Hirdetés

Mobilkommunikáció 2013

Mi történt idén a mobilos iparágban? Kik a 2013-as esztendő nyertesei és vesztesei? Mik voltak a legizgalmasabb történések és eszközök? Összegezzük az évet.

Bevezető

Furcsa év volt az idei. Egyrészt azért, mert egyetlen olyan termék sem lépett piacra, amitől hasraesett volna a szakma vagy éppen a vásárlók, nem volt kiemelkedő innováció, nem volt semmi olyasmi, ami alapjaiban megrengette volna az iparágat. Azt hittük, hogy majd százával jönnek az okosórák, az okos szemüvegek és egyéb kiegészítők, de csak néhány ilyen termék lépett piacra, és azok is inkább puhatolózásnak foghatók fel. Látszik, hogy bár az ötlet megvan, a megvalósítás kapcsán még idő kell ahhoz, hogy ne nyűg, hanem ténylegesen értelmes eszköz váljék ezekből.

Ugyanakkor idén volt egy-két olyan esemény, ami azért eléggé megrengette a piacot. Szerintem mindenki arra gondol, amire mi is: a Microsoft megvette a Nokiát – persze nem egészen, csak a telefonos üzletágat, a fejlesztőket, a gyárakat, a licenszek használatának jogát, tehát kvázi mindent, ami ahhoz kell, hogy készülékeket gyártsanak – kivéve a márkanevet. Jelen információk szerint a Nokia név nem száll át a Microsoftra, de hogy meddig jönnek még az ismert finn logóval az új telefonok, azt nem lehet tudni, valószínűleg előbb-utóbb “lekopik” a Nokia név és marad a Lumia. Ha marad.

És persze nem csak a Nokia került bajba, más – komoly múlttal rendelkező – cégek is inkább vergődtek 2013-ban. Ilyen a Blackberry, amelyik az új, BB10-es rendszerrel sem tudta megváltani sem magát, sem a világot. Eladják, nem adják, feldarabolják és úgy adják el, de nem, de igen, miközben több milliárd dolláros készpénztartalékon ülnek. Nem lehet tudni, hogy ennek mi és milyen módon vet véget, vezetőcserék történtek, közben azért csak kitolták a Z30-at a gyárból. Ugyanilyen vergődés megy a HTC-nél is, a szűkös termékportfólió és a foggal-körömmel a prémium szinthez való ragaszkodás az eladások drámai csökkenését eredményezte, Tajvanon sokaknak fő mostanában a feje.

Mindezek közben az Apple, a Samsung és a Google szárnyal, magára talált az LG, újra létezik a Motorola, feltörekvőben vannak a kínai cégek, szintet lépett a Huawei, európai megjelenéssel riogat a Lenovo, dolgoznak a ZTE-nél is serényen, talán soha nem látott magasságokban van az Alcatel. És közben ezerszámra ontják a kínai gyárak azokat a termékeket, amelyeket sok-sok kicsi, nemrég alakult cég emblémáztat és terít az öreg kontinensen, konkurenciát állítva a nagyoknak. Biztosak vagyunk benne, hogy ez jövőre is így lesz.

Hardver

Nincs komoly meglepetés hardveres fronton. Persze mi is letettük az állunkat év elején, amikor a Sony Xperia Z kijelzőjét megnéztük, ez volt az első Full HD felbontású telefon, ami Európában is megjelent. Kár, hogy a Sony nem tudott fényerőben, kontrasztban és betekintési szög tekintetében valami jobbat gurítani, a nem sokkal később érkezett HTC One és Samsung Galaxy S4 ilyen szempontból lepipálta a japán üdvöskét, aztán persze ahogy telt-múlt az idő, sorra jelentek meg a hasonló képességű kijelzők, az LG sem sokat késlekedett, a Nexus 5-ben is ilyen megjelenítő van, aztán a kisebb gyártók is rágyúrtak a dolgokra.

Sony Xperia Z
[+]

Kijelzőben tehát 2013-ban a Full HD jelenti a csúcsot, de már megjelentek prototípusként az ennél is durvább felbontású darabok, úgyhogy előbb-utóbb bejelent valamelyik nagy cég egy ilyet is 2014-ben. Hogy erre tényleg szükségünk van-e, azt majd a piac eldönti, az viszont biztos, hogy egyre combosabb hardver kell az ilyen gépekbe, hiszen ennyi képpontot mozgatni azért komoly feladat. És az a helyzet, hogy a 2013-ban debütált Snapdragon 800-as SoC erre valószínűleg képes is, most ott tartunk, hogy ha egy cég valami komolyat akar összerakni, akkor vannak a piacon olyan komponensek, amelyekből simán meg lehet oldani egy csúcsgép hardveres igényeit.

Persze nem csak Qualcomm létezik, az nVIDIA Tegra is a negyedik generációjánál tart, belevágott az Intel is a mobilos platformokba, az Atom processzoros gépekkel is egyre inkább számolnunk kell. És persze nem szabad leírni a kínai MediaTeket sem, a négymagos MTK processzorok már kifejezetten erőteljesek, még ha nem is érik el a csúcsgépek szintjét. Persze egy-két gyártó maga is fejleszt processzort, a Samsung, az Apple, a Huawei és az LG is igyekszik saját utat járni. Ez nem is véletlen, a Snapdragon 800-as Qualcomm család szállítása év elején akadozott.

Huawei Ascend P6
[+]

A RAM kapcsán már szinte a belépő kategóriában is elvárás az 1 gigabájt. Most éppen a Note 3 a király ebből a szempontból, ebbe a készülékbe 3 gigányit tett a Samsung. A belső tárhely növekedése viszont mintha megtorpant volna, a felhő szolgáltatásokra helyezik inkább a hangsúlyt a cégek (és az Artisjus szerintem erre még nem találta ki, hogy miképp kéne sarcolni). Mondhatnám, hogy a vékonysági versenynek is vége, de erre még nem vennék mérget, idén a Huawei ült a trónra a P6-tal, előtte az Alcatel kapaszkodott kicsit az Idol Ultrával.

LG G2
[+]

Végre van némi mozgolódás az akkumulátorok kapcsán is. Mondjuk még mindig ott tartunk, hogy az egy napos üzemidő az alapvető elvárás, még mindig ugyanazzal a technológiával molyolnak a gyártók, de egyre több cég igyekszik mindenféle trükkökkel kicsit megtolni az akkumulátoros készenlét idejét. Erre egyébként mostanában az LG gyúrt rá leginkább, a G2 és a G Pad is kiemelkedik a konkurensek közül, ami leginkább az LG Chem fejlesztéseinek köszönhető. Lényegében arról van szó, hogy nem egy szokásos tégla a telep, hanem sok, kisebb komponens összekötéséből jön létre, ami azzal jár, hogy szét lehet ide-oda szórni ezeket a készülékházon belül, ami jobb helykihasználást jelet. Viszont nem cserélhető. A Sony, az ASUS, a Huawei is próbál szoftveres energiatakarékossági trükköket bevetni, de azt hiszem, hogy az LG jár a jó úton és magát a telepet kell megreformálni. Pontosabban is-is, de a szoftveres trükközés önmagában nem fog megváltást jelenteni.

Multimédia, külső

2013-ban képalkotás kapcsán a Nokia minden nehézség nélkül felült a trónra. Ami azért vicces kicsit, mert amikor olyan nevek vannak ebben az iparágban, mint a Samsung, vagy a Sony, akik elég jelentős erőkkel ott vannak a digitális fotózás kapcsán is a piacon, akkor egy olyan finn cég iskolázza le őket, amelyik éppen megszűnőben van, vagy legalábbis nem érzi túl jól magát. A Lumia 1020 jött, látott és fölényesen győzött összehasonlító tesztünkben is, ahol egyébként az iPhone is derekasan helytállt. Viszont sokadjára derült ki, hogy a HTC akkora melléfogást csinált az Ultrapixel kamerával, ami a mobiltörténelem Darwin-díját is besöpörhetné.

Nokia Lumia 1020
[+]

Videót most már szinte minden normális okostelefon képes 720p-ben felvenni, a combosabbaknak a Full HD felbontás sem akadály, de kevés masinában van olyan stabilizátor, ami ki tudja szűrni a kézremegést. Ezügyben az LG, az Apple, a HTC és persze megint a Nokia jár az élen, utóbbiban veszteségmentes zoom is elérhető. Visszajátszani is rendre képesek a telefonok a HD mozikat, s ez az egyik oka, hogy a kijelzők mérete rohamosan nő, igazából 2013-ban lett tényleg elterjedt kategória a phablet. A méretben tablet és a telefon közé lőhető termékvonal 5 inchnél nagyobb, de 8 inchnél kisebb gépeket foglal magába. Hogy honnan indul, az mindig változik, tavaly az 5 inches telefonoktól is dobtunk egy hátast, idén a G2 5,2 inches kijelző olyan kis helyre került, hogy még nem nevezzük phabletnek a cuccot. A Note széria, a HTC One Max, az ASUS Fonepad családja már mind simán phablet, ahogyan az év végén megjelent Lumia 1520 is.

