Nokia 6101 - zebra

Külső, kijelző

Az idei Cannes-ban tartott 3GSM konferencián mutatta be a gyártó a 6101-et, ugyanakkor, amikor a 6680 is lelepleződött. A két telefon egyébként ég és föld. Gondolná az ember, hogy a számozás alapján ez biztos a 6100 utódja. Frászt. Köszönőviszonyban sincs egymással a két készülék, a 6100 a maga idejében korszerű, és nem utolsósorban klasszikus formákkal rendelkező telefon volt. A 6101 ezzel szemben inkább design, ráadásul tudásban sem hozza a 6-os széria színvonalát, egyre inkább felborul a Nokia számozási rendszerének követhetősége. A 6101 ugyanis igen távol áll attól, amit üzleti telefonnak nevezünk.

Már a külseje sem elég komoly ahhoz, hogy ez így kijelenthető lehessen. A szürke és fekete készülékház csinos, sőt némely részletmegoldásában kifejezetten elegáns (például a fedlapon levő kamera körül futó króm díszítés), ám összességében inkább lágy, kedves kis telefon. Érdekes, hogy hosszú idő után először a finn cég megint külső antennával kínál egy készüléket. A fedlap fekete betétjében található a már említett kamera, illetve a 4096 színű külső kijelző. Fölül semmi, csak a nyakbaakasztó helye, alul viszont van egy aprócska változás. A POP-port a régi, a töltőcsatlakozó azonban vékonyabb lett. Hogy ne legyen ebből kavarodás, ezért a Nokia a dobozba csomagol egy átalakítót is, így a régi modellek töltőjével is lehet áramot táplálni a 6101-be. Bal oldalon találhatóak a hangerőgombok, jobb felén pedig az infra és a Push-To-Talk szolgáltatás gyorsgombja. Ez utóbbi hajlamos megnyomódni véletlenül, és ilyenkor a külső kijelzőn az alábbi kiírás olvasható: "Nyissa fel az Adóvevő bekapcs.-hoz". Ez el sem tűnik egészen addig, amíg ki nem nyitjuk a telefont és ki nem lépünk a Push-To-Talk-ból.

Érdekes, hogy a telefonon nincs bekapcsoló és profilváltó billentyű. A kihajtott készülék gombsora is csinos, a híváselutasító billentyű hosszas megnyomásával kapcsolható be a telefon. A belső kijelző 128x160 pixeles, 65 ezer színű, közepes méretű. Fényben csillog, egyébként jól olvasható, de érezni, hogy még a régi Nokia technológiával kísérletezünk: ez a kijelző lassan már a középkategóriában is elavultnak számít.

A gombok jók. A navigációs billentyű is könnyen kezelhető, a számsor pedig kiváló. Nagyok a gombok, egymástól jó távolságra vannak, sötétben pedig kéken világítanak, nem érheti őket kifogás.

Menü, telefonkönyv

Először azt hittük, hogy velünk van a gond. A menü ugyanis nem ikonos, hanem listás, egyszerre négy menüpont figyel egymás alatt a kijelzőn. Sem a jó öreg Nokia-féle egy menüpont per oldal verziót, sem az ikonos elrendezést nem tudtuk kicsiholni a 6101-ból. (Ugyanakkor a Nokia oldalán a specifikációk között szerepel, hogy lehet ikonos megjelentést is választani, úgyhogy elképzelhető, hogy a tesztkészülék még nem volt alfa állapotban.) Egy lelkes olvasó azonban felvilágosított, hogy hiába is keresem ezt a beállítást az erre szolgáló menüpontban, cseles a főképernyő bal oldali gyorsgombjára tették a megjelenítésre vonatkozó paramétereket. Fejlődés viszont, hogy az almenükben is csinos ikonok ábrázolják a funkciókat, végre már nem csak sima szöveges a lista a menürendszer belsőbb bugyraiban. A háttérkép és a színek mindkét kijelzőn egyénileg is cserélgethetőek, vagy témák segítségével állíthatóak. Ebben a készülékben is megváltoztatható az alapkiírás betűjének színe, igazán fanatikusok állítsanak be fekete háttért és ugyanilyen betűszínt, biztos nagy sikere lesz. A jobb oldali gyorsgombhoz és a navigációs billentyű irányaihoz különböző funkciókat rendelhetünk.

A telefonkönyv egész jó. A készülék képes egyszerre mutatni a SIM kártya és a saját memória bejegyzéseit. Az ide-oda másolgatás is történhet egyenként, vagy egyszerre. A nevekhez rendelhető több telefonszám, postai és e-mail cím, URL, jegyzet, hangazonosító és fénykép. Ez utóbbi elég hülyén jelenik meg a kijelzőn, ha hívjuk az illetőt, mivel az ablak jobb alsó sarkába pakolja a szoftver a kicsinyített képet, a kijelző nagyjából ebben az állapotában úgy néz ki, mint egy elfuserált, kezdő webdesigner munkája.

A készülékmemória mellesleg 255 férőhelyes, ebből azok a bejegyzések, amelyekhez extra adatokat is csatolunk jobban zabálják a tárhelyet. Persze vannak hívócsoportok is, ide jól szétszórhatjuk a kontaktjainkat, hogy aztán ugyanazzal a csengődallammal azonosíthassuk őket. A listázási paraméterek módosítására is van lehetőség, lehetnek csak a nevek egymás alatt, ebből kérhetünk nagy betűvel működő fajtát, de van lehetőség a név és a szám, illetve a név és a kép együttes megjelenítésére is.

Üzenetek

Az átlagot hozza a 6101 az üzenetkezelés terén. Néhány fejlesztésre azért sor került, időben kitérünk rájuk. A szövegbevitel természetesen történhet a magyar T9 segítségével is. A csillag dupla megnyomására egyszerűen illeszthetünk be smiley-t is a szövegbe. Mind üzenetek olvasásakor, mint pedig szerkesztés esetén háromféle betűméret választható. Lehetőség van "azonnali" üzenet küldésére is, amelynek ismertebb neve a "flash-üzenet" azaz az SMS egyből a fogadó fél készülékének kijelzőjére kerül. Ezt már a Sony J5 is tudta, bár tény, hogy a Nokia hozta ezt újra divatba a 3220 piacra kerülésével. Pozitív, hogy amikor elküldenénk az irományt, akkor választhatjuk azt is, hogy nem a telefonkönyvből keressük elő a címzettet, hanem a legutoljára használt számokat, illetve e-mail címeket dobja fel a készülék - ezzel jelentősen spórolhatunk az idővel.

A szöveges üzenetek számára 50 darabos férőhelyünk van. Igény esetén a telefon menti a küldött SMS-eket is, így viszont hamar betelik a memória. A multimédia üzenetek a készülék dinamikus memóriájában kerülnek tárolásra. Ennek mérete országonként más, hiszen a szoftverezettség főleg a nyelvi sajátosságok miatt több, illetve kevesebb helyet vesz le. A magyar verzióban maximum 3,6 mega hely van, ebből alig valamivel több, mint 2 mega használható, tekintve, hogy a telefon gyárilag tartalmaz néhány játékot, témát, hangot és képet. A készülék maximum 100KB-os méretben küld és fogad multimédia üzenetet. Ha véletlen MMS szerkesztése közben túl nagy dolgot szeretnénk csatolni, akkor beszól, de nem csak azt mondja el, hogy uhh, ez túl méretes a számomra, hanem azt is, hogy hány kilobájttal haladja meg a maximálisan kezelhető méretet. A készülékben van egy aprócska e-mail kliens, amely képes hitelesített SMTP szerverekkel való kommunikációra is.

Specifikációk

Nokia 6101
Technológia GSM 900/1800/1900
Méret 85x45x24 mm
Súly 97 g
Kijelző 128x160 pixel, 65K szín
Telefonkönyv 255
SMS/MMS memória 50/4,4MB
Egyéb memória 4,4MB
Java van
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van - kikapcsolva is
Számológép van
GPRS/EDGE 4+2/van
Push To Talk van
Infra/Bluetooth van/nincs
Prediktív magyar T9
Hangtárcsázás van
Hangrögzítő 5 perc
Hangvezérlés van
Valutakonverter van
FM rádió van
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 760 mAh Li-Ion
Készenléti idő 350 óra
Beszélgetési idő 240 perc
Fényképezőgép 640x480, videó
POP3 e-mail van
WAP böngésző 2.0
HTML böngésző xHTML
Játékok 3+JAVA
Csengőhangok 24 csatornás MIDI, MP3
Operációs rendszer nincs
MP3 lejátszás csengőhangként
Egyebek Képszerkesztés, színes külső kijelző

Fényképezőgép, multimédia

A fedlapon helyet kapó optika elég szimpla képességekkel bír. Maximálisan 640x480 pixeles képek készíthetőek, ám ezek minősége nem rossz, amit az is elárul, hogy egyik-másik felvétel mérete 70KB fölé is tornázható. Az elkészült felvételek később minimális mértékben szerkeszthetőek, lehet az élességen állítani, pakolhatunk rá keretet és elhelyezhetünk egy-két hülye ábrát. Kicsit megfejthetetlen, hogy miért, de tény, hogy a módosított képeket gif formátumban tárolja az eszköz. És akkor most következzen néhány tesztfelvétel:

A telefonnal a szabad memória kapacitásáig vehetünk fel 176x144 pixeles videókat is. Szerintem senki nem reklamált volna, ha ez az opció kimarad a lehetőségek közül. A kamera üzemmódjai között van sorozat felvétel, éjszakai mód, valamint önkioldó. Zoom azonban nincsen, még alacsonyabb felbontás esetén sem.

A telefon hangjai vetekszenek egy kínai AudioHypraSound kazettás rádióval. Nagyon doboz, olykor be is rezonál, pedig a 24 szólamú MIDI fájlok kezelésén túl AMR és MP3 is beállítható csengőhangnak. Cserébe a vibráció erős és ütemes, a kihangosítás mértéke is megfelelő. Helyet kapott a készülékben egy FM-rádió is, szokás szerint csak fülhallgatóval inicializálható, ezt követően azonban már kihangosítható.

Szervezőfunkciók, játékok

Meglepően kellemesre sikeredett a 6101 naptárja. Havi, heti és napi nézetet is támogat, bár mindössze csak 30 bejegyzés tárolására képes. Beállítható, hogy automatikusan törlésre kerüljenek a már nem érvényes találkozók. A bejegyzés típusa lehet tárgyalás, hívás, születésnap, feljegyzés és emlékeztető. Nyilván a különböző típusokhoz különböző adatokat kér el a telefon.

Az ébresztőórában is van némi fejlődés. Egyrészt ismétlődhet a jelzés, a felhasználó állíthatja be, hogy mely napokon óhajt korán kelni. Másrészt pedig hihetetlen kutatómunka és sokévi fejlesztés után hatalmas szenzáció: állítható a szundi ideje, akár 60 percesre is. Van egy diktafon is, amely 5 perc hosszan képes hangot rögzíteni és akár beszélgetés közben is aktiválható.

Három játék található a telefonban. Mindhárom elég korrekt, a Canal Control a klasszikus "építsünk csövet, mielőtt jön a víz" átdolgozása. Azért átdolgozás, mert a jó öreg Scott Joplin ragtime zenéje szól alatta, illetve integráltak néhány új csődarabot is. Van egy látványos Golf, amelyet hamar feladtam, mert mindig 650 méterrel melléütöttem a labdát, hiába, ez inkább a Nokia vezérigazgatójának való. Harmadiknak pedig itt figyel a jó öreg pasziánsz mobilos változata. Miután JAVA alapú programokról van szó, ezért letölthetőek újabb játékok is. Az alkalmazások között van még egy reklámszagú telefonbemutató, amely össze-vissza élteti a 6101-et, ha enyém lenne a készülék, ezt törölném elsőként.

Akkumulátor, adatkommunikáció

A hátlap alatt a Nokia BL-4C típusú akkumulátora ücsörög. Ez 760 mAh-es Lithium-Ion telepet takar, amellyel a specifikációk szerint akár 350 órás készenlét és 4 óra beszélgetési idő is elérhető. Ez biztos nem, de 3-4 napig könnyedén eldöcög a készülék egyetlen töltéssel, ez vélhetően az összecsukható kialakításnak is köszönhető, hiszen így kevesebbet kajál az akku, mert nem kell táplálnia a fő kijelzőt.

Adatátvitel terén korszerű a kis Nokia. Nem csak 4+2 időréses GPRS, hanem EDGE adatátvitel segítségével is WAP-ozgathatunk, ráaádul HTML oldalakat is hajlandó megjeleníteni a készülék. Na persze ekkora kijelzőn ez tréfás, de végszükség esetén jól jöhet. Bluetooth kapcsolat sajnos nincs, marad az infraport: ezen keresztül könnyedén tologathatóak adatok másik eszközre, és vica versa.

A Nokia 6101 végül is nem rossz készülék. Az is biztos, hogy nem üzleti készülék. Árától függ a sikere: csinos kis kütyü, amely a fontos dolgokat tudja. Egy-két apróság zavar (Push-To-Talk könnyű bekapcsolása - bár a billentyűzárral ez megelőzhető, nincs zoom, gyenge a csengőhangok minősége), de alapvetően egy átlagos felhasználó meg lesz vele elégedve.



Bog

A készülék kipróbálható és megvásárolható a GSM Studio Duna Plazaban.
Elérhetőség:
Cím: 1138 Budapest, Váci út 178. fszt.
Tel: +36-70-5655655
Fax: +36-1-2370446
E-mail: gsmstudiodp@freemail.hu

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények