Bevezető, tartozékok
Úgy tűnik, hogy a Palm kezdi összekapni magát. A patinás amerikai gyártó az elmúlt pár évben nagyon nehéz időket élt meg, aminek elsődleges okát az Access nevével fémjelzett Palm OS operációs rendszer hanyatlásában látom. Aki használt már ilyen rendszerrel ellátott készüléket, az valószínűleg tudja, hogy egy nagyon felhasználóbarát, jól strukturált, rugalmas és gyors operációs rendszerről van szó, mely sok szempontból megelőzte korát, vagy legalábbis a nagy konkurens Windows Mobile-t. A gond viszont az volt, hogy a fejlesztés elakadt, a 2004. februárjában bejelentett Cobalt (régebbi nevén Palm OS) pedig sosem látta meg a napvilágot. A cég épp ezért pár éve elkezdett Windows Mobile-lal ellátott masinákat forgalmazni, melyek finoman szólva sem arattak nagy sikert.
A tavalyi év közepén viszont történt valami, ami új lendületet adott Sunnyvale-ben székelő vállalatnak: piacra került a Centro nevű alsókategóriás gépük, mely - valószínűleg a Palm OS 5.4.9-es rendszernek köszönhetően - nagyon jól fogyott, illetve fogy a mai napig. A profitot a cég pedig úgy tűnik, hogy jól forgatják vissza a fejlesztésbe, hiszen nemrég mutatták az első WebOS alapú készülékéket, a Palm Prét. A masina az operációs rendszerén túl is különleges, hiszen az iPhone mellett ez az egyetlen mobilkészülék, mely multi-touch érintőkijelzővel büszkélkedhet (de azért nem felejtsük el megemlíteni a BlackBerry Stormot sem, bár ott az ember nem megy túl sokra ezzel a funkcióval). Ám az újdonság csak az év második felében fog a boltok polcaira kerülni, de a cég addig is piacra dobott egy prémium kategóriás eszközt, mely egyben tesztünk tárgya is: íme a Palm Treo Pro. Nem szeretnék nagy kijelentésekbe bocsátkozni, de remélhetőleg ez a cég utolsó Windows Mobile alapú készüléke - ezzel természetesen arra célzok, hogy nagy reményeket fűzök a WebOS rendszerhez...
Az RRC Hungary DIFO üzletágától kapott készüléke egy kissé furcsa alakú dobozban érkezett, hiszen a hasáb egyik sarka le van csapva. Nem láttam, hogy ennek mi az értelme, úgyis a belbecs a fontos. Nos, a tartozékok listája csak a legszükségesebbre szorítkozik, egy USB kábellel kombinált töltő, illetve egy sztereó headset kunkorodik a csomagolás mélyén, s ezzel ennyi.
Hirdetés
Külső
A Palm készülékek sokak szerint továbbfejlesztett szappantartók, legalábbis ami a küllemüket illeti. Nos, tény és való, hogy ezen masinák nem épp az egyenes vonalaikról híresek, de pont ezért rendkívül egyediek, ami pedig sokaknak tetszik. Ami azt illeti, én is kedvelem e kedves külsejű masinákat, úgyhogy a Treo Prot is nagyon szépnek találtam, hiszen az újdonság tökéletesen illeszkedik a meglévő dizájnvonalba: négyzetes kijelző, kerek billentyűkből álló QWERTY gombsor, íves felületek, csillogó anyagok. A méret sem igazán változott, a 113 x 60 x 14 milliméteres eszköz 133 grammot nyom a mérlegen. Az összeszerelés minősége nem hagy kívánnivalót maga után, az anyaghasználat pedig a "szokásos Palmos", a gépet tehát közepes minőségű, csillogó felületű műanyagok uralják. A színvilág nem különösebben vidám, a Treo Pro tetőtől talpig fekete.
Az előlap tetején az aprócska telefonhangszórót találjuk, mely alatt a 2,5 hüvelyk átlójú, 320 x 320 pixeles transzflektív TFT panel terpeszkedik, mely bár csak 65536 színárnyalat megjelenítésére képes, kiváló képminőségű és napfényben is jól olvasható. Középre egy Treo felirat jutott, amit kiegészít az öt irányú d-pad közepén lévő márkajelzés. A rendkívül kényelmesen nyomkodható köröcskét mindkét oldalról három-három gomb fogja közre, balról a híváskezdeményező, a Windows gomb és a naptár gyorsindítója, jobbról pedig a hívásmegszakító, az OK és az Outlook (üzenetkezelő) indítója. Alul találjuk a mindössze 35 gombból álló QWERTY billentyűzetet, mely bár elég apró, kis megszokás után kiválóan - és gyorsan - nyomkodható.
A hátlap meglehetősen puritán, felül egy apró lyuk mögött bújik meg a 2 megapixeles, fixfókuszos kamera, tőle balra a kihangosító hangszórója látható. Középtájra jutott egy ezüstszínű Palm logó, a bal alsó sarokból pedig a közepes méretű, nem teleszkópos stylust tudjuk előbányászni.
Felül a bekapcsológombot és az elmaradhatatlan némító csúszkát találjuk, utóbbi még mindig egy zseniális találmány, bár az iPhone miatt már nem hat újdonságként. Jobbra a WiFi bekapcsológombja és a - tessék megkapaszkodni - IrDA port került, alul a szabványos microUSB csatlakozót, a 3,5 mm-es jack kimenetet és a mikrofont találjuk, balra pedig a kamera indítója és a hangerőszabályzó gombpáros került.
Hardver, operációs rendszer, sebesség, szoftverek
A gép operációs rendszere Windows Mobile 6.1 professonal, melyet egy kereken 400 MHz-es Qualcomm MSM7201 processzor futtat. A memória 128 MB RAM-ból és 256 MB ROM-ból áll, ezekből programok futtatására körülbelül 70, míg adattárolásra 80 MB-ot használhatunk fel. A microSD memóriakártyát a hátlap levétele után tudjuk a gépre csúsztatni, a művelethez az akkumulátort szerencsére nem kell kivenni. Nagyméretű flash memória nem került a gépre, de ezt részben orvosolja, hogy a bővítősín SDHC-kompatibilis, tehát akár 8 GB-os kártyát is tud kezelni.
A gép sebességét ezúttal is a jól ismert VsBenchmark 07/Pocket PC Mark duóval próbáltam számokba önteni, előbbi versenyzőnk a négyzetes kijelző miatt természetesen el sem indult, maradt tehát Anton Tomow remekműve, mely mindenhol az elvárásoknak megfelelő, átlagos eredményt adott. Használt közben ennek ellenére nem tűnik lassúnak a gép, bár hasítani sem hasít, a képernyőváltásokra és a programok elindulására néha várni kell, de nem vészes a dolog.
Anton Tomow's Pocket PC Mark v1.03 | ||
Dhrystone Benchmark (CPU) | 132,86 MIPS | |
Whetstone Benchmark (CPU) | 5,27 MWIPS | |
Memory Benchmark | 507,69 points | |
File system Benchmark | 218,53 points | |
Graphics Benchmark | 94,22 points |
A Today képernyő teljesen átlagos, semmi Widget vagy gyorsindító felület, sajnos. Érdekesség, hogy a készülék kijelzője készenléti állapotban sem kapcsol ki, csak a háttérvilágítás megy el, az idő ilyenkor is olvasható - ez bár hasznos, az akkumulátor üzemidejére biztosan nincs jó hatással. A szoftveres kínálatot végignézve csodálkozva láthatjuk, hogy több program is a HTC nevéhez fűződik - a jelenlegi piacvezető PDA-gyártó programjait ismerve ez természetesen kifejezetten pozitív dolog.
Három alkalmazásról van szó, a Task Managerről (melynek segítségével beállíthatjuk, hogy az X gomb valóban bezárja az épp futó alkalmazást, valamint a Today képernyőről egy gombnyomással elérhetjük a futó programok listáját), Kamera kezelőszoftveréről, valamint az adatátviteli szolgáltatásokat kezelő Comm. Managerről.
A programlistában finomságokat és érdekességeket egyaránt találunk. Utóbbiak közé tartozik a Get WorldMate nevű ikon, mely jobb híján az Internet Explorert hozza fel, melynek segítségével neten meg is vásárolhatjuk a szóban forgó programot. Ennél jóval hasznosabb a Google Maps és a Sprite Backup, viszont ezzel ki is fújtak az extrák, a többi program egytől egyig gyári alkalmazás.
Telefonálás, adatkommunikáció, GPS
Telefonálás közben semmilyen problémám nem akadt, a gép hangminősége kiváló, az automatikus billentyűzárnak köszönhetően pedig sosem nyomódott meg egy gomb sem. Az ezzel kapcsolatos szoftverek természetesen egytől egyig gyáriak, ami talán a telefonkönyvnél tekinthető negatívnak, hiszen a jobb oldalt található betűoszlop híján kicsit nehézkes lehet a keresés - igaz, a QWERTY billentyűzet segítségével könnyedén be tudjuk írni a keresett személy nevének első pár betűjét. A nevek tárolásáért és az üzenetkezelésért egyaránt az Outlook felel, tehát a belső memória méretének erejéig raktározhatunk el neveket, üzenetekből pedig SMS-eket, MMS-eket és e-maileket is küldhetünk/fogadhatunk, utóbbiaknál a hitelesített IMAP szerver és pár csatolt fájl sem okozhat fennakadást.
Az adatkommunikációs repertoár minden kétséget kizáróan teljes. GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA és WiFi adják az internetezéshez szükséges adatátvitel alapját, bónuszként pedig ott a 2.0-s Bluetooth és a SIR/CIR infra port, mellyel elméletileg akár 115200 bit/másodperc sebességet is elérhetünk. A microUSB csatlakozó teljesen szabványos, szerencsére 2.0-s szabványú, tehát gyors, plusz számítógépre kötve az akkumulátor is töltődik - negatívum viszont, hogy Mass Storage mód nincs.
Webraska Navigaton 7.5 | iGO 8 indítási hiba
A Treo Proban található beépített GPS-vevő is, melynek típusáról nem sokat tudni, az viszont biztos, hogy cellainformáció alapján gyorsítja a pozicionálást. A programlistában két ezzel kapcsolatos szoftvert találunk, a QuickGPS egy netről letöltött adatcsomaggal segíti a műholdak mielőbbi megtalálását, a Webraska Navigation pedig egy előre telepített autós navigációs program 14 napos próbaváltozata, mely netről tölti le a térképeket, meglehetősen gyorsan, mivel azok az utcaneveken és a házszámokon kívül nem sok információt tartalmaznak - az aktuális helyzetünk környéke belefér 2-3 KB-ba. A legális iGO 8-unk sajnos nem indult el a masinán, igaz, nem a legfrissebb verziót próbáltuk.
Multimédia
A kamera 2 megapixeles, fixfókuszos. Mindig felmerül a kérdés, hogy egy efféle üzleti modellben egyáltalán szükség van-e képalkotó eszközre, főleg akkor, ha az nem is egy minőségi darab.
A kamerát kezelő szoftver tehát a HTC gyártmánya, ebből adódóan elég sok beállítási lehetőséget ad a felhasználónak: effektek, felbontás (nagy és közepes, ehh), fénymérés (mátrix és középre súlyozott), expozíció-korrekció, fehéregyensúly. Mint az az alant látható képeken is látszik, a képminőség nem az igazi, mert bár a dinamikatartomány jó és a színek is szépek, a zajszűrés túl erőteljes, ami komoly részletvesztést és kicsit olajfestmény beütésű fotókat eredményez.
Zenei téren a szabványos 3,5 mm-es jack kimeneten kívül nem sok jót kapunk, a HTC Audio Manager ugyanis nem része a szoftveres kínálatnak. Sajnos más lejátszó sincs, marad tehát a Windows Media Player, mely bár képes ID3 információk alapján szűrni a számok között, de nem jeleníti meg az albumborítókat és nem tartalmaz hangszínszabályzót. A hangminőség kihangosítva és a gyári fülessel egyaránt átlagos. FM-rádió sajnos nincs.
Akkumulátor, összegzés
A hátlap alatt búvó akkumulátor fizikai mérete és kapacitása alapján egyaránt nagy: 1500 mAh-s. Neki köszönhetően a kis Treo jobban is bírja, mint egy átlagos PDA-telefon, igaz, nem sokkal, két naponta fel kell tölteni, mert ha ki is bírja ennél tovább, akkor biztos, hogy a harmadik napon a legfontosabb hívás közben fog lemerülni.
Összegzés: a Palm Treo Pro alapvetően nem egy rossz készülék. Kiválóan össze van rakva, kényelmes adatbevitelt tesz lehetővé, telefonnak teljesen oké, adatkommunikációs repertoárja teljes és nem is lassú. Két gond van vele: négyzetes a kijelzője, amit sok program nem támogat, valamint irreálisan drága, hiszen 150.000 magyar forintot kell érte az asztalra tennünk. Ennyire azért nem jó.
Összegzés Bogtól: én is használtam pár napig a Treo Prot, nagyon szerethető modell, ha az ember nem tudja, hogy mennyibe kerül. Kellemes társ a hétköznapokban, újabb példa arra, hogy a fizikailag is jelen levő QWERTY gombsor nehezen pótolható érintésérzékeny virtuális billentyűzettel. Gyors, könnyen kezelhető, észrevétlen egykedvűséggel teszi a dolgát, amíg ki nem purcan a telep. Elterjedésének az itthon kevésbé ismert márkanév, és az ehhez mérten borsos ár fog gátat szabni.
![]() |
Palm Treo Pro |
Bocha feat. Bog
A tesztkészüléket a RRC Hungary DiFO üzletág biztosította. Köszönjük.
Specifikáció
Palm Treo Pro | ||
![]() |
Technológia | GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900 MHz UMTS/HSDPA 850/1900/2100 MHz |
Operációs rendszer | Windows Mobile 6.1 Professional | |
Méret | 113 x 60 x 14 mm | |
Tömeg | 133 gramm | |
Processzor | 400 MHz-es Qualcomm MSM7201 | |
ROM / RAM | 256 / 128 MB | |
Kijelző | 2,5 hüvelyk átlójú, 320 x 320 pixel felbontású, 16 bites színmélységű érintőkijelző | |
Bővíthetőség | microSD (SDHC-kompatibilis) | |
WiFi | 802.11b/g szabványú | |
Infra / Bluetooth | van / 2.0 (A2DP is) | |
GPS vevő | van | |
Audio | 3,5 mm-es jack kimenet, mikrofon, monó hangszóró | |
Fényképező | 2 megapixeles, fixfókuszos | |
Akkumulátor | 1500 mAh-s cserélhető Li-Ion | |
Egyéb | QWERTY billentyűzet |