Motorola V3x - a penge új generációja

Bevezető

A Motorola a V3 bemutatásával olyan mértékben formálta át a mobiltelefonok formatervezésének stílusát, ahogy valószínűleg maguk sem gondolták volna. A pengevékony telefon annak idején meghökkentette a világot, hiszen úgy tudott elképesztő formát produkálni, hogy a belső értékek és a használhatóság egy jottányit sem csorbultak. A V3 nem egyszerűen vékonysága miatt lett közkedvelt, bár valóban irdatlanul jól néz ki egy ilyen lapított készülék, de ezen felül sikerült olyan formatervet alkotni, amely minden részletében összhangban van az egésszel, minden designelem megfelelő súlyú és hangsúlyos, így lesz belőle egy koherens egész.

Persze nem kellett sokáig várni a trónkövetelőkre. A többi gyártó azonnal nekiállt hasonló szellemben produkálni valami ehhez közelit, de igazság szerint mind a mai napig ezt nem sikerült olyan stílussal vegyíteniük, mint ami a V3-mat jellemzi. Legutóbb a Samsung jött elő öt modellel, melyek közül a P300-at már teszteltük is. Az sem piskóta (pláne nem, mivel szögletes), de teljesen más vizeken evez: a tényleg döbbenetesen vékony készülék kompromisszumokat követel a használótól, míg a V3 esetén erről szó nincsen. Ázsiában nagyobb a V3 követésére a hajlandóság, a NEC és a BenQ is megjelentette a maga pengéjét, de egyelőre a stílusteremtőt nem tudták megszorongatni.

Mit csinált mindeközben a Motorola? Egyrészt bezsebelték a lóvét, elég nagy hasznot húztak a V3-ból, hiszen a V525 belső kiképzését adták el jóval drágábban, nyilván azzal együtt, hogy a süllyesztett gombok és a vékony konstrukció járt némi gyártási többletköltséggel. Közben csendben fejlesztették az utódot, amelyből mára már kettő is lett, a V3i és a V3x. Ez utóbbi a nagyobb előrelépés, ez került a kezünk közé. Míg az utód nem tör be a piacokra, addig pedig mindenféle extra változatokkal próbálták a színtéren tartani az alapmodellt. Ezek a mutánsok leginkább az elő és a hátlap átszínezésével keletkeztek. A fekete és a világoskék V3 után megjelent a világ egyik legízléstelenebb telefonja is, amely a V3 Magenta nevet kapta, képeket itt talál róla a kedves, de ugyanakkor bátor olvasó.

Külső

A V3x természetesen örökölte a nagy előd formai megoldásait, és azzal együtt, hogy még mindig nagyon jól néz ki, két dolgot muszáj megemlítsünk. Az egyik a vékonyság kérdésköre: a V3x bizony meghízott. Persze nem vészes, kábé annyira feltűnő, mint az a sörhas, amely egy laza inggel palástolható, ettől még mindenki első ránézésre levágta, hogy ez a V3 utódja. A másik változást kicsit jobban fájlalta szerkesztőségünk kicsiny csapata: az elődmodelltől eltérően a V3x már nem fémből, hanem műanyagból készült házat kapott, oda lett az exkluzivitás egyik összetevője.

Az ezüstösen csillogó szín is a múlté, komolyabb, grafitszürke árnyalatot kapott a V3x. A külső kijelző körül megnőtt a fekete betét mérete, legszembetűnőbb azonban a kamera kialakításának módosulása, amely szintén hangsúlyos fekete keretet kapott, illetve most már vaku is társul hozzá. Alul szép sima a V3x, a töltőcsatlakozó szerepét átvette a készülék oldalán található mini USB bemenet: ide jöhet a headset és az adatkábel is. Az oldalsó gombok nem okoznak meglepetést: kamera, hangtárcsázás, hangerő és profilváltó billentyűk kerültek ide. A hátlap viszont szintén új: jókora hangszóró került rá, amely meglepően tisztán szól, ám ha a telefon fekszik az asztalon, akkor némiképp tompább a zaj erőssége. Még egy újdonságról kell beszámolnunk: a fedlap és a készülékház találkozásánál esemény hatására kéken villog egy csík. Először wow, aztán később az ember kicsit úgy érzi, hogy nem méltó a V3x jellegéhez ez az olcsó megoldás, ebből a szempontból a V600-ba rejtett körkörös LED volt az igazán elegáns.

A kinyitott készülék is örökölte az előd stílusjegyeit, de ha lehet, akkor még inkább hi-tech érzést kelt. Gyönyörű formai megoldás a kijelző felett található hangszóró nyílása, és miután 3G telefonról van szó, ezért a képernyő és a billentyűzet közé került egy belső kamera. Mellette egy kapcsoló található, amellyel a makró kapcsolható ki és be.

A gombsor nem sokat változott. Ugyanaz a süllyesztett, kémiai eljárással készített billentyűzet szolgál a V3x-ben, mint elődjében. Megdöbbentő látvány a kék háttérvilágítás, az elrendezés logikus, a számok messze helyezkednek el egymástól. Mindennek ellenére nem voltunk maradéktalanul elégedettek: a V3x navigációs gyűrűjének közepét néha nehéz eltalálni, amely bosszantóan rontja az egyébként kedvező összhatást.

Kijelző, menü

A fedlap közepén található külső kijelzőn nem módosítottak. 65 ezer színű, CSTN képernyőről van szó, amelynek inkább az információközlés, mint a szépség a lényege, ebből a szempontból abszolút megfelelő. Háttérkép persze ide is kitehető, ha valaki igényli. Egy idő után persze lekapcsol, de a digitális óra halványan így is látható marad, bár ehhez kicsit meg kell erőltetni a szemünket.

Sokkal brutálisabb a belső kijelző. Szinte teljesen elfoglalja a fedlap belső részét, és bár a sima V3-ban sem volt panasz a 176x220 pixeles felbontásra, sikerült ezen mégis egy fokkal túllépni. A V3x már 240x320 képpontos megjelenítéssel dolgozik, amely gyönyörű, kristálytiszta, élénk és kontrasztos képet biztosít. Régebben próbáltuk egymáshoz hasonlítgatni a kijelzőket, ennek már nemigen van értelme: nehéz sorrendet felállítani a V3x, a Samsung D600, a Sharp GX30, vagy a Panasonic VS3 képernyője között.

A tesztkészülék menürendszerét a Live szoftver tette pirosassá. Már magyar nyelvű volt, és nyomoztunk, hogy esetleg nincs-e gyári verzió, maga a Motorola is ezt a változatot adta tesztelésre egyéb újságoknak, úgyhogy nem tudni, hogy az eredeti milyen lehet. Mindazonáltal már sokszor leírtuk, hogy talán a Motorola az egyik azon kevés gyártók közül, ahol alig okoz változást a Vodafone által favorizált specializáció.

Ennek oka, hogy a háttérkép és a színséma szabadon variálható, korlátozást nem találtunk, csak az ikonok nem változtathatóak. A főmenü 12 rajzocskát tartalmaz, amelyek jó nagyok és egyértelműek. Az alapképernyő elég jól paraméterezhető az operátori kiírások és az óra fajtáját illetően, továbbá magunk állíthatjuk be, hogy a navigációs gomb négy iránya milyen funkciókat indítson el. Okos megoldás, hogy 3G telefonoknál kötelező videóhívás gombja alapesetben a hívásinformációs menübe viszi a felhasználót és csak akkor működik másik rendeltetése szerint, ha annak van értelme, tehát mondjuk egy telefonszámon állva nyomjuk meg.

Telefonkönyv, üzenetek

A készülék 1000 név tárolására alkalmas. A telefonkönyv fejlett, könnyen kezelhető, és még ikonképek használatával is gyors. Egyszerre láthatóak a SIM kártya és a készülékmemória bejegyzései, kétféle listázási nézetben. Az elsőnél csak a nevek, a második esetben viszont a fő szám és a kép is látszik. Ha egy kontaktunk többféle elérhetőséggel is rendelkezik, akkor nem kell belépnünk a részletekbe, hanem a horizontális nyilakkal cserélgethetjük az információkat.

A nevekhez rendelt képek bejövő hívás esetén látszanak a külső kijelzőn is, bár csak nagyon pici méretben. Természetesen a szokásos adatok a V3x-ben is felvehetőek, a szülinapra vonatkozó információk egyből átkerülnek a készülék naptárjába. Létrehozhatunk úgynevezett disztribúciós listákat is, amely egy olyan halmaz, amely már meglévő, a telefon saját memóriájában tárolt bejegyzések közül építkezik. Ezeknek később egyszerre küldhetünk üzenetet.

A Motorola iTAP beviteli rendszere az egyik legjobb még mindig, amely jelenleg elérhető. A T9-cel szemben nem erőlteti rá a szavakat a felhasználóra, csak halványan közli a javaslatot, amelyet nem kötelező elfogadnunk. A szöveges üzenet számára 100 férőhelyünk van. Írás közben láthatjuk a beírt karakterek számát, illetve azt is, hogy hányadik SMS-nél járunk. Nem sikerült kiírtani a sablonok közül a „Mi a telefonszámod?” üzenetet, amely körülbelül annyira hasznos, mint kopaszoknak a fésű.

A multimédia üzeneteket 300KB-os mérethatárral küldhetjük és fogadhatjuk. Van egy remek e-mail kliens is, amely csatolmányok kezelésére is képes, ismeri a hitelesített SMTP szervereket is, és öt postafiók beállítására ad lehetőséget. Amitől hajlamos voltam kiborulni (és nem csak én, hanem a környezetem is), hogy ha nem tekintem meg az üzenetet egyből, akkor 10 percenként csippan egy irdatlan hangosat a telefon. Néha hasznos, néha szörnyű. Hála az egeknek, az üzenetbeállításoknál a funkció kikapcsolható.

Fényképezőgép

Mint már utaltunk rá, a Motorola V3x két kamerával rendelkezik. A belső maximum 640x480 pixeles képek készítésére képes, ami bőven elég a videótelefonáláshoz. A fedlapon levő optika viszont sokkal inkább figyelmet érdemel, ugyanis 2 megapixeles kameráról van szó.

Sokat vártam tőle. A minőséget a legjobbra állítottam, a kamerahangot kikapcsoltam, és nagyon sok képet készítettem, amelyek kicsit lentebb megtalálhatóak. A K750i/W800i minőségét ez a kamera sem éri el, ami érthető is, hiszen a két megapixeles felvételek is csak maximum 200KB helyet foglalnak. Ezzel szemben a példaként felhozott svéd modellek ennek általában háromszorosát produkálják, ám a Motorola így sem rossz. Annak ellenére így van ez, hogy a beállítási lehetőségek viszonylag korlátozottak. Nyolcszoros digitális zoom, fehéregyensúly állítás, valamint fényviszonyok variálására van lehetőség. Érdekes, hogy itt van olyan, hogy beltér(otthoni) és beltér(iroda), amely nyilván a hagyományos és a neon fényforrások közötti különbség okán került így bele.

A vaku természetesen nem sokat ér. Van viszont mozgókép felvételére is lehetőség, de itt is csalódnunk kellett, hiszen csak 176x144 pixelben rögzít videót a készülék, maximum 3 perc hosszan. A zoom ebben az esetben is működik, a minőség – bár a legjobbat használtuk - szintén javításra szorul.

A képek utólagos módosítására nincs mód. A forgatás, az effektezés, vagy a keretezés nem szerepelnek a készülék repertoárjában. Részemről nem éreztem hiányát. A fotók visszanézése hála Istennek sokat gyorsult, van lehetőség őket az eredeti méretben is megtekinteni, bár túl sok értelme ennek nincs.

Multimédia, játékok

A telefon belső memóriája 62 megabájt. Nem rossz, ráadásul ez tovább bővíthető microSD kártyával, maximum 512 megáig. A kártyát a hátlap levételével tudjuk kivenni és behelyezni, de szerencsére nem kell ehhez a művelethez kikapcsolni a készüléket.

