Nokia 6700 classic - folytassa, Nokia!

Bevezető

Néptelefon. Olyan készülék, amely szinte az utcakép része, rengeteg embernél látni ilyet, metrón, utcán, kávézókban az asztalra téve. Az utóbbi egy-két évben ilyen mobillá vált a Nokia 6300. Rengeteg ismerősömnek van, használják, nem mondom, hogy rajonganak érte, funkcionális, klasszikus arányú telefon, és persze Nokia, ami még mindig sok embernek az etalon.

Nokia 6700 classic
[+]

Az XXL GSM-től érkezett 6700 classic ezt a sikertörténetet próbálja megismételni. Olyan ez, mint amikor kijön az új Golf: a kategória névadója, alfa és omega, s pont ez a mítosz öli meg, hiszen a mérnökök és a formatervezők nem mernek semmit a véletlenre bízni. A Golfnak úgy kell kinéznie, mint egy Golf, különben elpártolnak a vásárlók. A 6700 is egy kicsit ilyen, az elődmodell sikeressége automatikusan arra ösztökéli a gyártót, hogy a jól bevált recepten ne sokat változtasson, ragaszkodni kell a bevált arányokhoz, anyagokhoz, formákhoz.

Nokia 6700 classic
[+]

Persze a 6300 bemutatása óta több mint másfél év alatt jelentőset fejlődött az iparág, a friss modellnek fel kellett tuningolni a funkcionalitását úgy, hogy a jól megszokott menü és forma ne sokat változzon, de mégis modernebbnek, újszerűbbnek hasson. Bár most még 80 lepedőt kóstál a 6700, ez rövid időn belül elkezd majd ereszkedni, s ha van olyan telefon, amiről borítékolható, hogy mindhárom szolgáltató kínálatában benne lesz, az mindenképpen a 6700.

Nokia 6700 classic
[+]

Nem szokásunk előre lelőni a poént, de a 6700 classic újra mérföldkő lesz a középkategóriás telefonok mezőnyében, ehhez a kategóriához a Nokia nagyon ért. Az 5110, a 6110, a 6310, a 6230 és a 6300 után ez a modell is az egyik legismertebb finn telefon lesz.

Külső

Finom ívek, klasszikus arányok, prémium anyaghasználat, logikus elrendezés, visszafogott elegancia, funkcionalitás, hagyományőrzés. Ezek szerepelhettek a formatervezői csapatnak kiosztott projekt tervezetén, s a feladatot maximálisan meg is oldotta a Nokia gárdája. Már bevezetéskor létezik ezüstben, pezsgőszínűben és feketében is a készülék, mi az előbbit kértük el tesztelésre, hiszen ez emlékeztet jobban az elődre.

Nokia 6700 classic
[+]

A 6300 szögletességét most lekerekített élek oldják fel, kicsit minden gömbölyűbb, kevésbé sarkos. A kijelző körüli fekete betét most is lenyúlik a navigációs gombokig, amelyek ezúttal egy síkban vannak. A számokat tartalmazó billentyűzet is laposabb lett, ezzel, illetve a kerekítésekkel a 6700 classic kecsesebbnek, nyúlánkabbnak tűnik elődjénél.

Nokia 6700 classic
[+]

A kijelzőn és a gombsoron kívül minden rozsdamentes acélból készült, hűvös, elegáns fém ez, kissé súlyossá válik tőle a telefon, de csak a vékonyságához képest tűnik annak, mert a 116 grammos tömeg bőven elfér ebben a kategóriában. Oldalt egy nagyon vékony fekete sáv fut körbe, ebben vannak a hangerőt szabályozó gombok, illetve a kamera exponáló billentyűje. Érdekes viszont, hogy bár ez egy 3G telefon, mégsem jutott hely előlapi kamerának, a kijelző felett csak a hangszóró és a fényérzékelő található meg.

Nokia 6700 classic
[+]

A hátlap annak ellenére gyönyörű, hogy alapvetően elég ingerszegény. A nagy, fémes felület impresszív, szépen ívelődik, a felső harmadánál a kamera kialakítása töri meg az egyhangúságot. Az 5 megapixeles optika kicsiny villanót kapott, illetve egy elegáns rács is látható itt, ezen keresztül jön ki a hang, ha nem beszélgetünk, hanem zenét hallgatunk.

Nokia 6700 classic
[+]

A 6700 classic baromira össze van rakva. A minőségérzet a csúcson, súlyosnak érződő, kecses, elegáns mobiltelefonná vált a 6300 utódja, méltó a gyártóhoz, így kell ezt csinálni. Mindenkinek tetszett, különösen rajongtak érte a 6300 tulajdonosok. Ám ők nem tudták azt, amit én már igen: a hátlap alá pakolt 1 gigás memóriakártya kiszedéséhez a köröm nem elég. Hosszas küzdelem után csavarhúzóval sikerült kikaparnom a kártyát, ami azért nem mindig van kéznél, s kissé olyan az ember érzése, hogy a Nokia jobb szeretné, ha beépített tárhelyként tekintenénk a microSD-re. Ki lehet venni sok küzdéssel, de ne akard.

Menü, alapfunkciók

A Nokia nemrég megújította a Series40 platformot, s már a hatodik genrációnál járnak. Ez a rendszer került a nemrég bemutatott 6303-ba is, s most a 6700 szintén ezzel érkezik. A Series40 menü az idők folyamán egyre finomodott, a jelenlegi verzió első pillantásra nem sokban tér el a korábban használt szisztémától (tehát a Nokiához szokott felhasználók nem lesznek bajban), de számos apróság megváltoztatásra került.

Nokia 6700 classic menu

Nokia 6700 classic menu

Nokia Series40 - 6. generáció

A leglényegesebb változások közé tartozik, hogy a menüben szép animációkkal találkozhatunk, melyek egy része ugyan már jelen volt pár 5. kiadású Series 40-nel felszerelt készüléken is, de a 6. kiadásnál már minden modellben benne lesznek. Nem elhanyagolható újítás, hogy a rendszer támogatja a Flash Lite 3-at, ami játékoknál és multimédiás tartalmaknál egyaránt jól jöhet majd. Kissé furcsa fejlesztés, hogy az új rendszer papíron már támogatja a WiFi-t - nem papíron mondjuk az előző is támogatta, aminek a 6300i volt az egyetlen eredménye -, plusz új, WebKit alapú internetböngészőt is kapott, az mobiltelefonról internetezőknek tehát nem biztos, hogy ezentúl a Series 60 lesz az egyetlen lehetőségük, ha Nokiát szeretnének vásárolni. Fontos továbbá, hogy a 6. kiadású S40 támogat három új Java API-t (JSR-179, JSR-205, Location API), az OMA Message 1.3-at, alapból tartalmaz térképszoftvert, de talán ezeknél is örvendetesebb, hogy rengeteg vizuális tuning került bele, például az ezt kihasználó programokat már horizontálisan is lehet görgetni, plusz a képernyő tetejébe is kerülhetnek felugró menük. A továbbfejlesztett telefonkönyv és üzenetkezelő ezek után már csak hab a tortán.

Ezeket Bocha kollega már összeszedte a 6303 tesztjében, úgyhogy nem futnánk neki újra, csak egy rövid keretes felsorolást teszünk. Felhasználói szemmel a menürendszer nagy újdonságait a készenléti kijelzőre kitehető ikonsáv horizontális léptethetősége, illetve a menüben megjelenő Térképek ikon jelentik. Előbbiből következik, hogy természetesen itt is van aktív készenlét, utóbbiból viszont nem következik egyenesen az, hogy a telefonban GPS is van, de a 6700-ban azért akad.

A testreszabhatóság a szokásos módokon történhet, témák segítségével rajzolhatjuk át a főmenüt, gyárilag ötféle variáció akad. A készülékben természetesen vannak profilok, illetve a kijelzőt is ütögethetjük felülről, ha épp olyan kedvünk van. Ez alapállapotban egy nagy analóg órát rajzol ki, bejövő hívás esetén viszont az első két ütés elnémítja a csengést, újabb két pofontól pedig el is utasítja a készülék a hívást. Soha nem jutna eszembe használni, de lehet, hogy valaki erre gerjed. A nem fogadott hívásokat, eseményeket a navigációs gomb körül pulzáló fehéres háttérfény jelzi.

Nokia 6700 classic menu

A telefonkönyvben apró változás, hogy az új név felvételénél rögtön többféle elérhetőség is megadható, nem kell ezt külön egy újabb szerkesztés paranccsal kikényszerítenünk. Maga a felépítés és a funkcionlitás más szempontból változatlan, a jól bevált dolgokon nem variálnak a finnek sem. A nevekhez továbbra is automatikusan készül hangazonosító, a hangtárcsázás alapállapotban a hangerőszabályzó lefele gombjának hosszas nyomásával érhető el. Kissé érzékeny a cucc, konkrétan nem mondtam semmit, de szerinte Byb neve elhangzott. A nevekhez videót is csatolhatunk, ami tök látványos, mert bejövő hívásnál ott integet a delikvens a képernyőn, de teljesen agyament logika szerint az alapértelmezett csengőhangot ilyenkor felvátja a videó hangja. Integetés közben viszont az emberek ritkán énekelnek mp3-ban. Zavaró még, hogy a nevekhez csatolható képek mentésével jó fél percet tökörészik a szoftver, mivel az 5 megapixeles alkotásokat átméretezi.

Nokia 6700 classic menu

Az üzenetkezelés során kellemes, hogy a címzettbe kattintva nem csak a legutóbb használt sms-partnerek, hanem a kedvenc kontaktok, a névjegyzék és a hívásnapló adatai is elérhetőek. A szerkesztőfelület három részre oszlik, felül figyelnek a címzettek, ezt követi a konkrét tartalom, az alsó sorból pedig csatolható elemeket válogathatunk össze. Az SMS mellett természetesen van MMS, de ez már az új szabvány, azaz elvileg 600 KB méretű üzenet is kezelhető, bár ehhez szolgáltatói támogatás is szükséges. Az email postafiók szinte mindent tud (POP3, IMAP4, hitelesített SMTP), a csatolt fájlok mérete ezúttal nem korlátozódik 600 KB-ra.

Szervező, GPS és szoftverek

A naptár semennyit sem változott, ugyanaz a havi és heti nézetű, jól átgondolt Nokia alkalmazás, amely eddig volt. A számológép nem csak tudományos műveletekre képes, hanem hitelkalkulációs funkciókra is alkalmas. Az ébresztés teljeskörű, több időpont, ismétlődés állítható, a szundi 59 perces is lehet, ez hétalvók számára felbecsülhetetlen előny. A stopper részidőt és futamidőt is mér, a visszaszámlálóban köztes idő is megadható, amikor csiripel.

Nokia 6700 classic menu

Nokia 6700 classic menu

Az alkalmazások közé belépve vannak játékok, s vannak egyéb szoftverek (gyűjtemény), utóbbiaknál találunk sok okosságot. Egyrészt van YouTube kliens (ami nekem nem működött), van Facebook link, ami viszont igen. A közösségi szolgáltatások között MySpace és Flickr elérhetőség is akad, illetve a jó öreg MSN Messenger nokiásított verziója sem hiányzik. Alternatív böngészőként itt ücsörög az Opera Mini, a bónusz pedig egy világóra.

Nokia 6700 classic menu

Öt játék is van a telefonban, az általunk tesztelt, kártyafüggetlen készülékben mind az öt alkalmazás teljes értékű volt, egyik sem demo. A Bounce Tales egy sima 2D platformjáték, ahol egy labdát kell irányítani, a Brain Championship az agymunkánkat méri le mindenféle feladatokkal (csak mondom, hogy a szoftver szerint okosabb vagyok, mint Leonardo Da Vinci), a Seasweeper egy hatszögekre átrajzolt aknakereső-klón. Van egy jó öreg Snake III, illetve itt pucsít Lara Croft is a Tomb Raider (magyarul: tömbradír) mobilos verziójában.

Nokia 6700 classic menu

Újdonságnak számít a GPS megjelenése a Nokiánál olyan készülékben, amely nem okostelefon. A főmenüből elérhető Térképek alkalmazás nem összekeverendő a többet tudó, okostelefonokon futó Nokia Maps programmal. Ez ugyanis hivatalosan a Nokia Maps for S40 nevet viseli, mivel ez egy Java alapú alkalmazás, amely alapesetben folyamatosan internetkapcsolat segítségével tölti le a térképeket. Az is igaz, hogy a már leszedett térképeket a memóriakártyán tárolja, s így nincs szükség mobilos adatátvitelre, sőt, a Nokia Map Loader is támogatja az alkalmazást, ezért a web használata akár teljesen ki is kerülhető. A 6700-ban levő Maps alkalmazás azonban csak pénzért hajlandó navigálni, a készülékhez kapunk 30 napos próbalicenszet, de ha ezek után is óhajtjuk használni a szoftvert, akkor perkálni kell. Egy teljes Európa egy évre 60 eurót kóstál, de lehet venni kisebb csomagokat is. A hardverrel nincs gond, első használatkor 1 percen belül (56 másodperc) talált pozíciót a telefon, bár az is igaz, hogy ehhez nem árt, ha be van kapcsolva az AGPS.

Multimédia

A hátlapon öt megapixeles kamera teljesít szolgálatot, egy viszonylag erős LED támogatja a sötétebb szituációkban. A 6700 nem nélkülözi az autofókusz funkciót sem, videót pedig VGA felbontásban, 640x480 pixelben rögzít. A képalkotás vízszintes helyzetben történik, a szoftver sebessége kielégítő. Az elérhető opciókban nem fogunk ugyan tobzódni, de nem is elsősorban a kamera a lényeges a 6700 esetén, bár értelemszerűen azért fontos ez is. Állítható a méret, a minőség, a fehéregyensúly, van sorozatfelvétel, önkioldó és néhány effekt is.

Nokia 6700 classic menu

Az elkészült fotók elemzése azonban csalódást fog okozni. Ha nincs szikrázó napsütés, akkor elképesztően zajosak lesznek a felvételek. Nagyon. Ha a fényviszonyok megfelelőek, akkor jól teljesít a telefon, de ez általában igaz minden mobilra (a kínaiak kivételével). Persze így is előrelépés az eredmény a 6300 fixfókuszos moduljához képest, de elmarad attól a szinttől, amit a mezőny jobb 5 megapixeles fotós telefonjai produkálnak.

Az a helyzet, hogy a zenei funkciókra sem került túl nagy hangsúly. A telefon kihangosítva igen jól szól, a fém készülékház megteszi hatását. A júzer szája ott fog lefelé görbülni, hogy egyrészt nem talál 3,5 mm-es jack csatalkozót sehol, másrészt pedig a mellékelt füles sem egy túl izmos darab, microUSB a vége, s bár van rajta felvevőgomb, de nem szétszedhető. Sztereó Bluetooth viszont van, ezzel - némi készpénz kiperkálása után - pótolható a hiányosság.

Nokia 6700 classic menu

A szoftverrel viszont nincs gond, kétféle nézetben működik, de a funkcionalitás megegyezik. A zenéket mindenhonnan összeszedi a szoftver (nem kell hülye mappákba pakolni őket), listázza az összes létező ID3 tag alapján ezeket, van hangszínszabályozó, ismétlés, véletlenszerű lejátszás, s természetesen fut a háttérben. A számlista a le-fel gombokkal könnyen elérhető (akárcsak a Walkman telefonoknál), a célnak tehát megfelel a lejátszó. Ha rádiózni óhajtunk, arra is van lehetőség, a füles bedugása után tisztán jönnek be az elérhető adók, RDS információkkal egyetemben.

Adatátvitel, akkumulátor

Mobilhálózatokon akár 10 Mbps sebességre is képes a 6700, a HSDPA mellett HSUPA is akad, ezzel 2 Mbps feltöltési tempót érhetünk el. Sajnos hiányzik a WLAN, pedig a Series40 hatodik generációja már alaphangon támogatja ezt a technológiát, ami azért jó hír, mert terjedésnek indulhatnak azok a telefonok, amelyekben nincs nyitott operációs rendszer, de mégis képesek Wi-Fi adatátvitelre. Ez a készülék most nem ilyen, pedig a 6300i képes volt ilyesmire már.

Nokia 6700 classic menu

A fejlett adatkommunikációs technológiákhoz fejlett böngésző dukál. A WebKit alapú browser majdnem annyira jó, mint az Opera Mini (ami amúgy igény szerint szintén használható), gyors, normálisan tördel, mutat flash tartalmakat is. Az előzményeket látványosan rendezi, van minimap funkció, viszont nincs fektetett mód. Az adatkommunikációs repertoár része még a 2.0-s Bluetooth és az USB-microUSB kábel is, amin keresztül a 6700 áramot is vesz fel. Jópofa megoldás, hogy a szinkronizáláshoz szükséges PC Suite a memóriakártyára is rákerült.