ASUS Fonepad
[+]

Szerkesztőségünk nemigen komálja ezeket a túlhízlalt jószágokat, nem mintha nem lennének jók, csak valahogy még mindig idétlennek tűnnek telefonálás közben. S persze látjuk a jó oldalát is a dolognak, akik sokat neteznek, sok multimédiás tartalmat fogyasztanak, azoknak jól jöhet, de erre mi inkább tableteket, vagy ultravékony notebookot használunk, a telefontól nem várjuk el, hogy azon filmeket nézzünk. De ezek csak a mi szokásaink, elfogadjuk (és el is kell fogadnunk), hogy mások másra, másképp használják ezeket az eszközöket, s a piac is visszaigazolta, hogy a phablet lézető, érvényes termékvonal.

Sony Xperia Tablet Z
[+]

2013-ban a Sony volt az első nagy gyártó, amely úgy döntött, hogy az átlagnál strapabíróbbá teszi készülékeit, és a Z, a Z1, valamint a Tablet Z is IP57-es védelmet kapott, ami azt jelenti, hogy fél órát kibír a vízben, por pedig nem juthat be a készülékházba. Ennek egyelőre ők az élharcosai, de látni kell, hogy a Samsung a Galaxy Active-val megpróbálja felvenni a versenyt, s mivel ez a tulajdonság főleg a japán piacon igen fontos, ezért várhatóan 2014-ben egyre több gyártó tesz majd le az asztalra valamelyest ellenállóbb termékeket. Az Alcatel például több olyan termékkel is jelen van a piacon, amelyek vízlepergető burkolatot kaptak, ez persze nem garancia semmire, de egy kisebb eső nem károsítja a telefont.

Hirdetés

Tartozékok, kiegészítők

Okosórákból nem lett dömping, de ami piacra került, azt azért igyekeztünk kipróbálni. Törzsolvasóink most biztos azt mondják, hogy az egész hacacárét elindító Pebble még nem volt nálunk teszten, s ebben igazuk is van: jelen cikk megírásáig még nem tettünk le anyagot a közösségi finanszírozással életre kelő, e-ink kijelzős óráról. Ám a cucc már nálunk van, 2014 első tesztjei között a Pebble is ott lesz, s előzetesen csak annyit mondanánk, hogy nem véletlenül kap annyi figyelmet az óra, mint az látható, a Pebble kimondottan jól sikerült kütyü. Az okosórák frontján még a Samsung próbált labdába rúgni a Galaxy Gearrel, ami szintén nem lett rossz, de csak bizonyos telefonokkal működik együtt, ráadásul meglehetősen borsos áron mérik.

Samsung Galaxy Gear
[+]

A többi okosóra nem tudott nálunk komolyabb elismerést kiharcolni, a Sony terméke visszalépésnek érződik kezelhetőségi szempontból a korábbi eszközökhöz képest, az I’m Watch nevű olasz rettenet pedig talán az idei év egyik legrosszabb masinája volt. Az úgynevezett connected watch, azaz csatlakoztatott órákba tartozó, félig okosórának tekinthető termékek közül is járt nálunk a Cookoo, illetve már nyúzzuk a Casio hasonló masináját is, de ezek inkább csak notifikációs feladatokat tudnak megoldani. Viszont tovább bírják akkumulátorral és univerzálisnak tekinthetők.

Sony SmartWatch 2
[+]

Bár a Google Glass már egy ideje létező termék, megvásárolni még csak úgy nem lehet. Kizárólag fejlesztők juthatnak hozzá meghívásos alapon, így aztán nemigen terjedt el egyelőre. Viszont 2014-ben szerintünk bedurran, állítólag több másik cég (köztük a Microsoft) is dolgozik hasonló kiegészítőn, reméljük, hogy a 2014-es év elején (a CES-en vagy az MWC-n) láthatunk is ezekből valamit.

Nagyot ugrott az okostelefonokhoz használható zenei és autós tartozékok mennyisége. Az Apple cuccokhoz régóta kapható márkás és kevésbé nívós hangfalak mellett megjelentek a minden okostelefonnal működő termékek is. Ezeknél elsősorban vezeték nélküli kapcsolaton keresztül tudunk zenét hallgatni, egyik-másik cucc (főleg a Sony és a Nokia eszközei) a párosításhoz NFC-t is használnak, a TDK-nál pedig Qi töltésre is képes hangládát láttunk. Persze más gyártók is brillíroznak, az Apple blogban ezeket folyamatosan bemutatjuk.

Szoftverek

Az operációs rendszerek világában továbbra is az Android dominál. A Google rendszere viszont igencsak töredezett, a különböző hardverek különböző verziókat futtatnak eltérő sebességgel, lassan haladnak a frissítésekkel a gyártók, a sok-sok egyedileg átfazonírozott kezelőfelület ezt a folyamatot tovább lassítja. Ennek ellenére idén már jobb a helyzet, szinte alig volt nálunk olyan masina, amin már ne legalább 4.1-es Android dolgozott volna, az ennél újabb verziók nem hoznak olyan óriási áttörést felhasználói élményben, mint amekkora ugrást a 2.3-ról a 4.0-ra jelentett. Ezért aztán kevesebb is a felhasználói panasz, ami persze nem azt jelenti, hogy ne lenne ciki egy-két gyártónál, hogy tavalyi csúcsmodellek még 4.1-gyel virítanak, miközben már 4.4-nél tartunk.

Az iOS-nél nincs ilyen probléma, ott inkább azon megy a hiszti, hogy a 7-es verzió hogy néz már ki. A flat design sokak szerint visszalépés, egyesek szerint gyerekes, ugyanakkor nagyon koherens és egyértelmű a használata. Ráadásul itt a frissítésekkel sem szokott gond lenni, ha jön az új verzió, akkor azt a két évnél ifjabb gépek minden hacacáré nélkül tudják használni. Más kérdés, hogy most egy picit úgy tűnik, hogy az Apple pont a rendszer miatt kicsit bezárta magát, legalábbis abban a tekintetben mindenképp, hogy bár most már kettő friss terméket tudnak felmutatni, a méretbeli választék finoman szólva is csekély, ami azt is jelenti, hogy a növekvő phablet eladásokból nem tudnak részesedni. Táblagépes vonalon viszont továbbra is nagyon erősek, az aktuális iPad Air és Mini két nagyon jó termék, ahol még az árazás is abszolút tolerálható.

Meglepő módon nagyot erősödött 2013-ban a Microsoft, legalábbis a Windows Phone alapú okostelefonok területén, ahol az eladások tekintetében már 10%-os részesedést hasítottak ki. Ez elsősorban a Nokiának köszönhető, a finnek igen széles portfóliót tettek le az asztalra, az egészen jó árú Lumia 520-tól a hatalmas 1520-ig bezárólag minden kategóriában igyekeznek ott lenni. A rendszer ha lassan is, de fejlődik, a finnek számos olyan extrát adnak, amely tényleges értékként fogható fel (offline navigáció), de ez sem volt arra elég, hogy végül ne vásárolja fel őket a Microsoft.

Új versenyző a Firefox OS, amely a legolcsóbb okostelefonok rendszere óhajt lenni, de még irtózatosan sokat kell fejlődnie ahhoz, hogy tényleg komolyan lehessen venni. A Mozilla mondjuk igyekszik is, ráadásul a szolgáltatók is erősen támogatják őket, de ennek ellenére mi még nagyon úgy érezzük, hogy a Firefox telefonok vásárlásával érdemes várni addig, amíg legalább az alapvető funkciók bekerülnek. Nehéz helyzetben van a BlackBerry a BB10-es rendszerrel, pedig az egyáltalán nem sikerült rosszul. Sőt, aki kipróbálja legalább néhány hétig, az jellemzően ódákat zeng róla, egyre több az alkalmazás is, ráadásul úgy hírlik, hogy a hamarosan érkező új verzió natívan fogja tudni futtatni az androidos appokat is, ami bizony elég nagy szó. Hogy ez kirántja-e a BlackBerry-t a gödörből, azt még nem tudni, de a kanadai cég jókora készpénztartaléka talán elég lesz ahhoz, hogy átvészeljék ezt az időszakot.

Tabletek

Idén már lehetett venni táblagépet 10 ezer forint alatti összegért is. Azért ez egy combosabb, kétszemélyes vacsora ára. Nem is kapunk kifejezetten jó masinát ennyi pénzért, gyenge TFT kijelző, döcögős működés jellemzi ezeket, de netezni, levelezni azért simán lehet velük. A kicsit drágább kategóriában 40 ezer forint körül már teljesen korrekt, Kínában fejlesztett gépeket lehet venni, ezek zöme már IPS kijelzővel, normális hardverrel és egyre jobb összeszerelési minőséggel büszkélkedhet.

LG G Pad 8.3
[+]

Megjelent egy új méret, a 8 inch körüli, 4:3 arányú kijelzőkkel szerelt gépek az arany középutat jelentik. Még viszonylag könnyű őket hurcolni, de már elég nagy a kijelző ahhoz, hogy a multimédiás tartalmak megjelenítése nagyobb élmény legyen, mint a 7 inches verziókon. 2013-ban a friss Nexus 7, az ASUS MemoPad 8, illetve a visszatérő LG G Pad 8.3 tűnt jó ajánlatnak, utóbbi tényleg kifejezetten jól sikerült. Az iPad Mini retina kijelzős verziója is nagyon barátságos masina, nagyjából úgy fest, hogy a 70 ezer forinttól induló kategória ma már olyan gépeket jelent, amelyek akár munkára, akár szórakozásra egyaránt megfelelnek.

Retina kijelzős iPad mini
[+]

Ráadásul hazánkban is láthatóan áttörte a tablet azt a gátat, ami a tömeges értékesítést jelenti, ma már mindenki tudja, hogy mi az, mire jó, és egyre több háztartásban kvázi másodlagos számítógépként használják. Apa dolgozik a PC-n, anya és a gyerekek tudják addig a tableten intézni online érdeklődésüknek megfelelő dolgaikat, arra, hogy a levelek megjöjjenek, a Facebookot megnézzük, fotókat lapozgassunk és böngészgessünk tökéletes egy tablet. A 4.3-as Android már több felhasználói fiókot is kezel, az is megoldható, hogy ne lássák a júzerek egymás cuccait.

Láttunk a tabletek között is érdekes megoldásokat. Sajnos 2013-ban nem volt szerencsénk az ASUS különlegességéhez, amely a Padfone Infinity néven futó telefon + táblagép kombó, de az év végén megnyomkodhattuk a Transformer Trio nevű ketyerét, amin teljes értékű Windows van a billentyűzetes részben, a levehető kijelző viszont egy androidos tabletként is működik. És ha ilyenkor a gombsort rádugjuk egy hagyományos monitorra, akkor PC-t kapunk, miközben a gyerek letol a táblagépen egy Angry Birds menetet. Ha apa a munkája miatt mozogni kényszerül, akkor visszapattintja a kijelzőt a gombsorra és egy pici notebookkal neki is indulhat a feladatainak, amit Android és Windows alatt is elláthat.

ASUS VivoTab RT
[+]

A Microsoft viszont érzésünk szerint elbénázta idén ezt a tablet dolgot. A direkt emiatt létrehozott Windows RT-ből nem nagyon kérnek a gyártók, főleg azért, mert bár úgy néz ki, mint egy Windows 8, mégis kevesebbet tud, viszont nem sokkal olcsóbb. Ezért maradnak a ténylegesen Windows 8-at futtató gépek, ezek viszont inkább kicsi notebookok, gombsor nélkül. Ízlés dolga, de valahogy ebben a formában az Android jobban használható lenne, mint egy olyan rendszer, ami az egeres-billentyűzetes világból jön és utólag kapta meg az érintőképernyős támogatást. A hardverek árának csökkenése viszont jól jöhet a Windows alapokban bízó gyártók számára, nemrég például a Prestigio mutatott be ilyen gépet, ami árban egész kedvező, mégis teljes értékű számítógépnek megfelelő tudással bír.

Szolgáltatók

Nem véletlen, hogy idén nem attól volt hangos év végén az online sajtó, hogy melyik operátor mennyi SMS-t közvetített az ünnepek alatt. Ez a szám ugyanis rohamosan csökken, bár még így is milliós nagyságrendű, de például a Vodafone-nál 2010-ben 10 millió üzenet volt a szint, idén már csak 7 millió. És nem arról van szó, hogy válság van, meg ilyesmi, hanem arról, hogy a közösségi média és az internet alapú üzenetküldő szolgáltatások felhasználói szemmel sokkal olcsóbbak (szinte ingyenesek). Ez egyébként nem csak karácsonykor fáj a szolgáltatóknak, hanem gyakorlatilag folyamatos gondot jelent.

Az operátoroknak észre kellett venniük, hogy a fogyasztási szempontból legértékesebbnek tartott korosztály kommunikációja egyre jobban átkerül olyan online szolgáltatások felé, mint amilyen a Viber, a Skype, a Hangouts, vagy a Facebook Messenger. Ezek ma már minden okostelefonra felrakhatók (sok esetben meg is vannak gyárilag), használatukhoz csak annyi kell, hogy legyen net. Egy havi két gigás csomaggal például az összes üzenetkezelésünk simán meg van oldva, de a hanghívások egy része is át tud kerülni erre a csatornára, főleg, ha a otthon egyébként is van WiFi, így legalább az egyik félnek tutira nem kell az adatforgalma miatt aggódnia.

Nem is véletlen, hogy idén megjelentek az úgynevezett flat csomagok mindhárom hazai operátornál. Fix havidíj, korlátlan beszélgetés, ez a lényeg, egy pici internetet azért adnak hozzá, de nem annyit, hogy minden kommunikáció a neten tudjon menni. Mondjuk nem is okvetlenül baj, ha a júzer tudja, hogy bármennyit beszélhet, mert akkor beszélni is fog. Ez egyébként nem magyar találmány, több külföldi országban már évek óta létezik ez a konstrunkció. Bár elsősorban azok váltottak ezekre a tarifákra, akiknek a számlája eddig magasabb volt, mint az így kínált fix havidíj, a szolgáltató hosszabb távon mégsem jár rosszul, hiszen egy jól tervezhető bevétel keletkezik, amely talán nem olyan magas, mint az adott ügyfél korábbi számlái, de most két évig nem kell attól tartani, hogy fokozatosan átáll online megoldásokra és ezzel párhuzamosan csökken a költése. Tegyük hozzá, hogy azért van egy-két nem éppen elegáns húzása néha az operátoroknak, amivel a folyamatot megpróbálják meggátolni, például bizonyos csomagoknál egyszerűen tiltva van a Skype, mások pedig nem engedik fel az ügyfeleket a 4G hálózatra.

Ha már hálózat: sokat fejlődtek idén is a cégek, a Telekom talán a legnagyobb 4G lefedettséggel rendelkezik, a Telenor nemrég indította a Cat. 4-es rendszert, ami elvileg 150 Mbps sebességet tud, a Vodafone viszont más taktikát követ: irtózatosan komoly méretű 3G hálózatot építettek, gyakorlatilag szinte az egész országban van HSPA-juk. Nem nagyon változik viszont a mobilnet ára, bár a csomagokban levő adatmennyiség azért növekedik, de ez inkább csak követi a felhasználói szokásokat, korlátlan csomag továbbra sincsen. Viszont végre nem büntetik azokat anyagilag, akik túllépik a keretet, csak lassítják a sebességet, bár az is igaz, hogy elég erősen.

Legjobb telefon?

Legjobb telefon továbbra sincs. Helyette olyan van, hogy XY számára ez a legjobb választás. Mindenki mást vár el egy eszköztől, jó kamerát, 4G-t, NFC-t, nagy kijelzőt, kis méretet, combos akkumulátort, minőségi burkolatot, vidám színeket. Mindet egyszerre nyilván nem lehet megoldani. Viszont minden területnek vannak bajnokai, illetve vannak olyan modellek, amelyek minden területen kiegyensúlyozott szolgáltatást és minőséget nyújtanak.

A fotós bajnok

Kamerában idén a Lumia 1020 leiskolázta a mezőnyt, erről már esett szó. Akkumulátoros üzemidőben minden nemzetközi teszt és hazai tapasztalat is azt mutatja, hogy az LG G2 talán a legjobb, legalábbis a tudásához képest. Nyilván egy Nokia 515-tel nem versenyez, de nagyon más is a kategória. Tableteknél az iPad gépek legendásan sokáig bírják, de itt is elég jó eredményt ért el az LG G Pad 8.3.

Apple iPhone 5S
[+]

Ha a nyers erőt nézzük, akkor a gyártók csúcsgépei kábé azonos szinten vannak. A Samsung Galaxy S4 és Note 3, a HTC One, az LG G2, a Nokia Lumia 1520, a Sony Xperia Z1, a Nexus 5 mind nagyon combos, gyors, erős gépek. Az iPhone 5S pedig bár csak kétmagos processzorral van felszerelve, a magonkénti sebessége nagyon is meggyőző, a rendszer pedig olyan szinten optimalizált, hogy továbbra is az egyik leggyorsabb okostelefonnak számít.

Samsung Galaxy Note 3
[+]

Az mindig vita tárgya, hogy melyik a legjobb felhasználói felület. A Samsungot sokan nem szeretik kissé harsány színvilága miatt (ez egyébként az LG-re is jellemző), viszont annyi extra van benne, hogy azt felsorolni is nehéz, főleg a ceruzával megtámogatott Note 3 jeleskedik. A iOS olyan, amilyen, a HTC felülete teljesen más, kicsit szokni kell, de a legújabb Sense már nagyon finom. A Sony interfésze is kedvelhető, sokkal visszafogottabb, mint a koreai vetélytársaké, sokan pont ezt kedvelik. A Huawei az EmotionUI nevű felületet hozta idén össze, ami kicsit a MIUI nevű ROM mintájára készült, ez is igen jól kezelhető. A többiek csak apróbb változásokkal próbálkoznak, az Alcatel például irgalmatlan mennyiségű, sokszor felesleges szoftvert telepít, a ZTE pedig a feloldóképernyőt variálja. A lényeg azonban az, hogy aki tényleg mélyen beleássa magát az Android rendszer lelkébe, szinte mindent meg tud valósítani, amit csak elképzel, de ROM-ot főzni, telepítgetni mindenkinek a saját felelőssége. Mert nem egy és nem kettő olyan telefon járt nálunk idén (ismerős, ismerős ismerőse, annak nagyon hozzáértő ismerőse által megpiszkálva), ami szinte menthetetlen volt, annyira szét volt barmolva benne a rendszer.

Sony Xperia SP
[+]

Végül négy olyan készüléket említenék meg, amelyek idén kifejezetten jól sikerültek ahhoz képest, hogy mennyibe kerülnek. Az év slágere SP-hez fűződik… igen, megint egy béna poén a Sony Xperia sorozatának talán legnépszerűbb tagjának nevével, az SP ugyanis árához képest sokat tud, s azt jól tudja. Méretben a középmezőnybe tartozik, sok-sok extra funckiót kapott, gyors, pofás és mindehhez képest egyáltalán nem drága. Hasonló jókat tudunk elmondani az LG Optimus F6-ról is. Ez a két eszköz a középkategória felső szegmensébe tartozik, kiegyensúlyozott szolgáltatáskínálattal, megbízható működéssel és korrekt árral szereznek híveket.

LG Optimus F6
[+]

Mindenképpen említést érdemel az idei legolcsóbb Lumia, az 520-as is, ami majdnem mindent tud, amit egy komolyabb WP8-as cucc, csak éppen nagyon barátságos árfekvésű. És persze ez sem röccen meg egy pillanatra sem, szerintem sokat dobott a Windows rendszer hazai elfogadottságán és ismertségén ez a ketyere. A negyedik versenyző a Galaxy S4 Mini, ami talán kicsit magasabb árfekvésű, de szinte minden olyan extra apróság jár hozzá, ami a nagy Galaxy S4-hez – csak éppen kompakt méretben. Nagyon kezes jószág, sokat tud, s valahogy ebben a méretben jobban is néz ki a Samsung formavilága, mint felhízlalva. Persze ez a négyesfogat alapvetően szubjektív szempontok alapján készült, hiszen a belépő szintű kategória ászai, a Huawei Y300 és ZTE Blade Q mini is ideférne, ahogyan a jó áron elérhető Alcatel Idol S is. Megemlíthetnénk, hogy milyen frankó a HTC One menüje, anyaghasználata és milyen hangosak a hangszórók, tehát sokféle szempont van, mi azt a négy modellt emeltük ki, amelyekre szinte mindenki rászalad, ha nem a legolcsóbb kategóriában nézelődik, de nem is akar nagyon sok pénzt kiadni telefonért.

A Mobilarena 2013-ban

Az idei évben meglehetősen sok anyagot készítettünk. Összesen 2729 hír és blogbejegyzés keletkezett, 251 cikket írtunk (ezek zöme teszt, csak az okstelefonos rovat 170 anyaggal gazdagodott). Híreinket idén több mint 18 milliószor kattintották meg az olvasók, cikkeink pedig 35 milliónál is több kattintást kaptak. 280 videót készítettünk (ebben a Mobilarena TV adásai is benne vannak), ezek a több mint 5 és fél millió megtekintést eredményeztek. A YouTube szerint körülbelül 20 millió percnyi anyagot néztek meg felhasználóink 2013-ban. Legnézettebb videónk érdekes módon a Galaxy S DuoS kicsomagolása volt, ezt több mint 100 ezren kattintották meg. Valamitől az indiaiak és a brazilok nagyon rácuppantak. Az utólag legnézettebb Mobilarena TV adás a Sony Xperia Z volt 82 ezer megtekintéssel. Olvasottságban viszont nem tudtunk rekordot dönteni, a legerősebb hónapban 876 ezer egyedi felhasználó volt kíváncsi ránk, azaz továbbra sem mondhatjuk el, hogy havonta 1 millió ember olvasna minket. A konklúzió az, hogy akit érdekelnek a telefonok és táblagépek, az már valószínűleg itt van.

Ezek elég impozáns adatok, büszkék is vagyunk rájuk, pláne úgy, hogy szerkesztőségünk viszonylag kis létszámú. 2013-ban összesen öten írtuk a teszteket, csináltuk a videókat és az adásokat, egy ember pedig csak a hírekre fókuszált. Továbbra is hetente egyszer, csütörtökönként 3-kor jelentkezik a Gazdasági Rádióban a Szenzor című műsorunk, ahol nem csak telekommunikációval, hanem mindenféle IT jellegű témával is foglalkozunk.

Kenyeres Tamás és a Samsung Galaxy S4

Sokkal, de sokkal büszkébbek vagyunk azonban a Veletech kiállításra, amely idén a Millenáris B csarnokában volt, rengeteg kiállítóval, programmal, s persze látogatóval. 2000 ember jött ki a rendezvényre, ahol hegyekben álltak nem csak a telefonok és a tabletek, hanem a moddolt számítógépek, a retro játékok és mobilok, a kiegészítők, a hardverek és a fényképezőgépek is. Az annak idején Mobile Meeting néven indult összejövetel (öt gyártóval és 300 látogatóval) idén már hazánk egyik legnagyobb szakmai expójává nőtte ki magát, s nem titok, hogy 2014-ben újra lesz Veletech.

Természetesen nem csak mi rendezünk kiállítást, hanem évente néhányszor mi magunk is felkerekedünk, hogy a legjelentősebb nemzetközi eseményeket ott lehessen, tudósíthassunk. Törzsolvasóink velünk együtt várják a február végén esedékes Mobile World Congress-t, amely minden évben Barcelonában kerül megrendezésre, 2013-ban már hetedszerre voltunk ott, jövőre is ott leszünk. Mint ahogyan a Huawei támogatásával ott leszünk rögtön január elején a Las Vegasban zajló CES-en is (Consumer Electronic Show), illetve 2013-ban az Alcatelnek köszönhetően ismét jártunk a szeptemberben esedékes berlini IFA kiállításon is. Ezt sem szeretnénk kihagyni 2014-ben.

Bár a Mobilarena 2013-ban látszólag pont úgy működött és ontotta magából az anyagokat, mint tavaly, azért számos ponton történtek apróbb előrelépések. Immáron HD felbontásban sugározzuk a Mobilarena TV adásait, újítottunk a fényképezőgépeken és kamerákon is a jobb termékfotók érdekében, bekerült a tesztelési folyamatba a kijelző fényességének mérése is. Bocha és Legendd pedig egyik este néhány pizza és sör elfogyasztása mellett kifestették a tesztlabort is, hogy mind a fotók, mind pedig az adások nélkülözzék a sárgás árnyalatokat. Nagy hangsúlyt fektetünk az appokra is, hetente kétszer dr. Kind jelentkezik alkalmazásbemutatókkal, egyre többször írunk tartozékokról is, hiszen az okostelefonok térnyerésével ezek is egyre jobban érdeklik az olvasókat.

2014-re van egy csomó célkitűzésünk, nyilván nem csak rajtunk múlik, hogy ezek közül mi valósul meg. Az biztos, hogy legalább annyi anyagot készítünk majd, mint idén. Jobban figyelünk az elütésekre, ez sajnos benne van mindig a pakliban, de igyekszünk mindent javítani, a magam részéről nagyon hálás vagyok azoknak az olvasóknak, akik privát üzenetben jelzik a hibákat. Talán a legfontosabb, hogy a Veletech kiállítást még nagyobbra, még látványosabbra, még érdekesebbre szeretnénk fejleszteni, hogy tényleg mindenki számára egy izgalmas program lehessen. Vannak persze az oldalt érintő fejlesztési ötleteink is, reméljük, hogy számos olyan dolgot meg tudunk majd valósítani, amelyeket örömmel fogad az olvasóközönség. Pláne, hogy sokszor kapunk olyan észrevételeket és javaslatokat, amelyekre már mi magunk is gondoltunk, de jól jön a megerősítés: ez tényleg kellene.

A magunk részéről itt kívánnánk minden olvasónknak boldog új esztendőt, bízunk benne, hogy jövőre is találkozunk írásban, mozgóképen és a Veletech kiállításon személyesen is.

Bog, Bocha, Legendd, AnDante, Dr. Kind és Rusi

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt