Hirdetés

Motorola V360 - V közép

Külső

A Motorola telefonokról sokáig azt tartották, hogy teljesen mások, mint az összes többi gyártó készülékei. A gyártó a V500-as sorozattal azonban bebizonyította, hogy bárki számára könnyen használható menürendszert is képes készíteni. Ez olyannyira jól sikerült, hogy azóta is a fent említett modell adja az alapját minden középkategóriás Motorola készüléknek, erre épült a V600-as sorozat, illetve a V3 is.

Nos, úgy tűnik, hogy megérkezett a frissítés. Az összecsukható V360 várhatóan a hazai T-Mobile és a Vodafone színeiben jelenik meg a piacon. Éppen ezért kétféle kivitelben is készül a telefon, mi a magenta árnyalatú szolgáltató számára kialakított modellt kaparintottuk meg, de csak azért, mert közelebb helyezkedett el az asztalon, mint a másik. A két készülék tudása megegyezik, csak a menürendszer színvilága és a külső különbözik. A Vodafone verzió ugyanis fekete színű ott, ahol a másik V360 szürke. Mindkét változat csinos darab, bár nem vékonyak, ám ránézésre egyből látszik mindkettőn: Motorola.

Ennek az az oka, hogy a V360 a gyártóra vonatkozó összes stílusjegyet birtokolja. A stílusosan U alakú fedlap színezés, az asszimetrikusan elhelyezett kamera, az oldalsó gombok elrendezése, vagy a kinyitott telefon billentyűzete már-már védjegyként is felfoghatóak. Újdonságként két dolog említhető meg: nincs a telefon alján rendszercsatlakozó, a headset a bal, az USB bemenet a jobb oldalra került. A másik, alig észrevehető változás, hogy a hátlapot leszedve előbukkan a memóriakártya nyílása, ami azt is jelenti, hogy a V360 végre egy olyan középkategóriás Motorola modell, amely bővíthető kapacitással rendelkezik.

Kijelző, menü

A kinyitott telefon hatalmasra nő, a gombsor szépen ívelt vonalai szintén a gyártóra jellemző formában materializálódtak. A billentyűkkel nem voltunk maradéktalanul elégedettek, többször is előfordult, hogy a telefon nem érezte meg lenyomásukat. A gombsor alatt két aprócska gumipöcök található: ezekre fekszik fel a fedlap a telefon összecsukását követően. Ilyenkor könnyedén lehet oldalirányban csavargatni a fedlapot, némi nyöszörgés kíséretében jobbra és balra is hajlandó 2 millimétert elmozdulni.

A kijelző szép, semmi kiemelkedő, de a kategóriájának megfelelő. 176x220 pixeles felbontás mellé 262 ezer színárnyalat társul, a technológia pedig természetesen TFT. A színek élénkek, a kontraszt tökéletes, napsütés esetén pedig bátran használjuk a kezünket árnyékolási technika gyanánt. A külső kijelző is megér egy misét: a viszonylag nagy, ám egyszínű ablak folyamatosan mutatja az órát, illetve természetesen az esetleges eseményekről is visszajelzést ad. Mi úgy ítéltük meg, hogy a külső kijelzőnek így van értelme, a színességről könnyedén le tudunk mondani, ha cserébe egyetlen pillantással leolvashatjuk, hogy mi a helyzet, és ráadásul energiát is spórolunk.

A menü ismerősként köszönt bennünket, vagy fordítva, mi köszöntjük őt ismerősen, mindegy, a lényeg, hogy már a V500-ban is megtalálható séma működik a V360-ban. Járt utat járatlanért el ne hagyj, a Motorola a már bevált panelekből építette fel jelen modelljének menüstruktúráját is. Ennek egyik nagy előnye, hogy remekül paraméterezhető funkciók sokaságát kapjuk, szabadon cserélgethető még a háttérkép is, akár Live! akár T-zones készüléket vásárolunk. Módosítható a menüpontok sorrendje, amelyek listaszerűen, vagy ikonos formában is megjeleníthetőek, nem hiányozhatnak a témák sem, amelyekkel teljesen megváltoztatható a menürendszer színvilága. Persze a készülék ki és bekapcsolásakor végig kell néznünk a szolgáltató imázsának megfelelő animációt, de ez kibírható három másodperc.

Hirdetés

Telefonkönyv, üzenetek

Nos, eddig nem szóltunk róla, és lehet, hogy csak a tesztkészülék hibája volt, de néhol elképesztően lecsökkent a szoftver sebessége, többször könnyedén fagyasztottuk meg a telefont. Szerencsére összefutottam a héten két emberrel is, akik szintén a V360-at tesztelték, és ők nem számoltak be hasonló gondokról. A tesztkészülék viszont hosszas könyörgés ellenére sem volt hajlandó átmásolni az 1000 férőhelyes készülékmemóriába a SIM kártyám kontaktjait. Ha mégis sikerül a telefonkönyvbe felvenni kontaktot, akkor nem fogunk csalódni: rengeteg bejegyzés rendelhető egyetlen névhez, több telefonszám, e-mail cím, postai cím, fénykép, hangazonosító, szülinap, és lehetne még sorolni. Listázáskor a készülék mindig a fő számot mutatja, de egy gombnyomással választhatunk az illető többi elérhetősége közül is. Kicsit talán bonyolult a keresés: egy átlagos telefonban az ember elkezdi nyomkodni a keresendő névhez tartozó betűket, és közben már látja is, hogy a készülék szoftvere ennek megfelelően ugrál a kontaktok között. Itt nincs így, írja be a júzer jól a név elejét, utána kattintson a keresés gombra, és ezesetben méltóztatik a Motorola is felkínálni a lehetőségeket.

Az üzeneteknél sem érhet bennünket meglepetés. A nagyjából 100 férőhelyes SMS memória egy ideig biztos elegendő, két kiemelkedően kellemes tulajdonsága van. Az egyik az iTAP néven működő szövegbevitel, amely sokkal több lehetőséget és jobb paraméterezést kínál fel, mint a konkurens T9. A másik pedig egy apró figyelmesség: a telefon nem csak akkor pampog, ha már teljesen megtelet az üzenetmemória, hanem 80%-os telítettségnél már jelzi, hogy ecsém, ideje lenne törölgetni, mert hamarosan eljő a vég.

A multimédia üzeneteknél semmi extrát nem fedeztünk fel, a tárolható MMS-ek száma a memória méretétől függ. A belső tárhely csak 5 megabájt, ám ez tovább bővíthető microSD (TransFlash) kártyával akár 512 megabájtig. Nem tudni, hogy a majdan boltokba kerülő V360-hoz adnak-e kártyát, ám a tesztkészülékhez nem volt, és fentebb már említett ismerőseim sem szerváltak ilyet. Van természetesen e-mail kliens is, amely képes a csatolmányok kezelésére is, és ismeri a hitelesített SMTP szervereket. Üzenetkezelésből tehát a Motorola V360 kap egy ötöst, köszönjük, leülhet.

Fényképezőgép, multimédia

A fedlapon üldögélő kamera maradt a jó öreg 640x480 pixeles felbontásnál. A kereső gyors, az elkészült felvételek mentésének sebességére szintén nem lehet panasz, a fényerő több lépcsőben állítható, a digitális zoom pedig négyszeres. Nos, körülbelül ennyi. Ja, bocsánat, a legfontosabbat majd’ elfelejtettük: a kamerahang kikapcsolható.

A fényképezőgép tehát semmi extrát nem nyújt, a kereső gyors, a képek minősége ugyanaz, mint a V500-as sorozat esetén. Gondoltuk, hogy most már ideje lenne továbblépni, aztán jól lenyúltuk a V635-öst, amit hamarosan tesztelünk: továbbléptek.

A multimédiás képességekkel viszont meg voltunk elégedve. A V360 természetesen kezeli az MP3 fájlokat, és már önmagában is kellően jó minőségben játssza le őket. Az igazi meglepetés azonban a 2.0-ás sztereó Bluetooth támogatás, amely azt jelenti, hogy a készülék vezeték nélküli zenehallgatást tesz lehetővé. Nagyon szerettük volna kipróbálni, azonban csak egy „sima”, beszélgetéshez használatos fülessel lettünk gazdagabbak, amely színvilágában tök jól passzolt a V360-hoz, a hangminősége pedig teljesen megfelelő volt. Az MP3 lejátszó egy JAVA alapú alkalmazás. Az MP3 hallgatáson kívül MPEG4 videófelvételek visszajátszására is képes a telefon.

Szervezőfunkciók, egyebek

A V360 naptárja teljesen átlagos szervező funkcióit hozza, ám mindenképpen előnyére válik, hogy a havi nézet mellett heti bontásban is mutatja teendőinket. Másik nagy előnye, hogy a mobilnaptárak közül a V360-é az egyik legjobban látható darab, akármelyik nézetet is választjuk. Az ébresztőóra kikapcsolt állapotban is riaszt, több ébresztési időpontunk is lehet, amelyeket tetszés szerint engedélyezhetünk, vagy tilthatunk. A számológép egyszerű, de tud százalékot számolni, és valutakonverterként is működik.

A letöltések menüpontba kerültek a képek, a hangok, és a videók mellett a játékok is. Itt valami elképesztően hosszú ideig kell arra várni, hogy egy-egy mappába belépjen a telefon. A játékok elnevezés butaság, hiszen itt találjuk meg az összes JAVA alapú alkalmazást, például az MP3 lejátszót is.

Adatkommunikáció, akkumulátor

Adatátvitelben erős a Motorola. Bár infraport nincsen a készüléken, ezen már nem lepődünk meg. Az amerikaiak Bluetooth pártiak, a V360-ban sztereó headset is kezelhető. A 4+2 időréses GPRS mellett a készülék EDGE kapcsolat létrehozására is képes, így már az internetezésnek és a WAP böngészésnek is több értelme van. A szabványos USB kábellel pedig a PC külső meghajtóként látja a telefont, amelynek előnyeit szerintem nem kell ecsetelni: az adatmozgatás ennél egyszerűbben nem is történhetne.

A hátlap alatt teljesítő telep 810 mAh-es Lithium-Ion erőforrás. Ezzel elég jól bírja a V360, konkrétan 3 napig simán működött. A töltő új, hiszen az USB porton keresztül jön be az áram, ám sajnos az a tény, hogy az ember rányomja a készüléket a számítógépre, még nem jelenti azt is, hogy onnan kapna energiát. Csak annyi áramot vesz fel, hogy ne kapcsoljon ki, tehát muszáj használni konnektort is.

A V360 iszonyatosan sikeres lesz. No nem azért, mert annyira „húdetökéletes”, hanem mert a tervek szerinti 180 dolláros árhoz képest irdatlanul sokat tud. Tökéletesen felváltja a most futó V547-V550 párost a két szolgáltatónál, ráadásul jobb azoknál. A V360-nal a Motorola jelzi, hogy nem csak pengevékony készülékek előállításán munkálkodik. Ez egy igazi tömegcikk.

Bog

A készüléket a Motorolától kaptuk tesztelésre.

Specifikációk

Motorola V360
Technológia GSM 900/1800/1900
Méret 90x47x24 mm
Súly 104 g
Kijelzõ 176x220 pixel, 262 ezer szín, TFT
Telefonkönyv 1000
SMS/MMS memória 200/5MB
Egyéb memória TransFlash (MicroSD)
Java van
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van - kikapcsolva is
Számológép van
GPRS/EDGE 4+2/van
Push To Talk nincs
Infra/Bluetooth nincs/van
Prediktív iTAP
Hangtárcsázás van
Hangrögzítõ van
Hangvezérlés van
Valutakonverter nincs
FM rádió nincs
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 810 mAh Li-Ion
Készenléti idõ 570 óra
Beszélgetési idõ 240 perc
Fényképezõgép 640x480, 4x digit.zoom, video
POP3 e-mail van
WAP böngészõ 2.0
HTML böngészõ xHTML
Játékok van
Csengõhangok AAC, MP3, 24 csatornás MIDI
Operációs rendszer nincs
MP3 lejátszás van
Egyebek Stereo Bluetooth támogatás

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés