Porsche Design
Ez most kicsit más, mint mondjuk az Asus Lamborghini, vagy a Hummer telefon. Más, mert itt nem egy autógyártóról van szó, hiába a név. A Porsche Design ugyanis (bár a Porsche-ből nőtte ki magát) egy igen ismert és híres formatervezői csapat. Az élet számos területén találkozhatunk Porsche Design tárgyakkal, érdemes átböngészni a weboldalukat, ahol kiderül, hogy a Fuji Finepix 6800 is az ő művük, de van Porsche Design navi, monitor, vízforraló, vagy inkubátor is.
Porsche P'9611 - Navigon szoftverrel
Ennek ellenére a Porsche P9521-ben ismerőseim zöme a sportkocsit kereste, és bizony nem nagyon találták. Pedig ott van az, a készülékre előre feltöltött videók között találhatunk száguldó 911-eseket, de ez csak amolyan bónusz, ez a telefon ugyanis nem elsősorban a sportkocsikról szól. Ez egy olyan termék, amelyet egy neves designstúdió és egy kevésbé neves gyártó hozott össze, konkrétan a Sagem.
Üdvözöljük a Sagemet a luxuskészülékek piacán, velkám. Jól döntöttek, amikor úgy határoztak, hogy saját névvel bolhafingnyi esélyük sem lenne ezen a területen, úgyhogy külső segítségként egy ismert és jól csengő céget kértek fel. A Porsche Design szépen megrajzolta a formát, a menüket, a grafikát, gyanítom, hogy az anyaghasználatba is beleszóltak, ennek pedig lett is eredménye. A P9521 nehezen keverhető össze bármivel is.
Ugyanezt már megcsinálták páran. A Samsung a Bang & Olufsennel haverkodott össze most már több modell kapcsán is (Serene, Serenata), az LG Prada szintén ilyen együttműködés eredménye. A Samsung öreg Giorgio Armanival is bizniszelt, az Asus a Lamborghini stílusát próbálta átvinni több termékére is. A Motorola ugyebár a Dolce & Gabbana közreműködésével szedte ráncba a V3-at, de lehetne sorolni még a példákat. Ezekkel a nevekkel egy közepes tudást is el lehet adni méregdrágán, s a Sagem most belépett ebbe a körbe, az XXL GSM pedig elhozta nekünk tesztelésre.
Külső
Nyilván a készülék külseje lesz az, amitől a Porsche Design egyedi tud lenni. Rögtön itt az igen hosszúkás doboz, amelybe logikusan négy darab Toblerone csokit kellett volna elrejteni, de persze „csak” egy telefon, egy töltő, egy pofás headset, egy USB kábel és egy 2 gigás memóriakártya került bele, szellősen elhelyezve, puha szivaccsal körülvéve.
Maga a telefon meghökkentően szögletes. Hogy mennyire szép, azt inkább döntse el az olvasó a képek alapján, mi nem estünk tőle hasra. Nagyon tégla, igen vaskos, durván nehéz (hiszen fémből van), s kizárólag ezüst és fekete színekkel operál. Ennek ellenére meg lehet találni az elejét és a hátulját, hiszen jól látható, hogy hol nyílik fel a fedlap, amely csillogóan fekete borítást kapott. Ennek közepén van egy aprócska külső kijelző, amely egyszínű, szürke kiírásokkal örvendezteti meg a tulajdonost – feltéve, ha nem süt a nap, mert akkor olvashatatlan.
A hátlapon a kamera optikája és egy dupla LED csücsül, de nem is ez volt számomra a lényeg, hanem a hosszú percekig tartó küzdelem az akkumulátort borító elemmel. Elvileg van egy apró mélyedés a hátlap végén, ami alá be lehet nyúlni, de erre kizárólag kampókezűek képesek. Többször is megnéztem a kézikönyvet, de az ábrák makacsul arra mutattak, hogy ezt tényleg így kéne leszedni. Überdrága designkütyü, nem akartam csavarhúzóval feszegetni, de mégis az lett a vége. Jött a kettes számú kihívás, hova kerül a memóriakártya? A SIM alá kell tenni, de csak akkor fér hozzá az ember, ha a szolgáltatói lapka nincs a helyén, ritka egy elfarkalt megoldás.
A telefon oldalain alul van két nyílás a hangszóróknak, bal felől ezen kívül még a hangerőt szabályozó gombok és a multimédia gyorsbillentyűje található. Ezzel indul alaphelyzetben a zenelejátszó, fotózás közben viszont az exponálásért felelős. Bejövő hívás esetén pedig ezt kell nyomni az elutasításhoz. A gond az, hogy ez egy nagyon könnyen benyomható gombocska, rengetegszer indítottam el véletlenül a zenét, ráadásul le sem lehet zárni a billentyűket, így zsebből is könnyedén aktiválódik a muzsika.
A fedlap kinyitása vajpuha. Ennek ellenére szinte bármilyen szögben megáll. A belső oldalon levő kijelző már QVGA felbontású, a fedlap megcsavarható, és belsejével kifelé fordítva visszacsukható. Fotózni így kell ugyanis. A kijelző alatt van az ujjlenyomat érzékelő, erről még lesz szó bőven. A gombsor elég egyszerű, semmi extrát nem mutat, logikus elrendezésű, könnyen kezelhető. Az egész készülék igen minőségi, szálcsiszolt alumínium mindenhol, ahol nem fekete.
Alapfunkciók
A belső kijelző képével nincs sok gond, kontrasztos, olvasható a menü, pláne, hogy a Porsche Design védjegyévé vált betűtípus került a telefonba. Ráadásul OLED technológiát használ, ez ebben a felbontásban igen ritka, a Nokia 7900 Prism képes még ilyesmire. Grafikailag viszont nem egy nagy durranás a menü, a háttérkép szabadon választható, az ikonok azonban egyszerű, egyetlen vonallal megrajzolt, átlátszó ábrák. A zöldes szín használata a kiválasztásoknál, gördítősávoknál egyedi megoldás, de ettől még a P9521 vizuális testreszabhatósága közelít a nullához. Bár a design nem a Sagem műve, a menürendszer logikájában tetten érhető a francia-kínai gyártó keze nyoma, leginkább akkor, amikor valamelyik menüpontból változtatás nélkül lépünk ki. Ilyenkor minden esetben az arcunkba tol egy ablakot, hogy „cancel”, s ez már szerkesztőségünk több tagját is kiborította korábban. Jópofák viszont az egymásból nyíló ablakok, illetve a kijelző alatt ücsörgő ujjlenyomat-érzékelő, amelynek megfelelő irányú simogatása is lehetőséget biztosít a menüben való navigációra.
A telefonkönyv kapacitása gyakorlatilag végtelen. Ez egyrészt annak köszönhető, hogy a belső, dinamikus memóriából alig csippent le helyet (245 bejegyzés 27KB-ot kért), márpedig a beépített kapacitás összesen 22 megabájtos. Ha mégis gondban lennénk, akkor a névjegyzék kirámolható a memóriakártyára is, bár innen nem tudja egyből beolvasni a kontaktokat a készülék, előbb vissza kell azokat másolni. Egy névhez a szokásos információk vehetőek fel (név, telefonszám, email, cég, URL, posta cím, szülinap, megjegyzés), a bejegyzésekhez rendelt fotók pedig hívás esetén teljes képernyőn látszódnak.
Az üzenetkezelés igencsak puritán, rögtön abból fakadóan, hogy a készülék az email üzeneteket semmilyen módon nem támogatja, marad tehát az SMS és az MMS. Előbbiből 100 darab fél a belső memóriába, utóbbi esetben a már említett 26 megás kapacitásból rabolnak le a multimédiás üzenetek. A szövegbevitel nem teljes gyönyör, a gombok nyomáspontja ugyanis nehezen érezhető, de segítségül hívhatjuk a T9-et.
A szervezőfunkciók között kissé szövevényes a naptár menürendszere, ugyanis a havi, heti és napi nézet között egy gombbal tudunk váltani, de új esemény felviteléhez már bele kell túrni a menübe. Itt viszont ismét visszaköszön a Sagem szoftver: nem csak írásos, hanem diktafonnal rögzített bejegyzések is eltárolhatóak, többféle kategóriában is. A funkcionalitásban gazdag naptár mellett viszont egy igen puritán ébresztőóra kapott csupán helyet, amely egy időpont megjegyzésére hivatott, de legalább az választható, hogy a hét mely napjain riasszon. A szundi időtartama 5 perc. A számológép alapfunkciós, ezen felül csupán egy időzítő található még meg a készülékben, stopper, valutaváltó, világóra nincs a funkciók között.
Multimédia
Talán a kamerával érdemes kezdeni az ismerkedést, ez ugyanis csak akkor hajlandó működni, ha fogjuk a fedlapot és megforgatva visszacsukjuk. Ez – egy kivétellel – minden menüpontból automatikusan a fényképezést indítja el. A kereső teljes képernyőn látszik, s rögtön fény derül arra is, hogy a Porsche P9521-ben van giroszkóp is, ugyanis érzékeli az álló és a fekvő képeket az eszköz már a fotózás előtt. Így pakolja ki a fényképezéshez szükséges menüpontokat is, amelyek között az ujjlenyomat-érzékelő segítségével tudunk közlekedni. A dolog működéséről itt figyel egy rövid videó:
Funkcionálisan egy 3,2 megapixeles, autofókuszos berendezésről van szó, amely meglepően korrekt eredménnyel rögzít képeket, cserébe viszont elképesztően lassú. Az exponálásért felelős oldalsó gomb megnyomását követően 5-6 szekundum is eltelik, mire végre halljuk a művelethez kapcsolódó hangeffektet, további pár másodperc kell, mire a kép mentésre kerül, s újra mienk a pálya. A beállítások között sok extra nincs, a vakunál találhatunk olyan opciót, hogy „forced”, ami annyit tesz, hogy a készülék ahol lehet, használja a villanót. A videorögzítést is kipróbáltam, hiszen „HD” minőség választható a menüből, ehhez képest 176x144 pixelben veszi fel a mozit a készülék.
A zene és videolejátszó szoftver viszont egész csecse. MP3 és MP4 fájlokat szeret enni, a hangminőség a fémes készülékháznak megfelelően felülmúlja egy átlagos mobil képességeit, a mellékelt headset pedig a távirányítónál szétszedhető, s tetszőleges füles használható. A funkciók között van equalizer is, amely ráadásul szabadon szerkeszthető hangzásképeket biztosít. A lejátszó fut a háttérben, van ismétlődés, random mód, és playlist támogatás. Ha videót nézünk, akkor a fedlap visszacsavart becsukása nem a fényképezőgépet indítja el, hanem teljes képernyőre teszi ki a lejátszót. Itt ismét értelme van a giroszkópnak, amely a telefon helyzetének megfelelően forgatja el a képet. A 2 gigás memóriakártyára ráfért néhány gyári mozi, mindegyiknek van köze a Porsche-hez, száguldozó Cayman mellett találunk lelkesen bemutatott vízforralót is. Játék nincs a telefonban, de elvileg Java kompatibilis az eszköz.
Adatátvitel, egyebek
Ez a Porsche nem fog száguldozni az információs szupersztrádán. A készülék maximum EDGE adatátvitelre hajlandó. Nem sokat szórakoztak a böngészővel sem a mérnökök, fogták a jól bevált Opera Minit és beletették a telefonba. Bluetooth viszont van, sztereó hangátvitelre is képes, illetve USB kábelt is rejt a doboz, amellyel a számítógépünkhöz köthetjük a készüléket. Ebben az esetben a memóriakártya tartalma külső meghajtóként tallózható.
