Szoftverek
Az iPhone-hoz való csatlakoztatás lényege persze az, hogy nem papírra kell irkálnunk a mérési eredményeket. A Prexiso szoftvere ugyanis sokkal többet tud, bár első indításkor lehetnek kételyek, ilyenkor ugyanis az ember egy totál üres fehér képernyőt kap, de ha mér egyet, az eredmény egy kis címkében megjelenik a kijelzőn. Ekkor a kis ujjunkkal húzunk egy vonalat, rámozgatjuk az adatot tartalmazó címkét, jöhet a másik fal. Azt is megmérjük, újabb címke bukkan fel a kijelzőn, újabb vonal, kis mozgatás, kész. És így az ember kvázi felskiccel magának egy hevenyészett alaprajzot, amin korrekt értékek vannak, majd természetesen ezt a mérés bármelyik fázisában képként továbbküldheti mondjuk email címre.
Teljesen egyértelmű, hogy ha már van egy ilyen kütyü, akkor lesznek olyan fejlesztők, akik a Prexiso alkalmazásánál összetettebb szoftvert készítenek. A MagicPlan pontosan ilyen, letölteni és használni ezt ingyenes, ha viszont vízjelezés nélkül készített PDF, DXF vagy JPG képet szeretnénk viszontlátni a számítógépünkön, akkor bizony a zsebünkbe kell nyúlnunk. Szerintem kissé túl mélyen is, egy korlátlan rajzolási lehetőséget biztosító csomag havidíja alulról súrolja a 18 dollárt, ami már tényleg csak azoknak éri meg, akiknek a munkáját jelentősen megkönnyíti a MagicPlan.
Erre egyébként megvan az esély, ugyanis ez a program jóval többet tud, mint a Prexiso saját alkalmazása. Itt a mérés előtt először jelezzük, hogy egy új alaprajz fog következni, majd meg kell adjuk, hogy ez az épület hanyadik szintje és milyen típusú helyiségről van szó. Ez azért fontos, mert az falakat, ajtókat is tartalmazó alaprajz elkészülte után néhány bútort is betolhatunk képbe. Kezdjük mondjuk egy nappalival, egy olyan pontot kell keressünk a szobában, ahonnan nagyjából látható minden sarok és azoktól kábé egyenlő távolságra állunk. Ezután bekapcsol a telefon kamerája, a keresőn látunk egy zöld, függőleges vonalat, aminek lába is van, ezt kell az első sarokhoz illeszteni. Utána jöhet a következő, a következő, ha ajtó van, akkor azt is lehet jelezni, addig csináljuk, amíg körbe nem érünk. Ha kész, akkor a szoftver megrajzolja az alaprajzot helyettünk és elvileg ebből már azt is kiszámolja, hogy az egyes falak milyen hosszúak. Persze ez csak akkor pontos, ha minden sarkot jól belőttünk, ezért aztán jön a Prexiso szerepe, az ember végigszalad a sarkoknál és lézeres méréssel pontosítja az eredményeket, amelyek alapján a szoftver korrigálja az alaprajzot. Ha átmegyünk egy másik szobába és azt is körbemérjük, akkor a két szobát egymás mellé tudjuk helyezni a szintrajzon, így egy komplett lakás igen precízen feltérképezhető, csinálhatunk hozzá valami jellemző fotót, tárolhatunk GPS koordinátát is, majd az egészet exportálhatjuk.
Valószínűleg vannak még egyéb alkalmazások is, ezeket a Prexiso javasolta kipróbálásra. Látszik, hogy bizonyos munkakörökben abszolút hasznos a Prexiso iC4 elnevezésű távmérője, egy ingatlan felmérése tipikusan ilyen. Sok könnyebbséget jelenthet, hogy létre tudunk hozni egyszerű vázlatokat, fényképjegyzeteket vagy a MagicPlant használva akár méretarányos profi alaprajzot is. De jól jöhet a készülék kivitelezők, építészek, díszlettervezők, rendezvényszervezők számára is, sokat adtam volna egy ilyenért akkor, amikor a Veletech kiállítás alaprajzát kellett pixelről pixelre megcsinálnom úgy, hogy a Millenárisban szerintem a derékszög fogalma valami misztikus és megfoghatatlan vallás kategóriájába esik. Rétegtermék, de annak nagyon jó, örülünk, hogy egy ilyet is kipróbálhattunk.
![]() |
Prestixo iC4 |
Bog
A cikk elkészítésében a Telekom 4G mobilinternet volt segítségünkre.