O2 XDA Flame - grafikusan gyorsítva

Előszó, a pakk

Az O2 XDA Flame úgy másfél éve mutatkozott be a nagyközönség számára a Dubai-ban megrendezett GITEX nevű rendezvényen. Az AsusTEK által gyártott készülék bejelentése itthon nem kavart valami nagy port, mivel úgy volt, hogy nálunk nem lesz kapható. A helyzet a MobilX-nek köszönhetően szerencsére megváltozott, mivel a cég kínálatában azóta megjelent a specifikáció szerint roppant erős masina, mely fölött pár szempontból mára már eljárt az idő, de erről kicsit később..

Értelemszerűen a tesztkészüléket is az említett cégtől kaptuk meg, mit mondjak, meglehetősen váratlanul. Egyik nap jött egy telefon a főszerkesztőnktől, hogy nála van a készülék, ami első ránézésre nem valami nagy szám. Másnap el is jutott hozzám a kütyü, a dobozt megszemlélve pedig előjöttek az emlékek a gép bejelentéséről - ez bizony nagyon durva! Előzetesen ennyit mondanék: GoForce 5500 grafikus gyorsítóchip.

A kék színű doboz szép, igényes kivitelezésű, mágnesesen záródik. Tartozékokból nincs hiány, a masina mellett hálózati töltőt, sztereó headsetet, USB szinkronkábelt és külön host-kábelt, leírást, CD-t, tartalék stylus-t, valamint egy TV-out kábelt talál a boldog tulajdonos. Egy ilyen kaliberű géphez továbbra is úgy gondolom, hogy illene adni egy töltőbölcsőt is, de mint tudjuk, ez sajnos már jópár éve nem divat a gyártók körében.

Hirdetés

Kívülről

A tudásnak ára van, ez tény. Pocket PC-knél ez általában két dologban nyilvánul meg, egyrészt egy okos gépért jelentős mennyiségű valutát kell kicsengetni, másrészt az ilyen gépek fizikailag nagy méretűek. Utóbbi állítás tesztalanyunknál is játszik, a Flame ugyanis 190 grammot nyom, mérete pedig 74 x 126 x 17,5 mm. Persze ebben nem csak maga a tudás játszik szerepet, hanem az előlapon terpeszkedő 3,6 hüvelyk átlójú, VGA felbontású érintőkijelző is.

A képminőségre nem lehet panasz, a megjelenített kép gyönyörű, le a kalappal. A TFT panel fölött találjuk videótelefonáláshoz használatos, VGA felbontású kamerát, valamint az állapotjelző LED-ekkel körülvett telefonhangszórót, tőlük balra pedig egy "gravírozott" O2 embléma figyelget. Alul a navigációs szervek kaptak helyet, a középen üldögélő d-pad elég apró (és ennél fogva kicsit nehézkesen használható), a körülötte lévő funkciógombok már nagyobbak. Háttérvilágítást kaptak, a széleken lévő híváskezdeményező és befejező gombok funkciójuknak megfelelő színben ragyognak, a többiek kékek.

A hátlapon négyzetes mintázat található, szerintem igényesen néz ki, de volt, aki szerint nem illett a készülék többi részéhez. Felül láthatjuk a 2 megapixeles, autofókuszos kamerát, alulra, a levételhez használatos pöcök fölé egy Windows Mobile logó került.

A mérnökök az oldalsó részeket sem hagyták kihasználatlanul. A fenti rész a legsivárabb, ide mindössze a bekapcsológomb került.

Jobboldalt már nagyobb a tumultus, lefelé haladva a hangerőszabályzó gombokkal, a microSD kártyanyílással, a kamera exponálógombjával valamint a reset nyílással pacsizhatunk. A készülék többi részéhez hasonlóan ezek is kiváló minőségűek, a hangerőszabályzók is jól használhatók. Ezek mellett egyébként van még egy aprócska lyuk, ami nem más, mint az egyik kihangosító hangszóró.

Alul a miniUSB port - mikrofon - 2,5 mm-es jack kimenet trióval találjuk szemben magunkat, félelmetesek, úgyhogy nézzük is meg a készülék bal oldalát.

A változatosság kedvéért itt haladjunk felfelé: alul van egy gyorsindító (Wireless Manager), fölötte infra port, TV-kimenet, egy újabb gyorsindító (alapból diktafon), valamint a másik hangszóró, mellyel - elméletben - meg is van a sztereó hangzás.

Hardver, operációs rendszer

Mint azt már említettem, a Flame nem egy mai gyerek, ez az operációs rendszeren meg is látszik: Windows Mobile 5.0 for Pocket PC Phone Edition. Ha minden igaz, elérhető a WM 6 Professional is, de sajnos csak nem hivatalosan, a telepítés tehát garanciavesztéssel jár. A hardver szerencsére kárpótol ezért a kellemetlenségért: 520 MHz-es Intel XScale PXA270 processzor, 128 MB RAM, 2 GB ROM (szabadon felhasználható: 1720 MB tárhely, 82 MB memória), GoForce 5500 grafikus gyorsítóchip. Ez tipikusan a wow kategória, nem túlzás azt mondani, hogy párját ritkítja. Játékok szempontjából az nVidia féle grafikus processzor mondjuk nem a legjobb választás, valamint energiagazdálkodás szempontjából jobb lenne egy PXA310-es CPU, de a nyers erő így is megvan, szóval az összkép jó.

Bekapcsolás után szomorúan konstatáltam, hogy a rendszer közel sem olyan gyors, mint vártam. A főmenü görgetése akadásmentes, de az egyes programok elindítására elég sok időt kell várni, már a készenléti állapotból visszatérés is két másodpercet vesz igénybe. A sebességtesztek sajnos alátámasztják állításom.

Pocket PC Mark v1.03
Dhrystone Benchmark (CPU) 87,82 MIPS
Whetstone Benchmark (CPU) 1,40 MWIPS
Memory Benchmark 282,67 points
File system Benchmark 33,56 points
Graphics Benchmark 66,65 points

A hasonló processzorral szerelt Asus P735 eredményeit megnézve kiábrándító, amit a Flame nyújt. Nem pár százalékos különbségekről van szó, a proci több, mint háromszor lassabb, ugyanez elmondható a memóriáról, a fájlrendszerről, és sajnos a grafikus teljesítményről is - mit csinál a GoForce, kérdezhetjük teljesen jogosan. Csak remélni tudom, hogy optimalizálásról - pontosabban annak hiányáról - lehet szó, amit egy frissebb ROM orvosol, de ezt sajnos nem tudtam megnézni.

Szoftverek

Szoftverekből szerencsére elég nagy a választék, az O2 gondoskodott mindenről. Azaz majdnem mindenről, task-manager például nem került telepítésre, pedig enélkül ugye nem használható érdemben a rendszer - nem kell megijedni, utólag orvosolható a probléma egy ingyenes szoftverrel.

A Today képernyőn semmi különleges nincs, a Start menüben viszont öt darab O2-es programot is találunk. Ezek közül az első az AutoConfig, ez beállítja az internetezéshez szükséges szolgáltatói dolgokat, a magyar operátorokat nem ismeri, szóval nem sokra megyünk vele. Az AutoInstall öt, a ROM-ban lakozó programot tud feltelepíteni. A Jeyo SMS Backup segítségével archiválhatjuk szöveges üzeneteinket, a CodeWallet Pro 6 egy információ-menedzser program, minden elképzelhető adatot elmenthetünk benne, akár fájlokat is. A Worldmate 2006 utazáskor jöhet jól, időjárás előrejelzés, világóra, valutakonverter online árfolyamokkal. Az O2 Phone Plus nevéhez hűen telefonáláskor használatos, tárcsázáskor ad plusz lehetőségeket. Végül de nem utolsó sorban van egy O2 Themes nevű cucc is, melynek segítségével megváltoztathatjuk a háttér és a betűtípus színét, valamint testre szabhatjuk a Today képernyőt.

A menüben ülő dolgokat folytatva: O2 Connect, mely segít frissíteni a készülék szoftverét. A teszt megírásának pillanatában itt 20 theme-et és 2 programot találtam. Az O2 Media Plus egy multimédiás lejátszó, az O2 SMS Plus pedig pár egy SMS-kezelő alkalmazás.

Telefonálás, adatkommunikáció

Telefonálás közben semmilyen problémám nem akadt, a hangerősség és minőség egyaránt rendben volt. A telefonkönyv a Windows Mobile-ban gyárilag megtalálható, extra mezőkből kismillió áll a felhasználó rendelkezésére. Nevekből annyit írunk be, amennyi elfér a memóriában, ez a száma a végtelenhez konvergál.

Adatkommunikációs technológiákkal szintén jól áll a gép. A repertoárból egyedül a HSDPA hiányzik, a leggyorsabb adatátviteló mód a UMTS. A 802.11b/g kompatiblis WiFi mellett 2.0-s Bluetooth-t és 1.2-es IrDA portot találunk, az A2DP (sztereó hangátvitel Bluetooth-on) támogatott. Az USB port verziószáma szintén 2.0.

Az üzenetkezelésért az Outlook felel. Kezeli az MMS-eket és az e-maileket, a kliens boldogul a hitelesített IMAP szerverekkel és a csatolt fájlokkal is.

Multimédia

A hátlapon lévő kamera 2 megapixeles, autofókuszos. A legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 1024 x 768 pixel, akárhogy számolom, ez bizony nem 2 megapixel, nem értem a dolgot. A képminőség meglepően jó, még gyenge fényviszonyok között is éles, alacsony képzajjal rendelkező fotókat készíthetünk. Az optika mellett vakut és önarckép készítéséhez használható tükröt is találunk. A beállítási lehetőségek kínálata elég szerény, van önkioldó, éjszakai mód, expozíció-korrekció (+/- 3 FÉ, 1 FÉ-s lépésekben), állíthatunk a JPEG-tömörítés mértékén, ezzel ki is fújt a dolog, még kézi fehéregyensúly sincs. Mozgóképeket legfeljebb 352 x 288 pixeles felbontásban rögzíthetünk.

A zenéket a Windows Media Player szólaltatja meg, az említett O2 Media Plus viszont kibővíti a lehetőségeket, lehetővé teszi például, hogy album/előadó/stílus szerint szűrjünk muzsikáink között.

A Media Playerben ugye nincs mélyhangkiemelés, de a gyártó gondolt azokra, akik igényelnék ezt a lehetőséget, ezért egy külön programmal (ami a Beállításokban található) efféle dolgokra is van lehetőségünk. A készülék egyébként támogatja az SRS Mobile HD Surround Soundot.

A menüben találunk egy Remote Control nevű, kizárólag fektetett módban futó szoftvert is, melynek segítségével távirányíthatunk mindent, amit elvileg lehet - TV, HiFi, VCR. Elvileg elég kiválasztanunk eszközünk gyártóját, és már működik is a dolog. A fektetett mód pedig azért kell, mert az infra port a készülék oldalán van, ami ilyen képernyőállásnál kerül a vezérelni kívánt készülék felé.

A hangminőségre nagy hangsúlyt fektetett a gyártó. A gép kihangosítva elég jól szól, hangos, a mélyebb tartományok viszont feltekert hangerő mellett nem igazán jönnek át. A gyári headset viszont meglepően jó minőségű, kialakítása olyan, mint a jobb Walkman füleseké, tehát a hallójáratba megy be, ezzel ki is szűr minden külső zajt. A mélyek dübörögnek, tényleg rendben van, valószínűleg kevesen fognak késztetést érezni arra, hogy lecseréljék egy jobbra.

FM-rádió van, RDS-es. A filmeket érdemes TCPMP-vel lejátszani. Arra számítottam, hogy a program támogatni fogja a GoForce gyorsítót, de sajnos ez nincs így. A gép ennek ellenére akadásmentesen képes lejátszani a számítógépre optimalizált DivX/XviD tömörítésű filmeket, az 520 MHz-es processzor önmagában is elég erős ehhez.

Akksi, összegzés

A hátlap alatt lévő akkumulátor 1620 mAh-s, ezt sem aprózták el. Aktív használat mellett érdemes naponta tölteni, de ha nem használjuk a gépet multimédiás feladatokra, akkor simán elmegy két napot is.

Összegzés: az XDA Flame egy kiváló gép. Fizikailag ugyan elég nagy méretű, de hardveresen nem lehet belekötni, gyors processzor, hatalmas memória, átgondolt kivitelezés. Multimédiás célokra az egyik legkiválóbb Pocket PC, ami csak létezik, zene, film, rádió, távirányító, TV-kimenet, semmi nem okoz neki gondot - a GoForce-nak köszönhetően pedig játszani is kiválóan lehet rajta. Két probléma van vele, az egyik a régebbi operációs rendszer, a másik annak sebessége, elvileg sokkal gyorsabbnak kéne lennie. Túlzás lenne azonban azt mondani, hogy lassú, egy 200 MHz-es TI OMAP processzorral ellátott gépnél mindenképp jobb. Kíváncsi lennék rá, hogy egy nem hivatalos ROM feltelepítése után mennyivel lenne gyorsabb. A HSDPA hiányát szintén fel lehet róni hiányosságként, de azért az UMTS-el is el lehet netezgetni. A gyári extra szoftverek, a kiegészítők szinten minden igényt kielégítenek, így azt hiszem, hogy megérdemli az Ajánlott plecsnit. Ára a teszt írásának időpontjában bruttó 142.000 forint.

O2 XDA Flame

Bocha

A készüléket a MobilX biztosította.
A készülék megvásárolható online a www.mobilx.hu címen.
Info vonal: +36-52-501-868

Specifikáció

O2 XDA Flame
Technológia GSM/GPRS/EDGE 900/1800/1900 MHz + UMTS
Operációs rendszer Windows Mobile 5.0 for Pocket PC Phone Edition
Méret 74 x 126 x 17,5 mm
Tömeg 190 gramm
Processzor 520 MHz-es Intel XScale PXA270
ROM / RAM 2048 / 128 MB (1720/83 MB szabadon felhasználható)
Kijelző 3,6 hüvelyk átlójú, 480 x 640 pixel felbontású, 16 bites színmélységű érintőkijelző
Bővíthetőség microSD
WiFi 802.11b/g
Infra / Bluetooth van / 2.0 (A2DP is)
GPS vevő nincs
Audio 2,5 mm-es jack kimenet, mikrofón, sztereó hangszórók
Fényképező 2 megapixeles, autofókuszos
Akkumulátor 1620 mAh-s cserélhető Li-Ion
Egyéb GoForce 5500 grafikus chip, FM-rádió, távirányító szoftver, TV-out, USB-host, SRS Mobile HD Surround Sound támogatás
  • Kapcsolódó cégek:
  • O2

Azóta történt

  • HP iPAQ 214 - ideje volt

    A HP merész lépésre szánta el magát: a kombókészülékek népszerűsége ellenére egy klasszikus PDA-t dobtak piacra. Jól tették.

  • HTC Shift - nagyágyú

    A HTC első UMPC-je egy PDA hardverét is tartalmazza, így két üzzemódban képes működni. Érdekes, az biztos.

  • Asus P750 - VGA is, meg nem is

    Az Asus felsőkategóriás készülékébe VGA felbontású megjelenítő került, de az oprendszer nem használja.

  • LG KS20 - PDA a mobilban

    Az LG-nek sikerült: bele tudtak zsúfolni egy teljes értékű, fejlett Pocket PC-t egy mobiltelefon méretű készülékházba. Ráadásul kompromisszum nélkül.

Előzmények