OKWAP Hello Kitty - csak töményen

Bevezető

Legutóbbi kínai telefonokról szóló cikkünk után megfogadtam, hogy egy ideig nem veszek ilyen jellegű készüléket a kezembe, de a sors közbeszólt. Régi ismerős küldött levelet, és segítséget kért, mondván, hogy szerzett egy OKWAP telefont, de nem tudja rajta beállítani az MMS-t.

OKWAP? Gyorsan rágugliztam, és kiugrott egy sereg rózsaszín kép. Szóval Hello Kitty. Akkor kössünk alkut: beállítom az MMS-t és a WAP böngészőt, cserébe enyém a telefon négy napra egy teszt erejéig. Az egyezség megköttetett, így egy csodás rózsaszín dobozzal tértem haza, gondosan bújkálva a lépcsőházban a szomszédok elől, nehogy tojással dobáljanak meg nemi identitásom megkérdőjelezését követően.

Az OKWAP egyébként gyárt PDA-t, okostelefont, van nekik gyárilag két SIM kártyát kezelő készülékük is, és a Hello Kitty fronton sem ez a modell az első alkotásuk, még legalább háromfélét leltem fel az interneten. Tapasztalt édibédi-mobil gyártóról van tehát szó. A tesztkészülék hivatalosan egy i885.

A készüléket a tulajdonos – akinek ezúton is köszönöm a lehetőséget – eBay-en keresztül rendelte meg, 70 ezer forintnak megfelelő összeget fizetett érte. Számomra az ilyesmi felfoghatatlannak tűnt, pláne, hogy eleinte még alacsony kategóriás tudásúra saccoltam a cukimobilt. A dobozban fehér-rószaszín headset, szabványos USB kábel, memóriakártya, cuki CD és töltő lapult. Éreztem, hogy izgalmas időszaknak nézek elébe.

Külső

Nem tisztem megítélni a telefon külsejét, a képeken látszik, hogy mitől kapott tőle sok ember sikítófrászt, el nem múló röhögőgörcsöt, vagy birtoklási vágyat. Számomra ez már annyira durván giccses, hogy egyfajta polgárpukkasztásként fogtam fel. Beraktam a kocsi kihangosítójába, és beálltam a McDrive-hoz. A kiscsaj majd’ kiesett az ablakon, amikor feladtam a rendelést, én pedig úgy tettem, mintha nem is venném észre.

Az OKWAP telefonnal nem lehet észrevétlenül sunnyogni. Mindenki kiszúrta ezt a rózsaszín szappant. Apám szerint olyan, mint egy doboz tampon csomagolása. Mindenki elkérte. A férfiak azt tesztelgették, hogy milyen csinin mutat a kezükben, a hölgyek egy része odáig volt, más részük rá sem bírt nézni a készülékre. Az elcsúsztatható kialakítású telefon fedlapján a kijelző alatt öt irányú navigációs gyűrű található, amelynek középső gombja rózsaszín, és maga a híres macska néz le róla. A környező két-két funkciógomb, és a híváskezelő billentyűk szintén rószaszínben pompáznak, a megvilágításuk lilás. Ha elmulasztott eseményünk van, akkor ez a gombkompozíció folyamatosan villog, ezt nagyon hasznos fícsörnek értékeltem.

A készülék jobb felén rögtön meghökkentő, hogy miniSD kártya ajtaja látható. A gyári tartozék 256 megabájtos. Felette a kamera gyorsgombja árválkodik. A bal oldalon csak a hangerőgombok vannak, a telefon alján pedig a headset csatlakozóját és a miniUSB bemenetet védi egy rózsaszín gumiajtó. A leglényegesebb viszont a felül-hátul található stylus, ugyanis az OKWAP készülék érintőképernyővel rendelkezik, bizony.

Szétcsúsztatás után a hátlapon láthatóvá válik a kamera (2 megapixel!), alatta egy gravírozott Hello Kitty felirat olvasható. A számbillentyűk is előbukkannak, kellemesen ívelt felület ez, a nyomásponttal sincs különösebb gond, ám a gombok világítása meglehetősen rapszodikus. Eleinte azt gondoltam, hogy valamiféle fényérzékelő szabályozza a lilás fény működését, de nem, néha még SMS írás közben is el-elalszik a világítás.

Hirdetés

Menü

Eddig csak a külsejével sokkolt a kütyü, de most jön az igazi móka. A készülék bekapcsolása már önmagában egy mellbevágóan giccses animációt indukál, utána pedig bejön a háttérkép, amely bármi lehet, de az öntudatos tesztelő „csakazértis” a legcukibb gyári imidzsek közül válogat. A készüléknek kell nagyjából 2 perc, mire magához tér, addig kakukk, semmi nem elérhető, úgyhogy csak türelem, megéri várni, a belbecs ugyanis maga a mennyország, legalábbis egy fejlődésben visszamaradott ötéves kislány biztosan így képzeli el.

A főmenü a legnagyobb vizuális merénylet, amit telefontervezés során valaha is elkövetett az ember. 12 ikon sorakozik, a rózsaszín összes árnyalatában, mindegyik rajz a Hello Kitty köré épül. Nekem ebből a macskából egy is sok, de amikor egy tucattal kell farkasszemet nézni, akkor tényleg komolyan elgondolkodom, hogy akarom-e én ezt a munkát csinálni, hiszen gondolnom kell öreg korom egészségi állapotára is.

A főképernyőről a menü tapicskolással nem érhető el, de minden kicsi ikonra lehet kattintani az alapképernyő felső részén, hogy a releváns menüpontba juthassunk. Ha már bejött a 12 macska, akkor onnantól kezdve tetszőleges, hogy a gombokkal, vagy a ceruzával navigálunk, én alapvetően mindkettőt előszeretettel használtam, de szavakkal az élményt nem lehet leírni, következzen egy könnyed videó alant:

Alapfunkciók

A telefonkönyv a jobb oldali funkciógombbal érhető el (ez egyébként egy rózsát szimbolizál, bár többen mosópor-logóra asszociáltak), egyszerre láthatóak a SIM kártya és a készülék belső, 13 megabájtos, teljesen dinamikus memóriájában tárolt nevek. Egy bejegyzéshez négy telefonszám, egy e-mail cím, faxszám, csengőhang, kép és megjegyzés tartozhat. A lsitázás és a keresés művelete szerencsére viszonylag normális sebességű.

Az üzenetkezelésnél SMS és MMS menüpontok mutatkoznak, e-mail kliens tehát nincs. Problémák viszont vannak. Kezdjük azzal, ami biztos minden olvasót már a cikk kezdete óta lázban tart: vajon sikerült-e beállítani az MMS-t? Jelentem: nem. Illetve beállítani sikerült, csak nem működött, sem a Vodafone, sem pedig a T-Mobile hálózata nem kompatibilis a Hello Kitty-vel, pannonos kártyával nem próbálkoztam már ezek után.

Marad tehát az SMS, ezzel viszont több gond is van. Egyrészt az összefűzött üzeneteket külön-külön jeleníti meg, ami manapság elég vérszegény megoldás. Másrészt a speciális karakterekhez (ide minden írásjel is beletartozik) a csillag gombot kell használni, ami kirak egy hatalmas táblázatot, hogy abból válasszunk, ez kicsit macerás. Választhatunk érintőképernyős beviteli módot is.. Kár, a virtuális gombsor hogy nem QWERTY elrendezésű, hanem ABC sorrendet használ, és itt is külön füleken vannak az írásjelek. Választhatjuk a kézírásfelsimerést, ez főleg kínai nyelven vicces, olyan pöpec kertkapu előtt álló hóembereket rajzoltam, hogy csuda. És ez jelentett is valamit!

Szervező, játékok

A naptár csak havi nézetes, heti bontás nincs, de napi listát lekérhetünk. A bejegyzések egyféle típusúak lehetnek, de ismétlődésre van lehetőség. Az ébresztőórába több időpont is felvehető, de nem akart működni, mindig azt a hibát dobta fel, hogy „invalid date”, pedig a dátumot és az időt jól állítottam be. A számológép tudományos funkciókkal is rendelkezik, amely kissé meglepett egy nem elsősorban tudományos célokra tervezett készüléknél, de ez mindenképpen pozitív.

Van egy csöpp jegyzetfüzetünk is, és érdemes a világórára is kattintani, mert ennyire rózsaszín Földet ritkán lát az egyszeri ember. A mértékegység-átváltó mellett külön alkalmazást kapott a valutakonverter, van stopperünk is, a legjobb azonban a rajzolóprogram. Az érintőkijelző előnye itt kihasználható, gyakorlatilag egy alap Paint eszköztárát kapjuk meg, aztán mehet a firkálás, hogy a művet elküldhessük MMS-ben – bár az itthon a jelek szerint nem akar működni.

Játékok terén van egy darab JAVA alkalmazás, ez nagyon nem illik ebbe a cuki készülékbe, hiszen egy felülnézeti repülős-lövöldözős okosságról van szó, a robbanások és lövések biztos megtépáznák Hello Kitty lelki világát. A másik két, beépített játék logikai, bogyókat kell párosítgatni egy nagy táblán, ezekhez feltétlenül ajánlott a ceruza használata. Mindkét alkalmazás le tudja kötni egy időre az embert.

Multimédia

Két megapixeles kamera van a hátlapon. Ez számomra meglepő volt, ráadásul lehet állítani a fehéregyensúlyt, a képminőséget és a méretet is. Van néhány effekt, de érdekes módon a szívecskés keretek kimaradtak a repertoárból, pedig fel voltam rájuk készülve. Az exponálás kicsit lassú, a képek nem kerülnek automatikusan elmentésre, ezt manuálisan kell megtennünk.

A fotók minősége igen ramaty, egészen speciális kínai technológia lehet, hogy a tökéletes napfényben készült képek is egyszerre tudnak zajosak és maszatosak lenni, gondolom hosszas fejlesztési munka eredményét láthatjuk. A videorögzítés csak 176x144 pixelben történhet meg, de legalább van.

Tekintsük inkább meg a telefon zenei oldalát. Először is van egy FM-rádiónk, amely egész jól szuperál, ha a giccsesen rózsaszín kezelőfelülethez hozzá tudunk szokni. Természetesen a működéshez kell a hasonló színű füles is. Az MP3 lejátszó kihangosítva igen vérszegény, magas hangerőnél torzít is rendesen. Az a helyzet, hogy a füles sem sokat javít a dolgon, ez is torzít, ráadásul a mély hangok teljesen hiányoznak, equalizer pedig nincs. Mentségére szolgáljon a kütyünek, hogy a zenelejátszás fut a háttérben is.

Érdemes megemlíteni, hogy vannak a készülékben környezeti profilok is, ezek időzíthetőek is akár. A vibra közepesen erős, de kombinálható a csengéssel. Az oldalsó hangerőgombokkal a menübe való bemászás nélkül is válthatunk a profilok között. Nem tudom, hogy mennyire kapcsolódik a multimédiához, de megemlítendő, hogy egy igen sokrétű angol-kínai szótár is a telefon funkciójához tartozik, bár kevés esélyét látom, hogy a tulajdonos valaha is kihasználná ezt a lehetőséget.

Adatkommunikáció, akkumulátor

Infra nincs, a Bluetooth sebessége alapján 1.1-esre saccolható, a sztereó hangátvitelt nem tudja. A kocsiban levő Motorola kihangosítóval összehaverkodott, de más készülékkel sem akadt gondja. Az USB kábel csatlakoztatása után a telefon belső memóriája és az esetlegesen behelyezett miniSD kártya két külön külső meghajtóként látszik az oprendszer számára, ami a kínai gyártmányú telefonok egyik tanítható funkciója is lehetne. Az már más kérdés, hogy ha kialszik a kijelzővilágítás, akkor simán szétesik a kapcsolat a készülék és a PC között, ezen azért nem kicsit röhögtem.

3G ugyebár nincs, EDGE sem szerepel a repertoárban, marad a GPRS, ami – miután az MMS kiesett a képből – WAP böngészésére használható. Ezt sikerült összelőni, működött is. A HTML már sok szegénynek, de legalább valamit tudott ezen a fronton produkálni a Hello Kitty.

A hátlap alatti akkumulátor két napig bírja, utána enni kér, de ehhez bármilyen miniUSB végű energiaforrás megfelel, PC-ről is tölthető az eszköz. Ez szintén olyan vonása a kínai készülékeknek, amely a pozitívumok közé sorolható.

Ezzel együtt én ezt a telefont még azoknak sem ajánlom, akik élnek-halnak a giccskirály macskáért. Bár a specifikációk szerinti tudása egészen rendben van, de a gyakorlatban túl sok az idegesítő apróság, amely felbosszantja a felhasználót. A szoftver sebessége, a nem mindenhol sikerült angol fordítások, a tökéletlen üzenetkezelés, a gyatra kamera és hangminőség mind-mind olyan dolog, ami miatt az OKWAP készüléke nálam labdába sem rúghatna, de mint látható, a Hello Kitty fanatikusok hajlandóak ezekkel megbarátkozni.

Bog

Köszönöm Móninak a készüléket.

Specifikációk

OKWAP i885 Hello Kitty
Technológia GSM 900/1800/1900
Méret 90x44x22 mm
Súly 112g
Kijelzõ 176x220 pixel, 65 ezer szín, TFT
Telefonkönyv dinamikus
SMS/MMS memória 13MB
Egyéb memória miniSD
Java van
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van
Számológép van
GPRS/EDGE 4+2/nincs
Push To Talk nincs
Infra/Bluetooth nincs/van
Prediktív kínai
Hangtárcsázás nincs
Hangrögzítõ van
Hangvezérlés nincs
Valutakonverter van
FM rádió van
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 800 mAh Li-Ion
Készenléti idõ 100 óra
Beszélgetési idõ 270 perc
Fényképezõgép 2 megapixel, 4x zoom, QCIF videó
POP3 e-mail nincs
WAP böngészõ 2.0
HTML böngészõ nincs
Játékok 2+1
Csengõhangok MIDI, MP3
Operációs rendszer nincs
MP3 lejátszás van
Egyebek miniUSB, Hello Kitty, flash player

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés