Motorola Moto G22 - E-nél jobbat találsz

Olcsónak mondható, de az olcsó okostelefonok sok negatívumát is magában hordozza.

Adatok, üzemidő, verdikt

Átlagosnak mondható a kommunikációs szegmens is a Moto G22-ben. 5G-re még nem képes kapcsolódni a telefon, de a hazai 4G-sávokat kezeli, a Telekom hálózatán működött a VoLTE és a VoWi-Fi funkció is, valamint a 4G-s adat is problémamentesen. Ugyanakkor a sávtámogatás (LTE b1/3/5/7/8/20/38/40/41) viszonylag szűkös, ami a Helio G37 modemjével a külföldi mobilozást megnehezítheti egyes helyeken. Bluetooth-ból 5.0 jutott a telefonnak, az integrált Wi-Fi modem pedig Wi-Fi 5-ig kommunikál (802.11a/b/g/n/ac) két sávon és tapasztalatunk szerint megbízható stabilitással.

[+]

Adott az NFC a mobilfizetéshez, ehhez előre telepítve Google Wallet alkalmazást is találni a készüléken. A helymeghatározást GPS, Galileo, GLONASS, BeiDou konstellációk segítségével végzi a telefon, helyzetet városon belül viszonylag lassan talál, de stabilan tartja. A pontosság maximuma 2 méter volt, melyet tesztünk alatt sikerült elérnünk. A hívások közbeni hangerő magas, a hangszóró és a mikrofon minősége viszont kifogásolható: nyers és torzít a hangszóró, a mikrofon pedig nem képes kellően tisztán felvenni a beszélő hangját, a környezeti zajok a kelletténél erőteljesebben vannak jelen a hívások során.


[+]

Üzemidőben jól teljesít a Moto G22, az 5000 mAh-s akkumulátorát nehéz lemeríteni. Készenléti időben is kifejezetten jól teljesít, két napnyi üzemidő folyamatos aktív használat mellett is bármilyen gond nélkül kihozható volt a telefonból. Ha folyamatos videólejátszásra akarnánk használni a mobilt, 19 órányi tartalmat tudnánk egyben végignyomni, automata fényerővel és az automatikusan bekapcsoló energiatakarékos móddal. A töltés viszont lassú lesz, mert bár képes 15 wattot felvenni TurboPower technológiát hasznosítva, a gyári adapter csak 10 wattos és más típusú PD vagy QC töltőkről is maximum 10 wattot hajlandó felszedni a Moto G22 tapasztalatunk szerint. Ezzel minimum két óra kell a teljes feltöltéséhez a lemerült telefonnak.

Összegzés


[+]

Motorola Moto G22
Pro
90 Hz-es kijelző
2 SIM és MicroSD kártya egyidejű kezelése
Hosszú üzemidő
Kontra
Döcögős rendszerfelület
Lassú eMMC flash tárhely
Gyenge kamerás teljesítmény
Elidősödött SoC, hosszú töltési idők
Gyenge hangminőség
Pontozás
Kialakítás, védelem 6 pont
Kijelző 7 pont
Sebesség 3 pont
Szoftverfelület 5 pont
Fotózás, videózás 5 pont
Hangminőség 5 pont
Adatkommunikáció 7 pont
Üzemidő 8 pont
Ár/érték arány 3 pont
Indulóár (4/64 GB, HUF) 66 990

Csak az ruházzon be a Moto G22-re, akinek nagyon fontos az NFC és az ultraszéles kamera megléte, mindenki más pedig vegye meg a Moto E40-et, olcsóbban, ha Motorolát akar magának. A Moto G22 bár belépőszintet képviseli, nagyon sok és rosszul megválasztott kompromisszumot kíván meg. Nem sokat ér a nagy felbontású főkamera, ha az elidősödött processzor és GPU nem tudja normális sebességgel feldolgozni a képet, s ha másodperceket kell várni, mire megnyílik a galéria és vissza tudjuk nézni az elkészült fotót. Az sem pozitív, hogy hiányzik az FM-rádió, mikor az alapvető egy belépőszintű eszközben. A két alacsony felbontású kamera sem igazán tesz a pozitív összképért, és a négyzetes formájú házba került alacsony felbontású IPS panel hiába 90 Hz-es, ha folyamatosan dadog rajta a rendszer, mert nem tudja a GPU időben kirajzolni az animációkat. Ezek mellé pedig tegyük oda a 67 ezer forintos független árat.

Ennyi pénzért az említett Moto E40 mellett már ki lehet fogni a mindenben jobb Moto G31-et is, ami bár kicsit kevésbé aktuális dizájnt tekintve, de ha valaki tud élni az iPhone-osan négyzetes ház nélkül, akkor egy jobb teljesítményű, kevesebb várakozási időt kérő, sokkal használhatóbb telefont kap. Szintén jobb választás ennyiért a G22-nél picit idősebb Realme telefonokat is megnézni, hisz piacon van még a Realme 8 és a Realme 8i, de akcióban a frissebb Realme 9i is kifogható már 70 ezer forint alatt. Jobb kijelzővel, erősebb processzorral, jobban optimalizált rendszerrel, gyorsabb töltéssel hódítanának a Realme mobiljai, s a Moto G22-vel szemben nem is kell erőlködniük a győzelemért.

Tudnak a Motorolánál olcsón jó telefont építeni, jó példa erre a Moto E40 vagy a Moto G31 az elmúlt évből, de a Moto G22-vel nem sikerült megerősíteni azt, amit az első félmondat állít.

viragdani01

A tesztkészüléket a Motorola hazai képviselete biztosította számunkra kölcsönbe, ezúton is köszönjük!

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés