Narwal Freo Z Ultra - ne kerüld el!

Nagyon sokat tud a Narwal robotporszívója és ahhoz képest nem is drága, hogy képességei alapján egyértelműen a csúcsmodellek között a helye.

Bevezető

“Az ott a Narwal Robotics irodaháza” - mutatott rá Mei Shenzhenben ebéd közben egy pont ugyanolyan üvegépületre, amiből csillió van a kínai techvárosban, de én akkor hallottam először a Narwal nevű cégről. Viszont muszáj volt megjegyezni, mert Mei amúgy az Anker PR-osa, szóval ha valaki, akkor ő biztos tudja, hogy milyen konkurens gyártókat kell figyelni. És ettől teljesen függetlenül a Geekmaxi egyszer csak felkeresett, hogy nem óhajtok-e kipróbálni egy Freo Z Ultrát, amely a jelenlegi csúcsmodell, ezt pedig nem lehetett visszautasítani.


[+]

Elég nagy dobozban jött a cucc, még szerencse, hogy 130 lépcsőn kell felhoznom a hajlékba minden porszívót, ami remek dolog, ha az emberi vádlira gyúr. De nem bántam meg, mert a Geekmaxi a szürke változatot küldte el, ami szerintem jobban néz ki, mint a fehér és talán a mocsok is kevésbé látszik rajta. A kicsomagolás során előkerültek a szokásos dolgok (porszívó, dokkoló, kábel) és néhány egyéb furcsaság is. Például egy zsáknyi szőrpamacs. Puha kis izé, először nem is volt egyértelmű, hogy ezeknek mi a szerepe, de a Freo Z Ultra tud valamit, amit egyetlen másik porszívó sem kínál: a pamacsot fel lehet pattintani a robot szélére oldalt, így aztán ha a fal mellett halad, akkor simán portalanítja a szegélyléceket és bútorok oldalát is. Tök jópofa ötlet.


[+]

A porzsák már a gépben ül (2,4 literes, a gyártó szerint 120 napig nem kell cserélni), illetve kaptam egy jó nagy flaska felmosóadalékot is, amit szintén a dokkoló elejébe kell pattintani, hogy a gép hozzákeverje a vízhez. A Narwal egy relatív új szereplő a piacon, ez a negyedik gépük, ezért volt bennem némi szkepticizmus, ami elég hamar beigazolódni látszott, amikor a párosítás folyamata nem jött össze, mert a telefonom sehogyan sem akart kommunikálni a robottal. Sok-sok gúgli oldotta meg a dolgot: a mobilomon a fejlesztői beállításokon belül a Bluetooth AVRCP verziószámát kellett 1.5-ről 1.4-re visszaállítani — onnantól rendben voltunk, sőt. A Freo Z Ultra az egyik legjobb gép, ami eddig járt nálam.

Kialakítás

Gömbölyded dokkolójával kedves Gombóc Artúrként gubózik a fal mellett a gép, szabványos tápkábellel adunk neki áramot, kár, hogy a felesleges kábelt nem lehet hátul feltekerni valahová. A masina teteje felhajtható, így jutunk a tiszta és a koszos víz tartályához. De ezen a felhajtható panelen egy kijelzőt is fogunk találni, ez egy ideje kissé kikopott az újabb porszívókból azzal a mondással, hogy amúgy is ott az app. De a helyzet az, hogy a robotot hazahívni és egy normál takarítást elindítani sokszor jóval triviálisabb egy gombnyomással intézni, arról nem is beszélve, hogy itt lehet resetelni is a szettet, valamint ezen a kijelzőn kell két gombot megnyomni ahhoz, hogy engedélyezzük a videóközvetítést (igen, tud olyat is).


[+]

A dokkolón van még egy érdekesség, szemből nézve a jobb oldalán egy plexin keresztül benézhetünk a víztartályba, amit meg is világít a rendszer akkor, amikor épp ionizálja a vizet a robotba való betöltés előtt a masina, ennek nincs különösebb funkcionális szerepe, csak simán menő. Jár a taps a garázsbehajtóért is, egy kompakt kis rámpán kapaszkodik fel a helyére a porszívó, aminek az alja kiszedhető és könnyen tisztítható.


[+]

Maga a robot méreteit tekintve szokványos. A kialakítás is első blikkre hasonló, mint amit a komolyabb gépek képviselnek, felül egy LiDAR dolgozik, oldalt szenzorok vannak, elöl pedig kettős kamera és LED lámpa, hogy sötétben is tudjon navigálni és akadályokat észlelni. A robot tetejét le lehet emelni, mágnesesen rögzül a felső panel, utána hozzáférünk a portartályhoz és a HEPA szűrőhöz. Oldalt pedig ott figyel az az extra pamacs, ami a falak oldalát törli le, de aztán menet közben kiderül, hogy még a széklábakat is körbesimogatja vele a gép, ami nagyon kedves extra.


[+]

Ha alul nézünk körül, akkor is lesznek meglepetések. Két körkefénk van, ami a robot alá söpri be a port, hogy aztán a gép felszívja azokat, itt már egy speciális, spirális kefe dolgozik, ami sörtés és gumis lapátokat is kapott, ami a Narwal szerint annyira profi, hogy még külön pengét sem kell beletervezni, hogy elvágja a hosszabb hajszálakat és szőrszálakat. Nagyon szkeptikus voltam ezzel kapcsolatban, de tény, hogy semmi sem csavarodott rá fel, pedig ha az ember egy mudival él együtt, akkor bőven lesz dolga a porszívónak. Szintén különlegesek a felmosópamacsok, amelyek nem teljesen kör alakúak, így elvileg nem marad ki egy tűhegynyi terület sem a felmosásból. Kár, hogy ezeket nem tudja oldalra kinyújtani, így közvetlenül a fal mellett azért egy pici csíkot hagyni fog.

Szoftver és funkciók

Ha összejön a kapcsolat a masinával, akkor az első kör mindenképpen egy feltérképezéssel kezdődik, ilyenkor nem is takarít a termék, hanem csak körülnéz. Elég gyorsan felméri az alapvető felosztást és talán ez az első olyan robot, ami konkrét alaprajzot csinál falakkal, nem pedig a bútorok által határolt részt mutatja csak meg, hanem egy “ingatlanosabb” nézetet ad, amibe pár dolgot (kanapé, étkezőbútor) bele is tud rajzolni, plusz a szőnyegeket is külön jelöli. Kapásból jól sikerült a szobafelosztás is.

[+]

Utána az első takarítás előtt érdemes a szoftverrel matatni. Teljes, szobára bontott, illetve zónákra érvényes feladatot tudunk kiosztani összesen négyféle ügymenettel: porszívózás és felmosás, porszívózás majd felmosás, csak porszívózás, csak felmosás. Mind a négy szcenárió kapcsán az alapeset az, hogy a Freo Mind nevű algoritmus próbálja beállítani, hogy milyen paraméterek mentén történjen az ügymenet, ezt a burkolat típusa, szennyezettsége, a lakásban tarott háziállat jelenléte és napszak alapján definiálja. És persze felül lehet írni. Ami fontos, hogy a szőnyegekre vonatkozó beállítás nem itt lesz, hanem ezt konkrét szőnyegenként állítjuk a térképen a megfelelő kárpitra bökve és alapból az van, hogy ezeket kerülgeti. Ami nekem fura volt, de egy mozdulat csupán átkapcsolni arra, hogy igenis csinálja meg, ráadásul emelt szívóerővel.

[+]

És az a furcsa, hogy még ilyenkor sem csapatja a maximummal, csak erősebben dolgozik, mint a padlón. Szóval ha inkább mi akarjuk beállítani a dolgokat, akkor a Freo Mind kikapcsolása után egész sok paraméter állítható. Például hogy egy takarítás ciklus alatt hányszor menjen végig a területen (egyszer, kétszer, háromszor), milyen szívóerővel, mennyi vizet használjon a felmosáshoz és mennyire legyen alapos (normál, nagyon), plusz azt is, hogy hány négyzetméret felmosás után térjen vissza a bázisra leöblíteni a korongokat, de ezt megteheti szobánként is. Szintén állítható, hogy milyen sűrűn ürítse a portartályt, lehet minden takarítás után, de akkor is, ha szerinte szükséges, mert már tele van (vagyis ez a gép tudja, hogy mennyi koszt szed össze).


[+]

Amiben még a Freo Mind segít, hogy a gép a kamerakép alapján határozza meg, hogy mennyire mocskos a felület és ott alaposabb. Ez jól hangzik, de hát én speciel pont olyan szőnyeggel bírok, amelyen bizony van egy folt, mert a kutya… mindegy is, hogy mit csinált, egy ponton egy árnyalattal sötétebb a szőnyeg, ezen a részen minden alkalommal extrán takarított a gép. A Freo Mind eldöntheti azt is, hogy milyen hőmérsékletű vizet használjon, milyen napszakban ürítse ki a portartályt és mennyire hangosan szárítsa a pamacsokat a felmosást követően. A robot már az első feltérképezés során meghatározza, hogy melyik szobában milyen a burkolat típusa (és mindegyikhez tartozik egy felmosási nyomóerő), mi pedig megmondhatjuk, hogy milyen a lerakás iránya, így felmosásnál ehhez alkalmazkodik. Egyébként is el lehet szórakozni a térképpel, mert belerámolhatunk az alaprajzba mindenféle bútorokat is tetszés szerint.

Működés

Az első és legfontosabb dolog: a Narwal Freo Z Ultra kifejezetten halk. Nem csak maga a masina, ami még maximális szívóerővel (12 000 Pa) is halkabb, mint bármi, ami eddig járt nálam, hanem a dokkoló sem öblöget, hörög és gurgulázik olyan hangerővel, mint a többi cucc. Sőt, a pamacsok szárítását is diszkréten végzi. A másik nagyon fontos dolog pedig az akadályérzékelés, ami minden porszívó működésének egyik esszenciális pontja. A legolcsóbb gépeken még LiDAR sincs, ott az ütközők segítenek a tájékozódásban. Eggyel jobb cuccoknál a gépek tetején levő LiDAR jóval ügyesebb navigációt tesznek lehetővé, de a csúcskategóriában mostanra már a kamerás megoldás a menő, a Freo Z Ultra is ezt használja: két kamera van elöl, plusz egy erős LED, ami megvilágítja a területet.

[+]


[+]

A Narwal is begyűjtötte a TÜV certifikációt arra, hogy a robot által látott dolgok nem kerülnek illetéktelen kezekbe, de az appon át mi is ránézhetünk arra, hogy mit lát épp a porszívó, ilyenkor irányíthatjuk is, hogy merre menjen, illetve bármikor csinálhtunk egy fotót, vagy rögzíthetünk egy 1 perces videót. Ez nyilván inkább a fun része a sztorinak, biztonsági kameraként nem működik a porszívó még akkor sem, ha olyan helyen ül a dokkolóban, ahonnan adott esetben rálát a lakásra. Nem kapcsol be mozgás esetén, de ha például nem vagyunk otthon és meg akarjuk találni a teknőst, akkor körülnézhetünk vele. Sőt, még beszélhetünk is hozzá a roboton keresztül.


[+]

A funkcionálisan fontos aspektus az objektumok elkerülése és felismerése, amiben a Narwal gépe kifejezetten ügyes. Papíron a 15 centiméteresnél nagyobb akadályokat észleli és kikerüli, azokat megpróbálja azonosítani és fotót is készít róluk. A gyakorlatban ez simán összejön, sőt. A LEGO kocka már túl kicsi, azon átgázol, de a kutya labdáját és egyéb játékait, a padlóra dobott ruhadarabokat, a kábeleket, a táskákat simán észleli, elképesztő precizitással járja körül ezeket, amiről azt gondolja, hogy érdemes megtörölni (mert mondjuk szerinte egy székláb), azokat az oldlasó pamaccsal megsimogatja. Egy dolog fogott ki rajta: a ruhaszárító lábait összekötő fémrúd, az túl alacsonyan volt, szóval annak nekiment, de nem tekintette küszöbnek, nem akart rajta átrongyolni. Az egyik legjobb gép a piacon a Freo Z Ultra akadályelkerülés kapcsán.


[+]

Szintén nagyon jó felmosásban. A makacsabb szennyeződéseken is ügyes (például lekvár), ha kell, akkor többször is nekifut egy-egy foltnak, elég bőven méri a vizet, hogyha az algoritmusra bízunk mindent, de ez állítható. Ráadásul sokáig megy egy töltéssel is, nagyjából 150 percig üzemel, majd utána 2,5 óra kell a teljes töltéshez, de 150 perc alatt egy átlagos bonyolultságú hajlék esetén 120-160 négyzetmétert meg tud csinálni. Ha nincs sok szőnyeg, akkor többet is. A 2,2 centiméteres küszöbön simán átmászott (hivatalosan 2 cm a limit), viszont a pamacsait csak 12 milliméterre tudja emelni, egy hosszabb szárú szőnyegen ez már kevés. És akárcsak a legtöbb olyan gép, ami nem tudja lecsatolni a felmosókorongokat ez a masina is összenedvesíti a szőnyeg szélét, amikor felmászik rá. Az állatszőröket nagyjából olyan hatékonysággal szedi ki a kárpitból, mint a Dreame X40 Ultra, csak ahhoz kell egy külön spirális kefe alulra, ami meggátolja a szőr felcsavarodását, a Narwalnál ez alapból adott. A Geekmaxi oldalán 949 eurót kell érte kipengetni, vagyis nem egy olcsó gép, ennyit kérnek a Dreame X40 Ultráért is. Ám igazolja az árát, egyrészt kiváló akadályelkerüléssel, másrészt kivételesen jó felmosási képességekkel, jópofa az oldalsó pamacs, halk a működés, korrekt az alkalmazás, sokrétűek a beállítási lehetőségek és nem csavarodik fel alulra az állatszőr sem. Viszont a sarkokból nem piszkálja ki a szöszt, a felmosópamacsokat sem tudja kinyújtani, a Dreame lecsatolható korongjai pedig ügyesebb működést eredményeznek a szőnyegeknél. A Narwal gépe viszont annak ellenére is igen meggyőző, hogy egy relatív friss márka készülékéről van szó, átgondolt, ügyes, okos és minőségi termék, amit egyszer jól be kell állítani, de utána teljesen odafigyelésmentes módon oldja meg a napi takarítást akkor is, ha külön nem foglalkozunk azzal, hogy mit és hol hagytunk szét. Részemről egy nagyon pozitív meglepetés volt a Freo Z Ultra, szóval adok is rá egy plecsnit:

Narwal Freo Z Ultra

Bog

A készüléket a Geekmaxi küldte el tesztre, köszönjük. Itt lehet megvenni, a P55XyCEm kuponkód további 50 eurós kedvezményt ér.

Azóta történt

Előzmények