Nokia 2700 classic - rutinból csinálnak jót

Bevezető

Túl vagyok több száz mobiltelefon kipróbálásán. Tudom, hogy melyik gyártótól nagyjából mit várhatok, ritkán érnek meglepetések. Egy olcsó árfekvésű Nokia készülék tesztjét lassan fejből is megírom, így amikor az XXL GSM-től hozzánk került a 2700 classic, nem izgattam fel magam túlzottan. Használtam egy hétig, működött, azt tudta, amit kell, s csak akkor néztem meg az árát, amikor neki kellett ülni a cikk megírásának.

Nokia 2700 classic
[+]

Hölgyeim és uraim, ez a készülék most, kevéssel a bevezetés után, függetlenül, Nokia garanciával 27 lepedőt kóstál, és fog ez még lentebb is menni. Ez nem mondható drágának. Főleg akkor nem, ha meg is nézzük, hogy a készülék mit tud. A 2700 classic ugyanis nagyjából az igen sikeres 6300 tudásszintjét hozza, s már most is olcsóbb. Ez pedig mindenképpen azt jelzi, hogy ezúttal kivételesen jól sikerült az árazás.

Nokia 2700 classic
[+]

Egy ilyen tucattermék általában semmi extrát nem nyújt. Itt inkább az a fontos, hogy azok az apróságok, amelyek miatt egy telefon tényleg egy szinte észrevétlenül az életünkbe illeszkedő használati tárgy lehet, mennyire sikerültek jól. Itt nem kell nagy dolgokra gondolni, csak olyanokra, hogy milyen a kezelhetőség, mennyire jók a gombok, meddig bírja a telep. A Nokia 2700 classic ezeknek a követelményeknek maximálisan megfelel, nem csúnya, nem drága, vélhetően az év hátralevő részében a hazai szolgáltatókhoz is bekerül, tipikus céges mobil válhat belőle. Az ideális dolgozói telefon, a munkaerő sem fogja szidni, hogy mi ez az olcsó trágyakupac, a munkáltató sem fogja szívni a fogát, hogy mennyi pénzt dobott ki.

Hirdetés

Külső

A kellemes árfekvés első jele, hogy a doboz kicsi, s csak a legszükségesebbeket tartalmazza. Töltő, headset, ennyi. Ezek után kellemes meglepetés, hogy magában a készülékben ott bujkál egy 1 gigabájtos microSD, örömteli, hogy nem spórolták ki az alapcsomagból. A telefont előhámozva pedig az ár ismeretében igen korrekt kis jószágot tarthatunk a kezünkben.

Nokia 2700 classic
[+]

A 2700 classic nevéhez méltóan klasszikus arányokkal rendelkező, visszafogott, elegáns darab. Kissé lekerekített formája jól illeszkedik a kézbe, a telefont körülölelő ezüstös keret szép kontúrt rajzol. Az anyagminőségtől ne várjunk csodákat, jellemzően plasztikkal dolgoztak a gyárban, a hátlap egy az egyben az. Ennek ellenére a készülék jól összerakott eszköz benyomását kelti, nem nyöszög, nem recseg.

Nokia 2700 classic
[+]

A kijelzőre nem lehet panasz, ennyi pénzért a TFT technológiával készülő QVGA ablak bőven reális, bár a mérete egy picivel lehetne nagyobb. Nagyjából a fedlap felénél vannak az abszolút hagyományos elrendezésű navigációs és funkciógombok, jellegzetesen Nokia. Egy ezüstös elválasztócsík után katonás rendben sorakoznak a számbillentyűk is, amelyek annak ellenére is remekül kezelhetőek, hogy nem különállóak.

Nokia 2700 classic
[+]

A 2700 classic oldalán nincsenek gombok, ez mindenképpen negatívum, mivel így a beszélgetés közbeni hangerőt a navigációs billentyű fel-le irányával kell állítanunk. Van viszont egy ajtócska, mögötte ül a microSD. Alul szintén sima a készülék, felül viszont ott sorakoznak a fontos dolgok: egy ajtóval védett microUSB csatlakozó, egy régebbi típusú (de már a vékony) töltőbemenet, illetve egy 3,5 mm-es jack. Így kell ezt csinálni, a többi gyártónak is javaslom megtekintésre, hogy az alsóbb kategóriákban sem bűn használni a szabványokat. A hátlap teljesen egyszerű, csak a kamerának vágtak bele egy lukat, alul pedig a hangszóró rácsozata oldja némiképp a plasztiktengert.

Menü, alapfunkciók

Series40 platform dolgozik ebben a Nokiában is, de egy dolog mégsincs: aktív készenlét. Helyette egy teljesen átlagos kezdőlapot láthatunk, ami viszont igen informatív. Hatalmas betűkkel kerül kiírásra az idő, nagyok az egyéb piktogramok is (ébresztés, akku kijelzése, boríték, stb). Innen egy gombnyomással zuhanhatunk át a jól ismert, ikonos főmenübe, amely ezúttal tíz rajzocskát tartalmaz, tehát görgetnünk kell lefelé. Ha ez nem tetszik, akkor füles és listás kinézetet is kérhetünk, a színvilág pedig témák segítségével állítható.

Nokia 2700 classic menu

A menüben kellemes animációkkal találkozhatunk, a szoftver gyors, alig-alig kell várni néhány helyen (képek, üzenetek betöltődése), a 2700 classic jól használható. Az ikonok sorrendje megváltoztatható. A névjegyzék 1000 férőhelyes, de szokás szerint százalékosan tudatja a szabad kapacitás mértékét. Ergo ha egy névhez két számot viszünk fel, akkor csak 998 helyünk marad.

Nokia 2700 classic menu

Az üzenetkezelésnél megkapunk mindent, amit a kategória biztosíthat, sőt, már a 2.0-s MMS szabványt támogatja a telefon, amellyel 600KB méretű üzenet elküldésére is nyílik lehetőség. Ez mondjuk bele fog telni néhány percbe, mivel a készülékben az EDGE a leggyorsabb mobilhálózati adatátviteli módszer. A szövegbevitel könnyű, a T9 hatékonyan segít, ráadásul készíthetünk ún. flash üzenetet is, amely egyből a fogadó telefon képernyőjére kerül. Nem hiányzik az email postafiók sem, amely csatolmányokkal is elboldogul.

Nokia 2700 classic menu

A szervezőfunkcióknál semmi meglepőt nem fogunk találni, a naptár havi és heti nézetben működik, az ébresztőóra több időpont megjegyzésére, illetve ismétlődésre is képes. A számológép trigonometrikus műveletekre is képes, sőt, THM-et is lehet vele számolni. A repertoár a stopperrel és a visszaszámlálóval lesz teljes.

Multimédia

A hátlapon található kamera 2 megapixeles, vaku nincs hozzá. Bár elég nagy ablakot kapott, ez ne adjon okot a bizakodásra, autofókuszt nélkülöző, álló képeket készítő optikáról van szó, amely – pláne ezen az árszinten – biztos nem fogja pótolni a digitális fényképezőgépet. Mindezek ellenére normális fényviszonyok mellett egész vállalható alkotások születhetnek, amint azt az alant elterülő felvételek is bizonyítják. A beállítási lehetőségek viszonylag szűkösek, de ez a kamera tényleg csak arra van, hogy szükség esetén megörökítsünk egy-két élethelyzetet, illetve a nevekhez fejeket csatoljunk a telefonkönyvben.

Nokia 2700 classic menu

A készülék zenei oldala is teljesen átlagos, komolyan belekötni nemigen lehet. Szoftveres oldalról megkapunk mindent, ami ezen a szinten elvárható, fut a háttérben, van benne equalizer, támogatja a sztereó Bluetooth headseteket, a zenéket pedig ID3 tagek alapján rendezi listákba a készülék. A hangminőség nem kimagasló, egy jó füles sokat segíthet, s itt jön képbe a natív 3,5 mm-es jack csatlakozás, amely erre bőven ad lehetőséget. A funkciók között még RDS képességekkel felvértezett FM-rádiót is találhatunk, ez mindenképpen igényli füles csatlakoztatását.

Nokia 2700 classic menu

Az egyéb alkalmazások között négy játék bukkan fel, név szerint a következőek: Prince of Persia, Rally 3D, Snake III, Sudoku. Egyik sem demo, ami jópont. Az egyéb alkalmazások között egy grafikus világóra, MSN kliens, átváltó, és néhány Ovi hivatkozás található. Nem szabad elfedkezni róla, hogy van Nokia Maps program is, amely beépített GPS híján navigációra nem alkalmas, de – némiképp döcögősen – egy nagyjábóli tájékozódást lehetővé tesz cellainformációk alapján.

Adatátvitel, akkumulátor

Mint ahogyan arról már esett szó, a leggyorsabb mobilhálózati adatátviteli lehetőség az EDGE. Éppen ezért a böngésző sem egy nagy eresztés, de azt hiszem, hogy egy huszonezres telefon ezért nem lenne ildomos nagyon megfedni. Lokális szinten adatkábeles microUSB csatlakozás, illetve 2.0-s Bluetooth jöhet szóba, mindkettő hibátlanul üzemelt.

Nokia 2700 classic
[+]

A hátlap alatti akkumulátor nem egy különösebben izmos darab. A BL-5C típusú telep nagyjából 2-3 napig tud elegendő energiát szolgáltatni átlagos használat mellett, ez nem különösebben sok, de nem is túlzottan kevés.

Nokia 2700 classic
[+]

Összegzés. A Nokia 2700 classic a maga kategóriájában és árához képest remek vétel. Kiforrott elemekből építkezik, egy átlagfelhasználó számára elegendő funkcionalitással bír, csinos, kellemes darab. Ezúttal az árral sem szálltak el a finnek, már most pár ezressel olcsóbb, mint a szinte hajszálra ugyanezt tudó 6300, csak éppen nem fémből készült a burkolat. Ha még egy kicsit esik az ára, illetve ha bekerül a szolgáltatók kínálatába, akkor a harmadik negyedév egyik sztárja lehet az olcsóbb telefonok szegmensében.

Nokia 2700 classic
[+]

Fentiek miatt talán nem lesz meglepő, hogy annak ellenére, hogy nem egy forradalmi darab, s hogy igazából semmi különleges nincs benne, mégis megkapja tőlünk az Ajánlott plecsnit, mert sikerült egy olyan készüléket alkotni, amely alacsony árfekvésű, s kompromisszumok nélkül használható, ha nem várunk a telefonunktól semmi extrát, csak egy megbízható, könnyen kezelhető és minőségi társat keresünk. Ha a telep izmosabb lenne, járna neki egy Különösen Ajánlott minősítés is.

Nokia 2700 Classic

Bog

A Nokia 2700 Classic-ot az XXL GSM biztosította. A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Nokia 2700 Classic
Általános
Technológia GSM
Méret 109,2 x 46 x 14 milliméter
Tömeg 85 gramm
Színvariációk Fekete, vörös, drapp
Kijelző
Kijelző átlója 2 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320 pixel
Kijelzők típusa TFT
Színárnyalatok száma 16 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása 1000 bejegyzés
SMS memória / max. MMS méret 500 darab / 600 KB
Belső memória 64 MB
Memória bővíthetősége microSD (gyári: 1 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok 850/900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGE Class 32 (88 kbps) / Class 32 (296 kbps)
UMTS / HSDPA nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.0 (A2DP is)
WiFi nincs
USB 2.0 (microUSB)
Push-to-talk / RSS van / nincs
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel T9
Szoftverek
Platform Series40 6th edition
WAP / HTML böngésző 2.0 / van
E-mail kliens van (POP3, IMAP4, hitelesített)
Java van, MIDP 2.0
Játékok 4 darab
Valutakonverter van
Extra szoftverek Windows Live Messenger, Maps
Multimédia
Fő kamera 2 megapixeles, fixfókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (CIF felbontás, 15 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van - RDS
Üzemidő
Alap akkumulátor 1020 mAh-s Li-Ion (BL-5C)
Készenléti idő 288 óra
Beszélgetési idő 360 perc
Egyebek
-
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények