Hirdetés
Kijelző, menü
A 240 x 320 képpontos, 262.144 szín megjelenítésére alkalmas TFT kijelző maga a Kánaán. Gyönyörű színek és éles kontúrok jellemzik. A vizuális orgia azonban a nap hatására semmivé foszlik. A főmenü igazi kezesbárány. Négyféle nézet közül is lehet választani. Listás megjelenítés esetén a pontok egymás alatt helyezkednek el, „lap” kinézet választásakor a főmenü pontjai a felső sorban látszanak, melyek között jobbra-balra lehet mozogni, míg fel-le haladva az aktuális menüpont elemei láthatók. A „rács” és „rács+címke” nézet annyiban tér el egymástól, hogy a 10 ikon alatt az utóbbi esetben a feliratuk is látszik. Az ikonok szépek, de kiválasztásukkor az animáció hatására csúnyán kipixelesednek, olyanok, mint ha élsimítás nélküli vektorgrafikák lennének. Az a tény viszont mindenképpen dicséretet érdemel, hogy a funkciók sorrendje tetszőlegesen változtatható.
Sajnos a Nokia is felismerte a felbontásban rejlő lehetőségeket, így aztán a menüben igyekezett mindenhol a lehető legkisebb, legvékonyabb betűket használni, melyek helyenként csak sasszemmel olvashatóak. Az ember azt gondolná, hogy mindezt azért teszi, hogy jó sok tartalom legyen látható egyszerre. Hát egy frászt. A piszlicsáré, rövidítésekkel tarkított feliratok között gigantikus űrök tátonganak, melyekre szerény véleményem szerint semmi szükség. Az almenük gyakorlatilag két sort foglalnak, melyből a felsőben a menü felirata látszik, míg a második sor csak azt a funkciót szolgája, hogy az éppen aktuális beállítás állapotát a sor jobb szélén légypiszok méretű betűkkel szemléltesse. A névjegyzék szintén nehezen olvasható, sor felét sem kitöltő telefonszámokkal kápráztatja az ember szemét. Igazából simán lehetnének két soros felíratok is. Hely lenne rá bőven...
A beállítások között bóklászva először azt hittem kettős látásom van, mert az „Energiatakarékos mód” két példányban is elérhető. A Nokia ezt a dolgot olyannyira természetesnek veszi, hogy a kézikönyvben külön-külön tárgyalja a két azonos nevű pontot. Tudom, nagyon szőrszálhasogató vagyok, de ha egyszer az egyik a digitális órás képernyővédőt, a másik pedig a teljesen elsötétített kijelzőt jelenti, akkor nem lehetett volna egy menüpontban felkínálni a hármas választást?! A szoftver akkor húzott fel legjobban, amikor csak belenéztem egy beállításba és egyszerűen vissza akartam lépni, mire tudálékosan érdeklődött, hogy elmentse-e a változásokat. Milyen változásokat? Attól megváltozik bármi, hogy az ember szemrevételezi?
Persze azért rengeteg kellemes újdonsággal is kecsegtet az új Series 40 platform. Az egyik ilyen az „aktív készenlét” funkció, mely okostelefonokat idézően használja az alapképernyőt. A fel, vagy le gombokkal elérhetők a gyorsmenü ikonok, a rádió és zenelejátszó vezérlői, valamint a következő naptári bejegyzés időpontja. Az aktív készenlét is tetszőlegesen testreszabható. Eme funkció az üzletemberek körében több mint pozitív fogadtatásra talál.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!