Az ujjlenyomat-érzékelő természetesen nem csak navigációs, hanem biztonsági feladatokat is ellát. Működéséhez az kell, hogy az előbb beazonosítsuk magunkat, ehhez egymás után tízszer végig kell húznunk az ujjunkat a felületen. Iszonyatosan nehezen jön össze, hogy végre el tudja tárolni az ujjlenyomatot a készülék, nagyon sokat kísérleteztem, mire sikerült. Utána kell adnunk egy jelszót (ez kell később az ujjlenyomat megváltoztatásához), innentől kezdve pedig csak akkor működtethető a telefon, ha a megfelelő ujjacska kerül az érzékelőre. Bónusz funkció, hogy mind a tíz ujjunkat regisztrálhatjuk, ilyenkor alaphelyzetben minden ujjunk egy-egy gyorshívást indíthat el a beállított telefonszámokkal. Hüvelykujj apafej, mutatóujj anyafej, középső ujj meg a főnöknek…
A hátlap alatt dolgozó akkumulátor kellemes, három napos készenlétet hozott a tesztidőszak alatt. A töltőcsatlakozó felül található, ránézésre nem kompatibilis semmivel, úgyhogy csak Porsche Design tartozékokkal dolgozhatunk.
Összegzés. Tény, hogy vannak a készülékben jó ötletek. Tény, hogy minőségi anyagokból készült. Tény, hogy a három nap alatt négyszer fagyott szét, s bár az akkut nem kellett levenni, de magától indult újra. Szépsége vitatható, a Sagem közreműködése sokak számára aggályos lehet. Nem tudom, hogy lesz-e célcsoportja, bár egyedinek lenni mindig valamelyest vonzó dolog. Részünkről plecsni nem jár.
Bog
A Porsche P9521-et az XXL GSM biztosította. A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.
Specifikáció
Porsche P'9521 | ||
![]() | Általános | |
Technológia | GSM | |
Méret | 91 x 48 x 18,4 mm | |
Tömeg | 139 gramm | |
Színvariációk | Fekete | |
Kijelző | ||
Kijelző átlója | 2,2 hüvelyk | |
Kijelző felbontása | 240 x 320 pixel | |
Kijelző típusa | OLED | |
Színárnyalatok száma | 262 ezer | |
Memória | ||
Telefonkönyv kapacitása | dinamikus | |
SMS memória / max. MMS méret | 100 / 300 KB | |
Belső memória | 22 MB | |
Memória bővíthetősége | microSD | |
Adatátvitel | ||
Frekvenciasávok | 900/1800/1900 MHz | |
GPRS / EDGE | Class 10 (4+1/3+2) / Class 10 (236,8 kbps) | |
UMTS / HSDPA | nincs / nincs | |
IrDA / Bluetooth | nincs / 2.0 (A2DP is) | |
WiFi | nincs | |
USB | van | |
Push-to-talk / RSS | nincs / nincs | |
GPS vevő | nincs | |
Alapfunkciók | ||
Profilok | vannak | |
Vibra funkció | van | |
Kihangosítás | van | |
Hangtárcsázás / hangvezérlés | nincs / nincs | |
Hangrögzítés | csak a naptárban | |
Ébresztés | van, kikapcsolva is | |
Prediktív szövegbevitel | T9 | |
Szoftverek | ||
Platform | Sagem | |
WAP / HTML böngésző | 2.0 / Opera Mini | |
E-mail kliens | nincs | |
Java | van, MIDP 2.0 | |
Játékok | egy szál se | |
Valutakonverter | nincs | |
Extra szoftverek | - | |
Multimédia | ||
Fő kamera | 3,1 megapixeles, autofókuszos | |
Másodlagos kamera | nincs | |
Videófelvétel | QCIF | |
Zenelejátszó szoftver | van, háttérben is fut | |
Hangszínszabályzó | van | |
FM-rádió | nincs | |
Üzemidő | ||
Alap akkumulátor | Li-Ion | |
Készenléti idő | 240 óra | |
Beszélgetési idő | 3,5 óra | |
Egyebek | ||
ujjlenyomat-érzékelő, giroszkóp |