Előszó, külső
Engem tényleg nem zavar, ha egy gyártó ugyanazokat a készülékeket dobálja piacra más és más néven, csak ne kelljen írnom róla. De sajnos kell. Itt van ez a Nokia 3710 fold, ami... hogy is mondjam? Eléggé hasonlít az általunk korábban már tesztelt 2720 foldra. Persze sokkal okosabb, nem véletlenül léptek egy ezrest a típusszámnál, de a készülékház megtévesztési hasonló. Legszívesebben most azt írnám, hogy "olyan, mint a többi", de ha már az XXL GSM vette a fáradtságot, és küldött nekem egy tesztpéldányt, akkor összehozok egy rövidke cikket.
Kezdjük a külsővel: fold típus, igeként használva ez angolul annyit jelent, hogy hajtogatni, tehát egy kinyitható készülékről van szó. Mérete teljesen átlagos (89 x 47 x 15,2 milliméter), tömege úgyszintén (94 gramm). Az anyaghasználat alsó-középkategóriának megfelelő, selymes, gumiszerű tapintású plasztikok mindenütt, mindehhez szoros illesztések és minimális mértékben lötyögő nyitómechanika párosul, az összkép tehát nagyon jó. A dizájn ugyebár pont olyan, mint a 2720-nál, de az öregebb rókák valószínűleg a 2650-re is nyugodtan asszociálhatnak. Én is ezt tettem, de az a helyzet, hogy a 3710 sokkal szebb annál, a nyitott állapotban megfigyelhető ív pedig kifejezetten kellemesnek bizonyult, hatására ugyanis telefonálás közben tökéletesen az ember arcához simul a készülék.
A külső rész nagy része fekete színben pompázik, körülötte ezüstös csík fut körbe, ez képez gátat a szürke színű műanyaggal való találkozás határán. A fekete részben érdekes mintákat vehetünk észre, kicsit úgy néz ki, mintha napelem lenne, pedig nem az, csak egy dísz, mely a középtájon elhelyezkedő 1,36 hüvelyk átlójú monokróm TFT-panelt rejti, melynek felbontása 128 x 160 pixel. Ezen a külső kijelzőn gyakorlatilag csak az órát és az épp minket hívó ismerős nevét fogjuk nézegetni, annak talán felesleges volt ez a felbontás, de valószínűleg filléres kijelzőről van szó, gyakorlatilag lényegtelen, hogy a felbontás 128 x 160 vagy 12 x 16.
A hátlap is egészen izgalmas. No nem az alsó rész, az ugyanúgy műanyag, mint az előlap oldalsó része, ráadásul csak egy Nokia feliratot és egy hangszórót bujtat. Nem-nem, az érdekesség a felül található részben keresendő, mely a 3,2 megapixeles kamerát és az ahhoz tartozó ledes villanót rejti. Ha kinyitjuk a készüléket, az előző bekezdésben tárgyalt fekete rész tökéletesen "összeforr" ezzel a kis szigettel, ami nagyon jól néz ki, de még ennél is érdekesebb az a két fehér csík, melyeket a nyitómechanikában láthatunk; ezek ugyanis ledek, elmulasztott eseményekkor pedig látványosan villognak, így figyelmeztetve minket arra, hogy nem ártana ránézni a telefonunkra. A korábbi modellekről ismert "lélegzés" funkció viszont nem található meg az 3710-ben, valószínűleg a Nokia is rájött, hogy a fölösleges áramfogyasztáson kívül nem sokra jó, ha csupán azért villognak mindenféle ledek, mert a készülék be van kapcsolva.
Oldalt nem találni sok érdekességet, jobbra a hangerőszabályzó gombpáros és a 2,5 milliméteres fülhallgató kimenet, balra a microUSB port és a vékony csatlakozós Nokia töltő helye került. Utóbbit első körben meg sem találtam, azt hittem, hogy csak egy lyuk, úgyhogy elmorzsoltam pár könnyet érte, aztán rádugtam egy microUSB-s töltőre, de másnap rájöttem, hogy ott van — persze elég lett volna benéznem a dobozba, a készülék mellé ugyanis egy vékony csatlakozós fali töltőt és egy WH-101 típusú sztereó headsetet kapunk.
A készülék kinyitva nem tud megállni a hátán, ha lerakjuk az asztalra, elkezd hintázni, majd egy idő után megáll úgy, hogy a kamerát körülvevő részre fekszik rá, ami hasonlóan néz ki, mint a "feldobta a talpát" szóhármassal körülírható testhelyzet. Kinyitva tehát ne rakjuk le az asztalra, nézzük meg inkább a 2,2 hülvelykes QVGA kijelzőt, mely ugye nagy előrelépés a 2720 foldban található 120 x 160-as belső panelhez képest. Képminősége egyébként teljesen átlagos, de az X3-ba került olcsó és rossz minőségű panel létezésének tudatában gyakorlatilag még ez is jó hírnek számít. A kijelző körül ugyanaz a fekete színű, napelemmintás terület található, amelyiket kint már láthattunk. Alul a 2720-ból már ismert kezelőszervekben folytatódik, a gombsor viszont más, az egymástól jól elkülönülő, méretes plasztikbillentyűk kellemes gépelési élményt biztosítanak. A szemfülesek a képeken észrevehették, hogy a kijelző alatt egy aprócska lyuk üldögél, az bizony egy másodlagos kamera, ami azt jelenti, hogy 3G-s készülékkel van dolgunk — tudásban tehát jócskán odaver a már sokat emlegetett kis tesónak.
Hirdetés
Menürendszer, szoftverek
A készüléken a Nokia Series 40 9.1-es változata fut, amit a korábbi készülékekből már mindenki jól ismer, ezért nem is kívánom túlságosan részletezni a dolgot. A készenléti képernyő teljes mértékben testre szabható, alulra gyorsindító ikonsort is rakhatunk, ami mellett (pontosabban fölött) természetesen minden alapvető információ megjelenik, térerő, akkumulátor töltöttségi szintje, szolgáltató, idő. Ennél a résznél a betű színét is mi választhatjuk ki, ami akkor jöhet jól, ha olyan háttérképet állítunk be, amin az alapértelmezett szín nem látszik. A betű méretét az menüben, az üzeneteknél, a névjegyzéknél és a webböngészőben is magunk adhatjuk meg, három méret létezik, a négy említett helyen más-más nagyságú karaktereket használatunk.
A főmenü alapértelmezésben rácsos elrendezésű, háromszor három ikon található rajta, de igény esetén választhatunk lapozós és listás megjelenítést is, az ikonok sorrendjét mi határozzuk meg. Animációkkal és effektekkel nem vagyunk különösebben elkényeztetve, cserébe a rendszer gyors és jól áttekinthető. A belső memóriából közel 40 MB áll a felhasználó rendelkezésre, a készülék belsejében lévő 2 GB-os microSD kártyán pedig 200 MB-nyi adat van, a maradékkal belátásunk szerint gazdálkodhatunk.
Szoftveres téren semmi újdonságot vagy extrát nem kapunk, amin kár is csodálkozni, mivel a kiforrott rendszerben minden szükséges alkalmazást megtalálunk. A naptár gyárilag a főmenü bal felső sarkában lévő ikonnal érhető el, havi, heti és napi nézet is van benne, használata egyértelmű. A főmenüben kapott helyet az Ovi áruház, ahonnan alkalmazásokat és játékokat egyaránt letölthetünk — fizetős és ingyenes tartalom egyaránt van, a felhasználói felület szép és logikusan felépített, egyedül az zavaró, hogy a program félig angol és félig magyar. A különlegesebb szoftverek természetesen az alkalmazások menüpontban kaptak helyett, van Google Maps, ébresztőóra, tudományos számológép, hangrögzítő, teendő lista, jegyzettömb, időzítő, stopper. Ha bemegyünk az extrák közé, négy játékot (Bounce Tales, Brain Championship, City Bloxx, Sudoku) és jó pár hasznos programot (mértékegység- és valutakonverter, Flickr kliens, Messenger, méretátváltó, Opera Mini, pár Ovis alkalmazás és világóra) találunk.
Adatkommunikáció, telefonálás, ilyesmi
Adatkommunikációs téren nem állunk különösebben jól. A GSM-modul négynormás (850/900/1800/1900 MHz), UMTS-sávokból pedig három támogatott (850/1900/2100 MHz). Adatátvitelre GPRS-t, EDGE-t és UMTS-t használhatunk, HSPA nincs. A Bluetooth 2.1-es verziószámú, ebből adódóan támogatja a sztereó hangátvitelt is, a microUSB csatlakozó pedig 2.0-s, számítógépre kötve a készüléket használhatjuk kártyaolvasóként is.
Telefonálás közben semmilyen hangminőségbeli problémával nem találkoztam. A névjegyzékbe 2000 ember adatait menthetjük el, extra mezőkből kellően sok van, hangot, képet és videót is felvihetünk ismerőseinkhez. A hívásnaplóban külön-külön és egyesített listán is megtekinthetjük a különféle típusú hívásokat, a készülék elméletileg mindegyikből az utolsó 20 darabot tárolja. Az üzeneteknél az SMS, az MMS és az e-mail is támogatott, chat-szerű nézet viszont nincs, külön mappákban találjuk a bejövő és elküldött üzeneteket. Az e-mail kliens a hitelesített IMAP szervereket és a csatolt fájlokat egyaránt támogatja.
Webböngészőből kettő is van, aki a Nokia-félét nem kedveli, az belőheti az Opera Minit is, véleményem szerint mindkettő nagyon jó, úgyhogy tényleg csak szimpátia alapján lehet dönteni. A szoftvernek része a Flash Lite 3.0, a YouTube videók megtekintésével viszont ettől függetlenül gondban voltam, azokat ugyanis a médialejátszó alkalmazás akarta megmutatni nekem, de ahogy elindult, kiírta, hogy a kapcsolat megszakadt. A probléma mindkét böngészőnél jelen volt, tehát azoktól független — valószínű egyébként, hogy nem általános, hanem egyedi hibáról van szó.
Multimédia, üzemidő, összegzés
A kamera 3,2 megapixeles, "megnövelt fixfókusszal" rendelkezik, ebből még mindig nem szívesen kérünk, de sajnos ez van. A legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 2048 x 1536, videóknál 320 x 240 pixel, utóbbira itt egy példa, a minőség pocsék. A kamerát kezelő szoftver nem kínál fel túl sok beállítási lehetőséget, ki/be kapcsolhatjuk a vakut, belőhetjük az önkioldót, játszhatunk az effektekkel és piszkálhatjuk a fehéregyensúlyt.
Bár a tesztfotók nem a mobiltelefonok számára legideálisabb körülmények (azaz verőfényes napsütésben) készültek, ez nem lehet a 3710 számára kifogás a pocsék képminőségre. Fakó, elmosott, zajos, részletszegény felvételeket láthatunk, a kromatikus-aberráció elképesztően magas, a kis dinamikatartományról és a gyenge vonalélességről nem is beszélve. A minőség tehát borzalmas, ugorjunk is a zenelejátszóra.
Az ugyanis teljesen korrekt. Fut a háttérben, a számok között ID3-tagek alapján szűr, megjeleníti az albumborítókat, tartalmaz hangszínszabályzót. Van rádió is, használatához be kell dugnunk egy fülhallgatót, de így is kihangosíthatjuk, ráadásul elég jó hangminőséget fogunk kapni, feltéve, hogy nem tekerjük csutkára a hangerőt. A gyári fülhallgató már kevésbé jó, kényelmesnek kényelmes, szépnek szép (nagyon hasonlít az iPhone-hoz kapott headsetre), ellenben tompán és erőtlenül szól, kicsit olyan, mintha visszhangzana, én nem használnám zenehallgatásra, pedig nem vagyok egy audiofil. A 2,5 milliméteres fülhallgató kimenetnek hála ha nem is egyszerűen, de azért tudunk váltani, "csupán" egy normális fülhallgatóra és egy 2,5 -> 3,5 milliméteres átalakítóra lesz szükségünk.
A készülékben található BL-4S típusú akkumulátor 860 mAh-s. Nálam két és fél napig tudta életben tartani a készüléket, amiben semmi zenehallgatás nem volt, ellenben sokat telefonáltam. Átlagos használat mellett tehát két-három napos üzemidőre számítsunk.
Értékelés: Nokia 3710 fold | ||
Külső | ||
Ergonómia | 7 pont | |
Anyaghasználat | 7 pont | |
Összeszerelés minősége | 9 pont | |
Kijelző mérete, minősége | 6 pont | |
Belső | ||
Kezelhetőség | 8 pont | |
Sebesség | 7 pont | |
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége | 4 pont | |
Felhasználói felület élménye | 5 pont | |
Alapfunkciók | ||
Hangminőség, vételi stabilitás | 9 pont | |
PIM funkciók | 4 pont | |
Adatkommunikációs képességek | 6 pont | |
Multimédia | ||
Vizuális | 3 pont | |
Audio | 7 pont | |
Egyebek | ||
Üzemidő | 5 pont | |
Ár/érték aránya | 4 pont |
Nem szeretném a finnek rajongótáborát megbántani, plusz a gyártót sem piszkálom szívesen, mert az N900-zal egy kiváló készüléket tettek le az asztalra, de ez a 3710 fold... ezt nem kéne erőltetni. Majdnem 50 000 forintot kérnek el érte, amiért cserébe kapunk egy teljesen átlagos belsővel megáldott kinyitható készüléket, mely pocsék kamerája és gyenge gyári fülhallgatója miatt nem épp egy multimédiás csúcsmodell. A dologban az a szomorú, hogy a gyártó nem halmoz el minket ilyen kialakítású készülékekkel, aki tehát Nokia-párti és a nyitható telefonok a dilijei, kénytelen lesz ezt megvenni. Én mondjuk inkább választanék egy csúszkát vagy egy candybar masinát, ennyiért simán lehet kapni sokkal jobbat.
Bocha
A Nokia 3710 foldot az XXL GSM biztosította. A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.
A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.
Specifikáció
Nokia 3710 fold | ||
![]() |
Általános | |
Technológia | GSM/UMTS | |
Méret | 89 x 47 x 15,2 milliméter | |
Tömeg | 94 gramm | |
Színek | Pink, barack, fekete | |
Kijelző | ||
Belső kijelző mérete | 2,2 hüvelyk átlójú | |
Kijelző felbontása | 240 x 320 pixel | |
Kijelző típusa | TFT | |
Külső kijelző mérete | 1,36 hüvelyk | |
Külső kijelző felbontása | 128 x 160 pixel | |
Külső kijelző típusa | monokróm TFT | |
Memória | ||
Telefonkönyv kapacitása | 2000 | |
SMS memória / max. MMS méret | ? / 300 kB | |
Belső memória | 40 MB | |
Memória bővíthetősége | microSD (2 GB a csomagban) | |
Adatátvitel | ||
Frekvenciasávok | GSM 850/900/1800/1900 MHz UMTS 850/1900/2100 MHz |
|
GPRS / EDGE | van / van | |
UMTS / HSDPA / HSUPA | van / nincs / nincs | |
IrDA / Bluetooth | nincs / 2.1 (A2DP) | |
WiFi | nincs | |
Push-to-talk / RSS | nincs / van (az Opera Miniben) | |
GPS vevő | nincs | |
Alapfunkciók | ||
Profilok | vannak | |
Vibra funkció | van | |
Kihangosítás | van | |
Hangtárcsázás / hangvezérlés | nincs / nincs | |
Hangrögzítés | van | |
Ébresztés | van, kikapcsolva is | |
Prediktív szövegbevitel | van | |
Szoftverek | ||
Platform | Nokia Series 40 version 9.1 | |
WAP / HTML böngésző | van / van | |
E-mail kliens | van | |
Java | van | |
Játékok | 4 darab | |
Valutakonverter | van | |
Extra szoftverek | Ovi Store, Flickr, Messenger, Opera Mini, tudományos számológép | |
Multimédia | ||
Fő kamera | 3,2 megapixeles, fixfókuszos, ledes segédfény | |
Másodlagos kamera | van, VGA felbontású | |
Videófelvétel | van (QVGA felbontás) | |
Zenelejátszó szoftver | van, háttérben is fut | |
Hangszínszabályzó | van | |
FM-rádió | van (RDS) | |
Üzemidő | ||
Alap akkumulátor | 860 mAh-s Li-Ion (BL-4S) | |
Készenléti idő | 288 óra | |
Beszélgetési idő | 4 óra (2G) / 3 óra 20 perc (3G) | |
Egyebek | ||
külső kijelző |