A multimédia szolgáltatások legfontosabb része a külön menüpontban kapott helyet. Úgy hívják, hogy Digital Audio Player. A JAVA alapú MP3 lejátszó kezelőfelülete nagyon könnyen kezelhető, a sebességgel szintén nincs gond. A dalokat listába pakolhatjuk, rendezhetünk műfaj és előadók szerint is. A hátlap hangszóróján is mobiltelefonhoz képest szépen szólalnak meg a zenét, de sztereó headset használatával természetesen más az élmény. A V3x már támogatja a sztereó Bluetooth füleseket is, a lejátszó azonban sajnos nem fut a háttérben, de miután JAVA alkalmazás, ezért bármikor felfüggeszthető, majd folytatható a zenehallgatás. A nem JAVA alapú lejátszó viszont képes erre.

A játékok menüben elsőre a rengeteg program tűnik fel. Hűha, de jó lesz, egyrészt jókat fogok szórakozni, másrészt lesz miről írni. Frászkarikát. Mind az öt játék demo, tehát vagy csak trial módban működik, vagy pedig időlimites. Nem szeretjük eztetet.

Szervezőfunkciók, adatkommunikáció

A Motorola nem változtatott sokat a naptáron. A havi nézet jókora kiírásokkal könnyen áttekinthető. A heti bontás is logikus. Kétféle bejegyzés létezik: esemény és tennivaló. Nagyon praktikus, hogy a naptár egyből nyomtatható is, ha van Bluetooth képes printer a közelben, a beállításokban pedig paraméterezhető, hogy mennyi idő után törlődjenek automatikusan az események.

Adatkommunikációs szempontból nyilván első helyen említendő a 3G. Miután a telefon Vodafone függő volt, ezért a videóhívásokat az életben nem tudtuk kipróbálni, és bár a belső kamera képe nem éppen a legjobb, erre a célra simán elegendő lehet. Infraport jó szokás szerint kimaradt a készülékből, ezt a 2.0-ás Bluetooth próbálja pótolni, amely hiba nélkül kommunikált mindennel. Az USB kábel segítségével a készülék PC-hez is kapcsolható, ebben az esetben működik modemként, illetve a telefon menüjében beállítható, hogy a készülékmemória, vagy a microSD tartalma legyen-e látható külső meghajtóként a Windows számára.

A hátlap alatt rejtőző akkumulátor egy vékony telefonnál mindig gyenge pont. A V3x-nél ezt szerintünk jól oldották meg, ugyanis a készülék simán bírta két és fél napig is egyetlen etetéssel. Rettentően hangosan pampog a szoftver, ha már a végét járja az energia, úgyhogy nem lehet nem észrevenni, ha merülőfélben van a készülék. Okos dolog, hogy hívás közben lenémítja magát ez a jelzés annyira, hogy még hallható, de nem dobjuk el sikítva a készüléket a fülünktől.

Összegzés. A V3x ismét tarolni fog. Az előd formavilága a jelennek megfelelő tudással összeboronálva nyerő kombináció lehet. Nem minden változott pozitívan (műanyag készülékház, vastagodó telefon, kék LED), de összességében jelentős előrelépést produkált a Motorola. A lecke fel van adva ismét, többi gyártók figyelem! Lehet majmolni.

Bog

Specifikációk

Motorola V3x
Technológia GSM 900/1800/1900/UMTS
Méret 99x53x20 mm
Súly 125g
Kijelzõ 240x320 pixel, 262 ezer szín, TFT
Telefonkönyv 1000
SMS/MMS memória 100/62MB
Egyéb memória microSD
Java van
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van - kikapcsolva is
Számológép van
GPRS/EDGE 4+2/UMTS
Push To Talk nincs
Infra/Bluetooth nincs/van
Prediktív iTAP
Hangtárcsázás van
Hangrögzítõ van
Hangvezérlés van
Valutakonverter van
FM rádió nincs
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 840 mAh Li-Ion
Készenléti idõ 250 óra
Beszélgetési idõ 300 perc
Fényképezõgép 2 megapixel
POP3 e-mail van, hitelesített
WAP böngészõ 2.0
HTML böngészõ nincs
Játékok 5 demo
Csengõhangok MIDI, MP3,WMA
Operációs rendszer nincs
MP3 lejátszás van
Egyebek 3G

Azóta történt

Előzmények