Nokia 6700 classic
[+]

A hátlap alatt BL-6Q típusú, 960 mAh teljesítményű Li-Ion telep található, s ez a készülék egyik gyenge pontja. Átlagos igénybevétel mellett két napig húzza csupán, amely a telefon üzleti jellegét tekintve nem túl acélos. Öröm az ürömben a microUSB csatlakozó, amely szabványos, tehát a következő egy-két évben terjedésnek induló technológia miatt valószínűleg nem lesz olyan nagy gond itt-ott kicsit etetni a készüléket.

Összegzés, videó

A Nokia 6700 classic méltó folytatása a 6300-nak. Nagyon szép telefon, nagyon vonzza a tekinteteket (még), legkülönfélébb emberek mondták rá, hogy apám, ez azért elég jól mutat a kezemben. Tény, hogy a formatervezők remek munkát végeztek, tény, hogy klasszikus alapokra jól építkeztek. A design, az anyaghasználat és a minőség birtoklási vágyat ébreszt sokakban, s ez mindenképpen jó hír a Nokiának.

Nokia 6700 classic
[+]

Persze ez a készülék sem hibátlan. A 80 lepedős ár mondjuk rögtön egy izmos szálka sokak szemében, de a 6300 is magasan kezdett (ha nem is ennyire). A magam részéről szomorúnak tartom, hogy a multimédiás képességek csak papíron kiemelkedőek, a kamera sem az igazi, a mellékelt headset és a 3,5 mm-es jack hiánya pedig a muzikális funkciókat alázza meg. Pedig ezek a készülék árához viszonyítva már filléres apróságok lettek volna.

Nokia 6700 classic
[+]

Mindezek ellenére a Nokia 6700 classic bekerül az ajánlott kategóriába, meg is kapja a pecsétet. Ha valaki ilyen készülékre vágyik a teszt elolvasása után, akkor én azt teljes mértékben meg tudom érteni. De érdemes várni addig, amíg a szolgáltatók felveszik a kínálatukba az újdonságot, mert ez mindig jótékonyan hat az árra, különösen, ha egy olyan modellről van szó, amelyből nagy mennyiséget óhajt eladni a gyártó.

Nokia 6700 classic
[+]

A telefonról készült egy 8 perces bemutató is, amely alant terül el.

Sajnos véletlenül ötödik generációs Series40 platformot említek, sorry.

Nokia 6700 classic

Bog

A Nokia 6700 classic-ot az XXL GSM biztosította. A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

Specifikáció

Nokia 6700 classic
Nokia 6700 official photo Általános
Technológia GSM, UMTS
Méret 109,8 x 45 x 11,2 milliméter
Tömeg 116 gramm
Színvariációk Fekete, szürke-fekete, pezsgő-fekete
Kijelző
Kijelző átlója 2,2 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320 pixel
Kijelzők típusa TFT
Színárnyalatok száma 16 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása 1000 bejegyzés
SMS memória / max. MMS méret 500 darab / 600 KB
Belső memória 170 MB
Memória bővíthetősége microSD (gyári: 1 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok 850/900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGE Class 32 (88 kbps) / Class 32 (296 kbps)
UMTS / HSDPA van / van - HSUPA is
IrDA / Bluetooth nincs / 2.0 (A2DP is)
WiFi nincs
USB 2.0 (microUSB)
Push-to-talk / RSS van / nincs
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel T9
Szoftverek
Platform Series40 6th edition
WAP / HTML böngésző 2.0 / van
E-mail kliens van (POP3, IMAP4, hitelesített)
Java van, MIDP 2.0
Játékok 5 darab
Valutakonverter van
Extra szoftverek Windows Live Messenger, Maps
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos, led segédfény
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (VGA felbontás)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van - RDS
Üzemidő
Alap akkumulátor 960 mAh-s Li-Ion (BL-6Q)
Készenléti idő 300 óra
Beszélgetési idő 300 perc
Egyebek
Fém készülékház
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés