Külső
Miközben az egész világ a Panasonic VS7-re vár, gyártó ennek előfutáraként kiadta a VS3 modellt, amely igen tetszetősre sikerült, valamint várhatóan igen nagy sikernek fog örvendeni. Hogy mire alapozom ezeket? Szinte minden megvan a készülékben, ami a népszerűséghez kell: Gyönyörű kijelző, jól kezelhető gombok, egyedi stílus, cserélhető előlapok, 1,3 megapixeles kamera, MP3 lejátszás. Persze az élet azért ennyire nem lehet szép, de ez tesztünkből kiderül.
A telefon az utolsóelőtti divat szerinti „clamshell”, azaz kagyló designt követi egy ötletes nyitómechanikával megspékelve. Az előlapokat szabadon cserélgethetjük, a készülékhez kapott csavarhúzó segítségével, és szerencsére kaptunk két pótcsavart is, ha a gyáriakat elhagynánk (saját magamból kiindulva erre szükség is van). Barátságos, hogy az előlapokból mindjárt hármat is kapunk a gyári csomagban: egy fekete pöttyöset, egy fehér csíkosat, és egy kéket. A készülék elején kapott helyet az 1,3 megapixeles kamera, és a hozzá tartozó tükör, valamint a hangulatfénynek nevezett többszínű LED. Semmi csicsa, tiszta, letisztult design, már-már indusztriálisnak mondanám a krómozott csavarokkal. Egyébként kíváncsi lennék arra, hogy lesz-e olyan fanatikus, aki mondjuk befesti a csavarokat, vagy lecseréli őket halálfejesekre. Lehet, hogy itt fog elterjedni a mobil moddolás?
A telefon bal oldalán található a töltőcsatlakozó, amit a készülékhez rögzített műanyag sapka véd a koszolódástól. A jobb oldalon található a kamera gyorsbillentyűje, az infra port, és a hangerőszabályzó gombjai. Ez utóbbiak kerültek alulra, így telefonálás közben a kisujjunkkal tudjuk a hangerőt szabályozni, ami eleinte kicsit zavaró, azonban hozzá lehet szokni néhány nap alatt. Lessük meg közelebbről azt a nyitómechanikát, amire mindenki ráizgul. Nos, ha rá akarunk kukkantani a telefon kijelzőjére (ami ugye belül van), akkor két lehetőségünk adódik. Az egyik a hagyományos módszer a „fogom, azt kinyitom” elven működik. Itt kétállású a telefon, az egyik 90 fokos, a másik 170 fok körüli állapot. (Ezekről Bog biztosan idevarázsol két képet) (Biztosan – Bog) Azonban ezt csak két kézzel lehet megvalósítani, mivel annyira jól összepasszol a készülék, és annyira vékony. Itt jöttek képbe az ötletes Panasonic mérnökök, és beletették a készülékbe az X400-ból megismert mechanikát. Így egyetlen gombnyomással kicsaphatjuk a telefon tetejét. Ez pedig valahogy annyira laza érzés, hogy mindenki azonnal úgy érzi, hogy ő Neo a Mátrixból.
Kijelző, menü
Kinyitás után az első, ami szemet szúr majd, a gyönyörű, 320x240 pixeles, óriási kijelző. Néhány évvel ezelőtt még nem is gondoltunk arra, hogy egy telefon kijelzőjének színesnek kellene lennie. Aztán megjelent az első színes ablak (Ericsson T68m), és beindult a gépezet. Most pedig eljutottunk oda, hogy a VS3 kijelzője 16 millió színű. Szerintem olyan ember nincsen, aki meg tudná különböztetni a 16 millió színű kijelzőt a 262 ezer színűtől, de egy dolog biztos: tesztalanyunk képe tű, vagy inkább pengeéles. Egyszerűen verhetetlen, gyönyörű, óriási, kontrasztos, ebben eddig csak a Sharpok tudtak ennyire lenyűgözni, de a Panasonic most nagyot alakított ezzel. (A cikk írója csak pár másodpercre látta az N90 kijelzőjét, ezért rajong ennyire a VS3-ért – Bog)
A telefon kijelzőjén az új 9 ikonos Live menü fut, de nagyon jó a testreszabhatóság benne. Bármelyik főmenü pont ikonját lecserélhetjük bármelyik szabadon választott képre. Én előre mondtam, hogy a modderek örülni fognak. (Nem csak egyenként az ikonok, hanem az egész főmenü hátterestül, szőröstül-bőröstül lecserélhető. Én meg is próbálkoztam ezzel, jó, nem lett tökéletes, de az alábbi négy képen látható, hogy milyen lehetőségeket is rejt magában a készülék. Viszlát, Live! menü! - Bog)
Kényes témához érkeztünk. A Panasonic weboldalán némi navigálás után találhatunk egy részt, amely a Panasonic Box nevet viseli. Itt egy könnyed regisztrációt követően tölthetünk le ingyen mindféle csip-csup dolgokat, képeket, hangokat, játékokat. A gondot az okozza, hogy már a regisztrációnál szólnak, hogy khm, ha Vodafone készüléked van, akkor felejtsd el az egészet és menj a Live!-ra. Köszi. Ennek ellenére kipróbáltuk a dolgot, de igazat szólt a szájuk: a letöltéshez megadott WAP oldalra nem tudunk belépni, mert a Panasonic szervere nem ismeri fel a készülékünket. Kár.
Témákat egyébként hármat választhatunk, ezek a zöld, acél, piros trióból kerülnek ki. Ezek a menürendszer sávjait, és a főmenün kívüli képernyők hátterét befolyásolják. További lehetőség a testre szabására az is, hogy beállíthatjuk, hogy milyen esetben milyen fénnyel villogjon a külső LED, amely egyébként információs célokat is szolgál. Beállíthatjuk például, hogy hívásnál kéken világítson, így ha nem vesszük fel a telefont, akkor lassan kéken villog, ebből tudhatjuk, hogy nem fogadott hívásunk volt. Ha mondjuk az SMS-hez más színt állítunk be, akkor már szinte helyettesíti is a külső kijelzőt a LED. Sajnos csak szinte, mert a hívó nevét nem tudja elmorzézni. (Probléma: ha aktív flipet választok, az ugyebár nagyon májer, mert a kipattanó fedlap máris felveszi a hívást, viszont így nem tudom, hogy ki hív. Ha nem választom ezt az opciót, akkor a májerkedés tökörészésbe csap át, hiszen a kipattanást követően még meg kell nyomnom a hívásfogadó gombot is – ám közben jól megnézem, hogy ki merészel zargatni. De ez még elhanyagolható kellemetlenség. A nem aktív flip ugyanis becsukás esetén sem szakítja meg a hívást, így többször sikerült jóval hosszabban „beszélgetnem”, mint eredetileg terveztem volna – Bog)
Telefonkönyv, üzenetek
A készülék telefonkönyve kapcsolatok néven található meg a menüben, de alapállapotban a navigációs gyűrű lefele izgatásával is elérhető. Összesen 500 nevet tárolhatunk benne. Egy névhez (ami már kereszt és vezetéknévből áll) csatolhatunk 3 telefonszámot, 3 e-mail címet, születésnapot, postai címet, csengőhangot, SMS hangot, LED jelzést, képet, sőt a 20 hívócsoport bármelyikébe is betehetjük. Itt állíthatjuk még be a gyorshívásokat is, melyeket az 1-9-es gombokhoz rendelhetünk. Érdemes figyelni arra, hogy a telefon nem kezeli külön SIM kártyán és telefon memóriában lévő neveket. A csatolt képek viszont gyönyörű, nagy méretben jelennek meg a kijelzőn, ha hívnak minket.
A telefon gombjai eleinte kicsit szokatlanok lehetnek, - mivel egy síkban vannak a készülékházzal, és nem emelkednek ki belőle – de néhány nap után élmény vele SMS-t írni. (Egyetértek – Bog) Fontos tényező, hogy folyamatosan jelzi a készülék, hogy még hány karakter van hátra, azonban azt nem, hogy hány SMS-nél járunk. Igen könnyű vele beleszaladni egy-egy hosszabb szöveg megírásába is, mivel a számláló 1530 karakterig mér. A T9-es szótár igen hasznosan működött, egészen megszerettem. Az is tetszett, hogy ha nincs bekapcsolva a T9, és lenyomunk egy gombot, akkor a jobb alsó sarokban mutatja következő karaktereket. Ez a kimondottan hasznos funkció mára a legtöbb készülékből kiveszett. Külön megemlítendő, hogy három méretben olvashatjuk a karaktereket: a legkisebbet használva egy teljes üzenet elfér a kijelzőn, a legnagyobb pedig rosszul látók számára lehet előnyös.
MMS küldésére és fogadására is van természetesen lehetőség, az üzenetek maximális mérete 300KB lehet. A belső memóriából 2 mega jut a multimédiás üzenetek számára. Sajnos az e-mail kliens kimaradt a telefonból, pedig ez egy olyan dolog, ami sokak számára fontos lehet. Nálam például alapfeltétel, hogy egy készüléknek tudnia kell ezt, egyre jobban létszükséggé válik.
Fényképezőgép, multimédia
A cserélhető előlap felett kapott helyet az 1,3 megapixeles beépített kamera egy ezüst gyűrűbe foglalva. Ezt a gyűrűt kell elforgatnunk, ha a makró módot aktiválni akarjuk. Érdekes megoldás, van, akinek tetszik, van, akinek nem. Nekem például nem. (Bog pedig tuti ideírja majd, hogy neki igen.) (Direkt ideírom, hogy számomra ez teljesen semleges – Bog) Sajnos a mobilfény kimaradt a telefonból. A legnagyobb képméret 1280x1024 lehet, a tesztképek is ebben a felbontásban készültek, és a legjobb minőséget használtuk, hogy a maximumot hozhassuk ki az optikából. Természetesen kapunk éjszakai módot, monokróm, negatív, és szépia hatást (ennek a neve itt tintahal), és időzítőt is. Nagyon tetszett a sorozatkép mód, ahol egymás után készít a telefon 15 képet. Sajnos a fényképek minősége elég gyenge, és fakónak, színtelennek hatnak, íme az inkriminált tesztképek:
A csengőhangok nagyon szépen és tisztán szólnak, és a gyári hangokon felül MP3 fájlokat is tölthetünk a 32 Mbyte-os belső memóriába, azonban ezek mérete maximum 1,1 Mbyte lehet, de csengőhangnak még így is használhatóak. Nem voltunk viszont ennyire megelégedve a beszélgetési hangminőséggel, amely magas hangerőn hajlamos volt torzítani, kihangosítás esetén pláne. A diktafon viszont jól működik: 3 percnyi hanganyagot rögzíthetünk. A telefonban vannak szerkeszthető környezeti profilok is, a vibra közepesen erős és természetesen működik együtt a csengődallammal is.
Játékok terén megint azzal az igen csúnya szokással találkoztunk, hogy csak a demókat kapjuk ingyen. Remélem ezen változtatni fognak, mert elég barátságtalan lenne, ha minden telefon, amely új Live menüvel rendelkezik kizárólag demókat kapna. Ezek 60 másodpercig játszhatóak, ezek után pedig ha óhajtjuk, akkor letölthetjük a teljes verziót.
Szervezőfunkciók
A készülékkel egy olyan profi ébresztőórát is kapunk, amilyenről nem is álmodtunk. Egyszerre 5 ébresztést állíthatunk be magunknak. Ezeknél testre szabhatjuk, hogy csak az adott napon, vagy minden nap, vagy pedig csak bizonyos napokon ébresszen. Ez még nem lenne nagy extra, de beállíthatunk mindegyik időponthoz külön-külön csengőhangot, hangerőt, képet, sőt még az információs LED villogásának stílusát is. Ja, és természetesen kikapcsolt állapotban is működik. Nem hiszem, hogy létezik olyan ember, akinek ennél több feature kell, de ha valaki talál kifogásolnivalót benne, kérem, hogy jelentkezzen a fórumban. (Én már itt jelentkezem: miért csak 5 perc a szundi? – Bog)
A naptárra sem lehet panaszunk. Van heti, és napi nézet, és 24 kategóriából választhatjuk ki, hogy milyen emlékeztetőt is szeretnénk. Beállíthatjuk az esemény kezdetét, végpontját, helyszínét, valamint riasztást is rendelhetünk a történéshez. Minden riasztáshoz megkapjuk az ébresztőórában már kitárgyalt opciókat, kivéve a képeket.
Adatkommunikáció, akkumulátor
A nagy kijelző kifejezetten alkalmas WAP oldalak megtekintésére. A készülék oldalán található infravörös port segítségével könnyedén küldtünk és fogadtunk adatot másik eszközzel kommunikálva, és az előzetes híreknek megfelelően nem hajlandó modemként is működni, infraporton szó nélkül létrejött a kapcsolat, de ez csak fájlok küldözgetésére használható. A 830 mAh-es akkumulátor majdnem három napig húzta igen erőteljes használat mellett, azonban a töltésjelző kicsit csalóka, az utolsó egységek jóval gyorsabban fogynak.
Mit is mondhatnék összességében? Nagy meglepetés volt a telefon számomra, sokkal rosszabbra számítottam. Kicsit azonban kételkedem a nyitómechanika időtállóságában, de reméljük csak az ítélőképességem rossz. Sokat agyaltunk azon, hogy mi legyen a teszt alcíme. Először a moddereknek ajánlottuk volna a készüléket, megihletett bennünket a rugós nyitómechanizmus is, aztán a 16 millió szín kihangsúlyozása mellett döntöttünk, ebből a szempontból a Panasonic valóban az első Európában. Leginkább azoknak ajánlanánk a telefont, akik nem hallgatnak egész nap MP3-makat, és nem szeretnének a telefonjukkal profi fotókat készíteni, de szeretik a gyönyörű óriási kijelzőt, és az egyedi dolgokat. Ja, és moddereknek.
Mamakedvence
A készüléket a GSM Takácstól kaptuk tesztelésre.
Weboldal: http://www.gsmtakacs.hu
Specifikációk
Panasonic VS3 | ||
![]() |
Technológia | GSM 900/1800/1900 |
Méret | 96x46x17,6 mm | |
Súly | 102 g | |
Kijelzõ | 240x320 pixel, 16 millió szín, TFT | |
Telefonkönyv | 500 | |
SMS/MMS memória | 500/2MB | |
Egyéb memória | 32MB | |
Java | van | |
Vibra funkció | van | |
Naptár | van | |
Ébresztés | van - kikapcsolva is | |
Számológép | van | |
GPRS/EDGE | 4+2/nincs | |
Push To Talk | nincs | |
Infra/Bluetooth | van/nincs | |
Prediktív | magyar T9 | |
Hangtárcsázás | nincs | |
Hangrögzítõ | 3 perc | |
Hangvezérlés | nincs | |
Valutakonverter | nincs | |
FM rádió | nincs | |
Kihangosítás | van | |
Alap akkumulátor | 830 mAh Li-Ion | |
Készenléti idõ | 210 óra | |
Beszélgetési idõ | 300 perc | |
Fényképezõgép | 1,3 megapixel, 2x digit.zoom, video | |
POP3 e-mail | nincs | |
WAP böngészõ | 2.0 | |
HTML böngészõ | nincs | |
Játékok | 2 demo | |
Csengõhangok | AAC, MP3, MIDI, WAV | |
Operációs rendszer | nincs | |
MP3 lejátszás | csengőhangként | |
Egyebek | cserélhető előlap, rugós nyitómechanika |