Képalkotás
A kamerarendszer a kategóriában megszokott konstrukció; 64 megapixeles főkamera (1/1,7 szenzorméret, f/1,8 rekesz, PD autofókusz), 8 megapixeles ultraszéles, 2 megapixeles monokróm szenzor a mélységadatoknak és egy 2 megapixeles, szokás szerint felesleges makró kamera. Még a kétszeres digitális zoom is részletgazdagabb közeliket eredményez (ami egyébként a 64 megapixeles képekből vág), mint a nehezen használható, fix fókuszos dedikált makró kamera.
Mindenesetre nem keveset kellett szórakozni a fentebb látható négy felvétellel, hogy összejöjjön a milliméterre 4 centis távolság stabil tartással. Ha valamihez nagyon közel megyünk, egyébként kiírja, hogy makrólencse, de nem vált automatikusan, valószínűleg csak valami AI témafelismerés. Jobban járunk a kétszeres digitális zoommal, ami úgy általában is egész jó eredménnyel kecsegtet, bár a vonalélesség nyilván nem olyan, mint egy periszkópos kamera esetében, a 64 megapixeles szenzornak köszönhetően azért maradnak részletek.
A szoftverfelület itt is egyszerű és kézenfekvő, a gyakran használt módok a főképernyőt lapozgatva kerülnek elő (éjszakai, videó, fénykép, álló, ami a portré, 64 megapixel), panoráma, ultramakró és Pro mód a főkamerához pedig a további lehetőségek menüpontban. A Pro mód sem túl bonyolult, az érzékenységet 100 é 3200 között módosíthatjuk, a záridőt 1/8000 és 32 másodperc között, a fehéregyensúly 3000 és 10000 Kelvin között határozható meg, van manuális fókusz és expozíciókorrekció +/- 3 tartományban tizedes léptethetőséggel.
64 MP, 16 MP, 2x digitális zoom, 8 MP ultraszéles
A lencsék között az élőképen válthatunk, csippentő mozdulattal viszont csak a kétszeres és ötszörös digitális zoomot érjük el. A hatos kép zoom felvétele nem akkor készült, amikor a teljes felbontású, a normál és az ultraszéles, pedig kíváncsi lettem volna a képek rendezésekor kiszúrt macskára (a szomszédé, barátságos), ami, mint utóbb kiderült, a szaletliben ücsörgött. A felis catus (közönséges házimacska) egyébként a 64 megapixeles felvételen látszik a legjobban, egész jó a vonalélesség, de a szélek felé maximális felbontáson már érezhetően túl sok az infó a rendszernek.
A lencserajzolat eléggé felpuhul, befigyel némi kromatikus aberráció és torzítás, a szoftver pedig küzd a zajjal. A dinamika is gyengébb, mint a 16 megapixeles normál módú képek esetében, ahol a fény-árnyék egyensúly jelentősen jobb, kifinomultabb a zajkezelés és a hatos kép ellenére a fehéregyensúly is megbízható. Naplemente volt, tényleg meleg fényben úszott minden. A leggyengébb láncszem, már természetesen a makrót leszámítva, az ultraszéles szenzor a szegényes dinamikával és a kissé valószerűtlen szaturációval. Pedig a Chroma-erősítéshez hozzá sem nyúltunk. (Ez amúgy a szaturációt és a kontrasztot tolja meg, néha túlságosan is.)
[Első sor: 64 MP; második sor: 16 MP; harmadik sor: 16 MP éjszakai; negyedik sor: 8 MP ultraszéles; ötödik sor: 8 MP ultraszéles éjszakai] Éjszaka az automatika teljesít a legjobban, a maximális felbontású képekhez képest jobb vonalélességgel és zajkezeléssel, az ultraszéles pedig úgy, ahogy van használhatatlan. Maga az éjszakai mód ilyen AI (gondolom, az lehet, mert azt felismeri, éjszakai a téma, sötét van, kapcsoljunk segédfényt) mellett nem csak azért felesleges, mert plusz egy mozdulat váltani, de a képfeldolgozás sem valami kifinomult. Dinamikában nem sokat tesz hozzá a normál vagy 64 megapixeles, korrekt fehéregyensúllyal dolgozó kamera felvételeihez, viszont durván túlélesít, ráadásul jellemzően a zajt.
A 16 megapixeles szelfikamerához rengeteg szépítő opció áll rendelkezésre, ezeket az AI vezérli, alapvetően megfelelő érzékkel, de ha technikolor jellegű sminket és viaszból öntött arcot szeretnénk, magunk is adjusztálhatjuk a különböző értékeket. A képek egyébként kivétel nélkül felülexponáltak, a színek pedig picit túltelítettek. A portrék viszont meglepően jók. A fénypászmát leszámítva, ami user error, kivételesen pontos a téma elhatárolása. Egy szőrös plüssel azért kellő kihívás elé néz a rendszer, de Rizzo haja is szálra kivehető (a jobb füle mögött).
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!