi Garminok között akad tízszer drágább versenyző, szóval valamit valamiért. Pulzusmérésben a Huawei bizonyult kiegyensúlyozottabbnak, noha egy Garmin hamarabb jelzi a zónaváltást, és pulzuspánt is hozzácsapható a még pontosabb értékekért. A kalóriaégetést a két nálam lévő óra nagyjából hasonlóan lőtte be, gyakorlatszámlálást a kondiedzéshez nem találtam. A maga rendszerében az alváskövetés következetes: eltalálta a Realme a lefekvés és a felkelés pillanatát, viszont a véroxigén-telítettséget nem érdemes vele követni, mert 97-99% közötti értékeimhez képest az óra gyakran mért 90% alatt, míg a Huawei apró kilengései mellett is rendre 95% felett jelzett. Amúgy azért ebben a csuklóviseletek ritkán orvosi pontosságúak.


[+]

A GPS -es Watch 2 Prónak három jó tulajdonsága van: meggyőzően alacsony az ára, másfél hetes az üzemideje és kellemes a mérete, a fapados tudáshoz és értesítéskezeléshez, valamint az AMOLED helyett TFT panelhez mérten pedig egyáltalán nem túlzó a 26 ezer forinton elkért összeg. Mégse tudom a Realme kicsit se profi kellékét ajánlani, mert még mindig gyér a Link háttéradatbázis egészségkövetésben, az értesítések fele nem jelenik meg az órán normálisan, és persze nincs semmiféle válaszadási lehetőség. Lehetne a pulzusmérés pontosabb és hiányzik a GPX export vagy edzésmegosztás, akárcsak egy rakás másik szenzor és adatkommunikációs opció. Oké: ennyiért ne legyünk telhetetlenek, viszont az értesítéskijelzést több másik, magyarul tudó karperec megoldhatja a piacon, aki pedig tényleg sportra néz órát, az adatok pontosságáért érdemes még egy picit izzadnia, és drágább kellékre beruháznia. Persze a Realme sem tétlen, és várhatóan készül már a következő óragenerációval, csak kell még egy-két év, hogy a tudás felnőjön a konkurenciához.

Bone123

Azóta történt

Előzmények

  • Realme Buds Air 3 - basszus, hangos

    Kisebb, okosabb és valamivel drágább is mint elődje. A legnagyobb bajom vele mégsem az ára, hanem a fékezhetetlen basszus, ami kirúgja a ház oldalát.

  • Realme Watch S Pro - nem elég profi

    Kezdő szárnypróbálkozások után közvetlenül a Huawei és az Amazfit legjobbja ellen száll versenybe a Realme.

  • Realme Watch - kihozták olcsÓra

    A gyártó első okosórája alig kerül többe, mint egy bármilyen karperec. Persze nem egy komoly szerkezet, de a legfontosabb dolgokat simán hozza.

Hirdetés